minst verwacht. Wanneer de regecring al ware het ook tengevolge van haar wel'redoeld streven om vrede en een dracht onder de menschen te bewaren, dien p'icht verzaakte, zoo zij algemeen worden veroordeeld als een regeering, die geen vertrouwen verdiende. Dat is een wijs woord. Een Kabinet moet vooruitkijken, en klaar staan. En al is het, dat er overal geroepen wordtvredevrede en geen gevaarop elke regeering rust de plicht marine en leger in behoor lijken staat te houden. En roekeloos handelt ze met Staat en Volk, met personen en eigendom als ze door verkeerde zuinigheid alles in de waagschaal stelt. Tuin- en Landbouw. BBe Veenmol. De veenmol wordt door onze oostelijke buren Maulwurfsgrylle geheeten, welk woord in 't Ne- derlandsch overgebracht molhrekcl zou luiden. En daarmee duidt men 't beest heel aardig aan. Want 't is een krekelsoort die wel wat op 'n mol gelijkt. Vooral als men de voorpooten van 't beest bekijkt, denkt men aanstonds aan een mol. Dat wij van veenmol spreken is wellicht hiervan 't gevolg, dat 't beest in ons land 't meest voor komt op veenaohtigen kleigrond en „verder op allerlei gronden," die door veel stalmest los en sponsachtig zijn geworden. Zou 't daaraan ook niet toegeschreven moeten worden, dat vooial tuinders veel «geplaagd kunnen worden óoor de veenmollen Want waar ze zijn, kunnen ze 't ontzettend bont maken. Want ze knagen niet alleen aan de wortels van alle mogelijke planten, ook woelen ze cr heei wat los, vooral de pas gepote. En dan ze komen veelal in zoo ont zettend groot aantal voor. Uit den mond van een tuinbaas onder Velzen het volgende verhaal door Wttewaal opgeteekend. „In den moestuin namelijk had men steeds veel last van de veen mollen, en door den eigenaar werd aan de tuin knechts voor iederen gevangen veenmol één cent betaald. Op zekeren dag had het na zeer warm weder buitengewoon sterk geregend, zoo zelfs, dat de moestuin voor een groot gedeelte wss ondergeloopen. Nadat het water was weggezakt, gingen de tuinknechts op lr'ompen naar een stuk grond, waaT de kool de or de veenmollen geheel vernield was. Dat terrein werd omgespit en op eene uitgestrekheid van 16 Ned. roeden werden 140 volwassen veenmollen uitgegraven, waarvoor toen door de tuinkuecnts f14 ontvangen werd." We leeren uit dit verhaal niet alleen iets om trent de groote massa's van deze „leelijkerds" in sommige gronden, oos blijkt ook, hoe een tuinbaas, een practicus dus, vangen een uitne mend middel vindt. Vangen, vangen en nog eens vangen! I! En dan onze helpers iu't vangen (mol len, kraaien, groote loopkevers en wellicht ook meeuwen) sparen. Ea waar men vooral ook op letten moet? Dat men de nesten tijdig vernielt. Naar we in Ritzema Bos Landbouw Dierkunde lezen, dient dit in Juni te gebeuren. Wie 't ver- zu'mde krijgt later handen vol werk. Want uit één nest kunnen gemakkelijk 2C0 jongen voort komen. Ten slotte geven we nog deze raad. Graaf op plekken waar veel veenmollen huisden tegen den winter wat „ruige" paardenmest in. De dieren willen dear dan wel graag inkruipen, om er 't koude jaargetijde door te brengen. Als men dan op een goeden dag de ingegraven mest voor den dag haalt heeft men licht heel wat rakkers te pakken, die vast niet hard wegloopen en gemak kelijk onschadelijk gemaakt kunnen worden. W raag baak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos g'8plaat&! Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vrage n. 323. Is 't waar, dat kweekgras en tarwe familie van elkaar zijn? 324. Verdient het wezeltje door den landman beschermd te worden? Antwoorden en mededeelingen, 321. Over klaverruiters gaven we reeds een opstelletje. 