Beton, f Woensdag 30 Juni 1909. 24ste Jaargang N°. 1463. S IS at. voor de Znidliollandsclie en Orgaan Eilanden. 7 mi} IN HOCSIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, PUTTEN, KOE- en de werken. ekking )ch af- 3 Zoog tennen, 09 uitéén leid er aten. g e voor baar. -a telling 2^ 2183 A11 tirevo In tion air SOMMELSDIJK. Alle slïifc&en voor «le BiedaeJSe bestemd, Advertentiën eu verdere Administratie franco Joe Je «enden oae den Uitgever. officieel Wedeelie. Wij srJjia «antirevolu tionair. 24S° JEHK e, Bleek- zwaktc. h f 1.50. pwekkend iddel. i t 1.90. en d, n. IO«. f2,- s O 3 CD I 1 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poet 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. So. a. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Inrichtingen, welke gevaarschade of hinder kunnen veroor zaken. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Sommelsdijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Arie Brinkman, Mr. Bakker, albier, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerjj op het perooel kidastraal bokend in Seotie B, No. 1552. Op Zaterdag, den lOen Juli 1909, des vm. te 11.30 ureu, zal in het Gemeentehuis gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling on schriftelijk too te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op do Becrotario der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Sommelsdijk, den 26en Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Bekendmaking. De Burgomeos'er vun Sommelsdijk, Voldoende aan het verzoek van den Neder- landrclien bond van Vereenigingen van don Htuideldiij vonden en van den Indnstrieelen Mid denstand, maakt bekend: dat dien Bond een Middonslandstentoonstalling zal houden welke in de maanden Juni, Juli en Augustus voor hot publiek toegankelijk zal zjjn en gehouden zt.1 worden in het Baleis van Volksvlijt te Amsterdam. Dut bet doel der Tentoonstelling o.m. is om aanschouwelijk te doen uitkomen hoe de kleine industrie door gebrnikmakiug van nieuwe kleine maohiues en werktuigon het beter kan staande houden dat zij teneinde dat bezoek te vergemakkelijken gezelsohapskaarten verkrijgbaar zuilen stellen voor minstens 20 personen, indien zulke kaarten tijdig (d.i. minstens 3 maal 24 uren te voren) bij het uitvoerend Comité worden aangevraagd. (Bureau Paleis voor Volksvlijt.) dat dozo groepkaurten reoht geven op dezelfde reduotie, die ook aau do leden der aangesloten vereenigingen worden verleond, indien zjj goza- mentlijk do Tentooustell ng bezoek -n, te weten 50 pCt. op den gewonen entreeprijs van f 0.50 (veihoogd met 5 pCr. voor stedelijke belasting.) Sommelsdijk, 24 Juni 1909. Do Burgemeester, DE GRAAFF. Kennisgeving. Kohier van den Hoodeiyken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1909 gedurende vijf maanden van den 21 Juni 1909 tot en met '20 November 1909 ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, 1» Juni 1909. Burgemeester ln Wethouders voornoemd, I>« Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. Kennisgeving. Kohier Hondenbelasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat, maken bekend dat een afschrift van bet primitief kohier van de Belasting op de honden, voor het dienstjaar 1909, gedurende 5 maanden van den 21»ten Juni tot en met den 'JOsten November a.s. ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, den 19 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN isOORDT. JOH. VAN PUTTEN. Er is van Christel ijk-Historische zijde captie opgemaakt, dat ons Cen- traal-Comité den raad gaf bij herstem ming tusschen een Liberaal en een Socialist thuis te blijven. Men vond den Socialist erger kwaad dan den Liberaal en dus had. zoo beweerden ze, het advies moeten luiden stemt op deu Liberaal, den minst kwaden. Aanstonds is door alle Rechtsche bla den de opmerking gemaakt, dat de Christ. Hist, zich vergisten in het karakter onzer partij, want dat we niet zijn anti liberaal in dien beperkten zin nog anti socialistisch in de betee- kenis van: alleen en uitsluitend tegen de Socialisten maar dat we zijn èn tegen liberalen èn tegen socialisten beide, zijnde deze twee partijen revo lutionair in haar beginsel en uitgangs punt. Wij verzetten ons tegen het beginsel der Revolutie, dat door