Zaterdag 20 Maart 1909. 24ste Jaargang N°. 1434. 3 Antirevolu tionair Orgaan voor de Ziii<lliollaii<I*clie en Keenwseiie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle ülohken voor «le ISeöacIïc besieisiö, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zend en aan den Uitgever. Uit de 8®ers. De gesmade Rijksdaalder. ISuiteisland. DE BALKAN CRISIS. Gemengd Aienws Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent, UITGEVER Telefoon Intercom». Mo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters eu vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Weerzinwekkend. Wat kunnen de vrijzinnigen soms roerend spreken over de ^eenheid des voIks« Maar let nu eens op hun daden. De mannen, die den landvrede willen bevorderen, trachten bij iedere stembus de geloovige protestanten op te hitsen tegen de Roomscnen, en omgekeerd. Die weerzinwekkende campagne is thans weer geopend door den remonstraDschen predikant Wannée, van Waddingsveen. In een >open briefr aan de Roomsche geestelijkheid vraagt hij, hoelang de Room- schen nog zaatn zullen werken met antirevo lutionairen en christelijk historichen, die instemmen met heigeen Calvijn in zijn Institutie over de Roomsche Katholieke Kerk zegt. Priesters zegt hij Priesters, ik geloof in uwe eerlijkheid en uwe trots op de kerk, die gij dient, hoe lang nog zult gij, die ooren hebt om te hooren voor uzelf en degene, die aan uwe zorgen zijn toevertrouwd, het zoete gefluit van den vogelaar volgen, hoelang nog zult gij de bondgenooten wil len zijn van hen, qui veniunt ad vos in uestmenistis ovium, intrinsecus autem lupi rapaces (die tot u komen in schaaps klederen, maar van binnen verscheurde wolven zijn.) Deze dominé waarschuwt dus de Roomsch- Katholieken tegen de geloovige Protes tanten. En, let een op, binnenbort zal zich on getwijfeld een geestverwant van dien mo dernen predikant tot de geloovige Protes tanten richten en dezen op zijn beurt vragen hoelang zult ge u nog door het .zoet gefluit van den roomschen vogelaar laten verlokken, door mannen die thans tot u komen in schaapsklederen, maar van binnen verscheurende wolven zijn, die de brandstapels en de schavotten weer oprichten zullen Ja, ook onder de geloovige protestanten onderling zal wel het vuurtje van verdeeldheid worden gestookt. De Hervormden zullen wel weer tegen de »doleerenden<s worden opgehitst. Allemaal natuurlijk ter bevordering van de >eenheid des volks« en tot aankweeking van meerd're >verdraagzamheid in het godsdienstige BahVrije Westfries. De verkiezingslol met den rijksdaalder uit Kuyper's pensioenwet ligt nog versch in het geheugen. Niet slechts de sociaal-democraten, maar ook de vrijzinnigen van de Liberale Unie hebben er verachtelijk op gespuwd. Wat heeft een dooie aan pensioen, wat heit een dooie aan een rijksdaalder werd er avond aan avond gespot. En nu zullen we niet stilstaan bij den leugen, die daarin schuilde. Volgens Scha- per's berekening kwam het pensioed volgens de wet-Kuvper gemiddeld op t 4, Maar men noemde altijd weer het minste. Doch wat zien we nu gebeuren? Dat op de Liberale Unie het pleit geveerd is voor dien rijksdaalder in de week. Dat was al vast waf. Men kon er mee beginnen, als onze financiën geen hoogere uitkeering toelieten. Zoo staan de heeren nu te grabbelen raar dien bespogen rijksdaalder, om toch maar iets te hebben. Ook in de politiek gaat niet straffeloos uit, wie door onware voorstelling de volks- meening vergiftigd heeft. (Patrimonium.) Waar ligt de lout Ten aanzien van de voorziening in den nood van hem, die niet meer door werken zijn brood kan verdienen, heerscht er thans verwarring in de gelederen. Door wiens toedoen is ten onsent die verwarring ontstaan En dan kan het antwoord niet anders luiden, dan door Mr. Veegens. We zonderen daarom het in Engeland gegeven voorbeeld niet uit. Maar als men vraagt, hoe hier te lande de verwarring ontstaan is, kan op niets