322. Hoeveel melk per nur met een centrifuge ontroomd kan worden hangt natuurlijk geheel af van de groote van 't werktuig. Er zijn vele soorten en modellen. Later eens wat meer hier over. De vraag, zooals ze daar ligt, kan niet beantwoord worden. miBinenlasifS. Kamerlid-Kleermaker. In Ede moest in de vacature Citters nog een Lid van de Tweede Kamer gekozen worden, die zitting zal hebben tot September. Men was voornemens om eene stemm'ng te voorkomen door alleen een cand'daten- lijst voor het aftredende lid Jhr. Sch'mmel- penninck in te dieren. Een aantal fabtieks- arbeiders hebben dit plan echter verijdeld door een candidatenlijst in te dienen met den naam van den Veenendaalschen Kleer maker, Van Manen. Om eene stemming te voorkomen is toen de lijst voor Jhr. Schitn- melpemiinck niet ingediend, zoodat de kleer maker bij enkelvoudige candidaatstel'ing gekozen is tot Lid van de thans zittende Kamer. Een Kamerzitting zal hij echter niet bij kunnen wonen, daar de oude Kamer alleen maar meer voor de sluitingszitting bijeen komt en dan de geloofsbrieven van den nieuw gekozene nog niet zijn onderzocht. Maar op zijn naambordje kan bij voortaan toch schrijven »Tailleur, oud-afgevaardigde ter 2e kamer, der St. Gen. voor het district Ede.v Twee huurlieden, die zich hoofdzakelijk met dit relletje hebben beziggehouden, zijn behoorlijk gewapend met deze lijsten naar Ede gereisd. Men vertelt zelfs, dat zij hun lijsten hebben willen verkoopen, dat zij wilden trachten van den ernstigen candi- daat jhr. Schimmelpenninck, die formeel door de Christ. Hist. Kiesvereeniging te Ede was gesteld, een bankje van f ioo, los te krijgen. Maar dit is dan niet gelukt. Twee leden der C. H. Kiesvereeniging waren aanwezig, om de lijst voor den heer Schimmelpenninck in te leveren, maar toen zij vernamen, dat de mannen van Veenen- daal hunne lijsten voor den naaldridder hadden ingeleverd, hielden zij de hunne terug, wat tot gevolg had, dat den burge meester van Ede niets anders overbleef, dan volgens de wet Van Manen bij enkele candidaatstelling voor gekozen te verklaren. Wat de gekozene persoonlijk betreft, dit is een zeer arm kleermaker, die geen stoel in zijn huis heeft. Men vertelt er bij, dat zijn armoede voortspruit uit dronkenschap, zoowel van hem als zijn vrouw. Alleen in den laatsten tijd zegt men, dat hij door invloed van de geheelonthouders van den drank af is. Kuitenland. SPANJE. Reeds in ons vorig nummer moesten wij onder ons buitenland de toestand van Spanje uitlichten wegens plaatsge brek, en hoewel zoo 't heef, nu weer betrekkelijk kalm in Barcelona i«, gaat het er daar Spaansch naar toe. Vreeseljjk is 't iu de hoofdstad van Catalonië ge weest, en dat da rust daar en elders in Spanje nu voorgced is hersteld, mag inen hopen, maar staat nog allerminst vest. Ziehier wat een Fransch correspondent r't Perpignan berichtte rechtstresksche depêches uit Barcelona blijven nog steeds ontbreken Den geheelen dag door hebben er botsingen plaats tuoschen de poli ie en de revolutionairen. Dinsdagavond werden niet minder daD 8 personen gedood en 50 gewond, waaronder 20 zeer ernsrig. De troepen weigerden te schieten op de opstandelingen. Toen eenige degen gele den de bezetting van Monjuich, nadat de gebruikelijke sommaties waren geschied het bavel kreeg om te schieten, was er geen enkel soldaat die gehoorzaamde. Eon officier stesg van zijn paard om c sn politie agent, die op de menigte schoot, te ontwapenen. 