Eilanden. A nti Orgaan Woensdag 26 Mei 1009 24s le J aargang N°. 1453, voor de IN HOC SIGNÜ VINCES ilandsche enfi T. BOEKHOVEN, Stemt ap H. Ch. SOMMJSLSDIJK. Alle stukken vo.or Weggeworpen het denkbeeldBe 8BWKrBWgffBWBtaBKMTOBgiBS2B8Bi3BSSMlBSsEWBBBCMBig8 üczt' Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco por post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. C*3SR£aa£52»Sfe35m UITGEVER Wefoon Sntercomin. Mo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters eu vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij bealaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. laesie t»esteni«I, Ad%'ertent6?n eis verdere Adinlnisirrtile franco lof Se aenden aan een t Hgever. ftóiezersSiHi essx. ess*. Broeders haast u asjeblieft, 't, Is Dinsdag ai Candiduatstel- ling. Waar enz. enz. blijven de Kiezerslijsten Middel harnis-Soni meisd ijk, Goeree-Ouddorp hebben uiies gezon den. Stellendam en Nieuwe Tonge stuurden iéts. Waarom talmt ge zoo, vrienden. Het is hoog tijd, dat alles, wat we U gevraagd hebben komt. Voor 1 Juni. J. v. d. WAAL Secretaris. ilir. PatUn aan 't woord. EEN NIEUWE ACCIJNS. De Staatspensioneering is een dood geboren kind. De Socialisten en Unie- Liberalen, tot welke laatste partij rnr. Patijn behoort, stonden in de kraam kamer elkaar zorgwekkend aan te kijken ze pasten nog eenige medische voorschriften toe, ot' er nog leven te bespeuren was in 't wichtmaar 't hartje klopte niet meer. 't Was dood. De Unie Liberalen hadden 't zoo graag in 't leven gehouden niet zoo direct om 't schepseltje zelf. want 't had toch bij verderen opgroei een grooten stumper gebleven en och ja, dan is 't maar beter vaak. dat het zieltje maar in de eerste snikjes de sombere toekomst vernietigt. Neen, niet om 't leven van 't wicht was 't te doen, maar omdat de spruit dan toch, hoe gebrekkig ook, een ganschen kring van familie en belangstellenden en zij als middelpunt tot zich zou trekken. Niet dat men ermee als met den Siameescben tweeling de kermis op zou gaan of haar als een wonder kind in een of ander Casino zou ten toon stellenmaar toch aan de burgers, boeren en buitenlui zou het bekend gemaakt worden dat er een schepsel te zien was in Nederland van 't hoogste belang, 't Zou een reddende engel zijn een engel, die zich zelf Barmhartigheid noemde. En zij, die Charitas, die dui zenden zou helpen ze is dood. De Staatspensioneering komt er niet. Er is geen geld uit de Staatskas te krijgen. Daarom wil mr. Patijn, zoo noodig, (en dat zal wel beslist noodig zijn) een deel dier kosten dekken uit een belasting, waaraan het geheele volk zou hebben bij te dragen, met name uit een accijns op eenig artikel van algemeen gebruik. De Liberale Partijen zijn altijd gezworen vijanden geweest van accijn- sen d.w.z. ze zeiden tegen de kiezers, dat ze er zulke vijanden van waren doch ieder weet, dat er elk jaar milli- oenen aan accijnsen worden opge bracht en dat er weinig of geen hand uitgestoken is om die voor de Liberalen hatelijke belastingen te verminderen. Nog heden ten dage betalen defarmste gezinnen, zonder dat er ook maar één nationaal voordeel tegenover staat, nog het meest in die belasting bij. En in plaats nu, dat mr. Patijn één poging waagt, om dien druk te ver mindereninplaats van in of buiten de Kamer propaganda te maken voor een afschaffing van een der gehate accijnsengaat hij juist andersom, den boer op om nog een G of 7 millioen meer te leggen op de schouders der arbeiders, der middelstand en groote gezinnen. lasting