anders gewezen worden dan op de fout van Mr. Veegens. Tot op zijn optreden waren de deskun digen onder alle partijen het er over eens, dat de zorge voor de invalieden en voor de ouden van dagen in één wetsontwerp moest geregeld worden. Zelfs had men steeds meer ingezien, dat het desbetreffend wets-ontwerp geheel in invaliedenvérzorging moest opgaan, daar feitelijk ook de ouden van dagen invalieden van den arbeid waren. Zoo was het dan ook opgevat in het voorontwerp van Lely, en daarna in het wets-ontwerp-Kuyper. Hiermede, hing de leeftijdsbepaling van 70 jaar saam, daar immers wie voor dien leeftijd onbekwaam werd, toch als invaliede deelde in de voorrechten. En voor zulk een regeling was door Lely voorgesteld twee millioen, en door Kuyper om zes millioen bij te passen. Maar wat deed nu Veegens? Om in den leefiijd het ontwerp Kuyper te overtroeven, en de ouderdomsgrens op 65 jaar te kunnen zetten, laat hij de inva lieden aan hun lot over, en dient een ontwerp in, dat alleen de ouden van dagen zou verzorgen, en lei voor dit gedeeltelijke doel op een volle zes millioen, ja nog op iets meer zelfs, beslag. Terstond hebben we tegen deze fout toen gewaarschuwd. Van tweeën éen toch. Ging dit ontwerp door, dan zouden óf de inva lieden, die 't het hardst noodig hebben, onverzorgd blijven, óf wel, als men later ook voor de invalieden wilde opkomen, zou hiervoor meer dan het dubbele zijn bij te passen. Hierdoor nu is de verwarring ontstaan. Over de invalieden spreekt van liberale zijde nu niemand meer. Die worden onbarmhartig aan hun lot overgelaten. Het schijnt nu wel, alsof alleen de ouden van dagen, ook al kunnen ze op 65 jarigen leeftijd in tal van bedrijven nog zeer goed meé, met volle ham' moeten geholpen worden, en de heeren van ue Staatspensioneering trokken hiervan partij om bun denkbeeld op den voorgrond te schuiven, tot de Liberale Unie overliep, en feitelijk bij dezen Bond zich aansloot. We stellen het op prijs, dat althans Land en Volk er eindelijk toe is overge gaan, om ook harerzijds op dezen misstand te wijzen. (>De Standaards) Pluimpjes. Gelijk min. Talma zijn eerste vuurproef bij de verdediging der boterwet, zoo door stond met glansrijk succes min. Regout zijn eerste treffen met de Tweede Kamer door zijn sympathieke optreden en zaakrijke verdediging van zijn eerste ontwerp tot ver betering van de rivier de Waal De vrijzinnige pers heeft hen hoogelijk geprezen. Niet minder lot is, ook van Links, bij diens eerste optreden den min. Sabrou toe gezwaaid, om zijn kloeke verdediging van zijn ontwerp in zake het blijvend gedeelte. Na het gewaagde spel met de militaire belangen, maakte zijn vasthoudendheid op 't punt van de noodzakelijkheid, om steeds een genoegzame militaire macht onder de wapenen te houden, teneinde 's Lands vei ligheid in goede orde te verzekeren, een uitnemenden indruk. Gunstig was ook over het algemeen het oordeel over de min. Heemskerk en Iden- burgen het fmancieele beleid werd in handen van min. Kolkman tamelijk veilig geacht. Algemeen juicht men het optreden van min. Van Swinderen toe en prijst zijn hou ding bij de moeilijkheden met Venezuela. Voor de bekwaamheden van min. Ne- lissen heeft men grooten lofen min. Wentholt, die uit een Kabinet van Links in een Rechts overging, moet zeker 't ver trouwen van Links wel bezitten Summa summarum, een kabinet waarvoor men straks met genoegen optrekken kan. En toch Zou 't niet jammer zijn, vragen wij met De Zeeuw, wanneer dergelijke goede krach ten spoedig weer van 't staatstooneel moesten verdwijnen (j>Graafschapper.