8?is;w,oG<Iei& Nlukhen. 1 erkoopiH^en. - "i-"- deeling na afdeeling wordt opgerichtVoor ingewijden is het duidelijk, dat slechts werkkracht en voldoende middelen noodig zijn om de zegeningen der vacantie-kolonies door geheel ons land te doen genieten. In 1906 werd het mooie, ruime Kolonie- huis »Ketdijk« gebouwd. De bestuurders van het Centraal Genootschap dachten toen werkelijk de eerste jaren voldoende ruimte te bezitten voor de verpleging der kinderen. En wat was de waarheid Reeds het jaar van voltooiing was er aanmerkelijk te kort aan plaatsruimte. Nu iu 1909 heeft het Centraal Genoot schap naast koloniehuis »Kerdijk« 5 tehuizen in huur, die tegelijkertijd te zamen 190 kinderen kunnen herbergen. Wat dringend noodig is, dat is de uitvoering van een tweede eigen kinderhuis, waarvoor de plannen reeds lang gereed zijn. Dan is er tenminste voorloopig weer plaats om te verplegen, dan kan het Genootschap zich weer onbelemmerd uitbreiden. Maar als niet zeer spoedig aan den bouw kan begonnen worden, zal het blijken een ramp voor het Genootschap te zijn, welks wasdom een bewijs is voor de noodzakelijkheid van zijn bestaaD. Pasmunt is slechts voldoende, als die van alle zijden stroomt naar Ceintuurbaan 286, Amsterdam, bij den Heer Th. M. Ketelaar, schoolopziener in het arrondisse ment Hilversum, den penningmeester van het Centraal Genootschap. Zeventig k tachtig duizend gulden zullen noodig zijn voor een koloniehuis, dat aan de hoogste eischen voldoet. Als alle kin dervrienden wisten, hoezeer dat tehuis een levensbehoefte is voor het Genootschap, dan zou er straks geen badplaats of zomer- centrum zijn, waar niet voor hel bouwfonds gewerkt werd. Nederland stond op gebied van vacantie- kolonies langen tijd onder aan de rij der beschaafde landen. Als het echter voortgaat op den ingeslagen weg, kan het eenmaal een eereplaats innemen. Misschien is die tijd niet ver. Moge een beweging ontstaan voor het nieuwe tehuis, een steeds sterker wordend begeeren naar wat zoo dringend noodig is, een beweging, niet tot bevrediging van den nationalen trots, maar ter wille van liet zwakke kind. Egmond aan Zee Juli 1909. A. C. BOS. Gedelegeerde bij de Verpleging van het Centraal Genootschap voor Kinder H. en V. Kolonies. Loting voor de Nationale Militie. Bij Provinciaal Blad wordt bekend gemaakt, dat de loting voor de Natio nale Militie, Lichting 1910, zal plaats hebben Te MIDDELHARNIS op Donderdag 2 September, voor Middelharnis voor middags 9 uur, Stad aan 't Haringvliet 10 uur; Te OUDE TONGE cp Donderdag 2 September, voor Oude Tonge 's namid- digs 12,45 uur, Den Bommel, 1,15 uur, Ooltgensplaat 1,45 uur Te OUDDORP op Vrijdag 3 Sep tember, voor Ouddorp voormiddags 8.30 uur, Goedereede 9 uur, Stellendam 9,30 uur Te DIRKSLAND op Vrijdags 3 Sep tember, voor Dirksland voormiddags 11,30, Melissant 's namiddags 12 uur, Nieuwe Tonge-Herkingen 12,30 uur, Sommelsdijk 1 uur. Te BRIELLE op Maandag 16 Au gustus, voor Brielle voormiddags IJ uur, Oostroorne 11,30, Vierpolders 12 uur Te HEENVLIET op Woensdag 18 Augustus, voor Heenvliet voormiddags 11,30 uur, Zwartewaal 11,45 uur, Geer vlietAbbenbroek 12 uur; Te 8P1JKENISSE op Donderdag 19 Augustus, voor Hekelingen voor-' middags 11,30 Spijkernisse 12 uur; Te ROZENBURG op Vrijdag 20 Au gustus, voormiddags 11 uur; Te HELLEVOETSLUIS op Zaterdag 21 Augustus, voor Nieuw-Helvoet voor middags 11,30, Hellevoetsluis 12 uur; Te NIEUWENHOORN op Maandag 23 Augustus, voor Rockanje voormid dags 11,30 uur, Nieuwenhoorn 12 uur; Te ZUIDLAND op Dinsdag 24 Au gustus, voor Oudenhoorn voormiddags 11.30 uur, Zuidland 12 uur; g9laatsel&ik Nieuws. Sommelsdijk. Een bij den heer Bijle- velt logeerend tien-jarig knaapje had het ongeluk van de trappen te vallen en den pols te breken, zoodat geneeskundige hulp voor hem moest werden ingeroepen. Middelharnis. Vrijdag