Zaterdag 15 Mei 1909. ES 5eE Kassiers. 24sle Jaargang N". 1450, rooi* fie ZuiitliollaiMlsrlie en Meeuusehe Eilanden. 1USÏI BLAD. A ntirevo Orgaan I si o* ,llh Idelharnis n IN HOC SIGNO VINCES verzekering o ff en. pon groote sorteering SiSndri'schoe in de nieuwste mo- ïaliteiten tegen sterk poorten KiSE- en '2529 \KJES fALITElt. a STEIJN Jr. INS PL A AT, )r straat. i Stefjn Oolfgensplaat. fecten op Binnen- en ritenlandsche Effecten. jrijzen. huizen en landerijen .rheid wat betreft het nknoten Ggen koersen •an derden tegen zeer brandschade. ran 3°/0i 's jaars. ibosch. •age men in zijn eigen aelsdgb. 2191 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buiten in ud bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Dienstaanvrsgen en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing, i Groote letters en vignetten worden berekend naar do plaatsruimte die zij beslaan i Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. 18#* Plukken voor «I»* Hedaclie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te «enden nan «les* Uifsrever Wr. SPittyn klaagt Links aan. II. Het tweede artikel door mr. Patijn geschreven is somber, 't Lijkt wel een uitgescheurde bladzij uit een klaehtenboek. 't Zijn kerkklokstonen bij een begrafenis. De hooldgedachten zijn liberale waves (opwekkingen) zijn er niet, en de voorwaarde voor een toekomst van belangrijke hervormingen ont breekt de Bond van Staatspensioneering roept illusies in het leven, die in afzienbaren tijd niet verwezenlijkt zullen worden minister Talma doet twijfelen aan gaven van voortvarendheid en door zettingskracht van een uitgebreid regeeringsplan omtrent herziening der ongevallenwet, ziekteverzekering, regeling van den nachtarbeid, inkomstenbelasting her ziening van het successierecht, een tariefwet en een ouderdoms- en inva liditeitswet komt in de volgende vier jaar niets; er is bij den arbeider een rente neurose, die de werking eener inva liditeitswet verlammen zal en dus komt er van die verzekering waar schijniijk niets van hulp aan de ouden van dagen komt ook in jaren niets. Ziedaar een pessimist aan t woord, maar daarmee klaagt hij de Linksche partijen aan èn in 't verleden èn in 't heden èn ia de toekomst. Er is geen liberale golfslag meer. Er is inzinking, teleurstelling, beweert mr. Patijn, 't Is waar. Maar aan wie de schuld? Niet aan Rechts,die van 1901 tot 1905 getoond heeft wel degelijk «liberale waves® in haar mid den te voelen bruisen. Dr Kuyper heeft een reeks van sociale wetten in 't leven geroepen, die getu genis ervan aflegden, hoe hij en 't gansche Kabinet bezield was met de begeerte om sociaal werk af te leveren. We zullen de lijst van ontwerpen niet geven, omdat ze te groot ismaar we herinneren alleen aan de verzekeringsontwerpenaan het Arbeidsontwerp met zijn zondags rust en beschermende bepalingen. Mogen er bij Links geen liberale waves zijn voor een belangrijk sociaal tijdperk, bij Rechts zijn ze er tot heden zeer wel en mocht Rechts aan de regeering blijven met een flinke Kamermeerderheid, dan stellen we ons daarvan voor een gelukkige uitkomst voor den werkman. Wat hadden we al veel verder kun nen zijn. als het Kabinet van 1901 aangebleven was Er zijn geen liberale waves; 't is zoo. Elke partij heeft haar tijd van groei en verdorring. En de teekenen der tijden wijzen er op, dat van Links geen afdoend werk te wachten is Ze is als Regeeringspartij te verdeeld, dan dat er voorloopig van haar iets te hopen is. Maar daar komt nog wat bij. Door Links is voorgespiegeld, dat de Staat de Almachtige was, die krach tig ingrijpen zou en een soort Paradijs verwekken op deze aarde. Hoe is echter de uitslag geweest? De actie van den vrijheidroovenden Staat, staat duizenden in den Lande tegen; de voorspiegelingen over het werk, dat Vader Staat voor zijn kinderen zou verrichten, zijn faiikant uitgekomen men voelde een keurslijf van bindende bepalingen, men zag zijn vrijheid geschonden eigen initiatief getem perd onevenredige lasten voor pa troons tegenover onevenredige lusten. In