CULDEBOÏE. TWEEDE ML Zaterdag 7 Augustus 1909. No. 1474. Twee Bladen. IN HOC SIGNOWSES Dit nummer bestaat uit Uit de Pers. Binnenland. Reclames, Me&edee- lingen enz. (20 Cents per Regel.) Onuitstaanbare folteringen door Bheumatiek. Eene overwinning met Oen Kloosterlialsem. De heer Jos. van den Dungen Adri aans, koopman te Westerhoven N.B. heeft den ouderdom van 32 jaren en leed, niettegenstaande zijn betrekkelijk jongen leeftijd, al meer dan 5 jaren aan vreeselijke rheumatiek in de bee- nen. »De pijnen waren zoo erg, dat ik bijna niet meer kon loopent, zeide de heer van Dungen ons en mijne beenen waren zoo zwak geworden en deden mij zulk een pijn, dat ik niet dan met de grootste moeite en pijnen mijne beenen kon opheffen. Bij vochtig weer schreeuwde ik het uit van de pijn. Ik werd bleek en mager en mijn eetlust was gering. Meermalen had ik last van hoofdpijn en ik gevoelde mij zwak en uitgeput. Hoewel ik vele ge neesmiddelen gebruikte, hielp mij er geen een. Mijne vrouw ried mij aan eens een proef te nemen met den Kloosterbalsem Klooster SanctaPaulo. Dit deed ik en reeds na het gebruik van het eerste potje gevoelde ik mij veel beter. De rheumatiek begon lang zamerhand te verdwijnen en ik kon weer met smaak mijn voedsel gebrui ken, ook de hoofdpijnen waren niet meer zoo erg als vroeger ik heb in het geheel 2 potjes van 35 cent opge wreven en was toen genezen. Ik kan thans met mijne beenen, die zoo stijf waren, doen wat ik wil. Ik ben gezond, opgeruimd en zoo levenslustig als het maar kan zijn. Het staat u geheel vrij, mijn getuigenis te gebruiken ten bate van andere lijders.« Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus Verkrijgbaar bij Drogisten en Apothe kers, en de bekende Depothouders. Plaatselijk Sieaws. ï)e kiezer koning. Naar aanleiding van hetgeen te Rotter dam gebeurd is, dat de heeren van het stembureau, alvorens de bus te openen, gingen dineeren j wat hun door de kiezers zeer kwalijk genomen werdschrijft de kroniekschrijver van de »N. Prov. Gron. Ct.* een interressant artikeltje over den kiezer Koning van één dag. Wie beschrijft zijn glorie, zijn macht, zijn geestdrift, zijn onverschilligheid, zijn jubel der overwinning, zijn teleurstelling bij nederlaag, zijn wijsheid, zijn berekening, zijn onnoozelheid In verhevene taal is hij eens bezongen, in proza. >Heil u« zoo werd hem toegeroepen, »heil u, onvergetelijke, wonderbare heerscher van een dag, van één uur, die op dien éénen dag en in dat ééne uur alle macht en heerlijkheid in u vereenigt van een klassieken Oosterschen despoot. Uw geboorte is als die van Venus gij stijgt plotseling op uit de schuimende golven der politieke beroering. Een oogenblik te voren zelf nog schuim of plebs, of gepeupel, of canaille maar op den verkiezingsdag knielen de machtigen in den lande voor u in nederig heid en ootmoed. Dan wordt gij gevleid en aangebeden, geliefkoosd en geaaid, en men vecht om een blik uit uw onderzoekende oogeD. Men zoekt u op in uw huis. Men haalt u af met rijtuigen en auto's, men overstelpt u met kranten, brochures, manifesten, cir culaires en advertentiën. Men beredevoert u welk een zee van welsprekendheid wordt over u uitgestort, welk een lawine van politieke geestdrift, dreigt u te bedelven. Niets evenaart de belangstelling, welke men eensklaps voor uw persoon en uw aangelegenheden gevoelt. Gister nog waart ge een pover winke liertje, die zout verkocht bij het ons. En uw buurman, de baron, zag met medelijdende minachting op u neer. Maar heden, op den verkiezingsdag, zijn de rollen omgekeerd. Want de baron is candidaat en heeft uw stem