Zaterdag 14 Augustus 1909. 24ste Jaargang N°. 1476. ssiers. :te sz. EB BLAD. Antirevo lu tionair Orgaan Iplalen, Ik, teer, IN HOC SIGNO VINCES 'laat, 2865 li 4921. JN Jr. Ooltgensplaat. p Binnen- en Ische Effecten. en landerijen ^at betreft het tegen koersen |len tegen zeer z'416 [iade. -4 °/0 's jaarg. »NGE. - - ires yoor sn, Vernissen, ïuren, enz. Uioen Galden, latst en volgestort 000. AP verleent Cre- en in deposito, aan- en verkoop »ons, sluit belee- atiën en verricht iden tot het Kas- 2413 «Va AN POREEST, sident Commissaris. rnis en omstreken 4 KOOGrH HAKMl». Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franeo per post 50 Cent- Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. sommelsdijk. Advertentiën 10 cent per regel en 3/j maal. Reolamea 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «Ie Reductie bestemd, Advertentiwi en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Usjgever. Zie naar Frankrijk* III. fSlot.J Wat mag de oorzaak zijn, dat zoo veel ministeries zijn geroepen en zoo allen bet een na het ander zijn ge vallen Allerlei oorzaken hebben daar toe meegewerkt. Denk slechts om de Antirepublikeinen, de Legitimisten, de Bonapartisten. Denk om den strijd tegen de geestelijkheid, de Congregaties, den schoolstrijd. Denk om de Wilson-kwestie of lintjeshandel. het Panamaschandaal, de Dreifushistorie. het Boulangisme. de Kiesrechtkwestie. Denk om: de revolutionaire wanbegrippen, den Volkswil. het intrigeeren der Kamerleden, het jagen naar baantjes, het geknoei en gekonkel der win nende partijen. het leger- en marinevraagstuk. het opschuiven van Liberaal naar Radicaal, naar Socialist. Opmerkelijk! Dezer dagen bevatte de »N. R. C.« nog iets van de corruptie, het inwendige verval van Frankrijks parlementairen toestand. Dit staat er Ongehoorde taal. De heer Briand zou tot de pro- fecten gezegd hebben, dat ze in hun administratie rechtvaardig heid tegenover alle burgers zou den moeten betrachten. Maar wat voor onrechtvaardigs geschiedde er dan? Zelfs die personen, die verdacht mochten worden niet geheel en al dezelfde politieke overtuiging te zijn toegedaan als een vóór de regeering stemmend Kamerlid uit dezelfde streek die ver dachte mocht recht hebben op eerlijke en onpartijdige bejegening der administratie. Wie dus niet met de regeerings- politiek meegaat, werd benadeeld 'en tegengewerkt, En de N. R. C. geelt van dien treurigen toestand van wel eer, die nu misschien door Briand zal verholpen worden, een voorbeeld. De ondersteuning volgens de wet op de ouderdoms- en inva- liditeitsverzorging werd geweigerd aan een ouden werkelijk behoef- tigen man van 77 jaar, die ver dacht werd tegen de officieele candidaten te stemmen. Wat toestandWat onrechtWat is zoo n parlement de stem des Volks En Briand zal dit nu' eens veran deren. Doch als «ongehoorde taak klinkt het iederen Franschman in de ooren. En men gelooft, dat ook hij deze nu reeds betitelde«groote sociale hervorming« niet zal kunnen ten uitvoer brengen. V Denk om het dwaze stemmen bij volmacht en het geknoei, dat daarbij plaats greep, nu vlak vöór het reces nog met een «vloek en een zucht« afgeschaft, nu de nieuwe Kamerver kiezingen weer in zicht zijn. Er waren soms maar 30 leden van de 600 present en die 30 brachten alle stemmen uit. De andere 570 kamerleden bleven thuis. Voortaan zullen ze nu de presentielijst moeten teekenen en dan mogen stemmen. Maar men knoeide ook. Een Fransch parlementslid krijgt een stembiljet. Wat deed hij dan Hij stemde b.v. vóór een ontwerp, om daarmede den minister te behagen maar pas waren de stembriefjes opgehaald, of hij ging naar den griffier der Kamer om zijne stem van «vóór® in «tegen® te ver anderen. Zoo is het gebeurd, dat de regeering 63 stemmen kreeg »voor«, terwijl, bij het later nakijken