TWEEDE ML Zaterdag 11 September 1009. 2 Antirevolutionair 24ste Jaargang Nw. 1484 Orgaan t oor de Zuidhollandsclie en Zeeuwsclie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Drie Bladen. tt i atit i i n nn tt at nu |1( loocjo OT-i f-mnrll.'rfnrvctQ i>/no ifnAP Ifonalr- Ctn WIUjlAIM AXiAV 1 ItvL 1 >j Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercom». No. 3. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/j maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */j maal- Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. <%8ie siiBiiiieiB voor «Se feftedaetie bestemd, Advertenfiën ess verdere Adsssfnislratie trasieo toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Bekendmaking. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van Middelharnis maken bekend dat de begroo ting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1910 van 8 dezer tot den dag der behandeling in den raad ter gemeen tesecretarie voor een ieder ter lezing is ne- dergelegd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar gesteld. Middelharnis 7 Sept. 1909. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Dirksland doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 7 Sept. 1909 is vastgesteld de vol gende Verordening Verordening ter voorkoming van be smettelijke ziekten in de gemeente Dirks land. Art 1. Het is verboden straat- of stalmest in deze gemeente in- of door te voeren tenzij met vergunning van B. en W. Art. 2. Schippers mogen geen ririerdrink- water aan boord hebben, tenzij met toestem ming van B. en W. Art. 3. Schippers mogen geen kielwater in de haven of kade uiipompen ot uitwerpen, tenzij met toestemming van B. en W. Art. 4. Overtreding dezer Verordening wordt gestraft met geldboete van ten hoogste 25 gulden. Art. 5. Deze verordening zal onmiddelijk worden afgekondigd en dadelijk na haie af kondiging in werking treden. Aldus vastgesteld door den Raad der Ge meente Dirksland, ter openbare vergadering van den 7 Sept. 1909. De Secretaris, De Burgemeester (get) J. ROOIJ. (get.) C. ZAAIJER. Zijnde deze verordening aan d. Ged. Staten van Zuid-Holland in afschrift medegedeeld. En is hiervan volgens raadsbesluit van den 7 September 1909 afkondiging geschied, waar het behoort, den 7 Sept. 1909. Burgemeester en Wethouders van Dirksland, De Secretaris, De Burgemeester, J. ROOIJ. C. ZAAIJER. Plaatselijk Nieuws. Soininelsdijk.* Alhier is opgericht een plaatselijke onthoudersvereeniging »Som- melsdijk eD Omstreken* met aanvankelijk 9 leden en 4 voorstanders. Het bestuur be staat uit de heeren J. van der Velde (Voorzitter), P. Wielhouwer (Secretaris) en J. Vijfhuize (Penningmeester.) Middelharnis Woensdag hadden de Gebr. Gideon een schadepostje doordien een z Jarige Os moest worden afgemaakt, en het Cadaver vernietigd. Donderdag gingen van den landbouwer J. Verhage een span paarden op hol na eenige moeite slaagde men de dieren tot staan te brengen Toen bleek dat een der paarden ernstig verwond was, en nog al matrieele schade aan tuig en wagen opge- loopen was. Oen Bommel. Ter algemeene kennis is gebracht dat de kohieren der personeele belasting no 3 en 4, invorderbaar ver- klaaid op den 1 Sept. 1909, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld. Belanghebdenden worden er op attent gemaakt, hun verschuldigde zoo spoedig mogelijk te betalen. In den tuin van C. H. is een bloem kool gegroeid, welke een omvang had van 84 cM. Tot Wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer J. C. Borgdorff. Door den Raad dezer gemeente is besloten, dat geen (straat)mest meer mag worden ingevoerd, wegens het heerschen van besmettelijke ziekte. Onzen Burgemeester, die voor zijn gezondheid elders vertoevende is, hoopt 23 dezer weder alhier te arriveeren. