rt Woensdag 28 Juli 1909. 24sle Jaargang N". 1471. iat. leton, [1st lappelen. loofli^fliiedeii. IN HOC SIGNO VINCES vooi* tie Znidliollaiiflsclie en Zeeuwscfie FJlanden. mi Antirevolutionair Orgaan S Mzn. T. BOEKHOVEN, Ï5. - to ïsteliing i 'UTTEN, KOE- en 3e werken. le en Over- fG'. srken, rwaren, ie Slijperij. dres voor ngsringen. lime keuze nonteerd. r f -»»ras sn worden vergoed. SOMMELSDIJK. officieel Gedeelte. De schriften der ^eieer- den. Tuin- én liandlioiiw. Antwoorden of mededeelingen Binnenland. CC Ne al Zoo EL So kennen, B s uit één O* nheid er 3 O ■1 tiaten. B N a f 2,-. tte voor gfoaar. 0 O 0* IW 2183 de, Bleek- zwakte. Ih f 1.50. opwekkend middel. Pi I 1.90. en |id, I08. 24S° lverisateurs Hen tot het en Ver is©.Fijn inco boord Melissant nden jN, Hc iTTEN, )LQGNE, )CÖLAAA 3d, IIJPEV nmagazyn. 5. to CJi m to ORÏ, TERD1JI. Iharnis. H0RL0- O Deze Courant versehjjnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVEB Teïefoom Ercftereouom. Mo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Aile stukken voor «Se l&edactie bestemd, AdverteiBiên ess verdere Administratie franco Soe Se zenden aara den Uitgever. Inrichtingen, welke gevaarschade of hinder kunnen veroor zaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. BrinkmaD, alhier om op het peroeel, kadastraal bekend in Sectie B, no. 1553 een broodbakkerij te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Sommelsdijk, den 26en Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAPF. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente Mid- delharnis, maakt bekend, dat het kohier no. i der belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het dienstjaar 1909—1910 invorderbaar verklaard op den 22en Juli 1909 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, den 24 Juli 1909. De Burgemeester, ULBO MIJS. Ieder mensch oefent invloed ten goede of ten kwade. Oud of jong man ol vrouw; geleerd of ongeleerd rijk of armniemand is er of hij wekt dan wel ondergaat invloed. De deugd vindt hare belooning in zich zelf, ja gewis; maar een lieflijk licht straalt af op hen, die in haar omgeving zijn. De ondeugd vindt be straffing in zichzelf, gewis, maar boos aardig is de kracht, waarmee ze ande ren tot nadoen noopt. Invloed oelent een ouder op zijn kinderen de buren op elkaarde dorpelingen in hun reilen en zeilen de onderwijzer op de school; de leeraar op zijn lidmaten; de rijke op zijn onderhoorigen, de Minister aan de tafel, de Koningin op haar troon. Gezegend of vervloekt is die invloed. "Weldadig of demonischTer hel of ten hemel. Tot vrede of tot oproerig heid Tot werkzaamheid of tijdver - kwisting. Tot onderzoek of geestelijke traagheid. Tot verbetering of verbitte ring. Tot deugd of ondeugd. Groot is de invloed der geschriften der geleerden.'! Wat zij aan goudgeld smeden, komt in centen en dubbeltjes onder het publiek. Daar aan de Hoogescholen worden de geesten gekneed. De professoren geven de leerstof aan hun studenten en met deze kennis gaan de rechtsge leerden, de predikanten, de doktoren, de natuurkundigen en filosofen de maatschappij, de wereld in. De gesproken woorden der geleer den en wat zij zwart op wit drukken laten is teerkost voor duizenden. Hun invloed reikt oneindig veel verder dan de universiteit. Ongelukkig het Land, welks koning een kind is Maar niet minder rampzalig de erve, waarop een valsche,ongoddelijke onge- loovige wetenschap groeit en bloeit, die als onkruid den goeden