mm lliitnenlaiid. officieel Gedeelte. PSaatseltSfe Nieuws. «emeenleraad. Verkoopin^en, &emen$r<l Nieuws. Raadsverkiezing te Stad aan 't Haringvliet. In de Maandag gehouden openbare ver gadering van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, werden behandeld de bezwaren door de heeren A. Braber Pz., A. J. Braber en J. Koert Pz., leden van den raad van Stad aan 't Haringvliet, ingebracht tegen het besluit van dien raad van 6 Augustus i 909 tot niet-toelating als raadslid van den heer D. A. Landheer. Rapporteur in deze zaak was jhr. mr. D. J. de Geer. Een der bezwaren betrof het te vroeg openen van het pak stembiljetten in de raads vergadering. Dit pak was n.l. geopend vóór het onderzoek der geloofsbrieven. De heer De Geer beaamde, dat dit een informaliteit was, maar oordeelde, dat 't niet een zoodanige is, waardoor de feitelijke bewijskracht van de stembiljetten verloren gaat. Een ander bezwaar van adressanten was, dat door den raad een stembiljet voor den heer Landheer was ongeldig verklaard, om dat er een streepje buiten het stemvakje op voorkwam, terwijl een soortgelijk biljet voor den candidaat, den heer De Ruiter, was goedgekeurd. Waren beide biljetten goedgekeurd, zoo als het stembureau had gedaan, dan had niet de heer De Ruiter, maar de heer Land heer, als oudste in jaren, gekozen moeten zijn verklaard. In dat geval toch had ieder dezer heeren 86 stemmen op zich vereenigd. Om dit bezwaar na te gaan, werden door het College van Gedeputeerde Staten de biljetten van de raadsverkiezing nagezieD. Onder de 171 stembiljetten was er één blanco, en behalve het bewuste biljet voor den heer L. met de streepjes, waren er nog 5 biljetten voor den heer L. en 7 biljetten voor den heer de R., waarop min of meer bijvoegingen voor kwamen. De rapporteur stelde in 't licht, dat vol gens de technische herziening van de Kies wet in 1901 punten, streepjes, nagelkrassen enz. die blijkbaar niet opzettelijk buiten het stemvakje op een stembiljet zijn aange bracht, dusdanig biljet niet ongeldig maken. Gedeputeerde Staten zullen nu dus na gaan, in hoeverre de bedoelde bijvoegingen hun opzettelijk voorkomen. De heer Koert lichtte de bezwaren van adressanten toe, daarbij wijzende op het z.i. zonderlinge, dat de burgemeester als voorzitter van het stembureau, het bewuste biljet van den heer L. had goedgekeurd en later in de raadszitting een tegenovergestelde meening was toegedaan. De burgemeester verdedigd het bestreden besluit. De beslissing van Gedeputeerde Staten wordt later medegedeeld. Mliiteillailti. Daar woont in Zweden een verstandig man, die goed op da hoogto schijnt te zijn van hetgeen er woelt en gist in de Zweedsche arbeidersklasse. Zie hier, hoe hij reeds te voren de eerste week van de reuzenstaking schetste. Eerste dag. De arbeider slaapt eens lekker uithij heeft vacantie, en zal 't er van nemen. Tweede dag. Hij zegt„Vrouw geef mij mijn Zondagspak En hij gaat met de kinderen wandelen. Derde dag. Ge ziet hem aan de haven langs de grachten met een groote hengellat in de hand. Vierde dag. Hjj vindt den toestand vreemd de eeltige handen beginnen te vervellenhij verveelt zich. Vijfde dag. Hij blijft thuis, in den hoek van den haard. Zijn voorhoofd fronst zich, er komt een onrustige trek op zijn gelaat. Zesde dag. Het geld is opde honger loert door de deur, door de ramen. Zevende dag. Hij staat op den twee sprong. Wat zal hij doen? Toegeven aan zijn patroon, of tot de anarchisten met hun helsche bommen overloopen Het spreekwoord zegt; „Als er twee kjjven, hebben er twee schuld 1" Is het op deze staking van toepassing De patroons geven de arbeiders de schuld de arbeiders zeggen, dat de bit tere nood hen tot dezen gevaarlijken stap heeft gedwongen. 