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de jacht op fazanten en hazen zal worden opengesteld op Zaterdag z Oct. a.s. met zonsopgang. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemaal 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uit geoefend. De keuring van tot dekking bestemde hengsten, zal worden gehouden te Dirksland den 30 Oct. 1909. Inschrijvingsbiljetten kunnen worden be komen bij den Secretaris der provinciale regelingscommissie den heer J. H. van der Torren te Gouda. Ooltgensplaat. Door het gemeentebe stuur worden verschillende maatregelen ge nomen tegen het Cholerageval. De schippers die onze haven bezoeken, worden gevraagd of ze revierwater in hunne waterkist of tanks hebben. Is zulks het geval dan wordt deze geledigt, ontsmet en goed regenwa ter in de plaats gegeven, ook is de daar om bestemde ziekenzaal in de ©ude kazerne in gereedheid gebracht teneinde lijders zoo deze mochten komen er in op te ne men. Hoewel we deze maatregel ten zeerste toejuichen, hopen we dat spoedig dit gevaar van ons worde weggenomen. -Heden Donderdagmorgen viel een dochtertje van T Troost alhier in de Spui Zekerlijk zoude het jammerlijk verdronken zijn, zoo het niet in tijds was bemerkt. De buurman P v d Griendt wist met zijn echtgenoote, door het uitsteken van een hout, de kleine aan den kant te halen en zoo op het droogen te brengen. De moeder kon onmogelijk door benauwdheid een hand ter redding uitsteken. Oude Tonge. Het onderzoek van ver lofgangers van de Landweer zal plaats hebben op 13 Nov. a.s. in de bewaarschool alhier. Op het verzoek van den Burgemeester aan H. M. de Koningin om tot 1 Mei a.s. te Den Bommel te mogen blijven wonen, is door den Raad gunstig geadviseerd. Op de paardenmarkt werden jl. Vrij dag plm. 40 stuks paarden en 30 stuks hoornvee aangevoerd. Nieuwe Tonge. In de gehouden Raadsvergadering op Dinsdag 7 Sept is tot Wethouder herbenoemd den Heer J Vreeswijk Jr. Dirkslnnd. Bij publicatie wordt elkeen nogmaals herinnerd de oude muntbiljetten van 10 en 50 gulden tot 1 Oct. 1909 nog kuunen ingevv sseld worden bij de be- taalkantoren en Ned. Bank. Na dien datum zijn genoemde biljetten waardeloos. Gelijk in andere plaatsen wordt ook hier bij publicatie gewaarschuwd de bekende voorschriften in acht te nemen, tegen de gevreesde cholera. In verband daarmede zijn reeds maatregelen genomen en is even buiten de gemeente een houten verblijfplaats (barak) aangebracht tot verpleging bijaldien zich een zoodanig geval mocht voordoen. Het tarief per Omnibus Dirksland Middelharnis visa versa is aanmerkelijk verlaagd en gebracht op 10 cent enkele reis en 20 cent retour. A. Leune alhier had een aardig buitenkansje, daar hij het geluk had op zijn lot gekocht bij den heer J. G. Kcöps in de Oude Tongesche paardenloterij den hoogsten prijs te winnen, zijnde een Utrecht- sche wagen met paard. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienst jaar 1910 is vastgesteld en van 9 Sept. tot den dag der behandeling in den Raad, voor ieder op het Secretarie ter lezing ligt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. G. Spanjer, klokluider en doodgraver alhier, zal eerstdaags zijn ambt neerleggen. Tot 20 Sept. a.s worden daarvoor solli citanten opgeroepen tegen een salaris van f 140 's jaars. Bij gemeentelijke verordeningen is de in- en doorvoer van straat- of stalmest in de gemeenten Dirksland, Melissant en Herkingen verboden. ilerkiugen. Zaterdag jl, had in den avond een schoorsteenbrand plaats bij P. Looij onder deze gemeente die in tijds nog met emmers water kon worden gebluscht en dus behalve een vuile kamer en ver brande schoorsteenmantel nog tamelijk goed afl ep. In deze gemeente is een geval van de zoo zeer gevreesde varkensziekte voor gekomen en is men reeds tot den verkoop overgegaan en worden daarvoor nog flinke prijzen betaald. