Gemeenteraad. Herv. Pred. te Wouamels, zijn. Bedankt voor ziju benoeming heeft de afgevaardigde voor Amsterdam IV, de heer J. IJzerman. Daar moet dus binnen veertien dagen eene niemve verkiezing wor den uitgeschreven. De bedoeling is dat een der uitgevallen liberale leden diens zetel innemen kan. sPlaatsefitlli Miewws. Soninieledijk. Ter vervulling van twee zetels in den gemeenteraad zijn door de Antirevolutionaire kiesvereeniging candidaat gesteld, de heeren J. Timmerman en W. van Beek, beiden aftredend, en door de Liberale kiesvereeniging de heeren W. C. van As en L. van Nimwegen. In de gehouden vergadering van de Kolenbond j.l. Maandag alhier werd door den voorz. mededeeling gedaan van onder vonden onheusche behandeling van den Dir. der Gasmaatschappij »Middelhamis Sommelsdijkc bij het volgens contract weg halen der cokes en verzocht hij de verga dering gelden toe te staan die soms noodig mochten wezen om hem in rechten te ver volgen, hetgeen de vergadering zonder stemming toestond. MiddelhariiiH. Aan de Wed. Rooij is voor den tijd dat haar zoon in werkelijken dienst is 60 cent per dag toegekend. Woensdag had de matroos L de Bloeme aau boord van schipper C. v. d. Hoek op weg om naar de Noordzee te vertrekken in de buitenhaven het ongeluk met zijn hand tusschen de roeiboot en de sloep bekneld te raken, met 't gevolg dat hij zich huiswaarts moest begeven om zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Woensdag had de mandemakersknecht I. v. d. Nieuwendijk terwijl hij bezig was teenen in 't water te leggen zelf het ongeluk in de kaai tereeht te komen. Daar hij zich spoedig op de kant gewerkt had begaf hij zich met een nat pak naar huis De milicien L. Wittekoek is op zijn herhaald verzoek overgeplaatst van de Inf. te Bergen op Zoom, bij het Reg. Gren. en Jagers te 's Hage. Door C. van Gent is Woensdag een Postduif gevangen welk een ringetje aan zijn poot had met het merkCappellen 094074.. Den eigenaar kan hem terug bekomen. Naar men ons meedeelt is door de directie van de stoombootmaatschappij aOverflakkee en Go«dereede< een ander tarief in werkiDg gebracht nl. ie kl. f 1 en 2e klasse f 0.60 cent retour, alle dagen gelijk. Vrijdagavond had er een vergadering plaats van het bestuur van het Onderling Begrafenisfonds om op verzoek van de Burg. onderling te bespreken welke voor waarden het bestuur stelt om een gedeelte van een stuk land aau 't Marietjespad af te staan, tot het doen aanleggen van een weg van de Ring naar 't station, waarvoor bedoeld stuk land wanneer het daartoe noodig zal zijn. Stad aan 't Haringvliet. Ter ver vulling van de vacatures die ontstaan door het periodiek aftreden van de leden van den Raad, de heeren A. J. Braber en E. H. de Ruiter is van Antirev. zijde candidaat gesteld de heer E. H. de Ruiter en van Liberale zijde de heeren A. J. Braber en A. Landheer. Bij het leeren fietsen had Mej.P. J. van Rossum het ongeluk zoodanig te vallen, dat zij zich hevig aan handen en aangezicht verwondde. Tot lid der Gezondheidscommissie is herbenoemd de WelEerw. heer Ds, van Dolder te Oude Tonge. Door G. W. H. Esselink is een post duif gevangen, die aan de pootjes een zil veren ringetje met5 A. G, 2, en een guttapercha randje met: P. 675 droeg. In deze gemeente zijn een 20-tal circulaires van Z. K. H. Prins Hendrik verspreid, waarin de ingezetenen des Rijks worden opgewekt tot deelname aan de oprichting van eene vereeniging »Roode Kruis.