Woensdag 31 Maart 1909. 24ste Jaargang N". 1437. voor de SKuldliollaitdsclie en Vl Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN 481e slokken voor de Htedaelie dessSesresd, 4dvert.enfië«B eis verdere 4dmSnIsJratf.ie franco goe^.e as© sa eis aasn .te ga ^Jiü'gever Tifiis- esi JL&mIS>ouw. Vraa$rbaa8i. officieel ©edeelie. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Teleloon Interromm. Ne. 2. Advertentie» 10 cent per regel en 3/3 maal. Reclames 90 por regel. Boekaankosidigiïig 5 Cent per regel ea maal. Dienstaauvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiëlï worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Stemmen voor waarheid en vrede. De lezer denkt wellicht om het lijf orgaan van dr. Bronsvelddat heet Stemmen voor Waarheid en Vrede Maar we bedoelen niet de, maar tiet stemmen voor Waarheid en Vrede. Het stemmen vóór zulke twee schoone idealen bij de aanstaande ver kiezingen. Dan gaan we stemmen vóór de Waarheid en vóór den Vrede. Vóór Gods Woord, dat de Waar heid is Vóór Gods Woord, dat den Vrede aanbiedt. We willen in onze gezinnen, in onze Scholen, in de Maatschappij, in den Staatde Waarheid We willen, dat de Slaats-instellingen zullen blijven i listen op de Waarheid. Bij de Waai beid zijn we, onze ouders en grootouders grootgebracht. Het liberale beginsel is een vijand der Waarheidhet rekent met God niet op 't terrein der Staatkunde. liuu Waarheid is de verduisterde Rede. Het liberale beginsel erkent wel waarheid, maar niet de Waarheid. Daarom brengt dat beginsel geen vrede, maar twist. Daarom is er strijd tegen hen. Tegen den twist en de tweedracht, die zij zaaien, strijden we. Wilden ze de Waarheid erkennen, en dus hun liberaal beginsel over boord werpen, dan was er vrede in 't heele Vaderland; dan wasernatio nale eenheid nationale vrede natio nale eendrachtdan was er rust. Nu is er onrust; maar wij bewer ken ze niet. Wij willen vrede; maar alleen, als men de Waarheid huldigt op alle terrein des levens. In Kamer en Staten en Raden Overal Soli Deo GloriaAan God alleen de eereNiet aan de Rede Het Liberale beginsel heeft geen recht van tieren in een Land, dat door de goede hand onzes Gods door 't Evangelie groot was. 't Is in Fran- rijk uitgebroed daar had het moeten blijven. Neen; moeten verstikken! Helaasdaar is 't nogdaar tiert 't weligveel te welig Zie naar Frankrijk, is de dagelijk- sche verzuchting van hem, die de treurige gevolgen van 't Liberalisme kennen wil. Zie ook naar Nederland, waarde Lezermaar de bodem was hier zóó vruchtbaar niet. En hij is 't nog niet. En hij zal 't nooit worden, tenzij 't Woord des Zwijgers Moedwillig wordt verzaakt 'k Heb met den Heer der heeren Een vast verbond gemaakt. 't Liberale beemden uitgehakt worden en bloei belet en tegenstaan Past op uw neuzen Wat er van de Slaatspensioneering terecht zal komen Niemendal. Te Zutt'en zei een der voormannen der Oud-Liberalen Ik vrees van dit alles groote teleurstelling. Een Staafspensioneering op het 70ste jaar, zonder bijdrage is be- eijferd op 12 millioen Doch dan is men niet tevreden. Wil men verloopen tot het 65ste jaar, dan kost het 45 millioen. Paar is geen denken aan. beginsel moet uit onze Daar is geen denken aan De Oud-Liberalen gaan dus in geen geval mee. En hoe staan de Vrijz. Democraten er onder Zij hebben 't standpunt ingenomen. dat er eerst eens beter moet gecijferd worden vóór men voor de kiezers ver schijnt. Voorstanders van de Staats- pensioneering zijn ze nietde verzeke ring is hen in geenen deele afstootelijk. Maar als de Unieliberalen willen ze niet doen, dat isde