Aieuws door tal van vreemdelingen wordt bezoch1. Bijna eiken dag nog brengt het stoomros veel of weinigen aan, die of een bezoek aan het strand of onze schoone omgeving in oogenschouw willen nemen. Nu, wij twijfelen er niet aan of allen, die hetzij voor het eerst of bij vernieuwing ons dorp bezochten, wel voldaan terug zijn gekeerd naar hunne woonplaatsen, met medeneming van aangename indrukken. Want indien men vroeger als vreemde ling al iets van Ouddorp mocht gehoord hebben, dan krijgt zoo iemand al dadelijk den indruk, dat al datgene naar het rijk der fabelen moet worden verwezen, zooals kroegen met volk op Zondag*. Het wonen in plaggenhutten*. Het vervoer van dooden op mestwagens, enz. Toch meène men ech^pr niet, dat thans geen reden meer bestaan, om aan dergelijke fantastische verhalen geen geloof te hechten. De herbergen zijn op Zondag en de meest erkende Christelijke leestdagen gesloten, (dank zij de activiteit onzer gemeenteraads leden). En toch schijnen er nog gelegen heden te bestaan, waar men van onder het speurend oog der politie vrij mag koopen, om zijn dranklust te bevredigen. Wat het wonen in plaggen hutten en het vervoer der dooden op mestwagens betreft, het is volkomen waar, het bestaat niet meer, maar toch zijn er nog woningen, die ons aan het verleden herinneren. Nog deze week werd bij een begrafenis een zeer grievend incident waargenomen. De weg, welke met de statige lijkkoets moest worden gevolgd, bleek door de slechte onderhouding totaal ontoegankelijk, zoodat de hulp der dragers moest worden ingeroepen, om de koets voort te duwen. Gemeenteraadsleden en Polderbesturen aan U de taak om de eer van ons dorp hoog te houden Spijkenisse. De uitslag van de loting voor de Nationale Militie op Donderdag 19 Aug. ter secretarie hebbende plaats gehad is als volgt i K. Leve, z S. v. d. Linde, 3 P. Blok, 4 As. Luijten, 5 F. Dolaar, 6 P. Mol, 7 R. Knegt, 8 W. v. d. Meer, 9 F. Groeneveld, 10 T. Weij, 11 Jb. de Koning, 12 A. Smits (broederdienst), 13 D. Ver- hage, 14 Arie Luijten, 15 E. v. Dijk, 16 C. v. Holst, 17 J, van Herwijnen, 18 A. v. d. Meijde, 19 L. Pots, 20 C. A. v. d. Berg, 2i J. Keizerwaard. WemeeiiJsraaö. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Stad aan 't HUr»i$vtiet, op Donderdag 19 Aug. jl des nm. 2 uur. Present alle leden, met uitzondering van het lid E. H. de Ruiter, die met kennisgeving afwezig was. De notulen worden gelezen en goedgekeurd Aan de orde ie. Besluit van H.H. Ged. Staten, tot ver klaring van de onwettigheid der niet-toelating van den heer D. A. Landheer als raadslid, zoodat deze alsnog dient te worden toegelaten. Dit besluit wordt voornotificatieaangenomen. 2e. Schrijven van den heer E. H. de Ruiter, houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt als Wethouder der gemeente. De Voorz. stelt voor tot benoeming van een Wethouder over te gaan. De heer Koert bepleit de wenschelijkheid om voorloopig met de benoeming van een Wethouder te wachten, totdat het nieuwgekozen raadslid daarover kan meestemmen, waar het blijkbaar de bedoeling van den Gemeente wetgever is geweest, om in dit geval geene definitieve benoeming te doen öf tot de ie Dinsdag in September een tijdelijke Wethouder te benoemen. De Voorz wijst op art. 84, eerste lid der Gemeentewet, en merkt op, dat de benoeming van een Wethouder, ter vervulling der plaat sen die door ontslag enz., opengevallen, binnen 14 dagen geschiedt, zoodat de benoeming van een Wethouder in elk geval voor 7 September a.s. moet geschieden. Hierop stelt de heer Koert vóór, een tijde lijk