s M ;r Advertentïèn. DURE VAU DER BIJ, föemeetfkeraad. Iisg'ezGiBfieai Nl uk fees*. Waarom gaat gij stemmen I li. Ch. VüGTIiL. aiurgerBtjËie Stand. 3£as*ktE»erïcliteii. Heden Zaterdag 5 Juni hopen onze geliefde Ouders hunne 25-JARIGE ECHTVEREENIGING te herdenken. P. v. d. BERGE. JOH v. d. BERGE. JAC. v. d. BERGE. Heden overleed tot onze diepe droef heid, onzen geliefden Echtgenoot en Vader, den Heer in den ouderdom van ruim 52 jaren. De Heere sterke ons in dit zoo zware verlies. 2737 mede deren 2744 Eerste GU den lot Ho; Ter; G. Tt| We vraag aan 1 C. hoek, I üch voor? He »De el te Vc den wnd. sollit telijl 2741 verz k •T i 1 gehouden, door den Heer Vegtel uit 's Gravenhage. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den Heer Koel man uit Sommelsdijk. De zaal van den Heer Troost was tamelijk bezet. Ouddorp. Heden (Donderdagavond) trad voor de Liberale Kiesvereeniging op, de heer Patijn. Deze vergadering gaf het juiste beeld, hoe het voor de Vrijzinnigen onmo gelijk is met elkander samen te werken, inzake het Staatsbeleid. Bij het debat dat eerst werd aangevraagd door den heer Roetman, Socialist, werd deze telkens vanwege het Bestuur geinte- rumpeerd, zoodat deze in zijn gedachtengang werd gestoord. De tweede debater de heer Vroegindewei, kwam toen aan het woord maar kon slechts aanstippen vanwege het laat geworden uur. De vergadering was toen van meening dat de heer Patijn aan het woord zou komen en er kwam reeds een begin van verloop toen trad plotseling voor het spreekgestoelte de heer De Gast. Doch toen brak er een hevig protest uit onder het meerendeel der vergadering, omdat deze geen gelegenheid tot debat had gevraagd. Het was toen onmogelijk voor deze om voort te gaan. Ten laatste waagde de heer Patijn nog om het woord te voeren, maar de vergadering ging onder protest uiteen, omdat de gelegenheid tot repliek werd afgesneden. Men heeft dezen avond kunnen bemerken en terdege ondervonden dat een avond zooals deze begonnen, zonder te gedenken aan de hulp en bijstand des Heeren, die toch bij alles noodig is, niet stichten kan. Daarom zien wij in, dat dit eerste schot het sein zal geven tot den val van Patijn. Maandag (2e Pinksterdag) was het alhier op het dorp een ongewone drukte. Reeds des morgens bracht de tram tal van bezoekers uit alle plaatsen van Flakkee in het dorp, die hun weg vervolgden naar het strand. Menschen van alle rang en stand waren nu in de gelegenheid gesteld om het ongekunsteld natuurschoon, dat hier zoo kwistig is tentoongespreid, te kunnen be wonderen ea met volle teugen de verkwik kende zeelucht te mogen inademen. Geen stofopwerpende en stankachierlatende auto's of woestrijdende fietsers, noch het plotseling afschrikkend geluid eener electrische tram, stoorden de wandelaars op hun tocht naar het strand. Het gemis van een wandelpier werd ruimschoots vergoed, daar alhier gratis langs het breede en zacht glooiende strand al spelenderwijs met het zilte zeenat kennis te maken. Doch het waren niet alleen bezoekers uit Flakkee, maar 's middags kwamen nog steeds meer volgepakte waggons als dat wel was vermoed menschen van heinde en ver waren nu samengestroomd, naar de juiste gissing tot een getal van 4 a 5000 personen. Des avonds was het voor velen een ware wedloop om een plaats in de vertrekkende treinen machtig te worden. Tot middernacht werden de bezoekers vervoerd, nochthans moesten velen door gebrek aan plaats den nacht alhier doorbrengen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben enkele visschers alhier op de Noordzee zwaar te kampen gehad met een windhoos, welke hun plotseling