v©of ilr RECHTS. Woensdag 7 Juli 1909. A- n tirevo lu t ionair nilirhe en Orgaan Eilanden, IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Van der Haan. Van der Slik. Struik en Vroegindeweij. SQMMELSDÏJK. Alle siUikkesB voor de Btedactie 8>©§tei!sssi, Advertentiën en verdere Administratie franco toe Se zenden aan den Uittcever. Officieel Gedeelte. tionale kracht. Tuin» en Lamlbouw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon ImfercoMsni. A'o. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Landweer. De BURGEMEESTER der gemeente Sommels- diöeiien het 3de lid van 10 der Landweer- ^Brengt ter kennis van een ieder, wien zulks **le de dienstplichtigen bij de militie te land, die 'in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat ziin in het algemeen zij, die behooren tot de lichting 1901 zuilen op 1 Aug. a.e. overgaan naar de Landweer; echter gaan niet over naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummer- verwisseiaars, zij die behooren tot een der be reden korpsen ol tot bet korps torpedisteu en zij, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst; 2e tij die overgaan naar de Landweer, moeten zich' vóór 31 Aug. s.s. in persoon aanmelden by den Burgemeester hunner woonplaats en daarbii inleveren hun zakboekje met daarin ge- hechten verlofpas; de verlofgangers evenwel, die buitenslands verblijf houden, behoeven zich niet in persoon aan te melden, doch zullen hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden briei (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Kijk; 3e zij, die op 1 Aug. a.s. overgaan naar de Landweer, zijn van dien daium af onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven (zie voor nadere bepalingen aanplakbord.) Zij die familiebetrekkingen heboeo, die in het buitenland verblijf houden en in de termen vallen van overgang naar de Landweer, worden uitgenoodigd belanghebbenden te herinneren aan de bepaling van art. 24 bovengenoemd, fcommelsdijk, 2 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAI'F. Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid- delharnis brengen ter kennis dat op Donderdag 8 Juli 1909 des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting of herinenting ten huize van Dr. J. A. de Vries KeiliDgb. Middelharnis, 5 Juli 1909. De Secretaris, De Burgemeester, HUGH.ÜJBO J. MIJ-. In Hst na De antirev. partij is de jongste. Geboren als Staatspartij in 1878. Wat haar grondslag betreit van Adams- weoe, want ze bindt zich aan bet »In° 'den beginne schiep God den hemel en de aarde.En als Godes zijn die hemel en die aarde, dan is het schepsel verplicht dat Hoogste Wezen overal toe te brengen lof, dankzegging en eere; voor Hem te bukken en Hem op alle terreinen »dier aarde« te dienen. Zijner is de wereld en hare volheid. Zijner alle macht en kracht. Zijner alle zegeningen en tegen spoed. Zijner dus het recht om van *t schepsel als plicht te eischen ge hoorzaamheid en onderdanigheid aan den hoogs ten Wetgever en Koning. De antirev. partij greep, wat we boven schreven In volksgeloof ligt nationale kracht. Ze wist uit de historie van Isrels volk, dat dit waar was. Isrels nationale kracht blonk en schitterde, toen het oude Bondsvolk zich vasthield aan Jehova. Maar zoodra sluimerde dat nationale geloot weer in of de vijanden kwamen en sloegen Isrel. Daarom zong David eens Och. had naar mijn raad Zich Mijn volk gedragen, Och, had Isrels zaad Op mijn eSen paan IJvrig willen gaan Naar Mijn welbehagen. En de gevolgen 'k Had hun haters ras En geheel verslonden. Wie hun legen was Had aan allen kant Mijn geduchle hand Zeker ondervonden. Dan, wanneer het volksgeloof aan God zich geopenbaard had, had de nationale kracht zich geopenbaard en de Heere zelf zou meegestreden heb ben om de haters aan allen kant te doen verstuiven. Maar Mijn volk wou niet Naar Mijn stemme hooren. Israël verliet Mij en Mijn gehoon Heeft zich andre goon Naar zijn lust verkoren. En de gevolgen 'k Liet hen dies, veracht Naar 't hun goeddacht hand'ien 'k Liet dit boos geslacht Naar de keuze viel Van hun dwaze ziel In hun wegen wandlen. Dusgebroken was de nationale