noodig. Zie, hoe hij u joviaal en hartelijk tegemoet treedt, hoe hij u de hand schudt en belangstellend naar uw vrouw en kinderen informeert. En als ge het wenscht, dan is hij bereid u mede te nemen naar zijn woning en u uit te noodigen op de thee, te midden zijner huisgeDooten, van wie ge tot dusver slechts de dienstmeisjes kendet, die boter of suiker bij u kwamen bestellen Zoo gaat de journalist voort, die de heer lijkheid van het kiezer-zijn zoo voornamelijk beschreef. »Misschien,« zegt hij even verder, zijt ge een belastingbetaler, zuchtend onder de tyrannie van den ontvanger, die u meedoo- genloos vervolgt met zijn aanslagbiljetten en vermaningen. Als dit zoo is, kunt ge gerust zijn. Want uw candidaat natuur lijk is hij uw candidaat, want gij zult hem immers stemmen, nietwaar zal u dadelijk van uw belastingen afhelpen, zoodra hij gekozen is.< De schrijver had nog vele andere voor beelden kunnen aanhalen. Er is bijv. een soc.-democraat, een bewuste arbeider, die den middenstander, den kleinen zoowel als den grooten patroon, een uitzuiger noemt. Nu in verkiezinsdagen klinken zijn woorden echter heel anders. Heel lief wordt die uitzuiger behandeld. Ook voor hem is alleen geluk te wachten, zoo hij rood stemt. Kiezer Gelukkig wezen Al mist ge ook alles, ge hebt eenmaal in het jaar, of soms vaker, te beschikken over zoo'n klein »pampiertje« en welk een macht schuilt daarin. Maar ook deze glorie heeft haar schaduwzijde. Men doet een beroep op uw oordeel, op uw kennis, op uw veel omvattenden blik. Tot rechter wordt ge plotseling ver kozen over alles, wat de grootste mannen op het gebied van politiek en van sociologie hebben geschreven of gezegd. De machtigste vraagstukken zijn u zoo helder als de dag. Gij weet hoe ge kiezen moet. Gij weet pre cies, wat het land, wat de provincie, wat de gemeente noodig hebber). Uw gang Daar de stembus zal het bewijzen. Uw keuze van den candidaat Maar nu komen de wolken den helderen hemel bedekken Gij moet kiezen En hoe ge uw stem ook uitbrengt, altijd loopt ge gevaar door den een voor een uiterst verstandig wezen, door den ander voor een ezel te worden gescholden. En wat het ergste is als het stembiljet in de bus is gegleden, dan heeft uw glorie uit. Gelukkig besluit de kroniekschrijver dat er een middel is, om te midden van de velerlei verleidingen, een gewoon, een kalm mensch te blijven. En dat middel, gelukkig door zoo velen in ons goede land toegepast, is, om geregeld zijn plicht te doen, te stemmen naar zijn overtuiging, en zich door geen geschreeuw, door geen groote woerden, door geen ver dachtmaking of laster, van deD rechten weg te laten leiden. WJj zgn te dom. Onder dit opschrift lezen we in de Stichtsche Courant Het bekende Socialistische schoolhoofd de heer Gerhard, schrijft in Het Volk een artikeltje over den uitslag der Kamer verkiezingen. Hij schrijft de overwinning der Rechterzijde toe aan de domheid van ons volk Ons volk is dom. De jongste Kamerverkiezingen heb ben 't weer eens bewezen. Meer dan de helft van de kiezers steunt de partijen, die den vooruitgang tegenhouden, die op 't punt van volks onderwijs de grootste vijanden van het volk zijn. Is dat domheid of niet En 't ergste is't volk wordt hoe langer hoe dommer. Voor 40 jaar noemden de Liberalen zichzelf »het denkend deel der natie.