1 I 'i v zal worden, als de linkerzijde wint. Binnenland Buitenland. Officieel Ciedeelle. Plaatselijk Wieuws. ffemeentóraad. VisscherU. Kecl»(s*akrn V erkooping-en. Aanbesteding-. Uitsla# aanbesteding. Gemengd Aieuws. Boringen naar steenkool in de Graafschap Men schrijft uit Winterswijk aan de //N. R. Cl.u Aangeteekende brief verduisterd Vluci Doo\ tijdperken welke op de overwinning der vrijzinnigen'en socialisten in 1905 gevolgd zijn. Het eerste tijdperk wordt aangeduid door »HI In dat »Hi beluisterd gij den dwazen gigellach van den onnadenkende, die nog onverwacht verkreeg wat hij zoo vurig begeerde, en die niet weet, dat het een doos van Pandora is. Dat de rekening, welke hij niet betalen kan, onder in den zak ligt. Zpo wees dat »Hi dan aan het tijdperk .der dwaze blijdschap der Vrijzinnigen, na de uitspraak der stem bus. Dan - dit gelukkige tijdperk duurde slechts kortzéér kortte kort. Want de linkerzijde moest een ministerie leveren, een goed werkkrachtig ministerie, en dat kon het niet. Er werd gezochthard gezochtangstig gezocht. Géén ministerie Het »Hi verstomde. Was al verstomd. Men werd benauwd Zou Borgesius, zelfs met de uiterste krachtsinspanning, dan niets kunnen leveren De vrijzinnige gezichten werden lang en bleek. Het was al te mal. De toestand werd wanhopig Daar vernam men plotseling de blijde tijding«Er is een ministerie in elkaar getimmerd En de gepraDgde vrijzinnige gemoederen gaven zich lust in het bekende, tweede gedeelte van den slotregel van het triomflied »HA Zoo was »Hik dan vervangen door het snakkende »HA waardoor het tijdperk van opluchting, van verruiming werd gesymboliseerd. Maar het blijde »HA 1c verminderde al spoedig in kracht. De vrijzinnigen begonnen met hun eigen ministerie verlegen te worden. Het was een kindje, dat met de Engelsche ziekte onder de leden ter wereld gekomen was. Het kwijnde. Het liep telkens en overal vast. Het kon niet. Het wilde weg. Het »Ha was sinds lang weggestorven. En op een gegeven oogenblik maakten leden der linkerzijde een einde aan het droeve leven van het kwijnende ministerie. Het derde deel der profetie ging in vervulling. Het derde tijdperk was aangebroken, aan geduid door het derde deel van den laatsten regel van der vrijzinnigen en der socialisten zegezang »HO Het was »Ho !c geworden. Het moest »Ho worden, gelijk het weer «Ho Denk daarom aan het profetische triomf lied der vrijzinnigen in 1905 »HiHa! HO!« (Fr. Dbl Mr. Goeman Borgesius en het Staatspensioen. Mr, Goeman Borgesius, Zutphen's oud- ajgevaardigde, heeft Maandag ie Wognum, in zijn district Enkhuizen, een politieke rede gehouden, waarbij hij het verkiezings-pro- gram der Liberale Unie besprak. Natuurlijk stond hij ook bij het vraagstuk der Staatspensioneering stil. Volgens de «Zutph. Crt.c zei hij er o.m. dit van De Lib. Unie wil ouderdomszorg bij voorkeur langs den weg van Staatspen sioneering. Dat is in Engeland bereikt. Men moet niet allen een pensioen geven op ós-jarigen leeftijd; dat zou 40 a 45 millioen kosten. We moeten alleen helpen die 't noodig hebben en dan zou volgens mr. De Meester de pensioneering van de 70- jarigen 12 a 13 millioen kosten. Dat is te vinden door verhoogiDg van vermogens- en bedrijfsbelasting, en de successiebelasting in de zijliniën, terwijl bovendien een specale pensioenbelasting kan ingevoerd worden. Alzoo, eerst wanneer men zeventig jaar is, kriigt men een klein pensioentje. Zegge