oogst belemmert en vermindert. Ontzettend is de invloed derbooze schriften der geleerden. Zij maken de droeve beschaving. Zij negeeren het Geloof. Zij hagelen hun verwoestende woorden over de eenvoudige zielen, die eertijds in geestelijken zonneschijn en milde geesteswerking in hun stille woning zich mochten verheugen. Zij maken de geesten te onzaliger uur wakker. Weldadig is de invloed der geloovige geleerden. Zij verrijken de beschaving. Zij heffen 't Geloof op. Zij regenen een milden regen over dorren en smach- tenden akker. Zij roepen op tot inkeer, tot herziening, tot vernieuwing, tot veredeling, tot terugkeer of voortgang. Het edele komt weer boven. De doornen en distelen des levens worden door hen aangewezen, maar ook het werktuig om ze te dooden. De schriften der geleerden kunnen zoo machtigen invloed oefenen ten goede of ten kwade. Geen revolutie in hart en huis en land, die niet vaak haar bron tot laving vindt in schriften der geleerden. Maar ook herstel is aan geschriften te danken. Wanneer op Staatkundig terrein geleeraard wordt, dat de mensch zijn eigen Souverein is en er geen gezag is bij de gratie Gods, dan is die leer een pest voor volk en natie. Dan wordt het gezag niet geheiligd, maar onder mijnd de gehoorzaamheid niet geadeld maar gedood. Wanneer op Wetenschappelijk ter rein geleerd wordt, dat de bron en de toetssteen van alle kennis en deugd en vooruitgang alleenlijk ligt in den mensch, daD is die leer een verder! voor het individu. Wanneer op Maat schappelijk terrein geleerd wordt, dat de levensverhoudingen het meest vast liggen, wanneer ze in contracten wor den bezegeld, dan is die leer een onder - gang ten leven. Wanneer op Kerkelijk terrein geleerd wordt, dat Gods Woord ligt in den Bijbel, is haar verwoesting nabij. Doch ook andersom. Wanneer de geschriften der geleerden een gansch anderen geest ademen een tegenover- gestelden geest ruischen is de uitwer king ook tegenovergesteld. Dat ieder dus toezie, wat hij leest. Dat ieder geleerde wete, wat hij schrijft. Dat iedere curator aan een Hooge- school beseffe, wien hij ter benoeming aan een Minister voordraagt. Dat iedere minister zijn roeping versta en hij ook beseffeLand Land Larid hoor des Heer en Woord De uitslag der Raadsverkiezingen. Eere, wie eere toekomt.'En dus aller eerst aan Herkingen en Stellendam. Daar werden de zetels van twee libe ralen ingeruimd door twee antirevo lutionairen. Waar gewerkt wordt, ziet men graag vrucht en daarom heerscht er blijdschap bij de onzen over de prachtige overwinningen in beide dor pen behaald. Saluut aan de kiezers en op hoop van zegen voor de geko zenen. Uitstekend waren de cijfers voor onze aftredenden in Sommelsdijk, Goe- dereede en Melissant Wat S tad betreft daarvan vertelt men wonderlijke din gen het geslagen lid de Ruiter zal triumfator zijn en de »gekozen« libe raal zijn benoeming kunnen aan den kapstok hangen als oude plunje. In Ouddorp, Dirksland, Nieuwe Tonge en Den Bommel heelt men den strijd niet onder de oogen gezien. Waar geen strijd is. zegt de Schrift, is geen overwinningen dus kunnen we van die dorpen alleen zeggen, dat ze er heel makkelijk afgekomen zijn met. de opmerking, dat de gelukkige tijd voor heel Flakkee eens aanbreke, dat men zonder strijd de meerderheid handhaven of oude zetels bevestigen kan. Voorzichtigheid om niet te verlie zen is de moeder der politieke porce- leinkast, Middelharnis was niet gelukkigéén der aftredenden viel. Over deze verkiezing zou nog al wat te zeggen zijnmaar waarvoor dient het. 