der briefjes, bleek, dat het ontwerp met 3 stemmen in de minderheid was verworpen. Toch was het niet ver worpen, want de in de zitting uitge brachte stem geldt. Maar men vulde zijn stembiljet »vóór« in om den Minister zijn vriendschap te betoonendoch men veranderde het, om aan de kie zers te laten wetenik heb tegen gestemd, om u, koning-kiezer, te be hagen. Wat corruptie. En hoe staat 't met 't Gezag. En een schrijver teekende den toe stand onzes inziens naar waarheid, toen hij deze forsche bekentenis gaf Van 't oude gebouw is niet veel meer overeind. De twee hoeksteenen, die gezag en ge hoorzaamheid heeten, wijken el- ken dag meer uit. Er zijn nog enkele sporen van eigenliefde. De Ministers herinneren zich, dat zij moeten handelen, zóo men den eerbied voor hen uit 't oog ver liest. Maar ze vergeten te han delen, als men den eerbied voor d« wet uit 't oog verliest. Het kraakt. Het kraakt overal, maar voornamelijk in de hoogte. Er is een algemeene spotlach, die 't geheele huis doet scheuren. De bestuurdersjspotten met de ambte naren, die weer spotten met de hoofden van dienstdie weer spotten met de ministers. Overal zijn schokken waar te nemen, die de muren doen schudden. De gevel zelf trilt nu en dan. En tegen die algemeene instorting hebben wij niets dan woorden der regeering en de redevoering der Tegeering; de frase der re geering. Sedert een kwart eeuw wordt Frankrijk alleen bestuurd door frases. 't Zijn harde woorden die de Matin, het Fransche Blad, schreef; maar de historie van parlement en natie na gaande, zijn ze niets te kras. En wat schreef een ander kenner van Frankrijk tijdens de «wijnop- roerlingen« het hoofd opstaken onder aanvoering van Marcelin Albert, toen soldaten tegen hun sergeants op traden «Deze voorvallen zijn ernstig omdat ze den indruk geven van een verdwijnen van alle gezag van een voor een oogenblik so ciaal en staatkundig uiteen vallen van een geheele landstreek. Er is een schok door het land ge gaan, door Europa. De woorden «sociale en politieke ontbinding® zijn op aller lippen gekomeD. Er was niet enkel een economische en departementale wijnbouwers- solidairiteit meerer was open baring van zulk een ongelooflijken, ongehoorden geest in 't leger van zulk een groot land, dat 't geheele N Volk een trillenden schok kreeg; dat 't een oogenblik duizelde om onmiddelijk daarna met dubbelen aandrang te vragenWaar ben ik, waar ga ik heen. De Fransche democratie maakt een sociaal- politieke crisis doorook inter nationaal ernstig voor Frankrijks bondgeüooten.« En zoo zouden meerdere citaten aan te halen zijn over de ondermijning van 't gezagde revolutionaire geest die 't volk in één oogenblik tot funiën maakt. Leger en Vloot zijn niet te vertrouwen. Viviani beroemde er zich op de lichten des hemels te hebjben uitge doofd. Het zedelijk leven, denk om de geboorte- en sterftecijfers, staat laag. Er heerscht vrijheid, maar ont aard in losbandigheid. Het Volk is van den wortel des Geloofs losge maakt. En daarom zal het altijd blijven kraken in Frankrijk. Zie naar Frank rijk. Het Nederlandsche liberalisme leeft uit dezelfde beginselen als 't Fransche. 't Zijn dezelfde loten. Alleen 't Neder- landsch karakter is kalmerdaarom zijn de uitingen van den liberalen geest hier ook bezadigder. Maar de liberalen durven ook in Nederland veel aan. En wat zal de toekomst baren Wat is dat Het wil zeggen, dat een partij zooveel zetels in den Raad, in de Provinciale Staten, in de Tweede Kamer hebben zal, als ze naar even redigheid aan kiezers sterk is. Hoe meer kiezers dus een partij bezit, des te meer vaardigt ze, in een bepaald aangegeven getal, af. De Rechtsche partijen tellen nu 60 leden. Precies is dit niet, 't mocht maar 56-57 zijn, indien 't'ging naar 't getal uitgebrachte stemmen. Natuurlijk willen