* Hard zijn ze voor dien belachelijken waan gestraft. Maar de Socialistische neefjes zijn toch aan den waan der liberale ooms niet ontgroeid. Merkwaardig is in 't artikel van den heer Gerhard ook, dat hij meer treurt over de nederlaag van de Linkerzijde, dan dat hij juicht over den vooruitgang der Socialisten. Voor de S. D. A. P. verheug ik me voor de toekomst van Nederland niet. De vijand van Nederland is voor alleshet klerikalisme. Zonder dit overwonnen, of tenminste zijn macht gebroken te hebben, ziet het er voor Nederland en óók voor de S. D. A. P. voor de vakbeweging treurig uit. Zon der 'n verhoogde volksontwikkeling komen wij nooit waar wij wezen moeten, en waar Duitschland, Zwitserland en Denemarken al lang zijn op den weg van den ^vooruitgang. Het is mij onbegrijpelijk, hoe de politieke leiders van links zoo verblind zijn, dat ze dat niet zien. Bovenaan op 't program van alle linksche partijen moet staan'n goede, algemeene volksschool. En ik vind 't 'n schandaal en enorm dom hiervoor doen alle linksche par tijen niets. Ook de S. D. A. P. niet. En dit heeft zij zich zelve onmogelijk gemaakt door de Groninger motie. Deze Socialist bekijkt de zaak niet slecht. Of de Socialisten al wat meer stemmen krijgen van personen die vroeger toch reeds liberaal stemden, dit baat hun niet veel, als de geheele Linkerzijde ver in de minderheid blijft. Vergeleken met de hoofdzaak, nl. dat Rechts de meerderheid heeft, is de bijzaak, nl. de verdeeling der Linksche stemmen tusschen dé liberale en socialistische familieleden, van minder belang. Dat de heer Gerhard den uitslag der stembus aan domheid toeschrijft, is een domheid van hem zelf. Doch dat hij niet alleen let op 't belang der Socialistische huishouding, maar ook op 't algemeene Linksche familiebelang, is, een blijk van goed inzicht. Hij voelt de familiebetrek king heel goed. (Arnhemsch Dagblad.) Ter navolging. De vorige week kon men in onderschei dene bladen het bericht lezen, wat R. Kath. drankbestrijders in de Prov, Utrecht hadden gedaan. Uit IJsselstein schreef men 't volgende »Het Kruisverbond heeft de eer, bewerkt te hebben, dat in alle kersenboomgaarden geen sterke drank meer wordt geschonken. Vroeger was het een eerste vereischte, dat er 's morgens, 's middags en 's avonds jenever werd geschonkendat was als het ware een arbeidsvoorwaarde, totdat ver leden jaar op initiatief van de plaatselijke drankweer alle patroons de zaak ernstig ter hand genomen hadden, met gevolg, dat dit jaar met de gewoonte radikaal is gebroken. Men vreesde verleden jaar, dat de pluk kers de patroons zouden verlaten, wat voor een seizoenwerk als de kersenpluk, met al de risico, noodlottig zou zijn; maar het blijkt nu dat de drankbestrijding dieper wortel heeft geschoten, dan verwacht werdi. Wij schrijven hier boven ter navolging en bedoelen er dit mee. Nog algemeen bestaat de treurige, ver derfelijke gewoonte om aan onze arbeiders, bij wijze van fooi, een borrel te geven. Men doet dit bij allerlei gelegenheden op het werk en ook bij feestelijke gelegen heden. Altijd die drank, die ellendige drank, die reeds duizenden en tienduizenden onzer medemenschen ongelukkig heeft' gemaakt. Men stake die ^drinkgewoonte.* Men geve wat men wil, maar geen alcohol. Ook dit is een stuk sociale quaestie Graaf schamper. »Oud en Arm.« 't Gebeurde in Amsterdam. Drie oude zwervers liepen op straat en krompen van den honger. Waren ze maar ergens onderdak, waar ze 'n homp brood kregen en 'n dak hadden boven hun hoofd! Waren ze maar in Veenhuizen Maar achDie pas is nu afgesneden. De rechtbank te Utrecht, hulp-in-nood voor alle vaderlandsche landloopers, doet nu net als de andere rechtbankenspreekt wel straf uit over laudlooperij, maar wacht zich stelselmatig er voor, de bijkomende »straf« van opzending naar Veenhuizen op te leggen. Zoo zwierven die oude kerels rond. Ze waren volkomen 't einde raet. 