t ooi' de Zuidliollaiiflsclle en Keeuwsche Skilanden. Woensdag 28 Juni 1909. A.1I tirevolu tionair 24sle Jaargang N°. 1461. Orgaan T. BOEKHOVEN, IN HOC SIGNO VINCES Antwoorden of mededeelingen Officieel Gedeelte. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercontm. Mo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle Miikiten voos* «le lte«faefie bestemd, AdverJenliën ess vertlere Admlnislraïae franco foe fe «enden aan den Kif sever. I>e subsidie voos* «Ie Mid del bare Nchool. De Eerste Kamer heeft met groote meerderheid aangenomen 't wetsont werp tot subsidiëering van het Mid delbaar Onderwijs. Het kon ook niet anders, wilde men niet inkonsekwent zijn Het Lager en Hooger Onderwijs heeft zijn subsidie erlangd en dus is 't vanzelf sprekend, dat nu het Mid delbaar Onderwijs aan de orde was Recht en billijkheid ontwaakt aller- wege en daarom kon de heer Rood huizen 't in de Tweede Kamer ook zeggen, zooals 't in veler hart reeds leeft In mijn oog wordt de eenheid van de Nederlandsche Natie het best bevorderd, ais allegroepenen alle uitingen daarin volkomen tot hun recht kunnen komen en allen het gevoel hebben, dat zij als bur gers van Nederland bij den Slaat dien steun vinden, welken zij moeten kunnen krijgen. Zoo is 't werkelijk. We zijn allen burgers van Neder land en dus eischen we op gelijken voet behandeld te worden. Daarom zijn we dus natuurlijk voor de ver hooging van de subsidie voor deChr. Scholen, opdat elk ouder, die dat onderwijs voor zijn kroost begeert, daarvan ook zal kunnen gebruik maken, wat thans nog niet mogelijk is. Zullen er nu, na de subsidie toe kenning vele Bijzondere Hoogere Burgerscholen ontstaan. Zal er een op Flakkee gesticht worden, wat eer tijds afstuitte, na onze herhaalde pogingen, op de onmacht om 't ka pitaal bijeen te krijgen? We ver moeden, dat ondanks de subsidie ons antirevolutionaire volk geen begeerte heeft om tot stichting over te gaan. 'tZij zoo. Stil zitten en den tegen stander het veld laten is immers de aangewezen weg voor eene partij, die zich inbeeldt, dat de kiezers zo der propaganda voor Rechts te behouden zijn Doch laten we niet toornen De toekomst van Flakkee zal rechter zijn in 't geding tusschen ons en degenen, die met ons in onze partij van meening verschillen. We hebben te rechter tijd gewaarschuwdwe hebben ge poogd de geesten wakker te schudden voor eene Bijzondere Hoogere Bur gerschool op Flakkee 't is ons niet gelukt de broeders te overhalen. Straks verrijst er een van Liberale zijde, als ze maar een kansje ziet haar tot stand te brengen en Flakked's anti's zullen er de wrange vrucht van plukken. Genoeg hier over. We gaan vrijuit, als de toekomat dreigend wordt. Maar zullen er in Nederland vele H, B. Scholen verrijzen. We twijfelen er aan. En waarom niet? Omdat 't algemeen gevoelen is, dat in den loop der jaren het karakter dier Burger scholen te veranderen staat. Veel meer dan thans moet 't Burger- Ouderwijs zich gaan aanpassen aan het scciale leven. En ieder- weet, dat op dit oogenblik daarvan geen sprake is. Wie een diploma heelt van een vijf jarige kan tot eenige andere lessen worden toegelaten, maar voor den Handelsstand en de Industrie levert een Sstudie op de H.B. S. weinig op; hoogstens, dat men op de Polytech nische school zich kan bekwamen voor ingenieur. En 't feit is bekend, dat een 11. B. School, die met 50 leerlingen in de 1ste klas begint, er maar staat op moet maken, dat ze in de 5de klasse niet meer dan 16 over heelt. De scholieren gaan van de school al na de 3de klasse gepas seerd te zijn en werpen zich op de praktijk in handel, kantoor, industrie, scheepvaart, ambacht enz. enz. De H. B. School moet zich gaan aanpassen aan 't leven, wat 't geval bv. is met de Ambachtsscholen. t Wachten is dan ook op de Ineen- schakelingscommissie. Van haar rap port wordt heel wat verwachtEen guiistige wijziging in 't karakter der Middelbare Scholen en een betere aansluiting van Lager en Middelbaar Onderwijs, welk laatste nu al con currentie ervaart van de scholen voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. De gegeven subsidie voor 't Middelb. Onderwijs