van f 2,50 a 3,in de week Vóór dien tijd ontvaDgt men nietsal valt het niet tegen te spreken, dat menig werkman voor zijn 70-jarigen leeftijd «oud en opt is. Hel liberale Kamerlid Roodhuyzen zou dus ook hier kunnen spotten, «wat heeft nu een dooie aan pensioen Maar met meer waarheid dan in 1905. Want het ontwerp Kuyper vergat onze invalide geworden arbeiders niet. En hoevele zijn niet reeds invalide vóór hun 70ste levensjaar Invalide, tengevolge van aanhoudende ziekte, van een overkomen ongeval, maar ook tengevolge van verzwakking, van verlies aan kracht, of slijting van een onmisbaar orgaan. Er zijn soorten van arbeid, die den werkman vroeg oud maken. Men denke slechts aan onze arbeiders in de loodwit- fabrieken, bakkerijen, glasblazerijen, dia mant-slijperijen, enz. Wat geeft het nu, of men aan dezulken al een pensioen op 70 jarigen leeftijd verzekert, waar ze reeds op 5 5 - jarigen leef tijd voor hun werk minder waardig beginnen te worden Daarom is dan ook wat de heer Goeman Borgesius en met hem de Liberale Unie wil in hooge mate onbillijk en onrechtvaar dig; Ongeholpen blijven daarbij, niet alleen wie 65, maar ook wie 60, 50 en 55 jaren oud is, maar de geschiktheid om in zijn vak het dagelijks brood te verdienen, voor goed heeft verloren. Neen, dan voorzag het wetsontwerp, ongeveer vier jaren geleden door het Ministerie-Kuyper ingediend veel beter in de bestaande behoeften der arbeiderswereld. Dr. Kuyper meende een pensioen ver krijgbaar te moeten stellen, desnoods reeds op 40-, 50-jarigen leeftijd, zoodra de werkman door lichaams- of geestes gebrek niet meer in zijn onderhoud en dat der zijnen kan voorzien. Ieder voelt, dat dit stelsel veel beter doel treft, omdat het allen helpt en niet de 70-jarigen alleen. Bij de Staatspensioneering van mr. Goe man Borgesius is van invalideverzekering geen sprake en kan geen sprake zijn, omdat dit veel te veel in de papieren, dat wil zeggen, in de millioenen zou loopen. Wij gaan derhalve met de Liberale Unie die de invaliditeits-verzekering voor goed op zijde schuift, niet meê Ons volk heeft aan iets anders behoefte, dan aan een aalmoes van een «rijksdaalders op 70-jarigen leeftijd. (Graatschapper.) De hl^tie verwachting. Prof. Dr. B. J. Kouwer logeert thans reeds eenigen tijd in het Kon. Paleis in het Noordemde. Naar men aan de «Arnh. Ct.« uit Den Haag meldt, wordt daar in allen ernsi reeds een datum genoemd voor de geboorte van een Prins of Prinses, en wel hardnekkig altijd dezelfde, nl. Zaterdag 10 April a.s. De gezondheid van H. M. de Koningin moet niets te wenschen overlaten. Naar de »Zw. Ct.« verneemt, heeft de Minister van Bmnenlandsche Zaken aan de Commissarissen der Koningin in de ver schillende provinciën bericht, dat wanneer de verwachte heuglijke gebeurtenis mocht vallen op een Zondag of op Goeden V rijdag, het niet de wensch van H. M. de Koningin is, dat op die dagen feestelijkheden zullen plaats hebben. Ten aanzien van de tijdstippen van vreugdeschoten is het volgende bepaald Wanneer de gelukkige gebeurtenis bij dag plaats heeft, dan zal het saluut gegeven worden ongeveer een half uur na zonson dergang. Geschiedt de geboorte in den nacht, dan zullen den daaropvolgenden vroegen morgen kanonschoten gelost worden tusschen ongeveer 7 en 8 uur 's ochtends. Deze regeling zal ook voor de garnizoens plaatsen buiten de Residentie gelden. AMERIKA. Het machtige werk van het Panama-kanaal, dat nu met