't Is verloren en waarschijn lijk voor lange jaren blijft de meerder heid aan Links. Als er één dorp voor de antirev. in moeilijke positie verkeert, dan is 't wel Middelharnis. Versterking der Pers is één der middelen om den toestand te verbete ren. En een zeer onmisbaar middel. Over andere bezwaren bij deze ver kiezing zullen we zwijgen. 't Is in Middelharnis een zware strijd. En dat zal 't in de toekomst blijven. Deze les mogen alle Antir. Raadsle den, uit Middelharnis verkiezing trek ken Steunt elkaar. Staat schouder aan schouder. En wees geen lam tegenover eenig Liberaal, want dan brengen ze je naar de slachtbank en bij uw afire den verwijten ze je onnoozelheid. Waakt voor de strikken van de liberale vossen. En vergadert eerst in voor-vergade ringen, hoe ge op den Baad eenparig zult optreden. Wees eendrachtig en eensgezind. Der jongelingen sieraad is hun kracht. 't Is een woord van den wijzen Salomo en die kon spijkers met kop pen slaan der jongelingen sieraad is hun kracht. Maar kracht zonder een dracht bestaat bij uitzondering. Er mag eens een enkelen Hercules onder de schare zijn op geestelijk gebied, maar hij blijft dan toch een unicum, enkeling. Willen de jongelui kracht openbaren, dan moeten ze zich ver eenigen. Onze vaderen wisten het wel, hoe zeven pijlen in één bundel onver breekbaar waren, maar ze ondervonden het, wat ellende 't na zich sleepte, toen de band los wrong. En zoo ook met onze J ongel' ngen. Geestelijke kracht kan en voor hen zelf en voor 't Gezin, de School,, de Kerk, den Staat pas van hen uitgaan, als ze bij elkaar komen om zich te oefenen in eenvoudige kennis en wetenschap. Op Flakkee is nog braakland. De Jonge lingschap leeft daar maar heen als schapen zonder herder, verstrooid her en der en ten gretigen prooi van Liberalisme en Socialisme. De Leeraren der Ned. Herv. Kerk hebben hier een woestijn te ontginnen, 't Is alles nog bar, dor zand. Welke flinke hand begint eens met de ontginning. Wie plant de eerste stek Ook een statistiekZie naar Frankrijk Eerst een paar slagwoorden: »De Statistiek is de groote steunpilaar bij alle sociale wetenschap De Statis tiek is het wapen in de moderne po litieke en economische politiek. Sjonge, sjongewat een geleerdheid. Waf is statistiek bijeen tellen cij fers optellen en aftrekken en uitzoeken en er gevolgen uit trekken. Zooveel menschen geboren, zooveel gestorven, zooveel gehuwd, dat uit te zoeken is statistiek. En op alle terreyi kan men zoo'n statistiek maken. Zie nu naar Frankrijk. Ter eere van de Fransche Revolutie van 1789, toen de Staatsgevangenis door het volk der laagste lagen omver gehaald werdwerd 14 daag geleden te Parijs, met muziek op Gemeentekosten gedurende 3 dagen op straat gedanst. 13 Juli: dansen van 91272 's av. 14 Juli: dansen van 2-1-7 'sav. en 9 uur 'sav.—4 uur 's morg. 15 Juli dansen van 9121/4 'sav. Samen 19 uur bal. Per uur 8 dansen is 152 dansen Er worden 2663 straatbals gegeven. Is samen een goeie 400.000 dansen. Ook dus statistiek Uit Frankrijk Ter eere der Revolutie. Moeder als ze was van 't Liberalisme! Gevolgvan Ongeloof Mlaverrulters. In tal van bladen vonden we 't onderstaande opstel over „Het gebruik Tan klaverruiters. Bij het aanhoudend regenweer der laatste weken is het zeker niet van belang ontbloot de lezers nog eens te wijzen op de zeer gunstige resultaten, die in den landbouw met de uiterst practische