MAAS- E TWEEDE ML Zaterdag 27 Maart 1909, No, 1436. rie Bladen. IN HOC SIGNOWSES Dit nummer bestaat uit Officieel «SedeeMe. •P KORT VERSLAG der lezing van den Weledg. Heer Mr. H. Verkouteren in de zaal van Bennemeer te Middelharnis op 25 Maart 1909. NATIONALE MILITIE. Toestem ming tot Buitenlandsche Zeevaart en tot verblijf Buitens lands. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Souimeledijk vestigen de aandacht van belanghebbenden op de onderstaande bepa- jingen. A. Verlofgangers der militie te land. Bij de Militiewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901) ia ten aanzien van de ingelijfden bij de militie te land, die zich met GROOT-VERLOF berinden en waartoe gerekend worden niet alleen ïfj, die krachtens art. 118 dier wet met verlof zijn gezonden, maar ook zij, die ingevolge art. 114 dier wet in het genot zijn van uitstel of ver lenging van uitstel van eerste-oefening of van verblijf onder de wapenen het navolgende bepaald m. zij mogen niet tot het aangaan van eene verbintenis tot de buitenlandsche zeevaart worden toegelaten, zonder schriftelijke toe stemming vanwege den Minister van Oorlog (art. 116); b. zij mogen zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedu rende drie achtereenvolgende maanden buitenslands ophouden (art. 123); c. zij worden bij overtreding van het bepiaide onder b in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden (art. 124). In verband met hetgeen hiervoren onder en b is vermeld, heeft de Minister van Oorlog, bij 17 der Militie-Beschikking 1909, de Commissarissen der Koningin in de provinciën gemachtigd 1*. Om, in gewone tijden, aan vorenbedoelde verlofgangers de vergunning tot het uitoe fenen van de buitenlandsche zeevaart onder NederlandBche of onder vreemde vlag te verleenen a. voor een enkele reis; 4. voor verschillende bepaalde reizen achtereen tot een gezamenlijken duur van hoogstens zes maanden c. voor een bepaalden tijd, doch voor ten hoogste zes maanden, zonder aan duiding van bepaalde reizen. Die vergunning wordt verleend steeds onder gehuudenheid van den belanghebben de, om van zijne terugkomst van de reis voor zoovee! het eene vergunning betreft voor een bepaalden duur van zijne te rugkomst van de iaaste reis binnen den bepaalden termijn, terstond kennis te ga ven aan den Burgemeester zijner woonplaats. Bedoelde vergunning mag echter niet worden verleend, wanneer de verlofganger in werkelijkeu dienst is opgeroepen of eene oproeping in werkelijkeu dienst te wachten heeft, en het zich in die gevallen laat aan zien, dat hij niet vöör het tijdstip van op komst hier te lande zou kunnen zijn terug gekeerd. In laalsbedoold geval, alsmede wanneer met de uitoefening van de buitenlandsche zeevaart eene vestiging buiten Europa ge paard gaat, zal belanghebbende tot het verkrygen van de vergunning zich tot den Minister van Oorlog hebben te wenden. 2". Om, in gewone tijden, aan voreubedoelde verlofganger», die zich voor langer dan ge durende drie achtereenvolgende maanden in den vreemde in Europa wensehen op te houden, daartoe namens den Minister van Oorlog de Ivereischte schriftelijke toestem ming te verleenen voor ten hoogste twaalf achtereenvolgende maanden. Daarbij wordt de verplichting opgelegd te zorgen, dat hun adres steeds bij den Burgemeester hunner woonplaats bekend zij, en op de eerste op roeping, hetzij voor den werkelijkeu dienst, hetzij voor hst jaarlijksch onderzoek, hier te lande terug te keereu. De onder 2°. bedoelde bevoegdheid geldt ook ten aanzien van de verlofgangers, die de zeevisscherij buitenslands wenscben uit te oefenen. Voor zooveel betreft de verlofgangers krachtens art. 118 der wet, kan bij alle hier boven bedoolde toestemmingen tevens hetzy uitstel, hetzij vrijstelling van het jaarlijksch onderzoek worden verleend, al naargelang de omstandigheden, ter beoordeeling van den Commissaris der Koningin, dit noodig of wenschelijk maken. Zij, die eene toestemming, als onder 1° en 2° is vermeld, wensehen te