inspanning van alle krachten door de Amerikaausche regeering voltooid wordt, geeft een interessant voorbeeld van de wyze, waarop de Staat-arbeidgever het leven, de voeding en de sociale behoeften van een leger van niet minder dan 38000 werklieden moet organiseeren. De Amerikaansche regecring zorgt met voor- beeldeloozen ijver voor de gemakken van haar arbeiders, die in het tropische, koortsachtige klimaat meer lichamelijk weerstandsvermogen moeten bezitten dan in andere gewesten. Langs heel de kanaal-route zfjn tal van kleine dorpen ontstaan, en om kerk en school groepeeren zich kleioe modelhuizen voor de arbeiders, die door gaas, dat voor alle openingen is aangebracht, tegen de gevaarlijke muskieten worden beschermd. Alleen voor dit muskietengaas heeft de regeering 1. 464. 000 gulden uitgegeven, en de 3338 huizen, welke zij heeft laten bouwen, vertegenwoordigen een vermogen van 40 millioen. De groote arbeiderskolonie heeft haar eigen geestelijken, haar orkesten en muziek vereen igin- gen, haar tooneel- en haar voetbalclubs, twee groote circussen en een uitgebreide waschinrich- ting, die 5600 klanten kan bedienen. De arbeiders die hjin vrouwen willen meenemen in het kanaal- gebied, kuunen daarvoor toestemming ontvangen. De Staat heeft tal van groote depóts en winkels geopend, welke hun waren slechts aan arbeiders en tegen inkoopsprijs mogen verkoop*n en waarbij, zonder de geringste winst, jaarlijks voor ruim 12 millioen gulden wordt omgezet. De arbeiders hebben echter het recht hun goe deren te koopen, waar zij willen. De blanken, ongeveer 8000, hebben spoedig de voordeelen van deze staatsinrichting leeren kennen. De 24.000 West-Indische negers daarentegen koopen liever bfj de inboorlingen, al moeten zij daar ook meer betalenook willen zij niet in de kolonies wonen, maar slaan liever hun hutten op in de bosBChen. Het is geen kleinigheid om alle arbeiders langs heel het kanaal dagelijks van versch voedsel te voorzien. Eiken morgen te half vyf verlaat een voeding8trein Colon, om op alle stations zijn voorraad te lossen. Alle rijf dagen worden o. a. ruim 2'/j ton hoenders verorberd, dagelijks worden circa 1600 groote brooden gebruikt, 1000 Ameri kaansche pasteien, 16 tonnen ya, 6'/i ton aardap pelen, 20 centenaren ham, 20 centenaren spek, 1230 eieren en ongeveer 550 liters melk. In de groote arbeiders-lokalen, waar voor het grootste gedeelte Spanjaarden wonen, ontvangt elk man dagelfjks pension voor een gulden, terwijl de gaarkeukens, waar meestal de negers komen, 75 centen vragen. Daar de Spanjaarden, om een voorbeeld te noemen, 4 gulden dagloon krijgen, vrij-wonen hebben in de staats-huizen en een gulden voor pension betalen, verdienen zij per dag 3 gulden netto. Het eenigste wat de Amerikaansche regeering niet verkoopt, is alcohol. Langs heel het kanaal zijn cafe's verboden; de arbeiders, die alcohol willen gebruiken, gaan daarvoor naar Panama, waar op het oogenblik 1200 drinkgelegenheden bestaan, welke g ede zaken maken; 1200 drink gelegenheden op een stad van 29000 inwoners is zeer zeker wel een record I De gezondheidsdienst stelt alles in het werk om de arbeiders voor de gevaarlijke muskieten beten te vrijwareD. Vooral in den nacht komen deze insecten bij zwermen opzetten, zoodat het bijna onmogelijk is om ook des nachts geregeld te werken. Men hoopt nu echter een middel te hebben gevonden tegen deze vijanden, zoodat door nachtarbeid het werk zeer zal worden be spoedigd. Acht en vijftig procent van de werkzaamheden is reeds voltooid de rest hoopt men in 28 maanden te kuunen afmaken. Als met nachtarbeid kan worden begonnen, denkt ïnen dezen termijn tot 20 maanden te kunDen terugbrengen. Aanbesteding van 't rijden der Grint. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdy'k zullen publiek aanbesteden op Dinsdag 13 April 1909 des voorm. ten 11'/, ure Het rijden van de voor 1909 benoodigde grint naar de daarvoor aan te wijzen plaatsen der Gemeentewegen benevens zoonoodig de vrachten puin, grond, keien enz. die door de gemeente te vervoeren zfjn. De inschrfjvingsbiljetten moeten voor of op Dinsdag 13 April 1909 in de ter Secretarie der Gemeente staande bus zijn ingeleverd. Sommelsdijk, den 3 April 1909. De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFT. Waarschuwing tegen het lokken van Nederlandsche werk lieden naar DuUschlavd De BURGEMEE8TER der gemeente M i dd e 1- h ar nis waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieële onderne mingen, Nederlandsche werklieden naar Duitsch- land lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf, óf door tusschen- komst van den Burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om in lichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstellingen en schade. Middelharnia, 2 April 1909. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Maten en Gewichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Middelharnis, vestigen de aandacht van belanghebbenden op de omstandigheid dat het op de maten en gewichten bij den fjk of herfjk geplaatste goedkeuringsmerk „q" na 31 Aug. 1909 niet meer geldig is, en dat mitsdien voor dat tijdstip de maten en gewichten die nog niet van het nieuwe goedkeuringsmerk (r) zfjn voorzien ter herijk moeten worden aangeboden, waartoe aan na te noemen ijkkantoren in de maand Augustus gelegenheid bestaat op alle kan- toordagen van 9 uur voorm. tot 12 uur nam. en van 1 uur nam. tot 3 uur nam. en wel aan het llkkantoor te 's-Gravenhage op eiken Maandag en Dinsdag, aan dat te Rotterdam op eiken Dins dag en Woensdag, aan dat te Leiden op eiken Vrijdag en Zaterdag, aan dat te Dordrecht op eiken Vrijdag en Zaterdag. Middelharnis, 3 April 1909. De Secretaris, De Burgemeester, NIJQH.ULBO J. MIJS. Middelharnis. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van het Ziekenfonds te Middelharnis en Sommelsdijk zal a.s. Woens dagavond 7 uur in het Hotel Spee te Som melsdijk als spreker optreden den heer Th. de Rot van Rotterdam, welke het groote nut van deze vereeniging nader zal ont vouwen. Zaterdagmiddag had A. Witvliet het ongeluk met een stukje ijzer zijn oog zoo danig te kwetsen dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. De miliciens-verlofgangers J. O. van Maastricht en A. Witvliet zijn voor her halingsoefeningen opgeroepen tegen 28 Juni om in hun garnizoens aanwezig te zijn, en wel bi] de Vesting-Artillerie 3e Reg. te Gorinchem en J. Geldhof tegen 24 Aug bij de infanterie 6 Reg te Breda. Zaterdag terwijl J. Rood bezig was met slachten, bij L>. de H. heeft men uit zijn broek, welke hij daarop gehangen had een portemonaie ontvreemd inhoudende ruim 4 gulden. Stad aan 't Haringvliet. Ter ge meentesecretarie is een verzoek om verbete ring van dc kiezerslijst 1909/10 ingedient, dat thais tot en met 23 April ter lezing ligt en legen betaling verkrijgbaar gesteld is. Als een