naar draagkracht! Weggeworpen de gedachte De min dere man moet van belasting zooveel mogelijk ontheven worden en de last moet gelegd op de schouders van de rijken. De armen van 30, 40, 50, GO, 70 jaar kunnen meer gaan betalende invalieden van 40 tot 70 jaar blijven naakt en hulpeloos aan den dijk staan 100000 menschen van 70 jaar zullen een rijksdaalder per week krijgen, als ze met de andere 100000 armen van 70 jaar hun meerdere belasting hebben geofferd in den vorm van accijns. Mr. Patijn berekent, dat er 210000 70 jarigen zijn, waarvan 100000 een rijksdaalder moeten ontvangen. Derhalve ontvangen 110000 70-jari- gen niets. En deze zullen opbrengen moeten, met wat het overige Neder- landsche proletariaat offeren moet. met wat de rijkdom enz. betaalt7 millioen. Maar dat blijft niet bij 7 millioen. Dat cijfer wordt hoe langs hoe hoo- gei'omdat de aandrang nooit te weerstaan is om het jaar »70<r op »65« te brengen. Dien kant gaat het beslist uit. Wie van den Staat eet, wil hoe langer zoo meer. En owee dan Dan kost Staatspen sioneering geen 13, maar 40 millioen. En dan wordt de nieuwe accijns geen 7 millioen, maar naar rato 20 millioen. Wie zal dat betalen Kiezerspast op. De last, dien mr. Patijn op wil leggen is eencente- naarslast, ontzettend zwaar in de toe komst. Stemt, om dien last af te wentelen Hechts. 'Tuin- es» Landbouw. THOMASSLAK KEN. Thomasslakken zijn een bijproduct Yan de staal bereiding. Staal wordt gemaakt uit ruw ijzer. Ruw ijzer verkrijgt men uit Ijzererts, dat een bekende delfstof is. Vroeger kon men lang niet alle soor ten van ruw ijzer voor de staalbereidiug bezigen. Tal van onzuiverheden, waaronder vooral zwavel en phosphorus waren hiervan de schuld. En men kende geen methode ze er uit te verwijde ren. Tot dat de Engeische ingenieuren Thomas en Gilchrist er iets op vonden. Hunne proeven leerden, dat verschgebrande kalk in staat was Uit 't gloeiende gesmolten ruw ijzer, waardoor men met kracht een heete luchtstroom heenblies, de phosphor te binden. Zóó is 'tdus te begrijpen, hoe Thomnsslakken (de onzuiverheden, die uls een soort sohuitn op 't gloeiende staal kwamen drijven) behalve meer ot minder ijzerverbindingen ook kalk een phos- phorverbindlng bevat. Gelijk we reeds vroeger in de Vraagbaak meedeelden is de samenstelling van onderscheidene monsters nog al heel ougelijk, waarom 't van veel belang is, steeds te koopen Op gehalte. En dan op fijnheid. Immers, de phosphorzure verbindingen iu Thomasslakken- meel ziju niet in water oplosbaar. Waar uien ze dus uitstrooit en 't zij al of niet onderwerkt, daar viDden de plantenwortels de korreltjes van 't slakkeu meel enkel daar, waar ze terechtkwamen. Hoe fijner verdeeld, hoe grooter kans op een regelmatige verspreiding, hoe grooter kans, dat alle plantenwortels de stukjes vinden en onder den invloed kunnen brengen van de zoogenaamde wortelzuren. Daarom koopt Thomasslakkenmeel vooral ook op fijnheid. De steller van vraag 298 zal nu 't antwoord wel weten en 't zeker met ons eens zijn. WraafbaaK. VrageD on Antwoor den vorden fcosteloon geplaatst Antwoorden of mededeel inheit zjjn met hetzelfde nummer gemerkt ale de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 300. Waar zou ik 'tbest terecht kunnen voor het aanschaffen van een goede driukinrichting in een koestal 301. Is kattestaart 'tzelfde als paardestaart? Antwoorden en mededeelingen. 298. Over de fijnheid van Thomasslakkenmeel, zie ons opstelletje. 