we er nog veel meer dan 60; dat is van zelf; maar naar 't stelsel beoordeeld, zijn er een drietal kamerleden onzerzijds te veel en dus voor Links te weinig. De Evenr. Vertegenw. is aanbeve lenswaardig, ook op dezen grond.dat veel meer dan nu nog de Partij en niet de personen* worden in 't geding gebracht. Tegenwoordig geeft ook de persoon des Candidaats wel eens den doorslag en eenigermate zal dat altijd blijven. Maar bij Evenr. Vertegenw. komen de beginselen naar voren en treedt de persoon naar achteren. De Partij is in actie. De Partij »onderzoekt« de candidaten. De Partij treedt met haar beginselen voorop. En de personen volgen pas in de tweede plaats. Ook het resultaat zal zijn een Ka mer met beginseldragersdie 't vaan del steeds hoog houden. De strijd om personen zal verzwak ken. Die voor beginselen scherper worden. Wat uitstekend is Er zijn, het blijkt zoo, n'euwsgierigen en belangstellenden naar den inhoud der Troonrede. Er is zelis al advies gegeven nl. de een: laa't het Kabinet in deze troonrede reeds uitstippelen, wat het in de vier jaar zal pogen tot stand te brengende anderlaat 't Kabinet zulks niet doen, want komt 't beloofde er niet, dan baart dit de teleurstelling bij de kiezersen dus laat 't Kabinet maar een Troonrede geven voor één jaar. Laten we een en ander overlaten aan de Kroon en 't Kabinet. Voor ons is de hoofdzaak Wat zal den voorrang hebben verzekering of kiesrecht. En dan komt 't ons voor, dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar een pensioenregeling. Van Staatspensioen zal niet veel terecht komen. De Bladen melden, dat Minister Kolkman aan de Kamer mee zal deelen, dat er voor 1910 is een tekort van 12 millioen. Is dat zoo, dan wachten we van de Staatspensioneering niets. Blijft dus niet anders over dan pre miebetaling. De ouderdoms- en invaliditeitsver zekering moet, dunkt ons. den voorrang hebben. Daar snakt men naar. En daarna de finale oplossing van de Onderwijskwestie. Ook dat punt diene afdoende geregeld. En als het Kabinet voor die twee zaken zorgt; dan zal 't Nederlandsche volk al dank baar zijn. Kan men dan èn Kiesrecht èn een Tariefwijziging daarenboven nog tot stand brengen, dan is ieder tevreden, die niet al te radicaal of socialistisch is. Is er dan nog tijd voor de admini stratieve rechtspraak, uitstekend Doch voorop gapensioneering en onderwijs. 't Spreekwoord zegtGrijpt wat rijpt. En de velden zijn wit om te oogsten. De liberale beginselen zijn ongodis- tisch. Vijandig tegen Zijn Gezalfde. En onbestaanbaar tegen de kracht der Religie. Wel zal de strijd zwaar zijn. Alle macht zal zich van weerszijden openbaren. 't Geloof tegen de Ongodisterij. De Religie tegen zijn haters. Het Christendom tegen zijn dweep zieke bestrijders. De Kerk tegen de Kerkverguizers. De Dogma's tegen de Ver werpers. De ongeloovige Wetenschap tegen de prediking van Christus kruis. De menschelijke geleerdheid tegen des Christens eenvoudige belijdenis. De wijsheid der rede tegen het getuigenis Godes. De menschelijke haat en onderdruk king tegen der martelaren onderwor penheid. Een burgeroorlog der menschheid want vreeselijk zal de toekomstige strijd zijn. Wie zal heerschen op aarde P GodJa dan neenMaar Hij zal overwinnen. OP ODX UITRUK. Idministratiën. rd handelsmerk v. Ballegooij. A. Pootg. ran Eesteren. T. Zaaijer i Oostenhrngge 2445 ilm, Gaas, rverioopers rabat. )RN, DELFT HAAG. Maart 1909 ƒ4.521,677,39 - 1.414,125,95 V» - 209,766,17 Directeur. UITGEVER Telefoon Intercom». So. 2. Maar ze werd verleend aan een naar den wensch der overheid stemmenden mandie noch oud noch invaliede, noch behoeftig was. Evenredige vertegenwoordiging De Troonrede. Het Evangelie zal overwinnen. 