bijzonderheid kan gemeld dat sinds 25 November 1908 geene in schrijving in de geboorte-register hebben plaats gehad. Tegen 24 Augustus 1908 zijn om in werkelijken dienst te komen opgeroepen de milicieDS-verlofgangers. B. Arensman, J. van Biert, L. Braber Mz., W. Kardux en C. Vroegindeweij. Langs Ambtelijken weg heeft H. M. de Koningin de Burgemeesters der verschillende gemeenten doen weten, dat het niet in Haar voornemen iigt, dat indien de Heugelijke Gebeurtenis op Goede Vrij dag of op Zondag vallen mocht, op die dagen feestelijkheden plaats zullen vinden. Den Bommel. De 2 jarige stamboek stier aangekocht door de heeren A. van Weel en J. Koert voor rekening der landbouwvereeniging alhier heeft de eerste prijs van f 150 behaald op de gehouden keuring te Middelharnis De jaarlingstier van K. Buth alhier behaalde op de keuring te Middelharnis een prijs van f 50. Naar men verneemt is door den Minister van Binnenlandsche zaken verzocht als op een Zondag of op Goede Vrijdag de blijde gebeurtenis der Koningin in ver vulling mocht gaan om op die dagen geen feestelijkheden te doen. Oude Tonge. De eenjarige stier van B. van Vugt behaalde op de gehouden stierenkeuring te Middelharnis een prijs van f 100. Op de gehouden stiereukeuring te Middelharnis behaalde de 3 jarige stier van P. van Schoutven e.a. een prijs van f 100 De milicien W. Bezemer is tegen 7 Sept. a s. voor herh. oefeningen opgeroepen. Nieuwe Tonge. Op den landbouwten toonstelling te Rotterdam is den heer J. O verdorp alhier de derde prijs toegekend - i 1 'I voor den fijnsten en zwaarsten os, uitsluitend met hard voeder gemest niet ouder dan 3 jaar. De Wed. J. Notenboom zal eene ver goeding genieten van 50 cents per dag voor den lijd dat haar zoon in den Militairen diénst zal moeten blijven. Dirkëlaitd J. C. de Bruin van hier is voor het korps Marechaussee's te Helle- voetsluis goedgekeurd, en naar zijn stand plaats Leeuwarden vertrokken. Het aantal kiezers voor deze gemeente bedraagt voor de zde Kamer 429, voor de Prov Staten 429 en voor de gemeen teraad 394 kiezers. He» Itijig' ii. Tijdens het spelen geraakte j 1. week een driejarig zoontje van J. Kalle in een achter de houtstapel van Eelderink gelegen sloot. Haar op dat oogenblik nie mand tn de nabijheid bleek mag het wel een wonder worden geheeien dat het ventje zich zelf op het drooge wist te brengen en zoodoende met den schrik vrij kwam. Ook in deze gemeente zal door de geringe deelname dezen zomer geen sch'et- oefenuigen worden gehouden. Stellendam Maandagavond had Joh v O. alhier het ongeluk door een wagen overreden te worden, met het gevolg, dat hij zijn been zoodanig bezeerde dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was Verleden week kregen twee dames op reis met de «Maasnymph* van Rotter dam naar hier zoodanige ruzie, dat ze el kander in het haar vlogen. Natuurlijk tot groot plezier der overige passagiers. De milicien-verlofganger Dirk van Gelder der lichting 1906 is tegen Z4 Aug. a.s. naar zijne garnizoensplaats Middelburg in werkeiijken dienst opgeroepen. Goedereede. De milicien-verlofganger Jan den Eerzamen der lichting 1906 is tegen 24 Aug. a.s. naar zijne garnizoens plaats Breda in werkelijken dienst opge roepen. Ouddorp.** Het zoontje van den ge meente-veldwachter J. van Zuijen alhier is geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid del burg. Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld dat bij de landbouwer D. de J. door 3 koeien 5 levende kalveren ter téereld zijn gebracht, bovendien deed zich het geval nog voor, dat daarvan 4 vaarsjes waren. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij den landbouwer J. W. ongeveer 15 kippen uit het hok gestolen. Voor de op te richten tweede coö peratieve cichoreij fabriek hebben zich 100 aandeelhoudende leden opgegeven. De Heer J. van Spanje alhier is bevorderd tot brigadier-titulair der Rijks- veld wacht. f VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Raads vergadering te Ooltgensplaat, op Maan dag 5 April, des nam. 21/2 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter de Edelachtb. Heer Johs. van Putten opende de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden na lezing onveranderd vastgesteld. Ala iDgekomen stukken was er een schrijven van Ged. Staten, inhoudende de mededeeling dat de Rijksuitkeering voor deze gemeente is vastgesteld op f 674.'t welk voor kennisgeving werd aangenomen. Door de Voorz. wordt ingeleid het volgende punt der agenda, nl. kleeding Veldwachter. Zooals bekend is, is de Gemeente-veldwachter L. Jordaan benoemd op een salaris van f 400,— plus f50.— kleediug. AaDgezien Jordaan bij het aanschaffen van zijn kleeding veel meer als f 50. noodig heeft, daar hij zich bij het begin van alles heeft te voorzien, stellen B. en W. voor dit jaar den Gemeente veldwachter eene toelage van f 40,— te geven voor aanschaffing kleeding, 't welk door den Raad met algemeene stemmen werd goedgevonden. Door de Voorz. werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland namens den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Min. van Binnenl. Zaken heeft H. M. de Konin gin in verband met de a.s. heugelijke gebeurte nis, hare meening doen uitspreken met het oog op de feestelijkheden dan te vieren. De bedoeling van H. M. is, mocht de blijde verwachting op Goede Vrijdag of een ZoDdag in vervulling treden, dan geene feestelijkheden mogen plaats hebben. Op voorstel van B. en W. werd door den Raad hen een crediet verleend van f 100.teneinde binnen 14 dagen na de blijde gebeurtenis, de schoolkinderen van alle scholen in derq gemeente te onthalen. Na eenige discussie werd aan B. en W. een crediet verleend van ten hoogste f 100,teneinde op den avond van de gebeurtenis het Gemeente huis te verlichten en eveneens op den dag bij het onthaal der kinderen, in de hoop dat een comité uit de ingezetenen, ook dezen dag eenigs- zins feestelijk zuilen inrichten^ Thans kwamen aan de orde eenige bouwkwes- ties, met het oog hierop stelt de Voorz. voor de openbare vergadering te sluiten en in een geheime zitting over te gaan. Aldus wordt besloten en gaat de Raad over in een geheime zitting. In^ezoiaden stukken De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Met het oog op de arbeiders en het oog op sommige boeren te Den Bommel is het maar treurig gesteld. De eene boer geeft 90 en de andere boer geeft 80 cent voor denzelfden dag werken. Daar komen wij als arbeiders tegenop. Het was weer 20 Maart geweest en wij deden gelijk vorige jaren, wij maakten den dag één nur langer. In de gedachten dan verdienen wij een dubbeltje meer. Niet omdat wij het vorige jaren niet dachten, maar toch dit voorjaar dachten wij er sterk aan. Waarom nu? Met het oog op den langen winter, die wij zoo na weer achter den rug hebben, Is er toch veel minder verdiend dan andere winters. Dus