24ste Jaargang N°. 1445. voor lie ZnidbollandiPbe en Zeenwsclte Eilanden, Mei Woensdag 28 April 1909. A ntirevo lu tionair Orgaan M IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. srpen rwijl aan f93 ENEN ERS >0 cis, 75 els Drogisten 'ERDAM. peller fn in8! 2120 ir is verkrijg- Sommelsdijk; ij A. G. P. DE BBEL te Ooi t- ist te Ouddorp 6 de eerste lere maand iddelharnis v. Deze Gouraut verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoms!. Aio. '2. Advertentiëu 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advert,entiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %lie siukkcn voor de Hedaelïe »>e*iemd, Advertentiëu en verdere Adnsfsaistratie franco foe te zendei» aan den Uitgever. Dr. Kuyper over het stemhus- gehuil in 1905. In zijn openingswoord ter Deputa- tenvergadering van 22 April herin nerde dr. Kuyper in den hem eigen, bondigen en toch glasheldereu stijl, aan het stembusgedoe der Liberalen c.s. in 1905. Ziehier het citaat Die tegenslag heeft de Antir. partij diep gegriefd, al voeg ik er in één adem bij, dat we thans reeds voor het bestel onzes Gods, dat ook hierin zich uitsprak, ongeveinsdelijk danken kunnen Immers juist de ongerechtige zegepraal der Liberalisten in 1905 heeft hun inzinking verhaast en ons te nauwer aaneengesloten. Reeds op zich zelf had de tegen partij door de wijze, waarop ze in 1905 den stembusstrijd voerde, zich zedelijk geknakt. Zooals het toen onder hen toegingzoo voert qeen politieke partijdie zich zelve eert, den strijd om de macht Alleen 1853 toen de jacht op Thor- becke ging, liet heugenis van zulk een bittere felheid. Niets ontzag, aan niets stoorde men zich meer. Elk wapen heette goed, zoo't maar wonde. Wat eerst geestvolksdrift scheen, sloeg reeds eer de dag der beslissing kwam, in volkswoede over, en onder de jongeren vooral klom, na de zege praal, die woede tot politieke razernij. Zelfs op de Hochstrasse te Keulen werd ik door een svaderlandsch ge zelschapa publiek nagejouwd En voor het behalen van zulk een smadelijke overwinning had de deftigste oud-li beraal zich dan verbroederd met den hartstochtelijker) socialist. Van Karne- beek tot Troelstra had 't zich alles in één gelid geschaard. Wat als po litieke worsteling was ingezet, ont aardde in pure persoons-Hetse. Het gilde in overmoed langs onze straten van ridderaard geen sprake meer. Alle fatsoen werd te grabbel ge worpen. Er was niets, dat men ten leste niet aandorst. Alle politieke schroom was terzij gezet. Geschandvlekt keerde de overwin naar in zijn tente weder. En juist Idaarom kon het niet anders ot hij had den kuil gegraven voor zich zeil. Zoo kwam het dan ook uit. Hier is de man aan 't woord, die in striemende taal den geesel zwiepen laat óp de schuldige ruggen der po litieke heethoofden dier dagen. En ze hebben 't verdiend, dat ze geslagen wordennog eens in hun verwoed, onguur gehuil worden ten toongesteld. Zal het er nu, in 1909, anders toe gaan.? Ons dunkt van ja. want ook bij den tegenstander gelooven we nog aan politiek schaamtgevoel en aan een door knagende herinnering gewonde consciëntie; aan een tegenstander, die zijn droef verleden reinigen wil. Tuiix> en fiandboiev. OVER HET WERK VAN CARBOLINEUM legt Prof. J. Ritzema-Bos O. a. Ik wil niet ontkennen, flat bespuitingen met carbolineum émulsies niet ook heel veel goed kunnen doen voor onze ooftboomen, al is het carbolineum een middel, waarmee men altijd wat voorzichtig moet zijn, omdat het op onjuister tyd of in te sterke concentratie aangewend wel eens schadelijk wordt voor de knoppen en ^oor het jonge boutterwijl bovendien onder den naam „carbolineum" stoffen