't Kan natuurlijk heelemcal wa«' zijn, maar van officieele zjjde wordt met ophef in een later tele gram medegedeeld, dat de bezetting der torten van Mon.juich deelnam aan de beschieting van de opstandelingen in Barcelona. Dezelfde correspondent die van den Matin verklaarde ook nog, dat de shakers zich hebben m9cstor gemaakt van de kloosters, de bewoners en in woonsters daaruit verdreven en de ge bouwen ingericht als schuilplaatsen voor henzeive en als hospitaal voor de ge wonden. Zoo wordt het telegram duidelijk dat naast het socialistische volkshuis ook alle kloosters op één na zijn in brand geschoten ot gestoken. Woensdag schijnen de oproerlingen zelfs een cagenblik meester in Barcelona te zijn geweest. De barricaden, die in de drukste straten werden opgericht, kwamen ter he >gte van de eersie ver dieping der huizen. Tood tegon het optreden der artillerie, en daarom werd den fcswoDeis van overheidswege geraden 48 uur lang hun huizen niet te verlaten. De heeren en bedienden moesten in vele groote huizen van wapens worden vcarzien. Over het aantal slachtoffers worden geen betrouwbare mededeelingen gedaan. Waar de trespen de bariicaden hebben vernield, mceten zij 15 lijken en ongeveer 100 gewonden hebt en gevonden. De strijd duurde in den nacht voort. Een van Barcelona komend reiziger vertelt, dat Dinsdag te 10 uur 's ochtends op den iaubourg Gracia een fusillade bsgon, en dat de opstandelingen's avonds een klooster op het plein ?an Antonio in brand staken. Hetzelfde lot wt srvcer een kerk, die eerst geplunderd wrs. In sommige straten haalden de opstandelin gen de keien uit den grond, zonder echter barricaden op te werpen. De soldaten schoten in de lucht, om dat zij vreesden bij een ernstig gevecht het onderspit te zullen delven, daar zjj veel minder talrijk waren dan do revo- lutionaiieD. Er werd geen enkele bom geworpen. Vau de Spaansch-Pransche grens wordt geseind, dat er Woensdag ook geducht gevochtsn is te Pigueras, de eerste stad op den weg van Gerona naar Barcelona. Figueras was in staat van beleg ver klaard, de burgerwacht patrouilleerde er in de straten, 's Middags werd een aan val gedaan op het station. Daar de algemcene werkstaking was afgekondigd, trokken arbeiders, vrouwen en kinderen daarheen, stagelden metselstcenen op de rails en zetten de wissels vast. De tele graaflijn naar Gerona werd afgesneden, zoodat de plaatselijke bevelhebber geen versterking kon vrageD, Aan de soldaten werd daarom bevel gegeven, geduld te cefenen en beleedigingen te verdragen. De arbeiders tarten hen om te vuren en rukten den manschappen de geweren uit de handen. De kolonel kreeg een steen tegen de kin en viel van zijn paard, vlak voor een locomotief, zoodat het een wonder is, dat hij niet overreden werd. Niemand kan de stad verlaten een correspondent die over zee naar Barcelona trachtte te ontkomen, werd gewapenderhand gedwongen terug te keereD. In het naburige Rosas hebben de boeren hun zonen opgesloten en dreigen zij de gendarmes, die hen komen halen om uaar de kazerne te brengen, dood te schieten. Tal van dienstplichtigen zijn overzee naar Cetta en Port Vendres gevlucht. Ook te Madrid moeten nogmaals on geregeldheden hebben plaats gehad 'oen er weder troepen naar het Rif zouden vertrekken. Da menigte drong het station binnen en belette het vertrek van den trein. De soldaten sloten zich bij de be togers aan en trokken met hen naar het koninkljjk paleis. Burgers en soldaten schreeuwden daar: „Weg met den oor log! Weg met Maura, leve het leger!" De correspondent van de Kolnische Ztg. te Madrid bevestigt intussehen het offi cieele bericht, dat de orde te Barcelona hersteld is. De artillerie schijnt het pleit beslist te hebbeD. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn. Geen wonder, als de kanonnen bet. beslissende woord hebben gesprokeD. Zelfs beet het, dat Donderdag in enkele katoenspinnerijen het werk alweer hervat is. Er ziju voorts (eekenen, dat in heel bet land de oproerige beweging begint te luwen. De stoombootdienst tusschen Marseille en Spaansche havens slond Donderdag echter nog s il. Men dorst het te Marseille nog niet aan, er reizi gers heen te brengen. Yan verschillende zijden wordt vei- zekerd, dat de Koning, overtuigd dat zi'n populariteit in de laa'ste dagen geducht is afgenomen, de Cortes wil bijeenroepen om den toestand te bespreken, en voorts dat bet Kabinet zal aftreden, om voor eeD militair ministerie plaats te maken. Donderdag heeft de Koning een minister raad gehouden en daarna den kapitein- generaal van Madrid en Lopez Domin gues, het hoofd der democratische partij, in audiëntie ontvangen. Het bericht, dat door zijn dictatuur op Cuba beruchte generaal Weyler het bett in handen zou krijgen, is nog niet bevestigd. Men zou, als dat gebeurde, moeten vreezen, dat de regeering of de dynastie aan haar laatste kansen toe was. Daarom ook is te hopen, dat de toestand beteren moge, zonder dat tot eenigen wanhoopsmaat regel de toevlucht genomen wordt. Volgens zeggen van een ooggetuige tc Oran zijn in een der hevigste gevechten bij Mellila 500 man gedood of gewond, on der wie twee kolonels, twee luit. kolonels, 4 majoors, 3 kapiteins en 5 luitenants. Verscheiden officieren en manschappen zijn door de dumdumkogels gewond Van de vier compagnieën onder bevel van kolonel Cambrera, die gedood werd, is slechts één teruggekeerd. Elders werden twee compagnieën in een bergpas afge maakt. De hospitalen te Mellila, Caffa- riees en Albucemas liggen vol gewonden zoodat er thans naar Malaga worden gezonden. Te Meilila aangekomen Joden vertellen dat ouk de Mooren in de laatste gevechten zulke zware verliezen hebben geleden, dat zij hun dooden niet konden begraven, maar die bij honderden tegelijk in het ravijn van Mezquita hebben verbrand. De Rifbewoners zouden geneigd zijn vrede te vragen, maar vreezen dat gene raal Marinas zal eischen, dat zij hun wapens afgeven. FteatseSyk Meaiws. Sommelsdijk. In de plaats van de hee ren B. Vis en J. Vroegindeweij, respec tievelijk hoofdman en assistent-hoofdman over de slangen bij spuit No. II, welke wegens vergevorderden leeftijd eervol ontslag zijn verleend, zijn als zoodanig benoemd de heeren T. Buurveld en W. C. Landheer. Door de gemeentepolitie is proces verbaal opgemaakt tegen L. Oosterling, welke des nachts zwervende in kennelijksn slaat van dronkenschap werd aangetroffen. Voor de veiligheid werd hij in het toren gebouw opgesloten. ffliddelharnis. Vrijdagavond arriveerde alhier in de kaai de sleepboot >Telephoon« van Dordrecht, met een schuit geladen met drie groote dorschmachines voor verschil lende landbouwers. Wijl deze juist bij aan komst der boot binnenkwam, had dit veel bekijks. Maandag kregen op de Achterweg twee buren twist met elkander, 't welk al spoedig zoo hoog liep, dat er nog slagen uitgedeeld werden, en de vrouw van A. N. bloedend aan het hoofd werd verwond. Stad aan 't Haringvliet. Het 4-jarig dochtertje van A. Koppenaal had het onge luk bij het spelen te vallen en daarbij haar arm te