94s"' Jaargang N". 1443. Woensdag 91 April 1909. A n tirevo lu tionair Orgaan voor lie Zuidliollaiiilsclie en Zeeuwsehe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDÏJK. Alle sJittfeben voor «3e iteslacJIe liestemd, Adverlentiën en verdere Administratie franco Joe Ie zendeit mm den (Jfitjfever. Tuin- en Landbouw. W raag Smak. Uit «Ie Pers. SSnitenland. TURKIJE. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom m. So. Advertentiëffi 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en ijs maal, Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordep ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Staatspensioneering is demagogie. Prof. Treub schrijft: Het voorspiegelen van maatre gelen in het belang der misdeelden in de maatschappij, welker uit voerbaarheid men niet eerst heeft onderzocht, is geen democratie, maar demagogie. Zeer juist Demagogie wil zeggen speculeeren op de onkunde der kiezers, om hun stemmen te winnen. Demagogie wil zeggen: zich niet afvragen, of het beloofde vervuld kan worden, maar beloven, om te lokken en dan daarna de bedrogen kiezers uitlachen, die, onnoozelen als ze waren, naar het zoet gefluit van den verlei denden vogelaar geluisterd hebben. leder voelt nu het groote verschil tusschen een democraat en een dema goog. De democraat weegt en wikt en komt niet voor zijn kiezers, dan met zaken, die menschelijkerwijs kun nen tot stand komen tot stand kunnen komen, omdat het grootste deel der Natie er mee instemtalthans ze niet zal veroordeeien. En al zijn er heetgebakerde kiezers, die van den candidaat meer vergen dan zal de democraat die stemmen liever verliezen, dan door looze voor spiegelingen ze te winnen. Maar net andersom is de demagoog. Hem kan 't niet schelen, wat de vier jarige toekomst brengt; als de stem bus maar goed is voor hem of zijn partij, dan is zijn doel bereikt. Prof. Treub rekent vele Staatspen- sioneerders onder de demagogen en we zijn 't ook hierin volkomen met hem eens, we hebben trouwens meer dan eenmaal ook op dat gedoe der Unieliberalen gewezen, die wel de leuze aanheffen, maar niet weten, hoe ze het geld moeten bijeenkrijgen, zoo natuurlijk, dat het door hun aangewe zen middel in de Kamers een meerder heid krijgt. Want daar draait het ten slotte om nl. zijn 2de en le Kamer voor de aan gegeven middelen van pensioenbelas ting enz. te vinden Wie zijn de Staatspensioeneerders Prof. Treub verdeelt ze in tweeën a. Politieke tinnegieters. b. Slimmelingen. Geen lof voor de heeren! De politieke tinnegieters zijn de lui, die op finantieel gebied alles mogelijk achten. Ze gooien met millioenen, alsof 't zoo niets is. Vandaag beloven ze 42, morgen 47 millioen en ze zien kans (met d'r mond, ziet u) om wel 40 millioen los te krijgen Die lui zijn natuurlijk geen beroepspolitici; 't zijn propagandisten, die vóór deze stembus op het gladde ijs der prak tische politiek gaan rijden en na de stembus verdwijnen van het tooneel, zoodat je van die schepsels nooit meer hoort, 't Waren instrumenten in de hand eener partijze hebben »hun schuldigheid gedaan® en komen voorts niet meer in aanmerking noch in aan raking met de kiezers. Maar er zijn ook sllimmelingen, die wel weten, dat er niets van de Staats pensioneering terecht komt, maar toch probeeren om er voor hun partij een aslaatje uit te slaan®menschen, die niet rekenendie zichzelf bedriegen en ook anderen. Ziedaar de twee soorten of klassen geteekend. En de professor teekent daarbij aan, dat het optimisme blijde kijk) in de politiek zijn grenzen behoort te vinden in het bereikbare en dat het niet moeilijk valt aan te toonen, dat een pensioen van eenige beteekenis