worden verkocht van zeer geheel verschillende samenstelling en daar mee van zeer verschillende uitwerking. Carboli- neum-émulsie9 te juister tijde aangewend, kunnen vael dienst bewijzen bij de bestrijding van blad,- bloed- en schildluis en van sommige andere insecten, carbolineum, op kankerplekken van stammen en takken gesmeerd, is een zeer werk zaam, hoewel niet altijd afdoend middel tegen boom kanker. Maar voorzoover mijne ervaring reikt beipt baspuiting met carbolineum-émulsies absoluut niets tegen de zoozeer gevreesde schurftziekte der appel- en perebonmen; en voor zoover my is bekend geworden, beeft niemand die opzette lijk met 't oog op doze ziekte proeven met car bolineum émulsies heeft genomen, kunnen con- stateeren, dat hij met dit middel de kwaal had bestreden. Om te kunnen vaststellen, dat een middel tegen een zekere ziekte helpt, is het niet voldoende dat blijkt, dat eens een of twee jaar toen de hoornen er mee bespoten waren, minder schurfziekte voorkwam dan in andere jaren, toen het middel niet werd toegepast. WaDt 't eene jaar en 't andere komt de kwaal in zeer ver schillende mate voor. Om te kunnen constateeren dat een zeker middel tegen een zekere kwaal helpt moet men een flink groot getal boomen daarmee behandelen en een eveneens behoorlijk aantal andere boomen van dezelfde soort niet be handelen, om dan na te gaan of nn bij deze twee groepen van boomen de kwaal in zeer verschil lende mate optreedt. En nu noet ik zeggen,dat in al de mij bekende gevallen, waarin de proeven op zoodanige rationeels wijze zijn genomen, het resultaat df zeer twijfelachtig was of beslist tot de uitspraak leidde, dat carbolineum-bespuiting tegen de schurftziekte niets had gegeven. LICHT TE PROBKEREN. „Een lezer" klaagde z'n nood over z g. „witte wormpjes" in de aarde van bloempotten. In de jongste nummers vau „Floralia,, vonden we een paar middelen aan de hand gedaan, die licht te probeereD zijn. I Een „kleine" oplossing van kalkwater zal de wormpjes dooden. Vernieuw de aarde. Mot wat afgetrokken theebladeren op de potten te leggen on deze on geveer elke week door nieuwe te vervangen, zal u do planten een frisch aanzien geven en zullen de wormpjes geen aard weer hebben en zoo wel vprdwynen. Gedurig verscboonen is deeenigste wijze om van ongedierte vrij te blijven, zoowel bij planten als bij dieren. III Steek kleine stukjes rauwe aardappel na ze wat aangepunt te hebben in den grond. Men wil, dat de wormpjes daarin zullen kruipen. Trekt men dus na eenige dagen da „stukjes" weg, zoo neemt men ook de ongewenschte gasten mee. De „lezer" zal 't stellig inet ons eens wezen, dat al deze methoden heel gemakkelijk eens te beproeven zijn. Wraaisbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeeli risen zjln met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 292. Hoe bekom ik verdund zoutzuur? 293. Wat zijn bloemluizen Antuoorden en mededeelingen. 290. Afdoend middel tegen veerenpikken Wij gelooven dat alben 't los laten loopen een afdoend middel is. Bij „renkippen" (men snapt 't eigen aardige woord, nietwaar) is 't onzesinziens niet afdoend te bestrijden. 