'E, i ten Wan k Woensdag 15 September 1909. £4"'* Jaargang N". 1485. n. tikelen, ISON AM. ten. Ie. Antirevolutionair 'W Orgaan voor «Ie Kuidtaollandsclie en Zeenw^elie Eilanden. I IN HOC SIGNO VINCES ORD, ORTIAHREK, Stoelen. irotte 101. 75. Die Emaille T. BOEKHOVEN, im. g- Alle stukken voor tie keilaciie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te xeiiden aan den Uitgever. Met gelouterd Inzicht. Tuin- en Lanillioiiw. raag-baak. Mlicieel WcdeeKc. PïaaïseiMk Aleuws. innen en trui ven n 10,i8 g de voor- lliarnis, |en ilderde ASTEN l. 2184 reerende prijs. Contant. ster voor w. taftfli kit Rund- ea te bediening. 3n spoedigste 2332 inbevelend. ïal gesneden. ISBDKG >7. - Tel.3943 nderdag van itél MEIJER fen over alle unsttan- 2805 Meisjes, 2122 PE1/T. I Uv Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzouderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMEIjSDUK. Telefoon Intercoiam. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en s/2 maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordep ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. De tijd komt, dat het Liberalisme met nieuwe kracht en gelouterd in zicht den politiek en strijd ingaat. Nu is zijn verval allerwege merk baar. De gelederen dunden van jaar tot jaar. Zeker, schijnbaar was er in '05 een overwinning te boeken schijnbaar had de Man in V erkiezingsleuzen mr. Borgesius, het roer van Staat in han den schijnbaar was de nederlaag der Christelijke partijen een ondergang voor jaren. En toch, ook maar schijn baar. De overwinning in 1905 was de laatste stuiptrekking des gebon den leeuws; 't was een uitmergelen van alle politieke krachteen alles op 't spel zetten zelfs van politieke- eer, 't was de vermetele, alles wa gende, niets ontziende kracht van een drenkeling,'wien 't leven zoo lief, de dood zoo nabij is. En toch, na die uitbuiting van 't poiitieke weerstandsvermogen der kie zers gedurende een viertal maanden, bracht men het niet verder dan 52. Wat daarop volgde is bekend een ondermijning van eigen politieke be teekenis en invloedde klove verdie pen tusschen strijdgenohten het ta fellaken doorsnijden tugschen Kabinet en een groepeen aan elkaar aanval len en neerwerpen een elkaar trei teren en tegenwerken. De Vooruitstrevenden botsten tegen de Conservatende Radicalen onder ling zouden den een den ander ge bannen hebben. 't Was een hopelooze, treurig aan doende verdeeldheid en ontbinding. Tot 1909 kwam. Daarin de 00 te gen 40. En nu vraagt men in 't Liberale kamp elkander af: Wat mag toch dit zijn? Wat mag toch dit zijn? Dit, dat wij, die onder ons tellen zeer bekwa me mannen mannen van geld, macht, eer, invloed; mannen met ruim no bel hart en trouwe vaderlands en naastenliefde; dat wij zoo geslagen zijn en wellicht voor langen tijd de teugels uit handen hebben moeten geven. Wat mag toch dit zijn? En 't onderzoek is nog niet afge- loopen. Ja, we vermoeden, als we zoo een en ander beluisteren uit Li berale bladen, dat zelfs een voorloo- pig onderzoek nog beginnen moet. In elk geval, dat een onderzoek naar de nederlaag voor eigen partij leven nog geen goede vrucht heeft gedragen, dat ,t onderzoek naar den nieuw inteslagen weg nog vol hin derpalen is. Pas is dr. Kuyper van zijn buiten- landsche reis teruggekeerd, of de N. R. Ct. heeft als verwelkoming een stortbad van hatelijkheden aan den leider onzer partij. Weer gaat 't tegen een persoon. Weer vervalt men in de oude zonde, die nog niets dan smart gebaard heeft voor de liberale partij. Weer toont men van Links, dat 't onderzoek naar eigen scheuring en désorganisatie nog beginnen moet. Eerst juist dan zal de liberale partij verjongd naar voren treden, als haar inzicht in den politieken strijd ge zuiverd, gelouterd isnu is het nog