't Is een vreeselijke worsteling Europa ziet het met spanning aan dezo binnen- landsche oorlog slaat in economisch op zicht aan het rijk der oude Götbeo zwaardere wonden dan een ongelukkige buitenlandsche oorlog. 't Is een ongewoon schouwspel, dat onze levendigste belangstelling inroept. Het is leerzamer en tevens schokkender dan al do werkstakingen der laatste jaren. De Staten van het Noorden hebben reeds meer voor heete vuren gestaan. Tien jaren geleden had Denemarken zijn reuzenstaking. Vol toorn waren de arbeiders opge staan om hun wil door te drijven. De toeleg mislukte; zij werden ge slagen. en moesten bukken. In 1902 eischten de Zweedsche arbei ders het algemeen kiesrecht. De regeoring zette den voet schrap en weigerde zoo'n voorstel te doen. De arbeiders antwoordden met een staking. Het was vergeefsch; zij verloren den strijd vandaag is er hot algemeen stem recht nog niet. In den vorigen 'zomer vlamde uit de smeulende sintels een nieuwe staking in Zweden op ze breiddo zich gelukkig niet over alle vakken uitmaar ver zoening kwam er niek Er bleef een bittere nasmaak achter. En thans is de strijd heviger dan ooit ontbrandt. Welke grieven hebben de arbeiders Zij bewereu, dat de loonsverlaging dreigde dat zij reeds gedeeltelijk was toegepast, en in de toekomst in grooten omvang zou worden toegepast. De patroons zeggen „Onwaar We willen slechts nieuwe tarieven voor de loonsregeling invoeren, die, op eenige onbeduidende uitzonderingen na, aan de arbeiders het oude loon zou hebbeu verzekerd Wie heeft er nu gelijk De eerste aanleiding tot de algemeene werkstaking gaven de nieuw ingevoerde machines bij de textielnijverheid. Die stalen armen werden de geduchte concurrenten voor de gespierde armen der arbeiders. Zij konden er niet tegen wei ken zij klaagden, dat die nieuwe uitvindingen hun gezinnen het brood voor den mond wegnamen. 't Is het oude klaaglied een nieuw overgangstijdperd, waarbij duizenden het slachtoffer worden. Ibsen heeft gezegd„Deze scherpe tegenstellingen zijn te verzoenen rustig en vredig kunnen werkgevers en werk nemers samen werken tot heil der menschheid !K Ja, dat kan ook Waarom zou het niet kunnen ^-Waarom moeten haat, nijd en vei bit tering deze schoone wereld verwoesten De zonde bederft allesde zelfzucht dat zal het wel zijn Toen de patroons met hun loonsher- ziening kwamen, morden de arbeiders. En toen de patroons met het scherp snijdende mes der uitsluiting begonnen, antwoordden zij met een algemeene sta king. Ten noorden van Stockholm is de ver bittering het grootst, omdat door de groote maatschappijen, die ginds opper machtig heerschen, zoo weinig voor den arbeider is gedaan. Doch de aanleiding tot deze staking is een station, dat reeds lang gepasseerd is, en nu gaat het hard tegen hard, wie het sterkste is. De stakers zullen 't verliezen. Als niet alle teekenen bedriegen, zullen zij het hoofd in den schoot moeten leggen, en van harte hopen wij, dat zij niet door hartstocht beneveld, in de armen van het anarchisme terecht komen. Er beslaat onder de stakers wel de onmisbare eenheid, doch niet do middelen, om die eenheid te handhaven. Want de weerstandskassen raken op nog eenige dagen, en 'tis afgeloopen. De hulp moet van buiten komen, maar er is te veel noodigen Amerika, waar van zooveel verwacht werd, heeft nog weinig gezonden. De patroons hebben geld in overvloed en groote banken steunen hen boven dien, om de crisis uit te houden. De stakers zullen moeten toegeven er is niets anders te verwachten. En zij zullen de bemiddeling der re- geering moeten inroepen, om tot een vergelijk te komen. God geve dan aan koning Gustaafde wijsheid, om tot de werkgevers en de werknemers het rechte woord ter rechter tijd te spreken Is er dan geen oprechte verzoening