« B. en W. brengen ter openbare ken nis een uittreksel van de lijst van gemeenten als bedoeld bij art. 17, lid 1 der Drankwet in de prov. Zuid-Holland, waarop deze gemeente onder no. 124 voorkomt, als zijnde de bevolking binnen de bebouwde kom minder dan 5000 zielen en dat ieder houder eener vergunning binnen 20 vrije dagen na 22 Juni hiervan in beroep kan komen bij H. M. de Koningin. Naar men verneemt zijn de melkboeren in deze gemeente voornemens de prijzen van de melk met 2 ct. per Liter te verhoo- gen, met het oog op het voeder der koeien. Den Bommel. Ter kennis van belang hebbenden wordt gebracht dat bij besluit van H.H. Ged. Staten dezer prov. is vastge steld de lijst van gemeenten, als bedoeld bij art. 17 ie lid der Drankwet, waaruit blijkt dat op deze gemeente, als hebbende geen bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners, het voorschrift omtrent de split sing van den kleinhandel in sterken drank in het bedrijf van tappen en slijten niet van toepassing. Tegen dit besluit kan binnen 21 dagen na de dagteekening van het Provinciaal Blad door eiken belanghebbende, houder eener vergunning, bij de Koningin in beroep gekomen worden. Werd zooals meer koeien en varkens bij de wicht verkocht, thans doet in deze gemeente het geval voor, dat men geiten en van de week ook 'n hit bij de wicht verkocht. H. v. d. Made, die onlangs eene hoeveelheid paling had gevangen, deed Se visch 's avonds in een emmer en plaatste die in ziju schuurtje, 's Morgens van den auderen dag ging hij als gewoonlijk naar 't schuurtje en dan zou hij tevens de visch mede brengen, doch daar komt hij tot de onaangename ontdekking dat op uitzondering van eenige dunne aaltjes, alles is verdwenen. Natuurlijk gestolen dacht hij, maar al spoe dig merkt hij iets op en kwam tot de ontdekking dat de ratten hem des nachts even geholpen hadden. Treurig was onze visschers echter niet, want hij zei»Ik zou het leuk vinden als dat eens in de Courant kwam.c Bij beschikking van den heer Min. van Oorlog is bepaald, dat de milicien verlofgangers aan wie toestemming is ver leend tot verblijf in landen buiten Europa met vrijstelling van opkomst onder de wa penen voor herhalingsoefeningen, alleen dan aan eene oproeping onder de wapenen voor die oefeningen niet behoeven te vol doen, indien zij gedurende den tijd, waarop de oefeningen plaats hadden zich buiten Europa bevinden. Voor de vervulling van twee plaat sen in den Gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren J. C. Borgdorff en A. van Weel aftr., zoodat beiden bij enkele candidaalstelling zijn gekozen. Ter algemeene kennis is gebracht dat de ingeleverde op gaven van Candidaten voor de op 29 Juni j.l. gehouden verkiezing ter vervulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad, evenals het opgemaakte procesverbaal van sluiting der Candidatenlijst ter S cretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Door den Commissaris der Koningin zijn eenige buitengewone machtigingen lot het schieten van schadelijk gedierte in deze gemeente uitgereikt. Dhr. A, Smits, dijkbaas alhier heeft de benoeming tot Hoofdopzichter van de »dijkring Elakkeec aangenomen. Ooitgensplaat. Ji. Woensdagmorgen omstreeks 6 uur werden aan den havendijk alhier onder toezicht van B. en W. de brandspuiten geprobeerd. De toestand der beide spuiten liet, zooals ons werd mede gedeeld, nog al wat te wenschen over en zullen zeker wel gerepareerd dienen te worden. Oude Tonge. Voor den gemeenteraad zijn als candidaten gesteld de heeren Pulleman, J. Prince, P. Ootnens en G. Heestermans. Ter kennis van belanghebbenden is gebracht, dat bij besluit van Ged. Staten is bepaald, dat tot 1 Juli 1914 de splitsing van den verkoop van sterken drank in het klein, in deze Gemeente niet van toepassing zal zijn. Bij de Kroon kan hiertegen voor 13 Juli worden in beroep gekomen. Dezer dagen is door de tram den hond van den agent der Tramweg Mij. W. Ouwens alhier een poot en zijn staart afgereden. Het dier is daarna afgemaakt. Nieuwe Tonge. Bij enkele candidaat- stelling zijn de aftredende raadsleden de heeren J. Vreeswijk