bekomen, moeten zich hiertoe schriftelijk wenden tot den Commissaris der Koningin in de Pro vincie, waarin zij hunne woonplaats hebben. De aanvrage kan op ongezegeld papier ge schreven, doch moet gefrankeerd worden verzonden. Verzoekschriften van ingelijfden bij de militie te land om toestemming tot verblijf gedurende langer dan drie achtereenvolgende maanden in landen buiten Europa moeten rechtstreeks aan den Minister van Oorlog worden gezonden. Zij kunnen evenzeer op ongezegeld papier geschreven en tevens en- gefrankeerd worden verzonden. iJB/F Bovenstaande bepalingen gelden ook voor de ingelijfden bij de militie te land, die na hunne inlijving met VERLOF TOT NADERE OP ROEPING zijn gezonden. B. Verlofgangers der Zeemilitie. De hiervoren vermelde wet bevat ten aanzien van de zeemiliciens-verlofgangers de volgende bepalingen na. zij mogen zich zonder ioestemming van den Minister van Marine niet langer dan gedu rende drie achtereenvolgende maanden buitenslands ophouden (art. 145, 1ste zin snede) bb. hun wordt in gewone tijden vergunning verleend tot uitoefening van de buitenland sche zeevaart. Zonder Leze vergunning worden zij echter niet tot eene verbintenis tot uitoefening van de buiteniandsche zee vaart toegelaten (art. 145, tweede en derde zinsneden) ce. zij worden bij overtreding van het bepaalde onder aa in werkelijkeu dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden art. 124. In verband met hetgeen hiervoren onder aa en j,b is vermeld, werd door den Minister van Marine, jj\j bescnikking van 19 Sept. 1906, Bur. S./B. No. 52, gewijzigd bij die van 18 Januari 1909,Bureau 8/B. No. 53, het navolgende bepaald I. Het verleenen van vergunning tot uitoefe ning van de buitenlandsche zeevaart of de zeevisscherij onder Nederlandscbe of onder vreemde vlag aan zeemiliciens-verlofgangers geschiedt in gewone tijden door de Commis sarissen der Koningin in de provinciën, behalve in de gevallen, waarin met de uit oefening van de buitenlandsche zeevaart of zeevisscherij vestiging buitenslands gepaard gaat. In zulke gevallen verblijft de beslissing op het ter zake gedaan verzoek aan den Minister van MariDe. II. De Commissaris der Koningin in de provin cie heeft de bevoegdheid, behoudens het bepaalde hierna onder III en IV, vergunning te verleenen a. voor een enkele reis; 5. voor verschillende bepaalde reizen achtereen c. voor een bepaalden tijd, zonder aan duiding van bepaalde reizen. III. Elke vergunning tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of de zeevisscherij wordt verleend onder voorwaarde, dat door den verlofganger van de terugkomst van de reis, of van de laatste der achtereenvolgende reizen, waarvoor hem vargunning werd ver leend, terstond worde kennis gegeven aan den Burgemeester zijner woonplaats. IV. De vergunning tot uitoetening van de bui tenlandsche zeevaart ot de zeevisscherij mag niet worden verleend, wanneer de verlofgan ger in werkelijken dienst is opgeroepen of nog eene oproeping in werkelijken dienst te wachten heeft, en het zich laat voorzien, dat hij niet vóór het tijdstip van opkomst hier te lande zou kunnen zjjn teruggekeerd. In verband hiermede worde in aanmer king genomen, dat de opkomst der zeemili- ciens voor herhalingsoefeningen plaats heeft in hun derde dienstjaar. Verlofgangers der zeemilitie, die eene ver gunning wensehen als hier bedoeld, moeten zich daartoe schriftelijk wenden tot den Commissaris der Koningin in da Provincie, waarin zjj woonplaata hebben. De aanvrage kan op ongezegeld papier geschreven, doch moet gefrankeerd worden verzonden. In die aanvrage moeten duidelijk worden vermeld hetzij de reis of de reizen, hetzij de tjjd; waarvoor de vergunning wordt gewenscht. Wenscht de zeemilicien-verlofganger zich echter voor langer dan drie achtereenvol gende maanden in het buitenland te vesti gen, hetzij tot uitoefening van de buiten landsche zeevaart of zeevisscherij, hetzij tot andere doeleinden, dan moet hij daartoe een schriftelijk verzoek doen rechtstreeks