AN ms\ IOER. I in: Woensdag 25 Augustus 1909. m Antirevolutionair 24sle Jaargang N". 1479. Orgaan 1 M ;en, leeden, ikelen. pons. Kerkstraat am. Anno 1885. amis. dam. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, tterdam. rantie. 2643 sdijk. 5ten. 2125 k. ton. SOMMELSDUK. Alle stukken voor de Bedaetie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Tuin- en Landiiouw. Araagbaak. Uit de Fers. Binnenland. Buitenland. Plaatselijk flfieuws. enhouwerlj 1111 2448 5- en N iTIèRES N en iEEDEN OEKEN, CHE en ATTEN, IEREN. 11 flegen- 1, Stoepen aponnen en eleplioon 4. 322-324 evorderd IkNGBIJ- ERMIN- alle voor- 2605 de nieuw- n de laatst 5 sins. uigo zich bezichti- 'alages. atten, Paar- huttingen-, ren. tten. anco hui». 2752 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. Bio. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Werkeloosheid. Om die plaag der menschheiddat pijnlijk gezwel aan 't maatschappelijk lichaam weg te nemen of te vermin deren is in de eerste plaats noodig een uitgebreid onderzoek in te stellen en voort te zetten aangaande haar omvang. Gelukkig verschijnsel, dat ailerwege op zulk een onderzoek wordt aangedrongen en de hand van wege Staat, Gemeente en particulieren wordt aan den ploeg geslagen. In Nederland bestaat nu een Nationale Vereeniging tegen de werkeloosheid. Haar doel wordt omschreven als »op den be- staanden maatschappelijken grondslag mede te werken aan de bestrijding van de werkeloosheid en van de na- deelige gevolgen van werkeloosheid in Nederland.® Dat doel tracht ze te bereiken, door het verzamelen van gegevens door het instellen van on derzoekingendoor het jaarlijks hou den van bijeenkomstenhet geven van adviezen en inlichtingen aan Overheid, vereenigingen en particulie ren; door te adresseeren zoo noodig aan de Overheid enz. om haar op te wekken de hand uit te steken tot bestrijding der werkeloosheid in be paalde kringen en onder bepaalde omstandighedendoor propaganda te maken tot oprichting van plaatselijke vereenigingen, die ook de studie tot bestrijding der werkeloosheid zullen moeten aanvattendoor eenheid te brengen in de actie der Overheid en van vereenigingen. Zeer zeker is dit een grootsche taak, die de Ned. Vereeniging zich ten doel stelt. En het was te wenschen, dat zij. al zij 't ook maar eenigermate, slagen mocht in haar uitnemende bedoelin gen- Het vraagstuk is urgent d. w. z. het moet onder de oogen gezien wor den; naar middelen moet worden ge streefd om dat lijden te verzachten. Want 'tis een ernstig feit, dat en als mannen met spieren en vuisten, die graag werken willen, op de markt des levens hun krachten te vergeefs aanbieden en de honger hen en hun gezin aangrijpt. Wie die wonde abstergeert d. i. zuivert; verdient den dank eener Natie. Maar eer we zoover zijn, zal er nog veel leed geleden en nog veel strijd gestreden moeten worden. Want overdenkt slechts zoo maar eens oppervlakkig de kwestie, waar over het gaat. Er is tweeërlei wer keloosheid, de zoogenaamde acute en de chronische. De acute is een gevolg van maat schappelijke crisissen. Er is geen geld aan de markt; de koopkracht is ge broken bestellingen blijven uit en de werklieden worden ontslagen. Een oorlog kan de oorzaak daarvan zijn; speculatie; misgewas. Gansche Landen worden dan 't slachtoffer de werkeloosheid is dan internationaal. Denk om de klachten na den Japan- schen oorlog en in 't vorige jaar, toen èn in Duitschland èn in Engeland én in Nederland de werkeloosheid ten top gestegen was. Denk ook om de verhuizingen naar de industriëele centra. Hoe zulke crisissen te voorkomen? Door den Socialistischen »heilstaat« te gaan formeeren Maar ons bedun kens zal die nooit komen en kunnen komen. Hem zelfs voor te spiegelen blijft dus dwaasheid. Hoe die crisissen te voorkomen op den huidigen maat schappelijken grondslag 't Dunkt ons onmogelijk. Temperen zou misschien gaan als de menschen veranderden. Er is een chronische werkeloosheid seizoen werkeloosheid door afbranden van fabriekenoverstroomingen geldschaarschtegeldduurte eleva tors vorst en ijsgang enz. Er is een werkeloosheid als gevolg van verhuizingen naar de steden. Hoe nu tegen die alle te voorzien. Veel raad weinig baat. En daarom moet 't vraagstuk inter nationaal behandeld worden en alle economen moeten zich met de borst toeleggen op een diep onderzoek van 't sociaal bestaan der volken. 