krachtGod liet het volk los en ieder wandelde naar zijn eigen goeddunken. En Juda aanbad te Jeruzalem en Israël te Bethel en Dan voor de kal veren door Jerobeam opgericht. Gebroken was de kracht. De natie gescheurd en verzwakt en Nebukad- nezar had geen moeite om Israels volk naar Babel te voereD. In volksgeloof aan God ligt natio nale kracht op alle terrein Op arbeids terrein, op schoolterrein, op maatsch. terrein. Op alle terrein heet het dan klein maar dapper. En waarom? Omdat de heele natie door één drift bezield, door één geest aangevuurddoor één bezieling aan gegrepen is nl. deze Geeft Gode wat Gods; den Keizer wat des Keizers en den naaste wat des naasten is nl. eere aan God, gezag aan den Keizer en geluk aan den naaste. Niet gefuifd. Mr. Borgesius was op den her stemmingsavond niet bij Coomans. Er was daar toch ruimte genoeg. De oorzaak zat em dus ergens an ders. En ze was te billijken. In 1905 was deze Staatsman in leuzen de oorzaak van den val van 't Kuy- perkabinet, ja, maar ook van zijn eigen de Meester-Kabinet. Dat had zijn glorie reeds doen tanen. Iu 1909 was hij de autor-intellec- tualis van de Staatspensioneering in zijn partij en nu de oorzaak van de 60 40. Voor hem uiterst pijnlijk Waar zoo tegenslag op tegenslag volgde, moest de huilebalk wel wor den omgeslagen en was er in Coomans breede appartementen voor den af- getakelden kiezersvanger geen rust en genot voor het hol van zijn voet. Daarom fuifde hij niet bij Coomans. Hij bleef thuis en las de kronieken van 1905. Raadsverkiezingen of strijd der burgers 2e klasse. Volkomen begrijpelijk is de blijde toon van dr. Colenbrander, een libe raal schrijver, over de overwinning van Rechts Door die overwinning zegt hij, kan de eenheid der Natie bevorderd worden, want, zoo voegt hij erbij, er kan geen vrede zijn, zoo lang de kerkelijke kringen eenige de minste reden hebben zich te beschou wen als burgers van de tiueede klasse of zelfs maar zoolang de nawerking van dat gevoel, dat eenmaal op volko men verklaarbare wijze bij hen ontstaan is, in hunne houding merkbaar blijft. Precies. De Liberalen beschouwen ons nog als burgers tweede klasse. De Liberalen hebben dat bittere gevoel in onze harten opgewekt. De Liberalen hebben ons daarom verplicht een vijandige houding aan te nemen, want we willen geen bur gers tweede klasse zijn. We willen gelijke plichten en rechten. Daarom door strijd tot vrede. Door de Raadsverkiezingen willen we vrede in de Gemeente. Laat elk Li beraal bedenken, dat we geen plan hebben om ons achteruit te laten zet ten en laat ieder antirev. gevoelen, dat hij niet achteruit mag gezet worden. De antirev. zijn nog veel te dikwijls mannen van Jan Salieze laten met zich sollen en voelen niet, hoe al van jaren her, ze achteruitgezet en als tweede klasse burgers met een mede lijdend schouderophalen bekeken zijn. De antirev. zijn nog de makke schapen, die willig ter Slachtbank worden geleid, zonder hun mond open te doen. Maar dat moet uit zijnDoor hun stilzitten zijn ze zelf de oorzaak van onrust en onvrede in de Gemeente. Wanneer de Antirev. hun zetels be houden of nieuwe erbij krijgen en de regeering der Gemeente in handen hebben, kunnen zij als gelijkwaardigen met den Liberaal beschouwd worden. Dan gaat dat bittere gevoel van achteruitzetting er in heel de Gemeente uit. Dan is er strijd gestreden, ja, maar om het beste, wat een dorp kan bezitten de onderlingevredeonder de klassen des volks. Wie den vrede liefheeft, geve aan Rechts de macht om te regeeren Links heeft ai zooveel tientallen van jaren op 't gestoelte gezeten. En aan haar is de schuld van den onvrede en de onrust in de Gemeente. Kiezers van Rechtsche zijdeont waakt Schudt af dat ellendige gevoel door de lib. u opgedrongen, dat gij een minderwaardig soort burger zijt dan zij. Schudt af dat gevoel, dat gij bij de genade der Lib. nog burgers moogt zijn zij 't ook 2e klasse. Kiezers van Linkswilt gij vrede laat dan den Rechtsche aan de regee ring; bevordert zijn verkiezing en steunt hem, opdat hij ook door Uw optreden nu vergete, wat bitter gevoel ge vroeger in hem hebt opgewekt door uw