MAAS- EI TWEEDS BLAB. Uitslag Herstemming SBEELBEBÖBE, Zaterdag 28 Juni 1809. Mo. 1462. Twee liladen. li tar Instaat sta lil i Brielie Donrecht Ue Drawer Oma 'Wramh, i 'Mrarenh, 11 Haarlem Don Helder J, TIN' HOC SIGNOVJNSES Dit Dammer bestaat uit Uil de Pers. Tweede-Kamerverkiezing op Woensdag 23 Junij.l. G G G G G G G G G G G G G PR Binnenland. Plaatselijk Wleuws. k De Herstemming. Het Nederlandsch liberalisme, zoo herin nerde de Maasbode Dinsdag, doet morgen een zwaren gang. Ja zwaar moet die gang zijn, rijk aan vernedering voor de eens zoo hoogmach- tige partij. Want hoe de uitslag morgen ook zii, vaststaat dat de beide dagen van r i en 23 Juni, zwarte dagen rijn voor het liberalisme, dagen waarover de Muze der historie niet anders kan doen dan een zwarten sluier uitspreiden van diepen en onherstelbaren rouw. Kon die partij reeds op den r Juni hoe vér ook de avond viel, haar cijfer in het gansche land niet hooger opberen dan 10, zegge tien; zag zij toen reeds over de gansche linie haar beste man nen uitgeworpen, morgen wacht haar nog grooter vernedering, want dat cijfer kan zij bijna in geen enkel district meer op drijven dan met behulp van de mannen der roode vlag. Het socialisme, de partij van haat en revolutie, heeft morgen haar levensdraad in handen, en met een knip van de schaar kunnen de toode broeders over dat leven beslisser. En dan, sprekend over de Rotterdamsche districten, heet het onder meer Wa"t de liberale partij in Rotterdam de mannen van het bolwerk, met een zoo machtig orgaan achter zich als de N. B. Ctheeft het ongehoorde en nooit gedachte moeten beleven, dat zij in geen enkel district haar candidaten dadelijk gekozen krijgt. Overal moet er zwaar om gevochten worden bii de herstemming. En alweer, dat gevecht kan niet anders in haar voordeel uitloopen, of de man netjes van Spiekman en van Hinte moeten met hun grove handen, uit puren anti- clerialen haat, waarbij hun felle haat tegen de elevators in het niet verzinkt, die vermaledijde Rotterdamsche kapitalisten met hun voormannen weer op den troon heffen. En nu moge daar morgenavond de jonge liberaaltjes hoog juichen in het ronde, als er weer een liberaal uit de bus komt, maar door al dat gejuich zullen zij toch niet onhoorbaar kunnen maken het neerploffen van al die hooge gestalten, die alleen nog maar beteekenis kunnen hebben voor de historie. En over het licht hunner fakkels en electrische booglampen heen zien wij naar dien donkeren achtergrond, naar dat sombere slagveld, waar de lijken liggen van hen, die tot in hun dood snik nog bleven meenen, dat Nederland een land is, dat toch maar het best door liberalen kan geregeerd worden Vrij moge dan de iV. R. Ct. scherp zinnig en indrukwekkend betoogen opzet ten en Daarstig uitcijferen welke en hoevele kiezers hi-ha-ho hebben gezon gen, het alles overweldigende lied, dat van nobeler accoorden is en alleen in onze ziel wordt uitgezongen, zal het lied zijn van onze triomf. Of de juichtoon der liberalen groot is geweest zien we hieronder uit de N. R. Ct. van Donderdagochtend waar zij schrijft In de nieuwe Kamer, die hare werk zaamheden met September aanvangen zal, beschikt het ministerie over eene meer derheid van twintig stemmen. Ziedaar het droevig eindresultaat van deze verkiezing. De rechterzijde zal heer en meester zijn over het land, en van de machtspositie, waarin zij gekomen is, het gebruik kunnen maken, dat haar goeddunkt. Het behoeft niet betoogd, dat zij ons zeer teleurgesteld heeft. Rotterdam 1 bleef behouden met slechts een goede 50 stemmen meer. Ook in District II heeft het zeer gespanneD. De liberaal verwierf er slechts 70 stemmen meer dan de antirevolutionair. Alleen district