reden genoeg om voor dat nur dat wij langer werken per dag, een dubbeltje te vragen. Het is toch niet gekregen Mij dacht het is verdiend. De eerste week na 20 Maart hebben wij niets voor dat uur langer werk per dag, gehad. Maar daar waren ook de arbeiders dé schuld van. Want er was van de boeren niets van beiast zoover ik weet, van langer te werken. En van de arbeiders werd die week zeker niet om méér gevraagd. Ja dat is ook nog geen baantje om daar de eerste van te zijn, want het gaat ook om het brood. Nu de weede week na 20 Maart is er om gevraagd. En met dat gevolg, dat er toch al vijf of zes boeren zeker, al aan voldaan hebben. Natuurlijk tot onze blijdschap en tot eere van die boeren, die het dubbeltje erbij gedaan hebben. En na is onze vraag aan die enkele boeren, die het nog niet gegeven hebben, of ze ook aan onze vraag willen voldoen, gelijk die andere boeren. Ja, er zijn nog boeren er bij, die het dubbeltje er bij deden zonder er om gevraagd te zijn, zelfs voor 20 Maart. Ja dat is toch pleizieriger. En dan ten slotte. Hopende dat onze vraag, door alle boeren mogen voldaan worden, zonder twist ot bedrie gerijen, zoowel voor arbeider of onze werkgevers. Verblijf 'k U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte. EEN LEZER VAN DIT BLAD. Den Bommel. Middelharnlw. De volgende vischsloepen zijn te IJmuiden binnen gekomen, met een besomming van «Burgemeester Mijsï st. L. Koster Sr. f 825 «Leo en Willys, st. J. de Waard 930 «Paul Kruger«, st. H. Langbroek 1060 «Hendrika Adrianaa, st. A. de Koning 1385 Persdelict. Zaterdag werd voor het Gerechtshof té 's Gravenhage behandeld de -/ank van Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer, tegen den heer C. Sijthoff directeur van de N. V. het «Rotterdamsch Nieuwsblad*, die door de Rott. Rechtbank, uegrns in zijn blad opnemen van voor Mr. Slob beledi gende artikelen, tot 3 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, alsmede tot f 150. schadevergoeding aan den beleedigde wegens schade aan een goeden naam. Het O. M waargenomen door adv. gen. Mr. Reitsma, eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Op Dinsdag 13 April 1909, 's avonds 6 uur, te Stellendam ter herberge van F. Troost, afslag van Een in 1906 nieuw gebouwd huis' met mHndenmakerswerkplaats (ook voor vele andere zaken geschikt,) grond en tuin, (erf- pachtsgrond) te Stellendam, aan de Molenkade, kad. Sectie B nommer 1433, groot 03 Aren, 10 Centiaren. Notaris VAN DER SLUYS. Woensdag 7 April, in het logement van Knöps aldaar, afslag, telkens om 12 uur, van ongeveer 9 Hectaren Bouwland in Kavel 23 van den Eendrachtspolder onder Stellendam, nabij de kom van het dorp, tusschen den Plaatweg en den Langenweg, in 5 perceelen en 3 combinatiën. Notaris VAN SCHOUWEN. Donderdag 8 April 's nam. 4 nur te Goedereede op de Groenmarkt van Meubilaire goederen. No taris VAN SCHOUWEN. Vrijdag 16 April inzet en Vrijdag 23 April afslag telkens 6 uur nam. van 2 huizen verdeeld in 4 woningen te Stellendam in den elfden Kavel Eendracgtspolder ten ver zoeke van den heer 0. Jansen te Rotterdam in het logement van Troost te Stellendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Oude Tonge. B. en W. zullen op Dinsdag 6 April a.s. aanbesteden het rijden van -J- ipo cementbuizen van Middelharnis naar Oude Tonge. HERRINGEN. Uitslag der gehouden aanbe steding van 25000 kg. Salpeter door de Landb.- vereen. „De Eendracht" alhier. D. de Kor te, Herkingen f 12. 