Libe raal en Socialist wordt beleden nl. dat Godsdienst en Staatkunde niets met elkaar te maken hebben. En daarom noemen we ons Antirevolu tionair. Een liberaal belijdt dat de Rede oppermachtig heerschen moet; dat't Woord van God geen beteekenis heeft voor 't leven. Ordinantiën Gods neen, daarmee bemoeit een Liberaal zich niet. En met een socialist staat het net eender. In dat opzicht lijken ze op elkaar als twee droppels water Liberalisme en Socialisme, hoe ze overigens ook mogen verschillen in waardeering van het maatschappelijk stelsel, dat we nu doormakenhoe verschillend ook de inzichten van beide mogen zijn over de sociale eu economische verhoudingen of wanver houdingen en de middelen om ze te wijzigen en weg te nemen: hierin zijn ze één: God moet in den hemel blijven bij de Engelen, als die er zijn maar op de aarde heeft Hij niet te heerschen en te regeerenhier op die wereld zullen de menschen 't zeil wel klaar spelenbuiten Hem om en zonder Hem moet hetdan tegen Hem. Liberalen en Socialisten verschillen met elkaar in de handhaving van 't Gezag maar ze komen weer volkomen hierin overeen, dat ze beide ontkennen 't Gezag afdalend van God alleen. De Liberalen staan rondom den Troon, de Socialisten zouden deze omverha len maar beide beweren de Konin gin is Koningin bij de genade van het volk en niet bij de genade Gods. De Liberalen huldigen dan ook nog het grondwettelijk Koningschap, omdat ze de Grondwet huldigen, waarin dat Koningschap vast ligtmaar de Socia list ziet er niets geen bezwaar in om morgen aan den dag dat heele Grond wetsartikel op te doeken en Oranje aan den dijk te zei ten als burgeres der Republiek. En zoo zouden we kunnen voort gaan om verschil en eenheid tusschen Liberalisme en Socialisme te schetsen maar dit is toch reeds duidelijk, dat waar het gaat tegen God, tegen Chris tus op alle levensterrein, beide partijen staan op het revolutionair beginsel d.i. noch God, noch meester boven ons, wij zijn ons zei ven god en meester. Daarom staan we tegenover beide, als er een principieele strijd moet worden uitgestreden, zooals nu. Komen er enkele afzonderlijke punten in 't geding, zooals bv. een stoomvaartcon tract een stemming over allerlei neu trale zakenof over dingen, die we gemeenschappelijk goed vindenoch, dan gaan we natuurlijk met elkaar te rade. Als er brand is, staan anti's en liberalen en socialist aan dezelfde pomp en de anarchist met den nihilist mogen zelfs trompgasten zijnalles best. Maar overigens is een Liberaal en Socialist voor ons lood om oud ijzer. En vooral, als de Liberalen zóó optre den als tegenwoordig dat isfel anti clericaalscheldend op dr. Kuy- per; op de Roornschen, onze bondge- nooten en op .die dienaren Gods, die de Geref. belijdenis zijn toegedaan en onze partij steunen. Wij zijn antirevolutionair tegen de Liberalen en Socialisten en bij deze herstemming verdiende niemand on zen steun. We bleven thuis. Ome Centrale. Er zitten in onze Centrale fouten, die moeten hersteld worden. Eén fout is deze De Centrale geeft de leiding aan de plaats, kiesv. over en treedt dan pas op, als de plaats, kiesv. te kort schiet. Die lout moet hersteld. Wanneer elke kiesv. op haar zaken paste, hin derde zoo'n bepaling niet. Maar nu is 't anders. En daarom moet van nu voortaan onze Centrale de teugels in handen hebben en houden, Een andere fout is dezeDe leden van 't Moderamen wonen niet dicht genoeg bij elkaarde leiding in ver kiezingsdagen is nu verspreid over Ouddorp, Dirksland, Sommelsdijk, Den Bommel en Middelharnis. Veel beter was 't het geheele Moderamen in een dorp te hebben. Waar, doet er niet toe. Een derde fout is dezeHet Mode ramen bestaat uit te weinig mannen. Het secretariaat komt door 't bedanken van den huidigen functionaris in an dere handen, maar ook dan nog dunkt ons de ai beid voor één nieuwen Se cretaris te zwaar. Hij moet zich geheel aan de partij kunnen geven in een te herwinnen district als einddoel en dan is die taak zeer zwaar voor één paar schouders. Een vierde fout is deze De Centrale heeft wel macht om nalatige kiesver- eenigingen tot werken aan te sporen, maar niet om ze uit het organisch verband uit' te zetten om ze te ne- geeren en te passeeren, zoo dit noodig bleek. Een vijlde fout is deze De Centrale is niet op de hoogte van den toestand der plaats. Kiesvereenigingen. Zij leeft met die plaats. Kiesv. niet mee en is dus onbekend met 't district. Een zesde foutHaar organisch leven met de Centrale van Sch.