4 Augustus 1909. i An tirevoIn 24sle Jaargang N°. 1473. Orgaan io»p «Ie Kiiidliolland§rhe en Keenw^ebe FJlandcii, 'eden elen, dam. IN HOC SIGNO VINCES I tlUS, larkt. ions. T. BOEKHOVEN, Logement iiijck, wordt jzesi. ÜAifSI. f45. >0B. |f - f ©5». 2194 erdamsche öirn. lephoon 4. en. 2125 endenpijn, 2500 ik. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentïën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/g maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent por plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordep ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle sSöStfeen voor «Ie i&edactie foestemd, Adverlemftiën esi verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ulfgrever. Officieel €»etóeelfe. Bekendmaking. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. Aangifte voor de bevolkingsregisters Nuümtalc Militie. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. Schietoefeningen van het fort Slars- sens, Reede Texel. 3e district. iSe naloaur «verwoïssien? Thomas Carlyle, een Engelsch schrijver uit de dertiger jaren der vorige eeuw heeft het in een zijner werken over de Signs of the Times; over de teekenen der tijden. Hij schrijft daar Wat hij toen schreef, zouden we nu, in 1909, niet geheel meer voor onze rekening nemen. Waar is het, dat 't'geloof in de macht van de tech niek zijn wortelen ook thans nog diep slaat in ons innerlijke overtuiging en dat we allen bezield zijn met het bewustzijn, dat de natuur en alle moeilijkheden daarin, haast overwon nen zijn ofkunnen overwonnen worden. Maar te sterk drukt hij zich uit, als hij uit dat geloot aan 't geniale van den mensch in de openbaring van zijn kennen en kunnen, schrijft, dat de mensch 't geloof in 't Onzienlijke ver loren heeft en slechts rekenen, passen en meten, tellen, optellen en aftrekken de factoren zijn, die ons nog belang inboezemen. Het oneindig, absoluut karakter der deugd bestond in zijn dagen bijna niet meer't was toen een betrekkelijk en voorwaardelijk gelooven aan 't Oneindige Goede en de Volkomen liefde. Toen was het geen aanbidding van het Schoone en Goede, maar een berekening van't meest pro fijtelijke. Wel opmerkelijk, dat ook Da Costa zingt in zijn bekend gedicht van Kracht en Kunst en Genie, de goden der eeuw. En ook hij zei het Carlyle na This is not a religious agegeen godsdien- st'g tijdvak. Toch zijn de tijden wel veranderd en al neemt op 't terrein der ontdek kingen, der mechanische en der che mische techniek op 't terrein der industrieele mechancaop dat van Waterbouwkunde, Werktuigkunde, Scheepsbouwkunde en Electrotechniek enz. enz. het wonderbaarlijke zijn hooge vluchttoch wordt meer dan in de jaren van 30 met Goddelijke kracht en macht gerekend. Waartoe is de mensch tegenwoordig niet in staat Op medisch terrein onderzoeken ze u tot op de vezelen en haarvatenhersenen worden me chanisch bedekt en tot allerlei operatie is men in staat. Tot heeling van 't gebrokene en tot herstel van 't ver- wrongendste geeft men u de kundigst uitgedachte middelen. En 't is ge profeteerd, dat men de blinden zal doen zien, ja, het leven zelfs zal hand haven, dat niemand meer sterve. Vanzelf achten we dit laatste onzin want de bezoldiging der zonde is de dooden geen professor, hoe knap ook, kan de straf der zonde ivegnemen dat kan alleen Christus en dat zal Hij ook doen op de nieuwe aarde, die eenmaal afdalen zal uit den hemel. Het Materialisme gaat hier in dit geval den Bijbel voorbij en is dus leugenachtig. Toch, nog eens op medisch gebied heeft men veel overwonnen, waartegen men oudtijds machteloos stond. En zie het, wat de techniek ver mag in de fabrieken. Ze staat voor niets. Stoom en electriciteit doen won deren. En 't laatste nieuws is dat van de overwinning der lucht, zoodat iemand van Frankrijk naar Engeland gevlogen is. De aviateur Water en lucht zijn den mensch onderworpen. En kunst en kracht en industrie en wetenschap't getuigt er al van, dat de natuur al haar ge heimen den mensch ontsluieren zal. 't Schijnt, dat our true deity is Me chanism. De Rede is machtig en die»Deity hast subdued external Nature for us. Het Verstand schijnbaar 'onuitput telijk. It wil do all other things. L)e Wetenschap nooit uitgedacht om wat nieuws te zoeken en te vinden. 