viel P. S. inde kaai, eenzelfde lot onderging het zoontje van G. J. B. Beiden brachten het er met den schrik en een nat pak af. Stad aan 't Haringvliet. De gemeen terekening 1908 ligt van den 23 Juli tot 5 Aug. ter Secretarie ter visie. Van wege den polder Nieuwe Stad wordt heden de kom van de Kaai uitgediept voor eene goede vvaterloozing. De landbouwersknecht F. van Loon is door een klap van een paard zoo hevig aan het been verwond, dat geneeskundige hulp diende ingeroepen. Ben Bommel. Bij de op eenige dagen geiteen gehouden kasopneming van den (jew ente-ontvanger werd alles iu orde t>ev. den, De geloofsbrieven der herkozen raads leden J. C. Borgdorfï en A. van Weel zijn in de raadsvergadering van Vrijdag jl, in orde bevonden. De administratiekosten door deze gemeente aan de Grintwegcommissie te betalen bedragen f 150. De heeren A. van Weel, P. G. Jacobs en I. J. Bom zijn aangewezen om de gemeen terekening met de daarbij behoorende be scheiden over 1908 te onderzoeken. A v. d. Linde, loteling der lichting 1909 moet den óen Augustus a.s. naar Den Helder vertrekken, teneinde onder de wapenen te komen. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de Gemeente-rekening over 1908 van den 24 Juli tot en met den 6 Augustus e.k. ter Gemeentesecretarie ter visie ligt. De Burgemeester dezer gemeente maaat bekend, dat het kohier no. 1 der Bedrijfsbelasting invorderbaar verklaard den 2 1 Juli, aan den Ontvanger ter invordering is gezondeD. Oude Tonge. Ter algemeene kennis is gebracht dat het kohier no 1 der Bedrijfs belasting aan den Ontvanger is ter hand gesteld. Op het verzoek van fohs. Stoop om vergoeding voor den tijd dat zijn zoon voor herhalingsoefeningen zal onder de wapenen zijn, is door den Min. van Oorlog afwijzend beschikt. Door den Burgemeester is tegen Donderdag a.s. des vm. 10 ure een open bare vergadering van den Raad belegd. De Burgemeester heeft bekend ge maakt de wet, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. (Zie voor biz. publicatie.) Dirksland. B. en W. dezer gemeente hebben ter kennis gebracht dat de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente voor 't dienstjaar 1908 is overgelegd aan den Raad en tot en met 7 Aug. a.s. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Het bestuur van den polder Dirksland heeft doen weten, dat de door hen ontworpen nieuwe keur van dien polder tot 19 Aug. a.s. ter inzage voor belanghebbenden is nedergelegd, ten kantore van den Secretaris dier polder, en dat bedenkingen of bezwa ren daartegen schriftelijk kunnen worden ingediend bij gemeld bestuur uiterlijk op 18 Aug. 1909. Een gedeelte van het bericht voor komende in het vorige nummer, schijnt niet weergegeven te zijn. Wel heeft het knaapje op het plein (oorzaak onbekend) een be nauwdheid gekregen waardoor hij ineen zakte en thuisgebracht moest worden, waarvoor het noodig geoordeeld werd geneeskundige hulp in te roepen. Herkiilgen. De commissie vormende het Bestuur der Vereeniging tot het houden van een jaarlijkschen nationalen feestdag bestaat uit de heerenH. Dorst voorz., F. Duim, seer., G Noordijk penro., Corn. Witvliet, G. H. Eelderink, H. Noordijk, J. den Boer, L. Heijblom en H. v. d. Velde. Naar men verneemt zal op 31 Aug. a.s. feest worden gehouden en is men bezig daar voor per circulaire gelden bijeen te verza melen. Het inschrijvingsregister voor het dienstjaar 1910 is thans gesloten en ligt gedurende 8 dagen van af 23 tot 31 Juli ter secretarie ter inzage en kunnen bezwaren indien deze mochten bestaan worden inge bracht, De rekening van inkomsten en uit gaven voor het jaar 1908 van deze gemeente ligt gedurende 14 dagen van af 24 Juli tot 7 Aug. ter visie ter gemeentesecretarie alhier. Naar men uit goeden bron verneemt hebben de pogingen om tot de oprichting eener Liberale Kiesvereeniging te