«) De pessimistische strooming is thans weer het sterkst, ook al willen zelfs de zwartkijkers wel aannemen, dat er nog een goede kans is op het behoud van den vrede. Immers, Ruslands belang brengt méé om een grooten oorlog te voorkomen. Naar het dan ook heet, heelt de Rus sische minister van buitenlandsche zaken, Iswolsky, door den gezant te Belgrado de Servische regeering nog eens laten aanmanen, om zorgvuldig alles te vermijden wat als een uitdaging zou kunnen worden beschouwd en tot oorlog leiden. Voorzeker een geruststellend verschijn sel maar er zij a ook genoeg moedbe- nemende teekenen. De Oostenrijksche regeering heeft zich reeds officieus uitgelaten over de Servi sche nota, en wel door middel van het Fremdenblattdat haar gewoonlijk tot spreekbuis dient. „De Servische nota", zoo wordt dan gezegd, vervult de ver wachtingen, waarmee zij hier tegemoet werd gezien, geenszins. De regeering te Belgrado ontwijkt on3 goed bedoeld pogen om aan den verwarden toestand een einde te makenzij verschuilt zich achter de Mogendheden alleen met de bedoeling om tijd te winnen De Duitsche bladen stellen den toe stand als uiterst hachlijk vooren ook de Daily News erkent, dat de positie in den Balkan sedert Oct. 1.1. niet zóó don ker was. De „Vossische Zeitung" schrijft, dat Servië onbeschaamd Daar den oorlog drijft. Oostenrijk kan in zulk een oorlog noch eer noch roem noch voordeel be halen, maar wat moet het doen met een hond, die het voortdurend in de beenen bijt Volgens een telegram uit Weenen aan het „Berliner Tageblatt" heeft het Hongaarsche ministerie gelast, dat alle garnizoenen in het Serajewo- en het Zaragebied binnen 24 uur op oorlogsvoet moeten gebracht worden. Alle hiertoe behoorende reservisten moeten daartoe opgeroepen worden, om heden zoo snel mogelijk naar hun afdeelingen te kunnen worden opgeroepen. Ook in Troppau zijn de reservisten opgeroepen. Men schijnt bevreesd te zijn voor een overvalling van het bezette gebied En dan heeft Servie's minister van oorlog alle chefs der staven van de Ser vische divisies telegrafisch naar Belgrado ontboden. Gisteren en heden beraadslaag de de krijgsraad, om de beslissende oorlogsplannen te maken. Dit klinkt alle3 onheilspellend genoeg. Maar willen toch eindigen met een gunstiger bericht uit Weenen. Aan een groote receptie in de Duitsche ambassade, waaraan werd deelgenomen door»de Weenensche groote wereld en het diplomatieke oorps, liet gisteren de Servische gezant zich in geruststellenden zin over den toestand uit. Naar zijn meening zullen de aangevangen samen- sprekingen met den Oostenrijkschen mi nister van buitenlandsche zaken voorgezet worden en zal langzaam aan wel de zaak in 't reine komen. In de audiëntie, den gezant gisteren door Aebrenthal verleend, nam deze wel een gereserveerde houding aan, maar hij beloofde toch, dat hij de Servische nota in overweging nemen en er op antwoorden zou. De meening van den Servischen gezant is. dat de Oostenrijksch-HoDgaarsche regeering een nieuwen stap zal doen te Belgrado. Maar dan toch zeker den laatsten En als Servië zich dan weer in dubbelzinnigheden hult, ja, dan is ultimatum onvermijdelijk. Bijna verdronken. Men schrijft ons uit Krimpen a/d. Lek Toen de 16-jarige dochter van P. de Hon op een waterstap eenige bezigheden verrichtte, schoot zij daarbij voorover in de sloot en kwam met haar hoofd onder de stap terecht. Op haar hulpgeroep kwam haar vader toesnellen, doch die was niet in staat zijn dochter te helpen. Een buurjon gen waarschuwde nu de andere huisgenooten die het meisje, doch toen reeds bewuste loos, wisten te redden. Aan den te hulp geroepen geneesheer, Dr. vau Dam, mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Ilaar toestand was later be vredigend. Werkloosheid te Groningen. In de keienklopperij van de gemeente Midwolde zijn reeds 85 man geplaatst en Maandag kwamen er nog minstens 60 bij. De Nieuwjaarscommissie te Oostwolde in de gemeente Miltwolde begint opnieuw met het uitdeelen van brood, gort, erwten en andere lerensmiddelen. Een moord. Uit Tilburg wordt d.d. 14 dezer aan de »Msb.