't Is en blijft een lastig vraagstuk. Een verblijdend teeken, dat ook de Regeering de koe bij de horens pakt. Zij heeft een Staatscommissie inge steld tot onderzoek van de vraag, in hoever zij over middelen beschikt om snel en voldoende te worden inge licht over den stand van de binnen- landsche arbéidsaangelegenheden en den omvang en den aard van wer keloosheid in de verschillende vakken en welke aanvulling deze middelen behoevenwat zij doen kan, hetzij door steun van personen of corpora ties, hetzij zelfstandig, zoowel tot voor koming of bestrijding van werkeloos heid als tot leniging van de gevolgen daarvan. Zoo werken allen dus samen. De goede gevolgen kunnen niet uitblijven. Twee Ministers. »Minister« Idenburg wordt Gouver neur-Generaal en de heer de Waal Malefijt zal Minister van Koloniën zijn. Wacht op onze daden, voegde Thor- becke eens zijn opposanten toeen ook hier geldt hetlaten we wachten wat de heer de Waal Malefijt presteert. Noch ten goede, noch ten kwade zouden we van dezen bewindsman iets kunnen zeggen, want hij heeft nog niets geopenbaard, wat hij aan de Groene Tafel verzetten kan. De dagbladpers van Links velt hier en daar nu reeds een ongunstig oor deel; afgedacht nu van het feit, dat al heel gauw van die zijde over onze mannen een lans gebroken wordt; afgedacht van dat bekende en altijd om de deur loerende »wij, liberalen, zijn 't denkend deel,« wat ze echter allen volstrekt niet zijngansch 't tegendeelafgedacht van die afmakerij vinden we 't onverstandig om nu reed» een oordeel uit te spreken. Ons dunkt, dat 't Departement van Koloniën tegenwoordig niet meer zoo zwaar is als oudtijds. En door antirev. en door liberale Ministers wordt met de Indiën het beste beoogdhun maatschappelijke en geestelijke welvaart. De Gouverneur-Generaal Idenburg, is een man, die van Buitenzorg uit, de draden spannen kan tot aan "t Plein te 's Hage. In de Kamers trekt Rechts en Links een zelfde lijn. Geldbejag zooal» vroeger is uitge sloten. Welnu danwaar volk en verte genwoordiging ministers en Gouver neurs op 't zelfde aanbeeld kloppen en op 't zelfde stramien voortborduren is daar de taak voor een beginnend Minister niet zeer vergemakkelijkt? liulde brengend aan den afgetreden Minister, hopen we gaarne, dat de nieuwbenoemde alle angstige verwach ting van liberale zijde beschamen zal en onze meer blijde beschouwing over zijn optreden niet zal doen verkeeren. Xk VEREENIGINGSLEVEN EN COÖPERATIE. I. Onder dit opschrift vinden we in de „Versla gen en mededeelingen" van de Directie van den Landbouw no. 4 1909, enkele zeer interessante mededeelingen. Het vereenigingsleven op landbouwgebied gaat voort zich geleidelijk te ontwikkelen. Wanneer men het aantal leden van land- en tuinbouw- vereenigingen beschouwt in verband met het aantal in ons land aanwezige bedrijven, dan is de bewering, dat nagenoeg ieder land- of tuin bouwer van eenige beteekenis zich bij eene ver eeniging heeft aangesloten, zeker niet gewaagd. Eenige getallenrijen betreffende de aantallen leden van genoemde vereenigingen steunen de aangehaalde bewering. Ze geven een overzicht van alle provinciën. Wij willen alleen die overnemen, welke op hael 't land slaan. De landbouwvereenigingen telden in 1905 100,328 leden, 110,818 117,184 123,281 129,166 De tuinbouwvereenigingen telden in: 1905 20,965 leden, 22,876 23,050 23,873 24,892 1906 1907 1908 1909 1906 1907 1908 1909 Nietwaar, er valt hier een geleidelijke groei t» constateeren. Hetzelfde geldt van de getallen, die ons een overzicht geven van de waarde der totale aan- koopen. Vertegenwoordigde die in 1904 't bedrag van f 11,881,720, over 1907 was dit niet minder dan f 18,601,571, eene vermeerdering alzoo van ongeveer 57 pCt. Deze vermeerdering betrof zoowel meststoffen, voedermiddelen en zaaizaden als andere artike len, terwijl ook het aantal vereenigingen, dat aankocht en het aantal leden, die aan de aan- koopen deelnamen, belangrijk stegen. In een tabelletje zijn weer wat betrekkelijke cijfers bijeengebracht. 