breken. De Burgemeester alhier is door zijn ambtgenoot uit Zierikzee verwittigd van het verdrinken van een 16 jarige schippersknecht en verzoekt bij vinding van zijn lijk daarvan telegrafisch te berichten, De Burgemeester waarschuwt den lotelingen, dat zij die zich door personen voor den dienst lazen ongeschikt maken streng zullen worden gestraft. De namen van de lotelingen in alpha- betische orde zijnArensman R. B ert v. A. Biert van C. Boogert van den C. Breesnee J, Donkersloot J. E. Driesprong J, Dijk van M. Huizer L. Kreeft A. Nieuwland P. Saarloos D. Smits M. Sprang van L. Vroegindeweij B. Van den Landbouwer L. Braber L.Jz. is een paard gestorven, waarschijnlijk wegens hoogen leeftijd. Het dier was nl. 21 jaar oud. Voor den 24 September a.s. zal in deze gemeente oak plaats hebben het onder zoek ten behoeve van het enquete ingesteld door het Middenstandscongres. Deze of de volgende week zal ook in deze gemeente de huisnummering plaats hebben. Den Bommel. C. T. had het ongeluk met een emmer warm water zoodauing te vallen, dat zij zich ernstig kweste en ge neeskundige hulp noodzakelijk bleek. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat er bij een arbeider in de Zuid zijde onder deze gemeente, aardappelen zijn gerooid tegen 200 H.L. per gemef. Kwali teit Bonte niet bloeiers. De milicien verlofganger H. van Weel moet 6 September a.s. onder de wapenen komen, tot het houden van herhalings oefeningen. J. d. P. kwam heden tot de onaan gename ontdekking dat men in zijn tuin een bessenbosch, nog behangen met bessen uit de aarde had gedolven en medegenomen. Men heeft zich zeker geen tijd gegund om ze af te plukken. Oude Tonge. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de gemeenterekening tot «ten 13 Aug ter Secretarie voor een ieder Ier inzage lig'. Woensdag 1'. slaagde de heer S. C. de Haas van Dorsser alhier voor het schrif telijk gedeelte van het examen voor Cand. Gem.-Secretaris. iWlellendaist.** De milicien-verlofgan ger Pieter Brinkman der lichting 1904 heeft zich tot den betrokken Minister gewend met het verzoek, hem wel een geldelijke vergoeding te willen verschaffen gedurende den tijd van opkomst onder de wapenen. Goi'dereede. Op het tweede verzoek schrift van den milicien-verlofganger Pieter Breeu om uitstel van opkomst onder de wapenen is weder afwijzend beschikt. Op de voordracht ter benoeming van een Heemraad van den Bokkepolder ter voorziening in de vacature van wijlen den heer A. van Dam zijn geplaatst de heer en 1 Jb. van Huizen te Ouddorp en 2 A. van Schouwen alhier. Ouddorj».** Wegens overtreding der Visscherijwet is door den Rijksveldwachter J. van Spanje alhier proces-verbaal opge maakt tegen W. B. alhier. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Oude Tonge gehouden op Donderdag 29 Juli, des voormiddags 10 uur Tegenwoordig al de leden, behalve de heer Z. Vreeswijk met kennisgeving. Voorz. de Burgemeester J. D. Mijs. Na opening der Vergadering door den Voorz. wofden de notulen der vorige vergadering gele zen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ie. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken a. Een missieve van het Bestuur van den gemeenschappelijken grintweg Ooltgensplaat Middelharnis, daarbij ter goedkeuring toezendende een afschrift der begrooting voor het dienstjaar 1910. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot goedkeuring besloten. b. Een missive van Ged. Staten dezer Provin cie, daarbij goedgekeurd terugzendende het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1909. c. een missive als voren houdende mededeeling van de goedkeuring van een besluit tot wijziging der Gemeentebegrooting. d. Proces-verbaal van de door B. en W. plaats gehad hebbende kasopneming bij den gemeen teontvanger. Daaruit bleek dat er een kassaldo was van f 8646. 35. 2e. Komt aan de orde het verzoek van den gemeenteveldwachter P. Baart, om verhooging van zijn jaarwedde. Door den voorzitter wordt hieromtrent opge merkt, dat Baart voor toezicht bij de weegbrug gen jaarlijks een gratificatie ontvangt van f 15. Namens B. en W. stelt hij voor zijn jaarwedde met f 25,te verhoogen, die dus te brengen op f 575,doch tegelijk in te trekken de gratificatie van f 15,Een en ander met ingang van 1 Januari 1910. Na eenige bespreking wordt hiertoe met alge: meene stemmen besloten. 3e. Wordt door den Voorzitter mededeeling gedaan van door hen aan de Verz. Mij. Fatum ontvangen stukken, tarieven enz. omtrent de verzekering vau den veldwachter. Ten fine van nader advies wordt deze zaak gerenvooieerd naar den Voorzitter. 4e. Wegens vertrek wordt aan P. M. Blatter op zijn verzoek voor zes maanden ontheffing gegeven van zijn aanslag in den Hoofd. Omslag over 1909. 5e. Stelt de Voorz. aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raads leden J. Pulleman en J. Prince. Het onderzoek geschiedt door de Heeren Kos ten en Van Schouwen, daartoe door den Voorz. uitgenoodigd. Nadat de commissie heeft gerap porteerd, dat de stukken in orde zijn en haar geen wettige beletselen tegen de toelating bekend zijn, wordt op voorstel van den V. met aigemeene stemmen tot hun toelating besloten. 6e. Wordt door B. en W. den Raad aangeboden de Gemeenterekening over het dj. 1908. De Heeren Kosten en Van Schouwen, daartoe benoemd, verklaren zich bereid, in commissie, de rekening met bescheiden te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen, in de volgende vergadering. 7e. Zegt de Voorz. dat zich, voor het richtig beheer van den Administrateur van den boedel Dabbe, G. C. van Schouwen, willen borgstellen Mevr. de Wed. J. van Schouwen en den Heer H. de Haas van Dorsser; dat Burg. en Weth. hier mede genoegen nemen en ook de Raad zich hier mee kan vereenigen. Met aigemeene stemmen besluit de Raad zijn goedkeuring te hechten aan B. en W. besluit. 8e. Wordt op voorstel van den Voorz. besloten de z.g- „V. V." voortaan te doen heeten „School straat" en den z.g. „zwarten hoek" te doen splitsen, niet in „zwarten" en „hoek", of omgekeerd, maar In „Stoofstraat" en in „Stationsweg". Waar dat deze straten beginnen en waar ze eindigen behoef ik niet bekend te maken, wijl de Raad ten laatste besloot tot het doen aan brengen van straatnaambordjes. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. laijireKonilen Nfiikkem. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Geachte Redactie 1 Door verschillende omstandigheden buiten mij, was ik niet in staat eerder terug te komen op het onderschrift hetwelk U bij mijn ingezonden stukje van 21 Juli plaatste. Redenen, waarom ik zoo vrij ben, al is het met eenige schuchterheid, een plaatsje te vragen voor onderstaande regelen in de hoop bij U aan geen doovemans deur te kloppen. In de eerste plaats schreef U, dat ge U in 't geheel Diet uitgelaten hebt over de vraag of de Bond van Geref. Jongel. Vereen, ja dan neen kerkelijk is, want die Bond zoo schreef U hebt U niet eens genoemd; noch minder eraan gedacht, welk standpunt hij inneemt. En juist daarom gaat het. Het is toch een eisch van methode, dat men zich éérst op