209. Zaad van tulpen winnen? da, dat gaat. Maar of men kiem krachtig zaad zal krij gen is niet vooruit te zeggen en evenmin of men van 't wel kierokrachtige zaad mooie bollen be komen zal, die fraaie bloemen geven. Wij zou den een, bL ernenlief hebber raden maarliever bollen te koopen. ÜinnenSand. Koningin en Prinses. Met groote blijdschap zal algemeen vernomen worden, dat de toestand van H. M. de Koningin blijkbaar zoo bij uitstek gunstig blijft, dat Hare Majesteit Zaterdag morgen eenigen tijd in den tuin van het Koninklijk Paleis heeft kunnen wandeler. Het prachtig zomerweer m lakte dat ook Prinses Juliana sedert eenige dagen iu den Paleistuin van de buitenlucht heelt mogen genieten. Zuster De Haan wandelde Vrijdagmor gen met het Prinsesje op den arm in den Paleistuin. Een aardige bijzonderheid had daarbij plaats. Een schildwacht aan de Mo lenstraatzijde een jager presenteerde het geweer. Dit was 't eersie militaire saluut aan de Prinses. Bij zijn aflossing vernam de schildwacht niet dan tot zijn groote verwondering, dat hij op het Paleis ontbo den was, waar hem door Z. K. H. Prins Hendrik die des morgens het toonceltje uit de verte gezien had, de mededeeling werd gedaan, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem de eerste militair die het saluut am Haar Dochter bracht naar zijn keuze met een diamanten speld of een gouden horloge met inscriptie te vereeren. Men begrijpt dat deze jeugdige landsverdediger, zelf vol over deze hem te beurt gevallen eer, door zijn makkers bij terugkomst in d kazerne langdurig onder vraagd werd. Op zijn ehambree was het dien avond groot feest. offic&eeB Wentwiié. 100!). Kijks-Prttniiekeurinzeil in Zult) Holland, van Merriën, niet ouder dan l'/8 jaar. 2 n - 12 rt van 3 jaren. 4 of 5 jaren. beneden 8-jarigen leeftijd met veulen. Hengstenniet ouder dan 1'/, jaar. n 2'/ï Veulens, Hengstveulens van stamboek-ouders met de moeders. Jlerrieveulens rati stamboek-ouders met de moeders in het District Oude Tooge, Dinsdag 15 Juni op het erf van deu Heer L. Slis, aanvang negen uur. District Dirksland, Dinsdag 15 Juni op den Ha- vendijk, aanvang drie uur. Op de Centrale Keuring Rotterdam, Woensdag 11 Juli op de Veemarkt, aanvang tien uur. Totaal bedrag aan Prjjzen f 9215. Aangifte verplichtend. Stuiting aangifte voor Dlstricts-keuringen 3 Juni. Stuiting aangifte voor Centrale keuringen 1 Juli. Vraagt Programma bij den Secretaris der Regeling» commissie. De Provinciale Regelings-commissie voor de Paardenfokkerij in Zuid-Holland, HERMAN A. NEBBENS STERLING, te Rozenburg, Voorzitter. J. H. VAN DER TORREN Kz. te Gouda. Secretaris. De Gedeputeerde Staten der Provin cie ïïuid Heiland, Gelet op art. 8 van bet Provinciaal Reglement ter bevordering der veefokkerij, maken bekend dat bij de in Maart eu April dezes jaar» ge houden stierenkeuringen wegens hunne uitste kende hoedanigheden zijn bekroond met Provin ciale en Rijkspremiëti van f 150, f 100 en f 50 de Stieren van de volgende eigenaren le District. Keuringsplaats Middslbarnis. Fokvereen. „Den Bommel" te Den Bomnrei, „Balt IV," boven anderhalf jaar f150,Prov. premie. J. Donkersloot Ooltgenspleat, „Max" beneden anderhalf jaar f 100,— Prov. premie. B. van Vugt Oude Tonge, „Jacob" beDeden ander half jaar f 100,Prov. premie. K. Buth Den Bommel, .Jan" beneden anderhalf jaar f 50,— Prov. premie. J. Timmere Middelharuis, „Jonge Roland" beneden anderhalf jaar f 50,Prov. premie. L. Slis Oude Tonge, „Jan IV" boven S'/i Jasr f 100,— Rijkspremie. K. van Es Middelharnis, „Jan" b: ven anderhalf jaar f 100 Rijkspremie, dut de stieren, waarvoor Provinciale preraiën zijn verleend, met de letters Z. H. op den rech- ferhoorn zijn gebrand en de stieren waarvoor Rijkspremiën z(jn verleend met de letters B.8. op den lickerhoorn dat de bekroonde stieren tot 1 September 1908 in de Provincie Zuid-Holland ter dekking be; schikbaar moeten zijn in het district, waarin zij zijn gekeurd tegen een spriDggeld van hoogstens ft.