joh. m. Inmaakkruiden met Kimpoeder. Advertentien. R. MEES Z00NEN, foor Sluis en UoJ. Dtiiiteiiiand ENGELAND. dementis ütfeuws. Een drenkeling. Tusschen de buffers doodgedrukt. Gasverstikking. Proces verbaal tegen Domela Nieuwenhuis. Verdwaald. Overleden. Van den toren gevallen. Het mes. Slangen. Verdronken. Waaghalzerij. Tegenwoordigheid van geest. Een ontzettende wedstrijdramp. Vechtpartij met doodelijk gevolg. Een gemeenteontvanger met de kas verdwenen. Een nachtelijk ongeval. Kassiers en Makelaars in Assurantiën. RENTEN VAT&ËLDÏËN a DEPOSITO lewaring wan Waardien, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. festflijt 263, liielliariiis. Steeds groote voorraad Horloges, KLOKKEN - PENDULES, Regulateurs en Wekkers. Tandarts REGENSBURG Laan van Meerdervoort 147. - Tel. 3943 is de eerste en derde Donderdag van iedere maand in het Hotél MEIJER te Middelharnis te spreken over alle Mond ziekten en Kunsttan den van 13—6 uur. 2805 Gebruik daarbij Hoz$}n-wfjii- azfjn van 15 Cents de flesch voor Augurken en Komkommers. Voor inmaken van Visch van 10 Cents de flesch, Akimgiortler tegen bederven van Azijn, ook afzonderlijk verkrijgbaar tegen 10 Cents per pakje. HOMZIJH mi AZIJH-EITfiACT. Gebruik Zomers Coceszeep, Glyce- rinezeep, of Stokpaardjes leliëmnelk- zeep. Bij uitslag Toiletcarbolzeep of Teerzeep. Verkrijgbaar bij TEEPE te Middel harnis en bij L. W. ZAAIJER te Dirksland. zichtig zijn en 't is allerminst mijn bedoe ling om van de opleiding tot het predik ambt af te schrikken.'Maar een feit is het, dat een kleiner procent der gemeenten vacant is, dan 10 of 15 jaar geléden. Daaruit zijn lessen te trekken. Vooreerst moest elke kerkengroep voor zichzelf een jaarlijksche berekening maken, hoeveel plaatsen nog vacant zijn, hoeveel ouden ongeveer per jaar wegsterven en hoeveel candidaten er dus ruim genomen, jaarlijks wel noodig zijn. Wie dan nagaat, hoeveel studenten zich tot het predikambt voorbereiden, die kan zien of de kans voor zijn zoon groot of klein is, dat ook hij zal moeten wachten op een beroep. Ten tweede wat wil God hiermede zeggen In ons land zijn nog o, zoo weinig christelijke rechtsgeleerden, letterkundigen, geneesheeren enz. Is 't nu niet een vinger wijzing voor ouders, die hun zonen kunnen laten studeeren, om nauwkeurig te over wegen, of ze niet even geschikt zouden zijn voor de studie in een audere faculteit dan die der godgeleerdheid? Ten derde dienen onbemiddelde ouders wèl te overwegen, of ze hun zonen durven toevertrouwen aan een toekomst, waarin ze moeilijk of ganschelijk niet een eigen gezin kunnen onderhouden. Als er velen wachten, die gaarne beroepen zijn, komen ook gemeenten aan de beurt, die zoo om ende-bij een 1000 gulden kunnen betalen, waar een predikant zonder fortuin en met een flink gezin niet van leven kan Ten vierde krijgen alle ouders een prik kel, om te onderzoeken uit wat hoofde ze hun zoon teologie willen laten studeeren. Omdat vader ook predikant is Omdat het een treffelijke positie geeft? Of allééa om den Heere te dienen, gelijk Hanna, die haar Samuel in den tempel bracht En ten vijfde dient men meer dan tot nog toe te bedenken, hoe er Indië en Nederland van de 100 betrekkingen, waartoe meer of minder voorbereidende studie wordt vereischt en nog wel 90 in vrijzin nige handen zijn. Ons volk heeft getrouwe leeraars noodig Niets wil ik er op afdingen. Maar op elk gebied moet het leidslieden en voorgangers hebben, die met ons chris tenvolk de knie buigen aan den voet van het kruisUITKIJK. Voeder geen eenden en ganzen tegelijk. Een eend is een eerste slokop en men zou, beide vogelsoorten tegelijk voederende, de kans beloo- pen, dat de nog loggere ganzen hun portie niet meekregen, en als ze dan in het veld niet genoeg konden opdiepen, zouden