mogelijk Moet het weer een door den nood afgedwongen vergelijk worden, waarbij haat en wraakzucht als de bittere droe sem achter blijven Kan het niet anders Öciireit het nieuschelijk hart niet naar vrede en verzoening GEMEENTEREGROOTIXG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk brengen ter openbare keunis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1910, van den 14 Augustus tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Sommelsdijk, den 13 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Sommelsdijk. De gewone Rijkskeurin gen van tot dekking bestemde hengsten van tenminste twee jaar, zal voor dit eiland gehouden worden te Dirksland op 30 Oct. a.s. Middelharnis. De dood wenkt ieder uur. Maandagmorgen terwijl de smid A. Nieuw- land bezig was een paard te beslaan, werd de man plotseling onwel en bracht men hem in zijn woning waar hij eenige oogen- blikken later overleed en het huisgezin op 't onverwachts in diepen rouw gedompeld werd. Maandag arriveerde alhier voor reke ning van den heer Abr. Nieuwland een nieuw systeem motor uit Duitschland voor de dorschmachine, waar een vaste ploeg werk volk voor aangesteld is en per mud gèdor- schen wordt, 't welk voor de boeren zeer gemakkelijk is. Stad aan 't Haringvliet. Tot tellers voor de a.s. volkstelling zijn door Burg. en Weth. benoemd de heeren L. van Ant werpen, A. Wagner en G. W. H. Esselink Jr. Ook in deze gemeente heeft zich op enkele plaatsen vervoegd de toplichter, laatst in Nieuwe Tonge gezien. Hij vei- voegde zich bij den schoenmaker A Keij/er. met verzoek om werk als knecht en toen hem werd medegedeeld dat dit niet kon, vroeg hij eenig reisgeld om naar Antwerpen te gaan. Dit werd hem evenwel niet vérstrekt. Toen Mej. C de J. die in deze ge meente te logeeren is, een fietstochtje maakte langs Oude en Nieuwe Tonge, kwam ze met wiel en al in eene sloot terecht Dit ongeval liep evenwel met den schrik af. Aan A. J. Donkersloot is vanwege de Rijksverzekeringsbank een pensioen ver leend van f 0.84 per werkdag. Schipper Van Dalen uit Stavoren had het ongeluk over boord te slaan en alzoo in de volle kaai te vaiien. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij op het droge gebracht. De vorige week kregen 2 meisjes in deze gemeente twist, met dat/ gevolg dat ze handgemeen werden en de eene de andere zoodanig aan den duim verwondde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Oude Tonge. Door den Burgemeester is tegen Donderdag a.s. des vm. 10 ure een openbare vergadering van den Raad belegd. Vrijdagochtend viel het zoontje van W. M. de K. in de kaai, het werd gered door den havenmeester W. den Rooijen. Met de schrik en een bemodderd pak kwam het jongske er af. Dirksland. Door de drukke toeloop van nieuwsgierigen bij het aankomen der tram, waardoor dikwijls de passagiers het in- en uitstappen bemoeilijkt wordt, zai binnenkort het perron met een ijzer hek afgesloten worden en zal het perron alleen toegankelijk gesteld worden voor reizigers en wachtka merbezoekers. Het kind van A. K. die doordat het over 9 weken een stuk van een papieren sigarenpijpje ingeslikt had en daardoor naar het Ziekenhuis te Leiden moest vervoerd worden, is genezen teruggekeerd. Ilerkiiigen. Op a.s. Vrijdagavond zal alhier de gewone jaarlijksche proef worden gehouden met de brandspuit. (Zie overigens publieke aanplakplaats.) Doordat een tweejarig zoontje van K. Tanis alhier zijn moeder was achteraan- geloopen, geraakte het op een onbewaakt oogenblik in de achter de woning gelegen sloot. Zonder zich te bedenken, begaf A. den Boer die zich aan de overzijde bevond, zich te water eu mocht het kind van een wissen dood redden. De redder kon zich ondertusschen geheel en al van drooge kleercrt voorzien, aangezien