Het Diste en roordeeligste L7AUTLU&T, feg JOS. EM. fleste! sin V JANSEN, Nu de tram rijdt Naaimachines en Lederwalsen Advertentien. STELLENDAM. Rotterdam Rijnwijnen ARMSTRONG Sommelsdijk H.H. LANDBOUWERS 1 P. REN AT D - G0EREE. I M. v. d, STAD Sommelsdijk. Nul en soStetl Ruime sorteerii. Billijke prijzeii. J. SIELING. Zandpad B 121, Middelharnis, Schoenen en Laarzen fllultenland. De Noordpool bereikt. NIERSTEINER per flesch f 0,90 BODENHEI MER r m 1.- SCH ARL ACH BERGER 1,50 LIEBFRAUMILCH 2,- Andere merken bij bestelling. Nog is het tijd om u te voorzien van een goed werkende H' AiVrVOLE in een keer schoon. In werking te zien te Goedereede en te verkrijgen bij den Agent Oude Machines worden in ruil aangenomen. 2501 lt. MEES Z00NEN, Kassiers eu Makelaars in Assurantiën. Safe-Deposit. Westöijlc 263, Middelbands. MKl Steeds groote voorraad Horloges, Ü'llf KLOKKEN - PENDULES, H|1 Regulateurs en Wekkers. *T Goud- en bij 2854 Boom- en Fruitkweeker, te Melissant, of bij zijn agenten Vraagt gratis toezending van Prjjs-Courant. is uw beste soliedste en woordeeligste adres voor alle soorten Specialiteit in ZEE- en WATERLAARZEN. verzendt ik dagelijks versche Bloemen van I*Soen en Cactus Haifa's voor Bruiloft en Partijen. Per 100 stuks met daarbij passend groen 1 50. OoR eerste Kwaliteit MaaKgroente en Fruit D. BIJLEVELD. Middelharnis. 2626 MAURITSSTRAAT133", nabij den Binnenweg. Het soliedste adres voor is bij p. c. l. h. bosschart. (v./h. L. P. Schaap.) Handnaaimachines voor- en achter waarts werkend, tegen concurreerende prijzen. Inruilen en repareeren. Ge makkelijke conditie. 2469 Aanbevelend, P. C. L. H. BOSSCHART. sneeuwlaag, gerust gegeven worden. Ligt er sneeuw, dan zij de laag, zal men' de kainiet kunnen uitstrooien, niet te dun, daar anders die zwakke laag zich, onder den invloed der kalizouten, te vlug oplost en de zaden door het ontstaande koude mengsel worden bescha digd. Worden deze opmerkingen behartigd, dan kan ook verder zonder bedenkingen tot een hoofdbemesting van kalizouten in den winter worden overgegaan. Wil men geheel zeker gaan, dan zoo eindigd Dr. Schander kieze men in plaats van ruw gezuiverd kalizout en vermijde echter onder alle omstandigheden een bemesting met Carnaluut bij welks aanwending nog lichter schadelijke koude mengselen kunnen optreden. Wij zijn achterdochtig geworden. Reeds zoo dikwijls is de mare gegaan »De Noordpool bereikt.* En telkens werd de tijding aangevuld met één woordje, een woordje van vier letters, dat aan het heele bericht den bo dem insloeg: »bijna.« Deze lente ging het met de heuglijke gebeurtenis, die ons vaderland tegemoet zag, eenderhand. Telkens een bericht dat onjuist bleek. Maar de kleine Juliana is toch geko men, en de vorige berichten waren slechts voorbarig geweest. Waarom kan de Noordpool niet ontdekt zijn Laten we beginnen, den onverschrok ken reiziger dr. Cook ons vertrouwen te schenken, en hem op zijn woord te ge- looven Nationale en dierbare herinneringen zijn voor ons aan de Noordpooltochten ver bonden. De namen van Jacob van Heems kerk, Willem Barentsz., Jan Cornelisz. de Rijp, schitteren boven de ijsvelden van het Noorden. Dappere Nederlandsche mannen hebben er in ijs en sneeuw hun graf ge vonden. De voortreffelijke Barentsz was er een van de groote Poolvaarder deed zijn laatsten dronk, keek zijn makkers aan met strakke oogeneen stuiptrekking