klaverruiters verkregen worden. Het groote voordeel dezer ruiters bestaat hierin, dat bij het gebruik daarvan bet te drogen gewas geheel van den grond komt, zoodat alles gelijk matig droogt, terwijl bovendien veel minder in de gewassen behoeft gewerkt te worden, wat o.m. voor klaver, erwten enz. van zeer groot belang is, daar deze bij dit omwerken steeds reel ver liezen. Dat de verliezen bij de gewone wijze van drogen zeer groot kunnen zijn, blijkt wel uit de mededeeling van een landbouwer, die bij droging op het veld in een ongunstig jaar per H.A. slechts 16 HL. groene erwten oogstte van geringe kwaliteit, daar een deel reeds was ontkiemd en verkalkt, terwijl op ruiters gedroogd 35 5 40 HL. van goede kwaliteit zoude gewonnen zijn. Wanneer men 1 HL. erwten op f 9.— rekent, hetgeen doorec-ngenomen stellig niet te hoog is, bedroeg hier de schade dus ong. f200. p. H.A. Ook voor klaver, karwij, wikken, lupinen,vlas, boonen enz. worden met succes ruiters gebezigd, daar men dan zeker is het gewas steeds goed binnen te krijgen. De kosten van gebruik zijn zeer gering te noe men. Rekent men per H.A. op 48 ruiters, het geen zeker ruim voldoende is, en den prijs franco plaats van bestemming op ongeveer 50 ets. per stuk, dan bedragen deze per jaar en per H.A. slechts f 2.— daar de ruiterB bij goede verzorging wei 12 jaar bruikbaar zijn. Door de pogingen van de Ned. Heidemaatschap pij, die de ruiters op verschillende ontginningen doet vervaardigen, en zich voor het meer alge meen gebruik daarvan veel moeite geeft, zijn in verschillende deelen van het land reeds met veel succes ruiters ingevoerd. Zeer waarschijnlijk is de tijd niet ver meer, dat in het bedrijf van geen enkelen landbouwer deze bjj uitstek nuttige voorwerpen nog ontbreken. Immers „Wanneer het gewas op de ruiters staat, wordt bet geacht zoo goed als thnis 'te zijn. Wie nadere inlichtingen wenscht kan zich daartoe wenden tot de Directie der Ned. Heide maatschappij te Utrecht, die gaarne bereid is alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Ongetwijfeld kunnen heel wat lezers er hun voordeel mee doen. Wij raden bepaald aan zich om nadere inlichtingen te wenden tot de Directie der Ned. Heidemaatschappij te Utrecht. Want al regent 't nu ook niet altijd zóó hard en zóó vaak als 't tot heden heelt gedaan, toch kan 't gebruiken van klaverruiters ook in gewone omstandigheden tot sehoone resultalten leiden. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst' zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 321. Hoe kan ik klaverruiters bekomen (De geachte vrager vindt 't antwoord in onB opstelletje in 't nummer van bedeD.) 322. Hoeveel melk kan men bv. per uur met een centrifuge of seperator ontroomen t Antwoorden en mededeeling en. 318. Nu schuimaarde opdoen Gerust 1 Maar zet ze aan een hoop en laat die tegen den winter omzetten en in 't voorjaar nog eens. De schuim aarde laat zich dan prachtig verwerken. 319. Naar wij meenen is 't nieuwste werkje over veevoedering dat van den heer J. Kok. 't Wordt uitgegeven bij Wolters in Groningen. 320. „Veekmollen" (Veenmollen wordt be doeld) te verwijderen zonder ze te vangen? Daar weet ik niets anders op. 