een woord het afgeleverde Regee- ringswerk viel tegen, omdat't zooveel vrijheid, zooveel eigen waves weg nam Het eigen spiritde eigen geest drift zonk in vader Staat sloeg krach ten lam. En die tegenvallers bij het Sociale werk die teleurgestelde hoop, dat er nu eindelijk eens een El Dorado zou aanbreken, heeft veel hoops op een flinke toekomst verwoest. Links heeft den arbeider lekker gemaakt en hij is teleurgesteld met de bete, hem toegeworpen. Zal minister Talma en de andere leden aan de Regeeringstafel nu iets tot stand brengen. Met een meerder heid als nu, niet veel. Daarom is 't plicht, dat de kiezers zorgen voor een krachtige meerderheid van Rechts, opdat de tegenwerking van Conserva tieve elementen in de Kamer geneu traliseerd zal kunnen worden. Voort varendheid en doorzettingskracht bij eenig Minister faalt bij de huidige samenstelling der Kamer. En daarbij komt dat elk Kabinet, van welke rich ting ook, wel degelijk rekening zal moeten houden met den geest van verzet, die zich in allerlei kringen openbaart tegen een krachtig ingrijpen van den Staat Elk praktisch Staats man zal en kan niet holderdebolder zijn theorieën in een wetsontwerp neerleggen thans in onzen tijd, na zooveel beloften en teleurstellingen op sociaal terrein, is 't plicht voor eiken Staatsman langzaam vooruit te gaan en wil hij snel vooruit, dan krijgt hij een groot deel van 't Nederlandsche volk tegen en de toekomst wordt er weer slechter op. Zal er dan van een uitgebreid Re geeringsplan niets komen Als Links wint, komt er beslist niets vau. Waar nu reeds een heftige strijd gestreden wordt over den voorrang van Verze kering boven Armenzorg ol Staatspen- 1 sioneeringwaar niemand der Libera len nog heeft becijferd, hoe aan de gelden te komen is voor de Staatspen sioneering waar zelfs verzwaring der accijosen wordt voorgesteld van Libe rale zijde (nota benedat is toch geen belasting naar draagkracht), daar blijkt uit alles hoe men in't Linksche Kamp geducht met de handen in 't haar zit en niet weet, de kwestie van pensioneering op te lossen. Wint Rechts, dan is er hoop op oplossing. De ontwerpen van dr. Kuyper zpn er getu-gen van. Hij wist, wat hij wilde Helaas, hij kon niet meer, wat hij wilde, toen men hem in 1905 wegbande. Met dit Rechtsche Kabinet Heems kerk gaan we beslist een beiere toe komst tegen dan met een hopeloos verdeeld Links. En daarom Waar Links inzinkt waar geen gulfslag't liberale scheepje voort doet drijven waar ze zelf liever met een krachtige minderheid in de Kamer verschijnen, die niet behoeft op te treden als Regeeringspartij, liever dan als meerderheid, waardoor de onmacht nog des te meer zou uit komen, daar heeft Links, ook door haar Verleden geen aanspraak er meer op om door de kiezers gesteund te worden. Links wordt aangeklaagd en de politieke officier van justitie, die het requisitoir uitspreekt is mr. Patijn, Laten dus de Kiezers luisteren en stemmen ze in geen geval Links. De ftféeatspeiisioneerin^ ia de practyk. Voor Schouwen en Duiveland is een »Stemgids« verspreid, dat een artikel bevat, hetwelk we overnemen, omdat we het er geheel mee eens zijn. Deze »Stemgids« roept het nu reeds van de dakenStemt Rechtsen brengt ons als in een voorpostengevecht, waarin we gaarne schouder aan schouder staan met dc vrienden aan de overzij van ons Kiesdistrict. Dat artikel luidt: In onze streken worden dezer dagen de kiezers ook vooral lekker gemaakt met de Staatspensioneering. We zullen thans niet wijzen op het principieele verschil tusschen deze en de verplichte verzekering. Ook volgens Prof. Treub tocb is Staatspensionee ring zonder bijdrage der belangheb benden armenzorg, hoezeer haar voor standers daar ook tegenstribbelen We willen echter nu eens letten op de practische uitvoering van dit stelsel. Aan wie moet het Staatspensioen verleend worden Aan alle rnenschen, die een bepaal den leeftijd bereikt hebben, bv. den zeventigjarige. Moet de 70-jarige millionair evengoed zijn rijksdaalder of drie gulden per week aan 't post kantoor of bij den ontvanger