uitsluiting en verachting want hij was immers .2e klasse. Op dan allenen Kiest Raadsverkiezing te Middelharnis. In ons plaatselijk bericht staaf ver melding van het loffelijk pogen van het Begrafenisfonds, om, voor zoover 't aan hem ligt, paal en perk te stallen aan de ongemotiveerde en grootscheep- sche plannen, die in het brein van de liberale voormannen rondspoken en geen ander gevolg kunnen hebben dan nog zwaarder lasten voor de burgerij. Het doel dier plannen kan zijn aan 't arme Middelharnis naar buiten den tooi te geven, die 't in de kom der gemeente zelve mistaan mooie wegen met heesters en bloemen, parkjes en laantj es, de voorkeur te verleenen boven een Middelharnis met poelen, plassen en straten, zoo onoogelijk en ongerie felijk, dat elk vreemdeling zijn barre verwondering over zulk een toestand uitspreekt. De burgerij laadt een zeer zware verantwoordelijkheid op zich, wetende en kennende den schuldenlast, indien zij door een keuze op de liberale can- didaten dien last nog helpt verzwaren. De toekomstplannen zullen enorm kos ten ten bate van de tram, maar ten nadeele der burgerij. Middelharnis is een noodlijdende gemeente en dat de Antirev. gestemd hebben voor de be kende schuur was dan ook voor hen het eindstation van alle weeldeuitgaven. Zij hebben die ungaven toegestemd, maar met het vaste voornemen geen stap verder te gaan. Aan de burgerij en alle kiezers geven we de toekomst van de Gemeen te in zeer ernstige overweging. Door haar keuze op antirev. mannen kunnen zij de Gemeentebelangen op uitste- kende'wijze dienen want onze mannen eischen in de toekomst een uiterste zuinigheid van ieder verantwoordelijk bestuurder der Gemeente. Kiest dus de 4 mannen van Rechts, tegenstanders van een nog dieper ingrijpen in de Gemeentekas voor doeleinden, waar noch burgerij, noch de arbeidende stand iets voor gevoelt, ja, die hem in elk opzicht tegen de borst stuiten. Komt trouw op kiezers, opdat de donkere woik, nu dreigend boven de Gemeente afdrijve en stemt eenparig de heeren Wandelaars over de graven onzer vaderen. Tot de nieuwe plannen in Middel harnis behoort ook het aanleggen van een pad over de graven dier afgestor venen, wier stof daar reeds vele jaren in den schoot der aarde rust. Weemoedige gedachte Daar waar men eenmaal stond en smart de ziel doorvlijmde daar waar 't gebeente ligt in plechtige rust, zal stoeiende onrust en rumoerige drukte de stilte ontwijden. Wie durft zijn voet op dien gewijden grond onder vroolijken lach en met juichend gejoel neerzetten "Wie is niet huiverig, daarover zijn gang te richten Wien krimpt 't hart niet ineen, de blijde jeugd ravottend en stoeiend bezig te zien, daar waar een zorgzame moeder en een alles opofferend vader rusten van hun aardsche taak Laat ieder burger dier Gemeente, medewerken om den doodenakker te behouden. Gemeenteraadsverkiezing te Stad aan 't Haringvliet Naar men verneemt, wordt van liberale zijde den kiezers wijs gemaakt dat bij herkiezing van het antirev. raadslid den heer de Ruiter, bij vaca ture aan de Openbare School, een socialistisch onderwijzer zou benoemd worden. Welk een boerenbedrogBe halve dat de Antirevolutionarenook blijkens de laatste stembus, de soci alisten heusch niet zullen binnenhalen, is bet toch een bekend feit, dat de raadsleden alleen op voordracht van B. en W. een keuze voor onderwijzer kunnen doen, zoodat ook bij niet her kiezing van den heer de Ruiter, dit voorgewend gevaar zou blijven bestaan, (in aanmerking genomen de tegen woordige samenstelling van het Dage lij ksch bestuur.) De kiezers kunnen dus wel zeker zijn, dat hun wat op den mouw gespeld wordt. Bestrijding van bladluizen. Uit „De Boer" nemen we 't volgende desbe treffende opstel over. Als een middel, dat met goed gevolg ter bestrij ding van luis kan worden aangewend, staat sedert tal van jaren in den tuinbouw een aftreksel van Quassia hout bekend. Meermalen hebben wij zelf het aangewend en waardeerden het als een een voudig, goed werkend en onschadelijk middel. De bereiding kostte echter nog al tyd en zoo bleef vaak de aanwending achterwege, terwijl door een eenvoudig „aftrekken" niet