kiezers belolteu geven, die niet nagekomen kunnen worden. Zij hebben zich dan voor Verzekering uitgesproken, mits de lagere inkomens vrij blijven van pre miebetaling. Bekend is het, dat er reeds leden van den Vrijz. Dem. Bond voor hun lidmaatschap bedankt heb ben, juist omdat deze de Staatspeusi- oneering niet op zijn program wou zetten zooals de Bond voor Staatsp. dat verkoos en propageert. Lezerwat zal er onder zulk een verdeeldheid terechtkomen van Staats- pensioneering Niets en niemendal. De Unieliberalen en Socialisten wil len U misleiden U paaien met tien vogels in de lucht. Laat U niet heet nemen Een tweede. Men meene niet, dat het in een vorig opstel door mij beschouwde proefveld het eenige is, dat ons de rentabiliteit van een kalibemesting op kleigrond leerde kennen. Uit de BemestiDgsproef op aardappelen van den heer J Boer te Zuid- Beierland leeren we ook heel duidelijk, dat patent kali op kleigrond soms vrij wat voordeel geven kan. Het proefveld van den heer Boer bestond uit zes perceelen, waarvan er één onbemest bleef. 11e vijf overige werden van verschillende mest stoffen voorzien. Wij schenken nu onze aandacht aan de perceelen 1, 2, 3 en 5. Uit het volgende overzicht blijkt de bemesting. Perceel I onbemest. II 600 KG. super. III 6U0 KG. super en 210 KG. zwavel zure ammoniak. V 600 KG. Super en 210 KG. zwavel zure amm. en 400 KG. patent kali. En hoe staat 't nu met de opbrengsten Perceel I 263 HL. Ie en 99 HL. 2e soort. II 274 100 III 294 110 V 359 100 In geldswaarde noemt het officieele verslag de opbrengsten aldus Perceel I f 303,40. II 521, III 562,— Y 646,80. Na aftrek van de gemaakte bemestingskosten bleek op alle perceelen winst behaald. Op perceel II beiiep deze f 2,op III f 6,80 en op V niet minder dan f 66,30. Is 't wonder in 't Verslag te lezen „Patentkali heeft zeer gced gewerkt. Het verschil in winst tusschen perc 3 en 5, zijnde f 60,50, moet aan de bijvoeging van patentkali worden toegeschre ven." Evenals 't vroeger behandelde, was ook 't hier bedoelde een Rijkslaudbouwproefveld. Sedert vele weken is in ons blad geadver teerd over Lifebuoy zeep. De groote voordeelen, die deze Lifebuoy zeep voor mensch en dier biedt, komen al meer en meer voor den dag. Van alle kanten komen de bewijzen van de hooge ontsmetting en geneeskundige kracht van deze zeep san bet licht. Dit is nu geen praatje zooals zoo vaak gebeurd, neen, absolute genezing bij schurft, wonden, huidziekten, ja zcifs winterhanden. Voor Ziekenkamers is ze zelfs onmisbaar ge worden en het behoeft dan ook geen betoog, want de bewijzen liggen met stapels getuigschriften voorradig, dat Lever's Zeep-Maatscbappij, de fa brikanten van de Sunlicht-zeep, met deze uitvin ding aan mensch en dier een weldaad hebben bewezen van niet geringen aard. Zoo schreef de Heer ilreebaart te Uitgeest: „dat zijn paard, hetwelk aan een huiduit slag aan de achterpooten leed, behandeld rnet de Lifebuoy Zeep (ontsiuettingszeep) na on geveer 8 dagen geregeld wosschen met deze zeep, weder geheel gaat geworden en totaal genezen is." De Heer De Graaf Scbagerbrug schreef: „Omdat ik zulke verrassend verblijdende resultaten met de Lifebouy Zeep, de ontsiuet tingszeep, uit de Funlicbtzeep Fabriek, mocht smaken, deel ik U mede, dat deze zeep de koe, die ik voor licht (gevolg van kalveren) behandelde, goed deed, en ik bo vendien den stank uit den stal verdreef en een tweede koe, door een ander bei st op haar uiers getrapt, waardoor die waren gaan zweren, verlichting gaf zoodra ik de uier met Lifebuoy Zeep behandeld had de wond was zeer spoedig minder