overviel. Gelukkig zijn ze behouden binnen gekomen. .Uirldcltlijk. Dinsdagmiddag is een goe derenwagen van den Rotterdamsche Tram bij den Middeldijk gederailleerd. Ongelukken vielen niet voor, alleen 'was er materieele schade. Passagiers moesten in een andere trein overstappenoverigens kwamen de meeste treinen wat over tijd aan, SpijkenUse. Ook Spijkenisse heeft verleden week Donderdag feest gevierd. Uitgezocht weder begunstigde dan geheelen dag de feestiviteit en bleek gelukkig veler verwachting omtrent het klimaat ijdel, waar de gure weers gesteldheid van Woensdag bijna iedereen zorgvol stemde. Door de burgerij was een bedrag bijeen gebracht van ruim f770 zegge zeven honderd zeventig gulden, wel een bewijs van aanhanklyk- heid jegens ons Oranjehuis. Van schier alle huizen wapperde de driekleur welks aangenaam gewapper, door den wind ver oorzaakt streelend in de ooren klonk, en reeds vroegtijdig opwekte tot feestelijke gezindsheid en blijmoedigheid. Te 7 '/i ure bengelde de klok en kondigde het begin van de vreugde aan. Het eerste belangrijke nummer was een optocht te paard, voor een groot gedeelte gecostumeerd voorstellende. De eerste G stadhouders uit het Oranjehuis, dus van Willem I tot Johan Willem Friso, vergezel van 9 edellieden, 8 officieren of aanvoerders en 18 soldaten, hellebaardiers en piekeniers, tezamen dus 41. Daarachter volgde een 12 tal watergeuzen vervolgens een 40 tal ruiters met prachtig ver sierde paarden en dan weer voetvolk. Vooraf gingen 2 herauten te paard en een vlag- drager, daarop 5 commissieleden, ook op een ros gezeten en over de optocht verdeeld 4 rijtuigen met de overige leden der commissie en de ge meenteraad. Iedereen die het zag, roemde om strijd deze voorstelling en was prachtig. Deze costumes muntte uit door frischheid en nieuwheid, en strekken den leverancier den Heer Henri Sohipper Oppert 82 Rotterdam, grootelijks tot aanbeveling. Na een paar malen door 't dorp te zijn getrok ken ging de optocht naar Hekelingen en arriveerde hier te ongeveer half twee, waarna hij op het Veer werd ontbonden. Alles had een prachtig verloop. Om twee nur had plaats de keuring van ver sierde fietsen. Ook die waren in een woord prach tig. Aan de dames mededingers en de heeren werden elk 4 prijzen uitgedeeld, maar allen hadden wel iets verdiend, zooveel werk was ervan gemaakt. De jury bestaande uit 7 dames had dan ook een hoogst moeielijk werk, om uit ruim 50 fietsen de acht mooiste te kiezen. Na de uitdeeling der pryzen reden allen in optocht door 't dorp en wekten veel bewondering. Om half vier werd een aanvang gemaakt met de volkspelen op een weide van den heer A. v. d. Linde door dezer gratis daarvoor beschikbaar gesteld. Zes verschillende spelen werden gehou den, en de feestcommisie had voor elk afzonder lijk f 10 op de begrooting uitgetrokken, om onder de winners te verdeelen. Zakloopen, wedloop met hindernissen, tonrijdeD, tobbetje steken, sprietloopen wekte veel belangstelling doch mei het oog op den tijd bon 't fietsen door eieren niet doorgaan, en werden voor dit laatste de prij zen onder gegadigden verloot. Een heel mooi vuurwerk met een toepasselijk slotstuk was een waardig besluit van het feest. Verschillende burgers hadden hunne huizen aardig versierd, onder met elkander eerepoorten opgericht. Het Bpui was 'p avonds geheel verlicht met lampions, wat een prachtig effect maakte. Aan een aantal palen rondom het Spui opge licht hingen seinvlaggen, van de Marine gratis voor 't gebruik afgestaan. Het fanfarekorps van Nieuw-Beierland luisterde door net uitgevoerde muziek het feest den ge