L0ED, Advertentien. Huis en HoJ MuitciiBa-nd. hei Voorjaars-ailikel tegen koude voelen, enz. ABMSTKOFGr, Sommeïsdijk gemeenlijk als ^jongmaatje* wijd en zijd liep, om ze op te halenzich tot safdeelingen vereenigden en in xalgemeene vergadering* bijeenkwamen. Het >verband« kent geen x-leden*. Ot liever kent geen personen, die lid kunnen zijü. Het rekent niet bij leden, maar bij scholen. Scholen, zich uitsprekend bij monde van haar bestuur, sluiten zich aaneen en vormen zoo het verband. Natuurlijk kent het »ver- bands ook begunstigers, die de kas helpen vullen en toegang met recht van advies hebben, maar zonder begunstigers zou het verband toch in wezen blijvenzonder aan gesloten scholen niet. Doch genoeg van de organisatie. Een andere vraag rijst hij sommigen. Ze schudden ietwat twijfelachtig het hoofd en vragen, dat we bij ons christelijk onder wijs zóóveel vereenigingeu krijgen, die den bloei ervan beoogen, dat het door de al te warme en veelzijdige belangstelling smakken gaat naar lucht. En nu weer dat nieuwe Verband* Nu ik neem het er niet voor op Het moet zichzelf kunnen verdedigen en zoo zijn nuttigheid bewijzen, dat zijn be staan, zijn groei en bloei verzekerd zijn. 't Kan zijn, dat de weg wel goed is, maar dat de middelen niet deugen. Of ook, de tijd kan er niet rijp voor zijn. 't Zal blijken. Maar toch moet me iets van 't hart. Vermeerderd is 't getal vereenigingen alvast niet. Het oude ^Gereformeerd School onderwijs*, met z'n gezellige algemeene vergaderingen, waar de xzonen der Schei ding* elkaar zoo heerlijk kouden sterken en opbouwen in de liefde voor 't chr. onderwijs en als 't pas gaf zoo echt broederlijk een doordravei de jas. konden afborstelen, dat is niet meer, 't »Verband* kwam er bij. Een af en een bij 't bleef gelijk. Maar afgezien van dit alles, ik durf de meening uitspreken en verdedigen, dat nie mand het vreemd vinden kan of er boos om worden mag, als de gereformeerde scholen zich op den grondslag harer begin selen met elkander in nauw verband treden. Dat hoeft scheiding te verwekken noch ongenoegen te geven. Ze moeten niet gaan buiten dien ruimen kring van »Scholen met den Bijbelt, die er al meer dan iooo bevat. Maar binnen dien kring is er reden voor de gereformeerde scholen om zich nader te vereenigeu. Mits het woord ^gereformeerd* hier nooit in kerkelijken zin worde gebruikt. Door ^gereformeerde scholen* verstaan we al zulke, die zich bij al haar onderwijs ge bonden achten aan de drie Formulieren van Eenigheid. Niet meer en ook niet minder. Wat dan het nut kan zijn van die ver- eeuiging De gereformeerde beginselen* in het gedenkjaar van Calvijn's geboorte hoeft dit zeker met nader bewezen te worden hebben beteekenis voor het gansche leven der menschen en der menschheid. Zij heb ben beteekenis voor het persoonlijke ziele- leven, voor de Kerk, voor de opvoeding, voor de maatschappij, voor de wetenschap, voor de kunst. Ik zeg dit met zekere beschaamdheid. Allerminst om de gereformeerden een pluim te steken op den hoed Evenmin, om de niet-gereformeerden in 't hoekje der beginselloosheid te duwen Integendeel als de »gereformeerden« er over aan 't nadenken gaan, wat rijken schat zij naar hun eigen zeggen in hun beginselen hebben, dan moeten zij erkennen, dat er met dien schat nog zoo weinig is gedaan Dat zoo menig veld nog braak ligt. En dat de vraag, welke de beteekenis is der gereformeerde beginselen, voor zoo menig terrein nog maar een eerste begin van beantwoording gekregen heeft Alle zelfverheffing moet hun vreemd zijn 1 Maar willen ze verder komen, ook óp 't gebied der school, dan dienen zich ook daar de gelijkgezinden te vereenigen. Men moet in dezelfde rij staan en in