aan den Minister van Marine. Ook zoodanig verzoek behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven en kan ongefrankeerd worden verzonden. Sommelsdijk, den 18 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Vaststelling der Kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat maken bekend dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 19091910, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die met betrekking tot eene of meerder verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van den 2Ssten Maart tot en met den 21sten April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den löden April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. Het verzoekschrift kau op ongezegeld papier worden gesteld. Ooltgensplaat, den 22sten Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. Verzoekschriften ter bekoming van Jacht- en Vischakten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat maken bekend: dat ter Gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco-verzoekschritten ter bekoming van jacht en vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met. één vischtüig, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aan staande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten en vergun ningen, zooveel mogelijk, vóór den 1 April ter Secretarie in te dienen. De bepaling, dat hij, die de visscherij met meer dan één vischtüig wil uitoefenen van eene groote vischakte moet zijn voorzien, is ingetrokken, zoo dat voortaan aan een en denzelfden persoon meer dere kleine vischakten kunnen worden verstrekt. Ooltgensplaat, den 18 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. FlaalseSiiK ft'ieiiws. Sommelsdijk* Gaarne verwijzen wij naar achterstaande advertentie van de Am bachtsschool, waarin aangekondigd wordt dat nieuwe leerlingen weer kunnen worden aangenomen. Nu vooral, nu de Tram-Directie voor deze leerlingen een extra prijs zal bereke nen, zullen zeker velen, die vroeger van wege de groote kosten niet konden deel nemen, nu als leerliDg worden ingeschreven. Ons dunkt, dit wie er nu niet gauw bij is, wel eens achter het net kon visschen Dinsdag werd Jacob van Heemst, die zich niet wenschte te reinigen en te ver- schoonen, op last en onder toezicht van Heeren Regenten van het Burgerlijk Wees huis alhier, geheel gewasschen en van frisch ondergoed voorzien. Dit bleek nog niet zoo gemakkelijk te gaan want een viertal personen waren noodig om dtn vveveligen man in bedwang te houden. J 1 week behaalde J,. Knape Az. (leerling van dhr. J. v. d. Velde) zijn diploma A Stenografie Systeem Riënts Balt. Gaarne verwijzen wij onze lezers naar achterstaande advertentie van de hee ren Gebr. Bervoets, waar deze hun voor- jaars-opening aankondigen. MiddeEhamis. Ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling welke Dinsdag ge houden wordt te Rotterdam zal de Padang a.s. Dinsdagmiddag om 4 uur van Rot terdam naar Middelharnis vertrekken. Bij de reeds vroeger vermelde be richten van goed geslaagde examens voor een of ander doel, of plaatsing van oud leerlingen der ambachtschool alhier, kunnen wij nu weder melden dat de oudleerling P. Deijs Opzichter Teekenaar bij een Architect is geworden. Al weder een bewijs dat die ichool goede vruchten afwerpt. Dus ouders laat uw jongens profiteeren nu is het tijd voor aangiften van leerlingen. Maandag 22 Maart heeft de Chris telijke Jongedochtersvereeniging Armen zorg* hare 3e Jaarlijksche uitdeeling gehou den, bestaande in 103 stuks gemaakte klee- dingstukken en andere goederen, waaronder 12 lakens, 14 schorten, 8 wollen rokken, 8 broeken, 9 vrouwenhemden, 4 manshem- den, 6 boezeroers, 4 mansonderbroeken, 8 zakdoeken, 7 borstrokken, 6 paar kousen, 3 gehaakte mutsen, 8 gehaakte doekjes, 3 keuvels, 2 kasjenees en 6 handdoeken van welke in Middelharnis 53 stuks werden uit gedeeld en in Sommelsdijk 50. De Vereeniging brengt tevens haren dank aan allen, die door hunnen financieëlen steun in staat stelden, in