en K. Prince herko zen. Dinsdag heeft de arbeider J. H. op het land gevonden een z.g.n. verlovingsring met de letters D. v. d. S. Dirksland. Daar er hier geen andere candidaten voor leden van den gemeen teraad zijn gesteld, dan de aftredende hee ren C. van der Poel, C. Warnaer en Joh. Roodzant ]z., is hiervoor geen stemming noodig en zijn deze heeren gekozeD. KORT VERSLAG van de Openbare Vergadering der Af deeling van Hd Groene Kruist alhier. De Voorzitter de heer Sneijders de Vogel opent de vergadering met alle leden een welkom toe te spreken De notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Punt 1. Wordt besloten met algemeene stemmen eene wijziging iu de Statuten te verkrijgen, n.l. die der Koninklijke goedkeuring. Punt 2. Rekening en begrooting 1908-1909. De penningmeester de heer P. L. van Loo presenteerd de rekening en begrooting die na voorlezing door twee leden worden nagezien èn in orde bevonden. Deze reke ning sluit met een bat g saldo van f 106.08. De begrooting 1909 in ontvangst wordt op f195 50, en die der uitgaaf op f 195,30 gesteld, welke beiden met algemeene stem men worden aangenomen, waarna de voor zitter den penningmeester bedankt voor zijne bemoeiingen en gaat men over tot de stemming van twee leden voor deze af- deeling. De aftredende heeren Ds. Lammers en H. Kooman worden weder herkozen. Hierna worden nog eenige toelichtingen der verplegingsartikelen gegeven, en sluit de voorzitter de vergadering. flerkiligen. Bij de gehouden verkiez ng op 29 Juni j.l. zijn candidaat gesteld voor leden van den Gemeenteraad de Heeren: J, M. van Eek, C J. Kardux, M. Keijzer en J v. Kempen. Laatstgenoemde, cand der Antirev. Kiesv. die met genoemde heer Keijzer door de antirev. zullen worden gesteund. (Particuliere Correspondentie.) Ook in deze gemeente zijn eenige chculaire's van Z, K. H. Prir.s Hendrik verspreid ten doel hebbende gelden bij een te verzamelen voor het Ned. Roode Kruis om zoonoodig bij voorkomende ram pen, epidemiën enz. enz. terstond handelend te kunnen optreden. MeliHsant. Bij de op Dinsdag jl. ge houden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren N. D. Prince, D. Sieling aftr. en C. van der Velde aftr. Het inschrijvingsregister der nationale militie lichting 1910, is voor goed gesloten met een getal van 20 ingeschrevenen. De stemming voor den gemeenteraad is bepaald op Woensdag 7 juli a.s. tïoedereede. Ter verkiezing van twee raadsleden zijn alhier candidaat ge steld de heeren Jt. van den Houten lib. J. Koeteeuw aftr antirev en L. van der Wende altr. hb. Onder deze gemeente zijn hier en daar reeds aardappelen gerooid. Over het algemeen laat de kwaliteit te wenschen over. Ouddorp. De verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad is Dinsdag bij enkele canöidaatsteiling afgeloopen. Zonder ofiicteele afspraak der kiesvereent- gtngen onderling, hebben zij elk ter goeder trouw maar slechts een candidaat gesteld en wel de aftredende. Een dergelijke hou ding beloofd iets voor de toekomst, om de gemeentebelangen niet voor overdreven partijzucht op te offeren. Gekozen zijn dus Kr. Voogd de candidaat der Antirevolu tionaire kiesvereeniging en J. C. Lodder die der liberale kiesvereeniging, Spijktóliisse. Door de lib. Kiesv. zijn de beide aftredende leden van den gemeen teraad, de heet en A. de Baan en W. v. d. Linde opnieuw candidaat gesteld. Tegenover hen plaatste de Antirev. Kiesv. de heer Jb. Hogenboom en de Chr. Hist. Kiesv. de heer A, de Valois. De twee christelijke partijen alhier namen wederkeerig de antir. en chr. hist, candidaat over zoodat ze te zamen een stormloop zullen beproeven om ook in den raad dezer gemeente een chr. meerderheid te erlangen. Door de hooge prijzen die voor het nog te veld staande vlas gegeven worden, is door de verschillende boeren zeer matig ingekocht. Groot bezwaar voor de arbeidende klasse is dit niet omdat een zeer klem gedeelte hier des winters wordt bewerkt en door den vlasboer soms vier of meer plaatsen in den omtrek van vlas worden voorzien teneinde alles afgewerkt te kunnen krijgen. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Soiumclsdêjk, op Donderdag 1 Juli des nam. ten 7 ure. Tegenwoordig alle leden. De vergadering door den Voorz. geopend zijnde, worden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Allereerst doet de Voorz. mededeeling dat van Gemeente-crediet is ontvangen de som van f 6000 ten behoeve van het postkantoor. 2e. Missive van Ged. Staten, daarbij goedge keurd terugzendende het vorig raadsbesluit tot af- en overschrijving op de begrooting. 3e. Veralag van de opneming der kas van den Gemeente-ontvanger op 28 Juni en bleek daarbij dat in kas was f 98.28'/,. Alle deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ie. Komt ter tafel een adres van verschillende ingezetenen, alle bewoners der Enkele ring, daarbij bun wensch te kennen gevende, dat tot demping der Kerkgracht zal worden overgegaan. Dit adres zal op de eerstvolgende vergadering worden behandeld, aangezien eerst een rapport wordt ingewacht van een Iuspecteur der volks gezondheid. 2e. Wordt behandeld een vroeger ingekomen adres van de vereeniging „Schuttevaer" tot ver betering der haven alhier. Wordt besloten goedgunstig op dat verzoek te beschikken en zooveel mogelijk de haven in een toestand te brengen en te houden als de omstan digheden dit toelaten. 3e. Doet de Voorz. mededeeling dat de af braak van het Postkantoor bij publieken verkoop met aftrek van de noodige kosten heeft opgebracht de som van f 218,10. 4e. Wordt benoemd als 4e lid in het Stembu reau ter verkieziug van twee leden van den Raad, den heer M. Born. 5e. Klacht van den heer K. de Graaff dat hij bij de laatst plaats gehad hebbende stortregens zooveel last heeft gehad van het water dat bij hem in zijn schuur stroomde en wel doordat naar hjj meende, de buizen die het water moeten afvoeren of verstopt of op sommige plaatsen te laag leggen of mogelijk te klein in doorlaatruimte waren en dat hier dringend noodig verbetering moest worden aangebracht. De heer Timmerman merkt op dat het voor hem nog geenszins vaststaat dat die overstrooming in de buizen zit, maar dit zijn oorzaak vindt in het vuil dat voor het rooster zit en dientengevolge niet in maar boven de buizen heen een uitweg zoekt. Ook bij hem was het water in zijn schuur geloopen, maar enkei en alleen door het vuil voor het rooster. Besloten werd een onderzoek naar de oorzaak in te stellen. Alsnu gaat de vergadering in geheime zitting over tot het behandelen reclames Hoofdelijken omslag. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver- qadering van den Raad der gemeente Melissaiit, op V oensdag 30 Juni, des vin. 10 uur. Aanwezig alle leden. De Voorz. rar. C. Zaaijer opent de vergadering en herinnerd de vergadering aan de blijde ge beurtenis, welke plaats had op den laatsten April dezes jaars, nl. de geboorte vaD de Prinsss Juliana en geeft te kennen dat ook hij evenals de geheele gemeente en land zeer verheugd met dit heugelijke feit is en dat we nu meer gemoedigd de toe komst kunnen tegemoet gaans d3ar nu de hoop bij ons leeft dat we steeds door ons geliefd Oran jehuis zullen blijven geregeerd worden en hij hoopt dan ook dat Gods zegen haar bij voorduur nabij moge zqn. Daarna werden de notulen goedgekourd en get-eekend. Aan de orde ia: le. Ingekomen 3tukken. a. Een missive van Ged. Staten, goedkeurend de Gem. begrooting 1909, b. Een missive als voren, goedkeurend het kohier van den Hoofdelijken omslag. c. Een missive als voren, goedkeurend het besluit