gaan halen als zijn 70 jarige koetsier? Zoo ja, dan is de eerste beter af dan de laatste. De millionair is allicht op 70 jarigen leeftijd nog kras, terwijl zijn koetsier of zijn tuinman reeds lang óór dien tijd wel gepensioneerd had mogen worden. De rijke heer kan wellicht nog menig jaartje zijn staats pensioen opstrijken, terwijl menig arme tobber zijn 70e jaar niet bereikt, of, als hij zoo oud wordt, dau allicht reeds een jaar of zes gebrek geleden heeft, omdat hij niet meer werken kon. (Van invaliditeitspensioen is in dit stelsel, naar men weet, geen sprake.) Zal men dan bepalen, dat rijke rnenschen, of zij die een gemakkelijk baantje hebben, op bun 7üste, en rnenschen die hard gewerkt hebben, op hun 00ste of 65ste jaar gepen sioneerd worden Men gevoelt, dat zoo'n regeling onmogelijk is te maken. Bovendien werden dan de kosten weer veel hoo- ger dan 12 millioen. Zal mea dao niet alle rnenschen peusioneeren Wie dan wel? Dan zal men, gelijk in Engeland, een maximum inkomen moeten vast stellen. Bijv. aldus: wie op zijn 70ste jaar een inkomen geniet (door parti culiere lijfrente, levensverzekering, kapitaalrente enz.) van 300 gulden per jaar of hooger, die ontvangt het staats pensioen niet. Maar wieus inkomen beneden de 300 gld. is. die krijgt 3 gulden per week tuit de schatkist Daaruit zou dus volgen, dat iemand, die een inkomen had van 290 galden, er evengoed de 156 per jaar van het Rijk bij zou krijgen als hij, die vol strekt geen inkomen van zichzelf bezat. Maar ongelukkig wie 300 gld. had te verterendie kreeg er geen cent uit de schatkist bij Wie niets had kreeg 156 gld. Wie zelf 290 gld. had, kreeg er evenveel bij en klom tot 446 gld. Maar wie zelf 300 gld. trok, bleef op 300 gld. staan. Ware een dergelijke regeling 't werk van verstandige rnenschen of van idioten En toch, tot zulke onzinnigheden komt men op die wijze altijd. Men kan de maxinale inkomstengrens hooger of lager stellen, men kan de bedeeling uit de schatkist vermeerde ren of verminderen, maar in ieder ge val komt men tot dezelfde dwaasheden. Natuurlijk werkt zulk een stelsel de verkwisting in de hand. Want meer inkomen te hebben wordt dan in vele gevallen schadelijk, minder inkomen ie ontvangen is daarentegen een buitenkansje. Eu wat zulk een stelsel niet minder in de hand werkt ishet doen van valsche opgaven, het misleiden van de Overheidspersonen, het verzwijgen van een deel zijner inkomsten om de bedeeling niet te ontgaan. Nu is er door sommigen ook een ander stelsel aan de hand gedaan. Zij zeidenlaat dan het staatspensioen niet voor allen even hoog zijn, maar laat het dienen als aanvulling van de eigen inkomsten tot een bepaald be drag. bv. tot 200 gld. Wie dus van zichzelf niets had, zou dan 200 gld. uit de schatkist krijgen in 'tjaar Wie zelf een inko men had van 50 gld., zou er 150 gld. bij ontvangen Wie 80 gld. trok uit anderen hoofde, kreeg 20 gld. uit de publieke kas als aanvulling. En wiens inkomen 200 gld. of meer be droeg, kreeg niemendal. Ware dit stelsel beter? O. i. heel weinig, 't Is waar, 't zou dan niet meer bepaald schadelijk wezen, ais iemand door ijver en goede voorzorg, een behoorlijk iukomen had verworven, maar 't was dan toch onverschilligwant of hij 't had of niet had, hij kreeg toch zooveel uit de schatkist, dat het resultaat gelijk bleef. Wie zou zijn best doen om door spaarzaamheid en vlijt zich een niet te klein inkomen op zijn ouden dag te verwerven, als hij vooruit wist, dat een ander, die altijd «alles maar had opgemaakt« en die «violen had laten zorgen® toch ten slotte met hem gelijk zou staan En het bevorderen van oneerlijke opgaven zou in dit stelsel weinig minder bestaan dan in het vorige. Ook zouden de drie besproken stelsels dit gemeen hebben, dat ze juist door de voor allen gelijke uit- keering of door het waarborgen van een gelijk inkomen zeer ongelijk zou den werken. Met een uitkearing van 3 gld. per week is een werkman, die voorheen met vrouw en kinderen van 6 gld. moest leven, rijlc. Daarentegen is het zelfde bedrag voor iemand, die