is dan ook slechts te be schouwen als een stap verder op den ingeslagen weg, maar zoolang 't Midd. Onderwijs zelf geen andere banen inslaat, zullen er niet veel nieuwe scholen bijgebouwd worden. Gaan we verliezen op Flakkee Ja, gewis. Wie oogen heeft om te zien, is geen oogenblik in twijfel, of in Pro v. Staten èn Gemeenteraden wordt alles weer liberaal. Of die toekomst zeer nabij ligt, ligt menschelijkerwijs gesproken aan de A. R. partij op dit eiland zelf. Wat zien we Dat de nieuwe kiezers links stem men. De oude kiezers stemmen rechts. Vanzelf dus, dat over eenige jaren, dat aantal nieuwe kiezers den doorslag geelt voor 't Liberaal of Socialistisch beginsel bij eenige verkiezing. Wat moet er dus gebeuren om Flakkee rechts te houden De nieuwe, jongere kiezers moeten omgezet En ziedaar de ontzettend zware taak, die op de A. R. partij hier rust. Een bijna ondoenlijke, onmogelijke ta^k. En toch bereikt men dat niet, dan is Flakkee bij elke verkiezing verloren. Wat is dus eerste eisch om in de toekomst Flakkee te houden Eerstenseen Geref. prediking. Tweedens: Christelijke scholen. Derdens De Anti's toonbeelden van ijver voor 't Christelijk gelooi. Vierdens: Een onophoudelijke pro paganda 's winters. Vijfdens Een krachtig steunen der Pers. Zesdens: Alle persoonlijke eigen waan en eigenwijze voornaamheid afschudden en gebruik maken van al de gaven en talenten, die God in onze Partij gegeven heeft. ZevendenDen geldzak niet sparen maar volop gebruiken om 't politieke leven te ontplooien. Ten achtste: Stichten vanjjJonge- lingsvereenigingen. Ten negende Stichten van Antirev. Propagandaclubs. Ten tiende Leden werven voor de Kiesvereeniging Ten elfde De eenheid beter najagen en een band slaan om eikaars actie. En eerst dan, wanneer Flakkee zoo optreedt is het te behouden. Let welte behouden niet over eenige jaren, want de zaak is toch al verlore i binnen een jaar of tien, als 't zóó door moet gaan. Maar te behouden in een nog verre toekomst, als de dan nieuwe kiezers mannen zijn van Christelijken huize, wat ze nu niet zijn. En laat Flakkee vooral letten op zijn predikanten. Wie wordt er in een Gemeente beroepen En hoe treedt hij tegen ons op Als vriend of vijand En laat ieder man van antirev. huize, die invloed heeft, niet dralen of weife len om dien invloed terdeeg te doen gelden Zij moeten in 't voorste gelid met hun actie Steunt de Antirev. Pers. Onze Pers heeft niet te klagen op Flakkee; integendeel, er is stof tot blijdschap, dat ze in veler belang stelling deelen mag en niet te ver geefs arbeidt. Maar dit moet ook nogmeertoenemen. De Pers is in zgn. stille dagen een bazuin, die aan den mond gezet wordt om het volk attent te maken op wat er in 't Staatsleven omgaat, 't Is dan bijna 't eenige instrument, dat invloed ten goede ot' ten kwade oefent. In verkiezingsdagen is alles en ieder propagandist, die meeleeftmaar daar na doet de Pers in rustigen voortgang haar werk. En daarom moet zij gesteund wor den door eiken antirevolutionair. De Pers moet e*i kan zijn het on misbare politieke voedsel voor eiken kiezer. Doch dan moet zij gesteund worden. De Pers verlevendigt het inzicht in onze beginselen maakt opmerkzaam op de actie en beweegredenen der nimmer slapende tegenstanders; ver ijdelt een mogelijken opzet tot scheeve voorstelling van feiten, door vijanden en slaat den band om 't Antirev. Kiezerscorps. Daarom: Steunt de Pers! Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zgn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 309. Is een éénpercentige oplossing van lysol niet schadelijk voor groene plantendeelen 310. Kan men kropsla inmaken Antwoorden en mededeelingen. 307. Gedroogde pulp is in ons land nog maar enkele jaren bekend. Sommige veehouders schijnt 't nogal een goed voer, anderen prijzen't minder. Ons lykt goed gedroogde pulp heel wat vóór te hebben boven de natte. Maar de praktijk dient natuurlijk te beslissen. In 't buitenland gaat gedroogde pulp uitmuntend. 