bijv. 3 gld. per week, zonder bijdragen van de rechtstreeks belanghebbende groepen, die grenzen ver te buiten gaat. Dr. Bos en Prof. Treub. Twee kopstukken der Vrijz. Demo craten verzetten zich met hand en tand tegen de Staatspensioneering nl. de twee bovengenoemde heerenafge dacht van het feit, dat heel de Vrijz. Dem Bond, voorzoover het geen politieke tinnegieters zijn, maar prak tische, verantwoordelijke politici, zich reeds in zijn geheel tegen die soort van Pensioneering heeft uitgelaten. Maar niet elk der Vrijz Democraten spreekt zich zoo kras en zoo flink uit als deze twee heeren. Blijkens het Uit de Pers der N. R. Ct. heeft Prof. Treub in Land en Volk, het orgaan dier partij o.m. het volgende geschreven In het politieke kaartspel van een deel der linkerzijde is dit jaar de staatspensioneering troef. Of dit aan een spoedige voorziening in de verzorging der arme ouden zeer bevordelijk is, ben ik zoo vrij ia ernstigen twijfel te trekken. De Staatspensioneering is dus vol gens hem voor den versleten arbeider een winst, maar verlies. En waarom ij zegt: Het leelijke van de zaak echter is, dat er niets van kan komen, ook al krijgen zij een working majority zoo groot als zij maar kunnen wenschen. Dat wil zeggenal krijgen Unie- Liberalen en Socialisten nog zoo'n groot aantal Kamerleden uit de stem bus; er is toch geen Minister, die 't aandurft, om een 12, 17, 25, 40 mil lioen te pompen uit de zakken der belastingschuldigen. En juist, omdat geen Minister dat aandurft, en beslist en zeker tot de dwangverzekering zijn toevlucht moet nemendaarom is al 't gedoe der voorstanders van Staatspensioneering verkiezingsbedrog, dat de ouden van dagen natuurlijk niet helpen zal in de toekomst, maar ze teleurstelling zal baren. Ze worden nu lekker ge maakt met een leuze, maar in de Ka mer doet men met leuzen nietsdaar moet de Minister zeggen, hoe hij het geld vinden zal en dan begint de hopelooze strijd, die gewis verloren wordt. Zoo wordt dan de tijd verpraat over een Pensioenontwerp, dat toch niet verder komt dan tot een Voor- loopig verslag. En de oude van dagen wordt van de leuze het slachtoffer. Ook op suikerbieten deed het de patent-kali zeer wel. Beschouwen we op dit punt de yier „Bemestingsproeven op suikerbieten," „verslagen" in de officieeie reeks betreffende de Rjjkslandbouwproefvelden in Zuid- Holland, zoo zullen we bemerken, dat op drie van de vier 't werk van patentkali was na te gaan en tevens, dat op alle drie de werking heel gunstig bleek. a. Bemestingsproef op suikerbieten van den heer D. van Kekum te Lexmond. Perceel 3 kreeg super en chili en perceel 5 bovendien nog patent-kali. Van zonder kali oogstte men voor 282,56 g, bieten. En van met kali kreeg men voor 362,25 g. per bunder. De 286 KG. patentkali gerekend tegen 18,52 g. (volgens 't verslag) bracht een kleine 80 g. meer in 't laadje. Zuivere winst alzoo 61 g. ruim. 4. Bemestingsproef op suikerbieten van den heer B. Ipenburg te Lexmond, Hier zeggen ons de officieeie cijfers -.zonder kali voor 437 g. bietenmet kali voor 483 g. De 300 KG. patentkali deed dus 't winstcijfer met 46 g. stijgen. „De toevoeging" zegi het verslag „van patentkali op parceel 4 heeft evenals op 't vorige proefveld, weder de opbrengst sterk vergroot, zoodat ook deze grond kali-behoeftig schijnt te zijn. c. Bemestingsproef op suikerbieten van den heer W. Stehouwer te Groote Lindt. Om hier over 't werk van slechts 200 K. G. patent-kali te kunnen oordeelen kijken we naar de perceelen 2 en 3. 2 kreeg alleen superaan 3 gaf men super en patentkali. Van 2 oogstte men voor 411,60 g. bieten en van 3 werden gehaald voor 466,23'/, g. dus voor bjjna 55 g. meer, hoewel de gebe zigde knlimest slechts 13 g. had gekost. Dus ook op suikerbieten kan patent-kali best werk doen. