raisen TWEEDS BLAD. Zaterdag 4 September 1909. 24ste Jaargang N°. 1482. 2 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidliollandsclie en Zeenwsehe Eilanden. 1 m IG. IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. KT. T. BOEKHOVEN, enz. achter- beerende ren. Ge- 2469 «I, ferkrijgt men sbruiks- fdag.mt sde 3IJK oopers 'f Jorraad ;s, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Bnitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en s/} maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de liedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe. te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit Officieel CJedeelte. In- en doorvoer van straatinest. WAARSCHUWING SCHIPPERS. foor Huis en Ho/. Uil de Pers. Welke geest in Indië heerst. Onze Ned. Herv. Kerk. Grof. 19 I 2854 telissant, k.NG. s-Courant umeuweg. 'HART. aan 't Ha- iommel bij IN GENT PEER en Tonge bij .TIELE- IANI8; te C. BIRK- ereede en Dirksland 2156 udsiuid, deliiarnis. 4DULES, rekkers koralen. ke prijzen. Jvordt tegen le gekocht 2751 5? UITGEVER Telefoon Intercom». No. 2. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Middelbar nis; Gelet op de verordening op den in- en doorroer van most in deze gemeente door deD raad vastgesteld den 9 Juli 1880 Gelet op het voorkomen vaD gevallen van Cho lera in andere gemeenten brengen ter openbare kennis dat de invoer van straatmest in deze gemeente is verboden. Middelharnis, 2 September 1909. De Seoretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. De Gezondsheidscommissie te Middelharnis van oordeel dat het noodig is alle maatregelen te treffen om de overbrenging van Aziatische cholera tegen te gaan, brengt bij deze in her innering de verplichtingen die ingevolge art. io der wet op de besmettelijke ziekten op schippers rusten indien zich zoodanige ziekte aan boord van hun schip vertoont. Genoemd artikel is van den volgenden inhoud Onverminderd de wettelijke bepalingen tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen, zijn schippers van vaartuigen, waarin zich een lijder aan een der ingevolge art. i dezer wet als besmettelijk aangeduide ziekten bevindt, of waarin iemand in de laatste li dagen aan een dier ziekten geleden heeft of gestorven is, gehouden vóór of bij het binnen, varen van eene gemeente, waar zij willen ver toeven of aanleggen, kennis van bovengenoemde omstandigheden te geven aan den Burgemees ter. Zij zijn verplicht met hun vaartuig de door hem aan te wijzen ligplaats in te nemen en aldaar zonder gemeenschap met den wal of met andere vaartuigen te blijven totdat ontsmetting overeenkomstig art. 2j heeft plaats gehad. Het verbod van gemeenschap met den vasten wal af met andere vaartuigen brengt mede, dat geen der opvarenden het vaartuig mag verlaten en dat niemand zich aan boord daarvan mag begeven, met uitzondering van den loods, de geneeskundige met het gezond heidsonderzoek en de personen met de ont smetting belast, en van de geneeskundigen of geestelijken, belast met het verleenen van geneeskundige of geestelijke hulp aan de lijders, en van de Rijksambtenaren der belastingen tot uitoefening hunner function, alsmede van ambtenaren van justitie en politie, wanneer hunne ambtsverrichtingen dit vereischen; dat geen goederen gelost mogen worden en geen andere goederen aan boord gebracht mogen worden, dan die, welke voor het levensonder houd der opvarenden of ter verpleging der lijders noodig zijn, met bepaling dat de perso nen, met het overbrengen belast, zich niet aan boord mogen begeven. De kleederen van de personen, die krachtens de vorige zinsnede aan boord worden toegelaten, worden onmiddelijk na het verlaten van het schip op de krachtens art. 25 voorgeschreven wijze ontsmet. Zij, die i zich in strijd met het verbod van gemeenschap 1 aan boord hebben begeven, worden onder de opvarenden gerekend en zijn aan dezelfde bepalingen als deze onderworpen, onvermin derd de straffen tegen de gepleegde overtreding bedieigd. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met geldboete van ten hoogste t too of hech tenis van ten hoogste eene maand. Middelharnis i Sept igo9. De Gezondheidscommissie voornoemd L. VAN DER SLU1JS Voorzitter. ULBO J. MIJS Secretaris. Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meente Ooltgenaplaat brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor het nederleggen van Suikerbieten op de kaaien alhier en op die van de Sluische haven alleen vergunning wordt gegeven onder voorwaarden dat alle bieten voor dezelfde fabrieken bestemd bij elkaar aan een hoop ontvangen en behoorlijk opgestapeld wor den, dat daarom de agenten en subagenten worden uitgenoodigd om voor of op Dinsdag 7 September e. k. ter Gemeente Secretarie alhier, opgave te doen van het aantal Hectaren voor ieder hunner gecontracteerd, naar welke opgave alsdan de plaatsruimte voor iedere fabriek dis ponibel zal worden berekend. De plaats voor iedere fabriek sal bij loting worden aangewezen op Woensdag 8 September a.s. des namiddags ten 8 ure ter Gemeente-Secretarie te houden en welke loting door belanghebbenden desverkie- zend kan worden bijgewoond. Ooltgensplaat, SS Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN TUTTEN. Leverantie wan Steenkolen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Ooltgensplaat zullen op Woensdag 8 September 1909 's namiddags ten 3 ure ter Gemeen tesecretarie bij enkele inschrijving aanbesteden a. de levering der gedurende den Winter van 1909 op 1910, benoodigde fijne kachelkelen voor de Openbare Scholen in deze gemeente, b. de Cokes voor de Openbare Bewaarschool c. Anthra- ciet voor het Gemeentehuis d. fijne kachelkolen voor de nachtwacht. De cokes behoort te zijn machinaal geklopte Inlandsche cokes en de an- thraciet eerste kwaliteit Engelsche groote 3-5 a 6 cm. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ter Gemeentesecretarie van Ooltgeneplaat voor Woensdag den 8 September 1909 dee namiddags 3 uren. Ooltgensplaat, 28 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder De Burgemeester J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN Aangifte voor de bevolklngareglater. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat overwegende dat het van groot belang is dat de bevolgingsregistera nauwkeurig worden bijgehouden en de krachtige medewerking van de ingezetenen hier toe een eerste vereischte is. Herinneringen aan de volgen de bepalingen van het Koninklijk besluit van >7 Juli 1887 btaa'sblad No. 141 regelende de verplich ting der ingezetenen tot het doen van aangiften voor de bevolkingsregister. Zie verder aanplak bord Uit een artikel in het Jaarboekje van de A'darasche Zwemvereeniging ,Het IJ": le. Zwemmen is een aangename en onschade lijke ontspanning; 2e. Zwemmen ontwikkelt het lichaam evenredig en grondig; 3e. Zwemmen is noodig tot het behoud van eigen en redding van anderer leren. En aan het slot leest men: Zwemmen behoedt tegen verdrinken, behoedt tegen ziekten, behoedt tegen verreling. Zwemmen geeft kracht, geeft opgewektheid, geelt zelfvertrouwen. Zwemmen weert alcoholgebruik, weert nicotine misbruik, weert muffe denkbeelden. Zwemmen is een hefboom tot krachtig- en weer- baarmaking van het volk. Het weinig voorkomen van de Engelsche ziekte op Madagascar in vergelijking met Noorwegen heeft een arts aldaar op het denkbeeld gebracht, dat gebrek aan zonlicht bij het ontstaan dszer ziekte een belangrijke rol speelde. Inderdaad blijkt de ziekte van den evenaar af naar het noorden steeds toe