schudde zijn lichaam, en hij was niet meer. Deze zeelieden waren niet de eersten, en zouden niet de laatsten zijn, om een doortocht naar de Noordpool te zoeken. Heemskerk en Barentsz vinden in de geschiedenis hun voorgangers reeds twee duizend jaren vroeger, toen Pytheas, een zoon van het zonnige Grieksche Zuiden, naar het Noorden toog. Herald, die over de Noormannen en over de zee heerschte, zocht in het jaar 1040 over IJslinl een weg naar de Noordpool in 18 20 ver diende de N. Poolvaarder Parrv een prijs van f 60.000toen hij djor de Barrow- straat tot het Melville-eiland (113° 46') doordrong. Tragischer was het lot van d n stöut- moedigen ontdekkingsreiziger Franklin, die in 1845 met twee schepen uittrok. Noch Franklin noch een zijner metgezellen is van dien tocht terruggekeerd ongeluk op on geluk trof deze heldhaftige zeelieden uit de later gevonden aanteekeningen van Franklin bleek, dat de ijsschotsen naar het Westen veel vaster en harder waren dan naar eenige andere zijde. Hij had dit niet vooraf geweten, en daarom moest zijn tocht mislukken. Hij meende, dat het Konings-Willems- land een schiereiland was, en voer de Yictoriastraat in, waar zijn schepen twee jaren lang tusschen de ijsschotsen hebben bekneld gezeten, om verbrijzeld te worden. Met eere mag de Rus Nordenskjold worden genoemd, die tot drie malen toe den aanval op de metalen poorten van de Noordpool herhaalde wij herinneren aan den roemrijken tocht van ons poolschip «Willem Barentsz*, aan dien van Nanssen, van den Amerikaan Wellman. Doch geen van allen bereikten de Noordpool. Toen sprong de Zweedsche ingenieur Andrée recht op zijne voeten en zeide »Niet over de sneeuwvelden maar door de lucht moet de Noordpool worden bereikt Hij klom te Spitsbergen in een ballon de ballon dreef naar het Noorden, en we weten nog niet hoe het met dien ballon is afgeloopen, ofschoon het reeds twaalf jaar is geleden. Dit jaar herhaalde Welmann de proef met een bestuurbaren ballondoch de ballon verongelukte, en van de poolreis kwam niets. Nog anderen hebben het grootsche doel nagestreefd, de Noordpool te bereiken het is een leger van stoere, heldhaftige mannen, die als in een visioen in hun be renhuiden en pelsmutsen aan ons oog voorbijtrekken. Doch zij slaagden nietzij moesten 't opgeven, totdaar in eens de nazaat van den groolsten ontdekker van den nieuweren tijd het zegevierend uitroept naar de vier hoeken van den wereldhorizonaGevon- dengevonden!* James Cook, in 1728 te Marton in En geland geboren, is slechts 51 jaar gewor den, maar heeft in die jaren op zijn fregat rusteloos de onbekende zeeën doorploegd, heeft de aardrijkskundige kaarten van ge daante doen veranderen, terwijl zijn on stuimige geest, niet tevreden, om één pool te ontdekken, den steven naar beide polen wendde. De Zuidpool is door hem geheel om gevaren in 1778 ondernam hij een tocht om een noeftdelijke doorvaart te vinden, drong in de Beeringstraat door; en door het ijs tot terugkeer gedwongen, landde hij op Hawaii. Daar is de held door inboorlingen, die p niet wisten, wat zij deden, vermoord En ziedaar 1 nu heeft Frederik Cook het werk van James Cook voltooid. Na zijn aankomst te Lerwick heeft hij een verhaal van zijn wedervaren aan de »New-York Herald* geseind; hel blad bevat het eerste gedeelte van dit verhaal, terwijl het andere zal volgen. Luister I het is de moeite waard »Na