'kZal een opstalletje geven, zoo mogelijk in 't volgend nummer. De nieuwe Jliiiisler van Oorlog. Met ingang van 27 Juli is op verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslagen de luitenant generaal F. H. A. Sabron, buitengewoon adjudant van H. M. de Ko ningin, als Minister van Oorlog, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen en benoemd tot Minister van Oorlog de generaal-majoor W. Cool, inspecteur van het Militair Onderwijs. Het 49e jaarverslag der Vereeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs. Het verslag herdenkt in hartelijke bewoor dingen, den arbeid in het midden der Vereeniging van wijlen Ds. K. Scharten. In de plaats van den heer Mr. N. de Ridder, die wegens veelvuldige ambtsbezig heden zich als lid der Hoofdcommissie niet herkiesbaar stelde, trad op de heer Mr. J. C. de Marez Oijens, oud-minister van Water staat, Handel rn Nijverheid. De heer H. Bijleveld, die tot Inspecteur der Vereeniging is benoemd, werd vervangen door den heer L. G. Weisz. Het verslag betrenrt, dat met name zoo vele predikanten dvr Ned. Herv. Kerk antipathiek s'aan tegenover de scholen der Vereeniging en toont duidelijk aan, dat binnen hare grenzen vruchtbare samenwer king van de verschillende gezindten, zoowel voor lagere scholen als voor Kweekscholen mogelijk is en bestaat. Het bevat voorts belangrijke verslagen van de Inspecteurs en de Districtsraden der Vereeniging, een overzicht van hare afdee- lingen en scholen. Het aantal scholen steeg van 292 tot 320; dat der aangeslolen Kweekscholen ging door de aansluiting van die te Leiden, Gorinchern en Doelinchem van 6 op 9. Aan 59 scholen, werd uitgekeerd een bedrag van f 2925.voor de opleiding aan minvermogende kweekelingen ontvingen de Kweekscholen f 3760de Normaallessen f 820. Het Vooi schottenfonds, waaruit voor schoolbouw gelden worden verstrekt op eerste Hypotheek, kon niet aan alle aan vragen voldoen. De 4e leening ad f 100.000, waarvan nog slechts de helft geplaatst is, wordt daarom den vermogende Christenen aanbevolen. Aan het verslag is toegevoegd het Agen dum der 47e Alg. Vergadering op 1 5 Sept. a.s. te Utrecht te houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, In die vergadering zal de heer Prof. Dr. J, Woltjer inleiden Het ^Intellectualisme* en de heer M. Bremer »Eenige opmerkin gen aangaande de geldelijke aangelegenhe den onzer scholen.* Wat dringend noodig is ter wille van het zwakke Kind. Zwakke kinderen Wie midden-zomer iets voor hen wil doen, denkt onwillekeurig aan die heerlijke instel lingen, bronnen van levenslust en levens kracht, aan de vacantie-kolonies. De be langstelling was jaren sluimerende, teen elders vacantie-kolonies reeds deel waren van het volksleven, erkend middel tot verhooging van weerstandsvermogen. Einde lijk, na jaren van propaganda, is de ver andering gekomer. Als een zachte trilling, steeds aangroeiend bij 't voortplanten, ging een beweging over ons land ter wille van het zwakke kind. Steeds grooter werd het aantal vereeni- gingen en comités, steeds groeide htt aantal afdeelingen van het Centraal Genootschap voor Kinder Herstellings en Vacantie- kolonies. Nog voor enkele jaren werd door be langstellende vrienden getwijfeld aan de levensvatbaarheid dezer vereeniging. In 1905 is de voortgang begonnen. Toen werden 33 kindeten uitgezonden. En daarna toonde het Centraal Genootschap een groeikracht te bezitten, die zelfs zijn op richters verbaasde. Jaar op jaar vermeerderde het aantal zwakke kinderen, die het Genootschap deed verplegeD. Het cijfer 1200 wordt dit jaar overschreden. Die groei, die koortsachtige vooruitgang wordt bedenkelijk, soms benauwend. Af- :.^;vVVA

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1