veler nooden en behoeften eenigzius tegemoet te komen. Verslag van het verhandelde op de vergadering Ziekenfonds Middel harnis-Sommelsdijkgehouden te Middelharnis, in de zaal van den heer Bsnnemeerop Woensdag 24 Maart, 's avonds 7 uur. De Voorz. den heer L. van der Weide opent de vergadering en heet de aanwezigen allen har telijk welkom. Daarna wordt door den Secretaris de notulen voorgelezen van de vorige vergadering, welke onveranderd wordt goedgekeurd en geteekend. De Voorz. deelt de vergadering mede, dat nu plaats zal hebbenRekening en verantwoording over het 5de boekjaar, dat door de Sacretaris wordt voorgelezen, waaruit blijkt dat de uitgaven aan ziektegelden, administratie enz. bedr. f 237,81 en de ontvangsten bedroegen 369,44 batig saldo f 131,63 hierbij getrokken het batig saldo van het vorig jaar f 487,36 plus f 131,63, samen f 618, Aan de orde is het jaarverslag, waaruit blijkt dat het aantal leden bestaat uit 65, en die der begunstigers uit 98. De Keer. wekt de leden en begunstigers op om ieder in zijn omgeving zooveel mogelijk moeite te doen het aantal leden te helpen vermeerderen en zooveel mogelijk begunstigers aan te werven, omreden er nog zeer velen zijn in de twee gemeen ten die deze vereenigiDg zouden kunnen steunen De Voorz. doet hierna mededeeling, dat nu uit. gebracht zal worden het rapport van de Commissie van toezicht, doch daar de Voorz. van die com missie niet aanwezig is, wordt de heer Doornbos daartoe uitgenoodigd De heer Doornbos deelt mede, dat hij ook alles heeft nagezien en gevolgd en alles in orde heeft bevonden. Waarvoor de Voorz. hem dank betuigd Daarna had de verkiezing plaats van twee Be stuursleden en een lid van de Commissie van toezicht, de heeren A. van Es, L. Koudijzer en L. Vroegindeweij, welkeaan de beurt van aftreding zijn, doch weder worden herkozen. Hierna brengt de Voorz. in het midden, dat al meer dan eens moeite is gedaan en ook zelfs nog twee afgevaardigden z(jn uitgezonden geweest om een spreker te krijgen die in het openbaar op wilde treden om de zaken van het Ziekenfonds uiteiou te zeiten. We hebben bericht gehad dat de heer De Klerk, die wij daarvoor ook uitgenoo digd hadden, dat hij niet kan komen. Daaren tegen hebben wij bericht gehad van den heer Begouje ook een vriend van den heer De Klerk, dat die komen wil. De heer Vink vraagt aan den Voorz. hoe dat die spieker komen wil en dat daar toch zeker kosten aan verbonden zijn. De Voorz. zegt hierop, dat de spreker omrede het een volksbelang is, geheel kosteloos deze spreekbeurt wil vervullen, uitgenomen reisgeld dat dient vergoed te worden. Na eenige bespreking hierover werd besloten, indien mogelijk de volgende week die spreker voor 't Ziekenfonds te laten optreden. En leden en begunstigers werden door den Voorz. aange spoord om dan zooveel vrienden en bekenden mee te brengen als ze kunnen. De Voorz. Dreugt nu in behandeling de punten Vaststelling bezoldiging van den Penningmeester en de Bode. Eorstgenoemde ontvangt daarvoor f 15,—, hetwelk 11a eenige bespreking zoo blijft en de bode ontvangt f 17,50 dat is alleen voor het ophalen der contributie, voor andere werk zaamheden wordt deze bijzonder betaald, zoodat dit over het afgeloopen jaar I 2,50 bedroeg, samen f 20.—, ook dit blijft hetzelfde. De Voorz. deelt mede dat bij het Bestuur 11 briefjes van leden zijn ingekomen voor bode. Bij loting wordt nu beslist dut M. Kabos, bode zou zijn. Door den Voorz. worden aangewezen tot leden van de Finantieele commissie voor het jaar 1910, de heeren A. Struik, C. Buis en J. Bienefelt, waarmede deze heeren genoegen nemen. Door den Voorz. wordt nu tot slot een woord gericht tot de aanwezige leden en begunstigers of er nog z(jn die iels te vragen of ta zegg.n hebben. De heer Buijs maakt daar gebruik van en kan de leden en begunstigers niet genoeg op 't hart drukken, om toch zooveel mogelijk mede te wer ken tot steun van het Ziekenionds. Daar ook hij er een stootje aan helpt geven, daar hij als land bouwer de