50 L. van Bestereu, Nieuwe Tonge 12. 48 A. v.d.Sluijs, Dirksland, (in 2 lev. f 12. 46) 12.39 Mij. Verk. Hnlpm., Dordt, (Meilev. 12. 20) 12.38 DordtscheKunstm. Maatschappij, Dordt 12.37 M. G. de Granff, Dirksland 12. 35 P. J. van Aardenne, Dordt 12.19 gegund. De vermoedens, dat er zout gevonden zou worden, bestonden reeds lang, omdat de boring bij Vreden in 1901 ook zouten te voorschijn had gebracht. Nu weten we, dat hier de lageii, overeenkomende met die te Vreden, op een geringere diepte voorkomen, zoodat we vlugger aan de lagen toe zijn. Hooveel dit verschil in diepte bedraagt, kan pas uitgemaakt worden, als een vast punt is bereikt, dit is het begin van de zoogenaamde Zechsteinformatie. Die formatie is in Vreden bereikt op 960 M diepte en op onzen bodem op 406 M een gunstig verschil van 554 M. Nu zijn in Vrede de eerste zoutlagen verschenen bij 970 M. diepte, terwijl op de overeenkomstige diepte bij ons geen zout werd gevonden, waaruit men de conclusie trok, dat een deel van het zout was weggespoeld, omdat ook in de boring bij Rhade (nabij Borken) geen zout voorkomt. Nu is onze boring sinds 450 M. zout opgetreden aanvankelijk in dunne snoertjes, sinds 455 M. compact zout. Op dit oogenblik is de boring 464 M. en is ze voorloopig gestaakt, teneinde toebereidselen te maken voor het boren met cbloormagnesimloog, omdat iD zoet water de zouten oplossen. Dat er nu dadelijk reeds groote stukken zout aan de oppervlakte zijn gekomen, is een gelukkig geval. Vreden had een honderd meter dikke zoutlaag,begin nende bij 1074 M., welke laag bij óre te verwachten is bij 520 M. Bij Vreden was men op 1230 M. diepte, aan het einde der boring, niet tot aan de steenkoolformatie geraakt. Men moet die daar verwachten, vol gens bet oordeel van bevoegde geologen, bij p!m. 1270 M., en hier dus waarschijnlijk op een diepte van 760 M. Bij Rhade trof men steenkool aan op een diepte van 1000 M. Vermoedelijk is uit de breivenbus van de firma C. fc Co., terdam, een ken den brief ges bestemd voor "Wijnstraat, en derijstraat bezoi toor, na afgifte betrekking het uitgereiki. In aandeel, groot sctiappij Silau l)e impressa Parijs aan de Van 1 Mei pers Delagra geëngageerd, <1 vliegmachine, si Blériot en sysil doen in eentgts Tusschen 1 I plaats in Den I voor ingericht 80,000 a IOC® 31 Mei in ani Alle contrat Te Leiden //Zomerzorg//, Rijnsburgersinj schen, te wat In de jon van de Haa haaldeltjk pe van spreeuwe in den otn'ri honden bewi, doorkrui) zij blaflen de zonder deze duisternis ui Spreeuwen vogels, in d zich bij viuc het lage ho te grijpen. M«u melt aangaande volgende De bevoiki door den sic Zoodra de oogeDblik u soboot en h vreesde men visichervaar de netten ir zich daarto of een jong in de nab vetkeerden over boord werden w konden bu r/volki/ ove anderen O] visschers, behouden zijn door naar de h den wind, komst elde Een wo meer menfl wordt te vl GelukkiJ vaartuig Schipper yl w ijk er vis I "Waker, eca is daarbij I De mat Dinsdag brand uitj Van de gehucht I landbouwt boerderij, bouwd, st Dank zij vrijwillige schuur e stal branj koeien k liepen nc er ook afgemaak De Pr: met het i groot geti, en pacht loopen 0 Dit ge jonge gr wordt vi zieb voe landbouw Overle van E. wedr. v Gehuv STAE dag, da meeute Langt opkoms' OUD Duin, Geref. nomen. Beroi Broekn J. P. •p Zan (toez.) T. Kloc H. Ba C. 0. 1

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2