voor de Kaidholland§che en Keenwiche Eilanden. Woensdag 11 Augustus 1909. Antirevolutionair 24ste Jaargang N°. 1475. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Itedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Bitgever. Kie naar Frankrijk. H. Lodewijk Filips was dan in 1848 gevlucht. Een nieuwe grondwet kwam tot stand en de souvereiniteit zou berusten bij het Fransche volk, een president zou voor 4 jaar gekozen worden door 't volk de president zou de uitvoerende macht bezittende 750 kamerleden de wetgevende macht. De eerste president was Lodw. Napo leon (10 Dec. '48) tot '52, toen hij zich als Keizer opwierp door een daad van geweld, omdat hij vreesde niet meer als president te worden herbe noemd. Het garnizoen te Parijs stelde hij samen uit mannen, die hem genegen warenThiers en Cavaignac liet hij gevangen nemen de vergaderzaal der Kamer deed hij sluiten en met militair geweld werd elk verzet gedempt. Frankrijk was van 52 tot 70 een keizerrijk. Eenige rust kreeg 't geslin gerde Land. Totdat de Fransch-Duit- sche oorlog ontstond met den val, als gevolg daarvan, van het derde Keizerrijk. Partijschappen in Frank rijk eenerzijds, met den ontevreden volkswil over de trage staatkundige hervormingenanderzijds de wil van Bismarck om de Duitsche eenheid te bevestigen waren de oorzaken tot dezen oorlog, die zoo treurig voor Frankrijk afliep. Keizer Napoleon was gevangen op 't Duitsche slot Wilhelms- hove en de Republiek werd uitgeroe pen door de proclamatie van Gambetta. Thiers werd president. Ministerie na Ministerie viel. Zie hier een lijst, van wat we vonden 30 Aug. 1871. Het eerste Ministerie. 18 Mei 1873. Een nieuw. Mac Mahon wordt president. 22 Mei 1874. Een nieuw. 11 Maart 1875. 9 Maart 1876. 12 Dec. 1876. 16 Mei 1877. 23 Nov. 1877. 14 Dec. 1877. 30 Jan. 1879. 4 Febr. 1879. 29 Dec. 1879. i> 23 Sept. 1880. Terry, beslist anti-clericaal. 14 Nov. 1881. 30 Jan. 1882. 7 Aug. 1882. 28 Jan. 1883. 18 Febr. 1883. 30 Maart 1885. 7 Jan, 1886. 3 Dec. 1886. Mei 1888. 3 Dec. 1887. Garnot, de nieuwe President der Fr. R. 21 Febr. 1888. Een nieuw. 14 Maart 1890. - 19 Febr. 1892. 28 Nov. 1892. 10 Jan. 1893. 29 Nov. 1893. 30 Mei 1894. 24 Juni 1894. Carnot vermoord Casimir Perier, President. Jan. 1895. Een nieuw Ministerie. Perier bedankt als president der Rep. en Felix Faure volgt hem op 28 Oct. 1895. Een nieuw. Bour geois, een radicaal. 22 April 1896. Een nieuw. 14 Juni 1898. 25 Oct. 1898. 18 Febr. 1899. Faure sterft, Loubet, President der Rep. 22 Juni 1899. Een nieuw. 3 Juni 1902. 14 Jan. 1905. Com bes-Congregaties. 23 Oct. 1906. Sar- rien, radicaal-socialist-Clemenceau. 24 Juli 1909. Een nieuw. Bri- andSocialistisch Voorzitter van het Kabinet. Fallières, de huidige président, in- plaats van Loubet, ziet dus de ideeën »marcheeren,t vooruitgaan, ontwikke len, opschuiven naar Rood Het nieuwe Ministerie is socialis tisch. Wie kent niet Millerand Wie niet VivianiEn ook Briand En deze socialistische heeren zullen nu Frankrijk leiden en besturen. Het Kabinet is nu aldus samengesteld Briand (Socialist) Minister van Binnenl. Zaken en Voorzitter. Barthou Min. v. Justitie. Pichon Buitenl. Zak. Brun Oorlog. Boue de Lapereye Min. v. Marine. Cohery Min. van Finantien. Milleraud (Socialist) Min. van Openbare werken en Posterijen. Doumergue Min. van Openbaar Onderwijs. Dupuy Min. van Handel. Ruau Landbouw. Trouillot Koloniën. Viviani (Socialist) Min. v. Arbeid. Let nu op de drie Departementen, waar een Socialist de baas is en denkt dan om het verleden met zijn werk stakingen en troebelen en gelooft dan, dat dit Kabinet de revolutionaire ele menten temperen kan, al wil het dit doen. Het Gezag handhaven Of voor den volkswil buigen en kruipen Ge slingerd Frankrijk, we benijden U