't Geniale boeit telken dage. We are Giants in physical power. ^Titans that strive to conquer Heaven also. Maar dit mag en moet nu, juist waar de Stofbeheersching in daden, zijn hoogtij viertnooit vergeten wor den 't is alles van, uit en door God, die den mensch tot zijn knap werk toebereidt. Neen! laat de mensch er niet bij eindigen in zichzelt en als een Nebu- cadnezar zeggenIs dit niet het groote Babel, dat ik gebouwd heb want God kan en zal dan in alle menschenwerk blazen, dat het waar deloos ot ten kwade wordt. Geen zegen, maar vloek zal dan op alle uitvinding rusten. Ten doode en ten verderve en niet ten leven of tot geluk der natiën zal dan des menschen Rede arbeiden. In. de Natuur sluimeren nog on ontgonnen krachten. En we weten niet, wat nieuwe ontdekkingen volgen zullen. Ook daaruit volgt de grootheid en majesteit Gods, welke die Natuur en Rede en beider krachten tot aan zijn riep. Hoe meer de menschen tot stand brengen, hoe meer de Christen tot de overtuiging komtJa, waarlijk, God is groot. De H. Schrift en de Natuur pre diken hem eiken dag En hoe knap de mensch wezen moog: hij is nog slechts een stofje aan de weegschaaleen droppel aan den emmereen korrel der woestijn ijdelheid, die vergaat. In God eindigen! Want de mensch vergaaten wat zijn geest gewrocht heeft, vergaaten wat schoon en heerlijk is op aardealles vergaat. Maar God blijft en de ziel des men schen blijft. En onder alles wat heer lijk is op deez' aarde is dit 't heer lijkste, dat de geest overwonnen is voor God en Zijn dienst. Luchtvaart. Het verkeer is niet meer aan de aarde verbondengrenzen en slag- boomen bestaan niet meer. Treins, booten en trams kunnen verdwijnen 't rijden heeft uit we gaan voortaan toeren met de monoplaan of de biplaan. Nog een paar jaar en er is een luchtvaartdienst ingesteld tusschen Flakkee en Rotterdam de weten schap staat voor niets in onzen tijd. Nieuwe maatschappijen worden ge sticht de dividenten van oude maat schappijen dalen tot nul alles verandert en verkeert. Spot! zegt ge. Een beetje wel- Maar 't is toch merk waardig, wat de menschelijke wil en kennis in onzen tijd vermag. De ijle lucht, het ledige boven ons, onderworpen aan haar macht. De oorlog van uit de hoogte gevoerd. Verwoestingen van uit den dampkring in vuur en kogels op 't beneden- aardsche uitgegoten, Nieuwe beraadslagingen der Kabi netten. Nieuwe voorschriften bij oor log. Nieuwe" bepalingen omtrent toe laatbare verdedigings- of vernielings werktuigen. En de schatkisten de slachtoffers. Want elke Staat moet luchtvaart schepen bezitten. Ook spotNeen, waarheid. Er komt een omkeering binnen 20 jaar in de verdediging der Landen. En veel wat nu millioenen waarde bezit, aan slag schepen, kruisers, fortificatiën, zal aan waarde verloren hebben, wanneer oorlogsschepen de lucht doorklieven als een arenden de Jantjes hoog in de lucht op de raas zittenzwe vende boven eertijds versterkte steden nu ontmantelde vestingen. Men gaat ten slotte nog vechten met 't ventje in de maan o, Tempora, o mores Politieke franc-tireurs. In den Fransch D. oorlog waren er duizenden vrijwilligers, of liever on geregelde benden van vrijwilligers, die overal den Duitscher afbreuk deden. Zulke menschen zijn er in de poli tiek ook duizenden. Goede antirevolutionairen. Beste, ijverige lui, die hun man staan. Je behoeft nooit te vragenwie stem je; want dan worden ze nog kittelig en zeggen kort en goed dat hoeft je niet te vragen, dat weet je wel Pj Of ze zeggen jestem jij maar als ik, dan is 't goed Als je ze in der oogen kijkt, hebt je 't al gesnapt, dat ze echte Anti's zijn, wasch-heldere Anti's. Maar 't zijn ongeregelde vrijwilli gers. Wilt ge ze in Uw Kiesvereeniging hebben, dan is 't: »neen, ik dank je: 'k blijf vrij.