ze gebrek lijden. Bij voldoende groen geve men jonge ganzen gemalen graan, aan jonge eenden plantaardig en dierlijk voedsel, half om half. Duiven mogen gaarne baden. Een duif is ziek, als het water schuw is. Wat keukenzout in zand gemengd en bevochtigd, is bij duiven een goed middel ter zuivering der maag. In den ruitijd geve men een paar druppels ijzervitriool door het drinkwater. Gerst is het beste duivenvoederdit verteert gemakkelijk, en de daarvan ontstane excrementen (uitwerpselen) zijn niet dun, doch wormvormig, wat gemakkelijker buiten den nest- rand valt en bevuiling voorkomt. Ook de jonge duiven ontwikkelen er voordeelig van. Dit voer bevat trouwens alle voedingsstoffen, welke de duiven behoeven en noodig hebben om gezond te blijven. Om duiven aan den til te doen ge wennen, moet de eerste uitvlucht tegen het val len van den avond geschieden, of bij slecht weer. De dieren komen dan in de meeste geval len weer spoedig naar het hok. Om te onderzoeken of drinkwater als zoodanig al of niet schadelijk is, doe men in een bierglas, met water gevuld, een eetlepel heldere tanine- oplossing; het water is goed, als het na verloop van een uur goed helder blijft. IJzerehloriet zuivert het water; 30 druppels op een emmer. Een theelepeltje gestampte en in kokend water opgeloste aluin zou eveneens van nut zijn. Bordeausche pap moet terstond na de berei ding gebruikt worden. Laat men ze lang staan, dan bederft ze. Om lang pleizier te hebben van afgeplukte bloemen moetf men le het bouquet los binden, 2e dagelijks versch water geven, 3a nu en dan de puntjes van de steeltjes knippen, 4e wat keu kenzout bij het water voegen. Om de bloemen, in potten geplant, van de wormen te bevrijden, neme men S wilde kastanjes, snijde deze in stukken of schijven en zet ze op een liter water gedurende 24 uur te trekken. Met dit aftreksel begiet, men de aardede wor men komen dan naar boven kruipen of sterven Zeepsop met tabakswater wordt vaak met suc ces tegen bladluizen aangewend. Zoodra de aarde bij potplanten verzuurd is, bemerkt ge alras talrijke witte insecten, 'tis dan hoog tijd om ze te verplanten. Verwijder dan al de oude aarde en vul den pot met bladaarde en leg vooraf op den bodem van den pot, zoodat het gaatje bedekt is, wat potscherven, dan is het euvel verholpen en de aarde zal minder spoedig verzuren. Om jams, geleien enz. tegen het schimmel le vrijwaren, zette men op dezelfde plank een bak of pot met kalk. Om honigzoet of beschuitzoet zplf te bereiden voor 1 kg. zoet wordt 600 gram (6 ons) druiven- suiker en honig en 400 gram (4 ons) rauw var kensvet gebruikt, wat met een weinig soda tot een zalf wordt gemaakt, waaraan wat boterkleur- sel wordt toegevoegd voor de gewensehte kleur. OBSERVATOR. Sinds Zaterdag ligt du de groote Ar mada van 148 schepen, met een be manning van over de 40.000 koppen, op de Theems, en groot is de belang stelling van het Engelsche publiek in het eenige schouwspel, dat daar to ge- niefen valt. Zondag alleen moeten wel een millioen mensehen zijn gaan kijken naar de lange rij van zeekasteelen, die, nieuw, een waarde vertegenwoordigen van meer dan honderd millioafi pond sterling. Tegen den avond kwamen de schepen, met do groote witte zoeklichton de mist doorstralond, uit volle zee opzetten 148 bodems van allerlei soort en type, van de mpnaterachtige „Dreadnoughts" tot de kleinere „submarins", de vlugge on derzeeërs, die met bewonderenswaardige zekerheid de moeilijke manoeuvre van het opvaren van de Theems uitvoerden. De onderzeeërs voeren het verst; vier er van werden bij het Parlementsgebouw geankerd, dan tusschen de West-minster en Hungerfordbruggen vier torpedo's, tusschen Hungerford en de Waterloobrug twee torpedo's, bij de Temple twee onder zeeërs, bij de London-bridge, twee