—, alsmede dat de eigenaar van een bekroonden stier verplicht is daarbij minstens 50 verschillende koeien ter dekking toe te laten, een en ander op straffe van niet-uitbetaling der toegekende premie. 'g Gravenhage, den 4 Mei 1909. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. Plaatselijk &ïeuws. $omm«iedijk.* Gisteren, Maandag sprak in het Hotel Spee, de Heer Wibout soci aal Democraat, Candidaat in dit district. De zaal was slecht bezet. Slechts een 8o man, waaronder schier het geheele on derwijzerspersoneel inclusief 3 onderwijzeres sen en de aanhangers dier partij uit Dirksland maakten met een drietal anti's de hoorders uit. In humane toon pleitte spreker voor zijn beginselen, wat door den Heer De Jong werd bestreden, afgewisseld door het venten van den Heer Koettr.au met zijne brochu res. Te ongeveer 1 il/2 uur werd de verga dering door den voorzttter gesloten. MitJdelhavilifs. Deelden wij herhaal delijk reeds mede de goede vorderingen en goed afgelegde examens van oud leer lingen der Ambachtsschool alhier, nu weder kunnen wij mededeelen dat de oud leer ling P. Deijs, opzichter-teekenaar te Win terswijk den eersten prijs voor het toekenen heeft verworven op de Huisvlijttentoon- steiling aldaar. Den Dommel. De milicien-verlofganger C. Kievit van het 3 e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom moet den 11 Augustus onder da wapenen komen voor herhalings oefeningen. De loteling der lichting 1909 J. M. Bom is ingelijfd bij het regiment Grenadiers en Jagers te 's Hage, en de milicien B. Kornet is thans afgekeurd ge- worden. Hij was voor korte oefeniDgen in dienst. Zondagmiddag j.'„ viel het dochtertje van schipper M. alhier in de kaai bij laag water. Eenige schippers die het ongeval bemerkten mochten het genoegen smaken de drenkelinge behouden en wel op het droge te helpen. Bij schipper J. ontstond Vrijdag jl. brand doordat eensklaps het kooktoestel omviel. Spoedig was alles vol met rook. De schipper het bemerkende sprong dadelijk naar beneden, alwaar zijn beide kinderen nog in bed lager. Hij mocht het genoegen smaken ze beiden te redden, daar als ze nog langer beneden waren geweest, in de rook gestikt zouden zijn. Eenige oogen- blikken later was men den brand meester daar J. over het kooktoestel een deken had geworpen, zoodat de vlam smoorde. Van een landbouwer onder deze ge meente is een aan tuberculose lijdend rund door het Rijk overgenomer. Naar men verneemt zijn uit deze gemeente weer eenige personen gedagvaard inzake de diefstal gepleegd onder Melissaut bij de wed. Seger?. Zaterdag ontspoorde tusschen deze gemeente en Achthuizen de locomotief van de tram. In ziin vaart verbrijzelde hij een telefoonpaal, die aan den weg stond. Na veel moeite kon hij orn 7,30 uur's avonds weer de reis hervatten naar Middelharnis. Nieuwe Tonge. Naar men verneemt is ons muziekgezelschap »Apol!o« uitge- nóodigd te Dirksland op Donderdag 27 Mei om het aldaar te houden Prinsesse feest op te luisteren. Oude Tonge. Op Dinsdag 15 Juni a.s. aanvang 's morgens 9 uur zal op het eif van den Heer L. Slis alhier een rijks premiekeuring plaats