308. Nu nog chili op suikerbieten Natuurlijk I De groei-periode begint hier immers pas. Een ferm antwoord. In 't laatste nommer van „de Veldbode" lezen we een vraag betreffende een kreupel paard, waarop door den heer A. v. L(eeuw«n) esn ant woordt wordt gegeven, dat stellig den naam ferm verdient. Ziehier de vraag (verkort): Kan een paard van 9 jaar oud nog een spat krijgen. Mijn beestje, dat vroeger nooit kreupel liep, heelt een wat opgezette linker achterpoot gekregen. Nu ben ik naar den smid geweest en die zegt, dat 't een begin van een spat is. Ook heelt hu 't gesmeerd met een bijtend vocht. Wat duukt daarvau Eu nu 't antwoord (ook iets verkort): I)at is eeu kras stuk, wat de geachts abonné van mij verwacht. Zonder het paard te zieu, moet ik uitmaken, waaraan het kreupel is, en dan moet ik zeggen of het bijteude voeht, dat ik ook niet heb gezien, kwaad kan of dat het zalhelpen voor die kreupelheid. Zonder nu voor tooveuaar te willen doorgaan, wil ik toch trachten den abonné van goeden raad ta dienen. Het gezwollen zijn van den hak tot den hoef(?) doet mij denken aan een peesontiteking of aan een ontsteking der waterraten (lymphvaten.Van spat heeft het inderdaad heel weinig. Om dat te onderkennen, is trouwens het werk van den smid niet. Als de abonné pijn iu zijn kuio of kuit heeft, gaat hij toch ook niet in de eerste plaats naar den klompmaker of schoenmaker om te laten onder zoeken wat het is. Ne n, neeu, dat is het werk van den dokter. En of het bijtende vocht daar kwaad bij kan Ja, als het bv. salpeterzuur of bijtende kali i», dan brand er natuurlijk de huid door weg. Eu als het wat anders is, kan er weer wat anders gebeuren. Dat is hier „het geheim van den smid." Of het bijtende voeht helpen kan? Ja, wie weet, de wonderen zijn de wereld niet uit. Wij vinden 't een ferm antwoord. We hopen, dat de abonné den inhoud er van snappen zal. En ook, dat 't anderen zal opknappen. Vooral op 't terrein der veeartsenijkunde wordt nog veel te veel gekwabzalverd. Zoolang we niet met pijnlijke knieën of kuit n naar schoen-of klom penmaker gaan, zoolang moeten we ook met dikpootige paarden, die kreupel zijn niet in de eerste plaats bij den smid wezen. U t «Ie Pers. Uit Zierikzee. Het Centrum bevat een correspondentie uit Zierikzee, waaraan wij 't volgende ont- leenen Tot in 's-heeren Vegtels intieme familie aangelegenheden werd gesnuffeld om stofte voor tegen-propaganda. In zgn. gesprek vorm wefd (natuurlijk niet positief, maar toch zóó voelbaar, dat een beetje kort zichtig kiezer moest uitroepen neen, dien man nooit) in de liberale Nieuwsbode de heer Vegtel zwart gemaakt op unfaire wijze, 't Was misselijk. De antirev. kiesvereeniging sprak al den laster tegen en bewees glansrijk de recht schapen eerlijkheid van haar candidaat. Maar 't was toch alvast gezegd. Of tegen den dag der stemm;ng de ka tholieken weer, als in 1905, bedreigd zijn met klanten-verliesals se zich aan de stembus durfden laten zien, weten we niet, doch dat er unfair gewerkt is voor de candidatuur Patijn is een feit. De grove verdachtmaking van den christelijken can didaat was beneden alle kritiek. Toen de plaatselijke uitslag: Mr. Patijn gekozen, bekend werd, kwam de liberale vreugde boven. Een fanfarecorps van een der omliggende dorpen kwam met de tram van tienen nog in de stad en speelde lus tige mopjes, alsof er nationale vreugde was alsof 't land van een buitenlandschen in dringer was bevrijd. De »lol« ging steeds hooger en duurde tot laat in den nacht, ja vroeg in den morgen. 't Schijnt in dien fuif-nacht niet tot de hersens der liberale pretmakers te hebben kunnen doordringen, dat Zierikzee de witte raaf was. Dat bijna overal het liberalisme lag geslagen, dat de Kamer ferm om was, schijnt niet de ooren der feestvierenden te hebben bereikt, 's Morgens om drie uur tenminste, hield men nog gezellige toe spraakjes op hoeken van straten, alsof de dagen van Juni 1905 zich hadden herhaald. Eilacïe, toen de vrijzinnige hoofden Za terdagmorgen buiten de bedgordijnen kwa men, moeten' ze toch wel een beetje ont nuchterd zijn geworden door het bericht, dat er bij eerste stemming al vijf-en-vijftig Rechtsche zetels waren. Zaterdag op de middag zag men heel andere gezichten dan v»or een twaalftal uren. Hadden velen gehoopt dat de geko zene de pret, evenals in 1905, nog eens dunnetjes zou komen overdoen, nu over de gansche linie de Recht.'che partijen hadden gezegevierd, kwam daar Zaterdag niets van. Met bedrukte gezichten besprak men links den afloop. 