Wethouder te benoemen. Dit voorstel wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Uitgebracht worden 6 stemmen, waarvan 1 blanco en 5 op den heer A. Braber Pz. Gekozen is tot Wethouder, dhr. A. Braber Pz. De heer A. Braber Pz. laat zijne benoeming welgevallen. Hierna brengt de Voorz. een woord van hulde aan den heer De Ruiter als Wethouder, en spreekt de hoop uit, dat de samenwerking met den heer A. Braber Pz., 't zij voor korter of langer duur, even adrem mag zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Stellendam gehouden op Vrijdag 13 Aug.jl. des voormiddags 10 uur. Aanwezig alle leden. Na opening der Vergadering worden de notulen der vorige zitting gelezen en ondanks aanmerking van den Voorz. zonder wijziging goedgekeurd. Wordt voorlezing gedaan van le. Missive van de Generale Dijkage van Stel lendam, houdende bericht, dat door de Ingelanden is besloten, geen grond af te staan voor de uit breiding der haven. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzen dende een staat model A. tot betaling uit den post van Onvoorziene Uitgaven dienst 1909. Aangenomen voor kennisgeving. 3e. Proces-verbaal van de opname der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hadden bedragen f 22257,28', de uitgaven f 21906,91, zoodat in kas was" een bedrag ad f 350,37'. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Wordt aangeboden de Rekening dezer ge meente voor het dienstjaar 1908, waaruit blijkt, dat de Ontvangsten 1 17619,51' hebben bedragen, de Uitgaven 1 17005,49, zoodat de dienst sluit met een batig saldo ad f 614,02'. De Rekening zal gesteld worden in handen eener Oommissie van onderzoek, tot welker leden by monde van den Voorzitter worden benoemd de Heeren Moerland, Zeedyk en HollemaD. Komt aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van de gekozen raadsleden r. D. Hollemsn, J. Van Oostenbrugge en Jb. van Seters. Tot commissie van onderzoek worden aangewezen de Heeren T. Meijer en P. Biemond. Gedurende het onderzoek verlaat de Heer Holleman de zitting. De geloofsbrieven worden in orde bevonden en wordt alzoo tot toelating besloten. Hiervan zal de Heeren Van Oostenbrugge en Van Seters kennis worden gegeven. Wordt met éénparige stemmen vastgesteld een staat model B tot af-en overschry ving op posten der Begrooting dienst 1909, welke ter goedkeuring aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Wordt aangeboden de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1908, beloopende in ontvang f 733,52, in uitgaaf f 944,13', sluitende alzoo met een nadeelig saldo ad f 210 61', welke in banden zal worden gesteld van de Commissie tot onderzoek, tot welker leden bij monde van den Voorz. worden benoemd de Heeren Holle man, Moerland en Biemoad, om binnen veeitien dagen rapport uit te brengen. Wordt voorlezing gedaan van ingekomen recla mes tegen aanslagen in den H. O. dienst 1909 van C. van Driel Lzn J. van den Nieuwendijk en Jb. Troost Mzn. en tegen aanslagen Honden belasting dienst 1909 van Wed. C. Visser, F. Koese en D. Verboeve, welke reclames in handen zullen worden gesteld van de daartoe aangewezen com missie. Wordt voorlezing gedaan van een adres der muziekvereeniging „De Hoop" alhier met verzoek, aan genoemde vereeniging een perceel gemeente grond op het z.g. Weitje te willen afstaan tot plaatsing eener muziektent. B. en W. stellen voor, daartoe tot wederopzeggens toe vergunning te verleenen tegen f 1,'sjaars. De Heer Moerland stelt voor, om een perceel gratis in gebruik af te staau, waarmede de Heer Van Gelder verklaart, zich te vereenigen. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen, die van üe Heeren Nagtegaal, Biemond en Meijer. De Voorz. verklaart, bet terrein te zullen op nemen met de beide Wethouders. Dit besluit tot ingebruikgeving van gemeente grond tot wederopzeggens toe zal ter goedkeuring worden ingezonden aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie. De Heer Moerland vraagt, of er nog geen brief is ingekomen van de K. T. Mg. omtrent inname van gemeentegrond, waarop de Voorz. repliceert, dat de Directie zal onderzoeken, of gemeentegrond is ,ingenomen en zoo ja, zich nader tot den Ge meenteraad zal wenden. De Heer Van Gelder vraagt naar den aankoop van grond tot vergrooting der haven, wgl hij vermeent, dat dit slechts op een plan wacht volgens het Provinciaal Verslag. De Heer Moerland geeft te kennen, dat de Voorzitter vroeger heeft gezegd, dat de gemeente moest wachten tot de exploitatie der tramlijn. Daarop vraagt de Heer Moerland, ,of er nog geen werk van gemaakt is, om den weg van de lairbank tot aan den Oostkant der bghaven op den Legger der Wegen en Voetenpaden te doen bren gen; hij acht dit zeer gewensebt, óm eventueel van gemeentewege daarop rechten te kunnen doen gelden. De Voorzitter repliceert, daaromtrent nog geeue stappen te hebben gedaan. Verder geeft de Heer Moerland in overweging, in verband met de uitbaggering af te werken met de Directie der R. T. Mij., om de gronden aan N.-W.zijde der haven definitief af te staan aan de Gemeente. De bijhaven is noodig voor de visschersvaartuigen in de Buikerbietencampagne, terwijl voor groote schepen een emplacement tegen de tramhaven benoodigd is, waarom de Heer Van Gelder voorstelt, een inham te maken met laadplaats voor groote schepen. De Heer Moerland merkt op, dat de havenmon ding gedeeltelijk is onteigend door het Rijk, doch de grens niet is aangegeven tegen Rijks- en gemeentegrond. Hij acht het wenschelgk, dat op de grens een paal wordt geslagen. De Heer Van Gelder wijst erop, dat 's winters het zich meermalen kan voordoen, dat de boot te ver in den havenmond komt, alzoo op gemeente gebied. De Heer Moerland acht, dat de stoomboot in die gevallen force majeure te ver in de haven monding komt. De Voorzitter geeft te kennen, te zuilen doen nagaan, hoeveel grond door het Rgk is onteigend, ten einde de grenslijn te bepalen. De Heer Holleman vraagt, of het Dagelijksch Bestuur reeds plannen beraamd heeft, wat aan te vangen met de brug aan den Achterweg in den Elfden Kavel, wijl door den treurigen toe stand ongelukken te wachten zijn. De Voorz. erkent zulks, doch geeft te kennen, dat reeds eertijds is uitgemaakt, zuiks uiet op den weg der Gemeente ligt en dat door bijzondere personen reeds eene plank op de brug is aange bracht. De Heer Moerland geeft te kennen, dat de Gemeente reeds a heeft gezegd, door het onder houd van den weg op zich te nemen en nu wel gehouden zal zijn, b te zeggen, door in deze het ondergoud der brug op zich te nemen. Het komt hem zeer gewensebt voor, dat B. en W. een onderzoek instellen en spoedig eene regeling ge troffen wordt. Hiertoe wordt besloten. De Heer Hoileman wenscht eene wijziging in de Politie-verordening betreflende de goten aan te brengen. De Voorz. wenscht eerst de goten in orde te maken, wijl van dit werk reeds eene begrootiug van;kosten door hem van den Gemeente-Opzichter is ontvangen. De heer Holleman vraagt, of de bouwverorde ning reeds is gewijzigd, waarop de Voorz. te kennen geeft, dat dit nog niet heeft plaats gehad, doch dat hij eene redactie tot wijziging van art. 23 der bouwverordening zal ontvangen van de Gezondheids-Commissie. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Goedereede op Woensdag 11 Aug. j.l. des nam. ten 6 30 uur. Afwezig de Heer Goedkoop. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige vergadering gele zen, ongewijzigd goedgekeurd en geteekend, Wordt voorlezing gedaan van le. Missieve van H.H. Ged. Staten dezer pro vincie, daarbij meededeelende, dat door hen in verband met de art. 196 en 197 der Gemeente wet is verdaagd de beslissing inzake goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van de buiten de Gemeentekom gelegen suikerbietenkade. Wordt aangenomen voor kennisgeving. 2e. Missieve als boven, houdende mededeeling hunner beschikking op de addressen van de re clamanten T. Lodder, D. Lodder en Wed. M. Lodder inzake hunne aanslagen in den H. O. dienst 1908. Aangenomen voor kennisgeving. 3e. Missieve als voren, daarbij mededeeiende hunne met Zgne Exelleutie den Heer Minister van Binuenlandsche Zaken gevoerde correspon dentie in zake de aangevraagde subsidie van Ryk en Provincie in de kosten der gemeente lijke huishouding ten bedrage van f 520.08 en de buitengewone onderwgssuosidie tot een be drag van f 3680. waaruit blijkt dat de Minis ter bereid is, subsidie te verstrekken tot f 30U0 en in de kosten der huishouding f 500, van Rgkswege, mits de Provincie een gelijk bedrag verstrekt. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Missieve ais bovengemeld, daarby goedge keurd terugzendende een staat model A tot het deen van betalingen uit den post Onvoorziene uitgaven dienst 1909. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt aangeboden de rekening van ontvang sten en uitgaven dezer gemeente over 1908. Bij monde van den Voorzitter worden tot leden der Commissie van onderzoek benoemd de Heeren Koeteeuw, Goekoop en Van der Wende. Komt aan de orde het onderzoek der geloofs brieven van de herkozen raadsleden, de Heeren J. Koeteeuw eu L. van der Wende Tzn. Tot leden der commissie, belast met liet onfier-1 zoek der geloofsbrieven, worden benoemd de Heeren P. Troost en D. Breen. Gedurende het onderzoek verlaten de Heeren Koeteeuw en Van der "Wende de zitting. Bij monde van den Heer Breen wordt verklaard, dat de stukken in orde bevonden zgn en de commissie alzoo adviseert tot hunne toelating als raadsleden op den eersten Dinsdag in Sep tember. Daarop wordt eenparig tot toelating besloten. Wordt voorlezing gedaan van eenige reclames tegen aanslagen in den H. O. dienst 1909 van T. Lodder, J. Lodder Czn., Wed. A. van Dam en J. Tauis Jz., welke in handen zullen worden gesteld van de Commissie tot het aanhooren van bezwaren inzake aanslagen in den H. O. Wordt voorlezing gedaan van de ingekomen adressen van P. van der Sluis en J. Tanis br. alhier, om van de gemeente in koop te ver krijgen de perceelen gemeentegrond, kad. bekend gemeente Goedereede, Sectie A no. 538 en 983. De Voorz. doet daarop voorlezing van het ont vangen rechtskundig advies in deze omtrent het zich aldaar bevindende riool. Na breedvoerige onderlinge besprekingen wordt besloten een en ander tot de volgende zitting aan te houden. Alsnu wordt voorlezing gedaan van een adres van ingezetenen aan het havenhoofd, daarbij verzoekende om begrinting van den Zandweg over eene lengte van 650 Meter tot het bekomen van een beteren verkeersweg, vooral met het oog op het garnalenvervoe uaar het tramsta tion. De Voorz. doet mededeeling, dat de raming der aanlegkosten bedraagt i 546,10. Na eenige onderlinge besprekingen wordt een parig