1904. 1907. Meststoffen voor i 6,132,081 f 9,335,911 Voedermiddelen voor. 5,422,870 8,671,087 Zaaizaden voor176,157 203,628 Andere artikelen voor. 151,612 390,951 Aantal Vereen, die kochten 855 996 Aantal leden56,192 74,442 Alzoo een mooie vooruitgang. Voor de toe kijkers zjj dit een spoorslag zich ook aan te sluiten. (Wordt vervolgd. Vragen en Antwoorden worden kotteloog geplaatst Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 329. Weet U ook de voedende waarde op te geven van honingklaver? Of vindt U ze niet ver meld in de bestaande tabellen? 330. Is er een voor de hand liggende verklaring te geven van 't feit, dat voederbieten 't land armer achterlaten dan suikerbieten? Antwoorden en mededeelingen. 398. Bestrijding van wit in de rozen Daartoe bestrooit men de bladeren met bloem van zwavel. Alleen bij hooge temperaturen werkt 't middel 't best. Dus doe men 't midden op den dag en niet in de vroege morgenuren. Onder het hoofdje Koloniën, schrijft de Merwebode: Het aftreden van onzen sympathieken en hoogst bekwamen Minister van Koloniën wordt niet ten onrechte in breeden kring betreurd. De heer Idenburg had de achting van alle partijen, wegens zijn groote kennis van koloniale aangelegenheden en zijn warme toewijding voor ons schoone Insulinde. Gelukkig schijnt de oorzaak van zijn aftreden slechts hierin gelegen, dat hij bezweek voor den op hem uitgeoefenden drang, om Indiê als Gouverneur-Generaal te gaan besturen. Idenburg op den Buitenzorgschen troon Hoe zullen allen, die voor Indië het goede zoeken in den weg der Christelijke beginse len, zich verblijden! Als Minister wordt de heer Idenburg opgevolgd door den heer De Waal Malefijt. Sommige liberale bladen zijn tegenover dezen, in den strijd des levens gevormden en bekwamen man al heel onbillijk. Waarom wachten zij niet op zijn bestuursdaden? Waarom hem nu reeds als voor deze taak onbekwaam, den volke voorgesteld? De >Nieuwe Cour.« en »Het Hbl.« verklappen het: zij meenen in de Waal Malefijt een luitenant van dr. Kuypei< te treffen. 't Is fraai Wij verwachten van de samenwerking tusschen De Waal Malefijt en Idenburg, straks gesteund in de Kamer door Colijn, veel goeds voor onze koloniën. Ongetwijfeld staat de Minister, die op den zetel van Idenburg plaats neemt, voor geen gemakkelijke taak. De oppositie zp.1 hem meermalen trachten te bestoken. Moge den heer De Waal Malefijt, die reeds over veel bestuurservaring beschikt, kracht en wijsheid van Boven geschonken worden De nieuw Gouverneur-Generaal. Zaterdagavond bevatte de St. Ct. het bericht, dat bij Koninklijk besluit van 20 Augustus aan Harer Majesteits adjudant- generaal, den adjudant in buitengewonen dienst, den gepensioneerden luitenant-gene raal J. B. van Heutsz, op verzoek eervol ontslag is verleend als Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, zulks met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking aan den lande be wezen, met bepaling, dat dit eervol ontslag zal gerekend worden in te gaan met den dag in de maand December a.s. waarop hij de functiën van Gouverneur-Generaal voor Ned. Indië aan zijn opvolger zal hebben over gegeven en is benoemd tot Gouvern.-gene raal A. F. W. Idenburg, oud-Minister van Koloniën, en oud-gouverneur van Suriname met bepaling, dat hij als zoodanig optreedt in de maand December a.s. waarop de tegenwoordige Gouverneur- Generaal zijn functiën als zoodanig aan hem te Batavia zal hebben overgegeven. ZUID-AFRIKA. Zoo krijgen wij dan d® Unie van Zuid- Afrika. De wereldgeschiedenis kent geen tweede voorbeeld van zulk een snellen groei tot een Staat. Een wonder is 't in onze oogen wie had het vijftig jaren geleden durven voor spellen De Unie Dezelfde grondwetEén Staat van Kaapstad af tot aan de noordelijkste grenzen van de Transvaal Wat die grondwet beteekent Wat kan ze anders beteekenen dan den uiteindelijken triomf van de Boeren Het Engelsche parlement bekrachtigt de Afrikaansche grondwet, en die bekrachti ging verzekert aan de partij, die in