dezelfde kolonne aantreden, wil men verder mar- cheeren. En dan is er zeer veel te doen. Laat me één voorbeeld geven. In de school moet het kind ook worden opgevoed. Om dat te kunnen doen, moet de onderwijzer vooreerst in 't algemeen het kind kennen, naar lichaam en ziel en daarbij studie maken van elk kind in 't bijzonder. Hij moet dus o. m. zielkunde bestu- deeren. Maar wie dat gaat doen, komt te staan voor allerlei vragen, waarop de dogmatiek het antwoord geven moet. Om te weten, hoe hel kiüd daar voor ons staat en hoe dat kind bearbeid worden moet, dienen we 't met onszelf eens te zijn over den staat der rechtheid, den val, de ikleine over blijfselen*, de verzoening, de genade, het verbond der genade, den doop enz. Wordt daar verschillend over gedacht, dan komt men vanzelf tot een verschillend stelsel van opvoeding. Nu geven de ^gereformeerde beginselen* een vast uitgangspunt. Op den bodem dier beginselen kan men komen tot een eigen zielkunde opvoedkunde, die weer antwoord geeft op allerlei praktische vragen, die zich in 't schoolleven voordoen. En nu gaan onze verwachtingen niet te hoog, er is een »slekje« geplant, meer niet. Of het uitgroeien zal en hoe, is God alleen bekend. Maar als dat ^gereformeerd schoolverband* een boom wordt, dan zullen daar alle scholen, ook d:e, welke op ruimer grondslag zijn opgetrokken en waardoor God mee veel zegen geeft, de goede vruch ten van genieten ÜITKIJK. Ter bestiijding van Insecten en Kiekten bij Vruchtboomen. Een zeer nuttig werk heeft de Ned. Pomolo- gische Vereeniging (tot bevordering der fruitteelt) verricht, door beknopt en zakelijk in een vlug schrift aan te geven wat ter bestrijding bovenge noemd alzoo kan worden gedaan. Gaarne helpen wij nieie aan een ruime verspreiding dier wenken, 't Zal onzen lezers doen zien, dat men als 't ware het geheele jaar door op zijn hoede dient te zijn en actief moet wezen, en dat, zal een aanwending doeltreffend kunnen wezen, herhaling vaak noodig is. Het verzuim hiervan is, is juist vaak de oor zaak, dat men geen succes heeft. Men zal wél doen onderstaanden kalender uit te knippen en te bewaren, om hem telkens tegeiegenertijd te kunnen raadplegen. De te verrichten werkzaam heden worden in de volgorde der maanden opge geven. Januari. Tegen verschillende overwinterende insecten: Oude schors van appel-en pereboomen bij regenachtig weer afkrabben of afborstelen. Februari. Tegen dezelfde insecten, o. a. de bloedluisDe zware takken en den stam van boven tot even in den grond bij volwassen appel en pereboomen (boven 20 jaar) met onverdund carbolineum van goede kwaliteit bestrijken bij iongere boomen met carbolineum van de halve sterktebeide middelen om de 3 4jaar toedienen. Wanneer geen C. wordt gebruikt, verdient bij jonge eu oude boomen het insmeren of het spuiten van stam en takken met dunne kalkmelk aanbe veling. Kan jaarlijks toegepast worden. Tegen kankerziekte Bij appelboomen uitsnij den en insmeren met carbolineum. Tegen insecten en ziekten bij druiven. Drui- venstammen en takken ontdoen van losse schors en insmeren met een mengsel van kalk (5,) zwavel (4,) zout (3,) water (00 deelen) warm mengen, bijna koud toepassen. Maart. Tegen bloedluis, rupsen en andere insecten Het takgestel van appel- en pereboomen bespuiten met lOpCt. goedgekeurd carbolineum, in zeepwater opgelost, wanneer de boom nog geheel in rust is. April. Tegen schurftziekte bij appel-en pere- boomeD, waardoor zwarte vlekken op de vruchten ontstaan en de twijgen veelal bij pereboomen insterven: Bespuiten met Bordeauxache pap(l 2 ICG. kopervitriool, 12 KG. kalk op 100 Liter water, waarbij 50 gram ons suiker,) vóór het opengaan der bloemknoppen. Mei. Tegen rupsen