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen z|jn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen 'vaarop ze betrekking hebben. Vragen. 290. Bestaat er een afdoend midel tegen veeren- pikken bij kippen? 291. Bij peru-guano staat vaak vermeld 7 bij 10 bij 2. Wat bedoelt men daarmee Antwoorden en mededeelingen. 288. Is Thomasslakkenmeel kalkhoudend Ja 1 Wie 100 KG. Thomasslakken op 't land brengt, geeft gemiddeld 48 KG. kalk. 289. Mangaau-oxyde is 't oxyde van mangaan, d.w. z. eene verbinding van mangaan met zuur stof. Mangaan is een metaal evenals ijzer, koper, lood enz. Deze laatste kannen zich ook met zuurstof verbinden. Men spreekt dan van ijzer- oxyde, loodoxyde, koperoxyde. Officieeie cijfers. In Ons Volkblad, ons orgaan in het district Zuidhorn vinden we een aardig staatje, waaruit we iets overnemen. Op de Openbare scholen gaan 4430 leerlingen, waarvan 2637 kosteloos onder wijs ontvangen. Dat is 59 °/0. Op de bijzondere scholen gaan 2945 kinderen, waarvan 175 kosteloos onderwijs ontvangen. Dat is 6 Een enkele opmerking voegen we er aan toe. Alleen die dorpen waar én een openbare en een bijzondere school is, zijn genoemd. Ten tweede is er onder de bijzondere scholen een Roomsch Kath. School met 154 leerlingen waarvan 10 °/0 kosteloos geplaatst worden. Trek ge die van de bijzondere scholen af, dan komt ge maar op 2 °/0. Enfin laat die 6 nu maar 6. 59 van Openbare en 6 °/0 van de bijzondere scholen ontvangen gratis on derwijs. Radboud vindt, dat hier werk aan den winkel is voor antirev. gemeenteraadsleden. Wij zijn dat volkomen met hem eens. En yoorts is hier mooi propaganda materiaal voor hen, die meenen, dat de Bijz. scholen te veel geld uit 's Rijks schatkist ontvangen. (»De Getuige. Die booze speculatie I Aangrijpend was het bericht van voor korte weken, dat een Hervormd predikant en zijn vrouw, woonachtig nabij Leeuwarden zichzelven van het leven hadden beroofd en gearmd in de vaart waren gevonden. Is het niet ontzettend om in te denken, dat een man, geroepen om den weg der zaligheid aan zondaren bekend te maken zelf len slotte geen andere toevlucht kent dan den zelfmoord en dat hij en zijn echt- genoote blijkbaar in volle eensgezindheid (vreeselijke samenstemmiDgzich in de kolken des doods werpen gearmd de eeuwigheid ingaande om voor den Rechter van hemel eri aarde te verschijnen. Arme mensch, als zijn oog voor Gods Woord gesloten is en zijn hart er zich tegen verhardt en hij geen toevlucht voor zijn hart heeft tot Gods genadetroon Maar wat nu eigenlijk aanleiding of oor zaak was, dat zij in dien toestand van radeloosheid waren gekomen, scheen on zeker. Allerlei geruchten liepen er, maar het eene sprak het andere tegen. Thans blijkt echter, naar wij uit betrouw bare bron vernemen, dat financieele be zwaren oorzaak zijn geweest en dat zij in dien toestand der wanhoop zichzelve gebracht hebben doorspeculatie 1 Alweer dus een baken in zee. Och, dat ook ons Christenvolk het oog toch meer voor deze zonde de speculatie mocht opgaan! Want het is een kwaad, dat niet alleen onder de kinderen der wereld, maar ook onder de Christenen wordt gevonden, veel meer dan men oppervlakkig wel denken zou. Men ziet er veelal zelfs geen zonde meer in. Dat handelen in effecten, in olie, in graan enz., dat geen handel meer is, maar windhan del, een koopen in schijn, waarbij men soms veel meer dan men bezit in de waagschaal stelt, enkel om een kans van door het reizen van den koers te winnen het is een aanbidden van de