't Was nu nacht, donker en kil. Een hunner neemt een steen op, keilt die door een bakkersraam, waarna alle drie een brood grijpen en dat in 't gezicht der politie opeten. Natuurlijk worden ze inge rekend hoezee 1 Dan hebben ze brood in de maag en "n stroózak onder hun lichaam Dan zijn ze den koning tejrijk. De misdaad doen, om uit de ellende te komen Daar moet toch wat haperen in 't samenstel onzer maatschappij als 't er zoo naar toe gaat, zucht Onze Courant. Inderdaad Er hapert nog veel aan 1 Aan ons de taak, krachtig te arbeiden tot reformatie der maatschappelijke toestanden „Wgsheid en Almacht". Als een opengeslagen boek Zóó is de gansche natuur voor den ge- loovige, die bij 't licht des Geestes de werken Gods leerde naspeuren. Men weet wat van den nonvlinder, Een nietig insect, maar dat in millairden exemplaren honderden hectaren onzer den- nenbosschen met ondergang bedreigt. De mensch begon den strijd tegen deze plaag. Niet geheel zonder goed gevolg. Maar toch 't leek haast een onbegon nen werk, de nonvlinders te verdelgen, die wiessen als de vorschen in Egypteland. Nu zie, wat wordt thans opgemerkt Dat God zelf al bezig is deze verstoring in de groote huishouding der natuur te herstellen. En, gelijk zoo vaak, de groote God werkt door kleine middelen. In Brabant merkte men op, dat een groot deel der rupsen, waaruit de nonvlinders voortkomen, bedekt met fijne stipjes, die bij nader inzien eitjes blijken van een zekere vliegensoort, die bij voorkeur de nonrupsen daarvoor uitzoekt. Ieder kan 't nu verder begrijpeD. Straks gaat de rups zich verpoppen. Maar lang voor uit de pop de vlinder .komen kan, hebben de vliegeitjes zich tot larfjes ontwikkeld, die de pop als voed sel gebruiken. Zoo komen millioen poppen niet uit. Zoo wordt de nonvlinderplaag beperkt. En zoo gebruikt wederom de almachtige God het kleine en geringe, thans in de insectenwereld om de orde der natuur, door den ponvlinder op een bepaald punt ernstig bedreigd, wederom te herstellen. Rijnl. Ct. Het Loo. Men seint ons: Dr. Roessingh is uit het buitenland terug gekeerd en heeft een bezoek gebracht aan Het Loo. De gezondheidstoestand van Prinses Juliana is uitmuntend. Het lichaams gewicht blijft in geregelde verhouding toe nemen. Een laat protest. Naar de Zw. Ct. verneemt, is tij den Gemeenteraad van Zwolle een adres inge komen van een tiental kiezers in het ie kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad, waarbij bezwaren worden ingebracht tegen den uitslag der gehouden herstemming in het ie stemdis- district van het ie kiesdistrict op 19 Juli jl., ter verkiezing van drie leden van den Raad. Als gronden voor hun bezwaren voeren zij aan, dat, naar zij hebben vernomen, de aanteekeningen, gehouden door anderen dan door de leden van het stembureau tijdens de oplezing der stembiljetten door den voorzitter van dat bureau, een anderen uitslag zouden hebben gegeven, dan door het stembureau is geconstateerd. Volgens die aanteekeningen zouden op Mr. baron Van Haersolte meer stemmen zijn uitge bracht dan officieel is geconstateerd, terwijl, zooals adressanten verder opmerken, naar verluidt, ook de leden van het stembureau, die aauteekening hielden, tot een verschillend resultaat waren gekomen. Aangezien ge noemd verschil op den uitslag der stemming van invloed heeft kunnen zijn, wordt den Gemeenteraad verzocht een nader onderzoek te doen instellen naar den uitslag der ge houden herstemming. Muntbiljetten. De Min. van Financiën brengt in de Staatsct. het volgende onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de Wet van 