« Vraag je ze om finantieelen steun, dan kunt ge wat losmaken, als je geen tweemaal in de twee jaar komt. Ze smullen, als de vijand klop krijgt en treuren als hij wint; maar praat ze niet van een band, door de kies vereeniging dan krijgen ze kippevel. Ze branden zich niet aan koud water, zeggen ze leuk. Zoo heeft onze partij duizenden franc-tireurs Best volk Maar onder den band neen dat verdraaien ze. Vrij en blij en toch flink anti Jammer dat ze niet toetreden willen tot de organisatieMaar de aanhou der wint. En de bestuursleden onzer kiesvereenigingen moeten er op uit. om de »bende« te organiseeren tot vrij willige corpsen, maar onder eenigen band. En zulke lui zijn allesbehalve de slechtsten. Dat bleek al uit hun vroeger optreden. Ergoer is werk aan den winkel De verspreide flinke soldaten moeten in de Kiesvereeniging. Broeders! houdt die franc-tireurs in de gaten, 't Is flink volk. Een wijs woord. Acquith, de Engelsche minister, zei verleden week, naar aanleiding van het dwazo der uitgaven voor nieuwe oorlogsbodems im I I I 554 tere. No. 9 beurzen In hypotheken |enl. Effecten ijke conditiën n iy2 pCt. Lmet drie n «3/4 pCt. 24'4 UITGEVER Telefoon Bntercomm. No. 3. De BURGEMEESTER der Gemeenfe S o m- m e 1 s d ij k maakt bekend, dat de Raad dier gemeente bij besluit dato 27 dezer gronden heeft aangewezen die in de naaste toekomst voor den aanleg eener straat zijn bestemd en dat dientengevolge ter Gemeentesecretarie gedurende vier weken, ingaande 29 dezer voor ieder ter inzage is nedergelegd een ontwerp raadsbesluit met bijbehoorende teekening, houdende verbad, dat gebouwen op voormelde gronden worden gebouwd of herbouwd. Sommelsdijk, den 28 Juli 1909. De Burgemeester, DE GRAAFF. De BURGEMEESTER der gemeente Som melsdijk, maakt bekenddat het kohier no. 2 op de Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar I9°9 ï9io invor derbaar verklaard den 28en Juli 19°9> aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sommelsdijk, den 30 Juli 1909. De Burgemeester, DÈ GRAAFF. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sommelsdijk; overwegende, dat het van groot belang is, dat de bevolkiogsregisters nauwkeu rig worden bijgehouden en de krachtige mede werking van de ingezetenen hiertoe een vereischte isherrinneren aan de volgende bepalingen van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staats blad no. 141,) regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Zij, die op den dag der laatste volkstelling in den vreemde oi in een der Koloniën of over- zeesche bezittingen van het Rijk hebban vertoefd moeten biervan ter Secretarie der gemeente ken nis geven binnen eene maand na hunne terug komst. Z(j, die uit eene Noderlandsche Kolome, eene overzeescbe bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk, moeten hiervan eene verklaring doen ter Secretarie der gemeente binnen eene maand na hunne aankomst in de gemeente vergezeld van het gebruikelijk getuigschrift voor hen, <3:e uit de Koloniën oi bezittingen, en voor hen, die uit den vreemde komen, van een paspoort of reis- en verblijfpas of andere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken. Bij alle kennisgevingen moeten de noodige opgaven worden verstrekt voor de inschrijving in de bevokingsregistere. Zij, die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Nederlandsche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, moeten hiervau eene verklaring doen ter Secretarie der Gemeente welke zij verlaten. Zij, die hutme woonplaats naar een andere Gemeente overbrengen, moeten hiervan een ver klaring doen ter Secretarie der Gemaeute, die zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, met opgaaf der Gemeente waar zij zich wenschen te vestigen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaatsverandering, hetwelk kosteloos wordt afgegeven, moeten zij uiterlijk binnen ééne maand na [hunne aankomst in de nieuwe Gemeente ter Secretarie dier Gemeente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen ééne maand ter Gemeentesecretarie ken nis geven van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij moet bij die kennisgeving de noodige opgaven voor de inschrijving in de bevolkingsregisters verstrekken. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, ver plicht tot het doen der opgaven, die vereisolit worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. Tot voorkoming van moeilijkheden worden de ingezetenen ernstig aangespoord hunne verplich tingen nauwgezet na te komen. Sommelsdijk, den 30 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dè Wethouder, He Burgemeester, J. TIMMKRMAN Mz. DE GRAAFF. KKURiNG VAN LOTELINGEN. De BURGKMEESTER der gemeente Sommels dijk gevolg gevende aan eeu namens deri Minister van Binnenlaudsche Zaken tot hem gericht ver zoek; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er blijkens bij voornoemden Minister iDgekomen ambtsberichten personen zijn, wier praktijken o. a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn, tegen betaling van eene som gelds, de afkeuring van Iotelingen voor den dienst der Militie te verkrijgen; Waarschuwt de Iotelingen dezer gemeente voor bovenbedoelde praktijken onder verwijzing naar artikel 206 van het Wet boek van Strafrecht, onder meer inhoudende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft le, hij die zich opzettelijk voor den dieDst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2e. hjj die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd; Vestigt er voorts hunne aandacht op; dat de bemoeiingen van de hiervoren bedoelde personen in geen enkel opzicht de afkeuring kunnen bevorderen. De raadpleging dier personen zal den iotelingen niet anders dan noodelooze kosten berokkenen, omdat bij werkelijke ongeschiktheid voor den dienst, ook zonder hunne bemoeiingen, degafkeu- ring niet kan uitblijven. Sommelsdijk, den SOen Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. De BURGEMEESTER der gemeente Mid delbands, maakt bekend, dat het kohier no. 2 der belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het dienstjaar 19091910 invorderbaar verklaard op den 28en Juii 1909 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, den 30 Juii 1909. De Burgemeester, L. KOR VINK. L.B. Volgens mededee!ing van den Minister van Oorlog zal op 6 en zoonoodig ook op 7 Aug. a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 cM.) waarbij onveilig wordt gemaakt de reede Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt zal van het fort een roode vlag waaien die 3 uur voor het begin der oefening half stok en één uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlag gen, aangevende de ware richting waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag dat gevuurd wordt een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan den buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen als volgt; roodwitte vlag beteekend N. witzwarte vlag N. O., zwarte vlag O. (Zie Ned. St. no. 201.) Middelharnis, 28 Juli 1909. De Burgemeester, L. KORVINK. L.B. In fact, if we look deeper, we shall find that this faith in Mechanism has now struck its roots deep into men's most intimate, primary sources of con viction and is thence sending up, over his whole life and activity, innumerable stems, fruit bearing and poison-bearing. The truth is, men have lost their belief in the Invisible, and believe, and hope, and worke only in the Visible, or, to speak its in other words. This is not a religious age. Only the material, the immediately practical, not the divine and spiritual, is important to us. The infinite, absolute character of virtue has passed into a finite, conditional oneit is no longer a worship of the Beautiful and Good: but a'calculation of the Profitable. Worship, in deed, in any sense, is not recognised among us, Or is mechanically explained into Fear of pain, or Hope of pleasure. Our true Deiiy is Mecha nism. It has subdued external Nature for us, and. we think, it wil do all other things. We are Giants in physical power; in a deeper than a metaphorical sense, we are Titatans, that strive, by heaping mountain on mountain, to conquer Heaven also. Wie is als Gij, o Heer, o God der leger scharen Wie is aan U gelijk, wie kan U evenaren Grootmachtig zijt G' o Heer, ja eindloos [in vermogen, Uw onverbreekbre trouw omringt U voor [elks oogen. Op de rege'ering rust de taak om het rijk voor gevaren, die zich kunnen voor doen, te vrijwaren. Gevaren, die, naar hij hoopte, niet zouden ontstaan, maar die, zooals de geschiedenis aantoont., dikwijls opkwamen op een oogenblik, dat zij het minst werden voorzien en van een zijde, van welke men ze het I t

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1