PlaatiseïUk ftieuws. VIsschery. Middelharnis. Van de haringvisscherij zijn te Vlaardingen binnen gekomen »Voor lichtere st. M. den Braber met 11 last haring, mer verlies van 60 netten >Annae st. C. Langbroek met 20 last haring. Posterijen. Verknopingen. v Uitslag* Verpachting*. Uitslag- Aanbesteding-. memeiigfd Hieuws. 5 H. F. van Overbeek 14 6 T. Strnik Dirksland. 6 1 L. Bal gebiek. 21 2 C. Bette 11 3 T. Boks brd. 7 4 D. A. Buth 17 5 Jan Buth 26 6 S. van Dongen 20 7 J. Frederiks 28 8 G. van 't Geloof 10 9 Chr. Guldemeester 23 10 H. van der Gjjze gebr. 5 11 H. den Hollander 3 12 P. Kardux 25 13 8, Kaslauder 19 14 J. G. B. Kimmel gebrek H. Knops 14 15 12 16 P. Koenraad 27 17 A. van der Kroon brd. 1 18 A. A. van der Linde gebr. 6 19 J. C. van Loo 2 20 C. M. Markus brd. 22 21 J. Matsinger 18 22 A. Nieuwland 29 23 L. Poorvliet brd- 4 24 J D. Roodzant 9 25 C. M. Vellekoop 16 26 A. van der Wekke 24 27 J. Wilkes 18 28 M. A. Witvliet 5 29 H. Zoon Meliasant. 13 1 F. van Ast 1 2 A. Doorn hein 3 3 D. Doornhein 13 4 A. Drooger 2 5 A. Grootenboer 4 6 K. Joppe gebrek. 16 7 P. G. Keur 5 8 M. Kievit brd. 14 9 W. Klapmuts gebrek. 18 10 P. van de Klundert brd. 17 11 L. Koole 11 12 C. Makkenze 6 13 J. Nagtegaal 10 14 W. Okkenburg 12 15 H. van Rossum 9 16 H. Tieleman 7 17 M. Verkerke 15 18 M. Visbeen 20 19 M. van der Vliet 19 20 E. van Zielst Stellendam. 8 1 P. Biemond 5 2 H. Breederveld 15 3 A. Brinkman 1 4 P. van Dam me 10 5 J. A. van Donge 6 6 J. de Geus 3 7 W. de Graaf 12 8 A. Human 4 9 P. Human 11 10 P. Klink 9 11 S. Klink gebrek. 16 12 C. Meerman 8 13 C. van Ours 14 14 P. Verbiest 2 15 L. Visser 7 16 L. van der Vlugt Goedereede. 13 1 A. C. den Eerzamen 11 2 F. van Kerkhoven 3 3 Joh. Orger8 1 4 A Redert 8 5 J. Redert brd. 6 6 J. Roos 10 7 K. Roos gebrek. 2 8 F. Tanis 5 9 G. Tanis 4 10 W. Troost 9 11 P. Westdijk Ouddorp. 7 1 J. Akershoek 9 2 C. Berkenbosch 8 3 K. Boshoven 19 4 C. Bosland 6 5 L. Bosland brd. 16 6 R Breen 21 7 J. van Dam 24 8 E. Flikweert brd. 2 9 C. van 't Gelooi brd. 18 10 H. Grinwis 13 11 J. Grinwis 14 12 K. Grinwis 27 13 H. Hoek 3 14 W. van Huizen 20 15 C. Kaptijn 10 16 C. van Koppen 4 17 J. Lodder 12 18 J. van Loon 17 19 K. Mastenbroek 29 20 K. Mierop 15 21 A, W. Moerkerke 30 22 J. L. van Okkenburg brd 28 23 M Rijnbrand 26 24 J. van Splunter 31 25 C. Tanis 25 26 D. Tanis 11 27 J. Tanis 23 28 K. Verdnin 7 29 H. Westhoeve 22 30 T. van Wijk 5 31 L. C. J. Witte 1 De loting der Nat. Militie had overal een ordelijk verloop. Enkele der snuiters hadden wel een graantje te veel gepikt doch daar bleef het gelukkig bij. Souimelsdijk. Eene vergoeding van f 0,40 per dag is toegekend aan C. Kievit wegens opkomst in werkelijken dienst. Door het heerschen van Cholera te Rotterdam en andere plaatsen, wordt op last van den heer Burgemecste alhier van binnenkomende vaartuigen het Maaswater weggenomen en ontsmet en daarvoor zuiver regenwater gratis in de plaats teruggeven. fttiddelharnis. Woensdag viel S. Kie vit van de stelling van de aanbouw zijnde gasketel daar de ladder uitschoot. Men bracht den persoon huiswaarts tevens bleek dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Woensdag is door baidadigen op een ruwe manier huisgehouden, in den tuin van den Heer J. van der Meulen waar vruchtboomen zijn beschadigd, boonbedden zijn vertrapt enz., volgens mededeeling is men de daders op het spoor. Vrijdag had het zoontje van f. v. W. het ongeluk met een sekel in zijn hand te snijden waardoor geneeskundige hulp nood zakelijk was. De milicien N. C. Nieuwland bij de Infanterie te Bergen op Zoom is bevorderd tot Korporaal. Stad aan 't Haringvliet. In aan sluiting aan ons vorig bericht kan mede gedeeld worden, dat door het gemeente bestuur, in overleg met den gemeentege neesheer de navolgende schikkingen zijn genomen, ter zoo mogelijke voorkoming van cholera aziatica ie. is op verschillende plaatsen aange plakt, kookt uw melk en uw drinkwater. 