contributie van zijn knechts betaald. Zoo konden nog veel landbouwers en patroons doen in 't belang van den werkman. De Voorz. is het ook hier hartelijk mede eens en dankt den heer Buijs voor het gesprokene. Door den heer Vink wordt in 't midden gebracht, dat er rekeDing dient gehouden te worden met leden die ziek of hen die invalide worden. Want mochten er met ter tijd eenige leden komen die invalide zijD, zou men gevaar kunnen loopen dat het Ziekenfonds de betaling niet vol kau houden. De heer Vis deed een voorstel of het niet goed zou zijn dat de Secr. een schrijven richtte tot de 2 Landbouw?ereenigingen, en deed verder nog een voorstel met het oog op wat de heer Vink in 't midden bracht, of 't niet goed zou zijn, zoodanige wijziging in het Reglement te breDgen, dat er van het geld dat uitstaat, ingeval dat dit noodig mocht blijken, een kleiner bedrag over bleef. Over een en ander werd nog door verschillende personen een woord in 't midden gebracht en deed de Voorz. tenslotte de vraag of de vergade ring er zich bfj neder kon leggen dit aan het Bestuur over te laten, die deze punten in ernstige overweging zouden nemen. Waartoe na eenige discussie wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering door den Voorz. gesloten. T Na een kort woord van inleiding door den Voorz., den Eerw. Heer Ds. Braining nam mr. V 't woord over 't onderwerp: Drankmisbruik. Wat is de invloed van den drank voor 't liohaam? Alle teere liohaamsdeelen worden verkankerd; de Eng. levensverzek. laten aan drinkers hooger premie betalen dan aan niet drinkersde Rood huiden waren zonder draDk fysiek sterk; daarna zwaksport kan geen drank behagenmilitairen moeten geen drankgebruiken als ze ten strijde gaanhun taaiheid en volhardingsvermogen stijgt enorm door matigheidalle oorlogen uit vroeger en later tijd hebben bewezen, dat de niet drinkende soldaten vaak de overwinning bevooh- ten; bij do marine wordt in sommige Landen 't oorlam reeds afgepohaft. Al deze ervaringen bewijzen, dat op 't liobaam de drank noodlottig is. De invloed van den aloohol op de hersenen is ontzettendelke buitensporigheid in drankge bruik verzwakt op den duur de kracht der hersenen; teringlijders en krankzinnigen en ideoten zijn vaak produoten van drankmisbruik. De invloed van den alcohol op 't gemoed is somberda dronkaard heeft geen gullen, maar een meianoholieken laoh 't gezinsleven wordt verwoest; dronkaards zijn egoisten, ruw, onbe trouwbaar; kindereu uit zoo'n gezin wordeo treurig opgevoed en dragen de kiemen van toekomstige ellende, van stompzinnigheid in ziob. Huu jeugd is droef en genotloos. Nero was een kind van een dronkaard; een drinkende moeder kan geen kinderen zoogen. De invloed op 't karakter is pijnlijk; zo verlamt de energie; breekt den moedbuitenlanders noemen den moed der Nederlanders: jenevermoedzij 'took, dat hier overdreven wordt. Ook de welvaart van gezin en Maatschappij staat met drankmisbruik in 't nauwste verband. Arbeid is de hoofdbron van welvaart, maar ecu dronkaard kan niet werken, dus hij sehaadt de nationale welvaart. Denk eens om de Maandaghouders in de steden. In Ned. wordt voor meer dan 80 mill, aan drank uitgegeven en in verband met de sooiale wet geving zou een mindere uitgave des volks aan drank zeer zeker tegen gaan verspreiden over invalieden, ouden van dagen doordat er geld zou los komen voor de verzekeringen. Maakt armoe dronkaards Die stelling is in 't algemeen onjuist. De rijken drinken en dronken ook. Arme moeders drinken toch zoo niet. Invloed van den drank op de oriminaliteit luidt in 't kort aldus: Laego glazen maken volle gevangenissen. Maar voor dronkaards moet geen uitzondering gemaakt worden voor de rechtbank. Door hun dronken- sobap staan ze dubbel schuldig. Vrouwen komen minder met den strafrechter in aanraking met den rechter. Wat zijn de oorzaken van 'c drankmisbruik Zware arbeid? Neen. jWat dan? Omgang met anderen; karakterzwakte; 't verloren evenwicht tusschen ziel en lichaambij Hooger en