helen dag op, terwij) 's avonds door de gecom bineerde zangvereenigingen een aangename variatie werd gegeven. Allerwegen was vroolijjt- heid doch geen enkele wanklank werd gehoord alles had een ordelijk verloop. Iedereen heeft den mond vol van het geen was te aanschouwen gegeven, ook vele vreemdelingen die onze plaats bezochten spraken he t uit nergenB iets mooiers te hebben gezien, voor een dorp althans. Me dunkt mag een woord van hulde en lof den feestcommissie niet onthouden worden, voor de uitnemende wijze waarop zij alles geregeld heef:, in aanmerking nog genomen de weinige tijd waarover ze had te beschikken. Den lezer zij toegevoegd dat dit alles slechts in „vogelvlucht" genomen is, alle onderdeelen weer te geven zou kolommen druks vorderen, en wy eindigen met deze wensch dat Gods zegen ruste op bet gansche Oranjehuis, en de band (zoo mogelijk) tussehen God, Nederland en Oranje nog vaster worden. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Ooitgenspfaat, op Woensdag 2 Juni 's nam. 3 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter de EdelAchtb. Heer Van Putten opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden na lezing onveranderd vastgesteld. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. inhoudende een consept-verordening tot Wij ziging der Bouwverordening dezer gemeente, het welk drie punten behelst, nl. Ie. Zoo iemand aan eene nieuwe straat moet bouwen deze straat niet 8 maar minstens 6 M. breedte zal behoeven te hebben. 2e. Er zal aan iedere woning 50 cM. borstwering moeten zijn. 3e. Het 2e vertrek zal minstens 6 M2 oppervlakte moeten hebben in plaats van 9 M2. Het advies ingewonnen bij den inspecteur der Volksgezondheid luidt dat deze zich met deze voorstellen goed kan vereenigen. De Gezondheidscommissie gevestigd te Middel- harnis kan zich met pnnt 1 niet vereenigen en acht de aanneming zeer bedenkelijk, de .tweede laatste punten had hij echter ook accepteeren. De heer Van Weel oppert ook vele bedenkin gen tegen het eerste punt en is het volkomen eens met de gezondheidscommissie. De Voorzitter verdedigt het voorstel en is ook eens dat 8 M. veel beter is dan 6 M. breedte doch de bedoeliDg van dit voortstel ib om in een speciaal geval als met het geval als thans aan de Weespad van D. Korteweg en consorten deze toestemming te kunnen verleenen. Na een lang durige discussie wordt dit voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen, nadat de Heer Van Weel uitdrukkelijk verklaart slechts in een zeer speciaal geval vergunning voor 6 M. te geven. Aan de orde is Ingekomen stukken. Door de voorzitter wordt voorlezing gedaan van een telegram van dank van den Prins der Nederlanden voor aangeboden gelukwenschen en 2 missieves van Ged. Staten inhoudende goedkeuring van de in de vorige vergadering genomen besluiten. Een missieve van de afdeeling Oost-Flakkee van de Hollandeche Maatsch. van Landbouw, verzoekende evenals vorige jaren eenige subsidie voor de keuring van jong fokvee. Met algemeene stemmen wordt besloten hiervoor f 10. toe te staan. Vervolgens hadden plaats eenige af- en over schrijvingen op de Gemeente-Begrooting dienst 1909. Door den Voorzitter wordt namens B. en W. van den Raad eene machtiging gevraagd teneinde pogingen aan te wenden en stappen te doen om te verkrijgen dat den onderberm van den ha- vendijk kan gemaakt worden tot de kaai. De opgemaakte begrooting door den heer gemeente opzichter bedraagt plm. f1300. Den heer Jacobs meent dat men hier te on voorbereid staat om hieromtrent eene beslissing te nemen en wenscht de uitspraak te verdageB. Nadat door den Voorzitter wordt medegedeeit dat het slecht de bedoeling is om pogingen in het leven te roepen om hiertoe te geraken en later dan bij den Raad met de vraag van uitvoering te komen, wordt ook dit voorstel mat algemeene stemmen goedgevonden. Ingediend is nog een Nota van de Ambachtsheerlijkheid groot f 20 voor huur van de onderberm aan den Havendyk. Besloten wordt, deze te voldoen, waarna de open bare vergadering wordt gesloten en men in een geheime zitting overgaat teneinde behandeling kohier Hoofdelyken omslag en Hondenbelasting. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Heelt U gezien dat een liberaal in „Vooruit" weer de witte das om gaat doen Daar komt warempel een liberaal, een vriend van „Vooruit's" redactie, zich voordoen als een vriend van de Ned. Herv, Kerk. Verbeeld U myaheerl Wanneer komen het gros van de liberalen in de kerk? Moeten zij onze kerk beseherman eu behouden 1 Maar dan is het zeker in de slechtste handen, want zij bekommeren zich om de kerk nooit. Neen, Herv. kiezer 1 Ik stem VEGTEL want ik zal mijn God de eere geven ook op het ter rein van den Staat. U dankzeggende EEN NED. HERV. KIEZER. Mijnheer de Redacteur Zoo wordt van alle zijden gevraagd, daarom geef ik dit antwoord: Omdat ik een burger ben van Nederland waarin de Heere onze God heeft gebroken de macht der libertijnen omdat ik door de wettige Overheid tot stern- uitbrengen geroepen ben, om van het historisch beginsel van ons volk getuigenis te geven omdat dit beginsel strijdt met het revolutionair beginsel der Eransche natie, hetwelk doorgebro ken is in het laatst der I8e eeuw, dat de men- schelijke rede boven het eeuwig Woord van God verheven heeft; omdat ik geroepen ben om te kiezen tussehen God onzen Heere en de vrijzinnige ongeloofs beginselen; omdat het liberale beginsel in dezen lande ons arm volk heeft veroverd tot losmaking van God en Zijn Woord en Zijne souvereine heerschappij in Zijn Woord ons bekend gemaakt; omdat zoovele schoone gaven zijn geschonken aan de liberalen, opdat ook zij aan den Heere onzen God geknecht, en onze antirev. beginse len mogen toegedaan worden omdat in onze gemeente te Ouddorp een drank en herbergheerschappij bestaat in dienst van de revolutie, dewijl het laatste jaar plm. voor f 30,000 gedistilleerd en andere dranken is uit gedronken omdat zoo vele klachten, en niet ten onrechte, vooral van geviachte visschers, landbouwers, arbeiders en ambachtslieden nu en dan gehoord worden; zou het dan niet beter zijn met f15,000 te schrappen van het drankgebruik? Daarom ga ik stemmen op de Rechterzijde. Omdat een volk dat zich tegen God en Zijn Woord stelt, op 's Heeren tijd en wijze wordt gestraft. Het is nu een tijd dat men de menschen tot verzet tegen God en Zijn Woord opzet, in plaats -- - zich te verootmoedigen voor God, om daar ge holpen te worden. In de 17e eeuw zongen de zalm visschers „Heere, wij loven U met blijde galmen, „Voor de vangst van deez' vijftig zalmen." Toen werden de zalmen met 50 stuks geteld. En nu, visschers, hoe gaat het by u? Looft ook gij den Heere met blijde galmen Wij kiezen Rechts op den heer EEN KIEZER UIT HET VOLK. Mijnheer de Redacteur Voorziening in de nooden van ouden van dagen moet er komen. Voor deze kwestie heeft gedurende een acht- k negental jaren een bond gewerkt.de Bond voor blaatspensionneering (los van alle partijen, waarin bijna alle partijen, van katholiek tot sociaal, vertegenwoordigd zijn.) Van dien Bond ben ik lid sedert vijf jaren. Voor een uur nog las ik (uitspraak van Dr. Hubrecht): hoewel ik het programma niet geheel onderschrijf, moet er hulde worden