tor pedo-vernielers, bij de Tower een kruiser en twee torpedoboot-vernielers en verder in lange, lange rij ai de andere zee monsters tot de monding der rivier toe. Voor Southeud lagen de grootste pant serschepen en kruisers. De Engèlscbe bladen geven uitvoerige beschrijvingen met teekeningen van het machtige schouwspel. Dinsdag was de groote dag, want toen gingen de lords der Admraliteit en ue Lord Mayor en een aamal gasten de vloot in statie bezoeken de schepen hadden al hun dundoek in top en de saluutschoten daverden. De gas ten zijn op een jacht der Admiraliteit de geheele vloot omgevaren, en een schijnaanval van ouderzeebooten en tor- pedobootvernielers op de Dreadnought" werd vertoond, en na afloop daarvan gin gen al de hooge heeren weer naar Londen terug. liet publiek werd Dinsdag niet op de schepen toegelaten, maar mocht er Woensdag wel weer op. Dienzelfden dag waren 40 officieren en 1200 man de gasten van de City en in de Guild Hall werd een lunch genoten. Na afloop traden eenige beroemde artisteu op, de Jantjes kregen elk een mooien sigarettenkoker (vol), met het wapen der City er op als aandenken, en marcheer den door een deel der stad. De burge meester van Southend heeft er 5000 onthaald, en 'a avonds 130 officieren, waaronder den opperbevelhebber admiraal May, een diner aangeboden, terwijl er 's avonds groot vuurwerk was. Maar daarmee was net nog niet af- geloopenDonderdag waren weer 500 officieren de gasten der City en kregen ook een luncheon in de Gilden-Hall, terwijl aan den anderen kant 200 leden van deu Londenschen Graafschapsraad naar Southend ging om de vloot te bezien, die 's avonds geheel geïllumineerd zou worden. Vrijdag en Zaterdag gebeurt er niets bijzonders en den laatsten dag vertrekt de vloot weer. De „Armada", de grootste die nog ooit de Theems opvoer, bestaat uit de „Home fleet" en de Atlantische vloot, twee kruiser-eskaders en een torpedo- flolilie, alles OGder bevel van admiraal May. Het is een vloot die honderd mil lioen pond heeft gekost aan bouw en bewapening en een bemanning voert van 42 000 officieren en minderen. Er zijn 35 ouderzeebooten, 10 torpedobooten en 45 torpedoboot-vernielers6 depotsche- pen, 2 reparatieschepen, 4 avisejachten en 8 kleine kruisers van 3 a 6000 ton. Verder 13 gepantserde kruisers van 12 a 14 000 ton, 3 kruiser-slagschepen (type „Inviuoible" met acht 12 duiras kanonnen) van 17.250 ton en ten slotte 24 slagschepen, waarvan de kleinste 12.860 tons meet, mat vier 12 duims en twaalf 6 duims kanonnen, tot de vier van het zoogenaamde Dreadnought"- type, van 18.000 ton, die elk tien 12 duims kanonnen voeren Toen Zaterdag de eerste schepen langs Southend voeren, heerschte er een op gewonden geestdrift onder de duizenden, die het scaouwspel waren komen zien. Van de huizen wapperden vlaggen met „Godt bless the navy", „welcome to our fleet" d. i „God zegene de marine" en „Welkom op onze vloot." Langs de kust waren Venetiaanache masten opgericht met veelkleurige siot- guirlandes. En op de wandelpieren stond het stampvol van kijkers, die van uit de verte de grijze scheepsrompen zagen opdoemen en ze met onbedaarlijke „cheers" begroetten. Van den kant der regeering is die vlootschouw nu een handige zet te noe men. Bij den aanblik van de geweldige zeemacht zal de door de oppositie aan gewakkerde invasie-vrees wel spoedig bedaren; zal de zenuwachtige opgewon denheid der laatste maanden we! weder om in het oude gevoel vau zekere rust overgaan. Tenminste, dat hoopt men. Maar als straks de Beresfords en anderen weer gaan betoogeu, dat er nog zooveel nieuwe „Dreadnought" noodig zijn om onover winnelijk te wezen, zal dan de naiie niet meer naar hen luisteren We zijn er nog niet van overtuigd Maandagmorgen te kwart voor zeven uur