dat de Burgemeester inplaats van Donder dag voortaan Woensdag voor elk deringezetenen ten Raadhuize te spreken is. 2e. Informatie weegbrug. In de vergadering van 19 Maart was besloten (zoo 't mogelijk was) tot plaatsing eener fairbank op het emplacement der Rotterdarusch tram alhier De Burg. heeft de voorwaarden van de Maat schappij gevraagd, welke hij nu de Raad bekend maakte, waarna de Raad besluit geen fairbank te plaatsen, hoofdzakelijk om deze reden, dat op de fairbank niet anders dan goederen welke met de tram vervoerd worden, mogen worden gewoggn, en daar het hief en vervoer toch gering zal zijn, vreesde men ook dat het niet voldoende rente zou geven. 3e. Voorlezing van het procesverbaal van het opnemen der boeken en kas der Gem.-ontvanger. Ie. Door de heeren W. Lokker en A. Maekenze werd aanvraag gedaan om ontheffing van een deel der Hoofdelijken omslag, wegens vertrek uit deze gemeente. Se. Verslag van de toestand der gemeente, 't welk voor de leden van den Gemeenteraad ter inzage zal liggen. Ge. Daarna stelt de Voorz. voor een bedrag van f 17.van de post onvoorziene uitgaven te plaatsen op die van volksfeest en daarmee het tekort aan ie zuiveren 't welk de feestcommissie had, zijnde voornoemd bedrag. 7e. Benoeming leden Stembureau. le lid L. van Beek. 2e T. KoomaD. 3e volgens art. 11 der Gemeentewet G. Joppe, verder alle leden plaatsvervangende leden en plaatsvervangend Voorzitter. Daarna vraag-' de heer L. van Beek het woord en stelt voor den heer C. Bakker, hoofd der school een gratificatie groot f 25,— te verleenen voor de drukte die hij heeft gehad bij de ziekte van mej. D. van Zanten, en bij derzelve vacature. Nadat deze zaak besproken was, en bewezen dat het niet aangaat om daarvoor altijd een gratificatie te verleenen (alhoewel de werking van den heer Bakker wordt gewaardeerd,) trekt den heer Van Beek zijn voorstel weer in. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Stellendam, gehouden op Vrijdag 25 Juni des voorm. 9,30 uur. Afwezig de heer Biemond. Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige zitting ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Wordt voorlezing gedaan van le. Schrijven van Dr. P. J. Mulder en een van Ds. A. Taal, houdende mededeeling, dat zij hunne benoeming tot lid der plaatselijke school commissie aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Missive van heeren Ged. Staten dezer pro vincie, daarbij goedgekeurd terugzendende de staten model B en C, beide over het dienstjaar 1908. Aangenomen voor kennisgeving. 3e. Missive als voren, daarbij goedgekeurd terugzendende het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 't dienstjaar 1909. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 4e. Missive als boven, daarbij goedgekeurd terugzendende het kohier der Hondenbelasting dienst 1909. Aangenomen voor kennisgeving. 5e. Adres van J. van der Vlugt, daarbij ver zoekende om een half jaar afschrijving van den aanslag in de Hondenbelasting, aangezien het beestje overreden is. Daartoe wordt eenparig be sloten. Hiervan zal adressant en Gemeente-Ont vanger kennis worden gegeven. 6e. Wordt vastgesteld een staat model A tot het doen van betalingen uit den post onvoor ziene uitgaven dienst 1909, welke ter goedkeuring aan heeren Ged. Staten dezer provincie zal worden ingezonden. 7e. Verzoek Jb. Kalle alhier om ontheffing van havengeld, waartoe eenparig wordt besloten. Hiervan zal adressant en Gemeente-Ontvanger kennis worden gegeven. 