een langdurigen strijd tegen hon ger en koude, zijn wij er eindelijk in ge slaagd, den Noordpool te bereiken. Een nieuwe groote weg met een belangwekkende levende natuur is onderzochtverblijf plaatsen van groot wild, waarover de jagers verrukt zullen zijn, en die den Eskimo- horizon uitbreiden, zijn door ons gevonden. Het land is ontdekt, waarop de noor delijkste rotsen van de aarde rusten. Eien driehoek, ter grootte van 30,000 vierkante mijlen, is gevoegd bij het tot dusverre bekende deel van de wereld. De expeditie was het resultaat van een zomerkruistocht in de Arcatische zeeen. Het jacht „Bradley* had de uiterste grens, tot waar gevaren kan worden in Smiths Sond, bereikt op het einde van Augustus 1907. De omstandigheden aldaar schenen gunstig voor een pooltocht. De heer John R. Bradley voorzag ons met groote mild heid van geschikte provisie en mijn eigen uitrusting, medegenomen om te dienen in onvoorziene omstandigheden, bleek bij uit stek geschikt voor een poolreis. Op het Groenlandsche strand bij An- r.ootok waren een menigte Eskimo's bij eengekomen voor de winterjacht op beren. Daar was een ontzaglijke voorraad vleesch, en tevens waren bij het kamp een menigte sterke honden te vinden. Alles trof dus uit stekend er was goed materiaal voor een uitrusting, geoefende hulp, flinke beweeg kracht, en alles, wat verder noodig was op een punt, slechts 700 mijlen van het noordelijke centrum. Van pakkisten werd een huis en een werkplaats getimmerd, en de zeer gewillige helpers uit dezen noordelijken stam, be staande uit 250 map, werden aan het werk gezet, om het probleem op te lossen, hoe de geschiktste uitrusting bijeen te brengen was. Reeds voordat de lange winternacht ten einde was gekomen, waren wij gereed met de toebereidselen voor onze ondernemiug, en waren onze plannen, om een nieuwen weg te banen over Grinnell Land en noord waarts langs de westkust daarvan naar de Poolzee, tot rijpheid gekomen. Kort nadat de Poolnacht voorbij was, begon onze campagne Er werden eenige voorposten uitgezonden, om een weg te zoeken langs de Ame-ikaansche kusten en tevens een jachtveld. Ten gevolge van he vige stormen in Januari slaagden zij daarin slechts ten deele. Toen in 1908 de zon weder zichtbaar was geworden (19 Febr.) aanvaarde de hoofd-expeditie den pooltocht. Elf man en 103 honden, die 11 zwaar geladen sleden trokken, verlieten toen de kust van Groen land, en togen westwaarts over het brok kelige ijs van Smith's Land. De nachtelijke uren duisternis werd slechts door enkele uren daglicht onderbroken. Het meest hadden wij van do koude te lijden, toen wij over de hoogte van Elles- meere afdaalden in de richting van de Zuidzee. De temperatuur daalde tot 83 gr. C, onder nul. Een groot aantal honden vroren dood, en de mannen hadden het bij de hevige koude zwaar te verantwoor den. Spoedig echter vonden wij sporen van wild en een weg werd gebaand door Mansen Sond naar Lands' End. Op dien tocht werden geschoten 101 muskusosseu, 7 beren en 335 hazen. Op 18 Maart gingen wij vanaf het eindpunt van het eiland Heiberg de Poolzee in. Zes Eskimo's keerden toen terug met vier man en 46 honden, voorzien van proviand voor 80 dagen. Drie dagen later begon de tocht over het circumpolacrie pakijs. Wederom werden twee Eskimo's teruggezondenslechts de 2 flinkste The enAkwelsj benevens 26 honden werden waardig gekeurd, om den