vurig en ging aan het genezen. De achterpooten, die door het drui pen van het onreiue vocht uit de uierwond waren ontstoken, zijn zeiis na 2 dagen geheel genezen." De heer Bouwman, stalhouder te Arnhem Ik ondergeteekende verklaar bij deze dat de Lifebuoy Zeep, uit de Sunlight Zeep fabriek een uitstekend middel is om wonden en huid ziekten van paarden te genezen. Ik spreek uit ondervinding na genomen proeven met de Lifebuoy Zeep op mijn eigen paarden. De heer P. Koodenburg, Overschie, schreef dato 6 October jl.: Het is volkomen waar, dat ik dikwerf rundvee, dat zich verwond had en ook bran derige schapen met uwe Lifebuc yzeep heb behandeld en dat die zeep mij in elk opzicht voldaan heeft. Voor het zuiveren en genezen van wonden en branderigheid is er beslist niets beter noch goedkooper. Op mijn boer derij wil ik dau ook niet zonder de Lifebuoy- zeep zijn: De heer S. Dusselje bij Winschoten gai op 4 Febr. j.l. dit te kennen: Mijn paard leed al maanden lang aan een zwerende schoft, die daardoor ranw was. De veearts gaf wel middelen, doch ik ging er geen zier mede vooruit. De heer Smit, dro gist te Scheemda, raadde mij aan, de schoft eens met lauw Ltfebuoyzeepsop tewasscben. „Een stuk kost je maar een dubbeltje", zeide iiij, en jawel, die raad was goed, want na enkele dagen wasschens, was de wond geheel genezen. Ik heb nu voor het dubbeltje ge nezen, wat mij maanden lang geërgerd heeft en waaraan ik veel geld heb uitgegeven. Voor klauwzeer gebruikt de heer A. Vrooman, Veehouder te Capelie a/d. IJssel, ook deze zeep, met het verrassende resultaat. Hij zegt„gewoon verbaasd te hebben gestaan over den uitslag." Mi j. Vane, huishoudster bij dc-n Edel Achtb. heer Burgemeester van lïeeuwijk schrijft: Dat de Litebuoyzeep voor hare winterhan den een geneesmiddel is, want nauwelijks had zij die zeep als toiletzeep gebruikt, of zij bespeurde dat de kloven in baar banden geen pijn deden en dat ze genazen. Zy zegt „Voor mij is dus de Lifebuoyzeep een goed- koope, doeltreffende toiletzeep". Duizende getuigschriften van even zoovele ge bruikers bewijzen dat deze zeep nog veelteweiniq gebruikt wordt. Ze is haar gewicht aan goud waard. dragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeeiïngen zijn met hetzelfde nummer gemorkt ala de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 283. Wat is 't hoogste gehalte, dat Chilisal- peter hebben kan? 284. Hoeveel Zwavelzure ammoniak op aardap pelen 285. De aardappelen welke ik uit de put krijg, hebben een zoeten smaak en toch waren ze goed voor vorst bewaard Wat kan de reden van die zoeten smaak zijn, en welk middel moet ik daartoe aanwenden om die zoeten smaak weg te krijgen? I'ernis. Een lezer. Antwoorden en mededeeling en. 281. 't Verslag der Rijkslandbouwproefvelden is naar we meenen niet te koop. Laat hij, die er belang in stelt zich wenden tot den Rijksland- bouwleeraar in de betrokken provincie, hier den heer A. A. Neeb te Dordrecht. 282. Zemelen mits niet muf of schimmelig zijn voor kippen een uitstekend voer. Men roert ze aan met kokend water. Als de „brij' koud is wordt ze voorgediend Kennisgeving Kohier van de Belasting op de l'omlcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente S o m m e 1 s d ij k maken bekend dat een afschrift van het primitief kohier der belasting op de honden voor het dienstjaar '9°9i gedurende vijf maanden van den 27en Maart '09 tot en met den 27en Augustus '09, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, den 2Óen Maart 1909. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Bekendmaking. KERKVOOGDEN der Herv. Kerk te Som- me 1 s d ij k maken bekend dat zij op Woensdag 7 April 1909zittingzullen houden des avonds van 7 tot 8 uur tot het afgeven van .stembriefjes ter verkiezing van twee Notabe len, welke dit jaar moeten aftreden, en een Notabel in de vacature ontstaan door net bedan ken van den heer 8. Nipius als zoodanig; en op Donderdag 8 April 1909 des avonds van 6 tot 8 uur tot het in ontvangst pemen van de in gehaalde stembriefjes, terwijl de stembus dadelijk na afloop daarvan zal worden geopend. Kerkvoogden voornoemd, De Boekhouder, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. C. J. MOSTERDIJK. Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Middel harnis brengen ter kennis dat op Vrijdag 2 April 1909 des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal worden gegeven tot koste- looze inenting of her-inenting ten huize van Dr. J. A. de Vries Reilingh alhier. Middelharnis, 27 Maart 1909. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J MIJS. Bekeiitiinnkin^. Het BESTUUR van het Waterschap de Oude Polders, loozeude op de haven van Middel harnis maakt bekend, dat de gesloten lijst der stemgerechtigde ingelanden, gedurende 14 dagen vanaf 29 dezer ter inzage van ingelanden isueder- gelegd ten kantore van den Secretaris. Middelharnis 27 Maart 1909. J. v. D. KOOGH, NIJGII, Dijkgraaf. Secretaris. Bekendmaking, Het BESTUUR van den Polder Het Oudeland van Middelharnis maakt bekend, dat de gesloten lijst der stemgerechtigde ingelanden, gedurende 14 dagen vanat 29 dezer ter inzage van ingelanden is nedergelegd ten kantore van den Secretaris. Middelharnis, 27 Maart 1909. J. C. VAN OOSTENDE, NIJGH, Voorzitter. Secretaris. SPIaaCseïöli i^'aeawg. (-ioiansielsdijk. De miliciens P. Sluij en A. Kattestaart van de lichting 1906, zijn tegen den 24 Augustus a.s. tot het bijwonen der herhalingsoefeningen in werkelijken dienst opgerdepen. Middelharnis. Jl. Vrijdag hadj. L. T. het ongeluk zich zoodanig met een roestige spijker aan zijn hand le verwonden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Zaterdag moest van G. L. B. een koe worden afgemaakt. Zeer zeker een scha depost]'e. Wanneer de blijde gebeurtenis die ons te wachten staat, ten Hove plaats gehad heeft, zal de Muziekvereeniging s-Sempre- Cresendo« eene naarsch maken door betde getneenien. (Zou het niet goed zijn die opgewondenheid wat te temperen De vlag zoude wel eens halfstok kunnen moeten waaienRed.) Naar men ons mededeelt wordt er voor rekening van de R. T. M. een stalen sleepschip in gereedheid gebracht, dat dienst zal doen tusschen de stations Middelharnis - Hellevoetsluis om locomotiefen en tramwa gens over te zetten. De hoofdafmetingen van dit schip zijn 36,20 X 7 X z,8o Meter en aan het voorschip is een uitgeba lanceerde brug van 6 Meter. Daartoe uitgenoodigd door de afdee- ling Dirksland en Omstreken der Sociaal- Democratische Arbeiderspartij, zal Donder dag 1 April, 's avonds half acht, in de zaal van den heer Meijer alhier, optreden de heer A. W. Pleijkoop van Rotterdam, met het onderwerp: >De komende strijd. (Zie advertentie Ben Bommel. Dijkgraaf en Gezworens van de polders den Grooten Blok en den Nieuwen Blok onder Den Bommel zullen op Dinsdag 6 April 1909 des nam. 3 uur in het Hotel Hobbel te Ooltgensplaat ver huren, het grasgewas staande en groeiende op en aan de wegen van deze polders om te hooien, voor den tijd van drie jaren, nl. 1909, 1910 en 1911. Zaterdag jl. viel "het dochtertje van J. van der M in het water. Haar moeder die juist op de plaats des onheils tegen woordig was, sprong er bij, en mocht