8e. Komt in bespreking, om over te gaan tot demping der sloot bij de school en hoe te han delen met den grond van de suikerbieteukade. De heer Moerland vraagt, waarheen den grond van de kade te vervoeren, waarop de voorzitter te kennen geeft, dat daarmede de sloot rab(j de school kan gedempt worden en dan bovenover eene goot moet worden aangebracht tot afvoer van vuil. De heer Moerland wijst er op, dat men door deze handelwijze in de gemeente een vuilen boel zal krijgen en geeft te kennen, dat hierin alleen te voorzien is door rioleering. De Burgemeester geeft te kennen, dat van de woningen op 't z. g. Weitje, waar geen rioleering bestaat, de afvoer van vuil water zeer voldoende is door de sloot, waarop de heer Moerland den voorz. er op wijst, dat dit water in de polder- slooten vloeit en terstond wordt afgevoerd door de sluis, hetgeen bij aanneming van het voorstel van den Burgemeester nooit het geval kan zijn aan den Achterweg. Door deze handelwijze zou het vuil van den Achterweg eenvoudig verplaatst worden, hetgeen alzoo uitgaven vordert zonder eenig resultaat. De heer Moerland stelt daarom voor, over te gaan tot algemeene verbetering van den waterafvoer. Hij wijst er voorts op, dat de gemeente ook rekening te honden heeft met de Gezondheidswet en dat zonder advies van den Inspecteur niet tot demping kan worden overgegaan. En al mag nu de gemeente-opzichter hebben verklaard, dat bedoeld plan van demping van slooten en aan leg van goten uitvoerbaar is, da heer Moerland is van meening, dat het eenvoudig niet kan. Hij zou het dan ook betreuren, tot demping van slooten over te gaan zonder rioleering. Hij acht voor de gemeente gewenscht een systema tisch stelsel van rioleering, dat in eenige jaren uitvoerbaar is. Gaat men thans tot demping over, zoo zal men later bij rioleering weder tot op breken moeten overgaanhij zou dit betreuren voor de gemaakte kosten. De voorz. zegt, dat de raadsleden kennis heb ben genomen van het rioleeringsplan, waarop de heeren Van Gelder en Zeedijk te kennen geven, dat zij zonder voorlichting het plan niet kunnen beoordeelen. De voorz. deelt daarop mede, dat B. en W. bij hun voornemen blijven tot demping der sloot. De heer Zeedijk wijst op den gebrekkigen toe stand van den zinkput op de Molenkade bij De Jager, hetgeen door den heer Van Gelder ten volle wordt beaamd. De heer Moerland verneemt dat de uitgaven voor de gemeente-reiniging van dien aard ziju, dat de gemeente in een reinen toestand kan worden gehouden, waarop de voorz. vraagt, of het dan niet wenschelijk zou zijn, de instructie van den straatreiniger te wijzigen. Daarna geeft de voorz. te kennen dat in het rioleeringsplan de Molenkade niet is opgenomen, wat z. i. toch ook gewenscht zou zijn. Ook de heer Moerland acht rioleering aldaar wel gewenscht, doch is van gevoelen, dat aldaar vermoedelijk onteigening van gemeentewege zou moeten plaats hebben, terwijl het terrein langs de slooten, welke door rioleering gedempt zouden worden, van heiningen moeten voorzien worden, Hij acht dit te bezwarend, zoodat de Molenkade vooreerst buiten beschouwing blijft. Daarna stelt de heer Moerland voor, B. en W. te machtigen, een plan voor rioleering ie doen opmaken en te trachten, voor het ten uitvoer brengen daarvan van H. H. Ged. Staten subsidie te verkrijgen, welk voorstel na eenige bespreking eenparig wordt aangenomen. Alsnu merkt de voorz. op, dat aan het doen opmaken dier plannen uitgaven verbonden zul len zqn, waarop de heer Moerland te kennen geeft, dat zulks niet het geval behoeft te zijn, wijl zulks kan worden opgedragen aan den ge- meeute-opzichter, terwijl hijzelf zich bereid ver klaart, in deze den opzichter ter zijde te staan, zoodat het, plan geheel gratis kan worden op gemaakt. De voorz. kan daarmede niet accoord gaan, wijl is aangenomen, dat B. en W. met een plan moeten komen en zij zelfstandig moeten weten, aan wie het plan op te drageu. Hij geeft te kennen, dat de uitvoering van het plan door zoo'n ouden vent (den gemeente-opzichter) niet kan plaats hebben. De heer