Zaterdag 12 Juni 1909. An tirevo lil tionair 24s,e Jaargang N°. 1458, Orgaan voor de SKuidhollandsclae en Keeumehe Eilanden. UBSTf SLAB. IN HOC SIGNO VINCES T. De kosten der sociale verzekering Boor MM mis ew Mi of. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜÏTGEVER BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Teleloon Intercom», So. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/% maal. Reclames 20 per regel, Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaantragen en Dienstaanbiedingen 50 Öent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar ds plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %Ile slokken voor «Se Hedaelie neMtenad, Idvertenliëo en verdere %iinaifalsl,rntle franco loe le aenden aan sleo BJilgcver. Ncliooltülrüd. Het Vaderland schrijft in een artikel Sedert het de kerkelijken gelukte, onder het Kabinet-Mackay (het eerste zuiver kerkelijk Ministerie) een stelsel van sub- sidieering van bijzondere scholen in de wet te doen opnemen, zijn zij op dien weg voortgegaan. Onder het Ministerie- Kuyper zijn die subsidies verhoogd, en nu de verkiezingen voor de deur staan, laat de rechterzijde opnieuw den ouden eisch verhooging van subsidies hooren, ditmaal in den vorm van »meerdere gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijst. Aanvankelijk zijn vele vrijzinnigen, vooral bezield door de hoop, dat daar mede de vrede op onderwijsgebied ge kocht zou zijn, eenigszins aan de eischen der kerkelijken tegemoet gekomen. De onderwijsstrijd sloeg sinds tientallen van jaren onze wetgeving met machteloosheid door een geldelijk offer te brengen, hoopte men dien alles beheerschenden strijd aan banden te kunnen leggen, en een tijdvak van vruchtbaren wetgevenden arbeid ge opend te hebben. Hoezeer werd men teleurgesteld. De aanvankelijk toegestane millioenen hadden slechts het effect van een hors d'oeuvre vóór den maaltijd: zij prikkelden den honger. Bovendien bleken al spoedig verschil lende schaduwzijden; vooreerst dat de bijzondere kerkelijke school door middel van de millioenen uit 's Rijks kas meer en meer kweekplaatsen van onverdraag zaamheid en broedmachines van partij zucht werden; in de tweede plaats dat het oprichten met staatsgeld van scholen voor verschillende godsdienstige rich in- gen, in de praktijk leidde tot het ver vangen van enkele grootere of gemiddelde scholen, die goed zijn ingerich', door talrijke kleinere, gebrekkig ingerichte waar het onderwijs (omdat de zes klassen der school te zamen, er onderwezen worden door i of z onderwijzers) Diet aan matige eischen kan voldoen. Boven dien werd door hulp van de bedienaren van den godsdienst de openbare school op sommige plaatsen kunstmatig leeg gepompt met de bedoeling der bijzondere school te vullen. Op andere plaatsen verdween zij geheel. En intusschen namen van alle zijden de inmengingen der gees telijken en godsdieDStleeraren met het onderwijs toe, niet alleen met het bij zondere, maar zelfs met het openbare, zeer tot schade van de neutraliteit der algemeene volksschool, en van de onaf hankelijkheid der daaraan verbonden onderwijzers. In deze omstandigheden nu weten wij, wat wij op den eischnóg meer millioenen voor de bijzondere school, te antwoorden hebben. Dat antwoord kan niet anders luiden dangeen cent meer! Reeds zijn sommige vrijzinnigen, ge moveerd door de eerbiedwaardige zucht om den vrede op onderwijsgebied te herstellen, en aaD sommige rechtmatige bezwaren tegemoet te komen, in dat opzicht te ver gegaan en beginnen te begrijpen, dat er één honger is; die nooit gestild wordtde honger der kerke lijken naar subsidies uit de S'aatskas. Zoolang de chr. school niet op gelijken voet met de openbare school wordt betaald, zal men niet verder gaan dan gelijkstelling te vragen. Heeft men die verkregen, dan zal men op grond van de wenschelijkheid, dat het politieke christendom alles doordringe, begunsti ging boven de openbare school eischen. En de honger zal nog niet verzadigd wezen, wanneer de laatste, voor allen toegankelijke school, waar verdraagzaam heid wordt geleerd, van onzen bodem verdwenen zal zijn. Daarom moet het thans genoeg wezeD. Wij mogen niet toelaten, dat de openbare school allengs zal verdwijnen. In de praktijk van het leven beteekent dit, dat de ouders, bij gebrek aan een openbare school, gedwongen zullen wordeu hun