't Waren weer twee berichten, kort na elkaar, die we aan 't schrijven brachten. Het 39e Noordelijk Zendingsfeest had maar een 1400 menschen gezieD. En op een groote meeting, die de anti-militairisten in dezelfde streek van Friesland hielden, kwamen een 3000 geestverwanten, waar onder 500, die heel uit Amsterdam de reis hadden gemaakt. Nu wil ik die twee getallen niet tegen elkaar uitspreken. 't Zendingsfeest trof het al heel onge lukkig met het weerin den regel komen daar veel méér menschen. Maar dat er zooveel anti-militairisten waren opgekomen, om naar de denkbeelden van Domela Nieuwenhuis en anderen te luisteren trof me toch sterk. Ik sprak daarover met 'n kennis, die bij 't leger is. Hij haalde de schouders op. Ik vond het toch een ernstig verschijnsel. Zoo zei hij toen. Als dat waar i?, dan moest je mee je best doen, om ook bij de antirevolutionairen tal van anti-militai- ristische haren uit te trekken 1 Dat liet ik me maar zoo niet zeggen 1 En zoo boomden we daar een heelen tijd over zonder 't in alles eens te kunnen worden. Ik begon met er op te wijzen, hoe de antirevolutionairen er steeds vóór spraken en stemden, dat er voor Leger en Vloot goed zou worden gezorgd. Meent de re geering, dat er meer manschappen moeten zijnmeer schepen moeien worden ge bouwd dat er snelvuurkanonnen of nieuwe geweren moeten worden aangeschaft en kan ze dat ook behoorlijk bewijzen, dan heeft de antirevolutionaire partij nooit tegen gestemd. Zoo merkte ik wat warm op. Maar dat bedoelde hij ook niet. Zijn grief betrof niet de partijdie treedt correct op en de Kamerleden keeren de partij niet den rug toe. Daarop is dan ook niets aan te merken. Maar in anti revolutionaire kringen, zei hij, wordt er over Leger en Vloot niet zoo vriendelijk gedacht. En soms gaat de pers in 't zelfde spoor. Laten we met de vloot beginnen. Als een jongen heelemaal niet deugen wil, dan hooren we wel eens als laatste en uiterste bedreiging, dat hij maar naar 't »schip« moet, waar ze hem wel mores zullen leeren. En al krijgen ouders of voogden nu zulk een jongmensch niet maar zoo op 'n schip, ze vestigen toch den indruk, of 's lands oorlogsschip een tucht school is, waar de deugnieten, als niets anders helpen wil, worden heengebracht Met het Leger staat het eenigszins anders. Een groot deel der jongelui weten nu een maal, dat ze daarin worden opgenomen. Doch al is 't zoo erg niet meer als vroeger, toch wordt een >soldaat< nog vaak als een niet-fatsoenlijke-jongen beschouwd en er gaan over 't leger, de legerhoofden en de legerinrichting tal van verhalen rond, die aan de huistafel en op gezelschap worden verhaald en nooit eens strekken om de eer van 't leger te verhoogen. De pers doet daar ook aan mee. Zoodra ze maar iets ziet of hoort op 't gebied van bureaucratische langzaamheid en vormaanbiddingals ze iets verneemt aangaande de behandeling der soldaten als de schoengespen wat kwelden of de soep wat weinig oogen had als de marsch er wat lang was of »zekere plaatsen* in de kazerne wat tochten als de kapitein wat zuur is of een begrootingspost verkeerd uitkomt dadelijk is de Pers erbij en laat je zoo wetenAch dat is weer bij 't Leger. Daar kun je letterlijk van alles verwachten Mijn kennis maakte zich werkelijk warm. Dat waren, vond hij, anti-militaristische vosjes, die wij in onzen tuin lieten loopen, tot groot verdriet van de christeD-broeders in het leger, die er hun werk door be moeilijkt zien. Ik had daar nooit zoo over nagedacht. Maar 'k moest direct toegeven, dat er iets van waar was en 'k nam mij voor, dat ik esn wacht voor mijn pen zou zetten, als ik weer over Leger of Vloot te schrij ven had. Wat niet wegneemt, dat ik mijn kennis wel wat te antwoorden had. Dat ons christenvolk nog eenigszins met wantrouwigen blik zijn zonen nakijkt, die op tde vloot en bij het leger worden in-

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1