niet. Maar gelukkige dagen kunnen voor U niet aanbreken, omdat in uw inwendig, staatkundig en maatschappelijk leven de eenige voorwaarde ontbreekt tot zegen en heilde erkenning, dat God regeert en Hij de machten instelt. Daarom zal er steeds roering zijn in lagere en hoogere kringen. Onrust en ontevredenheid met 't bestaande, omdat ge in materialisme opgaat. Gewoonte of overtuiging Koning David was gewoonlezen we in de Schrift, om in bange dagen zijn benauwdheid aan God te klagen. Hij was dat gewoon, maar tevens was 'tzijn overtuiging, dat er nergens op aarde iets was, voor wien hij beter zijn levensmoeilijkheden kon uit storten dan voor Hem. Een gewoonte kan tweede natuur worden. Men kan gewoon zijn bij de stem bus rechts te stemmen, zonder dat dit nog diepe overtuiging is. Men kan gewoon zijn het pleidooi te voeren voor de antirev. beginselen, terwijl inderdaad de kennis er van voor alle terrein des levens faaltIets instinctiefs. Gewoonte en sleur, hoe uitnemend ook in 'tgoede; zijn nog geen over tuiging van het noodzakelijke van dat goede. Bidden is vaak gewoonte vormniet altijd overtuiging. Over tuiging moet het bij ons worden, dat de antirev. beginselen de beste zijn. En waarom de beste Omdat ze rekening houden met de Heilige Schrift. De Bybel is de Gids en Leidsman. \oor het persoonlijk leven sluit dit in, een gelooven en erkennen en be leven van die Schrift in gedrag en wandel. En dus sieraden voor onze omgeving. Voor het huiselijk leven beteekent dit, dat we priesters zijn en ons op offeren voor de geestelijke en stoffelijke belangen onzer kinderen. Hun op voeding Christelijk en hun kerkgaan trouw. Voor het maatschappelijk leven, dat we de plaats weten in te nemen, waar God ons gezet heeft. Tevreden met wat Hij over ons beschikt en strevend naar hooger en beter. Voor het Staatkundig leven een wet geving, die met Hem rekent en de historische toestanden niet vernielt. Overtuiging moet het worden, dat de mensch dan waarlijk mensch is, als hij is antirevolutionair op alle terrein. Wie antirev. is, is de belijder van God en zijn Drieëenig Wezen Koning over ziel en lichaam; over graf en doodover ons stoffelijk en geestelijk bestaanover koning en onderdaan. In den Staat en in de Kerk. Een antirevolutionair, die zijn Bijbel verwaarloost is een lantaarndrager met den lantaarn op den rug. Een bergbeklimmer zonder stok en touw. Een schipper zonder kompas. Een luchtvaarder met gebroken motor stang, die duikelt. Goede gewoonten zijn uitstekend. Uit gewoonte bleef de oude Republiek tot 1795 in stand Maar uit overtui ging haalde men de revolutionaire Franschen hier en moest de Staat zinken. Uit gewoonte en overtuiging heerschten de Regenten over den minderen manheerschte het Libe ralisme over de volken na Napoleons vaten met overtuiging wierpen de duizenden dat Liberale juk welge meend af. De Sociale kwestie opgelost. Zou het zoo moeilijk zijn de Sociale kwestie op te lossen Neen, mits maar de mensch gewillig het oor leende aan 's Heeren Woord, dat een maal sprakVervult de aarde. Die aarde is zoo groot. In de 17e eeuw gaf Vossius aan, dat er 500 millioen menschen woon dendr. Berghaus beweerde in 1843, dat er 1270 millioen waren; en dr. Behm meende in 1866 1305 millioen. Thans berekent men 1478 millioen op de 136 millioen vierkante kilometers d. i. één mensch op een Hecto Are of bunder. Eén mensch op een bunder; als men de heele wereld rekent. In Europa: 35 menschen op 1 bunder Azië19 Afrika: 8 Amerika:4 Austr. 