III gaf voor den liberaal een behoorlijken overslag. De tegencandidaat was daar ook roomsch-katholiek. District IV en V verloren Plate gevallen en Van Raalte. Rotterdam zal er niet anders dan schade van hebben. Maar het was te vreezen. De wijze, waarop, zonder zich om de keuze der middelen te bekreumen, tegen Plate vooral is geageerd, wees wel aan, dat op zijn district in de eerste plaats de christelijke* coa litie haar hoop hield gevestigd. Plate had anders verdiend, dan in zulk een strijd te sneven. Onder de Kamerleden tot de allereersten behoorendom zijn fier, onafhankelijk, open karakter door allen, zonder onderscheid, bijzonder geëerd om zijne buitengemeene kennis door velen benijden om de voorbeeldige wijze, waarop hij zijn l'dmaatschap waarnam, en voor de belangen van het land en ODze schoone haven trouw zijn beste krach'en gaf. zonder ooit politieke bij— ovi-rwegingen te doen gelden, is hij als een ridder zonder vrees of blaam geval len. In de Kamer zullen zijne persoon lijkheid en zijne adviezen zeer worden gemist en Rotterdam zal den 23 Juni 1909 betreuren als den meest droe- vigen dag, die sedert lang in de geschiedenis der gemeente voorkwatr. Een leugen. Het Handelsblad schrijft: »Dr. Kuyper verkiest een sociaal democraat als Troelstra boven een liberaal als den heer Van Hamel. Dat zal wel meer worden verteld. Maar 't is een brutale leugen. Dr. K. verkiest ze geen van beiden, 't Zijn beiden mannen der Revolutie* en op stuk van zaken trekken die, als 't tegen de »klerikalen« gaat, broedelijk ééne lijn. Zie het maar aan Frankrijk Wie de >politieke geheelonthouding* vreemd vindt, ga toch vooral bij Groen in de leer, die z'n halve leven heeft be steed, om 't zijn volgelingen te leeren, dat de conservatieven als partij geen haar beter waren dan de liberaler. Daar moest hij toen wat over hooren 1 En nu zegt ieder: Groen had gelijk. Onze Courant Van der Zwaag Commissaris van de Koningin in Friesland Onder dit opschift ontleent de Maas bode aan de Voorhoede Waar het heengaat, wanneer de libe ralen met de socialisten arm in arm blij ven gaan, dat blijkt thans in Friesland. De Commissaris der Koningin heeft ontslag genomen. Volgens de wet treedt 't oudste lid van Gedeputeerde Staten op als plaats vervanger. Het oudste lid nam ook ontslag. Wie op hem volgt is: de socialist Van der Zwaag, door de liberalen tot Gedeputeerde gekozen. Deze socialist zal nu in Friesland optreden als waarnemend Commissaris van de Koningin. Ziet, daar gaan we heen, wanneer de liberalen arm in arm met de socialisten ter stembus trekken. Ze zijn totaal van hen alhankelijk. Zonder hen verliezen ze 27 zetels in de Tweede Kamer. Zelfs de stok-oudste liberaal zit er, dank zij alleen den steun der socialisten. Door die afhankelijkheid zijn ze ge dwongen om mannen als Van der zwaag tot Gedeputeerde te kiezeD, En zóó doet men H. M. de Konin gin de beleediging aan dat als haar Commissaris in Friesland optreedt een republikein, een anarchistisch ge zind socialist En deze zal nu Haar van advies moe ten dienen bij de benoeming van bur gemeesters Er zullen er toch onder de liberalen wel gevonden worden, die 't niet erg verlokkend Gnden dat met hun hulp en door hun steun een socialist als Van der Zwaag thans in Friesland op treedt als waarnemend Commissaris van de Koningin! De Nemesis. »7 II I. BLAHS' A R Antirevolutionair; C. H. Christelijk-Historisch R. K. Roomscb-KhatoJiek C. D. Verklaring der teekens. A. y> L (of 0ud) Ijlberaily L Unie T.iberaalV. D. Vrijzinnig Democraat S D. A. P. lid der Soe Dem. Arbeiderspartij G. gekozen. Altmaar Amsterdam II Amsterdam III Amsterdam V Amsterdam VI Amsterdam IX Arnhem Jhr. Mr. P. van Foreest V.C (afir) G G. Glinderman A.R J. Oudegeest S.D.A.P J. R. SLoeck Henkemans C.H G Prof. Mr. J. A van Hamel U.L Mr. P. J. Troelstra S.D.A.P (aftr) G Mr. P. J. M. Aalberse R.K Tb. M. Ketelaar V.D (aftr) G Mr. W. H. de Beaufort V.L (aftr) G Mr. H. Verkoutereu C.H W. H. Vliegen S.D.A.P G Mr. T. de Vries A.R .T. H. Schaper S.D.A.P (aftr) G A. Zijlstra A.R K. Eland U.L (aftr) G Ds. H. 0. Hogerzeil A.R üs. A. van der Heide S.D.A.P Mr. W. M. F. Treub V.D ^aftr) G A. Roodhuyzen U.L (aftr) G H. Ch. Vegtel A.R P. J. de Kanter U.L G Dr. A. Kuyper A R l)s. J. W. Rudolph A R Jltr. G. J. A. Schimmelpennick C.H G W. P. G Helsdingen S.D.A.P (aftr) 0 C. E. van Koetsveld C H H. Colijn A.R Jhr. Mr. van Doorn U.L (aftr) G Job. Krap A.R K. ter Laan S.D.A P G M. W. Dolk U.L (aftr) G I. R. Snoeck Henkemans C.H Jhr. Mr. Frank K. van Lennep C.H G Mr. J. 11. Thiel V.D Mr. H. Th. de Meester U.L G A F. Staalman C.D K. ter Laan S.D.A.P (aftr) Mr. P. Rink U.L P. B. J. Ferf U.L (aftr) C. D. Wesseüng R.K Hoorn Leeuwarden w- JT- T,homs™ U-Ln (aftr Mr. P. J, Troelstra S. D.aP Lochem Mr. A. Baron v Heeckeren v Keil A.R Mr. G. Januink U.L (aftr) Rotterdam I *'hr- Mr- de öeer C-H Mr. IIGoeman Borgesius U.L Rotterdam II D-de Klerk U-L (*ftr) Dr. W. B. van Staveren A.R Rotterdam III Mr-J- A- Loeff r.k J. B. Verhey U.L (aftr) Rotterdam IV J- Hei™ke;k« A R A. Plate V.L (aftr) Rotterdam V Mp. a. de joDg a.r Mr. E. E. van Raalte Lib Schoterland ?T T Mr. H. Th. de Meester U L Utrecht I Mr. Baron van Boetzelaer C.H Jhr. Mr. van Karnebeek V.L (aftr) Utrecht II S-J- ;a" H™gfTrat,e" B Jhr. Mr. J. Roell U.L (aftr) Veendam G-A-B Mr. L. A. Smidt V.D (aftr) MMiiwerf!,,suH- J10gerfA-Rn A Dn F. VV. N. Hugenholtz S.D.A.P (aftr) G Dr. D. Bos V.D (aftr) G J. F. Heemskerk A.R J. E. W. Duys S.D.A/P G Mr H. -J. C. van Thienen U.L Dr. G. Hofstede Gzn. A.R E. M. Teenstra V.D G A. Baron van Heeckeren van Keil A.R F. Lieftinck U.L G Winschoten Zaandam Zuidhorn Zntiihen In de Banier wordt de uitslag der ver kiezing besproken en o. m. gezegd Welnu, op dit oogenblik komen dan ook, ra den uitslag, niets sterker uit dan deze twee zaken Het Nederlandsche volk koos met verpletterende meerderheid (ruim 72000 stemmen in totaal) vóór de toepassing der Christelijke beginselen op de algerceece staatkundeen de liberale partij van ouds, de machtige triumphator van vroegere tijden is, door de toegebrachte slagen van tegenstanders en bastaard kinderen, verschrompeld tot een machteloos opject, dat nog hier en daar zijn kracht doet voelen op de oude tyrannieke wijze, als nawerking van gewezen glorie, maar vcorts is »nabij de verdwijning.* Dat is de Nemesis het loon op den strijd voor de ontkerstening der natie, die wind bracht en storm oogstte en haar zal te pletter stooten, door de vrucht van eigen gestrooid zaadtenzij zij inziet, dat alleen het Christelijk element een vasten dam vormt tegen de ultra revolutie, die ook haar meeslepen zal in den algemeenen val en het groote débacle, door socialisme en anarchisme met bewust heid bedoeld. En De Standaard teekend daarbij aan; Ja, de eens zoo machtige liberale partij heeft uitgediend. Wat er van overblijft zal op socialistische krukken moeten voort strompelen. Gestadige vooruitgang. In 1891 haalde Rechts een meerderheid van 30,000 stemmen. In 1897 een meer derheid van 50,000 stemmen. In 1905 een meerderheid van 70,000 stemmen. En nu in 1909 een meerderheid van 87,359 stemmeD. Een gestadige vooruitgang alzoo, die in 2913 ons op een meerderheid van 200,000 brengen kan. Bij de socialisten neemt men hetzelfde verschijnsel waar. Zij klommen thans tot 83,274. Een cijfer dat evenzoo in 1913 dicht aan de 100,000 naderen kan. Beide accressen gaan ten koste van de drie liberale groepen. Op 11 Juni haalden deze drie groepen saam niet meer dan 297,426 stemmen. Hier tegenover stonden voor de drie Rechtsche groepen 367,959 stemmen. Laat men dus een oogenblik de Socia listen er buiten, dan brachten de drie groe pen Rechts 170,533 stemmen meer uit, dan de drie groepen der Liberalen. En toch maken deze drie liberale groe pen nog altoos de pretentie, dat zij het bewind moeten voeren. Nu, we spreken elkander in 1913 nader. Standadrd. Prinses Juliana. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat, dank zij de natuurlijke voeding, Prin ses Juliana zeer voorspoedig opgroeit en geitadig in lichaamsgewicht vooruitgaat. Niet meer bidden De Telegraaf meldt Bij de classis Leeuwarden is door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente Roor- dahuizum een klacht ingediend tegen den socialistischen pred. ds. B. Boers C.Jzd. Deze zou namenlijk, naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt, van den kan sel hebben afgekondigd, dat hij in het ver volg niet meer zal bidden. Ook zou hij Zondag jl. de overwinning der kerkelijke partijen bij de stembus hebben besproken, en daarbij op de2e partijen hebben geschol den. Verleden jaar werd ds. Boers wegens beleediging, van den kansel, van een ou derling, drie maanden geschorst. Nederland en Venezuela. De N. C. bevat een uitvoerig relaas betreffende het aan Dr. De Paul verleende ontslag. Het blad meent, dat het aan Dr. De Paul verleende ontslag in zeer nauw verband staat met hetgeen in de laatste daaraan voorafgaande weken tusschen de Nederlandsche en de Venezuelaansche Re geering is voorgevallen en dat het op 29 April j'. door den Minister Van Swinderen en den heer De Paul geteekende protocol buiten werking geraakt en van nadere be slissingen afhankelijk geworden is. Door den heer De Paul was onzen Mi nister herhaaldelijk, zoowel mondeling als schriftelijk, verzekerd, dat de woorden »aan de bekrachtiging der bevoegde overheden onderworpen (zou) worden* niet meer dan een bloote formule was, bestaande in de naar Venezuelaansche opvatting noodige, uitdrukkelijke ratificatie van den President zeiven. Van een nadere ratificatie van het Congres zou geen sprake zijn, dit werd herhaaldelijk door Dr. de Paul mondeling en schriftelijk verzekerd. Daarop ging onzen Minister door. Eind Mei ontving men een schrijven aan het Departement, behelzende dat door de Venezuelaansche regeering bezwaar was gemaakt tegen den voor odzo bezittingen zoo belangrijke quaestie der 30 pCt additioneele rechten en waarbij voor stellen werden gedaan waartegen onze Re geering zoowel te Caracas als te Parijs krachtig op kwam. Door Dr. De Paul werd de juistheid der Nederlandsche opvatting erkend terwijl uit Caracas een antwoord kwam waaruit bleek dat men de zaak met begreep en aan de voorwaarde vast hteld. Het eind was, dat onze Minister eene telegram naar Caracas zond, waarin hij kort en goed bericht der ratificatie ver langde en op spoed aandrong, waarop geantwoord werd, dat de president van Venezuela het protocol geratificeerd had, maar dat dit nader zou worden onderwor pen aan de goedkeuring van het Congres. Hierop seinde Minister Van Swinderen, dat in verband met Dr. De Paul s he.haalde mondelinge en schriftelijke verklaringen dat van goedkeuring door het Corigres geen sprake behoefde te zijn, verdere betrekkin gen van de Nederlandsche Regeering met dien gezant van nu at aan onmogelijk waren geworden. Het antwoord was de officieele mede- deeling van het ontslag van Dr. De Paul als gezant, die als onderhandelaar met de Nederlandsche en met de I ransche Regee ring zijn volmacht had overschreden. Tevens werd gemeld dat een nieuwe gevolmachtigde den 2 3 en dezer maand uit Venezuela naar Europa zou vertrekken. De stand van zaken is dus op het oogen blik ongeveer dezelfde als vóórdat de onderhandelingen met Dr. de Paul begonnen. De ervariag, met de Venezuelaansche diplomatie opgedaan, is alzoo van weinig bevredigenden aard. Intusschen heeft men daarginds althans bij herhaling ondervonden, dat aan den Nederlandschen kant voet bij stuk gehouden wordt. Dezerzijds zal opnieuw geduld en beleid te oefenen zijn tegenover Cura^io's wispelturigen nabuur. Soiiiiuelgdijlt. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht de som van f 10.70. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. J. de Gast is aan de Universiteit te Amsterdam bevorderd tot dokter in de rech ten. Op Donderdag 2 Juli a.°. des namid dags ten twee ure, zal de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en her inenting van ingezetenen die zich daartoe in het Gemeentehuis aanmelden. Itliddelharnis. Door de vereeniging Dijkring Flakkee is tot Seer. Penningm. gekozen den heer C. J. H. v. d. Broek. Onze vroegere dorpsgenoot den heer C. Meijer is bevorderd tot Adelborst ter zee ie klasse. Naar nun ons meedeelt zijn tegen eenige geaffecteerden der brandspuit die niet bij den brand, welke de vorige week heeft plaats gehad, aanwezig waren, pro- cesverbaaal opgemaakt. Hen Bommel. Ter algemeene kennis is gebracht, dat het verslag van den toestand der gemeente over 1908, ter Secretarie tegen betaling der kosten in afschrift is verkrijgbaar gesteld. Bij de gehouden hei stemming op Woensdag, 23 Juni j'. werden uitgebracht 222 stemmen, waarvan 79 op Roodhuijzen, 242 op Vegtel en 1 van onwaarde. Het Kohier van den Hoofdelijken Omslag is goedgekeurd van Heereu Gede puteerde Staten terug ontvangeD. De collecte voor het fonds van den Gewapenden dienst heeft in deze gemeente de som van ruim zeven gulden opgebracht. De landbouwersknecht D. had het ongeluk, zoodanig te vallen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Naar men verneemt had hij zich ernstig aan zijn arm bezeerd. De hengst van K. Buth kreeg onlangs een zoodanigen klap van een paard tegen een zijner pooten, dat geconstateerd werd, dat het lichaamsdeel gebroken wa=. De hengst is toen door hem verkocht geworden. Zeer zeker een schadepostje. -Lot Hoofdopzicht van het water schap »de dijkring Flakkee* is benoemd dhr. A. Smits, alhier. Oude Tonge. De collecte ten behoeve van het fonds voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 12.87 opgebracht. Voor de betrekking van Adminstra- teur van den boedel van wijlen L. G. Dabbe, hebben zich als solicitanten aangemeld de HeerenH. C. van Schouwen, A. Fase, H. v. d. Berghe M. Wittekoek, A. C. de Lint H. Simonse en J. Zuijdijk. Aan belanghebbenden is bekend ge maakt dat in verband met het schoonma ken der wateringen in de polders loozende d. h. Oudeland waarmee aangevangen wordt op 1 Juni a. s. het grasgewas van genoemde wateringen voor gemelden datum moet zijn verwijderd. In deze Gemeente zijn een 30 tal circulaires van Z. K. H. Prins Hendrik, ver spreid waarbij een beroep wordt gedaan op het Nederlandsche volk om de noo dige gelden bijeen te brengen voor >Het Ned. Roode Kruis* ten doel hebbende bij het voorkomen van rampen of epide- mmn van algemeene of localen aard terstond handelend op te treden. Hirksland. S. d B had bij het grint lossen het ongeluk zich zoo te tezeeren dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen, en hij zijn rust moest houden. Van antirevolutionaire zijde zijn tot candidaten gesteld veor de gemeenteraad de aftredende heeren C. v, d. Poel, C, Warüaer en Joh. Roodhuizen, pil 1 i

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3