Moerland geeft zijn spijt er over te kennen, dat een oude gemeente-ambtenaar op deze wijze wordt gegriefd en merkt hierbij op, dat toch iedereen wel oud zal willen worden, terwijl de heeren Van Gelder en Zeedijk ver- meeuen, ,dat de gemeente vast niet goedkooper uit kan zijn, dan begrepen is in de toezegging van den steun door den heer Moerland aan den gemeen te-opzichter. Desondanks brengt de voorz. in rondvraag het voorstel, om B. en W. een plan te laten op maken, waarvan de kosten alleen dan verschul digd zullen zijn, indien het plan tot uitvoering komt. Dit voorstel irr stemming gebracht, wordt aan genomen met 3 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Gelder en Moerland, terwijl de heer Zeedijk buiten stemming blijft. Vervolgens wordt besproken, op welke wijze er zal worden gehandeld met den grond, lie gende op de auikerbietenkade. Algemeen wordt goedgevonden, dat de aldaar aanwezige grond over de kade zal worden heen gewerkt, waartoe machtiging zal worden gevraagd bij het betrok ken polderbestuur. 9e. Daarop stelt de voorz. voor, eene tijdelijke geldleeniug aan te gaan tegen 43/4 pCt. 'sjaars ten bedrage van f 1600.— ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. De heer Moerland vraagt, of de subsidie der haven reeds is betaald en hoeveel vermoedelijk het goede elot over 1908 beloopt. De voorz. geeft te kennen, dat de subsidie nog niet betaald is en dat hij het vermoedelijk goede slot niet kan opgeven. De heer Moerland geeft hierover zijne be vreemding te kennen, wijl hij vermeent, dat de havensubsidie voor of op 1 Mei moest worden betaald en stelt voor, maar eene vaste geldlee ning aan te gaan. De voorz. antwoerdt dat hij uitstel vau betaling heelt gevraagd en verkregen tot 1 Juli a. s. en acht eene vaste leening niet noodig, aangezien f 2000,— op de begrooting is uitgetrokken. Daarop wordt eenparig besloten tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. 10e. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat een aanzoek is ingekomen, om 't nadeelig saldo ad plm. f 15,van de feesicommissie bij gelegen- neid van de feestelijke herdenking der heuge lijke gebeurtenis uit de gemeentekas te betalen. Na eenige onderlinge besprekingen wordt daarop met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Holleman en Moerland, afwijzend beschikt. 11e. De heer Van Gelder merkt op, dat de Tramwegmaatsch. zoo roekeloos heeft gewerkt met den gemeentegrond aan den dijk langs de haven, welke wel een meter op den gemeente grond komt, terwijl op de keibeslrating zooveel grond is gelegd, dat twee voertuigen elkaar aldaar niet passeeren kunnen. Hij zou willen, dat de Maatsch. bij dreigbrief of derwaardersexploit wordt aangezegd, dat door haar willekeurig gemeentegrond is geëxploiteerd en schadevergoeding geëischt wordt. De heer Moerland stelt voor, een schrijven aan de Directie te richten tot betaling van dien grond en te vragen, welke motieven er toe geleid hebben, dat de grens aan de oostzijde der haven is in beslag genomen met de uitzetiing der taluds, wijl de Raad van gevoelen is, dat daardoor wil lekeurig gemeentegrond is ingenomen. Daarop worden B. en W. eenparig gemachtigd, hieromtrent een onderzoek in te stellen. 