troebel, onjuist, scheef. De liberale partij strijdt tegen een persoon; in plaats tegen beginselen, die een volk in gisting houden. Dat is haar onvergeeflijke, domme fout. Zag zij in, dat de geest des volks omgezet is, afgedacht van wien en waardoordat die volksgeest vijandig staat tegenover den geest van onge loof, die als een zware wolk neerhangt over de liberale partij zij zou niet meer tegen een persoon strijden, maar de beginselen zelf aanvallen. Eendrachtig kan de liberale partij staan, als ze alleen haar beginsel stelt tegenover dat van den tegenstander. Maar dan moet ze zichzelf herzien en de natie uit haar oogpunt bekijkenJ Zichzelf herzien, door afstand te doen van de idee, dat zij alleen in staat zou zijn, een volk te besturen door te erkennen, dat elke burger, elke partij tegenwoordig gaven en krachten bezit om een volk vooruit te brengen zij moet leeren waardee- ren en erkennenzij moet inzien, dat 't christendom, in staat is een volk te reformeerendat 't liberalisme daarin laaide, waar 't de geestelijke zijde van dat volk betrof. Ze moet inzien, dat de Natie haar christelijken grondslag niet prijs wil geven Dat de Natie nog prijs stelt op handhaving van die christelijke en historische grondslagen; dat zij met haar leerstellingen buiten de Natie staat, zooals die sinds een drietal eenwen is opgebouwd en uitgegroeid. De liberale partij kent het Volk, de Natie niet meer; daarom erkent de Natie 't liberalisme niet meer. En dan, wanneer de liberale partij zichzelf heeft herziene» in eigenwaarde is gedaald; en ze dat ook practisch laat ervaren aan den tegenstander, dat ze nl. overtuigd is van haar vroe gere opgeblazenheid om daarbij tevens de Natie te laten, wat deze dierbaar- is dan, dan pas, met zulk een ge louterd inzicht kan ze den strijd kalm tegemoet gaan. Maar dan is ze niet meer de liberale partijdan is er een andere geest in gevaren, waar mee zelfs een antirevolutionair zich verzoenen kan. Dan raken haar be ginselen het centrum van 't volks leven en de breede zoom van kiezers aan den omtrek gaan dan weer met dat nieuwe liberalisme mee. Dan gaan ook de christenen mee. Dan is er één partij in Nederland met schakeeringen. Doch zal ooit die tijd aanbreken We twijfelen er aan Want 't liberalisme is uit zijn aard atheistisch. En eer dat beginsel er uit is GEDROOGDE PULP. Meer dan ooit zal in dezen tyd van voeder- nood de veehouder zijn aandacht schenken aan de advertentiën, die betrekking hebben op al lerlei voederartikelen. De periode om met wat nieuws ter markt te komen kau mooielijk guns tiger zijn. Zoodat de gedroogde pulp, waarmee den laatsten tijd nog al wat gewerkt wordt, stel lig best zal gaan. Te meer, wijl de pulp zelve reeds lang bekend is en met succes al jaren gebezigd wordt. Op menige boerderij zou men ze niet graag weer missen, de versche pulp. Toch zal die onge twijfeld niet zoo heel lang meer iu den handel zijn. Immers, gedroogd neemt de pulp veel minder ruimte invan verlies is weinig of geen sprake; bederf is uitgesloten. Niettemin gedroogde pulp is voor velen nog iets nieuws. En voor 't nieuwe zijn de meeste menschen vaak wat bang. De boeren ook. Zij willen er alles en nog wat van weten, voor ze 't eens met deze of gene nieuwigheid beproeven. Welnu, laten wü dan een handje meehelpen, hunne vrees voor 't nieuwe, waar dit de ge droogde pulp geldt, te overwinnen. Bij eenig nadenken zullen ze ook immers zelf wel voelen, dat goed gedroogde pulp precies hezelfde is als pulp waaruit men de waterdeelen zooveel doen lijk heeff verwijderd. In water geweekt neemt de gedroogde waar dan ook weer heel wat vocht op en dijt de massa geweldig uit. Dat men hierom bij 't vervoederen van ge droogde pulp de noodige tijd voor degelijk weeken dient af te zonderen, spreekt