2e. zal de havenmeester bij alle binnen komende schepen informeeren, of er ook personen lijden aan buikpijn, diarrhe of brakenin casu zal onmiddelijk de ge meente geneeskundige ontboden worden, eii verder of zich ook Maaswater aan boord bevindt, in welk geval de gemeentegenees heer het onschadelijk maken zal, 3 e. Mest uit besmette streken mag in deze gemeente niet worden ingevoerd. 4e. pogingen worden aangewend, een lokaliteit te bekomen, om daarin eventueele cholera patiënten te verplegen. 5 e. (sublimaat (in pastilles) en creolin is in ruime mate voorhanden, terwijl den gemeente geneesheer is opgedragen voor de daseering te zorgen. Dit ook terwille van de dagelijksche nu reeds aangevangen desinfectie der schoolprivaten. 6e. IJzeren bussen, van een deksel voorzien zijn in den maak gedaan tot des infectie, en vervoer van dejecties van cholera patiënten. 7 e. is een alleengelegen plaats aange wezen om de gedesinfecteerde dejecties te be graven, en verdere alle vernietigingen uit te voeren die noodig mochten zijn. 8e. is aangewezen een persoon voor vervoer en vernietiging van dejecties, klee- dingstukken enz. 9e. zal gezorgd worden voor zorg vuldige verpleging der eventueele cholera- patienten. Ook het Groene Kruis heeft niet stilge zeten. Behalve de verspreidde circulaires heeft het nieuwen ijzeren ledikanten met toebehooren in de maak gedaan en ge zorgd voor een flinke hoeveelheid ontsmet tingsmiddelen, die ook voor particuliere verkrijgbaar zijn. De landbouwer D. K. uit Acht huizen reed met hit en kar achteruit en kwam in eene sloot onder deze gemeente Met een weinig materieele schade liep dit ongeval af. Den Bommel. Het zoontje van L. M. had het ongeluk in het water te valleD. Spoedig echter wist hij zich weder op het droge te werken en kwam zoodoende met den schrik en een nat pak vrij. De lotelingen der lichting 1909 J. van Delft, J. J. A. Stolk en H. Jansen moeten zich op 18 Sept. a.s. naar Dord recht begeven teneinde aldaar voor de Militie te worden ingelijfd. B. en W. maken bekend dat de gemeentebegrooting voor 1910 vanaf heden tot eD met den dag der behandelng in den Raad op de secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zaterdagmorgen jl. ontstond bij den landbouwersknecht J. Jochems brand, door dat een bed vlam vatte, alwaar een petro leumstel nabij stond te branden. Daar de vrouw niet thuis was, weid het opgemerkt door de buren en heeft men aen raam stuk geslagen en is door J. v. d. Made Hzn. een kind uit het bed gehaald, dat daar lag te slapen, benevens nog 2 kin deren, die in de naastbijzijnde kamer sliepen. Daar er later nog meerdere hulp kwam opdagen, was men den brand vlug meester. Bed en dekens zijn totaal verbrand bene vens nog eenige andere meubelen. Deze gemeente is voor dit jaar een subsidie verleend van f 1 200. Ooltgensplaat. Door B. en W. der gemeente zijn tot tellers benoemd voor de negende