goedgevonden, om bedoelde weg voor rakeuing der gemeente te doen begrinten en Burgemeester en Wethouders te machtigen, een weg ter breedte van 6 meter in eigendom te verkrijgen en de kosten van aankoop en aanleg door eene geldleening te dekken, alamede aan de eigenares, Mej. de wed. A. Breen te Delft en de besturen der polders Rooklaaspolder en Bokkepolder een jaarlijksche subsiedie te vragen. Daarop stelt de Voorz. voor, eene annuiteits- leening ter groote van f 4700 aan te gaan tot dekking der kosten van verbouw van het Post en Telegraafgebouw alhier. Hij doet opgave, dat bij eene 20 jarige annuiteit het percentage 7,4 bedraagd en bij eene 30 jarige 5,8. Eenparig wordt goedgevonden, eene 30 jarige annuiteitsleening ad f 4700 aan te gaan bij de Mij. voor Gemeentecrediet te Amsterdam, welk besluit ter goedkeuring aan HH. Ged. Staten zal ingezonden worden. Alsnu wordt vastgesteld een staat model B. tot af- eu ovarschrij ving van posten op de be grooting dienst 1909, welke ter goedkeuring aan HH. ^Ged. Staten, dezer provincie zal aangebo den worden. Ten slotte doet de Voorzitter voorlezing van de voorwaarden van publieke aanbesteding tot verstrating der Groenmarkt tot eene grootte van 423 M' waarmede de Raad zich vereenigt. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Ingezonden Stukken. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zgn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Mag ik voor onderstaande een plaatsje in Uw veelgelezen blftd. Bij voorbaat mijnen dank. Een week geleden na de Gemeenteraadsverkie zingen schreef men in do „Vooruit" onderteekend door „Menschlievendheid", o. m. dat alhier een politieke pillendraaiery bestond, alwaar men zich zijnde naar een zetel in den Raad, een soort van pillen kon bekomen, merk „Vrij van H. Om slag". Natuurlgk door de kiezers te slikken en van de gewenschte uitwerking verzekerd. Ook werd in dat schrgving melding gemaakt dat nog meer pillendraaiers konden worden geplaatst om reden er veel werk aan den winkel was. Schrijver meent goed op de hoogte te zijn met onze plaatselijke toestanden en zal ook hij even als ik en ieder weldenkend lezer onzer Gemeente hebben opgemerkt en met lede oogen hebben aangezien hoe hier den septer wordt gezwaaid door niemand minder dan een gesalieerde schrij ver van Gemeente en Burgers die zijn wil in daden omzet. Want is het niet treurig in een tyd als nu van werkeloosheid, mannen bekwaam om te werken afgewezen worden bij overtollig ha venwerk ten bate van Neef Bram? Nu ligt het niet in mijn bedoeling van de „Werkeloosheid" een pil te fabriceeren. 'l'e bitter zouden de grond stoffen daarvoor zijn. Ik zou dan wellicht ook nog kans maken geplaatst te worden en daarvoor wensch ik liever niet in aanmerking te komen, aangezien ik niet van van draaierij houd van welken aard die dan ook moge zijn. Alleen wensch ik er de aandacht van de nieuwgekozen leden op te vestigen om tegen zoo een handelwgze van een gewoon ambtenaar eenerzijds en dé Wet houders die hem deze macht verleenen anderzijds met kracht te protesteeren. H. HENDRIK. Om drie centimes. Aan hef, Sint Lazarus-station te Parijs koopt een bekend Parijsch bankier, een buitengewoon rijk man, een biljet naar Gluincamp, een station aan de lijn naar Brest. Hij verzuimt den trein en moet op den volgenden wachten. Uit verveling gaat bij de opgehangen dienstregelingen en tarieven bestudeeren. En nu komt hij tot de verrassende ontdekking, dat de reis eerste klasse van Parijs naar Gluinkamp op 15.42 francs is gesteld, terwijl hem de kaartjesgever 15.45 