MidiUlb. Onderwijs zijn veel specialiteiten, maar bjj die heeren is geen „evenwioht" en bii hun studenten komt zoo'n optreden op droeve gevolgon naar voren. Goed drinkwater belemmert dronkeu- sohap. Is slechte voeding ook oorzaak Deels wel. Drank kau voor een klein deel alB voedsel dienen, maar niet bij' alle individuen. Is kou oorzaak Geenszins aloohol verwarmt niet en de Noerdpoolvaarders drinken geen drank aloohol vermindert de lichaamswarmte. Is het klimaat oorzaak? Neen. In Noordelijke Landon drinkt men meer dan in de Zuidelij ke, toch kan men er in Noordelijke Landen best buiten.. Hoe betrijdt men den drank Door Staat, Kerk, partiouliere vereenigingen De Staat kan niet veel doen. Door wetten verbetert men niet veel, maar door betere zeden worden do wetten overbodig. De Kerk kan hier bereiken wat de Staat niet kan. Calviju trad in zijn dagen in dien censorgeest op. De Staat moet zorgen, dat zijn ambtenaren geen drinket-B zijn ook niet op zijn werkplaats; ook niet op de oorlogsohepenvoorts door de drankwet nl. beperking van 't aantal tapperslaat de Slaat de tappers niet ontzienzie in dezen naar Frankrijk en België. De boperking door de wet Kuyper is reeds uitnemend en die wet heeft reeds allergunstige gevolgen. Dronkaards moesten niet gedecoreerd worden of hun verworven deooratie verliezen; politietoezicht is te verscher pen alcohol-cursussen te steunen. Ons strafstelsel is inhutnaamlaat rnon een dronken kerel een psk slaag gevenin plaats van hem in de gevangenis te zetten, waar vrouw en kinderen onder lijden; laat er ook zijn curateele over dronkaards. Behalve nationale zijn er ook internationale maatregelen noodigInstellmg eener internat, politie die toeziet op sohepen, welke drank ver- koopen er is ook een Congo akte daar iu de Congo mag niet iagevoerd worden druak. In onze onderwijswet leert men van Christ, en Maatsch. deugden; laat de School matigheid predikenlaat de Kerk krachtiger dan thans optreden de Staat zou voor zoo'n krachtige actie der Kerk zeer dankbaar zijn. Ook 't particulier initiatief moet gesteund; tegenwoordig tracht men 't wat in een hoek te duwen, adres aan de Ongevallenwet. Maar Staat en Kerk hebben noodig den steun van 't part. int. Denk om 't Gotenburger stelsel d. i. de drank handel in handen van vereenigingen, die geen winst beoogen. Ook kun men hebben de looal- option d. i. regeling door de plaatselijke per sonen. Er zijn twee stroomingen in de drankbestrijding nl. onthouding- en matigheidsgenootschappen. Laten zij naast elkaar werken. Na deze met belangstelling aangehoorde rede werd nog een korte godaohtenwisseling gevoerd, waarna de "Voorzitter de vergadering sloot na don spreker te hebben dankgezegd. Den Bommel. P. Kievit, E. Rein- houd en J. K>e\it zullen binnen enkele dagen naar Amerika vertrekken tot verbe- ring hunner positie. Eerstgenoemde persoon gaat thans voor de tweede maal. Personen, die nog wat van Rijk, Provincie en Gemeente hebben te vorderen, moel'en hunne nota's vóór of op den laat- sten Juni bij de besturen en ambtenaren, die het aangaat, indienen. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. De uitoefening van de jacht op waterwild, niet vallende onder artikel i 5 f en h der wet van 13 Juni 1857 (Stbl. 87) wordt heden (Zaterdag) gesloten. J. J. had het ongeluk haar pols zoo danig te kwetsen, dat zij dit lichaamsdeel ernstig bezeerde, zoodat het verbonden moest worden. In de plaats van de afgekeurde-lote- lingen L. Westdijk en H. Vervloed zijn aan de beurt van inlijving H. Jansen en J. v Delft, die echter nader zullen worden opgeroepen. Ooltgensplaat, De dezer dagen door Burgemeester en Wethouders vastgestelde kiezerslijst voor '09'10 bevat 412 namen als kiezer voor de Tweede Kamer en Prov. StateD, en 327 namen voor den Gemeen teraad. De loteling Job Duim, ingedeeld bij het 3 e Reg. Infanterie te Bergen op Zoom, is voor Ged. Staten afgekeurd en zal in diens plaats tusschen 16 en 30 September a.s. moeten worden ingelijfd de loteling Pieter