1^2 Wat liggen er dus in Afrika, Ame rika, Australië enz. uitgestrekte, on bewoonde en onbebouwde streken. Bijna s/4 van 't menschdom woont maar op 1/1 der aardoppervlakte. De aarde zou nog niet overvuld zijn, als er 2800 millioen op woonden. Dus tweemaal zooveel als nu. En hoe zou de pijnigende prikkel der werkeloosheid gedoofd worden, als de verhuizingen naar die leege Landen op groote schaal geschiedden. Hoe zou er dan ruimte komen in Europa; in de groote centra's. Hoe zou de arbeids- en winst ver deeling als gevolg daarvan noodzake lijk zich ten goede moeten wijzigen. Er zijn te veel menschen, wordt nu beweerd. 't Is niet zoo. Er zijn er veel te weinig. Maar ze zijn te ongelijkmatig verdeeld over de aarde. Daarom zit de bevolking »op hóop- jesa; en 'twerk op »hoopjesa; en 't geld op »hoopjes«. 't Een is 't gevolg van 'tander. De wereld vervullen is de eisch der Schrift. Werken ion der alle creaturenc; geestelijk en stoffelijkdat is de be doeling Gods naar Zijn getuigenis. Verwijderen. M me de Stael schreef eens over der liberalen ideeën deze woorden Treurige toestand. Want ze bedoel de, dat een bespottelijke vereering van de religie haar, d. i. de religie uit alle zaken van het leven verwijderde en uitbandedat de eerb'ed zgn. zoo groot was, dat men de religie plaatste, uitgeleide deed, buiten den kring van den menschelijken geest. Groen van Prinsterer noemde hetden godsdienst, het Christendom isoleeren, afzonderen. En ja, na zooveel jaar is het nog net eender. De godsdienst moet geiso- leerd worden geëcarteerdop zij gezet uit het leven. Met Hem niet gerekend. Tenzij met een eigengemaakte God. Het liberalisme is nog in niets ver anderd. Nog belijdt het de revolutio naire beginselen. Dwazen, die het nog steunen. Dwazen, die er nog mee heulen. Dwazen, die het nog een goed hart toedragen. Want 't Liberalisme wil nog heden ten dage niets anders dan den Gods dienst Duiten sluiten buiten den kring van 't menschelijk denken, lezen, spreken en belijden. Kennen en kunnen buiten God om. Denken, gevoelen en begeeren, los van God. Als in de dagen van oudsécarter la réligionla conduire hors du cercle de l'esprit. Vraagbaak. Tuin- en Landbouw. Lit «Ie Pers. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». No. 8. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. (Slot volgt.) Une veneration dérisoire écartait la réligion de toutes les aflaires de la vie c'etait pour ainsi dire, a force de ré vérences, la conduire hors du cercle de l'esprit humain. Vragen en Antwoorden worden kotttloot geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetselfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 325. Ik liet voor my op Ouddorp sjalotten koopen, die ik hier uitplantte. Nu heb ik ze gerooid en wil ze verkoopen, maar dat gaat niet omdat het strooigeel is. Nu is mijn vraag wordt stroogeel op Ouddorp geteeld en kunnen de men schen er even zoo goed af als van de zoogenaamd bruine (Welke Ouddorpsche lezer geeft hierop 't ant woord Red. 328. Ik heb aardappels gepoot op ontgonnen zandgrond voorvrucht Rogge, 't Land ligt onge veer 1.40 M. boven peil. Diep omgewerkt met ondergrondsploeg. Geen banken er onder. Be mest met stalmest, kaïniet en Thomasslakken en 4 weken vóór 't poten met Amm. Super. Nu zijn de aardappels dood in een week tijd». De ziekte zit er heelemaai niet in. Ze zien, althans het loof, geel. Waar schrijft U dat aan toe. Men wou mij hier wijsmaken dat het aan de Ammoniak 8uper lag en ik geloof vast, dat wind en droogte de schuldigen zijn? 327. Is Reuzen of Honingklavers ook goed geschikt voor Vee of Paardenvoer? Melissant. M. v. d. B. Antwoorden en mededeelingen. 323. Kweekgras en tarwe familie van elkaar Ja. Beide behooren tot het geslacht Triticum. Gewone tarwe heet Triticum Vulgare en kweek draagt den naam Triticum Repens. 