// gemeld Wederom is Maandagmorgen een moord gepleegd in de Reit. Deze wijk ligt 10 minuten buiten de kom, tusschen de spoorlijnen naar Turnhout en Breda. De gedoode is A. v. Veen, een oppassend huisvader, terwijl als dader genoemd wordt een zekere M. D., die reeds meermalen bij vechtpartijen is betrokken geweest, Hoe de vechtpartij is aangekomen is niet bekend. De vermoorde had een steek in de hartstreek, zoodat hij binnen eenige oogenblikken den geest gaf. 't Was zelfs voor mannen met stalen zenuwen niet aan te zien, hoe de vrouw en 8 kinderen van den vermoorde snikkend en kermend rond het lijk stonden. De dader is gehuwd en heeft 4 kinderen. Ernstig ongeluk. Maandagmorgen deed een bediende der firma Joachimstahl te Amsterdam een bood schap en passeerde de Ruyschstraat. Plot seling kwam een gevaarte van het dak van een der huizen naar beneden en trof' den knaap dermate dat hij een ernstige hoofd wonde bekwam en in bewusteloozen toe stand naar het O L. V. Gasthuis moest worden gevoerd. De politie heeft onmidde- lijk de zitbank want dit bleek een vreemd voorwerp te zijn, in beslag genomen ten einde ander te kunnen onderzoeken op welke wijze dit meubel op zulk een vreemd soortige plaats kwam. Arme kleine Het kind van P. van Laat te Bussum, dat Vrijdag bij een binnenbrand zulke ernstige brandwonden bekwam, is in de Ziekenverpleging te Hilversum, waarheen het vervoerd werd, overleden. Ratten. Dat de ratten aan de groentevelden aan den Langendijk veel schade toebrengen blijkt wel hieruit, dat de Landbouwver- eeniging aldaar besloten heeft een premie van 15 cent per ingeleverde rat uit te loven. Men zal trachten, dat ook de afdecling der tuinbouwvereeniging te Zuid- Scharwoude die premie uitlooft, om te voorkomen, dat vapdaar ratteu te Noord- Scharwoude worden ingeleverd. Een buitenkansje. Men meldt uit Rossum aan de „Msb." De Woudrichemsche visscher van P. had dezer dagen nog eens 'n ouwerwet- sche vangst. In het „Schansche Gat" bezig met visschen, haalde hij in één trek een goede 5000 pond visch op, waaronder naar schatting meer dan 1200 pond snoek en 700 pond baars. Ofschoon zoo'n vangst zich niet herhaalde, kwam er toch nog een trek van 1000 pond voor. Treinbotsing. De exprestreip WeenenParijs ia Dinsdag aan het station Zurich in botsing gekomen met drie wagens met koopwaren, die door arbeiders werden ontladen. Twee arbeiders werden gedood twee werden gewond. Geen enkele reiziger getroffen. Bij het bergbeklimmen in een afgrond gestort. Uit Grenoble (Frankrijk) meldt men, dat twee Duitschers, BrauD, een officier, en Matter, een student uit Keulen, bij de bestijging van den Fetaberg, in een afgrond zijn gestort. Matter vond hierbij den dood de officier kon zich vastklam pen aan een boom en bracht zoo den Dacht door. Den volgenden ochtend werd hij gered. Stucadoors, werkzaam op bouw werken aan het Copernicusplein te 's Gravenbage, werden gisterenavond na afloop der werkzaamheden door stakende collega's naar huis gebracht. Aan de Paul Krugerlaan was de menigte allengs zoodanig aangegroeid, dat de politie den troep aanmaande tot uiteengaan, waarop met steeneD naar de politieagenten werd geworpen, die hun sabels hadden getrok ken. Een der politiedienaren werd door een steenworp aan de hand verwond. Het boerenhuis van G. Snoeyink te Lattrop is gisterennacht afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Cholera in Rusland. De cholera-epidemie blijft steeds heer- schen. Er komen te St. Petereburg gemid deld dagelijks tusschen de 120 eu 150 uieuwe ziektegevallen voor en eiken dag sterven er verscheidene cholera-lijders. Sinds het uitbreken van de epidemie zijn er in het geheel 10,207 menschen door cholera aangetast en 4000 aan die ziekte overleden. Hevige koude in Spanje. Al wekenlang heerscht er in Spanje ernstige koude, die onder de armere bevolking groote ellende veroorzaakt. In de straten van Madrid heeft men reeds drie personen gevonden, die van honger en kou waren omgekomen. Ziekenhuizen en liefdadige instellingen zijn overvuld met hulpbehoevenden.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 5