in de bessen: Bespuiten met een oplossing van 0.1 pOt. Parijseh groen (zwaar vergif) en 0.2 pCt. kalk, of bestuiven met rupsenpoeder. Tegen bladluizen iu alle vruchtboomen en kwee- kerijplantenBespuiten met 1 pöt. N. P. V. Tabaks-extract. Dit behoort tot de goedkoopste en afdoende middelen. Tegen in troepen trekkende rupsen Besmeren der rupsen inet een prop doek op een stok, ge drenkt in carbolineum. Juni. Tegen schurftziekte en rupsen, die het blad eten en die zich in de -vrucht vestigen (wormstekige vrnchten) bij appel-en pereboomen: Bespuiten met zwakkere Bordeauxsche pap (1 KG. kopervitriool, KG. kalk en 0.1. KG. Parijseh groen op 100 L. water.Zoodra het blad aan den boom is, en de vrucht gezet. Tegen Amerikaansche meeldauw in kruisbessen Alle struiken goed nazien en aangetaste deelen verbranden. Kwaal zeer gevaarlijk I Tegen bladluizenBespuiten met N. P. V. Tabaks-extractvooral bij droog weer goed nagaan. Tegen bladziekten in de druiven en perziken Boonen bestuiven met zwa vei poeder. Juli. Tegen schurftziekte en wormstekige vruchten Herhaling derzelfde bespuiting bij late vruchtsoorten in Juni: Aanleggen van vangban- den tegen rupsen uit wormstekige appels. Tegen blad-ziekten in de druiven en perziken Bestuiven met zwavelpoeder na de vruchtzetting. Augustus. Tegen dezelide ziektenHerha ling der zwavelbestuiving van Juli buiten. Tegen de bloedluis: Aanstrijken der bloedluiskolonies met carbolineum, spiritus, sterk zeepsop ot petro leum. Tegen wormstekige vruchten Opzoeken van alle afgevallen vruchten en verkoopen of opvoederen. September. Tegen bloedluis: Ijverig blij ven zoeken en verdelgen. O c t o b er. Tegen de wintervlinder in kerse- boomen, die in het voorjaar de bladeren en bloesems vernieltAanleggen van lijmbanden, waarop de insecten biijven kleven. N ovember, December en later. Tegen de aanvallen van allerlei insekten en ziekten op vruchtboomen, blijkt sterk bemesten een der beste voorbehoedmiddelen. Tot slot verwijzen we nog voor verdere inlich tingen naar het adres van de Directie der Ned. Pomologische VereenigingUtrecht,Mariahoek 3. Al de benoodigde bestrijdingsmiddelen worden door het bureau der N. P. V. zuiver en onder garantie aan de leden geleverd. Voor hen die een hof of boomgaard (oofttuin) van eenige uit gestrektheid bezitten, is het zeker wenschelijk en kan het tot niet gering voordeel zijn, li.l van de N. P. V. te worden. OBSERVATOR. ENGELAND. Zooals ta vervrachten was, heelt de Britsche zeemacht ook bij de ontvangst van den Tsaar zich in al haar macht en pracht laten zien. De vorstelijke jach ten, voorafgegaan door drie Britsche torpedojagers en gevolgd door de Russi sche oorlogsbodems „Rurik" en „Makha- roff", stoomden langs de linien der Brit sche vloot, sterk honderd vijftig oorlogs schepen en zeven „Dreadnoughts". Op de brug van het Britsche jacht stonden Koning Eduard en Tsaar Nicolaas in druk gesprek. Er werd een algemeen saluut geschoten, de manschappen op de Engelsshe schepen stonden in orde van parade opgesteld, aan boord van elk schip werd het Russische volkslied ge speeld, onderwijl op de Russische schepen het „God save the King" ten gehoore werd gebracht. Zoowel de Russische als de Britsche matrozen juichten geestdriftig. Het moet een machtig schouwspel geweest zijn, en er ging met heel den vlootschouw wel een uur heen. De Tsaar Bprak niet alleen zijn oprechte voldoening uit over de hartelijke ontvangst, maar ook over den prachtigen aanblik dien de Britsche vloot opleverde. De eigenlijke begroeting had eerst plaats gehad aan boord van het Russisdhe jacht, en na de verwelkoming begaveD de Keizer en de Keizerin, met den Koning en de Koningin, zich aan boord van de „Yicioria and Albert", waar het twpede ontbijt werd gebruikt. Vervolgens stoomde toen het jacht tusschen de linien dei- oorlogsschepen naar Cowes, waar de vlootparade gehouden werd. Des avonds werd door het Britsche Koningspaar een feestmaal aangeboden aan de Keizerlijke gasten, aan boord van het BH'pche jacht, in het salon dat prachtig was versierd. Aan de rechterzijde van Koning Eduard had de Tsaritsa plaats genomen tegenover hen zat de Tsaar, met de Koningin aan zijn rech terhand. ZWEDEN. Indien de berichten uit Stockholm juist ziju, dan is de reuzenwerkstaking in Zwe den begonnen. Dat belooft wat! Een worsteliug over de heole linieEr op of or onder Dan zullen staken de houtarbeidera, de arbeiders in de blikwarenindustrie, de werklieden der boutzagerijen, de kleer makers, de schoenfabrieken, de tabaks- werkers, de brood- en banketbakkers, de arbeiders in de bierbrouwerijen, de kui pers, de metselaars, do textielarbeiders, de mijnwerkers, de zadelmakers, de behangers, de boekbinder?, do tmnsport- arbeiders, de werklieden aan de elect rischo trams, de kachelsmeden, de glaswei kers, de lithografen, de arbeiders iu de metaal- en ijzerindustrie. Tot den bond behooren sedert 1 Januari ook do landarbeiders. Ook zij zouden dus moeten staken. Er buiten staan alleen de spoorweg- mannen en de typografen. Van de zijde van den nationalen Bond wordt alles in het werk gesteld, om ook dezo groepen van arbeiders gunstig voor de staking te stemmen. Van soc. democr. zijde schrijft men, dat de staking ten minste drie weken zal duren. De arbeiders wordrn aange spoord, zich van brood en zout te voorzien, dan behoeven zij tijdens de staking geen geld voor voedsel uit te geven. Gerekend wordt op 150.000 kronen in de week steun uit het buitenland. Men maakt zich ongerust da.t Stockholm verhongeren zal. In vier of vijf dagen zal het varsche vleesch op zijnhet gezouten vleesch zal dan nog een dag of tien in de behoefte voorzien, het vleesch in blik vervolgens nog een vijf of zes dagen. Aan melk zal er geen gebrek komen, zoolang de sporen, die verreweg het meeste aanvoeren, blijven rijden en daar is alle kans op. Maar als de land arbeiders nu ook gaan staken, wat dan SPANJE. De Spanjaarden in voor en Mellila hebben thans weer rust van de Mooren. Maar hoelang zal het duren dat er niet gevochten wordt De correspondent van den Matin con stateert ook, dat er behalve enkele kleine schermutselingen, waarin een officier en verscheidene soldaten sneuvelden, geen ernstige gevechten meer zijn geleverd in de laatste dagen. Hij beschouwt die kalmte echter slechts als schjjnbaarde voornaamste hoofden der vijandelijke legers toch hebben aan Generaal Marina brieven gezonden met de verklaring, dat de oorlog eerst zal ophouden wanneer de Spanjaarden het Marokkaansch ge bied ontruimen. De Rogi zelf moet den Spaanschen opperbevelhebber geschreveu hebben,dat hij bereid is naar Seloean te gaan en daar vrede te doen heerschen, zoodra de Spanjaarden naar huis gaaD. Men leidt daaruit at, dat de Rifbewouers rustig zullen blijven, zoolang do Span jaarden niet verder oprukken. Op het oogenblik houden deze laatste twee stellingen op ongeveer 10 KM. ten Zuiden van Melilla bezet, waarvan die van Sidi Moessa met 2000 man onder bevel van een generaal. Geen van beide stellingen staat echter in ge regelde verbinding met het hoofdkwartier, terwijl één ervan, Atalayon, slechts over zee van leeftocht kan worden voorzien en de andere slechts eenmaal per dag, wanneer de vijand tenminste den weg niet heeft opengebroken wat reeds eenige malen geschied is. Maar zelfs al is dat niet het gaval, dan wordt de trein met proviand uit Melilla, ondanks zijn ge wapend