komen tot op heden schipbreuk geledeD. Bij omroep werd heden dat is Maandagavond bekend gemaakt dat zij die als lid wenschen toe te treden tot de alhier opgerichte vereeniging om jaarlijksch een feest te organiseeren voor den prijs van f0,25 ter herberge van J. v. Putten a.s. Woensdagavond daarvoor in de gelegenheid worden gesteld. Ouddorp. In verscheidene aardappel velden is reeds de gevreesde aardappelziekte waargenomen. - Bij J. Bosland alhier is wederom een postduif gevangen gemerkt aan de linkerpoot met een gummiering waarop van binnen stond: 527 Z en aan de buitenzijde: sGerard Bergsche Bond '09«. Aan de rechterpoot gemerkt met een alluminiumring waarop te lezen stond s>S. B. Anvers 80 - 18990L De Linkervleugel was gestempeld met vSt. Denis«. Oeineen&eraaiï.. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Stad aan 't lini-ingvlief op Don derdag 22 Julij.l's nm. 2,30 uur. Prasent alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De vergadering wordt geopend, en de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ter tafel. a. Ingekomen stukken. Ie. Een adres van D. Huizer Jz., oin vooreen half jaar ontheffing van z'n aanslag in de honden belasting over 1909, daar hij van af Mei niet meer iu het bezit van een hond is. Conform het advies van B. en W. wordt afschrijving verleend. 2e. Begrooting van de Gezondheidscommissie gezetold te Middelharnis, waaruit blijkt, dat deze gemeente over het dienstjaar '10 f 26,97' aan bijdrage debet is. Dit bedrag zal op de begrooting worden ge bracht. 3e. Adres van de afd. Oost ï'Iakkee van de Holl. Mij. van Landbouw te Oude Tonge, met verzoek om voor eene te houden veekeuring in September, wel van gemeentewege te'willen sub- sidiëeren. Wordt terzijde gelegd, omdat het op ougezegeid papier gesteld is. 4e. Begrooting van de Grintwegcommis3ie ie Ooltgensplaat met verzoek tevens de op f 160 uitgetrokken kosten voor administratie wel te willen vaststellen. Acclamatie. 5e. 8chrijven van Ged. .Staten, om de verorde ning op de heffing, van wiegloonen te herzien, en voor 1 September a.s. ter goedkeuring in te zenden. Deze verordening wordt opnieuw vastgesteld. 6e. Proces-verbaal der op 21 Juni 11. gehouden kasopneming bij den Gemeente-ontvanger. Notificatie. b. Voorstel van den Voorzitter namens B. en W. om den klokluider voor buitengewone diensten als zoodanig ter gelegenheid van de heugelijke gebeurtenis eene gratificatie te verieeneu van f 2. Na enkele discussie wordt deze gratificatie vast gesteld op f 4. c. Aanbieding der gemeenterekening over den dienst van 1908. d. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur, 0111 naar aanleiding van de dit jaar 'e houden volks telling, eene nieuwe huisnummering te laten geschieden, waarvoor de kosteu worden begroot op 15 gulden. Acclamatie. e. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het doen van enkele af- en overschrijvingen op de begrooting over '09. Acclamatie. f. Adres van P. G. Diepenhorst, houdende ver zoek om naar aanleiding van verschillende ge ruchten de stembiljetten te willen nazien. g. Adres van A, Koppenaal, houdende verzoek om de stemmen, uitgebracht ter verkiezing van 2 leden van den Gemeenteraad, opnieuw te tellen. De Voorzitter brengt de adressen onder f. «n g. genrsmd in behandeling en constateert, dat het in de adressen beweerde, juist is, namelijk, wat betreft dat van den heer P. G. Diepenhorst, dat hij, als Voorzitter van het stembureau aan het oudste lid, den heer A. Braber Pz. een biljet heeft overhandigd, hem tegelijk opmerkende die kiezer heeft zeker secuur gestemd"; en wat betreft dat van den heer A. Koppenaal, dat hij het invullen der „turven" de heer Koert opeen gegeven oogenblik zijne „turf" vol had, toen de heer Scherpenisse opmerkte, dat zijn „turf" niet „vol" was (hetwelk de heer Scherpenisse beves tigt