-en Duiv. deugt niet. Een zevende fout: Dat al de zes fouten reeds lang bekend waren, maar werden verzwegen, en ieder onzer maar doorging, alsof we pardoes al heel wat bereikt hadden, terwijl dat »heel wat« van nul en geener waarde was. En de zevende fout is de domste van alle geweest. Daarom diene er spoedig eene Cen trale belegd te worden, om de zaken eens te bespreken. Het moet anders worden. Wanneer zullen we vergaderen? Hoe eer hoe beter. Hoe krijgt men een verloren dis trict terug Zierikzee is door onsnog niet voor ons verloren. Maar hoe te herwinnen Daar zijn voor noodig drie dingen. Eerstens: een pers, die waakzaam is en huis aan huis wordt ver spreid. Tweedens: een kiezerslijst, die elk jaar nauwkeurig wordt bijgehouden en aangevuld. DerdensSpreekbeurten in den winter door 't heele district. Natuurlijk alles onder den onmis- baren zegen des Heeren. Want als Hij de harten tot de Christelijke be ginselen niet neigt, is en blijft alle werk onvruchtbaar. Planten en natmaken ligt nochtans op ieders weg. Bidden en werken is de bekende spreuk. Die bovengenoemde drie zaken moeten plaats hebben, anders blijft Zierikzee door en voor ons verloren. Nu voelt ieder reeds, dat er geld noodig is en energie, en saamwerking en eenheidsband. Elke kiesvereeniging heelt hier een ernstige, maar dankbare taak. Want succes is beslist te wachten. Geld moet er zijn om kranten gratis te verspreiden en abonnés fe vinden, of om abonnés met geldelijken steun te gemoet te komen, zoo dat noodig is. Geld moet er zijn om iemand te betalen, die de volle verantwoorde lijkheid der kiezerslijst op zich neemt en er tusschen 1 Jan. en 31 Dec. mee werkt. Geld moet er zijn voor .sprekers. En pakt men een en ander flink aan, dan is de toekomst nog zoo som ber niet. Gewonnen en verloren. In de Oude Kamer. In de Nieuwe 15 Antirev. 23 9 Chr.-Hist. 12 25 Ruomsch-K. 25 7 Socialisten. 7 8 Oud-Lib. 4 25 Unie-Lib. 21 11 Vrijz.-Dem. 8 100 100 Gewonnen door de Antir.8 zetels Christ.H. 3 Verloren noch gewonnen door de R K.0 zetels. Soc.0 Verloren door de Oud-Lib.4 zetels. Unie-L.: 4 Vrijz.-D.3 Rechts won dus elf en Links verloor li. En wat scheelde het weinig in Rot terdam I en II, maar een 6070 stemmen of ook die districten waren naar Rechts gegaan. Het verval is volkomen in de libe rale gelederen, want zelfs in de vaste liberale districten ging het Rechtsche cijler meer vooruit dan 't Linksche. Niet in ons district. Die akker bleef braak liggen en de liberale doornen en distelen schoten en tierden welig op, en de oogst was den liberalen ploeger voordeelig. Nederland wilde Rechts. Zierikzee bleef Links. Voor goed Dat hangt af van twee dingen :1e. de regeeringsdaden en 2e. onze actie en propaganda. Wat punt '1 betreft: dat komt best uit. Maar punt 2daar moet over 4 jaar ook vrucht van gezien worden onder 's Heeren zegen. Rotterdam wordt een hoenderpark. Ge kent den uitslag der Kamer verkiezing in Rotterdam. Districten IV en V gingen verloren voor de vrij handelaars en werden gewonnen door de voorstanders van »'t dure brood Is dat niet opmerkelijk De Vrijhandelaars beweren, dat bij verhooging van Invoerrechten Rot terdam te niet gaat als handelsstad. Maar de kiezers schijnen er toch anders over te denken. Half Rotterdam koos voor protectie; koos voor dure levensmiddelen koos voor z g.u. leege havens zonder stoombootverkeer, zoo als het doorjde vrijhandelaars in 1905 op prentbriefkaarten werd voorgesteld; koos voor de komst van trusts, zoo als dit in Sommelsdijk hartroerend werd voorgesteld door mr. Patijn koos voor vermindering van den uit voer, zooals beweerd wordt door de theoretici; koos in één woord voor al de narigheden, die van een pro tectionistisch tarief het gevolg zouden moeten zijn. Rotterdams vrijhandel kreeg eeu geduchten knak En de theoretici kijken op hun neus, dat zooveel duizenden kiezers in Rotter dam van hun theorie niets gediend zijn. 