mm blae. Zaterdag 3 April 1909. 24sle Jaargang N". 1438. Antirevolutionair Orgaan \i 4. 1 I 9 IN HOC SIGNO VINCES 2 voor «Ie Zuidhollaiidselie en Zeenwsolie Eilanden. T. BOEKHOVEN. Drie Bladen. 1 pCt. et drie pCt. T. se ipijn, ill) '1 Afdeeling „doeree en OraMïee." II lil I 1 aten. g SOMMELSDIJK. %llp stukken voor «Ie Hedactie kestemd, .%«!vertenfiën en verdere Administratie toe te y.en«ten aan tleta Uitgever Officieel ©edeelte. Uit «le Pers. Binnenland. SPIaaf^efijK SJeuw*. Posterijen. V v'-m -£3» - CC OD -«1 <t> *i ZOO Sa eid er t N O CC ^5 ere elling Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoms». So. a. Advertenties 10 cent per regel en 3/x maal. Reolames au per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel em 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Be li end making. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat. op 28 Maart 1909 bij hen ia ingekomen een verzoekschrift van Cornelia Hanaon zonder beroep, wonende te Sommelsdijk, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteit: het benedenlokaal van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Sommelsdijk, Sectie B, No. 1937, plaatselijk ge merkt B no. 6, en gelegen aan de WestKrakeel- straat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan enn ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Sommelsdijk, den 30 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, W. VAN BEEK. DE GRAAPP. Bekendmaking. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharuis brengen ter openbare kennis, dat bfj hen is ingekomen een verzoek schrift van Doris Hanson, van beroep Hotelhou der, wonende te Sommelsdijk, om verlof voor den verkoop van alcobolhoudenden drank anderen dan sterken drank en wel voor de stations-wacht kamers van de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij van het perceel, kadastraal bekend ge- pteente Middelharnis Sectie B. No. 2919. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 30 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, N1JGH. ULBO J. MIJ8 No. 9 zen; potheken Effecten mditiën 24*4 I Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente Oolt gensplaat, maakt bekend dat het kohier der Personeele Belasting over het dienstjaar 1909, invorderbaar verklaard den 2Óen Maart 1909, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ooltgensplaat, den 29 Maart 1909. De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der gemeente O o 11- gensplaat maakt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Maandag 5 April 1909 des namiddags ten 2,30 ure. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat, den 31 Maart 1909. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. Onbeteugelde Vrijzinnigheid." In Indië durft men meer dan hier. Of liever in Indië durft men nog, wat «en 30 a 40 jaar geleden de vrijzinnige pers in Nederland ook wel aandorstspot ten met ware vroomheid en godsvrucht. Wat dunkt u b.v. van een stukje als dit 't welk we via de Amst. Kerkbode aan het Soerab. Handelsbl. ontleenen? Sprekend ener onze Koningin zegt dit blad: Aangezien de Paleistuin in dezen tijd des jaars weinig aanlokkelijks bezit, is de Koningin er toe overgegaan zich da gelijks te vertoonen, wandelend op den openbaren weg, slechts vergezeld van een paar leden der hofhouding. Hare wan delingen hebben haast altijd tot einddoel de woning Harer Moeder in het V oor hout en .de kerk. Het is bekend dat Koningin Wilhelmira zeer godsdien stig is en niet dan noode Zondags uit het Godshuis wegblijft. In latere jaren is, ongetwijfeld onder den druk van een kinderloos huwelijk, Hare vroomheid een richting ingegaan, waarmede niet algemeen werd ingestemd Als Zij dra de zege ningen van moeder te zijn, zal ervaren, zal het met dergelijke excessen wel uit zijn. »Excessen,« dat weet men, zijn ïuiter- sten.e Bedoeld in den zin van »dolligheden Dat is nu ^onbeteugelde vrijzinnigheids Straks bij de stembus zal men den ortho doxen boer en den rechtzinnigen arbeider weer allerlei kerkachtige liedekens