eindtocht mede te maken. Voor ons lag de onbe kende weg van 460 mijlen, dien we moes ten afleggen, alvorens wij het einddoel zouden bereiken. Gedurende de eerste dagen hadden wij lange marschen te _maken, maar wij kwamen vrij geregeld vooruit. De breede strook, die het landijs scheidde van het centrale pakijs, werd betrekkelijk vlug overschreden. Maar de hevige koude en de aanhoudende wind maakten ons het leven tot een kwel ling, en slechts nu en dan genoten wij eenig betrekkelijk comfort, wanneer wij, ineengedoken in een sneeuwhut, daar ge droogd vleesch en talk nuttigden, en daar bij heete thee dronken. Dagen lang, nadat wij het bekende land uit het gezicht hadden verloren, belette ons de zwaarbewolkte hemel, ons juist te orienteeren. Op 30 Maart echter was de lucht iets helderder, en over den mist in het Westen heen ontdekten wij een nieuw land. Uit onze waarnemingen bleek, dat wij ons bevonden op 84 gr. 47' breedte en 86 gr. 36' lengte. De noodzakelijkheid om spoed g voorwaarts te komen, belette ons onzen weg te verlaten, teneinde de kust te onderzoeken. Hier zagen wij de laatste sporen van vasten grond. Verderop was niets vast meer te bemerken. Zonder oponthoud be wogen wij ons voon door de eentonigheid van een ijszee, die voortdurend in bewe ging was. Hier leefde geen enkel dierlijk schepsel meer; wij ontdekten zelfs geen voetsporen meer van beren en geen holen van visch- otters. Zelfs de microscopische wezens, die anders de diepte bevolken, bevonden zich niet langer onder ons. Een wonder was het haast, dat de voort durende aanblik van de bewegelijke ijs woestenij ons niet krankzinnig maakte. Het trekken over het pakijs werd weliswaar hoe langer hoe minder bezwaarlijk, en het weder beterde ook, maar de wind bracht ons haast tot wanhoop. Ons plichtsgevoel echter maakte dat onze belangstelling niet verslapte, en de hevige koude dwong ons tot physieke inspanning. Zoo sleepten wij dag aan dag onze vermoeide beeuen voort over groote afstanden. Uit onze waarnemingen van 8 April bleek, dat wij ons bevonden op een breedte van 86 gr. 36" en een lengte van 94 gr. 2". En hoewel onze marschen ons buiten gewoon lang hadden toe geschenen, waren wij dus in 9 dagen toch slechts iets meer dan 100 mijl vooruit gekomen. Veel tijd was verloren gegaan door ons dolen langs moeilijk begaanbare hooge en onregelmatige velden van zeer oud ijs. Eu bovendien boezemde het met groote kracht voortge stuwde drijfijs ons eenige bezorgdheid in. Wei legden wij daarna met groote moeite nog ongeveer 15 mijlen per dag af, maar de flinke marschen van vroeger waren ons onmogelijk geworden. Wij bevonden ons eindelijk op 200 mijlen afstands van de kust. Onze sledeladingen waren belangrijk geslonkende eeue hond na den andere was verdwenen in de honge rige magen van zijn overlevende naluur- genooten, maar wij, menschen en dieren, schenen toch nog talrijk genoeg te zijn, om te kunnen trachten door te dringen tot het hart van het mysterie, dat wij wilden ont hullen.