van zelf. En ook, dat de portie's gedroogde pulp niet te groot genomen moeten worden, In een opstel van de hand van den Heer Ter Haar vonden we opgegeven, aan kooien niet meer te verstrek ken dan 4 K. G. per dag, aan mestvee hoogstens 6 K. G.aan kalveren al naar den leeftijd hoogs tens ZK. G. en aan varkens 14 l1/, K. G. Maar we onderstreepte daareven 't woordje goed vóór gedroogde pulp. En wellicht zullen enkele lezers, die trouw hun kranten inzien al zeggen„Ja, da's wel noodig, er zijn immers twee soorten van gedroogde pulpmet stoom gedroogde en nog andere, de zoogenaamde vuur- pulp En de laatste is immers minder goed Zeker, er zijn voornamelijk twee wijzen van drogen. Bij de eene methode bezigt men den stoom voor 't drogen en bij de andere, niet, zoo als de naam zou doen vermoeden, vuur, doch de rook- en verbrandingsproducten, welke an ders ongebruikt den schoorsteen zouden verlaten. "Waarom den naam vuurpulp ook niet iheel gelukkig gekozen mag heeten, wijl ze den onin gewijde licht op het dwaalspoor zou kunnen brengen. Doch hoe men ook droogt, bij zorgvuldige be diening der droogspperaten zal de voederwaarda van de op beide wijzen verkregen gedroogde pulp gelijk zijn. Aldus de heer Kellner, die stellig geen onbekende is op het gebied der vee- voedering. En 't gaat onzes inziens dan ook volstrekt niet aan, de niet met stoom gedroogde pulpproducten te kwaliflseeren als minderwaar dig, gelijk we dit zagen doen in advertenties, welke bedoelen, met stoom gedroogde pulp on der de aandacht te brengen. Wij achten goed gedroogde pulp een hoogst aanbevelingswaardig voer en vreezen in 't minst niet voo( teleurstellingen met die producten, welke door de warmte der verbrandingsgassen gedroogd werden. Laten er zich de koopers slechts van overtuigen of de kleur der deeltjes gelijkmatig is en er zich geen ««.arte (verkoolde) stukjes tusschen bevinden. Voldoet 't artikel aan deze voorwaarden, zoo lijdt 't geen twijfel of de teleurstellingen, waarvan de adverteerders van met stoom gedroogde pulp spreken, zullen best uitblijven. In de betreffende leerboeken wordt geen verschil gemaakt tusschen de met stoom en met gassen gedroogde soorten. Jfin zeker hebben er ook nog geen goed gecontro leerde voederproeven plaats gehad, die aan 't licht brachten, dat prijsverschillen van f X. per 100 K. G. gewettigd zijn. Waarom we op een en ander de aandacht meenden te moeten vestigen Omdat eene onzes inziens niet door den beu gel kunnende concurrentie aanleiding heeft ge geven tot het ontstaan van verkeerde voorstel lingen. Met vuur gedroogde pulp, welke reeds sinds lang in Duitsehland en Oostenrijk vooral, heel best bekend staat en algemeen gebruikt wordt, zal er, dank ook de sind3 den aanvang van de bereiding steeds verbeterde machines, niet min der gewild op worden. Ziedaar onze meening. v ragen en Antwoor den worden kosteloos geplautet Antwoorden of mededeeliiigen zyn met hetKeU'de nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 335. Is 't onderwijs aan een landbouwcurcus gratis 336. Wat zijn eigenlijk stamrozen Hoe ver krijgt men ze? Antwoorden en mededeelingen. 333. Stikstofverzamelaars Alle peulvruchten, ook de klaversoorten zjjn stikstofverzamelaars. Zij nemen onder gunstige omstandigheden de luehtstikstof op. 334. "Over kalimeel hopen we binnenkort een en ander mede te deelen. HERHALINGSONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat voor degenen, die het gewoon lager onderwijs, hetzij op eene openbare, hetzij op eene bijzondere school hebben genoten, in de lokalen der openbare lagere school, gelegen aan den Binnenweg gelegenheid bestaat tot het ontvangen van Herhalingsonder- wijs. Dit Herhalingsonderwijs wordt gegeven: voor de Jongens, iederen Dinsdag en Vrydag ge durende de