kinderen naar een kerkelijke school te zenden. Proselietenmakerij op grooie schaal zal daarvan het gevolg wezen. En langzaam maar zeker zal dientengevolge onze samenleving een kerkelijk cachet verkrijgen, en tegelijkertijd het peil van het onderwijs dalen, hetgeen nu reeds op vele plaatsen, door de splitsing in kleinere scholen, het noodlottig gevolg van den toestand is. In die richting mag geen stap verder worden gezet. Het geld uit de staatskas mag niet worden gebruikt om onze natio nale eenheid te ontwrichten, het peil van het onderwijs te verlageD, en de schoei te maken tot een instrument van partijzucht. Het is de plicht van alle vrijzinnigen, welke verschillen hen overigens verdeeld houden, daarvoor de handen ineen te slaan, en een krachtigTot hiertoe en niet verder! aan deze hatelijke beweging toe te roepen. Zag nu lezer, hoe vindt ge dit libe rale orgaan, 't Lijkt wel de strijdkreet uit 1878, welbekend En tochonze strijd was en is rechtvaardig De kosten der sociale verzekering komen in niet geringe mate ten laste van den werkgever. Ongetwijfeld zal deze druk aanvan kelijk in niet geringe mate gevoeld word m. We zeggen aanvankelijk, want de natuurlijke loop van het economisch leven wentelt deze meerdere bedrijfs kosten af op de consumenten. Zoo is het gegaan met de steeds hooger wordende loonen, zoo zal het ook gaan met wat de sociale verzeke ring van het bedrijf eischt. Wanneer men het gemiddelde loon- cijfer van 1850 in Engeland op 100 stelt, dan bedroeg dit in 1902 181. Hier is dus een stijging van plm. 80 °/0. Van een »vereletidung« der Engel- sche arbeiders blijkt hier nog niets, maar ook omgekeerd toont de Engel- sche nijverheid en landbouw in verloop van 50 jaar wel niet 80 pCt. want de bedrijfskosten bestaan niet alleen in de loonen, doch we mogen toch zeggen 50 pCt. verhooging dier kosten te kunnen dragen. Hetzelfde verschijnsel merken we op in andere landen. In België bv. werden loonsfalische gegevens verzameld, zoowel bij de bedrijfstelling van 1890 als bij die van 1846. De vergelijking van beide tellingen levert volgens de mededee- lingen van Prof. Emile Maxweiler, onder wier leiding de bedrijfstelling van 1896 plaats had, de volgende resultaten op: De loonbeweging cor respondeert met een stijging van 2 franks per dagde meest voorkomende loonen (7S,77 pCt.) groepeeren zich in 1846 tusschen V2 en fr»« terwijl zij in 1896 tusschen 2 en 4'/? ff. bedragen (78,32 pCt.) d.w.7. in vijftig jaar zijn de loonen der arbeiders verdubbeld volgens het geheel Volgens de bedrijfsstatistiek van 1897 in Denemarken »is het jaarloon der Deensche arbeiders gedurende de laatste dertig jaren met ongeveer 50 pCt. gestegen. Over de loonen in Frankrijk gaf het Office du Travail een uitvoerig rapport, dat tot dit resultaat komt »Resumeerende kan men deze gegevens, die over genomen, overeenstemmen, verzeke ren, dat sedert 50 jaren, van 1840 tot 1891, de loonen gemiddeld ongeveer zijn verdubbeld. Wij vreQzen niet, dat geschieden zal, wat de heer Van Houten voor spelt in zijn laatsten brie! als hij zegt Wat de werkgever te betalen heeft, verhaalt hij in den eenen of anderen vorm op zijn arbeiders en indien hij 'tin eenig bijzonder geval feitelijk niet doet of niet doen kan, is het omdat het tijdstip gunstig was voor een loons - verhooging, die tengevolge der heffing achterwege blijft.» Wij vreezen zulks niet, maar onder één voorbehoud, dat men niet toelate, dat on ze Nederlandsche indus - triëelen van onze eigen markt ver drongen worden en dat men de takken van industrie, die door buitenlandsche concurrentie, kwijnen, door een verbe tering van het tarief wederom gele genheid geve tot bloei te komen. Zoo zal een wijze handelspolitiek kunnen zijn »een hefboom van natio- nalen arbeid» ook in dien zin, dat zij den werkgever in staat stelt, de kosten der sociale verzekering zijner werk lieden te dragen. W. -B rüKJii. De candidaien-lijst ligt voor me. Eo al is het, dat sommigen allicht dezen »Unkijk« op of na den dag der stemming in handen krijgen, mag daarom nog geen mosterd na den maaltijd heeten, als ik in m'n »Uukijk« deze lijst een »inkijk.