als zulks gezegd te hebben) waarna de Voor zitter vraagt hoe de anderen stonden, die hun „turf" ook „vol" hadden, en dat de heer Scher penisse zijne „turi" toen heeft volgemaakt. De heer Koert merkt op dat de heer Scherpenisse in zoo'n geval op het stembureau dient te pro testeeren. Na eenige delibera tie, verklaart niemand der leden zich tegen de opening van het pak Stem biljetten. Hierna wordt tot opening van het pak stem biljetten over gegaan. De Voorzitter laat elk der leden de zegels aan het pak zien, en opent het daarna. Na telling wordt geconstateerd, dat op zich hebbeu rereenigd de heeren A. J. Braber 92, D. A. Landheer 85, en de Buiter 84 stemmen, terwijl alsnog een biljet van onwaarde wordt verklaard. Aau de stemming over de waarde van dit biljet wordt geen deel ganomen, door de leden A. J. Bratsr en E. H. de Ruiter. De leden A. J. Braber, J. Koert Mz. en A Braber Pz. protesteeren tegen de meening als zoude dit biljet van onwaarde zijn. Alsnog worden aangewezen als leden der com missie voor het onderzoek der rekening over 1908, de heeren A. J. Braber en I. Scherpenisse. Hierna wordt de vergadering gesloteD, en gaat. ze in privé over. Zitting van Maandag 26 Juli. Voorzitter de Burgemeester. Present alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen. De heer Koert vraagt naar aanleiding van de voorgelezen notulen het woord, en vraagt of het goed verstaan is, dat in de notulen vermeld staat, dat de Voorzitter in de vorige vergadering, in verband met de opening van het pakket stem biljetten, gevraagd heeft, of niemand zich tegen de opening daarvan verklaarde, en beweert, dat de Voorzitter dit niet heeft gedaan, en dat het pakket dus zonder voorafgaand raadsbesluit, en dientengevolge in strijd, met de Gemeentewet is geopend. Verder vraagt spreker of, en zoo ja, hoe de Raad bepalen kan, dat de heeren A. J. Braber en E H. de Ruiter gekozen zijn, in weerwil van het feit, dat het proces-verbaal van stemming anders luidt. De heer Braber vraagt of alsnog in de notulen wordt opgenomen, welke wijzigingen in de ver ordening op de heffing van weegloonen zijn aangebracht. De Voorzitter zegt, wat betreft dit laatste, toe, én merkt den heer Koert op, dat hij in de vorige vergadering wel gevraagd heeft, of zich niemand tegen de opening verklaarde. I)e heer Koert antwoordt dat het niet waar is, het welk zelf èn door den Voorzitter, en den heer Scherpenisse in de vorige vergadering ge zegd is, nl. dat geene stemming heeft plaats gehad. De Voorzitter repliceert, dat voor het nemen van een besluit geene hoofdelijke stemming vereischt is, doch alleen wanneer dit wordt ver langd, en acht een besluit conform de wet, wan neer niemand op de vraag, om het pakje stem biljetten te openen, ontkennend antwoordt. En dit is geschied. De heer Koert: De notulen zijn heelemaal niet goed, want van al mijne mededeelingen en protesten, staat niets vermeld, waarvan ik alsnog opname eisch. En verder: Waaruit concludeert de Voorzitter dat benoemd zijn de heeren A. J. Braber en E. H. de Ruiter; ik eiseh dat aangewezen wordt, op grond van welk wetsartikel dit geschiedt. De Voorzitter: Het geldt hier niet de wet zelve, maar hare interpraetatie, waar de wet niet alles in bijzonderheden regelt, terwijl ook de schrijver van „het Gemeenterecht* Oppenheim, ten dezen opzichte met andere gezaghebbende schrijvers van meening verschilt. Waar nu bjj da laatste telling is gebleken, dat A. J. Braber 92, D. A. Landheer 85 en E. H. de Ruiter 86 hadden ver kregen, en dat de gevolgtrekking dan voor de hand ligt, dat Braber—Ruiter gekozen zijn. De heer Koert merkt op, dat dit niet juist is, en eïscht opname in de notulen van het heden gesprokene. De Voorzitter deelt den heer Koert mede, dat, hetgeen in de notulen vermeld staat goed is. De heer Koert: „Neen, mijn waarde lieer'. De