de sloot diep was. Dit moet niet de eerste keer zijn, dat deze zich zoo heldhaftig gedraagt om in dergelijke gevallen direct bij te springen. Ouddorp. Zaterdagmorgen is onder oog getuige van tal nieuwsgierigen de alhier gestationeerde reddingsboot met goed ge volg te water gelaten. Roofzucht I Van den landbouwer T. T. zijn van een groot deel ten velde staande rogge (door te vroeg gekomen lezers) al de aren afgesneden en medege nomen. Bareudrecht. Aan den Dordtschen straatweg nabij de grens alhier heeft Zon dagavond een ernstig tramoDgeluk plaats gehad. De 59 jarige landbouwer W. Kra nendonk uit Poortugaal keerde met zijn 63-jarige echtgenoote Jaantje Molenaar van een familiebezoek, dat zij te IJsel- monde gebracht hadden, naar hunne woon plaats terug. Op den Dordtschen straatweg werd het paard dat voor hun dogcar ge spannen was schichtig van de stoomtram der R. T. M., liep achteruit tegen de tram die met een flinke snelheid passeerde, met het gevolg dat Kranendonk en zijn vrouw uit het rijtuigje werden geslingerd en met het hoofd tegen de straatsteenen sloegen, zoodat zij beiden bewusteloos waren. Het paard werd opslag gedood en het rijtuigje verbrijzeld. De zwaargewonden werden een woning binnengedragen en nadat Dr. v. Huijsman van Charlois de eerste verbanden had ge legd geassisteerd door leden van Eerste hulp bij Ongelukken, werden man en vrouw met radetbrancards van de vereeniging E. H. b. O. en de politie naar het Zie kenhuis alhier vervoerd waar zij half tien aankwamen. Beide gekwetsten hadden sche delbreuken bekomen en de man bovendien enkele gebroken ribben. Men vreest voor hun leven. Nader méldt men ons De vrouw is hedenmorgen te 10 uur overleden. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Middelhariiis op Maandag 16 Aug. j.l, des nam. ten 2.30 uur. Aanwezig 10 leden; afwezig de heer J. v. d. Slik. De Voorz. opent de vergadering en verzoekt den secr. de notulen voor te lezen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Aan de orde de ingekomen stukken. Ie Proces-verbaal van den gemeente-ontvanger. Boeken en kas worden in orde bevonden, 2. Een schrijven van den heer De Mooij inhoudende, dat hjj zijne benoeming als onderwijzer aanneemt en reeds in functie is. 3. Een verzoek van M. van Assen om in de haven te mogen visschen niet een botnet. B. en W. stellen den Raad voor hierover afwijzend te beschikken, waartoe wordt besloten. 4. Een adres van den Kolenbond te Sommelsdijk in houdende de kwestie tusschen de gasdirecteur en A. van Es coch welke iu de laaiste verga dering van de gaseommissie is opgelost en be hoeft dit schrijven dus niet te worden beant woord. De Voorz. stelt voor dit stuk daarom voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. 5. Een schrijven van H. H. Ged Staten, inhou dende goedkeuring Raadsnesluit van af- en over schrijving gemeentebegrootiag. 6. Van H. H. Gedeputeerde Stuten goedgekeurd terug ont vangen: onderhoud haven voor f 4000 per jaar 7. Van H. II. Ged. Blaten Prov. Blad, waarin wordt vastgesteld iu Art. 17 der drankwet. 8. Een schrijven van den Commissaris der KoDingia inzake Cornelia Verschoor, welke nu, volgens mededeeling van den Voorzitter door het arm bestuur in Eudokia en in het ziekenhuis ver pleegd is geweest, doch dat haar geestvermogens zoodanig zijn. dat zij in een krankzinnigenge sticht moet worden opgenomen en dat zij nu door het armbestuur en de gemeente moet wor den onderhouden. Verder stelt de Voorzitter den Raad voor dit nader te onderzoeken en daarover een Kon. Besl- af te wachten. Naeenige discussie hierover wordt daartoe besloten. De Voorz.