te nemen. Ook komt Engelsche ziekte het meest voor in 't voorjaar, als de winter dus pas achter den rug is, en het minst na den zomer dus in den herfst. Natuurlijk spelen nog wel andere factoren een rol, zooals de hoogte van den bodem, de vochtigheid, de woning en ge zondheidstoestanden, enz. Ook schijnt de ziekte meer onder kunstmatig gevoede dan ondar borst kinderen voor te komen. Op de laatste bijeenkomst van Britschs zuivel associatie besloot men krachtige pogingen in 't werk, te stellen om bet verbruik van afgeroomde gecondenseerde melk als kindervoedsel tegen te gaan, en werd deze krasse motie aangenomen dat alle gecondenseerde melksoorten, welke ge heel of gedeeltelijk geroomd zijn, voorzien moeten worden van een kenteeken: ongeschikt als kinder voedsel. In Minnesota (U. 8. A.) bepaalt de meikwet, dat alle zuivelinrichtingen de afge roomde melk moeten pasteuriseeren tot 180 gr. Fahr. Deze grenstemperatuur heeft men vastge steld om de voedingswaarde der melk als vee- voedsel door hoogere tsmperatuur niat te ver zwakken. Weg met de reuzenhoedenepelden I Te Perijs zijn in de laatste 8 weken verschillende ongelukken door deze epelden veroorzaakt. Een ingenieur en een jong meisje werd beiden een oog uitgestoken, een ander een wang opengescheurd. De prefect van politie wil nu maatregelen nemen. Het onaangenaam ruiken - an water, waarin men een ruiker plaatst, kan ion voorkomen als men eeD paar stukjes gesmeed ijzer, een paar spijkers bijvoorbeeld, op den bodem der vaas doet. Ook zal het water dan weinig kleurstof van de bloemstengels aannemen. Ontdoet men wilde kastanjes van kleur schil en stampt men ze vervolgens fijn, dan heeft men zoo las ik een probaat waschpoeder, inzon derheid voor wollen stoffen. Roestvlekken in linnen behandelt men eerst met lauw water, strooit er dan enkele korreltjes onder swavelig-zure natron op, waarbij men een weinig gestampte wijnzuur voegt. Doet men er nu nog een paar druppels water bij, dan volgt, onder een lichten zwavelreuk, de ontbinding, en de roestvlekken verdwijnen. Oogkleppen en OpxetteugelsVerzoekschrift van een paard aan een' voerman: Bij het stijgen ala mij niet; Bij het dalen jaag mij niet; In den stal vergeet mij niet; Hooi en graan misgun mij niet; Onthoud mij 'tfrische water niet; Spaar mij spons en bostel niet; Ben 'k te warm, verkoel mij niet; Ruk mij aan de teugels niet;j (Wanneer 'k niet wil of kan aanzetten, doe mij dan een stuk klei, modder of tabak in den bek, dan ga ik van zelf vooruit). Zijt gij boos, dan beul mij niet; Plaag mij met den opzet niet (opzetteugel), En bedek mijn oogen niet. OBBERV ATOR. De eerste antirevolutionaire gouverneur generaal van Nederlandsch Indië, in al de jaren dat zij in ons bezit is zal waarschijn lijk de oud-minister Idenburg zijn. Hij is nog niet benoemd en nu reeds zijn de ongodisten op Java aan 't schreeu wen. Het Nieuws van den Dag van Nederl. Indië (liberaal) schrijft een heftig stukje dat begint met >De Hemelt en eindigd met sbiddend opzient. Een fijn stukje, zou men derhalve zeggen. Maar 't is 't tegendeel er van. Het luidt aldus De Hemel beware ons De heer Idenburg heeft een zekeren naam gekregen van bekwaamheid ten onrechte, Van een goed spreker te zijnten onrechte. Hij spreekt luid, en hij is handigziedaar alles. De heer Idenburg geniet de reputatie van braaf heid en onkreukbare oprechtheid. Wederom ten onrecht Zijn manier van doen in de Posno- zaak, toen hij de handelwijze der ge- meene kliek die Posno ten val had gebracht, door dik en dun verdedigde zijn tegen beter weten in steunen van den heer J. B. van Heutsz, na diens tocht naar Atjeh en het zelf-vernieti- gende Atjehrappoi tzijn gedraai in de ietwat sterkriekende geschiedenis van meneer Colijn, bij wijze van