heeft Latham zijn stouten toch 1 over het Engelsche kanaal on'lernnmen. Te zes uur in den ochtend albuden de men- schen reeds aan het strand van Calais naar de lucht te turen. Het volk was opgewondenhet wilde het wondere schouwspel zien van een vliegenden mensch. Op achthonderd meter van het strand kruiste een vlugge torpedojagerhij zou den mensch vogel volgen aan alles was het te merken, dat er iets grootsch op til was. Boven op de dertig meier hooge klip pen ligt het tunuelgebouw en boven op het dak van het gebouw verscheen een man, zwaaiend met een vlug. Dat was hei teeker. Drie kanonschoten daverden over de zee. Latham was af gevlogen. Men zig den vlieger nog niet, want de klippon omtrokken hem aan het oog, maar aller harten klopten sneller. Het Kanaal heeft veel gezien. Het heeft de trotsche onoverwinnelijke vloot van Spanje gezien; het heeft in 1688 de Nederlandscti-Eugelsche vloot gedra gen, waarvan de eindpunlen Dover en te Calais zicht baar waren het heeft zoo pas de machtige oorlogsbodems van Engeland gezien, die als tot een' bede vaart naar den mond van de Theems zijn gestoomd, en daar tot eeu vloot zijn vereenigd, zooals er sedert het begin der wereld geen tweede ooit heeft bestaan. Doch dit alles geldt het water een gebied, dat sedert lang door den mensch binnen zekere grenzen wordt beheerscht. Met de lucht is het echter iets anders en nu zou voor den eersten keer een mensch zijn vleugels uitslaan en over het Kanaal zetteD. Een half uur was er van koortsachtige spanningtoen zag het saamgestroomde volk een prachtigeu vogel met machtige vleugels hoog in de lucht. In een stoute vlucht ze; te hij, Loog boven de klippen, zeewaarts. De mentchen waren verstomd, als verpletterd van verbazing door het ge zicht toen barstien zij in een luiden jubelkreet los. De torpedojager volgde den reusachti- gen vogel, en schoot met de sirene gil lend, pijlsnel de zee in, dat de golven stoveD. Het was een geweldig gezichtdie windsnelle torpedojager, de schuimende golven klievend, en daar hoog in de lucht die vliegende menBch, met de siormwolken triomfeerend daar heentrekkend langs den grauwen morgenhemel. Latham dreef daarheen, zonder de minste schommelingen, als de uotsche arend der Alpen hij stelde allee in de schaduw, wat tot nog toe in de vliegkunst te aanschouwen is geweest. Zeven minuten lang kou men dit wondere schouwspel genieten (oen was de vlieger verdwenen als een nië'ige stip in den morgennevel, terwijl een lange rookpluim aan den horizon de richting aanweea, die de torpedojager bad geno men. Het strand werd leegdo menschen gingen ontbijten, entoen wachtten zij op tijdingen, die het telegraafkantoor zou brengen. Zij wachtten met brandend on geduld, om te weten, hoeveel tijd de mensch-vogel had noodig gehad, om het Kanaal over te steken er werden wed dingschappen op aangegaan. Maar wij leven in een vreemde wereld het verhevene en belachelijke grenst dicht aan elkander en de mensch-vogel zou op de ellendigste manier verdronken zijn, indien de torpedojager hem niet had opgepikt, op 18 kilometer afstands van de kust. Dat was het slot van de trotsche reis een nat pak in de zee. Het ding wou niet meer. Het werd rebelschde motor haperde, de stoute wolkenlucht werd een deerniswaardige zeetocht, en de mensch vogel dreef daar hulpeloos heen op de golven. Toen heeft de torpedojager hem opge pikt de mensch-vogel is naar bed ge bracht, tusschen de wollen dekens gestopt, en met heeïe kruiken is hij weer een gewoon normaal mensch geworden. Nabij de waierverversing te Scbeveningen, is Zondag aangespoeld, hel lijk van een jong mensch, dal vermoedelijk bij het zwemmen in zee is verdronken. Zijn kleederen en een rijwiel werden op korien afstand van de plaats van aanspoeling gevonden. Maandagavond