fr. heeft afgehouden. Daar hij juist niets beters te doen heeft, gaat de schatrijke bankier voor de grap naar 't loket, en eischt, daar de te veel betaalde 3 centimes terug Men wijst hem af. Hij wendt zich tot den stationschef. Die haalt de schouders op. Maar onze man heeft karakter, en gaat er ernst van maken. Hij schrijft een beleefden brief aan de spoorwegmaatschappij en verzoekt om zijn 3 centimes Geeu'antwoord. Hij stuurt een aangeteekenden brief Geen antwoord, Hij laat de maatschappij door een deur waarder manen Meu lacht hem uit. Hij dient een aanklacht in. De maat schappij protesteert. De zaak doorloopt drie instanties en komt Voor het Hof van Cassatie. Natuurlijk krijgt de man zijn recht. Alle rechtbanken beslissen, dat de spoor wegmaatschappij de 3 centimes terug moet geven. Achtduizend francs proceskosten Hoogmoed, zeide de Amerikaansche president Jefferson, is duurder dan honger dorst en kou. Een vuurzee is waar te nemen te Sausset, in het Rhö negebied, waar meer dan 24 vierkante I K.M". dennebosch in brand staan. ^Dat zal |een machtige aanblik zijn. Te beier, waar er voorloopig geen gevaar voor menscheu bestaat. Diefstal. Maandagmiddag zijn in den Grand Ba zar de la Püix in Den Haag een 12 tal winkeljuTrouwen ontslagen wegens diefstal van winkelwaren De politie heeft de zaak in handen. De diefstallen zijn reeds sinds 1 ngen tijd gep'eegd en vertegenwoordigen aanzienlijke bedragen. Dinsdag werden weer 9 winkeljuffrouwen in dienst van den Grand Bazar de la Paix op s'minden voet ontslagen. De gestolen goederen zijn hoofdzakelijk manufacturen, ondergoederen enz. Een der in dezen diefstal betrokkene heeft zich wel voor circa f 500 aan kleederen en snuisterijen toegeëigend. Dat deze dieve rijen nier. zoo spoedig aan 't licht kwamen is daarin gelegen, dat ze met ruiling ge paard gingen; b.v. een ceintuur vooreen paar handschoenen, enz., waardoor de con trole zeer moeilijk werd. Door onderliuge verwijten is het complot ontdekter volgden huiszoekingen. Men verwacht nog meer onthullingen. (Avdp.) Souvenir. Dinsdag werden onder toezicht van den boschwachter van het kasteel-Middachlen in de nieuwe weide bij de Milddachterallée twee boomen geplant., ter herinnering aan het bezoek van den Duitschen Keizer en de Keizerin aan Mlddachten. Bij de ge- booite van Prinsss Juliana werd in dezelfde weide eveneens een boom geplant. Verrast. 'n Heerlijke zomeravond het gellaneer op het Vrijthof te Maastricht is afge- loopen voor de cafe's op het plein zitten de gasten te politiseeren, verscholen achter de hooge potten bier. Een der bezoekers geeft plots uiting aan zijn verbazing, en met uitgestrekten wijsvinger wijst hij in de richting van de hoofdwacht, waar, op een der kamers, in weerwil van het late uur, nog licht brandt. Allen zijn het roere.nd over eens, dat dieven, die niet voldoende voorzorgsmaat regelen hebben genomen, zijn ingebroken. De naar de hoofdwacht turende menigte groeit aan. «Naar de politie!" klinkt het van allen kant. 'n Adjudant-onderofficier, toevallig in de buurt, wordt met het geval op de hoogte gesteld. Eluks neemt hij zijn maatregelen. Twee onderofficieren uit de Bonnefan- tenkazerne komen kort daarop per fiets en in den looppas, aangestormd. Een hunner is voorzien van den sleutel van de hoofdwacht. Ook de politie is gerequireerd. Vier agenten bevinden zich dra bij het gebouw. Dan wordt de hoofddeur geopend, ter wijl 't gebouw wordt afgezet, opdat de dief niet kan ontvluchten. De oude trappen kraken onder de zware voetstappen. Voorzichtig doorsnuffelt meu