tijdelijke maatregelen (sic begiftigd met een vet baantje van regeeringscommiasaris op f15.000 per jaar, met f5000 wachtgeld voor God weet hoe lang deze voorbeelden, die met dozijnen te vermeerderen zouden zijn, spreken boekdeelen. Wanneer Idendurg hier als land voogd komt vreezen wij voor een regime Van Heutsz, tweeden druk, onder biddend opzien. Het valt niet gemakkelijk dat stukje vol hatelijkheden, doorspekt met vloeken en met schamperen spot over te nemen. Maar het is, zeggen we met de N. Pr. Or. Ct. wel eens goed, dat men hier ziet welk een taal in Indië nog opgeld doet. Het is waaarlijk wel noodig, dat meer en meer mannen van Cristelijke belijdenis naar onze koloniën gaan, opdat er krachtige tegenstand kan geboden worden tegen den geest van ongeloof en lichtzinigheid, die in ons Indië helaas zoo menigmaal den boventoon voert. In de Rotterdammer (Antirev.) lezen wij onder het hoofdje >Goddelooxe taaie het volgende 't Is begrijpelijk, dat velen, zoowel in als buiten orze Maasstad, de schrik om het hart slaat, als zij zich herinneren, hoe vele slachtoffers de vreeselijke cho lera, voor en na heeft geveld in de plaatsen, daar zij heerschte. Zelfs uit Londen, Huil Madrid en Pa rijs komen berichten, dat daar maatre gelen genomen worden, om de verbrei ding der cholera van uit Rotterdam te gen te gaan. Deze en andere berichten doen het Rotterd. Nieuwsblad de vraag stellen, oi er >eigenlijk reden is om de schrik- aanjagende woorden «cholera te Rot terdam* neer te schrijven »Er hebben zich luttele gevallen voor gedaan van een ernstige ongesteldheid, over de qualificatie waarvan in de ge leerde wereld zelfs verschil van meening was, zooals de geruststellende verklaring van den Burgemeester bij den aanvang van den Raadszitting van gisteren te kennen gaf. Klinisch is er geen cho lera asiatica, bacteriologisch is die in fectie-ziekte wel vastgesteld. Met de doctoren moeten we wel aan nemen, dat de bacteriologen gelijk heb ben". In zooverre is op dit stukje niets aan te merken en kunnen dergelijke juiste opmerkingen tegenover het publiek, dat steeds geneigd is den toestand te verergeren, heilzaam werkeD. Maar wat te zeggen van de volgende redenen die het Nieuwsblad aanvoert om gerust te zijn. Het blad schrijft Dus heeft de gevreesde duivel met zijn langbeenige armen en knok- kige grijpvingers, altijd tot worgen gereed, zijn intrede binnen onze ves te gedaan. Zooals de toestand echter al doet zien, kunnen wij het monster best mannen. De wetenschap en het ge zond verstand zijn de ridders, die on vervaard met den choleraduivel in het strijdperk durven treden en hem spoe dig zandruiter maken. Het gaat hier niet als in Rusland waar men de fout maakte bij de pakken neer te blijven zitten als de vijand reeds voor de poort stond. Neen, waar het kwaad zich ver toont, wordt het onmiddelijk eenTot hiertoe en niet verder 1 toegeroepen. We gevoelen den schrik van de vorige eeuw, we begrijpen den doods angst van den volkeren uit dien tijd voor den vreeselijken gast, die als een maaier door het land ging en menschenlevens, oud en jong, rijk en arm, onverbiddelijk neerwierp met zijn zeis. We betreuren de on macht van het toenmalige mensch- dom, maar wij verheugen ons tevens over onze tijd en zijn trotsch, op de vorderingen van onze geestelijke en verstandelijke ontwikkeling, die zonder vreezen den kamp doen aanbinden tegen het vroeger allerwegen dood en verderf zaaiende monster. Door de wereldberoemde ontdek king van proffessor Robert Koch, van de kommavormige cholerabacil in het jaar 1884 is de eerste schrede gezet op het pad, dat leidde tot een succesvolle bestrijding. Sedert is de wetenschap op bacteriologisch gebied nog enorm voortgeschreden, maar ook de therapie hield gelijken