gebracht aan den Bond, die de oogen heeft geopend voor deze kwestie, waarin (voorziening /«omkomen. Dat erkent U natuurlijk ook; alle partijen zijn 't er roerend over eens. Er zal dus komen verplichte verzekering of een of andere manier van pensioneering. U zal niet bewerener komt verplichte verzekering en daarom vind ik het onzin Staatspensioneering te kwaiificeeren als een doodgeboren kindje. Voor mij heeft de laatste vorm, staatspensioen, d. i. eenvoudig steun door den staat aan arme ouden wel een toekomst. Niet uitvoerbaar. Dat is gekheid. Wie staatspensioneering wil bestrijden, mag niet komen met het argument: erzijugeeii 13 miliioen te vinden. Dat mag geen reden zijn. Als de wil er is, dan komen ze er, dan worden ze gevonden. De begrooting voor oorlog en marine is in de laatste vier jaar telkens met circa 2 miliioen gestegen, voor eenige jaren moest er bovendien plotseling 7 miliioen zijn voor snel vuurkanonnen. Worden deze gevonden? Als de partijen er voor waren, dan was ook 13 miliioen hier of daar te vinden, waar de begrooting over zooveel loopt. Iemand, die jaarlijks f 1000 inkomen heeft, zou als zijn zoon 15 jaar is en moet gaan leeren, geen f 20 hier of daar kunnen vinden, om Peter te laten leeren. Twijfel wie wil aan de uitvoerbaarheid, voor mij is de 13 miliioen wel te vinden, maar er moet eene meerderheid in de Kamer vóór zijn. Bovendien, de gelden blijven onder het volken de ontvangenden krijgen wat meer dan nu. Wat ze echter thans van de gemeente betrekken, zou in mindering van de verschrikkelijke 13 miliioen kunnen komen. En, wat alle bedenkingen omtrent uitvoerbaar heid wegvaagt, Engeland, Denemarken, Nieuw- Zeeland hebben ons de overtuigende bewijzen geleverd voor de mogelijkheid; Denemarken geeft zijne ouden van dagen pensioen vanaf 1891 en wat in Denemarken mogelijk is, zal in Neder land ook mogelijk zijn. De nationale rijkdom van dit voorbeeld op pensioengebied bedraagt per hoofd der bevolking f 16,— van Nederland f 20. Het moet ieder in het oog springen, dat wie onder zulke omstandigheden staatspensioen wil doen afstuiten op onuitvoerbaar, weinig ernstigen wil toont. Bij verplichte verzekering krijgt de betrokkene niet alleen te zorgen voor zijn pensioen. Neen, de administratieve rompslomp, verbonden aan dwangverzekering met zijn honderden categoriën van stortenden en trekkenden in de leeftijden tussehen 14 en 70 jaar, die administratieve romp slomp zal een broertje worden van de administra tie bij de Ongevallenverzekering, waar van f 1,98 gestorte premie 1 1,ten goede komt aan de trekkenden, voor wie toch de wet in 't leven geroepen wordt. Dit is toch zeker een ernstig bezwaar tegen de verplichte verzekering. Uw dw. LID v. D. BOND v. STAATSP. De inzender verwart, als zoovelen, de zaak. Wat ieder wil is het helpen van 70 jarigen 11 u. Maar Staatspensioneering is het pensio neeren van menschen, zonder dat ze premie behoeven te betalen j wie nu 18 jaar is, kan toch wel 12 ct. premie betalen om op 70 jarigen leeftijd pensioen te trekken. Niet noodig dat hij premie betaalt, zegt Socialist en Unieliberaal, die jongen behoeft niets te betalen, en toch krijgt hij, als hij 70 jaar oud is, geld van den Staat tot onderhoud. Er is dus een groot verschil tussehen die twee zaken. De 70 jarigen moeten geholpen worden, maar daar is bij verplichte verzekering een brug voor te bouwen. PoslerUen. Sfad aan 't Haringvliet. In de afge- loopen maand zijn op het telephoonkantoor alhier 73 telegrammen ontvangen. Nieuwe Tonge. Op het hulp telegraaf kantoor alhier over de maand Juni zijn verzonden Binnenlandsche 