324. Het wezeltje nuttig? Beslist 1 Vooral als muizsnverdelger staat 't diertje bekend. GRAS IMKUILEN. Nu de hooioogst gedeeltelijk mislukte en waar ze nog gelukte, zeer weinig opleverde, nu er dus gebrek aan voer schijnt te komen is 't niet ver keerd, een enkel woord te zeggen over 't inkuilen van gras. Temeer, wijl er hier en daar op 't moment zooveel gras is, te veel, om alles door 't vee te doen verbruiken. Om van die veelheid nu te profiteeren, moet men aan 't inkuilen. De meest eenvoudige en minst kostbare manier van inkuilen ls deze, dat men 't gemaaide gras zoo spoedig mogelijk in hoopen opstapelt en deze daarna met aarde bedekt. De aarde bekomt men uit een greppel, welke rondom den hoop gegra ven wordt. In Reinders Handboek lezen we omtrent deze wijze van inkuilen .deze methode is van toepassing in een vochtigen bodem met hoogstaand grondwater." De schrijver wil hier mede natnarljjk te kennen geven, dat men daar (op zulke gronden) bij 't graven van een kuil 't zichzelf te wijten zou hebben, dat 't onderste gras licht in 't water zou komen. In dit opzicht zal dus ieder met den door wijlen den heer R. gegeven raad meegaan. Maar de dan volgende woorden.Slechts bjj goede voorzorgen is het resulaat hiermede met de genoemde wijze van inkuilen verkregen gunstig" zijn door de praktjjk gelogenstraft. Heel v«el boeren in Friesland kuilen.in, gelijk wij dit hier seideD. En ofschoon er wel eens een hoop minder goed was of zells slecht, toch zijn de meesten erover tevreden, ofschoon allen aan hpoi de voorkeur geven. Maar men kan niet altvia doen, wat men graag zou willen, is 't niet zoo Dus als ik boer was en 'k kreeg teveel gras dan nam ik nu vast eens de proef met wat in te kuilen. Wie was de leider Eenige maanden geleden werd te Maas tricht een glasblazersstaking begonnen aan de glasfabriek »Stella.c De leiding hiervan berustte bij den stakingsspecialiteit, den heer J. Oudegeest, van 1903 wèlbekend, die, als secretaris van het Ned. Vakver bond de ziel van deze slaking was. Omtrent den afloop dezer staking, schrijft het Sociaal Weekblad De strijd der glasblazers te Maastricht tegen de directie der glasfabriek Stella* is na drie en een halve maand strijd geëindigd. Dit einde is zeker geen over winning voor de arbeiders, evenmin een succes voor de taktiek, die het Neder- landsch Vakverbond bij dit conflict gevolgd heeft Een zoodanige afloop van eene staking waarbij men nog kort te voren vol goe den moed was, een voortduren der sta king gedurende eenige maanden voor waarschijnlijk hield en thans een eindigen van het conflict, omdat verder strijden nutteloos heet, omdat het aantal dergenen, die niet herplaats zullen wor den, slechts vermeerderd zou worden, dit is waarlijk iets, waarover men een weinig verbaasd moet zijn. En het orgaan van het Nederl. Ar beiders Secretariaat De Arbeid oordeelt: Te beklagen zijn de arme stakkers, die zoo helsch misleid werden door het N. V. V. In het geheel was 700 gul den per week noodig. En die kon het N. V. V. met zijn 40.000 leden niet opbrengen. Nog geen twee cent per week en per lid. Neen, zoo vreeselijke schandaad is in de Nederlandsche arbeiders-beweging stellig nooit te voren volvoerd. En nu zijn de soc.-dem. ten slotte nog schaamteloos genoeg om het den armen misleiden voor te spiegelen, dat .gij gelooft het waarlijk niet dat Begout totaal op is Kon ellendiger bedrog uitgedacht worden. De staking is schandelijk verloren, maar de lui als Oudegeest en dergelijken trekken zich daar niets van aan. Ze trekken zich daar niets van aanJa wel, als er propaganda mee gemaakt kan worden, gelijk in den Amsterdamschen Raad, de heer Oudegeest (let wel dezelfde die nu in Maastricht de leiding had) kort voor de Kamerverkiezing beproefde, met de in 1903 uit gemeentedienst ontslagen stakers Is het niet treurig dat deze men schen, die leven ten koste van de arbeiders, leiders zijn? Standaard

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1