291. Peru-guano 7 maal 10 maal 2 wil zeggen, peru guano met 7% stikstof; 10°/0 phosphorzuur en 2kali. binnenland. Depuf aten vergadering. Donderdag werd te Utrecht in het »Park Tivoli* de Anti-rev. Depulatenvergadering gehouden, die zeer druk bezocht was en een zeer geestdriftig verloop had. Na de opening met het zing> n van Ps. 89 8, het lezen van een deel van Gods Woord en gebed door den Voorzitter, werd onder groot enthousiasme besloten allereerst een telegram van hulde en zegenbede te zenden aan H. M. de Koningip. Het telegram luidde als volgt Aan Hare Majesteit de Koningin 's Gravenhage. De Deputatenvergadering der Antir. partij veroorlooft zich, zeer eerbie- diglijk aan Uwe Majesteit, met de betui ging van haar hulde, de verzekering van haar onwankelbare trouw aan te bieden, en den zegen onzes Gods in te roepen over wat op dit oogenblik heel de natie in spanning houdt, en straks een hooge toon des gejuichs en der dankzegging uit heel het land moge doen opgaan. KUYPER. Tivoli Utrecht. Hierna sprak de voorzitter, Dr. Kuyper, zijn openingsrede uit: Wij Calvinisten die met groote aandacht aangehoord, her haaldelijk door applaus onderbroken en aan het slot luide toegejuicht werd. (Gaarne hadden we deze rede uitvoerig opgenomen, doch dezelve zou zeker ons geheele blad beslaan. Ze is in den Boek handel voor slechts 25 cent te verkrijgen.) Na deze werd de uitslag bekend gemaakt der verkiezing voor leden van het Centraal Comité. Uitgebracht waren 926 stemmen. Her kozen waren de heeren Dr. A. Kuyper met 922 Dr. Hania met 823 De Waal Male- fijt met 826 stemmen, en gekozen de heeren Prof. Dr. De Visscher met 837 Mr. De Veer met 560; Prof. Anerna met 703; Jhr. Van Citters met 758; Duymaer van Twist met 798 Pollema met 677 en Prof. Diepenhorst met 713 stemmen. Daarna werd met eenparigheid van stem men en onder applaus goedgekeurd het door het Centraal Comité voorgestelde concept program van actie, luidende ie. Invoering tan het Gezinshoofden- kiesrech'. ze. Invoering van verplichte verzekering. 3e. Herziening van ons tarief van In voerrechten, esn-rrzijds teneinde uit zijn hoogere opbrengst de middelen te vinden voor de invoering der verplichte verzekering vererscht, en anderzijds om onze nationale 1.ijverheid legen ie ongelijke concurrentie met het buiienland ie vrijwaren en den naiina'en arbeid te bevorderen. 4e. Meerdere gelijkstelling in de bijdrage uit de publieke tas, van het Bijzonder met het Openbaar Lager Onderwijs, voor wat aangaat de voorziening in Schoollokaliteit, de uitbetaling der Bijdragen en de opleiding van onderwijzers. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel van het Centraal Comiié betreffende de ten opzichte der coalitie te volgen gedragslijn. Hierop werd mededeeliug gedaan van den uitslag der stemming van een Voorzit ter en assessor. Als Voorzitter was met 828 van de 836 stemmen herkozen Dr. A. Kuyper. Deze uitslag wordt met daverend applaus begroet. De voorzitter dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen. De vergadering zong hierop den herkozen voorzitter toe: »Dat 's Heeren zegen op u daal ,Als Assessor was gekozen met 711 van de 840 stemmen Prof. Dr. H. Visscher (applaus). De overige stemmen waren over 10 personen verdeeld. Hierna sprak de Voorzitter een kort slotwoord waarop, na het zingen van Hij heeft gedacht aan Zijn genade*, en nadat de vergadering bij monde van den heer baron Van Heemstra dank gebracht had aan den Voorzitter voor zijne uitnemende leiding en bij monde van Prof. Bavinck aan den adjunct-secretaris, den heer Verweijck voor al den arbeid dien hij steeds in stilte voor het welslagen der Deputatenvergade- ringen verricht, de vergadering door den Voorzitter met dankgebed gesloten werd. In den loop van den dag kwam een telegram van dankbetuiging in van H. M. de KoningiD, aldus luidende Dr. A. Kuyper, voorzitter van het Centraal Comité van de Anti revolutionaire Kiesvereenigingen, »Tivoli< Utrecht. De Koningin draagt mij op, U en allen ter vergadering bijeen, Haar bijzonderen dank over te brengen voor de hulde Harer Majesteit aangeboden, zoomede voor de