geleide, telkens door de Morok- kanen aangevallen. Zondag nog werd een kapitein daarbij gedood. De gevechten, welke de Spanjaarden tot dusver leverden en die hun onge veer 60 oficieren 2000 minderen aan dooden en gewonden kostten, hebben uitsluitend ten doel gehad, zich meester te maken van de passen door den berg fiurngu, maar kunnen geen aanspraak maken op den naam van veldslag. Steeds werd op dezelfde plaats ge vochten en op hoogst moorddadige wijze verscheiden Spaansche officieren hebben verklaard, dat van de honderd gewonden er nauwelijks twee kunnen zeggen dat zij een Marokkaan in het gevecht hebben gezien. De vijanden weten uitstekend gebruik te maken van elke verhevenheid van het terrein, of ze graven zich in een kuil, bedekt met een steen, waaruit alleen dè loop van hun kanon of geweer steekt, rn uit die schuilplaats schieten zij met de grootste zekerheid. Daaraan is het toe te schrijven, dat de Spaansche compagniën en battaillons voortdurend zulke zware verliezen leden, zonder dat het mogelijk was om hen te dekken. Over den toestand in Spanje zelf geen bijzonderheden van beteekenis. De re- geeriiig heeft nog niet meer medegedeeld, dan dat bij de botsingen te Barcelona sedert verleden week Maandag, aan de 7"d° d°r Go-pon drie dooden on 27 gp- wonden zijn gevallen, terwijl de oproer lingen 32 dooden en 126 gekwetsten hadden behalve dan degenen die in particuliere woningen verborgen worden gehouden. Dat is alles. Maar al komen uit Barcelona geen berichten meer van ongeregeldheden en schijnt daar inder daad de orde hersteld te zijn, men blijft gelooven, dat de revolvtionaire beweging nog niet dood is, maar verplaatst naar den omtrek. De opstandelingen heeten althans nog meester van den toestand te zijn in San Felice de Gerrixols, Pa- lamos en Casa de la Selwa; en daar duurt de strijd nog voort. lieuws. Moordaanslag te Hazerswoude. Bet anders «oo vredig en etii dorp Hazers woude was Zaterdagmorgen teQ prooi aan een ongewone en hevige drukte. Een moordaanslag, in den nacht gepleegd op do echtelieden C. Srij ker, die met hun beidjes woneD, bracht menigeen vroeger op de been dan zijn gewoonte is. Vrij dagavond omstreeks half 11, toen de mensohen waarvan de man 66 jaar en do vrouw 70 jaar is, zich reeds te bed hadden bogeveu word, op de achterdeur geklopt. Boer Spijker springt onmiddelijk uit zijn bed eu verneemt van den kloppende, dat er een koe van hem in 't water- zit. „Zuo" zegt Spijker „dan zal ik even mijn buurman P. roepen, om mij te helpen. Den inmiddels binnengelaten klopper vond dat niet noodig, want hij was met eenige vis- schers met een boot achter in de sloot aan 't vissollen eu die konden best helpen. Zij wandolen nu samen het land in en berei ken pratende over koetjes en kalfjes iu een groot kwartier het eind van de weide. „Het is vast geen koe van mij" zegt Spijker „ik denk dat ze van P. zal wezen. Daar ligt een schouw waarmee wij wel even kunnen over varen". Zoo gezegd, zoo gedaan. Maar op het land van P. was evenmin oen verdrinkende koe te bespeuren. Spijker merkt dit op en zegt ook, dat hij die vissohers nergens ziet. Eensklaps steekt de ander hem mot een mes in het linkeroog, waarop do aangevallene, hoe wel ontwapend, zich moedig verdeedigt. Onder het woi-Btelen ontvangt bij een steek in den reohterwang, die op het kaakbeen afstuit, en vervolgenB een steek boven in het hoofd, waarna do onverlaat hem in de sloot werpt en naar het huis teruggaat. Daar zat de oude bardhoorige vrouw in doodclijke ongeiustheid over het lot van haar man. De deur gaat eindelik open on de man van zooeven treedt binnen eu vraagt een glas water om zijn dorst te lesschen. Hij drinkt en zegt aan de doove vrouw, dat