-: Aan de orde is gemeenterekening welke sluit met een batig saldo van f 1602,57''. De Voorz. noodigt den Raad uit 3 leden voor een commissie te kiezen en als stemopnemers worden benoemd de heeren v. d. Koogh en Öchilperoord. Als le lid wordt gekozen de heer v. d. Koogh; als tweede lid de heer J. J. Slis en als Se lid de heer v. d. Baan. Aan de orde is rek. armbestuur, welke sluit met een nadeelig saldo van f 45,45 en weeshuis met een batig saldo vau f 1,32s, welke door de commissie, met het onderzoek belast in orde is bevonden en alzoo goedgekeurd. Daar nu aan de orde is rekening gasfabriek, stelt de Voorz. voor de begrooting in de volgende vergadering vast te stellen en wordt daartoe besloten. Alsnu worden door den Voorz. de heeren v. d. Koogh, Bchilperoort en Slis uitgenoodigd de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden de heeren J. J. Nipius, J. v. d. Baan, D. Slis eu J. Zaaijer te onderzoeken en worden deze door genoemde heeren in orde bevonden. Dit wordt door den Voorzitter ieder lid van den Raad afzonderlijk medegedeeld en zullen de nieuw benoemde leden met hunne toelating iu keDnis worden gesteld. Door de Voorz. wordt thaus aan den Raad voorgesteld verordening havengeld, doch daar de Voorz. het niet noodig oordeelt, dat daar verandering in wordt gebracht, stelt hij den Raad voor dit te houden zooals het is, en dit ongewijzigd aan H. H. Ged. Staten op te zenden. Nadat door verschillende leden enkele vragen en opmerkingen in 't midden zijn gebracht, wordt nogmaals door den Voorz. de vraag aan den Raad voorgesteld de verordening, zooals zij is, goed te keuren, waartoe dan ook wordt be sloten. Aan de orde is nu nog uitloting aandeelen geldleening. Er worden uitgeloot 3 aandeelen van f 500. Ten] le no. 6 van de geldleening groot f 8000; ten 2e no. 7 van de kaaimuur groot f 4500,— ten 3e no. 7 geldleening bestrating Zandpad, groot f 4500aflosbaar 1 Jan. a.s. Ten slotte deelt de Voorz. nog mede, dat er een besluit van den Raad van Middelharnis en Sommelsdijk noodig is om een stuk grond in erfpacht te nemen ten dienste van de gasfabriek, groot 36 centiaren, om daartoe te besluiten. De Voorzitter vraagt of een der heeren nog het woord verlangt, waarvan ,de heer Kolfï' gebruik maakt. Hij vraagt den Voorzitter of er al eenig werk gemaakt is of wordt inzake de verlichting van de tramweg. De voorz. deelt mede, dat dit niet op den weg ligt der gemeente, doch dat dit door de tram maatschappij dient te geschieden, doch daar de maatschappij genegen is die aan de gemeente over te doen. Maar daar dit nog steeds hangende blijft, dient de gemeente aangaande de verlich ting dit at te wachten. De heer Born merkt nog op, dat die weg niet aan de eischen vol doet, daar die veel te smal is. De Voorz. is het hiermede eens en hij zal met den inspecteur over een en ander spreken. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde ter spoedeischende Openbare verqadering van den Raad der gemeente Stad aan 't Haringvliet, op Donderdag 12 Aug. jl. des nm. 3l/2 uur. Present met den Voorzitter den Burgemeester, de leden de heeren Arensman, A. Braber Pz A. J. Braber, J. Koert eu I. Scherpenisse. Afwezig met kennisgeving de heer E. H. de Ruiter. De notuleu worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde Een schrijven van H.H. Ged. Staten, houdende mededeeling dat de heer E. II. de Ruiter met zijne bezwaren tegen zijne niet-toelating als lid van den Raad, niet ontvankelijk is bij hun college, waar hij geen geloofsbrief hebben kan, aangezien het procesverbaal van stemming alleen de. heeren A. J. Braber en D. A. Landheer benoemd ver klaard, en den benoemde alleen de afschriften der processen-verbaal tot geloofsbrief strekken. De Voorz. stelt voor dit schrijven voor notifi catie aan te nemen, onder mededeeling, dat hij deze spoedeischende vergadering heeft gemeend te moeten beleggen, aangezien