67, Buitenlands 3 en ontvangen Binnenlandsch 5 1 en Buiten land 9. Totaal behandelt 130 telegrammen. stellendam. Gedurende de maand Mei 1909 zijn op het Hulp Telegraaf en Tele foonkantoor te Stellendam behandeld 172 telegrammen, en 138 gesprekken. ^tThdOiiliiiten. Vrijdag li Juni 's avonds 6 uur: Onder scheidene pereeelen Lucerne en bruine klavers grasgewas en naët onder Ouddorp en Goe dereede in het logement van Akersheek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 16 Juni i9og Veiling en Op Woensdag 23 Juni 1909 afslag, beide dagen 's avonds 6 uur te Stellendam ten her- berge van F. Troost van een huis met erf en flinke landbouwschuur, te Stellendam, aan de Dorpstraat en uitkomende aan den Achterweg ten verzoeke van den heer Jb. van Seters. Op Woensdag 16 Juni 's nam 2 uur te Dirksland ten herberge van M. Brooshooft van verscheidene pereeelen Lucerne en Roode Klavers. Breeder bij biljet omschreven. Nota ris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 23 Juni 's nam. half 2 uur te Stellendam, ter herberge van F. Troost verkooping van 17 pereeelen grasgewas en verpachting van 8 Kavels naweide in den Kroningspolder onder Stellendam. Notaris VAN DER SLUIJS. Aanbesteding-. OOLTGENSPLAAT. B. en W. der Gemeente Ooltgensplaat zuilen op Woensdag den 9 Juni 1909, des nm. ten 3 ure bij enkele inschrijving aanbesteden het rijden van plm. 150 M3 onder- houdsgrint van de kaai naar de wegen welke door deze gemeente in 1909 moeten worden on derhouden. De grint moet gereden worden zoo dra zij is aangevoerd met uitzondering van een gedeelte dat in den a s. winter moet worden vervoerd. Inschrij virigsbiljetteu in te leveren ter Gemeentesecretarie van alhier voor Woensdag den 9 Juni 1909 des nm. ten 2 30 uur. gegund aan P. Duijm tegen fl.88 per M3. Door J. Legierse is aangenomen de levering van plm. 25 M3 zand voor da straten, ad f0.89' per M3. STELLENDAM. Naar het bouwen van een huis met schuur voor J. van Seters Wz. werd ingeschreven door de volgende personen. Timmerwerk. D. v. d. Broek Stellendam f2140 Tanis Oudctorp f2209 Q. van Koppen Stellendam f2180 Begrooting f2050 Metselwerk. A. de Later Stellendam f1229 P. Maat f1270 Begrooting f1177 Verfwerk H. van Dongen Stellendam f 122.90 I. Bakker f124. A. Holleman Ouddorp f108 99 Begrooting f125. Smidswerk L. de Goede Stellendam i 127.— Birkhoff f 139.94 Begrooting f115. Gegund aan; G. van Koppen Timmerwerk) A. de Later Metselwerk te Stellendam. L. de Goede Smidswerk Hoileman Ouddorp Verfwerk. De bouw van de Chr. School te llelissant werd gegund aan D. Tieleman Melissant Timmerwerk. Joh. Tielemar^ Metselwerk. F. T. Velzen Verfwerk. Birkhofi' Stellendam Smidswerk. liMait Aanbesteding. OUDE TONGE. De levering van plm. 620 M' aanleggrint is door het bestuur van het Oudeland Gemengd üieuwg. Zoudag 30 Mei j. 1. herdacht de heer M. Hartogs Dzn. den dag dat hij 25 jaar als reiziger bij de firma Tobias Van Oleeft Zonen, te Rotterdam werkzaam was. Met zijn echtgenoote en kinderen, ten huize van èèn der vennooten, Coolsingei 15, ontvangen alwaar de overige leden der firma met bun dames benevens het kantoor reizigers en magazijnper soBeel vereenigd was, werd hem, onder harte lijke toespraken van de diverse patroons door den heer J. Van Cleeff Szn. een cadeau in por tefeuille overhandigd, terwijl namens het geza melijk personeel door den heer L. A. Voorganger uit 's Hage, een fraai bewerkte gaskroon werd aangeboden. De oud vennoot de heer S. Van Cleeff Tzd vereerde den vertegenwoordiger van zijn vroegere firma onder het uitspreken van enkele diep gevoelde woorden met een passende