voorkwee- len, om hem toch maar te doen gelooven dat de vrijzinnige toch »alleszins godsdien stige is. In Indië is men wat eerlijker. Daar komt men er openlijk vooruit, dat die orthodoxe vroomheid, zooals bij onze geëerbiedigde Koningin, toch maar >mal- ligheid* is, waar een verstandig mensch zich niet mee moest ophouden Allemaal meè naar de Oost! De heer Clockener Brousson, als schrijver der Indische Penkrassen bij onze lezers nog wel bekend, deelt ons mede, dat hij, einde 1909 of begin 1910, voor de derde maal naar Oost-Indië hoopt te vertrekken, om er gedurende twee en een half jaar een studie- en propaganda-reis voor zijn Maleisch Nederlandsch periodiek Bandera Wolanda(Hollandsche Vlag) te tnaken, welk periodiek in de plaats kwam van het vroegere tijdschrift iBintang Hin- dia,i en het Politieke Orgaan is der loyale JoDg-Indiërs en Jong-Chineezen. Schreef de heer Clockener Brousson gedurende zijn vorige tournée geregeld wekelijks in tal van bladen zijne reisindruk- keu neer, hij merkte toen al spoedig, hoe moeilijk het was om de vele stof in een kleine wekelijksche Penkras te verwerken, terwijl ook tal van foto's, die hij aan het weekblad »De Prinst zond, door gebrek aan ruimte, niet geplaatst konden worden. Hij heeft daarom besloten ditmaal een andere methode te volgen en dagelijks zijn reisindrukken in dagboekvorm neer te schrij ven, om d>e dan, voor eigen rekening, en rijk geïllustreerd, in halfmaandelijksche afle veringen uit te geven onder den pakkenden titel van Allemaal meê naar de Oost, voor dertig cent per maand. Als bijzonderheid deelt de heer Clockener Brousson nog mede, dat hij zijne reis naar Oost Indië grootendeels over land wenscht te maken en wel via Berlijn, Dresden, Praag, Weenen, Boedapest, Belgrado, Sofia, Phil— lippopel, Constantin jpe), Alexandrië, Caïro, Suez, Bombay, Allahabad, Benares, Patna, Calcutta en Singapore. Het doel hiervan is om gedurende het half jaar, dat op die manier aan de reis naar Indië besteed moet worden, reeds twaalf geïllustreerde afleve ringen uit te geven, die steeds meer en meer abonné's moeten trekken, opdat, wan neer hij eindelijk te Batavia voet aan wal zet, een zoo groot mogelijk aantal Neder landers mede door onze Oost met hem op reis kunnen gaan. Overtuigd als wij zijn, dat tal van lezers gaarne met den Indischen Penlcrasser dit snoepreisje zullen willen mede maken, willen wij trachten hen eene reductie op de tóch reeds zoo goedkoope reiskosten van 30 cent per maand te bezorgen. Sommelsdijk* De WelEdele Heer H. Ch. Vegtel van Gravenhage, heeft be dankt voor de Aniirev. Kamer candidaturen in de districten Brielle en Hoorn. (N.R Ct Later bericht rm n ons per telegraaf Op heden 2 April gehouden Centrale Vergadering der Antirev. Kiesvereeniging district Brielle met acclamatie definitief Candidaat gesteld de Heer H. Ch. Vegtel Den Haag. Candidaiuur aanvaard. De milicien H. G. van den Berg, loteling van 1909, is dezer dagen voor den militairen dienst afgekeurd. Thans zijn er van die lichting elf afgekeurd en vermoe delijk zal het hier nog niet bij blijven. Van de 33 lotelingen zal nu nummer 26 worden opgeroepen. De miliciens M v. d. Veer, a. Breur, A. Springvloed en C. Kievit, zijn tegen den 24 Aug. a.s. in werkelijken dienst opgeroepen tot het bijwonen der herhalings oefeningen. Toen heden Vrijdagmiddag de Omnibus uit de Oude Tonge kwam, was de toegang der Langeweg versperd doordien opgebroken. Aan de andere kant stond ook een wagen met vee etc. te wachten. Was het toch niet wenschelijk dat de Tramwegmaatschappij waarschuwingsborden plaatste, opdat het hinderlijke terugrijden werd voorkomen? (Part. Corresp.) Middelharnis De milicien-verlofganger A. de Man, van de lichting i9o6,behoo- rende bij het 4e Regiment Vesting-Artil lerie se Comp. garnizoensplaats Brielle, is tegen 6 September a.s. voor herh. oef. in werkelijken dienst opgeroepen. Woensdag had de zoon van den Meubelmaker Schilperoord het ongeluk zoodanig in zijn hand te steken dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Woensdagavond kwam alhier aan 't station de eerste pleiziertram aan van Ouddorp. Daar het 's middags door den omroeper was bekend gemaakt lokie 'dat veel volks daarheen, zoodat het bij aan komst van de tram een heele drukte was. Woensdag ontstond er verschil tus- schen J. S. en Gebr. V. 