er een koe van P. in 't water zit en geeft haar tevens den raad, haar buurman te gaan roepen. „Dat doe ik niet", antwoordt vrouw Spijker, „dat kan jij beter doen, jij bent een jonge kerel. Hij zegt: „Goed! Maar dan gaan W6 Bamen. De vrouw neemt bij aan den arm en zoo loopen zij de deur uit, tot aan de plaats waar twee leiperziken tegen don muur groeien. Daar steekt de man de weerlooze vrouw boven bet oog en werpt haar op den grond, baar de keel dichtknijpende. Zij eobreeuwt en gilt en kermt vreeBelijk en de aanrander kieBt in allerijl het hazenpad. Intusschen was Spijker, die door de sloot naar de overzijde gegaan was, nogmaals door een sloot gewaad om op den tuin van zijn buurman Pannebakker, een boomkweoker, te komen. Bloedende uit ai zijn wonden kwam hij bij Pannebakker aan, die echter wegens familie omstandigheden het huis niet kon verlaten. Dc ongelukkige begeeft zioh daarop naar do over buren, P. Ooms en Straathof, die natuurlijk den ongolukkigen man alle hulp willen verleenen. Ouder het loopen had S. het gillen en kermen van zijn vrouw reeds gehoord en vermoedde, dat zij vermoord was. Toen hij met de buren zijn buis betrad, vond hij echter gelukkig ziju eobtgenoote, hoewel met bloed overdekt. In de keuken zittende. De behulpzame buren hebben onmiddellijk per rijtuig de politie in kennis gesteld en reeds zeer vroeg waren de burge meester, do rijks- en gemeente-veldwachter op het terrein aanwezig. De man zal zijn linkeroog geheel kwijt zijn, maar de wonden leveren overigens geen direct levensgevaar op. De oude vrouw heeft, naar zij beweert, iu den aanvallor een man herkend, die 's morgens op de werf was geweest, om te trachten varkens te koop n. Zij gaf dit den booswioht ook te kennen, maar hij ontkende beslist. Hij was naar schatting 21 a 22 jaar oud en als slager gekleed, terwijl zijn rijwiel volgens de verklaring der vrouw het nummer 91 droeg. Men vermoedt, dat het plan om geld to stelen door het schreeuwen der vrouw verijdeld is geworden. Later meld men: Van den dader van den moordaanslag op het echtpaar Spijker te Hazeiswoude, is nog niets bekend. Do „N. R. Ct." deelt mede, dat de offioier van justitie uit 's Gravenhago een onder zoek heeft ingesteld. Ook zijn daar aangekomen iwee rechercheurs met twee politiehondeneen der honden speurde uitstekend het land op en terug, maar was het spoor spoedig weer bijster, zoodat vermoed wordt, dat de dader per rijwiel gevlucht is. Twee personen te Boskoop werden door de politie opgehaald; de kleeron zijn in beslag genomen om te zien of er bloedvlekken op waren, maar beide mannen zijn weder op vrije voeteD gesteld. Het gerechtelijk onderzoek duurde tot 's avonds laat. De vreeselijke wonden, die zijn toegebracht in annmeiking genomen, is de toestand van beide echtelieden bevredigend. Van de omwonenden ondervondon zij groote deelneming, want zij staan bekend als respectabele mensohen. Forensen-leed. Men schrijtt aan de „Opr. Haarl. Crt." Het volgend tooneeltje heeft zich aan het station te Bussem afgespeeld. Forens komt haastig het perron op, boos, dat ie den vorigen trein, door z'n lange slapen, niet meer heeft kunnen „halen." Zijn toilet zit niet, zooals anders, blijkbaar heeft hij zich in weinige minuten moeten aankleeden. Hij tilt ziju hoed, een zwart, nieuw uitziend bolhoedje op, strijkt zijn haren in de plooi en wipt daarna z'n dopje weder, nonchalant, op z'n schedel. Krijgt dan ongeduldstuipjes en loopt de rails op om te zien, of hij in de verte reeds de rookpluim vau den naderenden trein kan ontwaren. Warempelreeds dicht bij. Meneer springt weer aan den kant, locomotief, wagens snorren binnen een snel trein, die niet in Bussum stopt. Vlak op het randje