gevoelens van trouw en de zegenwenschen daarbij uitge sproken. Adjudant van Dienst DUMONCEAU. Van dit telegram werd mededeeling ge daan aan den maaltijd, die na afloop der vergadering gehouden werd een heildronk, door den Voorzitter op H. M. uitgebracht, wekte stormachtig applaus en werd door het zingen van het Wilhelmus gevolgd. Aan tafel werden nog vele schoone woorden gesproken; o.a. door de heeren Prof. Vis scher, baron van der Borch van Verwolde, C. M. E. van Löben Seis, S. de Jong Ez., Mr. S. de Vries Cz., A. Brummelkamp. Een waardig besluit van een schoonen dag. Officieel fiedeelSe. PUBLICATIE. De BURGEMEESTER van S o m m e 1 s d ij' k, Gelet op het heersehen van Mond- en Klauwzeer in Gemeente MiddelharnisGeraadpleegd het Veeartsenij kundig Staatstoezicht Brengt ter kennis van belanghebbenden dat op de alhier op 28 April 1909 te houden vee markt al het aan de lijn te brengen veo zal moeten worden geïnspecteerd; dat het daarom wenschelijk is dat het vee van eene zijde aan de lijn wordt gebracht en door de Binnenweg en Oranjeboomstraat naar het Markt veld moet worden gevoerd waar het aan de keu ring zal behooren te worden onderworpen dat dus geen enkel stuk vee zonder keuring aan de lijn mag worden gezet. Verzoekt ieder hier aan gevolg te geven en tot richtige naleving mede te werken. Sommelsdijk, 26 April 1909. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. Verpachting Haardasch en Vuilnis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk maken bekend dat zij door den Raad dier gemeente in zyne vergade ring van 13 April 1909 gemachtigd zijn publiek te verpachtenDe haardasch, mest, vuilnis enz. vallende op de straten, wegen en openbare plaat sen binnen de Gemeente. Deze verpachting geschied voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren in te gaan den 15 Juli 1909 en eindigende den 15 Juli 1912. De gezegelde inschrij vingsbiljetten moeten be vatten deu prijs per jaar waarvoor wordt inge schreven alsmede den naam van den inschrijver en die zijner borgen, terwijl de inlevering daar van moet geschieden vóór of op den 15 Mei a.s. des voorm. ten 11 ure ter secretarie dezer Ge meente, alwaar de voorwaarden vanaf 1-14 Mei a.s. eiken werkdag van 9-12 en 2-4 ure voor een ieder ter lezing liggen. Sommelsdijk, den 30 April 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, W. VAN BEEK. DE GRAAFF. BEKENDMAKING. Dijkgraaf en Gezworens van den polder St. Christoffel onder bommelsdijk, maken bekend dat de Rekening dier Polder over het afgeloopen dienstjaar 1908 en de Staat van Begrooiing over het dienstjaar 1909 gedurende 14 dagen vanaf 22 April tot 6 Mei 1909 van des morgeDS 9 12 uur en des namiddag» 2 4 ure op den Doele te Sommelsdijk ter visie zijn nedergelegd. Sommelsdijk 22 April 1909. De Secretaris De Dijkgraaf gel. A. J. DE GRAAFF. get. K. DE GRAAFF. Verhuring Grasgewas. Dijkgraaf en gezworens der polders loozende op de haven van Bommelsdijk maken bekend dat zij op Vrijdag 7 Mei 1909 des avond ten 7 ure op den „Doele" alhier zullen overgaan tot de publieke verhuring bij opbod eu afslag van het grasgewas groeiende aan de wegen in de Pol ders het „Oudélaod en Everdina" en wel over de jaren 1909, 1910, en 1911. Gegadigden komen ter dage en ure voorschreven hooren de conditiën en doen hun voordeel. Sommelsdijk 16 April 1909. De Secretaris De Dijkgraaf get. A. J. DE GRAAFE. get. IC. DE GRAAEF Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Middelharnis brengt ter kennis dat de raad dezer gemeente op 28 April 1909 des nam. 2 uur openbaar zal verga deren. Middelharnis 26 April 1909. De Burgemeester, J. MIJS. Plaatselijk ftieaws. Middeiharnif. J.'