te 7 uur is op het stations- emplacement te Hilversum het 12-jarig zoontje van de wed H. aan de Langeslraat aldaar tusschen de uuii'er van een goederentrein en een stool blok doodgedrukt. Zondagmorgen werd een vrouw, wonende in pereeel 220, in de Le Ilelmersstraat te Am sterdam bewusteloos gevonden ten gevolge van gasverstikking. Ondanks langdurige pogingen tot bet op wekken der levensgeesten met behulp van een zuurstoftoestel en door toepassing der kunst matige ademhaling, mocht men er niet in slagen, de levensgeesten weer op te wekken. Een inmidd-ls ontboden geneesheer kon slechts den dood consiateeren. Te Hilversum is door de politie proces-ver- baal opgemaakt tegen den heer F. Domela Nieuwenhuis, wegens rustverstoring, door het houden van een opruiende redevoering op den openbaren weg. N. v. d. D Door de politie Le Enschede werden Zaterdag opgenomen van de straat twee kleinijos van 4 en 5 jaar, die blijkbaar waren verdwaald. Alle pogingen welke in 't werk werden gesteld om de kinderen terecht te brengen, bleven vruchteloos totdat men t,en lange lesto met behulp der marechaussee te Clanerbrug tot de ont dekking kwam dat de kleuters te Gron tu werden vermis'. Ze hadden eeu dikke twee uur te vee. afgelegd. Ze zijn door de beangste ouders teruggehaald. Da persoon, die Zaterdagavond aan het Scbeveningsche sirand door een re volverschot zich hot leven trachte te benemen, is 's nachts ta drie uur in het. gemeente ziekenhuis overleden, lirj in gogageerd mi i air van het I. leger, waarin hij dienst bed genomen na als onderofficier in bet Dui'sche leger te heb ben gediend. 11 ij had een pensioen van f 100 wegens gebreken, niet in en door den dienst bekomen. De man leid een zwervend leven en is van Dusseldorp afkomstig. Maandagmorgen is een arbeider werk zaam bij de kerk te Loppersum, van den toren gevalleD. Dr. J. van Huiten, consta teerde een hevige berschensebudding. De man is naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. („Pr. Gr. Gr.") Maandagavond laat is te Tilburgzekere Sehonens op den weg door een drietal personen aangevallen en zoo erg met bet mes bewerkt, dat hij in bedenkelijken toestand naar het gasthuis vervoerd moest worden. Men zeide dat een slagader in zijn been getroffen was. Men bericht aan de „Asser Cr." ten bewijze, dat er iD Drente heel wat slan gen voorkomen dat de landbouwer K. Joostseu te Assen in een week tijds niet minder dan 26 dezer kruipende dieren doode. Vrijdagmorgen is een 16-jarige schip- persjongen, die komende van Rotterdam een schuit aan een lijn voorttrek op 't jaagpad langs de Bchie te Delft te water geraakt en verdronken. Doordat de lijn in aanraking kwam met een andere schuit werd de jongen achterover het water in getrokken. Door den buigemeester van Hof van Delft werd van het gebeurde proces-ver baal opgemaaki. „D. Cf." De Haagsche correspondent van de „Te!" schrijft Dinsdagmiddag was ik aan het Bcheveningsehe strand getuige van een veel sensatieverwekkend ongeluk, dat echter Dog goed afliep. Zooals in vele gevallen, was ook hier weer roekeloos heid de schuld. In weer wil van de waar schuwende signalen der badknechten, begaf zich een ongeveer 22-jarig Haagsch jongmensch, dat aan het baden was, ie ver in zee. Op zijn angstkreten, toen hij zieh door den sterken golfslag voelde wegsleuren, ontstond aan het. strand, dat zeer druk bezocht was, een paniekje. Aan stonds gingen een vijftal badknechten met de reddiugelijn in zee. Men zag het hoofd van den drenkeling telkens even boven de schuimende golven uitkomen, wat onder het talrijke publiek een om zettende spanning veroorzaakte. Moedig stormden de helpers tegen den vloed in en smaakte, na, een vijftal minuien van groote opwinding bet genoegen den roe- keloozen zwemmer met de lijn te