staat meneer, veel te dicht by de rails vougevotge waarvan de zuiging, door den voorbij- snorrenden trein veroorzaakt, zijn hoed afrukt opwaait tot voor de loco motief .die den mooien hoed mede sleurt Nu, zonder hoofddeksel, slaat forens zijn lokken waaien in den wind. Met een kruier gaat hij vervolgens de lijn langs, wellicht vinden ze nog het meegevoerde hoofddeksel. Daar keereu ze terug in de verte. Hij, de torens, heeft iets in z'n handen! Middelerwijl stoomt de goede trein, die wel in Bussum stopt, het station binnen. Haastig stijgt ieder in. Do wagenreeks zet zich wedeiom in beweging, Amster dam toe. De vaart vermeerdert ^Ademloos komt da forens, die nu ook zijn trein ziet vertrekken, zonder 'ni „gehaald" te hebben, het perron op hollen, met in zijn handen .een gescheurd stukje rand vau zijn mooien nieuwen zwarten bolhoed. Men moet maar pech hebben. Op weg naar Zondagsrust. Naar wij vernemen, hebben een 20-tal kappers en barbiers in het Muiilerpoort-kwar- tier te Amsterdam besloten hunne «aken ge durende de maand Augustus op Zondag te sluiten. Slechts een paar vakgenooten weigerden zich hierbij-aan te sluiten. (//Hbld.//) Men meldt uit Weesp Een ruïne! Er was een jonkman. Kostelijk was z'n verstand. Üp het studieveld behaalde hij z'n glansen, In het examen-worstelperk versloeg hij z'n duizenden. De akten van onder wijzer, gymnastiek, hoofdonderwijzer, Eransch Duitsch, Engelsch, ze werden met evenveel tropheeën uit bet kamp, vol strikvragen en andere voetangels en klemmen, weggedrugen. Een bloeiende school kwam onder z'n lei ding. Ontvankelijk z'n gemoed. Maar zwak z'n wil. Daar was een moordenaar. Die al zoovele moorden op z'n geweten beeft. Moorden van geluk, van positie, van cariére, van huisely- ken vree, van zielevree, van zedelijkheid, van godsdienstzin, Éa, van wat niet al En toch loopt die moordenaar in ons goede Nederland nog op vrije voeten rond. Ja erger, toch halen gansche iierscharen van denkende van eertijds zelfs weldenkende mannen en vrouwen, dat monster lachend binnen. Maar: ze kweekten een slang aan hun boezem Die moordenaar mengde z'n zwijmelgift ook in de levenskelk van bovenbeschreven studiose. En zóó knap was bij niet, of ook z ij n verstand werd beneveld, ook zijn hoofd raakte op hol, ook z ij n gemoed werd verhard ook z ij n geluk werd verwoest, ook z ij n carriere verbroken Hij werd ontslagen. Hij werd een wrak op de levenszee. Hij werd looper. Dinsdagmorgen kwam bij P. E. v. W. (vroeger naar eigen getuigenis H. O. S. te J.) te Weesp aan. Klopte bij de politie aan om onderstand. Om kosteloos vervoer naar Am sterdam. Vandaar zou hij j robeeren familie te Winschoten te bereiken. Horloge en gouden ring had hij reeds verkocht Wie is toch die gevaarvolle moordenaar AntwoordDe Jenever. //De mensch zinkt onder 't dier, «Zoo hij van rede wijkt.// (Vondel.) verzendt ik dagelijks verse,he Bloemen van Pioen en Cactus Kfralia's voor Bruiloft en Partijen. Per 100 stuks met daarbij passend groen 0 SO. Ooi eerste kwaliteit Iuiaalgroeiite en Fruit Aanbevelend, D. BIJLEVELD. Mitldelliarnis. 2626 Spelslaprü en Vleesctitioiiwerij Doorloopend le kwiliteit Rund- en Varkensvieesch. Nette bediening. Billijke prijzen. Bestellingen worden ten spoedigste franco thuis bezorgd. 2332 Beleefd aanbevelend. PS. Alles wordt machinaal gesneden. Vraag proefpak a tt cent bij in »Heil »heil u, Indien men zich van een goed en solied Landbouwwerktuig wil voorzien doet dan uw bestelling bij Brinkman Niemeijkr, als Maaimachines, Hooi- harkenWiedmachines, de beroemde Dorsclimachines. Levert met succes de beroemde Melkontroomers. Agent P. RENATJD - G0EREE. I

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2