gaten en hoeken. Dan wijst een der politiemannen plot seling op een tweetal personen, zich angstig en schuw terugtrekkend tegen den muur. Het waren een korporaal en zijn liefje, die daar in hun minnekozen werden ge stoord. Blijkbaar had de korporaal, die uit den aard van hem opgedragen functies in het bezit van een sleutel der hoofdwacht was, van de gelegenheid gebruik gemaakt, dat het garnizoen op nachtmanoeuvre was. In triomf wordt de korperaal met z'n lief naar het bureau gebracht. De menschenmenigte verspreidt zich, langzamerhand, druk besprekend het curi euze geval, (L. K.) Giftige adder. Terwijl eenige kinderen in »de Knip« te Roosendaal aan 't spelen waren, ont dekten ze in het lange gras een slang. Voor dat het dier onheil had kunnen stichten, werd het door de politie in beslag genomen. Het bleek een giftige adder te zijD. Legaat van 5000 gulden. Door wijlen den heer A. van Aernsber- gen is aan de algemeene armen te Nijmegen f 5000 gelegateerd. Gevaarlijke karnemelk. Men meldt uit Grootebroek (N. H.) dat daar eenige menschen vergiftigd zijn door het gebruik van karnemelk Om ze wat zoeter te maken, was er iets aan toege voegd, waarschijnlijk saccharine. »Tel.« Een vrouw en drie kinderen verbrand. Te Zaandam heeft Donderdagnacht een verschrikkelijke brand gewoed. Omstreeks kwart na drie, werd ontdekt, dat er brand was uil gebroken in de sigarenmakerij van G. Schoen, wonende aan den Zuiddijk^ Schoen is zeer gebrekkig en maakt thuis de sigaren, die hij in zijn winkel verkoopt. Een ontzettende rook vulde de woning en maakte het den bewoners schier onmoge lijk te vluchten. De man greep twee kinderen de vrouw het derde. Schoen kwam echter te vallen, en moest de kinderen loslaten. Hij strompelde naar de deur en wierp die open, maar toen sloegen de vlammen achter hem naar buiten en, hoewel de toegesnelde buren nog jammerkreten en hulpgeroep hoorden, was het redden der andere bewo ners onmogelijk geworden. De 29-jarige vrouw en drie meisjes van vier, twee en een half en een half jaar kwamen in de vlammen om. Huu lijken zijn in het puin teruggevonden. Nog vijf belendende perceelen, die ge- deelielijk onder één dak waren opgetrokken gedeelt lijk viij stonden, gingen in vlammen >>p De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Slechts de inboedel van een bewoner was niet verze kerd. Een uitbreker. Aan De Tijd wordt uit Limburg mel ding gemaakt van een uitbreker, Bernard Janssen genaamd, geboortig uit het Limburg8che plaatsje Wanssum. Wat al toeren die man heeft uitge haald Nog dezer dagen wist hg te ont snappen uit de gevangenis te Gelderu, en liej) van daaruit in één stuk door tot Waukum (Rbeinland) over een afstand van minstens 17 kilometer, waar hij gepakt werd. Maar dit is niet zijn sterkste stuk. Reeds als kind ontsnapte hij uit een Duiische gevangenis, en verleden jaar wist hij in Roermond uit te breken Na ziju vertrek uit Roermond heeit de politie alle zeilen bijgezet om Jansen te krijgen, maar gedurende een geheel jaar bleef Jansen in vrijheid. Hoe ijverig de politie ook zocht, van Jansen geen spoor. En toch moet hij meermalen gezamelijk met politiemannen de Limburgsche Maasveren over zijn gevaren, Jansen wist zich steeds uitstekend ie verkleeden, zich enorm vlug te verplaatsen eu lag rustig te bed wanneer de politie bem in de nabijheid zocht. Eens kwam de politie hem zeer te na. Terwijl aan zijn deur door een der ma rechaussees geklopt werd, lag Jansen te bed. Een zijner huisgenooten, die iets vermoedde, spoedde zich naar de deur en verzocht de politie even te