tienjaarlijksche Volkstelling te houden in December en Januari de navol gende personen, P. van den Tol, K. Kor- teweg, L. Jordaan en W. J Donkersloot Lz. Met het oog op de a.s. Volkstelling zal op last van den Burgemeester het geheele dorp met diens buiten wijken in deze maand worden vernummerd. Oude Toiige. Dinsdagavond omstreeks 9 uur, was er hier een regenboog zichtbaar in het westen. Dezer dagen stierf het paard van den landbouwer Jb de Vos aan kramp. Naar men verneemt wordt de schade niet door verzekering gedekt. Ter algemeene kennis is gebracht dat het verboden is ie. mest in te voert au piaaiseu, waar cholera voorkomt. 2. water uit de kaai te gebruiken, anders dan om straten schuren. 3 e Maaswater irj de kaai of haven te werpen. Nieuwe Tonge. De weegbrug bij de tramhalte Nieuwe Tonge, is in gebruik ge nomen. Het eerste dat daar officieel op werd gewogen was eeD varken van den landbouwer C. d. H. v D., wegende 290 kilo. Dinsdagmorgen voor 5 uur is door den bakker W. v. E. een portemoonai met eenig geld gevonden op de Nieuwsiraat. Tot heden is er nog geen eigenaar op gedaagd. Dirksland. Jl. Donderdag was het voor de scholieren, 4e. 5e. 6e. klas der Christel, School alhier een prettige dag. Door het ongunstige weer was het voor nemen met Koninginnedag een plezierteisje met de tram naar Ouddorp te maken in duigen gevallen. Heden zou er het van komen de lucht klaarde op en natuurlijk ook de gezichten, en zoo zag men de jeugd met hunne onderwijzers, reeds voor half tien, op de wachtplaats der Tram. Even half tien, was het u t eenen mond daar komt 'ie, daar komt 'ie. Elk voorzien van een pakje met proviant, slapten ze allen gewillig in de Tram, die hen zoo als ze zeiden in een wip in Ouddorp bracht waar ze zich tot het vertrek toe kostelijk heb ben vermaakt. Dit kon men zoo merken want toen ze 6.1 5's avonds weer arriveerde kon men zien dat ze genoten hadden. Tehuis komende hadden ze een mond e kort en bracht elk op zijn manier verslag uit, hopende een volgend jaar dito te mogen profiteeren. Van af heden, zullen bij donkere maan des avonds de straatlantaarns weer worden opgestoken, zeker wel tot gerief van menig oudje wiens oogen het beste afraakt, en op moet passen om op den vasten wal te blijven. De heer N. alhier wiens zoon vrij- lootte betoonde zijn blijdschap in deze door zijn buren alsmede de ingezetenen der Oudemannen en vrouwenhuizen van Gemeen te en Diaconie op passende wijze te trac- teeren en gaf bovendien aan eenige arme gezinnen, in zijn buurt nog een gulden op den koop toe. Zeer zeker waren velen dien dag met den heer N. blijde. Zaterdagnamiddag had hier een onge val plaats 't welk ernstige gevolgen had kun nen hebben. De zoons van den landbouwer D. Buth met hun zuster en nog een dame van den Oudendijk komende rijden kwamen kort bij de gemeente in aanraking met de tram, die van Melissant komende door hen niet werd opgemerkt. Gelijktijdig in den kromming der weg, waar de rails overligt zijnde, kwam het tot een botsing. Het paard dat tegen de tram aanliep, werd zoo schich tig, dat men het dier niet meer meester kon blijven. Doordat de tram spoedig tot staan gebracht werd, was het grootste ge vaar afgewend. Het paard zette het na eerst de wagen wat toegetakeld te hebben op een loopen, tot hij bij het Station door H. K. werd gevat, het had weinig letsel bekomen, ook de inzittenen kwamen verder allen met den schrik vrij. De opperman