maanden Nov. Dec. 1909 en Januari Pebr. 1910 des avonds van 5 tot 7 uren en gedu rende de maanden Oct. 1909 en Maart 1910 van 51/, tot 7en strekt zich uit over de volgende vakkenRekenen, Ned. Taal, Aardijkskunde en Natuurkunde voor de Meisjes, iederen Maandag en Donder dag gedurende de maanden Oct. Nov. en Dee. 1909 en Jan. Pebr. en Maart 1910 des nm. van 3 50 tot 5.50 uren en strekt zich uit over de volgende vakken: Rekenen, Ned. Taal, Natuur kunde en Nuttige Handwerken. Voor het genieten van dit Herhalingsonderwijs zal een Schoolgeld worden geheven van fo. 20 per maand en voor kinderen van Minvermogen den van f0,10 per maand. Kinderen van Onver- mogenden zullen het Harhalingaonderwijs koste loos mogen genieten. Ouders of verzorgers die h unne kinderen het Herhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór 25 September 1909 aangifte te doen bij het hoofd der Herhalings school den heer L. Pen. Sommelsdijk, 8 September 1909. De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF, Inrichtingen, ivelke gevaarschade of hinder kunnen veroor zaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Middelharnis brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van besturen der ge meenten Middelharnts en Sommelsdijk aan Ged. Staten van Zuid-Holland om vergunning tot uitbreiding der Gasfabriek alhier, kadastraal bekend Sectie B. No. 2307—2308, 1412—2732 2733. Op Vrijdag, den 24 Sept. 1909, des vm. te 10 uren, zal iu het raadhuis dezer gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowol de verzoekers, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip op de Seorotarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Middelharnis, 10 Sept. 1909. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Secretarie, Do Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. BEKENDMAKING. Be BURGEMEESTER van Sommelsdijk, Gehoord het advies van den Plaatseljjken Geneesheer en de Gezondheidscommissie te Middelharnis. Gelast ieder die zulks aangaat om de mest putten en verzameling van vuil binnen, deze week, dus voor 18 dezer op te ruimen en vervolgens de gemaakte mest telkens wekelijks uit de mestputten te verwijderen. Sommelsdijk, 13 Septamber 1909. De Burgemeester, DE GRAAPP. Sonunelsdijk.* Evenals op andere jaren zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten behoeve de ruim ioo wedu wen en weezen van oude en gebrekkige visschers te Pernis. De Stoorn-, Wasch- en Strijkinrichting aan den Dorpsweg alhier is Maandag j.l. in werking gesteld. Zaterdag a.s. zullen de loteliugen van de lichting 1909 K. v. Antwerpen, J. v. d. Tol en I.. Groenendijk te Dordrecht worden ingelijfd. Met de jaarlijksche rondgang is door de dames De Gast en Westrik aan de Ned. Zendingsvereeniging te Rotterdam een bedrag van f52,49 kunnen worden opge zonden. Een heerlijk resultaat vooral als men weet dat vroeger hier nooit iets voor ge daan werd in deze gemeente. Middelharnis. Tegen Vrijdag 17 Sept. zijn de lotelingen J. v. d. Doel, A. Witvliet, P. Verolme en J. Koote van de lichting 1908 opgeroepen om te Dordrecht te ver schijnen om bij hunne gamizoens te worden ingedeeld. J.l. Vrijdag is door A. Koudijzer nabij het station een konijn gevangen welke daar vrij rond liep. Den eigenaar kan hem natuurlijk terug bekomen. Alhier circuleert eene lijst ter intee- keniug inhoudende een verzoek aan zijne Excellentie den Min. vanWaterstaat, om ver andering in de geluidsignalen van de tram in Flakkee inplaats van bellen te fluiten^ Den Bommel. Toen de tram verleden week Station Oude Tonge gepasseerd was en op Achthuizen onder deze gemeente aanreed liep een jongetje op de lijn. De machinist het bemerkte Stopte nog intijds zijne machine. Gelukkig kwam dus geen ongeluk voor. Zou het misschien niet beter zijn