alle werk zame bestanddeeleu wérden verkregen eD daartoe m-er geclompliceerde toestellen noodig waren. De tuinbouw mocht zich dan ook verplicht gevoelen, toen eenige jaren geleden een Quassia- preparaat, onder den naam van Quassi-Zeep „Ro sarium", in deö handel werd gebracht, hetwelk gecoupliceerde machines overbodig maakte, besparing gaf van tijd, en «en zeer werkzaam middrl bleek te zijn ter vernietiging van allerlei bladluizen, rupsen en andere insecten. Verleden jaar ontvingen we een monster van de firma Goben Go. te Arnhem, zooals we eer der reeds mededeelden, 'tSeizoen was toen echter ai te ver gevorderd om voldoende proeveu er mee te nem-n. Thans echter zijn we, helaas, ruimschoots daartoe iu de gelegenheid geweest, althans om de uitwerking op luis te kunnen waar nemen. Het zal bij menigeu lezer de laatste weken, gedurende de felle droogte, in den tuin wel niet beter zija gesicld geweest dan bij ons: mijn rozen vooral, maar verder ook verschillende heesters en struiken, boomen en heggen, het groen van het prieel alles was bedekt, en daar door verontreinigd en kleverig door de luizen. Het kwaad was van te grooten omvaDg om aan een algeheele bestrijding te kunnen denken en we gebruikten dan ook het monster slechts om een proef te nemen op ons rozenperk. De berei ding was eenvoudig: met een weinig warm water losten we de Quassi-zeep op en voegden verder koud wafer by; na eenig omroeren waren we klaar en hadden een zindeliji, gansch gevaarloos mengsel. Hiermee behandelden we onze rozen, d.w.z. wij besproeiden ze er mee en dompelden de aangetaste takjes in de oplossing. Dit laatste vooral was probaat, doordat de aanraking langer duurde terwijl het tevens een bezuiniging van de vloeistof gaf. De uitkomst was zoo bevredigend mogelijk; bjjua alle luis werd gedood. Hadden we meer zeep gehad, en de besproeiing kunnen herhalen, dan zou het succes ongetwijfeld volko men zijn geweest. Wij hopen dezen zomer, welke tot heden zoo bijzonder gunstig was voor de ontwikkeling van allerlei ongedierte, het middel nog verder daartegen toe te passen. In «en paar tuinbouwbladen „Bempervirens" en „Floralia", vonden we ook reeds van genomen proeven melding gemaakt. In het eerste blad wordt medegedeeld, dat zoowel de zwarte als de groene luis door de Quassia-zeep vernietigd werden. Het werd echter wensehelijk geacht het niet bij eeumaal spuiten te laten hij gewasaen als Ohrysanthen, welke niet gedoopt kunnen worden en waar men de luizen aan den onderkant der bladereu niet direct alle kan raken. Schade aan de planten werd niet veroorzaakt, zelfs open Chrysanthen bloemen verdroegen het spuiten, wat niet van alle insecten-ciders kan gezegd worden. Ook „Floralia" betuigt zijn ingenomenheid en spreekt van welgelukte proeven bij bestrijding van de kleine witte en groene luis en van de witte wolluis. De hardnekkige roode spin en de schildluis bleven echter ongedeerd. Misschien zegt de schrijver ware het goed schild- en dopluis by de planten (ook bij perziken misschien) eerst stuk te drukken en dan de plaut te bespui ten. De Redactie van „Buiten" schrijft„Een prachtig middel tegen parasieten op rozen bezitten wij thans in de Quassia-zeep, onder den naam „Rosa rium" door de H. H. Cohen te Arnhem in den handel gebracht. Wij hebben dit preparaat zelf in onzen tuin aangewend en stonden inderdaad te kijken van het resultaatalle rupsen en ander ongedierte waren onmiddelijk gedood. Wij kunnen dit middel beslist aanbevelen, 't is „een uitkomst." Onze lezers (en lezeressen) moeten nu in de komende weken zelf maar eens de proef nemen. O. B. Traa^baaK. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen sqjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 313. Wat zijn onder- en wat bovengrassen 314. Zijn boterbloemen vergiftig t Antwoorden en mededeelingen. S09. Voor den vrager naar een middel tegen bladluizen en andere vreterjj, zij hier een op stelletje weergegeven dat we aantroffen in „De Boer" Ook anderen zullen er wellicht belang in stellen. SU, Klavers bevatten evenals alle andere plan-

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1