L. Bette had onder de werkzaamheden van de in aanbouw zijnde huizen bij de Tuinstraat, het ongeluk een steen op zijn hoofd te krijgen, wat zooda nige wonde veroorzaakte dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het Bestuur van het Waterschap, de gemeene uitwatering van Dirksland maakt bekend dat bij Koninklijk Besluit van 16 Augustus 1.1. aan het Waterschap Concessie is verleend tot heffing van een Kadegeld van een cent per ton van 1000 K.G. laadvermogen, van alle suikerbieten, die geladen worden aan los en laadplaats en bij het waterschap en onderhoud voort den tijd van drie jaren ingaande 1 Sep. 1909. De heffing geschiedt overeenkom stig de thans daaromtrent bestaande voor schriften. Herkingeil. Bij de gehouden inschrij ving om de naelting af te weiden van de zeedijk polder Oud-Herkingen zijn huur ders geworden ie perceel de Heeren Kaashoek en Mosselman in combinatie, 2e perceel den heer van Kempen allen alhier. De prijzen uitgeloofd voor de Gets- wedstrijd gehouden ter gelegenheid van het feest alhier zijn ten deel gevallen1 e. prijs f 1,50 aan L. Gebuijs, 2e. prijs f 0,75 aan L. Heijblom. Gevaarlijk vuurwerk. Tijdens de feestelijkheden te dezer plaatse werd ook geworpen met z.g.n. klakkerbussen, M. M. alhier had daarbij het ongeluk zijn hand zoodanig te branden dat deze in zijn be roep van klompen te maken niet gebruikt kan worden. Naar men verneemt worden alhier pogingen aangewend een Zangvereeniging op te richten voor jongens en meisjes en moeten reeds aangiften zijn gedaan om daarvan lid te worden. Vanwege de gezondheidscommisie is aan het publicatiebord alhier een waar schuwing voor schippers geplaatst in ver band met de besmettelijke ziekte de cholera. Op a.s. Donderdag 16 Sept. des voormiddags ten 9 ure zal op het erf van den heer Slis te Oude Tonge, eene keuring worden gehouden van vaarzen, waarvoor belanghebbenden worden verwezen naar het aanplakbord alwaar de verschillende uitgeloofde prijzen zijn aangegeven. Helissant. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de inwisseling van muntbil jetten alsnog kan plaats hebben tot 1 Oct. aanstaande. Door het spelen met lucifers geraakte deze week een klampje hooi, staande bij den schuur van de Wed. A. louw in brand. Gelukkig we'd het vuur spoedig door eenige toegeschoten persouen gebluscht, waar door ernstiger onheilen werden voorkomen. Stellendam. Aan den loteling P. van den Broek der lichting 19O9 is gedurende een jaar uitstel van werkelijken dienst verleend. Guetlerceiir, Aan den milicien-verlof ganger F. Breeu dezer gemeente is een geldelijke vergoeding ad fo.70 cent daags toegekend tijdeus zijn verblijf onder de wapenen. De Rekening dezer gemeente over 1908 is vastgesteld in ontvang op f 17973.27 en in uitgaaf op f17450.21 alzoo sluitende met een goed slot van f 523 06 De veldarbeider J. H. alh:er heeft zich voor de tweede maal tot H. M. de Koningin gewend tot verkrijging eener geldelijke tegemoetkoming. -In verband met het heerschen van cholera te Rotterdam en in andere gemeen ten zullen alhier circulaires worden verspreid houdende verschillende raadgevingen ter voorkoming en bestrijding dezer besmette lijke ziekte. Oüddorp. Aan de beurt tot aftreding als Wethouder alhier, is de heer Kr. Voogd Dz. Pernis. De Pernisser vischsloep »Ei- bergen,« schipper G. Hordijk, had volgens bericht in 9 weken 80 ton gevangen in de omgeving van Lerwick. De sloep is nu naar de Noordzee vertrokken. STAD AAN 'T HARINGVLIET In de maand Augustus zijn op het hulptele- phoonkantoor alhier verhandeld5 5 ont vangen, 80 verzonden telegrammen. NIEUWE TONGE. Op het hulptele- graafkantoor zijn gedurende de maand Augustus verzondenbinnenland 42, bui tenland 1, en ontvangen binnenland 38, en buitenland 3. Totaal behandelt 84 telegrammen. Wóensdag 15 Sept. 