1 Juli 1909 tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten ia te wisselen dat die inwisseling zal kunnen geschie den bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Ned. Bank (behalve bij de correspondentschappen 2e en 3 e klasse) dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waarde loos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met nadruk aanbevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn, en zoo ja, die biljetten onverwijld op een der bovenbedoelde kan toren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 en van 10 gulden waarop het woord »muntbiljet« voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van 10 gulden.) Centraal Bureau van Weldadigheid gevestigd te Utrecht. Het Bestuur ver zoekt ons het volgende te plaatsen Dat het doel en de werkzaamheden van het Centraal Bureau van Weldadigheid meer en meer gewaardeerd worden, blijkt uit het toenemend aantal Vereenigingen, die zich aansluiten. Hoewel men bezwaren te overwinnen heeft, zet het Centraal Bureau zijn arbeid rustig voort en doen de correspondenten en de collectanten, die door de correspon denten nauwkeurig wordeD gecontroleerd, hun best om voor de aangesloten vereeni gingen, de gelden te verzamelen, die zij tot bereiking van haar doel noodig hebben. Aangezien het Bureau het land in dis tricten heett verdeeld en voor elk district een of meer correspondenten met de leiding van het houden der collecten zijn belast, zullen achtereenvolgens de namen der cor respondenten worden gepubliceerd, opdat men bij hen, of bij den directeur, Jhr. Mr. P. H. Hooft Graafland, Wilhelminapark 25 te Utrecht, de noodige inlichtingen kan aanvragen. De correspondenten in Zeeland zijn voor het district GoesJ. de Jonge Jr. te Goes voor HontenisseDs. P. Snoep, te Waardevoor MiddelburgMr. L. van Andel, te Middelburg voor Oostburg J. P. Geelhoedt, Gem. Ontv., te Zaamslag voor N. BevelandM. Noordijke, Notaris te Colijnsplaatvoor Zierikzee D. Ocht- man, te Zierikzee. De correspondenten van andere pro vinciën hopen wij een volgende maal op te geven. V|Ji jaren ellendig geleden. De Kloasterbalseiu, Klooster Snncta Paulo, bevat geen schadelijke bestanddeelen en ge neest onvoorwaardelijk alle huidziekten, als zweren, abcessen, builen, roven, uitslag, ring-, dauw- en baardworm, hoofdzeer en alle ziekten der hoofdhuid. Het is een zeker helpend middel bij Kheumatiek en alle Ebeumatieche aandoeningen. Soinmelsdyk. Door de Gemeentepoli tie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen F. A. slagersknecht te Middelharnis wegens het verstoren der orde in staat van dron kenschap. Vanwege den beetwortel-suikerfabri- kantenbond werd alhier heden (Vrijdag) de Gemeentefairbank onderzocht en tevens in orde bevonden. Voor rekening van eenige landbou wers en belanghebbenden wordt alhier aan den Langenweg bij Langendam een fairbank gebouwd, teneinde hun landbouwgewassen gewogen met de tram te kunnen doen ver voeren. illiddeltiaruig. Tegen J. onder deze gemeente is op aanklacht proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Naar men ons meedeelt is door den heer Officier ontslag gevraagd bij den heer Van den Broek bij welke firma genoemde heer ruim 50 jaar werkzaam is geweest. Dinsdag is in de Westplaat op den hond van den landbouwer J. C. B. geschoten, niet doodelijk. Men doet onderzoek wie of hiervan de dader(s) moge zijD. Donderdag had het kind van G. N. het ongeluk zijn hand tusschen een boor machine te klemmen waardoor hel ernstig werd verwond. Oen Bommel. Naar men verneemt zullen wederom binnenkort eenige personen naar Noord