Voorzitter: Ik ben voorloopig nog geen waarde heer. De Heer Koert Zoo noem k u toch Spreker ontkent het feit nogmaals, dat de Voorzitter gevraagd heeft of zich niemand tegen de opening van het pakje verklaarde, maar de Commi°8aris hem gemachtigd had tot het openen, en dus de Voorzitter het pakje geopend heeft op machtiging van den commissaris en niet op de beslissing van den Raad. De Voorzitter zegt niet gesproken te hebben van eene machtiging van den Commissaris om dit pakje te openen, omdat dit gewoon onzin zou zijn. Hij heeft alleen gezegd dat Commissaris den Raad Competent achtte te besluiten tot opening der Stembiljetten. Spreker beschrijft de toedracht van de zaak aldus: Hij heelt den Raad medegedeeld, dat de Commissaris op zijne betrekkelijke vraag, Ged, Staten gehoord, had geantwoord, dat het pakje stembiljetten door den Baad kon geopend. De heer Koert antwoordde hier toen op, dat wanneer de Voorzitter dat eerder gezegd had, hij geene bezwaren zou hebben geopperd. De Voorz. heeft toen gevraagd of niemand zich tegen de opening van het pakje stembil jetten verklaarde waarna geen der leden zich heeft laten hooren. De heer Ai-ensman stelt voor de zitting te schorsen. (Groole billariteit, geroep: „dat, beurt nooit. Hierover eischt de heer Koert stemming. De Voorzitter vindt, dat bij aldien opname in- en aanvulling van de notulen plaats vindt, hier over beter kan gestemd worden, wanneer dit geschied is. Hiermede vereenigl zich de heer De Ruiter volkomer. Nogmaals eischt de heer Koert hierover stem ming en vraagt waarom bovendien niet in de notulen is opgenomen, dat bij en de heeren A. Braber Pz. en A J. Braber tegen dp afkeuring van het stembiljet protesteerden. De Voorz. zegt dat van protesteeren van de zijde der drie genoemde leden geen sprake is geweest, waarop de lieer Koert vraagt of dan de heeren A. JBraber en A. Braber Pz. krankzinnig zijn geweest, om dit toch te heiveren. De Voo zitter antwoordt hierop dat wanneer de beer A. ,T. Braber en A. Braber Pz. zoo vrij zijn liet te beweren, hij voor zich eVeneens de vrijheid eischt, om het tegendeel te beweren. De heer Koert U hebt geene meening, Voor zitter. Hierop vraagt de Voorz. of er nog meer op- of aanmerkingen op de gelezen notulen zijn. Nogmaals vraagt de heer Koert, naar aanleiding van welk wetsartikel de Voorzitter den heer De Ruiter gekozen mug verklaren, en uit zijne mee ning in de woorden „je weet geen webartikel hél' (Gesis op de tribune) De Voorzitter herhaalt het den heer Koert zooevên medegpdceldc, dat het niet duidelijk in de wet is geregeld, maar dat aldus de interprae tatie op de Gemeente- en Kieswet van gezagheb bende schrijvers ie. Hierna sluit de Voorzitter de beraadslaging over dit onderwerp, terwijl de heer Koert opmerkt, dat het hem spijt, dat de Voorzitter in. dezen geen wetsartikel weet te noemen en zegt, ja de beraadslaging buiten hé. dat kennen ze. Tenslotte vraagt de heer Koert stemming over de opname van bet, gesprokene in de vorige vergadering in de Dotulen. Besloten wordt met 4 tegen 8 stemmen om eerst de notulen aan te vullen en dan in de volgende vergadering uit te maken of ze goed zijn. Hierna volgen de geloofsbrieven van de tot leden van den Raad benoemden|A. J. Braber en E. H. de Ruiter. De heer Koert merkt op, dat het hem verwon dert, dat de heer de Ruiter een geloofsbrief bezit en vraagt den Voorzitter of deze „dan maar op eigen handje" de geloofsbrief heeft uitgereikt, waar het hem niet bekend is, dat hij dien heeft mede- onderteekend. BJDe Voorzitter deelt den heer Koert mede, dat niet de geloofsbrieven door het stembureau wor den afgegeven, maar dat de burgemeester het afschrift van het procesverbaal van candidaatstel- ling, en de voorzitter van het stembureau het afschrift van het procesverbaal van stemming uitreikt. (Gelach op de tribune