wachten tot dat men goed en wel aangekleed was. Toen werd de deur geopend, huiszoeking gehouden, maar Jansen was gevlogen. Hij was in der haast een der ramen uitge sprongen en had zich ,bij buurman onder een wijngaard op 't dak verborgen. Jansen was reeds als kind op zijn ge bied een genie. Eens kwam de politie aan zijn ouderlijk huis. Maar intusscheu dat men onderzocht, zat Jansen in deu schoors'een Reeds als klein kind klauter de hij op dak en in lantaarnpaal, en ging op de kop staan Dat fietsen en dergeljjke artikelen voor hem niet altijd even veilig waren, valt te begrijpen. Hij is dan ook, bij al zijn kunststukken een zekere schrik voor zijn omgeving, waar hij algemeen ais „De Witte'' bekend staat. De jongeman (hij kan pl.m. 28 jaar oud zijn) weet zich uitstekend voor te doen. 't Is 'n „gewikste kerel", die, hadde hij een goede opvoeding genoten, voor ieis beters dan de gevangenis bestemd was. De bedrieger bedrogen. In den afgeloopen nacht is ineen der win kei magazijn en aan den zeekant te Scheveningen inbraak gepleegd. Men vond een reistasch gevuld met allerlei voor werpen, nit den winkel welk zaken blijk baar bij de vlucht ashtergelaten waren. Het vermoeden bestaat, dat de dieven zich vóór het slui ingsuur van den win kel hebben laten insluiten, maar door de stevige sluiting van deuren en luiken geen raad wetende hoe er uit te komen ten slote met achterlating van den buit, door een klein puiraampje zijn ontkomen. De politie tracht de daders op te sporen. Hur^erlüke *land. MiDDELHARNis. Geboren; Cornelia Jannetje d. v. Cornelia Kamp en Hendrik* Rozenheek; Hendrikje d. v. Cornelia Tamboer en Adrlaantje Breeman; Suzanna d.v. Pieter du Pree en Emma de GaatMaatje d. v. Huibrecht Leendert van der Valk en Geertruida de Koning. Ondertrouwd: Stoffel Brooahoofd 25j.teDirka- land en Jozina Huizer 22 j. Gehuwd: Hendrik Oosterling 25 j. eu Suzanna Koote 25 j. Overleden Hugo Hartman 7 maanden Arend Nieuwland 55 j. echtgenoot van Pleuntje Jaantje van der Stelt. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Adriana d.v. Leendert Jacob van Nieuwenhuize en Heiltje Maria BreurAdrianus .Tacobua z. v. Jacobua Johannis v. d. Zwaluwen Johanna Adriana Boogaarts ;JArnoldua Maria z. v. Arnoldus Johannis Smeets en Martha Margaretha van Wezel Adrianua z. v. Izaiik Bakelaar en Lena Remud. Gehuwd Cornelia van Gent 22 jen "Willempje Johanna Wielhouwer 22 j. Johannia Keijmel 32 j en Lena Beijer 25 j. OULE TONGE. Geboren: Hendrik z.v. A. de Boet en S.Hog- chemAdrianua Johannes z. v. C. v. Dongen en L. Funs. ZUIDLAND. Geboren: Aagje d.v. W. v. d. Wacht en D. Saarlooa; Izaiik z. v. L. Kraaijenbrink en M. E. v. d. Meer; Willem z. v. M. Kabbedgk en K. v. Putten; Jan z. v. Jb. Bezemer en C. TrouwFran- cina d.v. P. B. Herrewijnen en P. v. Trigt; Adriana d.v. L. Herrewgnen en M. TroostAaltje d.v. B. v. d. Engel en W. Voogt; Jan z. v. J. Velgersdijk en G. MonsterHendrik Jan z. v. C. D. Poldersvaart en E. J. Westerdorp; Jacobua z. v. A. Zevenbergen en M. Ruilof; Anna d. v. A. v. Bodegom en A. v. d. BandAdriaan| Jacob z. v. A. Jasperse en J. C. Stoutjesdgk. Getrouwd Jan Bevaart en Jannetje v. d. Velde,.; Dirk Bevaart en Lena Tol. Overleden Adriana Klazina Herwyer, ond 2 mnd.; Een levenloos aangegeven kind v.W. Stoof en P. de Vlaming; Frans Zevenbergen, oud 38j. echt. van L. van Meggelen; Kaatje Heindgk, oud 66j. echtg. van A. Bravenboer. lierk en Scliool. Predikbeurten op Zondag 22 Augustus. NEDERL. HERV. KERK. Somtneladijk, vm, en 's av. Da. Weatrik.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 4