de Raad in zoo'n geval mogelijk kan besluiten om bij H. M. de Koningin in hooger beroep te gaan. Op het, voorstel van den Voorzitter wordt bij acclamatie ingegaan en het schrijven voor noti ficatie aangenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Op Vrijdag 20 Augustus 1909, dos namiddags 2 uur ter herberge van "Wed. David Roodzant te Middelhumis, van aardappelen in den Van Pallaudtspolder te Middelharnis, voor den heer A. A. Mijs te Sommelsdijk. Notaris VAN BUU- REN. Zaterdag 21 Augustus inzet en op Zaterdag 28 Augustus, afslag, 's avond 6 uur, in het loge ment van Akershoek te Ouddorp van 2.6850 hectare Bouw- en Weiland in den Zwarten Hoek, naoij den Groenenweg, in den polder West-Nieuwland te Ouddorp, in 3 perceelen en Combinatie, verhuurd tot en met 1911 a 1220 'sjaars. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Zaterdag den 21 Augustus 1909, voorm. 10.50 uur, ten herberge van Gerrit Smits, te Stad aan 't Haringvliet, van Aardappelen in den Brienenpolder. Deurwaarder GROENEN DIJK. 2876 Zaterdag 21 Augustus 's avonds 7 uur: onderscheidene perceelen Klavers 2e slag on der Ouddorp, in het logement van Akershoek aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Woensdag 25 Augustus, 0111 9 uur: 70 perceelen Lucerne- en Roode Klavers te velde in de Adriana- Eendracht- en Halspolders on der Stellendam, in het. logemen van F. Troost aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 28 Aug. inzet, en op Zaterdag 4 Sept. afsli g 's avond 7 uur, van Een huis, tuin, houw- en geestland in het Oudeland onder Ouddorp en Bouwland in liet Oude-Nieuwland aldaar, in 't logement van Akershoek le Ond- dorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Mandag, 30 Augustus 1909 des avonds 4.30 uur in het Logement Waare te Onde Tonge, aardappelen te velde in den polder Battenoord gemeente Nieuwe Tonge en den polder hel Oudeland gemeente Oude Tonge, ten verzoeke van d 11 heer Z. Vreeswijk te Oude Tonge. Notarissen VAN BUUREN te Middelharnis en VAN ISPELEN te Oude Tonge. Maandag 6 September ,s nm. 4 uur: Veldvruchten, geit, kippen en huisraad ten sterfhuize \an P. Heerschap Jz. aan den Kei- derweg te Ouddorp. Notaris VAN SCHOU WEN] Prins Hendrik te Raamsdonkveer. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Vrijdag het door den brand zoo zwaar geteis terde Raamsdonkveer bezocht. Het „Dag blad van Brabant" geeft van het vor stelijk bezoek bet volgende verslag Een enorme menscbenmassa bewoog zich Vrijdagmiddag lang voor één uur in de Smidsstraat, het terrein waar verleden Zondag de ontzettende brand heeft gewoed. Als een loopend vuurtje was 't nieuws door Raamsdonkveer en omtrek gegaan dat de Prins de plaats des onbeils zou komen bezoeken. Per auto was de Prins 's morgeDS van Het Loo vertrokken en over 's Hertogen- boscb en door de Langstraat arriveerde hij te ruim eou uur aan het raadhuis te Raamsdonk. Daar werd hij begroet door deu burgemeester van Raamsdonk den beer Ridder de van der Schuere en na een kort oponthoud aldaar steeg de Prins vergezeld van den burgemeester weer in de auto waarop naar Raams donkveer werd gereden. Een groote volksmenigte stond op den boek van het Smidseind en de Smidssiraat de komst van Z. K. H. at te wachten. Te ruim balt twee kwam de auto in gezicht, enkele oogenblikken verliepen en ze was de plaats des onbeils gena derd. Wijl alles zoo vlug in zijn werk was gegaan, kon geen behoorlijk program worden opgesteld, en daaraan is het dan ook te wijten dat de auto de aanwezig zijnde autoriteiten en notabelen voorbij reed tot aan den ingang der Smidsstraat. Een talrijke menschenmenigte drong zich tusschen de auto en de autoriteiten in en deze kwamen dus achteraf. Op den hoek der Smidsstraat stapte de Prins met zijn