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben behalve de vastgestelde verorde ningen nog voorbereidende voorzorgsmaat regelen genomen tegen de besmettelijke ziekte Cholera. Bij den landbouwer Jb. v. d. Velde alhier is eene stoomdorschmachine deze week in werking gesteld die volgens oogge tuigen aan de gestelde eischen voldoet. Burg. Weth. hebben bekend gemaakt, dat zij publiek zullen aanbesteden: ten ie. het vervoer van grond afkomstig van de bieten, die dit najaar aan de kaai zullen worden gebracht. Inschrijvingsbiljetten moe ten ter Secretarie worden ingeleverd voor of op Vrijdag 17 Sept. des v.m. 10 ure. Voorwaarden liggen ter inzage ter Secre tarie, en ten 2e. de levering van petroleum en steenkolen ten dienste der gemeente voor den a. s. winter. Briefjes wo rden inge wacht voor Vrijdag 17 Sept. des vm. 10 uur. De Burg. dezer gemeente maakt bekend, dat de Begrooting der gemeente dienst 1910 van af 9 dezer tot den dag der behandeling in den Raad ter inzage ligt ter Gemeente Secretarie. Belanghebbenden worden door Burg. en Weth. bekend gemaakt, dat zij die een plaats begeeren tot berging van suikerbieten op de kaai alhier onder opgaaf van het aantal H.A. dit kunnen aanvragen voor Vrijdag 17 Sept. des v.m. 10 ure. De loting der Nat. Militie heeft dit jaar tengevolge dat onze gemeente van de 6 deelnemers hoogstwaarschijnlijk 5 zullen worden opgeroepen het Vaderland te die nen als soldaat, terwijl ook 3 deelnemers onder deze gemeente wonende en voor andere gemeenten geloot, een dienstplichtig nummer hebben getrokken. Er bestaat dan ook algemeen ontevredenheid deze gemeente zoo nu en dan met de gemeente Nieuwe Tonge moet samen loten. Meliasant. De gemeentebegrooting voor 1910 ligt van 8 dezer tot den dag van behandeling in den gemeenteraad, ter gemeentesecretarie ter inzage. In verband met het heerschen van cholera in sommige plaatsen des lands, wor den de ingezetenen bij publicatie gewaar schuwd tegen het gebruik van ongekookte groenten en ongeschilde vruchten terwijl bij verordening den door of invoer van straat of stalmest in deze gemeente verboden is. De door Heeren Ged. Staten goed gekeurde keur voor den polder Oude Melis sant ligt van 8 dezer gedurende een maand ten kantore van den secretaris H. Rooij ter inzage. De timmerman H. T. had daze week het ongeluk zich zoodanig met een beitel aan den pols te verwonden, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De milicien verlofganger W. Keur die was opgeroepen em 13 dezer voor herhalings oefeningen te Utrecht onder de wapenen te komen, behoeft omdat deze garnizoensplaats dooif cholera is besmet verklaard, niet aan die oproeping te voldoen. Goedereede, 8 Sept. Ongeveer 5 uur hedenmiddag werd brand ontdekt in het post- en telegraafkantoor alhier, dat op dit tijdstip gesloten was. Gelukkig waren spoedig eenige personen bij de hand, die den brand bluschten, welke door onbekende oorzaak in de papiermand was ontstaan. De mate- rieele schade was niet groot, terwijl geluk kig geene papieren van waarde voor den dienst verbrand zijn. Assurantie dekt de schade. Spijkenisse. Zondagavond liep zekere K. v. Kampen uit Goudswaard met zijn meisje aan de Breêka, toen hij plotseling door een drietal personen, die zich verdekt hadden opgesteld, aangevallen. Een der helden T. L. verwondde hem zoodanig met behulp van de anderen dat hij een gapende wond boven het rechteroog kreeg en v. K. ijlings vluchtte en een schuilplaats vond bij den melkboer Snoeij, waar hij het bloed trachtte te stelpen en vervolgens per tram huiswaarts toog. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan. De oorzaak is zeker wel minnenijd. Maandagmorgen was de 16-jarige M. Hoogenboom bezig met goed te spoelen, toen zij plotseling het evenwicht verloor en kopje onder in 't Spui viel. Gelukkig kon zij er zelve weerluitkomen zonder eenig letsel te hebben verkregen. Treuriger ging het Dinsdagmiddag met de juist op dien dag 4 jaar gewordene A. van Pernis. Met eenige vriendjes waren zij in eene weide aan den zgn. Kerkweg hun bok bezoeken. Als aRijd speelsch van aard maakte het dier enkele dartele spron gen, waardoor zij bang werden en koers zetten naar het hek. Waarschijnlijk ver drongen zij elkander bij het omklimmen, zoodat de kleine jongen in het water viel. Kalm keerden de andere drie huiswaarst en vertelden toen 't geen was voorgevallen. Onmiddellijk spoedden er zich velen heen en helaas men vond het kind te water en alle pogingen om het leven te behouden bleven ijdel. Hoe zwaar dit voor die ouders is, kan men eenigzins begrijpen, vooral wanneer men weet dat viertal jaren geleden ook een zoontje van bijna denzelfden leeftijd en gelijken naam op even noodlottige wijze verdronk. Met het oog op de choleragevallen welke zich ook in onze omgeving voordoen, besloot de Raad onzer gemeente met alge- stemmen de kermis, die a.s. Maandag en Dinsdag zou gevierd worden, af te schaffen, voor dit jaar althans. Gemeenteraad. VEBSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Souiiiielsdük, op Dinsdag 7 Sept. '09 des avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde worden allereerst de nieuw benoemde Raadsleden geinetal leerd. Nadat beide leden in handen van den Voorz. de bij de Wet voorge schreven eeden hadden afgelegd, worden zij door den Voorz. gelukgewenscht met het vertrouwen der Kiszers, en worden hun de belangen der Qemeente aanbevolen en nemen zitting. Als nu worden de Notulen voorgelezen en goedgekeurd. iDgekomen stukken: a: Ken schryven van de feeitcommiesie tij dens het Juliana feest waarin zij rekening eD verantwoording aflegt voor de uitgaven en in komsten, daarbij haar dank uitsprekende voor het tekort in de kas zijnde te dekken. Deze rekening ligt voor een ieder ter secretarie ter inzage. bBrengt de in de vorige Vergadering be noemde Commissie tot nazien der rekeüing van het Burgelijk Armbestuur en Weeshuis verslag uit, en adviseert tot goedkeuring dier rekening, waartoe wordt besloten, deze rekenig sluitende met een saldo van f2394,86. c: Een schryven inzaken het boawverbod van de Gezondheids Commissie met advies van den Heer Inspecteur der Volksgezondheid, welk boawverbod alsnu wordt goedgekeurd. d: Een schrijven van den Heer M J v d Woerd inzaken Hoofdelijke Omslag, a fachrij ving verzoekende welke wordt verleend, mits hij nog de restende schuld zijnde fl. 20 te betalen. e Een schryven van den Heer P Mast ver zoekende dat de) Gemeente de straat (door hem genoemd de Witte) by zijne van den Westelij ke Achterweg gebouwde huisjes, tegen betaling zal overnemen. Allereerst wordt door den Voor zitter gevraagd, hoe die straat zal worden ge noemd, en of er tot overnemen zal worden be- alotendeze beide punten worden aangehouden en zal later daarop een beslissing volgen. 