Amerika vertrekken, ten einde te beproeven hun positie te verbetereD. Aan de loting voor de Nat. Militie zullen dit jaar deelnemen C. Bakelaar, C. Bakker, J. Bom, J. A. Borgdorff, D. Braber, J. d. Braber, D, Bruinse, A. Hermans, A, Huijsmans, J, Kievit, J. Kreek, A. Kreeft, G. Kroon, K. van Maastricht, D. van der Meide, F. van der Plaat, M. Reinhoud, P. Terhoeve, A. Tiggelman, H. Vervloed, J. Vervloed, C. Westdorp, L. A. Wolfert, L. Wolfert en A. Woudstra. Gedurende de laatste maand viel hier volgens den regenmeter 101,9 mM. regen over 1 8 regendagen, tegen 61,7 mM. over 8 regendagen in 'tjaar 1908. Gedu- rende de 18 jaren, dat hier een waar nemingspost van het Kon. Ned. Observa torium is gevestigd, werd deze hoeveelheid neerslag slechts overtroffen in Juli 1894, toen 122,5 mM. regen werd afgetapt in 16 regendagen.. De droogste Julimaand vinden we genoteerd in 1906 met 19,5 mM, neerslag over 7 regendagen. De nor maal van Juli bedraagt 75,4 mM. Ooltgensplaat. Donderdagmiddag had de werkman P. Troost Dz. het ongeluk, aan het werk zijnde bij de sieigeraanleg met zijn hand bekneld te raken tusschen twee grondwagens. Een der viDgers werd zoogoed als verbrijzeld. Door spoedig inge roepen geneeskundige hulp werd de hand door dr. Hers verbonden. Nieuwe Tonge. Woensdag moest den zoon J. van den landbouwer M. V. een varken weg brengen, het paard scheen hét op de drukte van het varken niet begrepen te hebben hij ging al vlug op de loop waardoor een streng los raakte, even later kantelde alles van den dijk af. Boven ver wachting liep alles nog al redelijk af. Een landbouwer alhier had een knecht gehuurd van Katendrecht, des avonds met zijn komst bleek het al vlug dat hij geen vijand was van Schiedam, daardoor hij het maar raadzaam achtte, om hem het noodige reisgeld te geven zoodat hij den volgenden morgen kon vertrekken. llerkiugen. Bezig zijnde met het slijpen zijner werktuigen had de klompenmaker A Mans dezer dagen het ongeluk zoodanig in een der vingers te snijden dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen en van verdere werkzaamheid voorloopig werd afgezien. De vereeniging »Nationale feestdag* heeft, onder beding dat genoegzame deel name zal zijn gebleken haar Programma doen publiceeren aan de publieke aanplak- plaats, alwaar belanghebbenden dus inzage kunnen nemeD. Den datum van dit voor genome feest is bepaald op 31 Aug. a.s. Melissaut. Uit de op 30 Juli jl. gedane rekening van de vereeniging het »Groene Kruis* alhier, over 1908/09 bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f156,775 de uitgaven f 82,68, alzoo goed slot f 74,095. De vereeniging telde op dien datum 55 stemgerechtigde leden die f 1,of meer bijdragen en 117 begunstigers minder dan f 1,bijdragende. De milicien-verlofgangers L. van der Mast en M. van 't Hof zijn deze week voor herhalingsoefeningen naar hun korps ver trokken. Deze week had de metselaarsleerling M. O. het ongeluk zich zoodanig aan de hand te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Stellendam. Verleden week werden alhier de brandspuiten geprobeerdop enkele lekken na, zijn ze nog goed en zijn alzoo goedgekeurd. Ouddorp. Door den tram neemt alhier het vreemdeling-verkeer sterk toe, vooral het mooie weder der laatste dagen maakt daarop veel invloed. Voor minnaars van natuurschoon is Ouddorp met hare omge ving een Eldorado, alsmede voor batanisten die als 't ware onbespied kunnen grasduinen. Thans weer geen gezichtebedrog maar werkelijkheid i In de omgeving van het West-Nieuwland zijn twee witte mus-

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3