gevolg uit. Door den burgemeester werd hij tusschen de puin- hoopen doorgeleid, op zeer korten afstand door een nieuwsgierige menigte gevolgd, die haast niet tegen te houden was. Begrijpelijkerwijze steeg uit de puin- hoopen een ontzettende stofwolk op. De burgemeester gat Z. K. H. alle gewenschte inlichtingen en na eene wandeling tus schen de puinhoopen door werd een bezoek gebracht aan het klooster der Eerw. Zusters, waar de dakloozen zijn ondergebracht. Aan het gasthuis stond wederom een heele menschen massa de komst van den Prins af te wachten. Aan het hek van het klooster werd dr. Hooijing aan Z. K. H. voorgesteld en deze slelde op zijne beurt de eerw. overste aan den Prins voor. Onmiddellijk daarna begat de Prins zicli met zijn gevolg, bestaande uit de heeren baron Van Voorst tot Voorst, ordounauce van H. M. de Koningin, en Jhr. Bijl dn Vroe, luit. ter zee, adjudant van Z. K. H. deu Prins, benevens de burgemeester van Raamsdonkveer en kapitein Thompson, naar de binnenplaats van het klooster, waar de zoo zwaar door den brand getroffen dakloozen ston den opgesteld. Belangstellend richtte de Prins eenige vragen tot de verschillende menschen. Hij liet zich vertellen hoede ongelukkigen al hun hebben en houden bij den brand hebben verloreD. Door een der kinderen, zekere Mar- garetha Herman, werd namens de eerw. zusters en de slachtoffers van den brand Z. K. H. een ruiker aangeboden, welke deze onder beleefde dankbetuiging aan vaardde. Nadat de Prins een poosje onder deze ongelukkigen had vertoefd, ging hij op uitnoodiging der Z.Eerw. overste met zjjn gevolg naar de spreekkamer, waar den Prins eenige verversching werd aange boden en die door hem in dank werd aauvaard. Onderwijl onderhield zich de Prins heel vertrouwelijk nu eens met de overste, dan weer met den ZeerEerw. heer pastoor of met den burgemeester. Belangstellend vroeg hij er naar of in het gesticht behalve oude mannen en vrouwen ook nog zieken worden ver pleegd. Toen Hij van de overste beves tigend antwoord ontving, gaf hij direct den wensch te kennen een bezoek te brengen aan de ziekenzalen. Niets was voor de overste een aangenamer taak dan te voldoen aan dezen wensch. En zoo verscheen onverwachts de Prins op de ziekenzalen, geleid door de overste en dr. Hooijing. Wat 'n genoegen en verrassing was dat voor de zieken. Een vrouwtje, die kort geleden een zware operatie had ondergaan, mocht vandaag voor 'teerst op. Welwillend sprak de Prins haar toe en informeerde naar haar toestand. Ook hij een welwi Na het bo werd nog een vertoefd en k( langs den boo de vestibule twee rijen oj ging de Print O, wat f- verpleegden van den Prins optreden had gewonnen. Tt zusters het stellen. Te ongeve de Prins in staande auto gereden om Utrecht Het Toen de I genomen en steeg uit d« op 't plein v stond een lu Naar we een bedrag het comité ook vaD moet vcor t 300 zijn t Lang no; was stonde druk sprek hooge bezoe Et Dezer da housen (Ha brief gevon 1815 bij schen soldaa De brief gestempeld. De schrij woud, iu de heeldehij door een v //Thans de briefschi is naar Pa eens op te Hij klaaj nooten. //Ons gr dat wij Is er te vt in het vu minder be te vreten haantje de De br Hoe hei meer bij 1 schrijft dt den brand bij Hoofd Iemand van den ■onze bero heldere to 10 min De iec brand mee vrager pe niet thuis verwezen gelukkig secretarie moet. Bevel heen. Brandi Komt ei paard, slepen ni Zachti En ter best puinhuoj Geluk te betrei Toch worden, door de scliap v houden Dank houtlooc Zoo klaarlicl Of a als het In d komt vc een Ni oogenbl doctorei derveria ter bes is reed alsof dt Et Men In t Gallant: die mt kan zii Een hun le leeftijd in 18' Willem vroeg van si of hij Zijn onopgt 1

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2