fortuin, een roekeloos waaghalzerij die als zonde tegen het eerste gebod van de Wet des Heeren voor God geoordeelt ligt, een schul dig kansspel om zich te verrijken met an dermans goed. In ons land schijnt dat kwaad vooral ontzettende afmetingen te hebben genomen. In het vorige jaar zijn daardoor voor ons volk vele millioen guldens verloren gegaan. Tal van bankiers zijn door dat dobbelen reeds bankroet geslagen, heel wat mannen van aanzien daardoor eerloos en duizenden gezinnen ongelukkig geworden. Wie bij zijn eerste speculatiën verliest wordt van verdere stappen op dien zondigen weg misschien teruggehouden. Zijn verlies is dan winst, omdat het 'n middel is in Gods hand om hem voor een voortgaan op dat heilooze pad te bewaren. Maar als de eerste speculatieve onder neming eens gunstig uitvalt, wordt dit mees- al een gevaarlijk lokmiddel. Gelijk de bloed zuiger, die twee dochters heeft»geef geefaltijd weer bloed begeert en tot berstens toe zuigt, zoo word ook de geld- geirigheid niet verzadigd. Hoe meer zij o tvangt, hoe meer zij begeert. En zij staat ten slotte voor geen enkel gebod Gods meer. Die rijk willen worden vallen in verzoeking en in den strik, en in vele dwaze en scha delijke begeerlijkheden, welke de menschen doen verzinken in verderf en ondergang. Want de geldgierigheid is een wortel van alle kwaad. Sta dan een iegelijk onzer af ook van deze ongerechtigheid der speculatie. Wie in Kans-aanbidding heil zoekt, derft de gunste Gods en loopt gevaar van naar lichaam en ziel in het verderf te storten en eigen huis en velen met zich in zijn val mede te sleepen. »Alleen de zegen dqs Heeren die maakt rijk en Hij voegt er geene smart bij.c (»Friesch Kerkblad. In Stamboel is en blijft het betrekkelijk kalm, maar in Maoedonië duurt de gisting voort en in Klein-Azië heeft de „reactie" alweer geleid tot moord op Cbristenonderdanen van den Sultan Beginnen we met Konstantinopel. Ziehier een telegram van Vrijdagavond De stad herkrijgt langzamerhand het normale aanzien. De zaken gaan heden iets beter. Een groote menigte was heden getuige van den Selamlik. De sultan werd warm toegejuioht. Een IJlema sprak een gebed uit, den zegen Gods os-er den Sultan, de Sjeriats, de grondwet en de welvaart van het land afsmeekende. De Sultan zelf, heden de ministers ontvangend, legde nogmaals de plechtige verzekering af, de grondwet te zullen handhaven Van andere zijde wordt gemeld, dat Nazim- pasja, de oieuwe bevelhebber over de divisie van Yildis, een doortastend generaal, druk doende iB met het herstel van de orde. Bij de vloot gaat dit moeilijker, omdat de mansohappen den vroegere» minister Arif-pasja terugwensehen, die op Yildis-kiosk niet bemind is. Het bericht van den moord op kapitein Ali Naki bei, den bevelhebber van den kruiser „Assar i Tewfik", wordt bevestigd. De mariniers kwamen hem tegen, omsingelden en mishandelden hem en voerden hem in een rijtuig naar het plein voor het Yildis paleis. Vlak bij de Hamidieh-moskee werd de offieier aan een boom gebonden en met bajonetten door stoken. De Sultan, om wien de soldaten storm- aohtig riepen, zag, van het balkon van het paleis, het gruwelijke schouwspel schreiende aan. Dan do toestand in Maoedonië. Volgens beriohten, ontvangen uit alle groote steden in de provincie, erkent men daar het nieuwe kabinet niet. Men is bereid kraohtige maatregelen te nemen en naar Konstantinopel op te trekken. Opper Albanië zou ü0,000 man t6r beschikking stellen van de leiders der beweging. Inmiddels stroomen van alle zijden vrijwil ligers toe; 30,000 hunner zijn bijeen in Maoe donië. Men betoont heftige verontwaardiging wegens hetgeen te Konstantinopel