bereiken. Kalm aan werd toen de lij u weer inge haald. Doodsbleek van schrik kwam zoo het jongmensch behouden op het strand, waar een hem vergezellende dame, die van het ongeval getuige was geweest, in hartatochtelijk snikken uitbarstte. Het heelt hier weer weinig gescheeld, of een menschenleven was door eigen schuld ver loren geweesi. Het kloeke en oogenblik- kelijk optreden der badknechten bracht echter redding. Honderden personen waren samengestroomd en bleven het voorval nog lang bespreken. Men meldt ons uit Bussum Dinsdagavond ongeveer half zeven kwam de automobiel van den heer W. Dekker uit Hilversum den Brediusweg afrijden, waarna hij de Minklaan opging in de richting van het centrum dei- gemeente. Uit de Nieuwen E glaan kwam op de fiets aangereden het dienst meisje Marie Blom van mevr. Wring. De chauffeur, den plaatselijken toestand aldaar niet kennende, had vóór dezen smallen zijweg, die rechthoekig op de Brinklaan uitkomt, geen signaal doen hooren. Door zijn tegenwoordigheid van geest heeft hjj evenwel zijn machine zoo snel naar links doen wenden, dat het rijwiel enkel met het achterwiel van de auto in aanraking kwam. Indien dit plotseling uitwijken niet had plaats gehad, zou het meisje onge twijfeld verpletterd zijn geworden. Met een belangrijke wonde aan het achter hoofd werd zij thans opgenomen en naar huis vervoerd. Bij het oprijden van den Brinklaan had de chauffeur wel zjjn signaalhoorn doen hooien. („Tel.") Up de nieuwe wielrijderbaan in den ouden Plantentuin te Berlijn, ontplofte Zondagmiddag, len gevolge van een botsing tusschen twee gangmakers, een motor. De tnacbine vloog brandend over de afsluiting op de tribune der toeschouwers midden in Bet publiek. Door uitstroomen- de benzine geraakte de 1 ribune gedeeltelijk in brand. Vier personen verbrandden iwee-eu-dertig werden gewond waaron- der twintig zwaar. Men meldt uit Gennep aan de ,,'s-H. Ct": Zondagavond had op de Milsbeekeen veckiparti} plans, waarbij zekere B. met een bierglas of qenig ander hard voor werp zoodanig op het nootd werd geslagen dat hij thans naar ons word medegedeeld, aan de gevolgen ia overleden. De dader is voortvluchtig naar Duitschlaud. Jalou sie moet de uauleidende oorzaak zijn geweest. Sedert 16 dezer is spoorloos verdwenen de gemeente-ontvanger van Ginneken H. v. G. tevens le klerk ter gemeente secretarie aldaar. Dinsdag heeft Burge meester Passtoors een spoed vergadering uitgeschrevende gemeentekas welke ongeveer f3000 moest bevatten, is ledig bevonden. De ontvanger was gehuwd en vader. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. werd de heer Eekhout kapitein der Kon. Ned. marechaussee, wonende te Vught op de villa Heijmhoeve, gewekt door gekerm eu hulpgeroep en bleek deze bij onderzoek dat de bierbrouwers- knecht J. Vos met bij deo enkel versplin terd rechterbeen op den weg lag. Bij het vervoeren van een kar gier van den Bosch naar Liempt was de buikriem van het paard gebroken, waardoor de kar was opgewipt en hij tusschen kar en paard vallende, onder de kar was geraakt en een wiel over zijn been had gekregen. Het paard was ondertusschendoorgegaan. Dr. Sweens geneesheer-directeur van bet gesticht. Voorburg verleende de eerste geneeskundige hulp. De toestand vau den 18 jarigen voorman is thans redelijk wel. De gierkar, die geheel leegliep, liet er, zooals te deuken valt, geen aan gename sporen achter. Eotterdam, Zuidblaak no. 4. met éón dag opzegging 4 pCt. tien dagen IV4 Voor langoren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Sal'e-SJeposit. llorloger en Goudsmid, Goud- en Zilverwerk. Horalen. Soliede Artikelen. Billijke prijzen. Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde gekocht en geruild. 2751

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2