sympathie betu'ging, terwijl ook de jonge garde uiting van haar waardeering gaf door overhandigen vaneen gravure. Verder werd den jubilaris nog door diverse vrienden en kennissen met geschenken telegram men en felicitatiebrieven op treffende wijze hulde gebrucht. Moord 9 te Venlo. Zaterdagochtend werd in het Ven onder Venlo gevonden het lijk van zekeren S. F. De hartstreek was doorboord met talrijke kogels. Het omliggend terrein, en het lichaam gedeeltelijk verbrand. In de nabijheid werd een dubbelloops-achterlaadgeweer gevonden. De politie nam het lijk in beslag en doet onderzoek. Een eekhoorn geschiedenis De *Zutph. Ct.« schrijft: Verleden zomer werd er in een tuintje in de Dieserstraat te Zutphen een eekhoorn tje gevangen. Vermoedelijk was het ontsnapt of losgelaten door iemand, die genoeg er van had. De gevangene werd behoorlijk verzorgd en werd zeer mak. Op Hemelvaartsdag kwamen de jongens thuis mot twee eekhoorns, die nog blind waren. Zij hadden die uit een bosch mee gebracht, waar iemand bezig was een eekhoorngezin uit te roeien, wat zeker een stichtelijke manier is om Hemelvaartsdag fe vieren. De geredde stumperige diertjes werdeD bij den gevangen eekhoorn in de kooi gedaan en nu gebeurde er een onverwachts en wonderlijk iets. De eekhoorn ontfermde zich over de jongen, zorgde er voor en voedde ze zoodat ze nu beiden nog leven en de oogjes reeds opengaau Als had zij ze zelve ter wereld gebracht zoo heeft het gevangen dier er zich aan de diertjes gehechtzij gromt en keft als men het hooi wegduwt om de jongen te bekijken, maar het vreemste is zeker wel, dat plot seliug ontwaakt moederlijk instinkt haar ook in staat heeft gesteld de zuigelingen te voeden. Brehm zegt, dat de jongen, negen dagen blind blijven, zoodat de voedsterlingen in de Dieserstraat nu dus ongeveer 10 dageD oud zullen zijn. Een onmensch. Uit München wordt gemeld Te Kronach heefteen 16 jarige bakkers- leerling, die vroeger al gestraft werd wegens diefstal en het plegen van ontuchtige handelingen met kleine kinderen. Donder dag heeft hij de vrouw vau zijn baas een touw om den hals geworpen en haar ver volgens met een bijl doodgeslagen. De jeugdige moordenaar greep vervolgens een 5 jarig kind van zijn patroon bij de beenen en slingerde het tegen een muur, zoodat de schedel van het kind werd verpletterd en de hersenen op den grond vielen. Daarna heelt de jongen de beide lijken opgehan gen om aan zelfmoord van de vrouw en haar kind te doen geloven, en toen stal hij, met behulp van een sleutel, dien de vrouw bij zich droeg, 270 mark. Eerst bleef hij nog kalm in 't huis van zijn patroon en hij had zelfs de brutaliteit, bij de buren te vragen, of zij de vrouw en het kind ook gezien hadden. Later nam hij de vlucht naar een naburig dorp waar hij echter spoedig gevat werd. De politie had moeite, hem tegen de woede van publiek te beschermen. MIDDELHARNI9. GeborenAdriana, d. v. Hendrik Bakelaar en Arendje Verkerke Cornelia z. v. Roeland Smit en Lourensje Holleman. Overleden: Johannis Zoon 84 j. echtgenoot van Lijntje Melhart. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gehuwd: Dingeman Wittekoek 26 j. en Dang Bom 28 j.MarinuM Hiaio. ^'3 j en Neeltj Driesprong 23 j. Overleden: Maatje Waterman 89j. weduwe van Leendert Kievits. OOLTGENSPLAAT. OndertrouwdJohannes Petrus Brouwer 25 j. te Rotterdam en Jacoba Wouters 27j.; Magchiel Donkersloot 44 j. en Jannetje de Vos 28 j. Gehuwd: Cornelis van Dam 21 j. en Cornelia Kamp 21 j. MELISSANT. Geboren: Adrianus Arie z.v. Marinus Visbeen en Antje Vuurens. lierk en ftctiool. Predikbeurten op Zondag 6 Juni. NEDERL. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. Ds. Westrik. Middelharnis, vm. en nam. (Doop) Ds. Bruining. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nam. Dg. Polhuijs. Den Bommel, vm. eu nam. Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Bakker van IJbelmuiden. Oude Tonge, vm. en nm. Ds. Van Dolder. Nieuwe Tonge, vm. en nm. Ds. Wentink. Herkingen, vm. en nam. (Doop) Ds. Addink. Dirksland, vm. en nam. Ds. Lammers. Melissant, vm. en nam. dhr. Yun Veen, oand. tot den H. D. te Utrecht. Stellendam, vm. on nam. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. Ds. do Gidts. Ouddorp, vm. preeklezen eu nam. Ds. De Gidts van Gocdereede. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Van Loo van Mijdreoht. Stad aan 't Haringvliet, vm. Ds. Esselink en 's av. leeskerk. Den Bommel, vm. leeskerk, nam. ea 'a av. Ds. Esselink van Stad aan 't Haringvliet. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Taal. Ouddorp, vm. en nam. dhr. Basoski van Moerdijk. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Ooltgensplaat, vm. en 's av. leeskerk. Herkingen, vm., nam. en 's av. leeskerk. Melissant, dhr. Barht van 's Gravendeel. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 's av. Ds. Maokenze, DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Ds. Röasing. EVANGELISATIE. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Stniverzand van Kamperveen, lollgensplaat (Langstraat), nam. Ds. Westrik van van Sommelsdijk. HERKINGEN. De gehouden collecte voor de Zending op Zondag j'. in de Ned. Herv. Kerk alhier, bedroeg f 2.51. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Bolsward, A. H. Soholte, te Zutphen. Te Soherpenisse (toez.) en te Brakel, K. J. v. d. Berg, oand. te Rotterdam. Te Oost-Vlieland, P. Cannegieter, oand. te Oenkerk. Ta Hoogmado (bij Leiden) (toez.JN. Klaassen, te Dussen. Te Cuyk o.a., Was, cand. te St. Oedenrode. Te Balk, P. Bootsma te Exmorra. Aangenomen: Naar IJselmonde, P. J. Rosoam Abbing, te Elden. Ndieepsttfdingen. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het s.s. Rijndam vert. 1 Juni van New-York naar Rotterdam. Het s.s. Ophir, arr. 31 Mei te Rotterdam van Java. Het s.s. Bogor, arr. 31 Mei van Rotterdam te Batavia. Het s.s. Ambon, van Amsterdam naar Batavia arr. 2 Juni te Batavia. Het s.s. Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arr. 30 Mei te Southampton. Het s.s. Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, arr. 1 Juni te Paramaribo. Het s.s. Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, arr. 1 Juni te Port-Said. Het s.s. Lombok, van Batavia naar Amsterdam vert. 29 Mei van Port-Said. Het s.B. Banda vert.28 Mei van Padang naar Amsterdam. Het s.s. Pyrrhus, van Java naar Amsterdam, vert. 31 Mei van Port-Said. Het s.s. Nieuw-Amsterdam, arr. 31 Mei des v.m. van Rotterdam te New-York. Oude Tonge, 4 Juni. Granen. Tarwe per 100 kilo f 12,75 a 13,25. Haver per 100 kilo f 8,10 a 8,25. Boonen f 11,75 a 12,—. Erwten f 11,25 a 11,75. Rogge f 8,25 a 8,40. Aardappelen. Eigenheimers per Hl. f 2,50 a 2,75. Bonten per Hl. f 2,75 a 3,Bravo's f 2.75 a 3. Peen f0,a 0,per 60 kilo. Boter per */i kilo 10,60. Eieren per stuk 3'/, oen'. ïMsUi&m GILLES y. d. BERGE EN JANNETJE VERHAAGEN Hunne dankbare Kinderen, Dirksland, 5 Juni 1909. 2745 Wed. M. VAN DER BIJ-Vhïk. WILLEM VAN DER BIJ. P. VAN DER BIJ-VAN Gelder. PIETER VAN DER BIJ. CORNELIA VAN DER BIJ. DIRK VAN DER BIJ. MARIA VAN DER BIJ. JANTJE VAN DER BIJ. P1ETERNELLA VAN DER BIJ. Sommelsdijk29 Mei 1909. Hof hiei van de neg Lei Tong C N ALL Bro

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 4