Hierna verzoekt de Voorz. den leden J. Koert en I. Scherpenisse, zich wel te willen belasten mat liet onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. J. Braber en den leden A. Braber Pz. en C. Arensman van dien van den heer E. H. de Ruiter. De heeren J. Koert en I. Scherpenisse belasten zich met het onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. J. Braber, en de heer C. Arensman met dat van dien van den heer E H. de Kuiter. De heer A. Braber Pz. weigert aan dat onderzoek deel te nemen, „omreden hij er zich niet mede vereenigen kan. (Op de tribune gegrinnik.) Op een gelijke vraag van den Voorzitter aan de heeren A. J. Braber en J. Koert, wordt eveneens geweigerd, zoodat de geloofsbrief van den heer de Ruiter wordt onderzocht door de heeren C. Arensman en I. Scherpenisse, die zich daartoe wel bereid hebben verklaard. De heer Koert laat z'n weigering gepaard gaan met de woorden „doe 't zelf, je heit ze zelf ge schreven I De commissiën van onderzoek rapporteeren, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden, en mitsdien tot toelating wordt voorgesteld. De heer Braber wordt alsnu met de algemeene stemmen toegelaten, terwijl over het voorstel tot toelating van den heer de Ruiter de stemmen staken, zoodat dit als verworpen wordt beschouwd. Ten laatste vraagt de heer A. J. Braber, of het op den weg van den gemeenteveldwachter ligt bij eene stemming den kiezers van het gemeente huis terug te houden, of wel dat hij dit deed in opdracht van den Voorzitter. De Voorzitter zegt toe dit te onderzoeken. Hierna wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente iüerkisjgj'ss, op Vrijdag 23 Juli des vm. 9 30 uur. Afwezig de beide niet herkozen raadsleden van Eek en Kardux. De voorz. Mr. C. Zaaijer opent op de gebruikelijke wijze de vergadering en ver zoekt den Secr. de notulen der vorige vergadering ie willen voorlezen welke onveranderd worden goedgekeurd en gt-teekend. Aan de orde zijn „Mededeeling Ingekomen Stukken." Ie. Missieve van H. H. Ged. Staten goedge keurd terugzendende hel besluit van den Raad lot wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1908. 2. Idem van gemeld College daarin meldende dat het bedrag door het Rijk aan de Gemeente uit te keeren f2260,08 bedraagt. 3e. Idem eene meededeelend dat in deze ge meente als behoorende tot die welke minder dan 5000 inwoners telt bpt. tappen en slijten van ster ken drank vereenigd mag blijven. 4e. Idem eene van de Commissaris der Konin gin daarin meldende hij de Burgemeester dezer Gemeente verlof geeft vanaf 24 Juli tot 9 Aug. afwezig te zijn mits dpn oudsten "Weth. met zijn functie belasten den Raad kennisgeeft. 5e. Missieve van H. H. Ged Staten inhoudende kennisgeving dat voor het jaar 1909 een buiten gewone subsidie voor het Lager Onderwijs is toe gekend ten bedrage van f1000. 6e. Idem van voornoemd College inhoudende goedkeuring op het raadsbesluit tot afschaffing der kermis. 7e. Procesverbaal van boeken en kasopname gedaan ten kantore van den Gemeenteontvanger eer.-teus der Gemeente en tweedens de Armen kas waarbij bleek in kas aanwezig te zijn respec tievelijk f262,03 en f390,08 welke bedragen accoord werden bevonden evenals alles wat hierop be trekking heeft en daarbij behoort. De Voorz. stelt voor deze eu alle voorgaande stukken voor kennisgeving aan te nemen waartoe wordt be sloten. De voorz. zegt nog is ingekomen een verzoek van schipper A. Munters thansgedommicilieerd te Dordrecht om de helft van het bedrag waar voor hij is aangeslagen in den H. O. af te schrijven aangezien hij vanaf 1 Juli heeft opgehouden inwoner dezer gemeente te zijn. Besloten wordt de helft van het bedrag groot f7.65 dus f3.82'/, af te schrijven. Daarna benoemd de Voor2. eene commissie bestaande uit de Heeren den Boer en Munters tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden J. van Kempen en M. Keijzer. Deze iu orde bevonden zijnde wordt door den Voorz. geadviseerd tot toelating te besluiten. Alsnu wordt voorgelezen een staat van Burg. Recht van Eigendom zooals huizen, tuinen enz. enz. en ook eene van Publiek Recht van Eigen dom, zooals school, politiewoning, arrestanten lokaal, toren, kaai, haven enz. enz. welke beiden worden vastgesteld. Volgt nu een voorstel van B. en Weth. eene belangrijke reparatie te doen aan het sclioolge- gebouw, nl. het dak boven de portalen en de watergoten te vernieuwen. Zij hebben zich daartoe in verbinding gesteld met den heer Klem, smid alhier en volgens de beurt met dat werk belast. Thans van zink zijnde oordeele deze nu beter volstaan kon worden met gegalvaniseerd ijzer, en had daartoe op verzoek monsters ingezonden en eene begrooting opgemaakt van de temaken onkosten. Na aftrek van het te verkoopen zi0j- liep het over een bedrag groot f280. Voorgesteld door den Heer den Boer was men het vrijwel eens, om ioplaats van gegalvaniseerde gooten deze te nemen van gegoten plaatijzer, wat wei is waar duurder doch met het oog op den langen duur voordeeliger zou zijn. De Voorz. zegt, dat ook daarvoor de onkosten zijn opgegeven en de post dan met meer dan f 100 verhoogd wordt. Hij vraagt daarom mach- tiging van den Raad, niet smid Klem daarover te onderhandelen en te doen, wat door deze als deskundige wordt geoordeeld. De Heer v. d. Velde vraagt of de reparatie niet zou kunuen worden gesplitst, daar juist de Heer Klem telkens de grootte reparatie's treffen anders zou hij moeten voorstellen het aan te besteden. De Voorz. antwoord geen splitsing mogelijk is en noodig alles dient gerepareerd te worden. De Heer Mans is het met v, d. Velde eens alsmede ook de andere leden, ja zelfs de Voorn voelt volgens zijn verklaringen veel om het daaN heen te leiden dat beide smeden daarvan proS- teeren. De heer v. d. Velde bespreekt de mogelijkheid van het gecombineerd te laten doen. Zoo ook dit niet kon vond hij bet mooier ieder jaar wat te doen. Na nog eenige discusie wordt aange- nomen hët in combinatie te doen en hierover met Klem te onderhandelen. De Voorz. zegt nog is ingekomen een schrijven van de alhier bestaande vereeniging tot het hou den van een jaarlijks nationaal feest. Het is vooreerst te laat ingekomen en ten tweede on. gezegeld om te ktmnen behandelen. Da Voorz, acht het evenwel gewenscht de meening van den Raad te weten, om als een verbeterde aanvraag wordt gedaan, terstond te kunnen antwoorden. Met betrekking tot bedoeld schrijven, wordt aangenomen een subsidie aan deze vereeniging toe te kennen voor dit jaar van f25, onder voor waarde het feestprogramma aan B. en W. te onderwerpen. Ais laatste punt der Agenda wordt de Gemeente Rekening dienst 1908 voorloopig vastgesteld als volgt: gezamenlijke ontvangsten f 10359,64 ge zamenlijke uitgaven f9806,32' batig saldo f653,31'. Ten slotte wordt door den Heer den Boer ge wezen op de in de nabijheid liggende ongezonde modder voor de woning van W. Lokker. De Voorz. zegt dit door B. en W. in oogensohouw is genomen en het voornemen bestaat hierin verbetering te brengen. Niets meer aan de orde zjjnde wordt de ver gadering gesloten. De eopie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur! Blijkbaar word ik hier in Oude Tonge gerekend onder de Socialisten; en daar ik er niet onder gerekend tvil worden, en ik er toch aanleiding toe gegeven heb, zoo wil ik hiermede een kleine opheldering geven van mijn tegenwoordig gods dienstig en politiek standpunt, opdat men zich in mij niet vergist. Voor een paar jaar las ik veel schrijvers, zoo als Tolstoy, Domela Nieuweuhuis, Troelstra en dergelijke, met wie ik zeer sympathiseerde, waar door ik dikwijls de hierboven aangehaalde aan leiding gaf. Ik droomde dezelfde utopiën als genoemde schrijvers