de hoogte stelt van de verschillende stroomingen en de ver schillende inzichten inzake onze J. V. voordat men zich nederzet om propaganda te maken voor die zaak. Want, hoe zal men immers een persoon, welke een andere overtuiging is toegedaan, kun uen overreden, als wij zelve geen voldoende kennis bezitten omtrent de beginselen welke wij durven bepleiten Daarom had ik zoo gaarne gewild, dat U, gelijk met de propaganda die u voerde voor het bestaan der J. V. in 't algemeen ook eenige goede begrippen omtrent onze J. y hadt verbreid. Blijkbaar ziet U het verkeerde van uw rede neering niet in en gevoelt u niet dat ge daardoor heel de propaganda, voor bet goed bestaansrecht onzer J. V7. op Geref. grondslag een nekslag toe brengt, welke wij moeten en zullen weten af te wenden. Misschien is het de Redactie nog niet opgevallen, dat zij spreekt van Geref. J. y, ;n tegenstelling dan van Herv. J. V., terwijl wij ons bij voorkeur bedienen van de uitspraak J, V, op Geref. grondslag. Het dient hier nogmaals herhaald te worden dat onze J. V. ni«t kerkelijk zijn. Er is niet één Geref. Kerk in ons Vader land, die er zich' op beroemen kan een J, V. te hebben. En toch wordt deze gedachte door u verbreid. En al zijn er nu een aantal jongelingen welke tot de Geref. Kerk behooren lid eener J. V. déérom is de V. nog niet Geref. en al gaan er nn een aantal jongelingen op, die tot de Herv. Kerk behooren, ook dat maakt de Ver- eenigicg nog niet Hervormd. En nu moogt ge u op de praotijk beroepen, doch dan betwijfel ik ten sterkste of u wel eenigzins nader met de praetijk onzer J. V. bekend zijt, anders Zoudtu meen ik, deze regelen niet neergeschreven hebben! Want juist de praetijk is het die vierkant tegen uw redeneering overstaat. Juist de J. V. waar ik reeds jaren lang lid van ben, bestaat uit een' gemengde bevolking n.i. uit Geref. en Herv.; mag ik nu vragen: is deze vereen, nu een Herv. of Geref. J. V.? Ik hoop Jat u nu zelve het verkeerde van uw redeneering in zult zien, want het Geref. zijn eener J. V. bestaat niet daarin (gelijk hier boven is aangetoond) dat baar leden tot de Geref. kerk behooren, maar ligt in den grondslag der J. V. Wij willen hier even afschrijven wat De Riemer in „Onze Bondsidée" hiervan zegt op pag. 28. Hij zegt daar: „Daarom verkiezen wij voor onze Geref. Jongel. Vereen, een Geref. grondslag. Dat ge hiermede uw Vereen, niet kerkelyk maakt, spreekt bijna van zelve. Toch vindt men af en toe nog de meer dan dwaze berwering dat de J. V. op Geref. grondslag een kerkelijken grondslag hebben. Ge legt door het aannemen van de Geref. grondslag uwer Vereen, niet vast aan de een of andere Geref. Kerk, maar aan het Geref. be ginsel. Wie als persoon aan dit Geref. beginsel vastligt is Gereformeerd, hy moge dan lid zjjn van de Ned. Herv. Kerk of desnoods van een Lutbersche Gemeente. Het Calvinist zyn hangt niet af van het lid zijn eener Geref. Kerk. Gelukkig zijn er nog heel wat Geref. echte on- vervalschte Calvinisten in b. v. de Ned. Herv. Kerk. Zelfs jonge menschen zijn daaronder die voor den Bond al heel wat tot stand brachten. Evenmin als het Ned. Jongel. Verbond mogen wij vragen: Tot welke Kerk behoort Ge. Dat kan ons volstrekt niets schelen. Maar wij vragen welk beginsel belijdt ge? Zijt ge Calvinist? Tot welke Kerk ge dan behooren wilt, moet ge zelf weten. En nu mag u zeggende theorie laat my koud, maar ik meen, dat waar u niet met de praetijk op de hoogte zyt, ook de theorie wel ver te zoeken zal zyn. Het groote verschil hetwelk tusschen ons be