't Was dan ook wel een beetje al te erg koud stórtbad na de pret van 't over winningsfeest in eigen district. En al is Mr. Patijn nu nog zoo'n eminent Kamerlid, ja al was hij zoo best als de Zierikkeesche liberalen hem hebben afge schilderd, dit verandert niet aan het feit, dat de vrijzinnige verkiezings-lol te Zierikzee onzinnig, bespottelijk en belachelijk was. Zij miste allen grond. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Sommelsdijk, gelet op het verzoek van den den heer Commis saris der Koningin in deze Provincie dd. 17Juni 1909, maakt bekend dat met ingang van 1 Augus tus a.s. aan den Rijkslandbouwleeraar in dit gewest, tevens Directeur der (Kijkslandbouw win- terscbool te Dordrecht tot standplaats is aange wezen de Gemeente Rotterdam. Sommelsdijk, 21 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, DS GRAAFF. Plaatselijk Sleuws. Middelbar»!?. De collecte gehouden laDgs de huizen voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht de som van f 14 96. Maandag liep M. F. alhier met een lijst bij de ingezetenen om gelden in te zamelen voor de gezinnen, welke zooveel schade hebben geleden bij den jl. week plaats gehad hebbedden brand. Maandag had Mej. D. uit Sommels dijk het ongeluk met fiets en al in de sloot bij het station terecht te komen. Met ver eende krachten had men haar en de fiets weldra op het droge, en kon zij (daar zij er met den schrik en een nat pak af kwam) haar weg vervolgen. Door schipper C. Langbroek zijn Zaterdagmorgen om 1 i uur in de Noordzee voor Scheveningen twee postduiven opge laten met een briefje om haar poot, waarop vermeld stond dat het in zee maar dik zicht was. Om half een zaten de beestjes in hun hokken. Heden (Dinsdag) zijn de eerste visch- sloepen naar zee vertrokken om de lange reis aan te doeD. Mogen alle visschers weder behouden en met rijke vangst tot de hunnen wederkeeren, Door A. Witvliet zijn Maandag twee postduiven gevangen, gemerktPrins Hen drik Rotterdam 489 en Leure 28508. De eigenaars kunnen ze natuurlijk terug bekomen. De» Rommel Verleden week bemerkte de machinist van de tram, die juist Station Achthuizen gepasseerd was, dat op de lijn een steen lag. Gelukkig dus dat hij het zag, daar er anders bepaald ongelukken hadden plaals gehad. Zou men soms hier met kwaadwilligheid te doen hebber. De benoeming van den Edel.Achtb. Heer J. Mijs tot dijkgraaf van den Molen polder te O. T. is door Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Door J.. D. is een postduif gevan gen die een ringen je aan haar poot had, waarop stond 202 Anvers 202. Het dienje is weder door hem in vrijheid gelateD. Een onbekende fietsrijder, d e met al te veel gang de afrit van de zgn. Schaaps- weg afreed had het ongeluk, doordat hij zijn draai niet kon krijgen met fiets en al in een sloot terecht te komen. Gelukkig dat die niet met water gevuld was, maar toch moest hij 't met eenige uitwendige kwet suren bekoopen. Wederom is dit jaar voor een te houden keuring van vee tot verbetering van den veestapel door de gemeente f to subsidie verleend. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag is door den Raad vastgesleld op een bedrag van f4884,09 en aau H. Ged. Staten ter goedkeuring gezonden. Voor deze gemeente is een buiten gewone Subsidie aangevraagd van -j- f Z500, De Minister van Binnenlauusche Za ken heeft besloten deze gerneenle ter tegemoetkoming in de kosten van het Her- halingsonderwijs over 1908 een subsidie te verleenen van f5760. Bij de raming van ontvangsten en uitgaven, voor het jaar 1910, der begrooting van de Gezondheidscommissie is bepaald dat deze gemeente moet betalen f 40.65. Door den gemeen eraad is besloten om aan dei heer Mooijaart ie Ooltgeis- plaat wederom een stuk U11J te vei huren voor 10 achtereenvolgende jaren, te be ginnen 1909 en eindigde 1919 voor de somuia van f65 per H,A,

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1