2e Als nu volgt de benoeming van twee Wet houders, noodig doordien beide als Raadsleden waren afgetreden en hoswel opnieuw herkozen als Raadslid, toch meebrengt dat zij als Wethou der aftreden, overgaande tot stemming bleeudat de Her J. Timmerman drie stemmen op zich zag vereenigd terwijl vier blanco briefjes uit de bus kwamen, zoodat de Voorz. constateerde dat voornoemde Heer J. Timmerman met al gemeene stemmen was benoemd. Als nu volgde de facature van Beek, welke eveneens met drie stemmen en vier blanco ge kozen werd verklaard door den Voorz. gevraagd zijnde, of zy die benoeming aannamen werd door beiden toestemmend geantwoord. Se. Wordt overgegaan tot benoeming van een Regent voor het Burgerlijk armbestuur en Weeshuis; op de aanbeveling komen voor le. M. Kooman en 2e. P. de Graaff gekozen werd met vier stemmen van de zeven den Heer M. Kooman. 4e. Wordt overgegaan tot benoeming van twee leden voor de Commissie tot wering van Schoolverzuim. In de vacature van Hemert, welke ontslag had gevraagd, werden aanbevolen de Heeren J C de Gast en P van Driel, Gekozen werd den Hesr de Gast in de vacature J Tim merman die eveneens ontslag had gevraagd werden aanbevolen de Heeren M. Peekstok en J. van Schouwen gekozen werd den Heer M. Peekstok. 5 Wordt door den Voorz. gevraagd of hij al vast niet zou beginnen met het opmaken van een huurcontract van het Postkantoor met het Rijk een Concept Contract door hem ontworpsn Wordt voorgelezen goedgekeurd, om het in te zenden ter plaatse waar het behoort. 6e. Als nu komt aan de orde de begrooting van de Gemeente Gasfabriek over 1910, welke vooraf bij de Raadsleden waa rondgezonden, deze begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd terwijl de behandeling van de Ge meente begrooting tot later wordt uitgesteld. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de ver gadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Dinsdag 7 Sept. des nam. ten 3'/2 uur- Aanwesig alle lsden. De Voorzitter opent de vergadering sn gaat ovsr nadat mesgsdeeld had, dat de geloofs- brievsn van de gekozen leden op de vorige ver gadering waren ocderzoeht en in orde bevonden en alzoo over gegaan kan worden tot beeedigiDg. Nadat op de gebruikelijke wijze de eedsaflegging door de 4 leden D. Slis, J. v. d. Baan, J. J. Nipius en J. Zaaijer had plaats gehad, wenschte de Voori. hen geluk met hun benoeming als zoodanig en namen de heeren zitting. Hierna verzocht de Voorz, den Secretaris de notulen voor te lezen en werden deze daarna onveranderd goedgekeurd. De Voorz. Aan de orde is ingekomen «tukken. 1. Een sehry ven van H.H. Gnd. Staten inhou dende, dat de gemeente bij Kon. Besluit in de koste* van het Lager Onderwijs een subsidie wordt verleent va» f 6000. De Voorz. deelt mede, dat in Verband met de verhoogde onderwijzers salarissen f 7000 was aangevraagd. 2. Een schrijven van Dr. van Toorenenbergen te Stad aan 't Haringvliet, welk scürijven op ver zoek van den Voorz., door den Secrotaris wordt voorgelezen; inhoudende «ene klacht, dat Dr. Knöps, en de gemeentelijke Vroedvrouw zijn in ziens t» veel de praktijk op genoemd dorp, waar hij als gemeentelijk geneesheer gevestigd is waar nemen. De Voorz. deeld na voorlezing mede, dat dit niat op den weg der gemeente ligt, om daarin te treden, en wordt ditschrijven ter zijde gelegd. 3e. Een adres van de Zandpad bewoners, 't welk

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3