. Vrijdag had een fietsrijder het ongeluk hoewel hij alle moeite deed om het te voorkomen een kind om ver te rijden van W. van H. waardoor het bloedend aan 't hoofd werd verwond. Maandag zijn van gemeentewege 6 schapen van de landbouwer Koert afgemaakt welke lijdende waren aan mond- en klauw zeer. Door den district Veearts is j.l. Zaterdag bij de heeren veehouders alhier in de stallen een onderzoek gehouden of er on der het vee niets te bespeuren viel van ziekteverschijnselen. Naar men ons meedeeld was al het vee goed gezond. De lotelingen J. Rooij, A. W. Kor- vink, L. Wittekoek en H. de Waard moeten 17 Mei naar Dordrecht vertrekken om al daar 18 Mei bij hun garnizoens te worden ingedeeld. Op initiatief van een ingezetene dezer gemeente, werd op de stoomboot »Mid- delharnisc voor de zoo zwaar getroffen wed. v. Hoften een rondgang gedaan, die tot resultaat had dat genoemde weduwe een bedrag van f 14.6s5 kon worden ter hand gesteld. Hieronder was nog f 2 van een heer en een dame die op de ^Onderneming was. En woord van dank vooi deze edelen daad is zeker hier niet misplaatst. Staff aan 't Haringvliet, Bij den landbouwer R. vervoegde zich de vorige week twee mannen en een vrouw die vroegen om in de schuur te mogen slapen. De boer stond dit welwillend toe, maar zag zich een oogenblik later genoodzaakt de gasten bui ten de schuur te zetten, aangezien de mannen de vrouw zoodanig hadden afgeranseld dat deze gillend door de stalling liep. M. K. die leerde fietsen aan den Molendijk reed van den dijk af pardoes de Molendijkschekreek in. Met een weinig malheur aan zijn rijwiel en een nat pak kwam hij hier van af. Naar wij vernemen is bij den land bouwer Joh. Koert J.Lz. het mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. De politie houdt voordurend een oog in 't zeil terwijl alle weiden afgepaald en de slooten afgedamd zijn. Hierdoor moest de stoom boot »Den Bommel Maandag j.l. inplaats van om half vijf, om vier uur van den steiger vaien opdat het te vervoeren vee in Rotterdam nog voor de markt kon worden gekeurd. Tegen een inge etene dezer gemeente is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal. De verlofgangers N. M. J. van Biert en W Kardux zijn opgeroepen om den 24 Augustus a.s. onder de wapenen te komen. Den Bontinel. Door A. Dekkers is een verzoekschrift ter Gemeente-secretarie ingediend om vergunning voor den verkoop van drank, anders dan sterken drank. Bin nen twee weken kan een ieder tegen het verleenen van dat verlof schriftelijk bezwaren bij Burg. eu Weth. inbrengen. De eigendommen van den Polde" Den Bommel, Het hooge en het Geere Gots en de daaraan grenzende dijk met bermen, kadestraal bekend Sectie B. no. 238, 298, 300 en 1153 gaan in eigendom over aan het Waterschap »De Dijkring Flakkee.c Zaterdag jl. was de schipper Van Z. uit deze gemeente buiten de haven toen juist hevig de wind opstak, zoodat zijn zeil stuk woei en nog eenige averij aan het overig tuig bekwam. Persoonlijke onge lukken kwamen er gelukkig niet bij voor. -- Bij de Wed. Van P. werden in een val op één nacht niet minder dan 26 ratten gevangen', terwijl binnen een paar dagen nog 21 stuks werd gevangen. Een bewijs dat er verscheidene in haar schuur huis- houdetj. De landbouwers in deze gemeente worden er op gewezen dat het door hen naar de Veemarkt in Sommelsdijk te bren gen vee, alvorens het aan de liju mag worden gebracht, moet worden gekeurd. Een en ander is noodig, omdat te Middel harnis Mond- en Klauwzeer heerscht. Maandag j.'. reed ouder deze gemeente -ijili

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1