om als voorheen de locomatief weder te lateu fluiten, daar men van het bellen weinig ot niets hoort. Met het oog op het heerschen van Cholera hier te lande moet vooral art. 10 der wet van 4 Dec. 1872 Staatsblad No. 134 niet uit het oog verloren worden. Dit artikel stelt als verplichtingjde aangifte bij den burgemeester wanneer een Schipperde haven binnen wil varen als er een geval van Cho lera aan boord zich voordoet. - Aangezien men in sommige gemeenten de binnen komende schippers ander drink water geeft, zou dit misschien in deze ge meente ook wel wenschelijk zijn. Ter algemeene kennis is gebracht dat de Ontvanger der directie-belastingen enz. in December a.s. geen zitdag alhier zal houden tot ontvangst van directie-belastingen. Op Donderdag, 19 Sept. zal er wederom kostelooze in- en herinenting plaats hebben. De milicien-verlofganger G. Bakker, die eenige jaren geleden dienst deed als voorganger in de gymnastiek ten dienste van het voorbereidend militair onderricht/j zal voor dit seizoen weder worden aangesteld, als zoodanig. De Inspfectie der landweerverlof- gangers voor deze gemeente moet plaats hebben te Oude Tonge, den 13 November a.s. Het zoontje van M. had het onge luk al spelende in het water te vallen. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij weder op den vasten wal gebracht en toog met een nat pak huiswaarts alwaar eene wel kome ontvangst hem wachtte. Door den Weledelen heer J. Mijs Dzn. is aan H. M. de Koningin wederom tot 1 Mei dispensatie gev raagd om alhier te mogen blijven wonen. Oude Tonge. Evenals* op andere jaren zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten behoeve de ruim 100 wedu wen en weezen van oude en gebrekkige visschers te Pernis. In verband met voorkomende Cholera in den lande, is het verboden alhier mest aan te voeren. Door den gelukkigen winner is de hoofdprijs van de Oude Tongesche paar- deverloting verkocht aan G. Heestermans alhier voor den prijs van f 530. In plaats van den heer P. Oomens is tot wethouder benoemd de heer P. v. Schouwen. Dirksla nd Een kind van A. van Prooien sukkelde onder een boerenwagen waarvan een der wielen over het lichaampje ging. Hoewel het knaapje hevig schreide bleek het later toch geen letsel bekomen te heb ben. Gelukkig dat de wagen ledig was an ders zoude dit niet zoo goed afgeloopen zijn. Naast de schrikwekkende en alom bekende mare zich hier een geval cholera voordeed mogen we met gro ote blijdschap mededeelen dat de lijder daaraan hestel- lende is, terwijl hij totdusver bij dit ééne geval bepaald bleef. Tot Wethouders zijn herkozen de heeren C. van der Poel en C. Warnaer. De eerste heeft zijne herbenoeming aan genomen doch de laatste niet. Indiens plaats is gekozen den heer H. Kooman die deze benoeming aannam. Herkingen. De heer C. v. d. V. trachtte de vorige week een partij zakken per fiets te vervoeren op een weg tusschen twee sloten gelegen. Het gevolg daarvan was dat hij in de sloot terecht kwam en zich van droge kleeren kon gaan voorzien. De fairbank alhier die voor reparatie van hier is opgezonden geweest en die thaos opnieuw is in orde gemaakt, is j.l. week door deskundigen goedgekeurd. Stellendam* Zij die wenschen in te schrij ven naar de levering van petroleum en steenkolen ten dienste der gemeente en van het Algemeene Armbestuur kunnen inschrijvings biljetten vóór of op Vrijdag 17 Sept a.s. in te leveren ter secretarie dezer gemeente. Belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat zij die hunne suikerbieten wen schen te bergen op de suikerbietenkade te Stellendam daarvan opgave behooren te doen vóór of op 17 Sept. a.s. ter secretarie dezer gemeente onder mededeeling Van de hoeg veelheden beteelde H.A, II

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1