staat is voornamelijk het laatste punt dat u aanhaalt. U zag gaarne Ned. Herv. jongelingen in een J. V. en ik zag gaarne alle jongel. van Geref. levensopvatting in de J. V. op Geref. grondslag. Het is de grootste fout om bij het maken van propaganda op een zekere plaats te vragenis daar een Geref. Kerk en hoeveel leden dier Kerk zijn er in die plaats? Dat is een vraag, waar wij niets mee te maken hebben. Alle jongelingen van Geref levensopvatting behooren in de J. V. op Geref. grondslag. Meer eischen wij niet, maar met minder zijn we ook niet tevreden. Gevoelt u nu het gooole onderscheid tusschen uw stand punt en ons Bondsbeginsel en het groote kwaad hetwelk u onwetend onzen Bond zoudt berok kend hebben. Voor uw bespreking der samen werking zal geen een J. V. te vinden zyn, want wjj gaan uit van het standpunt, dat er alleen in den weg der organisatie onderhandeld mag wor den. Als er werkelijk Ned. Herv. J. V. op ons eiladd tot stand mochten komen, zullen wij dit met blijdschap begroeten, alhoewel onze wegen uiteen zullen gaan. Want ons beginsel mogen we niet wegmoffelen, aan de Jan Salie-geest welke heerschende is, toegeven, mogen wy nog minder. Ten allen tijde zullen wij Bteeds onze Bondsidée propageeren. Wij mogen niet rusten voor alles in orde gelegd is. Wij zijn dit aan onze naedejongelingen ver plicht want ook zy moeten zioh voorbereiden voor hen wachtende taak. Ook zy zullen een maal als een mondig lid der maatschappij en ais een welbewust lid van den staat op hebben te treden. Dan zal de jongeling met bewustheid den weg hebben te bewandelen welke de Heere onze God voor hem weggelegd heeft. Een groote kennis onzer beginselen wordt daartoe vereischt om den tegenstand te kunnen weerstaan. JAQUES. Dit ingezonden stuk staat eenige voeten te hooi. Wat lager, was wel zoo goed. We zijn niet met de praktijk op de hoogte en de theorie zal dan ook wel ver te zoeken zijn, schrijft deze kenner van zaken. Jaques kent de praktijk en de theorie. En wie anders denkt, weet er niets van Maar jammet genoeg, schieten we op Flakkee met die praktijk en theorie geen steek op. Al is er een Bond van J. V. op Gere formeerden grondslagal is die Bond niet kerkelijk al gaan er Ned, Herv. jonge lingen op de Geref. J. V. (wat niet alleen aan Jaques bekend is) voor Flakkee geeft dat allemaal niets. De stroom gaat Flakkee's jongeling schap voorbij. Wat op Flakkee in de Geref. J. V, is, gaat in de Geref. Kerk of heeft zeer besliste Geref. gevoelens d.i. die jongelui voelen voor de Ned. Herv. Kerk weinig of niets. Ze zijn Hervormd in naam, maar de Moederkerk* en »de Vader' landsche Kerk< laat hen als zoodanig koud. Maar dat zijn de uitzonderingen op Flakkee. De Jongelingschap op Flakkee is nog een voorstander van de Moederkerkde Ned. Herv Kerken wat daar buiten staat heet Afgescheijen. En op Flakkee krijg je de joDgelui van de Moederkerk nooit naar de Afgescheijene vereeniging. 't Is hier een kerkelijke kwestie. Al de theorie van Jaques en zijn prak tijk (en hij kent zoo de praktijk en de therieis voor Flakkee niets van waarde. De J. V. op Flakkee beteekenen in ledental weinig. Er is geen lust voor. Dat is de praetijk. Wil men er wat van maken, dan moeten de leden van de Moederkerk naar voren. En anders blijft 't op Flakkee allertreurigst gesteld. De theorie en Jaques kent ze, baat op Flakkee niets. En wat de praktijk betreftTe Middel harnis plus Sommelsdijk is e n Jongelings- vereeniging op Geref. grondslag met hoog-

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2