's vin. 10 uur 2 paar den, Boerenwagen, Kar en Bouwgereedschap op de hofstede van Hubert. Sandifort Cz. in den polder Oude-Oostdijk in Ouddorp. No taris VAN SOHOU WEN. Vrijdag 17 Sept. a.s. vm. 10 uur Verkoop van timmerhout jjan de Kaai te Oude Tonge, Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 22 Sept. a.s. nm. 2 uur bij H. van Dongen Cz. te Oude Tonge veiling voor de Erven dhr. A. van Vugt Thz. en Woensdag 29 Sept. a.s. nm. 2 uur bij A. T. Waare en Zn. te Oude Tonge, afslag voor de Erven dhr. A. van Vugt Thz. van 8 heet. 27 aren 10 centiaren bouwland en water in het Oudeland te Oude ToDge8 heet. 92 aren bouw- en weiland in bet Noordland te Oude Tonge5 heet. 29 aren 50 centiaren bouw- en weiland in de polders Oude Oost- moer en Oudeland te MiddelharnisEen huis met erfpachtsrecht tot 1 Nov. 1949 aan den Noordlandschendijk te Oude Tonge5 heet. 81 aren 90 centiaren bouw-en weiland water in den polder Oud-Herkingen te Her- kingen 8 heet. 64 aren 50 centiaren bouw en weiland, boomgaard en water in den Heeren polder te Oude Tonge 3 heet. 64 aren 30 centiaren, bouwland, weiland en water in den Magdalenapolder te Oude Tonge. Een huis, sehuren erven aan de Voorstraat en Oost achterweg te Oude Tonge. Notaris VAN IS PELEN. OOLTGENSPLAAT. Heden Donder dagavond werd bij inschrijving na de z.g.n. winning verpacht plm. 15 H.A. bouwland door den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier en wel in 6 perceelen. De hoogste inschrijvers waren A. de Lint, L in 'tVelt, A Wouters, M. Pipping. C. Bom C. Lokers en J. Kroon. Het geheel bracht op f 6440,96. Betaalde de vorige huurder f 14 per 1/2 H.A. pacht, thans moet men f 20 betalen. Oude Tonge, Door B. en W. is ge gund de levering van petroleum voor de Openbare Lagere, de bewaarschool en voor de straatverlichting en de cokes voor ge noemde scholen aan J. A. Oomens en steenkolen voor de lagere en de bewaar school en het Gemeentehuis aan P. de Korte Sz., beiden alhier. De Noordpool bereikt zie daar het laatste nieuws Daar gaat een ritseling over de graven onzer dappere Noordpoolvaarders de droom der eeuwen is vervuld, en de mensch staat zegevierend aan het uilerste punt der aarde. De koninkljjke eer komt don Ameri kaan Dr. Cook toe. Hij verliet twee jaren geleden de Eskimonederzetting Etah in NoordwestGroenland en be reikte den 21e April 1908 de Noordpool Zoo verklaart Dr. Cook ten minste. En de Eskimo's van Kaap York bevestigen de juistheid van Cook's mededeeling. Doch de tijding is zoo buitengewoon, dat het verstandig is, nadere tijdingen af te wachten. Een kanon stelen is r.u juist niet allemanswerk en't zal ook niet alle dagen gebeurenIn Frankrijk heeft zich het geval voorgedaan. In de kazerne van het I06e regement infanterie te Chalons-sur-Marne is uit een loods een mitrailleuse, model 19(L8, ontvreemd. Men heeft verdenking op een korporaal, die met het toezicht op deze lokalen is belast geweest. De man stond onder extra-toezicht omdat men hem van spiounage verdacht maar des ondanks is hij sinds acht dagen zoek en niemand weet te zeggen waar hij en 't kanon, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd gebleven zijn. 