't welk zoo hoog liep dat er al spoedig slagen uitgedeeld werden. Gelukkig dat er nog andere per sonen aanwezig waren die als scheidsrechters tusschenbeide traden en erger voorkwamen. Naar wij vernemen heeft den heer de Jong, kapitein op de stoomboot »Mid- delharnis,* als zoodanig ontslag aangevraagd. Donderdagmiddag had het zoontje van A, Witvliet terwijl hij met eenige mak kers met een lorrie nabij het station aan 't rijden was het ongeluk er at te vallen met 't gevolg dat hij met een gebroken been thuis gebracht moest worden. Donderdag ontving de wed. C. Vroeg- indewei bericht, dat zij f0,50 per dag ver goeding ontvangt tijdens dat haar zoon in werkelijken dienst is. Ook de vrouw van A, van Wezel ontvangt fo 50 cent per dag zoolang haar man onder wapenen is. Donderdagavond werd door de Antir. Kiesvereeniging met algemeene stemmen den Heer Vegtel tot candidaat voor de Tweede Kamer io dit district gesteld, en werd J, Vroegindewei Lz. lot bestuurslid gekozen. Op de heden Vrijdag gehouden stieren keuring alhier, werd de 2e prijs f 100, toegekend aan den heer K. van Es voor een 3-jarige stier, en een 2e prijs f50, aan den heer J. Tiinmers voor een 1-jarige stier. Donderdag had S. de Korte uit Sommelsdijk, het ongeluk met zijn hand tusschen een machine te gerakeD, waardoor hij 2 vingers ernstig klemde, en genees kundige hulp noodzakelijk was. Stad aan 't Haringvliet:. De schip persknecht J. van Rossum had het ongeluk toen hij op een schip werkzaam was in de baai te vallen. Met natte kleederen en den schrik kwam hij vrij. Zaterdag 3 April a.s. des nam. ten 2 —z 30 uur zal gelegenheid tot vaccinatie en revaccinatie worden gegeven ten huize van den Plaatselijken Geneesheer. Als bewijs, dat in deze gemeente groot gebrek aan voldoende woningen heerscht, moge dienen, dat door een inge zetene, die zijn huis verkocht heeft, en waarvoor thans een nieuw gebouwd wordt het vroegere Geref. kerkgebouw is betrok ken. Genoemd gebouw diende in den laat- sten tijd tot ajuinbergplaats van den heer A. Koppenaal. Vroeg voorjaarOok in deze ge meente werd op een enkele plaats de koekoek gehoord. Tot afgevaardige van de Ger. Jon- geliugsvereeniging Emanuelalhier naar de Afdeelingsvergadering te Leiden, is be noemd de heer Joh. van Sprang. He» Bommel. Door de afdeeling den Bommel van de Zuid-Hollandsch Vereeni- ging het »Groene Kruis« is een radetbran- card aangekocht. H M. had het ongeluk met een beitel zoodanig in zijn duim te steken dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Op de kiezerslijst 19091910 komen voor 251 namen van kiezers voor de Tweede Kamer en Proviciale Staten en 195 voor den Gemeenteraad. Het reglement »de dijkring voor Flakkee* is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 25 Maart 1909. Oude Tonge. Den milicien A. v. den Doel thans wonende te Rozenburg en den milicien J. van IJzerlooij thans wonende te Dordrecht zijn tegen 6 Sept. a.s. voor herh. oefeningen opgeroepen. De miliciens A. J. de Lignie, E. de Haas van Dorsser, Th. Stoop en M. P. Vreeswijk zijn tegen 6 Sept. as, voor herh. oefeningen opgeroepen. Bij publicatie zijn de ingezetenen uitgenoodigd om hunne vlaggen uit te steken wanneer de blijde verwachtingwaarin Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin verkeerd, in vervulling is gekomen. Nieuwe Tonge, De vastgestelde kie zerslijst bevat 3 20 namen van kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 255 voor de Gemeenteraad. Dirksland. De commissie van de wiuterbedeeling alhier heeft besloten, om, indien de blijde verwachting van H. M. de Koningin vervuld is, aan hunne bedeelden een extra bedeeling te doen. Moge dit voorbeeld navolging vinden. Ilerkiiigen. Door een ons onbekende voerman werd deze week de op de Schar- loodijk staande lantaarn stuk gereden met een wagen beladen met hooi. Melissant. Den heer J. Warnaer onder deze gemeente werd op de te Rotterdam gehouden veetentoonstelling een eersten prijs toegekend als eigenaar van den besten in Holland geboren koudbioedigen hengst. Ter gemeente-secretarie zijn kosteloos verkrijgbaar blanco verzoekschriften tot het aanvragen van jacht- en vischakten. Stellendam.