* €*eniengtl Hieuws. Een merkwaardig staaltje van zijn groote bruikbaarheid heeft een politie hond uit Bamberg vertoond. üp een buitenweg bij Forehheim vond men dezer dagen 's morgens vroeg een boerenarbeider bewusteloos liggen, bloe dende uit verscheidene wonden. Het eenige waaruit men aanwijzing van deu dader zou kunnen krijgen, was een ge broken stok. Toen de politiehond uit Bamberg was gekomen, werden de stuk ken van den stok weer op de plaats van den moord gebracht. Da houd nam, na er aan geroken te hebben, een kleinen landweg dia naar een dorp in de buurt voerde. Daar bleet hij staan blaffen voor het huis van een oud man, die er met zijn zoon woonde. Daar beiden als kalme fatsoenlijke men sehen bekend stouden, was men over tuigd, dat de houd zich vergist had. Trouwens, het had intusschen zwaar geregend, wat hat zoeken zooveel te moeilijker maakte, dacht men. De hond werd naar het punt van uitgang teruggebracht, kreeg de stukken weer te ruiken, en koos denzelfden weg. Nu giug hij in het dorp bij de pomp staan blaffeu. Zijn begeleider kwam tot de slotsom, dat de moordenaar daar zijn handen bad gewasscnen. Ten derden male werd de bond naar de plaats van den aanslag gebracht weder spoedde hij zich naar bet dorp, en nu blafte hij weer bij het huis van den ouden man aan. Alsnu bieek, dat deze nog een zoon had, die elders woonde en nu daar in huis vertoefde. Deze werd gevangen genomen, en bekende tenslotte den aanslag uit oude veete te heb.ien gepleegd. Htj had werkelijk zijn handen aan de pomp van bloed gereinigd. Een eigenaardig tooneel zag men dezer dagen aan her Fransche spoorweg- s aiion Seiquigne. Een aantal passagiers van een naar Parijs bestemden trein, snelden een waggon 3e kl. uit, met ont dane gezichten en heftige gebaren. Allen ontdeden zich van hun bovenkleederen en schudden die uit onder boos geschreeuw tegen de leden van het spoorwegperso neel, die in 't eerst niets van de zaak begrepen. Weldra bleek echter wat de reden was van die ergenis. Uit de klee deren der passagiers viel ongedierte bij hoopen op den grond, en toen de stati onschef in den wagon ging kijken, deinsde hij verschrikt terugwant die krioelde van walgelijk ongedierte. De wagon werd nu uitgeschakeld en op een zjjspoor gebracht, om aan een grondigen schoonmaak te worden onder worpen. Men vermoedt dat het ongeweDschte leven in dien wagon is gebracht door een troep landverhuizers, die van Parijs naar Cherbourg werden vervoerd. Moord te Gouda, De drie gebroeders Zomerdijk te Gouda kregen Zondagnacht halfeen aldaar icet drie andere personen, waaronder zekere B., ruzie. Twee vaD de drie broeders gingen huiswaarts, doch de der de., een 29-jarige slagersknecht, liep met de drie anderen mee. Zomerdijk werd toen aangerspen, met een stok geslagen en ten slotte met een mes gestoken in den hals, waarna de drie vechtersbazen wegliepen. Ook Zomerdijk liep nog een eindje door, dooh kon spoedig niet verder en viel neer. Op aanwijzing van anderen werd hij later door een politieagent ge vonden. Dr. Beijera constateerde slag- aderbreuk, zoodat de mishandelde is doodgebloed. Het onderzoek duurde den geheelen ochtend. De vermoedelijke daders waar onder ook B., werden in hechtenis ge- genomon. Later werdt gemeld B. heeft bekend den doodslag te hebben gepleegd. Het mes, waarmede de daad is bedreven, werd ten huize zijuer ouders in beslag genomen. Na Ier wordt nog gameid: De politie uit Kuferdam was Maan dag met twee doc.oreu vau daar te Gouda o<u 1.e sectie op liet lijk vau deu ver moorden Zomerdijk te veriicuteu. Deze secrie toonde aan, dat den verslageue een diepe wonde is toegebracht, dat de long is geraak'. Bij de confrontatie met het lijk toonde de dader, de 23-jarige B., zich zeer koel Het is dan ook een zeer slecht