't Is protectie en geen vrijhan del meer. Natuurlijk auderen klagen steen en been. Wat moet er nu van Rotterdam en Amsterdam komen Leege havens Leege bruggen Leege straten Leege markten Wel, maakt er een hoenderpark van. Dan is er nog drukte genoeg! Tuin- eis BLandbouw. MENGVOEDERS. Mede naar aanleiding van eene desbetreffende, tot ons gerichte vraag geven we bier onder gaarne 't woord aan Dr. D. J. Hissink, Directeur van het Rijkslandbouwproelstation te VVageniugen, die als volgt over Mengvoeders schreef'. Onder mengvoeders of samengestelde voeder- stoffen wórden verstaan mengsels van voederstof- fen van verschillende scheikundige samenstelling en phvsiologische werking ln natuurlijken toe stand, of in koekvorm. Ofschoon net verbruik van mengvoeders, dank zij de meerdere kennis, die onder de landbouwers ten opzieht'e der werkiug en het wezen dervoe- derstofien door proefstations, landbouwleeraren, zuivelconsulenten en niet minder door de ver schillende landbouwbladen verspreid wordt, eer at- dan toeneemt, is het debiet nog wel van dien aard, dat hier ter plaatse een bespreking van mengvoeders niet overbodig geacht kan worden. Oorspronkelijk geschiedde dit alleen met het doel, het den koopers gemakkelijk te maken De kooper had slechts de waar te betalen en de handelaar zorgde, dat het voeder goed was samen gesteld. Later traden voor den verkooper andere ba- weegredenen op om het gebruik van mengvoedeis te bevorderen. Het feit, dat de kwaliteit der bestanddeelen van mengvoeders minder goed beoordeeld kan worden, bracht dun handelaar vanzelf op het idee ziju winst te vergrooten, door grondstoffen van slechte kwaliteit voor het mengen te bezigen. Toen da proefstations nog niet bestonden en het den landbouwer aan de noodige voorlichting ontbrak, is er geducht op los geknoeid. En niet alleen de verkooper, die door winzucht of ten gevolge van scherpe con currentie tot knoeierij verleid werd, had schuld, ook de landbouwer, die alleen maar naar lage prijzen vroeg, zonder na te denken of daarvoor ook soms onmogelijk voederstoflen van behoor lijke kwaliteit geleverd konden worden, was voor geen geriDg deel schuld van den ongezonden toestand. stellen wij de vraag, waarom mengvoeders gekocht worden, dan is het moeielijk daarop een met behoorlijke redenen omkleed antwoord te geven. Hoogstens zal men kunnen antwoorden: om dat het gemakkelijk is". Ja, het is gemakkeljjk. De boer heeft zich niet met het berekenen van rantsoenen het hoofd te breken. Er zijn echter verschillende bezwaren aan het koopen van mengvoeders verbonden. Vooreerst kan de kwaliteit van de bestanddeelen der mengvoeders beter beoordeeld worden, wan neer men deze bestanddeelen afzonderlijk koopt. Wie dan een mengsel wil voederen, kan dit des noods zelf bereiden. Het mengen van voeder- stoffen toch levert weinig moeilijkheden op en de kosten van het mengen verdient de boer zelf. Er wordt wel eens tegen aangevoerd, dat de handelaar, door groote partijen van de bestand deelen te koopen, het meDgsel toch nog goed- kooper kan leveren, dan wanneer de boer de bestanddeelen koopt, doch deze redeneering gaat niet op. Een handelaar is ten slotte geen filantroop. De fantastische, niets zeggende namen, waar onder dikwerf mengvoeders verkocht worden, dienen meestal om de samenstelling voor den kqoper te verbergen. In verband hiermede moet er op;gewezen worden, dat de door den leverancier opgegeven samenstelling misleidend kan zijn. Koopt men een .varkensvoer", dat volgens ver klaring van den leverancier bereid is door menging van lijnmeel met rijstvoedenneel, dan doet deze mededeeling hoogstwaarschijnlijk vermoeden, dat men half om half krijgt; het is echter heel goed mogelijk, dat het mengsel voor het grootste deel uit rijstvoedermeel en slechts voor een klein gedeelte uit lijnmeel bestaat. Nu ia dit van tevoren wel te zien, wanneer de leverancier tevens eiwit en vet garandeert, maar de boeren, die meng voeders koopen, zullen in de meeste gevallen wel niet zoo slim zijn naar het gehalte te vragen. Ten derde en dit is wel het hoofdbezwaar, aan het koopen van mengvoeders verbonden kunnen aan mengvoeders geen eiscben van zuiver heid gesteld worden. Men kan een omschrijving geven van wat verstaan zal worden onder lijnmeel, rijstvoedermeel, enz., maar aan welke eischen

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1