tred, zoodat in den tegenwoordigen tijd het percentage sterfgevallen bij epi demische ziekten tot een zeer laag cijfer is teruggebracht. Hand aan haud met de therapie gaat de hygi ëne, die op haar beurt weer waakt voor voortschrijding van de bacil en prophylactisch optreedt, waar vroeger geen helpen was. Hoezeer ook wij den vooruitgang der medische wetenschap op prijs stel len en hoewel wij aan de resultaten van hare bestrijding van de besmettelijke ziekte den palm der eere niet zullen onthouden, een dergelijke snoevendenen pochenden triomfzang op den vooruit gang dier wetenschap lijkt ons zeer misplaatst. Ja, wat meer zegt, uit naam van het Christelijk publiek teekenen wij openlijk protest tegen deze Godtergende woor den aan. Gods Woord leert ons, dat, zooals onze Catechismus het in Zondag 1 o zoo juist uitdrukt, dat >!oof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare ja ren, spijze en drank, gezondheid en krankheidrijkdom en armoede, en al le dingen niet bij geval maar van Gods vaderlijke hand ons toekomen,* Niets gaat er dus buiten Gods Voor zienigheid om, ook niet het uitbreken der cholera" in de Maasstad, en, hoe zeer er alle voorzorgsmaatregelen geno men worden, dit alles zal niets baten, tenzij Gods straffende hand zich van ons afkeert en Hij de middelen ter be strijding zegent. Wetenschap en gezond verstand* zijn dan ook uit zichzelven machteloos en moeten beschouwd als gaven uitZijn hand, waaraan wij als] redelijke schep selen zeer zeker gebonden zijn, maar die ons dan slechts zullen dienen, als het hem behaagt >ze met zijn onmis bare zegen te kroner.* Tot zoover de Rotterdammer waar we hartelijk mee instemmen. En dat is nu het nieuwsblad dat zich neutraal noemt, en dat in honderden Christelijke gezinnen gelezen wordt. Is het niet treurig We lezen in de Gooische Courant, Chr. Hist. Weekblad, het volgende onder het hoofdje Dagelijks leest men in de Nieuwsbladen verslagen van de vergaderende Synode. Daar worden de geestelijke en stoffelijke belangen der kerk, die ons dierbaar is, besproken. Zoo lazen we deze week over vrouwenkiesrecht, waarvan de invoering gelukkig, al is 't met zeer kleine meerder heid, is verworpen. Doch er zijn zaken van hooger gewicht. Dat onze kerkeraden toch protesteeren, dat in de Ned. Herv. Kerk nog leeraars worden getolereerd zooals in o. s. stuk in »De Wekker* wordt behandeld, is ont zettend 1 Dat de Synode nu toch eens eindelijk krachtdadig ingrijpe en aan deze ongerech tigheden paal en perk stelle, 't Is meer dan tijd! In een van de laatste Julinummers van »De Hervorming* het officieel orgaan van den Protestantenbond komt een art. voor van Ds. S. K. Bakker te Zwolle, een van de voornaamste sociaal-democratische pre dikanten in de Ned. Herv. Kerk. Dit ver- eischt misschien allereerst eenige nadere toelichting. Want menigeen dit lezende zal vragenzijn er dan ook sociaal-democra tische predikanten en zijn er zulke predikan ten in de Ned. Herv. Kerk En het antwoord hierop moet bevestigend luiden. Blijkens de brochure Het christen- socialisme voor »Kerk en Secte* door bovengenoemden predikant geschreven, is er zelfs in 1907 opgericht een sociaal democratische predikantenvereeniging, die voorloopig nog enkel studieclub wil zijn. De welbekende »Blijde Wereld* is 't blad waarin deze predikanten hun beginselen den volke kond doen en waardoor zij hun pro paganda voor die beginselen voeren. Vol gens verklaring van ds. Bakker moeten er ruim 30 predikanten zijn, die zich homogeen achten met de door het blad voorgestane richting. Zoo ver is het nu met de Her vormde Kerk gekomen, dat zij openbare socialisten onder haie predikanten telt. En 8» '1 4] 4' -it*;S' - - ***r. -*• 3- "f~

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3