van Dam. Nieuwe Tonge. Het voornemen tot het houden van een Concours van fanfare en Harmonie op den 2de Pinsterdag kan wegens gebrek aan voldoende deelneming niet door gaan, daarna is ook nog beproefd om op die zelfde dag een festival te or- ganizeeren, maar ook dit schijnt niet te slagen. Door de directie der R. T. M. is een gedeelte grond aangewezen voor de Halte Nieuwe Tonge, op de gedempte sloot en zoo naar de lijn, (grondgebied Sommels dijk) en is tot Agent daarvoor aangesteld W. van der Ree. Oude Tonge. Door den heer P. C. van Markensteijn J.Az. is een verzoek inge diend tot het oprichten eener slagerij in het perceel Sectie C. no. 1214. Op de kiezerslijst 19091910 komen 520 kiezers voor. Den milicien's Johs. Fes is tegen 3 Aug. en J. I. Pulleman tegen 24 Aug. en W. Munters tegen 26 Juli a s. voor herh. oefeningen opgeroepen. Dirksland. Naar men verneemt zijn voor de betrekking van Vader en Moeder in 't Diaconiearmhuis alhier 7 sollicitaties binnengekomen, waaruit binnenkort een keuze te verwachten is. Men is hier druk bezig om o.m. de klinkerstraten te verleggen, of oude door nieuwe steenen te vervangen. Om van andere buurten niet te spreken, is 't ontegenzeglijk dat de Voorstraat, ais een onzer mooiste straten, daarvoor een groote verbetering ondergaat. Iferkingrn De z. g. n. 's Iandsmeet is bij inschrijving ten deel gevallen aan den heer D. Wittekoek voor een jaarlijksche huurprijs van f 26,50. De op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst bevat 137 namen van kiezers voor de Tweede Kamer, evenzoo voor de 7 Prov. Staten en z 87 voer den Gemeenteraad. Melissa ut. De loteling P. Nagtegaal is door Ged. Staten dezer provincie voor deu dienst afgekeurd. Aan de beurd van inlijving is nu S. Robijn. Stellendam.** Onderteekend door een 240 tal ingezetenen van hier en een 40 tal van Ouddorp is aan Zijne Excellentie den Heer Min. van Waterstaat een adres in gezonden tot instandhouding van den Rijks veerdienst StellendamHellevoetsluis. De milicii n-verlofganger Dirk Braber dezer gemeente der lichting 1906 is tegen 24 Aug. a.s. in werkelijken dienst opgeroe pen naar zijne garnizoensplaats Breda, ter wijl de loteling Gommert van Oostenbrugge der lichting 1909 in Mei a.s. bij de Militie zal ingedeeld worden. Op Dinsdag, 30 Maart as., des 's nam. 2 uur zal teu Raadhutze alhier ge legenheid bestaan tot kosteloozi vaccinatie en revaccinatie. Goedereede. De loteling L. Troost Pz. der lichting 1909 zal in Mei as. bij de Militie worden ingelijfd en in de plaats van de afgekeurde lotelingen L. Troost Jzn. en J. de Keizer zullen ter inlijving worden opgeroepen de lotelingen J. van der Laan en D. van Gelder. De milicien verlofganger Johannis Bruggeman der lichting 1904 is tegen 24 Aug. a.s. in werkelijken dienst, opgeroepen naar zijne garnizoensplaats Breda. In het Noord-Pampus is hedenmor gen een Nederlandsch stoomschip gestrand. Het schip is door eigen hulp vlot gekomen en ankert voor de Goereesche haven. Ouddorp Ia den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de werkkeet der omzetters van de Wed. J Hameeteman en daaruit zijn ontvreemd vijf schopjes en twee emmers van het werkvolk. De Lente in aantocht 2 Onder deze gemeente is reeds het geroep van den koekoek, den lentebode, vernomen. ftecSiSszafeen. ArronillHeHentg-Bechtbank, (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 23 Maart. Uitspraken. Heden werden de volgende vonnissen gewezen J. Van 't H. 24 jaar en M. Van 't H. 22 jaar, beiden arbeider te Melissant en D, V. 20 jaar, arbeider te Dirksland, we gens mishandeling, resp. tot 2 maanden, 7 dagen en i maand gevangenisstraf. D.' V. 20 jaar, arbeider te Dirksland, wegens diefstal tot 1 maand gevangenisstraf. J. De B. 21 jaar, schoenmakerknecht te Dirksland, wegens heling van een bank biljet van f 10, tot 3 dagen gevangenisstraf. P. P. 35 jaar, kleermaker te Dirksland wegens mishandeling tot f 5 boete subs, 5 dagen hechtenis.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3