** Bij de alhier gehouden kostelooze vaccinatie, zijn niet minder dan 46 kinderen ingeënt. Op 7 April a s des nam. 2 uur zal weder de gelegenheid tot kostelooze inenting worden opengesteld. De milicien-verlofganger Jan van Huizen dezer gemeente is van 28 Juni tot en met 23 Juli 1909 in werkelijken dienst opgeroepen, naar zijne garnizoensplaats Gorinchem. Goedereede. Gisteren zijn de eerste runderen van hier per stoomtram naar elders vervoerd en wel een vijftal van den heer D. Breen alhier. De milicien-verlofganger Pieter Kalle der lichting 1907 is tegen 6 September a.s. in werkelijken dienst opgeroepen naar zijne garnizoensplaats Brielle. Door de Ingelanden van den polder Oud- en Nieuw Westerloo en den Nieuwen Oosfdijk is tegen 16 April as. des voorm. ten 9 uur eene vergadering belegd tot bespreking en behandeling van Rekening 1908, Begrooting 1909, aanbeveling Heem raad en bespreking Suikerbietenkade. Onze vroegere dorpsgenoot de heer W. A. van den Tak te Rotterdam, was minste inschrijver voor het wegruimen van de overb'ijfselen der wrakken van de onder de gemeente Haamstede gezonken stoom schepen »Lotte« en Rivale ad f7600, De heer H. Ph. A. van Schouwen alhier is dezer dagen te Leiden bevorderd tot semi-arts. Ouddorp. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst bevat 470 namen van kiezers voor de Tweede Kamer der St, G. en Prov Staten en voor den Gemeenteraad 422. Door H. Sandifort is een reclame ingediend bij B. en W, inzake de kiezerslijst. De gelegenheid tot reclameeren is open tot 15 April. Xuidland. Bij den landb. J. Zoeteman alhier hebben twee schapen elk vier lam meren gekregen. Allen zijn in den besten welstand. Een der ou.le schapen heeft ech ter als een koe vier spenen, zoodat elk lam haar eigen speen heeft, 't Is eigenaar dig als alle vier tegelijk staan te zuigen en wat het vermeldenswaardige nog is deze zijn alle vier ooien. Op de Kiezerslijst voor deze gemeente komen voor 317 kiezers voor de Tweede Kamer en Prov. Staten en 224 voor den Gemeenteraad. Nieuwe Tonge. Op hel hulp telegraaf kantoor, zijn in de maand Maart verzonden in het binnenland 124 en buitenland 21 en ontvangen uit het binnenland 125 en uit het buitenlanl 38 totaal behandeld 308 thelegrammen. Melissa 1st. Gedurende Maart jl. we den aan het hulptelegraafkantoor 81 telegram men behandeld. f'lecSames, MeAedee- Smyen es&s. ('20 Cents per Regel Nu de voorbereidende werkzaamhe den afgeloopen zijn en door middel van eene circulaire voor onze Afdeeling nog leden en begunstigers gezocht worden, schijnt het ons gewenscht meerdere bekendheid te geven aan de wijze van werken van onze Afdeeling. Door de Afdeeling geldelijk te steu nen, steunt men ten eerste het Genoot schap, dat zich ten doel stelt onze Statenvertaling zoo goedkoop mogelijk en zoo correct mogelijk te doen druk ken en te verspreiden Alleen door het oprichten van eetie Afdeeling is 't mogelijk geworden in bijna iedere plaats van ons eiland een depot te vestigen, zoodat de Bijbel nu waarlijk tegen een minimum prijs in ieders bezit kan komen. Voorts stelt het bestuur zich voor, door het houdèn van opwekk-ude redevoeringen, belangstelling in Gods Heilig Woord te wekken Minvermogenden kunnen den Bijbel tegen verminderden prijs, onvenno- genden gratis bij het Bestuur aanvra gen terwijl als de financiën het toe laten, ook aan vereenigingen tegen voordeelige voorwaarden bijbels zullen worden verstrekt. Om aan alle eischen en aanvragen te kunnen voldoen is natuurlijk geld noodig, doch wij twijfelen niet of velen IBS i y JL I n I 11 KM

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3