vroe ger 12 gld verdiende schraal genoeg. En wie in zijn beste jaren 18 of 20 gld. per week maakte, gevoelt zich op 70 jarigen leeftijd met 3 gld. per week ongelukkig. Ook in dit opzicht werkt verzekering met premiebetaling veel beter. Daarbij kunnen verschillende klas sen gemaakt worden naar den ver schillenden loonstandaard, met onge lijke premies en dan ook ongelijke uitkeeriug, gelijk in het ontwerp- Kuyper bepaald was. Bij staatspensioneering kan echter ook met dit verschil geen rekening gehouden worden. Hoe inen het ook wendt of keert, bij staatspensioen komt men, ook af gedacht van het groote principieele verschil, altijd tot de grootste onzin nigheden en onbillijkheden. Oi* DËX UirSilJM. ïn en Administration. 2416 UITGEVER Telefoon Intercom». No. 3. I Advertenties 10 cent per regol on maal. iieolamea 20 per regsi. Boekaankondiging 5 Coat por regol en */j «aal. li- Er komt nu teekening in den toestand. Mr. S. van Houten, die een scherpen blik heeft op het Staatkundig schaakbord, is van meening, dat bij het eindspel de siukken weer net zoo tegen elkaar zullen staan als in 1905 en dat het over de gan sche linie gaan zalRechts tegen Links alleen wat minder fel dan in 1905. Nu, dat hebben wij allang geloofd En onzerzijds is dat al vier jaar lang voorspeld, als men dit woord in dezen zin gebruiken wil. Ons kent ons en al wat Links staat kruipt tegen den dag der eind stemming onder één deken, wat men ook voor dien tijd elkaar naar 't hoofd of voor de voeten geworpen hebbe. Daar is dan ook niets tegeo 1 Dat familie samen uitgaat en samen thuiskomt is een gansch gewone zaak Het ongewone, het ongeoorloofde, het onge paste is juist, dat de heeren ua gelukkige thuiskomst net doen, of ze geen familie zijn en zoomaar heel toevallig, om de kosten van eigen gerij uit te winnen in 't zelfde bakje naar huis gesjokt zijn. Dat berispen wij in her. Niet, dat ze elkaar vinden. Niet, dat ze samen opirekkeD. Maar wel, dat ze, den slag gewonnen hebbende, niet met elkaar den toestand voor hun rekening nemen. Met name doelen we hierbij op de oud-liberalen en de sociaal democraten, die in 1905 ook behoorden tot de meerderheid, die won, maar na de overwinning óf bui:en 't bewind gehouden werden óf voor 't bewind heeiemaal niet te vinden waren. Als Links ditmaal wint, dan is het een aaneengesloten armee, waarbij op den uiter sten rechtervleugel Van Houten beveelt en op den versten linkervleugel Troelstra t commando heeft. En dan is de komende Kabinetsformeerder zedelijk verplicht een ministerie te vormen waarin beide hoeren worden opgenomen. En kan hij die twee niet in één Kabinet samenbrengen, dan dient hij te erkennen, dat zijn Kabinet niet klopt op de Kamermeerderheid, noch op den stembusstrijd, die voorafging. Het staat alzoo Rechts tegen Links. Wij verheugen ons daarover. Wij zullen ons te meer verblijden, als de Rechterzijde reeds bij eerste stemming alom met één candidaat in 't vuur komt. Dan alleen is de kans op de eindover winning het grootst. Nu de zaken eenmaal zoo geloopen zijn, willen we van ganscher harte arbeiden aan de versterking der coalitie en we hopen en bidden, dat deze christelijke coalitie de eerstvolgende vier jaren zeer grooten ir vloed hebbe op den gang van 's Lands zaken. Dit spreken we onomwonden uit, zonder slag om d-:n arm, oprecht en zonder bij bedoeling. Eu we leggen daar zoo s'erken nadruk op, omdat men bij den kijk op het politieke slagveld niet blind zijn voor de nadeden eener coalitie, die reeds bij e ste stemming zulk een vereenigd optreden eischt. Want die eisch is duidelijk. Als ge pas bij de herstemming uw coalitie in werking stelt, breekt ge uw kracht, zoowel als die der bondgenooun en ver speelt de helft van de winst. De cijfers wijzen dat duidelijk ui'. Wie uitgaat om met anderen het iegeer- kasteei te veroveren, moet van meet af iu gesloten gelederen optrekken, anders breekt de vijand er doo Tenminste volgens ons kiesstelse'. In Engeland is dat nog erger. Daar kent

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1