« De twee jongste en kleinste partijgroep jes komen zeer bescheiden voor den dag. Ik bedoel de C. D. en de S. D. P. Christen-democraten en Soc. Dem. Partij. De partijen van Staalman en van Gor ter Wijnkoop. Van 't geen er met de christen-demo craten gebeurd is, heb ik op 't oogenblik nog geen xwaeragtig verhaeU gelezen, maar ik geloof niet, dat er tusschen 't bestuur dier partij en ons Centr. Comité een overeenkomst is gesloten, 't Lijkt me meer een afzonderlijk verdrag tusschen den heer Staalman eenerzijds en onze plaatse lijke kiesvereeniging te Den Helder ander zijds. Hel dunkt me praktisch en billijk. In Den Helder hebben wij geen kans Staalman wé'. En in de andere districten, waar de chr. democraten een 100 a 150 stemmen uitbrengen, hebben zij absoluut geen kans. Door wederzijds stijf op ons stuk te blijven staan, zonder vre met elkaar de goede, kansen verspeeld hebbeD. En daarbij al ben ik absoluut geen Staalmanniaan op één zetel, dunkt me, hebben de christen-democraten wel recht. En daar de Linkerzijde naar proportie toch al te veel zetels bezet, dunkt het ons verstandig, dat we net doen als Simson, die de wisselkleederen geven moest en dat we dien zetel van den vijand trachten af te nemen. De S. D. P., de socialistische protest partij, kan Troelstra in Amsterdam wat treiteren, maar voor haarzelf zal er wel geen zetel overschieten. De C. D. en de S. D. P. deze twee afschilferingen van verstrooide partijeD, gaan blijkbaar niet hard vooruit. Daarover ver blijd ik me, want in een steeds voortgaande partijversnippering kan ik waarlijk geen heil zien voor 't lieve vaderland Partij vorming is een noodzakelijke voorwaarde voor een gezond politiek leven, maar par tijtje spelen is de dood in den politieken pot 't Is nu, rechts en links, al zoo moei lijk, om overeenstemming te krijgen tusschen 3 a 4 partijen gewoon onmogelijk wordt dat, als het er zeven a acht zijn Dan worden de partijen tot groepjes, clubjes, propjes partijgenooten, clubvrienden of hoe men ze noemen wildan wordt het beginsel-verschil weggedoezeld en wordt het o zoo licht, een platvloersche belangen strijd en personenherrie. Trouwens, het volk gaat dit begrijpen. Hoewel het den Nederlander in het bloed zit, om zich niet te schikken naar de meerderheid en dan liever 'n eigen groepje te vormen, kregen èn Staalman èn Gorter slechts weinigen achter zich. 't Verschijnsel is wel merkwaardig. In de antirev. partij zijn er nog wel, die lieenen, dat er in de critiek van Staalman 'n element van waarheid school en in de 8'. D. A. P. zitten er, blijkens 't refe rendum, genoeg, die van oordeel zijn, dat de meerderheid te Deventer aan 't ketter- jagen is geweest, maar ze vinden hierin getn 001 zaak om uit de partij te gaan, waardoor ze geen anderen dan negatieven invloed kunnen uiloefener.. Dat is 't getond verstand van den Ne- derlandschen kiezer, dat hij gelukkig nog in ruime mate bezit Om tot mijn candidaten-lijst terug te keereo. Eigenaardig is, om vooral eens naar onze eigen candidaten te zien, dat men het in meer dan een district aandurfde, om met een man voor de kiezers te komen, die óf gansch onbekend is in 't district, óf zeer scherp gekleurd is. Zoo komen wij in Sneek en Gouda uit met den heer Colijnin Amsterdam VII met den heer Middelberg in Kampen met graaf Van Lijnden, om er nu maar eens drie te noemen der eerste soort. Niet alleen zijn deze mannen onbekend in het district maar ook in het vaderland wel te verstaan in de beide kringen der kiezers Maar van alle drie gaat de roep van groote bekwaamheid en van alle drie is duidelijk bewezen, hoe ze dien roep ver dienen. Hoe het mannen zijn van groote gaveD. Met vele talenten. Een aanwinst voor de Kamer en een sieraad voor onze partij, als ze straks gekozen mochten wordeü. Onze partij durfde dit aan. En ze deed er goed aaD. We moeten niet slechts tellen de stemdie een Ka merlid uitbrengt, maar ook wegen den invited, die van hem uitgaat en door altijd en altijd weer te roepen om »bekende« »populaire« mannen, loopt men gevaar, dat men om de populariteit de talenten gering schat. Eigenaardig is ook, dat er ditmaal sterk gewerkt is met eerste klas mennen, ook al zijn ze scherp gekleurd, om daarmee n.1. in districten, waar 't spant, de overwinning te behalen. Dit lijkt onverstandig. In Dordrecht b.v. komt men met dr. Kuiper. De uitkomst kan me in 't ongelijk stellen, maar ik vermoed, dat onze vrien den daar 't nooit zoover gebracht zullen hebben als ditmaal. Men zegt wel vaak, dat men in zulke districten een minder sterke geprononceerd candidaat naar voien moet