het genoegen smaken haar kind behouden en wel op het droge te brengen. Oude Tons;®. B. en W. brengen ter algemeene kennis dat blanco verzoekschriften voor jacht- en vischacten kosteloos ter Gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn voor het nieuwe seizoen. Zie voor bijzonderheden publicatie. De Burgemeester waarschuwt tegen de berichten in de nieuwsbladen tegen het lokken van Nederlandsche Werklieden naar Duitschland, De miliciens G. van Noord, Jacs. PollemaDS en J. Stoop zijn tegen 24 Aug. voor herhalings-oefeniugeu opgeroepen. Nieuwe Tongc. Met de vervuliing der blijde verwachting in het Koninklijk huis, zal door het Muziekgezelschap »Apollo« eenige stukjes gegeven worden. Dirkslitiul. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is tot vader en moeder in het Diaconte-armhuis benoemd M. de Bruin en Echtgenoote, welker benoe ming door hen is aangenomen. Zoo nu en dan komen in deze gemeente gevallen van roodvonk en mazelen voor. J. C. de Biuin van hier zal over enkele dagen voor marechaussee gekeurd woruen. en is bij goedkeuring Leeuwarden als standplaats aangewezen. Door de S. D. A. P. is voor het district Ziejjikzee candidaat gesteld de heer F. M. W'ibaut te Amsterdam. (Part corr.) Stellendam.** Marinus Kooijman, lo- teling dezer gemeente der lichting 1909, is voor Heeren Gedeputeerde Staten voor den Militairen dienst afgekeurd. -** Teugevolge van een detect can de machine van de stoomboot ^Haringvliet ondervonden 11. Vrijdagmiddag de Posterijen op dit eiland pim. 11/i uur vertraging. Een cursus van schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht wordt in deze gemeente niet gegeven, wijl zich daarvoor geen enkel persoon heeft aange meld. De milicien-verlofganger Hugo van Seters dezer gemeente der lichting 1906, is tegen 24 Aug. a.s. in werkelijken dienst opgeroepen naar zijne garnizoensplaats Breda. Goedereede. Het jl. Donderdag tegen Noord-Pampus gestrande inkomende Neder landsche tweemaststoomschip »01anda,« geladen met steenkolen, was komende van Sunderland en bestemd voor Dordrecht. Te dezer plaatse hebben zich 12 personen aangemeld, om de schietoefenin gen te volgen tot verhooging van 's Lands weerkracht. De milicien-verlotganger Jan 't Man netje dezer gemeente der lichting 1904 is tegen 24 Augustus a.s. in werkelijken dienst opgeroepen naar zijne garnizoensplaats Ber gen op Zoom. Bij de vaststelling der Kiezerslijst 19O9/10 zijn met betrekking tot één of meer der verkiezingen van de Kiezerslijst afgevoerd 9 en erop gebracht 22 personen. Ouddorp. Er worden hier pogingen aan gewend tot het oprichten van een tweede cichoreifabriek. Leve de concurrentie Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat alhier in de weervisscherij een kabeljauw is gevangen. lleliicvoetaluis. In den polder De Struijten, onder deze gemeente, ziju Maan dag al een paar kievietseieren gevonden. Hoon. Een moordaanslag, gelukkig zonder doel te tieffen, heeft zich alhier voorgedaan. Bij het dorp woont op een villa mevrouw Wed den Hollander Saarloos met zoon en dochter. Op eenigen afstand op een k!eine boerderij woont de niet-bemiddelde A. van den H., die een zoon heeft. Die zoon meende, dat juffrouw den H. eene voor hen passende partij was, waarom hij dan ook aanzoek om hare hand deed. Mevrouw en juffrouw den H. dachten er anders over, en lieten de brieven onbe antwoord. Toen volgde een dreigbrief om f 10000, waarin de mededeeling dat, wan neer niet binnen bepaalden tijd aan dat verzoek zou voldaan worden, er iets anders

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1