hebben van merrie's, hengsten en veulens, van leeftijden als in de publicatie zijn vermeld. Dirksland. Aanstaanden Donderdag 27 Mei zal deze gemeente in feestdos gehuld zijn. Te oordeelen naar hetgeen waarover de Commissie te beschikken heeft, dan zal waarlijk Dirksland een prachtig figuur maken en twijfelen wij geenszins, vooral door de gemakkelijke reisgelegenheid per tram, ol tal van vreemdelingen uit naburige gemeenten zullen een kijkje komen nemen. Zaterdagavond reed M. d. R. met zijn fiets pardoes de Kerkgsacht in. Maandagmorgen werd in een onbe waakt oogenblik een jongentje van M. Zoon overgereden. De kleine jongen bekwam daardoor ernstige hoofdwonden, die door geneeskundige hulp verbonden werden. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, gelet op art. 5 der algemeene politie-verordining hebben doen weten dat alle mestputten en vuilnisbakken binnen de kom der gemeente moeten zijn cpge- ruimd, en alle achterwegen en sloppen moeten worden opgehoogd, en onder de lijn gebracht, door de in art. 68 dierzelfde verordening aangewezen personen voor Vrijdag 28 Mei 1909. Voor belanghebbenden zij medege deeld, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de gemeente voor het dienstjaar 1908 voor ot op den laatsten Juni a.s. bij de besturen en de ambtenaar die het aaugaat moeten zfin ingediend. Alle op dien termijn niet inge diende vorderingen, worden voor ver jaard en vernietigd gehouden. lïerkingen. Bezig zijnde met spelen geraakte op het onverwachts een kleine jongen van den alhier vertoevenden P. v. B. uit Rotterdam j.'. week in een vrij diepe sloot op den Peuterdijk. Intijds werd dit opgemerkt door Jac. v. d. V. die het ook mocht gelukken tot groote blijdschap der ouders hun kind vau een wissen dood te redden. De voor rekening dezer Gemeente verpleegde V. Bruggeman te Loosduinen is aldaar j.l. week overleden. Het leven van genoemd persoon, op onze gemeente bij groot en klein bekend, is een aaneen schakeling van lijden geweest, lijdende aan vallende ziekte. Zeker zuilen allen ia dit zijn droevig einde deelneming betuigen. De op den 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19091910 zoo als deze thans luidt, blijft, behoudens wij zigingen ten gevolge van rechterlijke uit spraak en aanteekening omtrent schorsing tot den 15 Mei van het tolgend jaar van kracht. Alhier gaat het gerucht, ook deze onze gemeente door een zijlijn aan het tramnet zal worden verbonden, en dat daar toe reeds opmeetingeu zijn gedaan. In hoever dit echter waarheid bevat, wordt aan den lezers ter onderzoeking ore-gelaten. Ouddorp. Zaterdagmiddag werd onder begunstiging van het mooie lenteweer, de alhier gestationeerde reddingsboot in zee gelaten. Na een welgeslaagde tocht op de Noordzee werd zij weer in de loods op geborgen. Het s jarig zoontje van W. v. d. B. werd Zaterdagmorgen ongesteld. Des mid dags verergerde de toestand zoo zeer, dat eer het avond was hij reeds was bezweken. Men vreest hier, dat de verschijnselen wijzen op de zoo zeer gevreesde »nekkramp.« Een medisch onderzoek is ingesteld. FosSes-yeii. ilerkiiigeit. Bewoners van de Elizabeth- straat alhier hebben zich per request gewend tot den WeiEdelen Heer Directeur Gene raal der Posterijen te 's-Gravenhage met het verzoek ook hun brieven des avonds besteld te ktijgen. Zij toch worden r,1. op het oogenblik gerekend buiten de kom der Gemeente te wonen, ofschoon slechts 2 a 3 minuten van het hulppostkantoor verwijderd

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1