12e. Alsnu deelt de heer Moerland zijne teleur stelling mede, dat de ingezetenen nog steeds ge plaagd worden, doordien een Raadsbesluit tot wijziging der bouwverordening alhier, genomen in Mei 1907, nog niet is uitgevoerd, ten bewijze waarvan hij ter tafel brengt een schrijven van het gemeentebestuur aan de Gezondheidscom missie te Middelharnia, niettegenstaande de Burgemeester steeds beweerd heeft, dat daar omtrent geen briefwisseling was geschied. De voorz. releveert, dat hij zulks niet ontkent, doch het hem ontgaan is en legt thans over de betreffende die zaak gevoerde correspondentie. Uit een der missives van de Gezondheidscom missie blijkt, dat de Burgemeester van haar bericht heeft ontvangen, dat de heer Moerland hem daarvoor wel de noodige voorlichting zal kunnen geven en wijst er op, dat deze daarin tot heden in gebreke is gebleven. De heer Moerland staat zeer verbaasd, dat de Burgemeester alsnu tracht, hem de schuld te geven, dat de bouwverordening niet gewijzigd is. Hij geeft te kennen, dat de Burgemeester in ver band met die missive tot hem had moeten komen, om hem voorlichting te vragen. Bovendien is hij geen Burgemeester. De Burgemeester repliceert, dat hij geen blaam op hem wil geworpen zien en vraagt, of de heer Moerland geen oordeel heeft. (De heer Van Gelder verlaat hierop de zitting.) De heer Moerland acht deze uitdrukking eene heleediging en vooral geen Burgemeesters taal en geeft te kennen, dat alhier van anderen her haaldelijk is gebleken, dat zij geen oordeel hebben. Hij acht, gedachtig aan het spreekwoord „geen paarlen voor de zwijnen" verdere discussiën op deze wijze ongewenscht en verlaat onder ver klaring, liever niet in eene vergadering te zitten, waar in die mate gelogen wordt, de zitting. Ten slotte vraagt de heer Holleman, of reeds een onderzoek is ingesteld tot vergrooting der algemeene begraafplaats, waarop de voorz. repliceert, dat zulks nog niet is geschied. Niemand meer '1 woord verlangende, sluit de voorz. deze vergadering. IfsgciRoifiden Sttikgieni. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijDwordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur! Al lang is mij bekend dat de plaats die den heer Sieling inneemt in de gemeenteraad een doorn in het oog van enkele onzer dorpsge- nooten is. Wat mag hiervan toch wel de reden zijn Is het omdat den heer Sieling beter spreken kan dan knikken? Komt het omdat den heer Sieling ons aan een dokter geholpen heeft, die toch onmisbaar is Is het omdat hij een Christelijke School tot stand zal brengen? Komt het omdat den heer Sieling verleden jaar de herbergen al op Zondag gesloten wilde hebben, met het oog op ons tramwegstation Vooral naar het laatste wordt door vele onzer burgers met verlangen uitgezien. Deze dingen zal toch niet een weldenkend mensch kunnen afkeuren, dus moet wal anders de reden zijn. Ik geloof dat ik niet ver mis zou wezen als ik zeide, dat uit louter haat weer enkele opgezweepte drijvers hun namen gezet hébben voor een nieuwen candidaat in de gemeenteraad. Naar men zegt waren eerst twee andere heeren hiervoor yerzocht. Maar dezen waren te fatsoenlijk en edelmoedig zich voor dergelijke candidatuur te leenen. De eerst verzochte (een liberaal) moet geantwoord hebben dergelijke candidatuur nooit te zullen aannemen en in geen geval tegenover een flink en degelijk raadslid als den heer Sieling. Naar men zegt gaf de tweede een dergelijk antwoord. Nu moest een mannetje gezocht worden van wat minder alooï. Toen naar den heer Prince en waarlijk, deze zal zich nu eens voor stok laten gebruiken om den heer Sieling eens af te rammeien. Maar met dat al is hij toch de uitverkorene maar uit het derde huwelijk. Hier blijkt dus uit, dat het niet gaat om den heer Prince maar tegen den heer Sieling. Doch het zijn maar stuiptrekkingen van den pas gevoerden grooten verkiezingsoorlog en het zal weer wel voor de liberalen met den dood afloopen. Als men nu nog de namen naziet op de candidatenlijst tot aanbeveling van den heer Prince zal ieder wel zoo wijs wezen zijn best te doen om dezen man op het Sas te houden. Ter aanbeveling van den heer Sieling staan nog drie gemeenteraadsleden opgeteekend waaruit maar ai te duidelijk blijkt, dat ze met hem wat aan kunnen vangen. Daarom zal

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 4