bij de politie bekend slaand jougmensch, die al dikwijls met de justitie iu aanraking is geweest. De veralagene was een man van 29 jaar gehuwd, doch gescheiden van zijn vrouw levende. Hij was «iagerskiu cht te Driebergen en was een daagje bij zijn moeder. Dinsdag zou B. gevankelijk naar Rot terdam worden overgebracht. Zijn beide vrinden, die de ruzie en de vechtpartij tegenwoordig waren, zijn Dinsdag in vrijheid gesielde. Een liefhebber van varkens. Aan het Rapenburg, een der deftigste stralen te Leiden is iemand verbaliseerd wegens het houden van22 varkens. De ))Prinses Juliana. Men meldt uit Vlissingen aan de „Seheepsv". De eerste der drie nieuwe maiibooten voorde Maatschappij „Zeeland" de „Prin ses Juliana" kwam heden (Maandag) in de haven alhier, komende van Gksgow alwaar het is gebouwd. Aan boord bevonden zich behalve de directie vele autoriteiteu die den eersten tocht met dezedubbelschroefetoomboot vau Schotland naar hier hebben medegemaakt. Deze nieuwe mailboot, evenals de twee nog in aaübouw zijnde zusterschepen, heefc een lengte van 363 voet breedte 45'4 en een diepte tot het bovendek 25'10. Het schip heeft een bruto inhoud van 3000 tone, het telt vijf dekken, n.l. beneden, hoofd, boveB, promenade en boo dek, tet wijl het schip is voorzien va; 10 waterdichte schotten, welke dezelfde hoogte hebben a's het ijoufddek. Do booten zijn ingciiciit voor het ver voer van 246 eerste klassepassgiers, waar van 60 een plaats kunnen vinden iu één persoous hutten, terwijl de ovoiige passagiers prachtige aceomodatie vinden in twee-p,rsoons butter. Een gedeelte van deze laatste hutten is gereserveerd voor dames. Voor de tweede klasse passagiers zijn kooien aangebracht welke plaats bieden aan 110 personen. Volgt dan een beschrijving van de luxueuse en moderne inrichting, waarbij vooral de kajuiten speciaal voor vorste lijke personen worden genoemd. Dat de nieuwste reddingsmiddelen he nevens de noodige booten aan boord zijn behoeft eigen lijk geen afzonder, ij ko ver melding zoo laat het zich ook begrijpen dat deze booten voorzien zijn van onder zeesche kloksignalen, welke seintoestellen bij mist zulke uiistekeude diensten kun nen bewijzen. De nieuwe schepen zijn de eerste schroefbooten welke de „Zeeland" iu dienst heefr. He; zijn dubbeischroefs.oom- schepen, die ongeveer 10.000 P K. kun- ontwikkelen, welke bij geladen sohip een vaart van 22]j2 mÜ' moeten verzekeren. Zooals bekend zullen de nieuwe sche pen het volgend jaar in de vaart worden gebrachtde zusterschepen zijn gedoopt „Oranje Nassau' en «Mecklenburg". Het s.s. „Prinses Juliana" zou Dins dag proef8toomen naar Queenboro. koont uien bij 9456 Rotterdam, Zuldblaalt no. 41. RENTEN VAN fiELDEN DEPOSITO met één dag opzegging pCt. tien dagen 1% Voorlangeren termijn tot nader overeen Ie komen voorwaarden. ISewarlng vau Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. IjiBiijMi Horloger en Goudsmid, jllpËk Zilverwerk. Koralen. ffl£uïi!iSjHBr SoKede Artikelen. |g§«wHjBillijke prijzen. W Bgfr Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde gekocht fjp en qeruild. 2751 uw Vruchlboonien enz. Ouddorp J. VLIETLAND. Melissant H. KORING. Dirlcsland G. v. d. HEIDEN. Sommelsdijk Wed. A. VOLWERK. Nieuwe Tougo L. v. d. TOL. Stad aan 't Haringvliet J. v. SPRANG. Den Bommel J. HOLLEMEN A.Jz. Aanbevelend,

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2