en trachtte (maar steeds te vergeefs) genoemde utopiën overéén te brengen, met de grondslagen der Heilige Schrift en van het Evangelie. Ten laa'sle ben ik gekomen tot de conclussie, dat de orthodoxe leer de grondslag is van de Heilige Schrift. En daar ik het socialisme en het Liberalisme niet met de orthodoxie kan vereenigen, zoo blijft mij niets anders over, dan die partijen, die ge baseerd zijn op een zeer moderne levensbeschou wing en het materialisme, den rug toe te keeren. Ook de Antirevolutionaire partij kan ik, al wordt ze in beginsel beheerscht door de orthodoxie, niet aanhangen, enkel en alleen omdat ik niet Roomsch Orthodox ben. Hiermede heb ik, naar mijn meening, mijn plioht gedaan. Men weet nu tenminste onder welke partij men mij kan rekenenonder de neutraliteit. Sapienti sat. Oude Tonge, H. BERK. [Sapienti sat Voor ons nog niet De Heilige Schrift zegt nl. de Christus Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij. Hoe kunt u dan »neutraal« zijn Wil de heer Berk ons die vraag eens beantwoorden Red.] Vrijdag 30 Juli a.s. 's avonds 6§ uur: Verkoop van Tarwe aan de Langeweg en Luce' tie Klavers om 1 maal te maaien aan den Buurmansweg in den polder Oudeland te O ide Tonge en onmiddelijk daarna in eeue zitting Veiling en Afslag van Het erfpa.-htsrecht tot. 1 Nov. 1949 van het Oos telijk deel van een perceel open grond aan den Oudelandschendijk te Oude Tonge groot ongeveer 2 Aren 70 centiaren kad. Sectie C. no. 1445 gedeeltelijk, bij Wed. G. Kanters en Zoon. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 4 Aug. inzet en op Woensdag 11 Aug. afslag telkens's avonds 6 uur in het logement van Frans Troost te Stellendam van een ruim goed onderhouden Woon- en Winkelhuis met schuur en tuin op den besten stand aan den Dorpsweg te Stellendam, in twee perceelen en massa. No taris VAN SCHOUWEN. Verhuring bij inschrijving naar de benificie van 7.15.40 Heet. bouwland in de polders Oudeland, Magdalena- en Molenpolder gem. Oude Tonge, voor dhr. L. Soldaat te Stad aan 't Haringvliet. Onderteekende inschrij vingsbiljetten moeten worden ingeleverd voor of op 4 Aug. a.s. ten kantore van Notaris P. A. VAN BUURKN te Middelharnis. Op Woensdag den 4 Aug. a.s. 's nm. 3 uur in de zaal van dhr. Meijer te Middel harnis van tarwe, haver, chévelier gerst en tweede snede klavers, gelegen onder de ge meenten Middelharnis en Slad aan 't Haring vliet voor de Heeren J. O. van Oostende, Dingem. Slis, J. D. de Graaf allen te Mid delharnis eu Mej. Wed. Willem Braber te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUU- REN. Op Donderdag 5 Aug. a.s. 's nm. 2 uur in de zaal van dhr. Meijer te Middelharnis van haver in den van Pallandtspolder te Mid delharnis voor dhr. A. A. Mijs te Sommelsdijk Notaris VAN BUUREN. Donderdag 5 Aug. vm. 9 uur 132 percee len Tarwe, Erwten, Rogge en Haver te velde onder de gemeen'en S'ellendam, Goedereede en Melissant in het logement van Troost te Stellendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Donderdag 12 Aug. 1909 's vm. 10 uur van 7 paarden, 31 stuks hoornvee, 3 schapen, 1 vet varken, landbouwwerktuigen, ms'kgereedsc' ten verzoeke Vreeswijk] Notarissen P harnis en J. Oen De men' kwajongen, zijn de per den is. De mene over de Ge lem met t zeer modie; Het vogelt is het tr menJ ware verhi snood bedr: lijke, maar te geven. Enfin, f maakt geb: met een ze juist bescl De mem juist op c boven het het schrot jas een lar vlek krijgt sneden ruj De men er niets va stijf trippel schoenen I de bruine Maar dt linge gev getuige is aansohen lievend g« bruiue jas, met de le' mee te ki De mer Groote II' verontwaa hilariteit dezen me langrijk vi te Rozorf kwajongei te wensl gebeurde met de b lijk met Haarlems dat hij v En dt haastiger toe, die 1 verzoekt dat schoi De

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2