schuiven. Die stoot niet zoo af Zeker dat is zoo. Maar die trekt niet zoo aan ook Trouwens, de andere partijen doen net zoo. Waar Troelstra candidaat staat, vechten wij en anderen nog wat harder dan tegen een socialistisch beginneling, maar Troelstra »trekt« weer zooveel sterker ook en de aantrekkingskracht van zulk een figuur is gewoonlijk grooter dan de kracht van af stooting. Er is nog iets, dat me trof. De eenige figuur van dr. Kuj'per uit gezonderd, kan ik me niet voorstellen, dat een 25 jaar lerug in onze antirev. partij een »ridder van de pers« voor 3>vol« ge noeg werd aangezien, om Kamer-candidaat te zijn Thans is dit eenigzins anders. En om de eere van 't »vak« verblijd ik er mij in. De hoofdredacteur van de sRotterdam- mer« staat in Rotterdam V die van de N. Prov. Gr. Courant in verschillende Groninger districten. De heer Oosterbaan, minstens evenveel publicist als Schoolop ziener hoopt Enkhuizen te herovereD. En zoo zijn er nog wel 'n paar voorbeelden te vindcD. Nu pleit ik er in 't minst niet voor, dat men onze weinige journalisten naar de Kamer zal afvaardigen. Of men met z'n gansche hart en verstand tegelijk voor Pers en Kamer leven kan de uitzondering van het genie daargelaten is me vrij twijfelachtig. Maar ik herinner me zoo iets van een tijd, toen »zoo'n krantenschrijverc ongeveer stond in de achting der ^leidende broede- ren,« als een ouderwetsche hulponderwijzer een goed man, om »behulpsel« te wezen en daar verheug ik er me in, laat kwaad wezen wie wildat onze stand blijkbaar wat meer in aanzien komt. Ver wend worden we nog in geenen deele verwaand maakt ons deze vooruitgang dus nog niet. UITKIJK. „Oorlog aan de vliegenschrijft het bekende Engeische weekblad „The Lancet, en dan 0.111.: „Nu het volslagen bewezen is, dat vliegen ziekten overbrengen op den mensch, roepen wij ons volk op, den strijd aan te binden tegen deze walgelijke insecten, teneinde ze uit onze huizen te weren. Het beste middel om vliegen te weren en te dooden, is een zwakke formaldehyde. Men doe 2 theelepels vol in een liter water. "Vliegen worden er door aangetrokken en drinken. Eenigen vallen dadelijk in het water, anderen vallen dood op den grond en kunnen met honderden wordeu weggeveegd. De dosis, die zij innemen, doodt tevens de ziekte organismen, welke ze bij zich dragen en de zwakke oplossing van formaldehyde is niet schadelijk voor menschen Een pachter uit de omstreken van St.-Cyr, de heer Paul Eé, die 170 koeien bezit, nam waar, dat de vliegen een merkbaren afkeer hebben van de blauwe kleur, waardoor hij op de gedachte kwam meer blauwsel in de kalk te doen, waar mee hg zijn muren jaarlijks bestreek. Hij deed dit en met volkomen succes. Ziehier zijn recept: wit gedurende den zomer, in Juni en Augustus, op de twee tijdstippen, dat de vliegen zich begin nen te vermenigvuldigen en buitengewoon talrijk zijn. Gebruik een mengsel van 100 Liter water, 5 Kilo gebluschte kalk en 500 gram Kilo) lazuurblauw. Onkruid uit de straat verwijdert men met water, waarin 10 pCt. zwavelzuur. Eenige dagen later bestrooit men de straat met fijne metselkalk, daarna schrobt men ze, waardoor de steenen er teveDs mooi zullen uitzien. Een ander middel is: besprenkelen met 2 deelen water, 1 deel ongebluschte kalk en één tiende zwavelzuur; opkoken en onder 't koken roeren. Ritnaalden of koperwormen kunnen voor land en tuinman een ware plaag zijn. Komt het insect in groote menigte voor, dan tele men bv. boonen daarop, in geen geval beetwortelen, sla of aardap pelen. Plant men nu hier en daar sla of beet wortel, of legt men wat aardappelen, dan zal het ontuig bij voorkeur die planten opzoeken. Ten opzichte van den ritnaald zou men ze vangplanten kunnen noemen. De grond veel omwerken en bemesten met roet en Chilisalpeter. Om ratten 'en muizen te verdrijven, bediene men zich van het volgende eenvoudige middel: men legge een in terpentijnolie gedrenkt lapje in de hoeken, waar de muizen zich ophouden en kan verzekerd zijn, dat dan ratten en muizen gedurende eenige jaren het huis zullen schuwen. Een afdoend middel tegen het afgeven van gewitte muren bestaat hierin, dat men alleen, voor het witten, hydraulische kalk gebruikt, bv. Doorniksche, 3e soort en daar niet meer van gereed gemaakt, dan achter elkaar kan worden opgestreken. 0

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1