't Lijkt zoo, alsof dat toezicht wel wat scherper had kunnen zijn Een viervoetige sportvijand. Te Zevenaar kon, naar wij in de N. A. Ct. lezen, op Koninginnedag de fiets- wedstrijd niet doorgaan omdatde hond van den burgemeester alle voor de fietsers bestemde beschuiten had opgepeuzeld. Een zeldzaam voorrecht viel Zondag te beurt aan den predikant van Blurton. Hij mocht, in het volle bezit van zijn vermogens, zijn lOOen geboortedag vieren. Vele honderden uit de plaats en haar omgeving waren samengestroomd, om den grijzen dominee te hooren. De zoon van den honderdjarige leide de godsdienstoefe ning en daarna besteeg de jubelaris zonder eenige hulp den kansel, om in een im provisatie van een kwartier laug te spreken over de noodzakelijkheid, zich op het leven hiernamaals voor te bereiden. De moordaanslag te Philippine l Uit Philippine schrijft men aan het N. v. d. D. nader over den vermelden dub belen moordaanslag «Zekere F. de M., sedert enkele maan den uit Oost-Indië als vrijwilliger hier teruggekeerd, had kennis aangeknoopt met Cl. Fontenoij, welke liefdesbetrekking zij verbrak. Daarover schijnt hij wraak te hebben willen nemen. Wijl de moeder van bet meisje een bier huis houdt, was het hem gemakkelijk bij haar te komen. Dinsdag kwam hij, in gezelschap van 'n ander, die volstrekt geen kwaad vermoe dende. Het meisje lag reeds te bed hij vroeg toen aan de moeder nog enkele woorden met haar dochter te mogen speken, doch dit werd door haar geweigerd. Op eens snelde hij nu de trappen op en loste in het donker drie revolverschoten op haar, waarvan een haar zijdelings aan den buik raakte. De moeder ijlde naar den zolder, waar zij door htm gegrepen werd, waarna hij ook op haar een kogel afschoot, welke haar onder het rechteroog raakte. Het meisje was onderwijl toegesneld en sloeg hem den revolver uit de hand, waar op hij haar van den trappen wierp. Inmiddels werd de politie gewaarschuwd die spoedig ter plaatse was en den dader naar de kazerne voerde. Zonder eeuig uiterlijk teeken van ont roering verklaarde hij volstekt geen spijt van zijn daad te hebben, maar met voor bedachten rade te hebben gehandeld. De geneesheer, die dadelijk werd ont boden, heeft den kogel nog niet kunnen verwijderen toch is de toestand der ge wonde bevredigend. Op den in beslag genomen revolver zat nog één kogel, en de dader had er nog 16 bij zich. De Enschedesche kermis heeft zioh weder gekenmerkt door een weerzinwekkend bloedbad. Twee personen zijn met messteken en sneden gevaarlijk gewond. Twee daders zijn gearresteerd. Vermoedelijk zal deze kermis weldra worden afgeschaft. Verdronken. Een ruim tweejarig kind van 8. H. is nabij de ouderljjke woning in het Nauw te Dokkum verdronken. Tragisch. Het volgende tragisohe geval wordt uit Leiden gemeld De baren vierden zilveren bruiloft. De man en kinderen waren reeds bij de feestvierenden. Moeder had nog iets te doen en zou misschien later komen. Tegen elf uur ging een der kinderen eens kjjken. Alles was stil, moeder was dus zeker naar bed gegaan. Tegen den morgen kwam men thuis en vond haar niet. De vrouw had zioh, langs de sloot achter het huis, naar de bruiloft willen begeven en was door de duisternis te water geloopen en verdronken.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2