is gebeurd. Reeds zijn een aantal bataljons vertrokken. Er zijn maatregelen genomen om ten spoedigste 40 bataljons te Tsjatoeldja bijeen te trekken. Het oentrale comité van den Bond „Eenheid en Vooruitgang" heeft een in kraohtige bewoor dingen gesteld ultimatum naar Stamboel gestuurd. Het geheele derde legercorps stond Donderdag klaar, om tegen de hoofdstad op te trekken. Aan de spoorwegmaatschappij was bevel gegeven, alle beschikbare waggons bij de hand te houden. Daartegenover staat het gunstiger luidende beriohf, uit Saloniki aan de Noue Freie Presse geseind, dat het Jong-Turhsche Comité aan het 2e legeroorps te Adrianopel wel het bevel had doen toekomen, naar Konstantinopel op te rukken maar dat de bevelhebber had geantwoord, dat zulks onmogelijk was met het oog op den geest onder de troepen. Dit zou er dan op wijzen, dat de offioieren wel aan den kant der Jong-ïurken staan, maar de mindere mansohappen te „reactionair" lees Islamitisch zijn cm de» Sultan te willen benauwen. Maar is dit bericht juist De Stamboelsohe correspondent van de Këln. acht het niet onmogelijk, dat het leger en het volk zioh in twee kampen splitsen. Dat zou dan natuurlijk burgeroorlog beteekenen. De vereeniging der Ulema's Mohamedaansohe geestelijken, heeft een proolamatie gericht tot de Kamer en het volk, waarin wordt gezegd, dat de constitution eele regeeringsvorm geenszins in strijd is met de Sjeriaatswet en waarin tevens het plan der vereeniging wordt medegedeeld om met de Kamer te waken voor de toepassing der grondwet. Da Ulema's en het volk stellen, zoo wordt verder verklaard, het volste vertrouwen in alle afgevaardigden, behalve in diegenen, welke op de vlucht zijn gegaan en van welke men dus aanneemt dat zij hun mandaat hebben opgegeven. De afgevaardigden, die in het vervolg zioh op do vlucht moohten hegeven, zullen hesohouwd worden als verraders van het vaderland Men kan het echter den Jong Turken zoo kwalijk niet nemen, dat ze het veege lijf geborgen hebben. Ze vreesden een uitbarsting van het Mohamedaansohe fanatisme tegen hen. En wat dit zeggen wil, is in Klein Azië gebleken, te Adana, niet ver van Tarsen, Paulus' geboorteplaats. Eerst heete het, dat de ongeregeldheden daar weinig te beteekenen hadden, maar de laatste tijdingen uit Adana en Mersina zeggen, dat het oproer van ernstiger aard was dan eei'Bt was gemold. Thans wordt bericht, dat een groot aantal Christenen gedood zijn en dat in den afgeloopen nacht de aanvallen der Moslims voort duurden. De troepen zijn niet bij maohte de orde te herstellen ja, ze doen aan de plundering mee. We vreezen voor Christen moorden op groote schaal, 't Is niet de eerste maal (fat de weerlooze Ameniers het moeten ontgelden bij een opvlam ming van Islamitische dweepzuoht! Eu de autoriteiten toonen zioh dan maar al te blij, dat op die manier een afleiding aan de volkswoede gegeven wordt. Naar het heet, zal het nieuwe Turksohe ministerie het program van zijn voorgangers, wat de buitenlandsohe betrekkingen en den binnenlandsohen toestand betreft, bandhaven. Het program omvat ontwikkeling van de constitutioneele instellingen, handhaven van vrede en orde, onderdrukking van alle onlusten door strenge toepassing van de wet, indiening bij het parlement van wetgevende maatregelen rot herstel van de flnanoien, en hervorming van verschillende takken van bestuur. Ook en vooral zal het zioh beijveren, de betrekkingen van hartelijke verstandhouding met het buitenland te bestendigen. Maar of daarom Bulgarije de komende dingen rustig zal afwachten De Bulgaarsche minister van buitenlandsohe

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1