den oorlog overwonnen werd, het onverdeelde en onbetwiste gezag over heel Zuid-Afrika. Voortaan zal dit vereenigd Zuid-Afrika een onafhankelijke sou\ereine republiek vormen, op den naam na. In het wezen aal ze onafhankelijk wezen slechts formeel blijft ze nog aan Engeland verbonden. En zij zal de Engelsche vlag laten waaien, totdat het haar goed mocht dunken, om ze op te rollen, en in een museum van oudheden op te bergen Zuid-Afrika zal worden geregeerd door de meerderheid der blanke mannelijke in woners en die meerderheid bestaat uit Hollandsche Afrikaanders. Natuurlijk wordt het vernuft te hulp geroepen, om dit makte feit voor Engelsche oogen te bedekken, en de consequenties voor Engelsche hersens te bemantelen. Maar het feit zelf zal er niet door ver anderen, en de gevolgtrekkingen blijven dezelfde. Want de grondwet dezer Unie beteekent de begrafenis van de Engelsche opperheer schappij in Zuid-Afrika. Het is waar de schaduw blijft er nog van het Koninklijke veto de koning heeft de bevoegdheid, een gouverneur-generaal te benoemen; en in rechtzaken blijft het beroep op het Hoogerhuis. Maar dat is dan ook alles in alle an dere opzichten is Zuid-Afrika geheel vrij, om zijn eigen pad te loopen. En Engeland heeft in den laatsten oorlog 60,000 van zijn eigen soldaten, het leven van 4000 dappere Boeren en het leven van 20,000 vrouwen en kinderen in de moord kampen geofferd, om een overwinning te behalen, die ten slotte op een groote ne derlaag is uitgeloopen. Al dat bloed hebben Chamberlain, Rhodes en Milner vergoten, om een her senschim te bereikenom er de Hollandsch- Afrikaansche bevolking voor goed en voor altoos onder te krijgen. Waarop is hun pogen uitgeloopen Waarop anders dan op een jammerlijke mislukking Vol verwondering en verbazing staan wij hier een oogenblik stilwij slaan een blik terug op den weg, dien het Afrikaansche volk achter zich heeft, en de kreet wordt ons naar de lippen geperst»Welk een uitkomst door Gods bestel God verhoort de gebeden Hij verhoort de gebeden, die uit de diepte tot Hem opklimmen. Het wordt weinig meer geloofd de ijzige tochtwind van het materialisme vermoordt de menschheid maar die aan een gebeds- verhooring gelooven, voelen hun vermoeide zielen verkwikt bij zulke ontdekkingen, en trekken met een psalm op de lippen voort. Nóóit is een misdaad opmerkelijker ge wroken dan daar in Zuid-Afrika. De Pro-Boeren hebben geijverd voor de Unie dat spreekt vanzelf. Maar de Anti-Boeren hebben er niet minder sterk voor geijverdde Steijn's en de Jameson's sloegen de handen ineen. En zoo zijn de fundamenten gelegd van een Zuid-Afrika, waarin het Hollandsch-Afrikaansche element het overheerschende is. Vóór den oorlog waren er twee Engelsche koloniën en twee Afrikaansche Republieken in Zuid-Afrika. De oorlog kwam, en alles werd Engelsch. Zoo scheen het ten minste, maar het liep anders. De koloniën verdwenen, en uit de puin- hoopen der afgestookte hofsteden is het Vereenigd Zuid-Afrika opgerezen. Doch welk een verantwoordelijkheid legt deze zegepraal den Afrikaners op de schou ders Zij zullen nu te waken hebben, om het kostbare pand van een eigen volks bestaan trouw te bewarenom aan hun heilige verplichtingen als Christenen tegen over de Kaffers te beantwoordenen die gerechtigheid te beoefenen, waarvan ge schreven staat, dat zij een volk verhoogt. Onze beste wenschen vergezelle het schip, dat met de Unievlag in top de zeeën zal ploegen en we hopen, dat een gunstige bries de zeilen zal doen zwellen Ik weet, dat wij Nederlanders steeds meer voor onze Afrikaansche stamgenooten hebben gevoeld, dan zij voor ons. Dat is ook volkomen in den haak. Want kan een kind zijn moeder ooit zoo teeder beminnen, als een moeder haar kind En is Nederland niet het moederland der Hollandsche Afrikaanders Sonmielsdijk. Een fout te herstellen is plicht. De Lever's Zeep Maatschappij maakte ons er op attent dat niet 3 maar in ruil voor 5 omslagen een Sunlicht-Zeep- schaafje is te bekomen. Onze dames-lezeressen zullen hiervan zeker goeden nota willen nemen. (Zie advertentie. i Hl ^1'

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1