Eilanden. Zaterdag 20 Maart 1000. 24stc Jaargang N°. 1434. 2 A n tirevo lu tion air voor «Ir Cll Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Drie Eiiaden. SOMMELSDIJK. Alle stasfefeeai voor «Se Sledaclse bestemd, Advertenties en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. «I #:i| Officieel ttedeelfle. ESlnaenlaad. Buitenland. Plaatselijk ftleuwa. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmniers 5 Cent. UITGEVER Telefoon ItdercoBna. Ao. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Kostelooze inenting BURGEMEESTER en WETHOUDER8 der Ge- meerite Soinnielsdijk maken bekend dat op Don derdag ;2ö Maart a 3. des 's nam. 2 uur, de gele genheid zal zijn opengesteld totkostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zichdaartoe in het gemeentehuis aanmelden- Sommelsdfjk den 19 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, W. VAN BEEK. DE GRAAFF. Visscherij. De staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, Gezien het besluit van Ged. Staten van 9 Maart 1909, no. 3; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1867 (Staatsblad 110. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gtd. Staten is bepaald dat met wijziging van hun besluit van i5 Febr. t. v. No. 76 bekend gemaakt bij Provinciaal blad No. 18 van dit jaar de visscherij in de binnenwateren waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn geslo ten van 31 Maart aanstaande tot en met den 3isten Mei daaraanvolgende, blijvende de ove rige bepalingen van dit besluit overanrteid. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. 's Gravenhage I Maart 1909. De Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin voornoemd, (Get.) PATIJN. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Oolt- gensplaat, den 13 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. De bEijde verwachting. Is de »rel.« goed ingelicht, dan is het tijdstip van de rervulling der blijde ver wachting zeer aanstaande. Te oordeeien naar verschillende maatregelen, kan elk oogenbhk de tijding van het heuglijk feit ons bereiken. Belangrijk» datums. 23 Maart: ter visieligging en veikrijg- baarstelling der kiezerslijst en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 Aprilgele genheid tot reclame. Tot 21 Aprilter visieligging en ver- kriigbaatsielhng der reclames. Voor 15 Meidefinitieve vaststelling der kiezerslijst. Autirev. Partij-dag. Men seint uit Utrecht Onder Voorzitterschap van J. H. de Waal Malefijt werd heden in Irene de aange kondigde partij-dag gehouden. De verga dering was matig bezocht Vermoedelijk zal de middag- en avond bijeenkomsten beter bezocht zijn, vooral ook met het oog op de weersgesteldheid. De Voorzitter opende de vergadering met gebed na gelezen te hebben Psaltn 99 en nadat gezongen was Psalm 86 5, waarna hij in een korte openingsrede den aanwezigen hartelijk welkom heette en de beteekenis van dezen partijdag in het licht stelde met het oog op de electorale worsteling dezen zomer. In de morgenvergadering werden onder staande telegrammen verzonden Aan H. M. de Koningin »De vergadering van Antirevolutionai ren in de provincie Utrecht, op hun partijdag in Irene bijeen, biedt Uwe Majesteit hare eerbiedige hulde en bidt U Gods onmisbaren zegen toe. De Waal Malefijt, voorz.i Aan Dr. A Kuyper, Den Haag. »De Antirevolutionaire Partij in de provincie Utrecht op haren partijdag in Irene bijeen, erkent met dank aan God alles wat door u voor ons land en volk is gedaan, bidt u bij het klimmen uwer jaren Gods onmisbaren zegen toe en spreekt als haar vurige wensch uit, dat het u gegeven moge zijn nog tal van jaren ons volk te leiden en voor te gaan in de erkenning van dea Christus als onzen Koning. De Waal Malefijt, voorz.c Aan Minister Heemskerk, Den Haag »De Antirevolutionaire Partij in de provincie Utrecht op haren parijdag in Irene bijeen, bidt u Gods genade en wijsheid toe, om het gewichtige ambt, dat u bekleedt, te vervullen tot Zijne eer en tot zegen van ons volk. De Waal Malefijt, voorz.t In de middagvergadering gaf de voorzitter het woord aan het Tweede Kamerlid voor Ede, Jhr. S. van Citters, van 's Gravenhage, die spreken zou over >Ons tarief vooral in verband met onzen nationalen arbeid. In de avondbijeenkomst die met gebed en psalmgezang geopend werd, werd voor lezing gedaan van de respectieve telegram men, die in antwoord waren ingekomen op de telegrammen, die des middags waren afgezonden. Van H. M. de Koningin: Hare Majesteit draagt mij op de vergadering van Antirevolutionairen in de provincie Utrecht HoogstDerzelver op rechten dank over te brengen voor aan geboden betuiging van hulde. Adjudant van dienst VAN HOOGSTRATEN. Van Minister Heemsberk Mijn hartelijken dauk voor Uw vrien delijk telegram en zegenbede. Moge Gods zegen op uw werk rusten. HEEMSKERK. Van Dr. A. Kuyper: Telegram te laat in handen gekomen om nog bij tijds te antwoorden. Toch behoefte mijn hartelijken dank voor te betuigen. Wicne ons streven ook ir de provincie Utrecht steeds in kracht Utrecht was van ouds een bolwerk voor de zaak onzes Heeren, Blijke het dit ook ditmaal te zijn bij de stembusworsteling, die op til is. KUYPER. Met applaus werd het voorlezen dezer telegrammen begroet. Daarna leidde de heer De Waal Malefijt, prof. mr. P. A. Diepenhorst bij de verga dering in, die zou spreken over y-Sociale verzekering in verband met ons anti-rev, beginsel. Van de gelegenheid tot gedacbtenwisseling werd gebruik gemaakt door de heeren De Ligt, Frijling en De Waal Malefijt, waarna deze avondvergadering en dus ook de partijdag met dankgebed door ds. Buitenhuis uit Vreeswijk gesloten werd. FRANKRIJK. Het is nu mis in Parijsimmers is de staking inderdaad algemeen geworden. Hoeveel hinder de strike der telegra fisten veroorzaakt, kan o.a. hieruit blijken dat terwijl te Parijs in den regel 100,000 telegrammen daags worden verzonden, er Dinsdag slechts 12.000 zijn overgeseind. Bjj de post was het dien dag al oven slecht gesteld. Twee kantoren te Parijs moesten gesloten blijven, omdat geen enkele ambtenaar was verschenen op andere kantoren moest met halve kracht worden gewerkt. Men zegt dat wel drie millioen brieven op hun verzanding en bestelling wachten Sinds hebben ook de brievenbestellers zich bij de staking aangesloten, terwijl de vakvereeniging der lijn-arbeiders zich met de ^takers solidair heeft verklaard. En Woensdag verklaarden ook de telefo nisten in Parjjs ziek voor de verdrukte of „beledigde" partij. Alzoo geen telefonisch verkeer meer, zoomin com munaal als intercommunaal. (Zie telegrammen) De Balkan Crisis. Oostenrijk is nu klaar voor den oorlog; in Servië maakt men nog in der haast zijn laatste toebereidselenmaar nóg mag men hopen, hoe hoog de spanning ook gestegen zij, dat de vreeaelijke oorlogsjammer zal worden afgewend. Te Weenen zijn alle troepen geconsig neerd, onder bevel zich gereed te houden om op hst eerste sein te vertrekken. De officieren en minderen met verlof zijn naar hun garnizoen teruggeroepen. Volgens gerucht moeten negen leger corpsen reeds gemobiliseerd zijn, maar de Weener bladen mogen daar niet over spreken. Ook is er gisteren te Weenen een station voor draadlooze telegrafie opgericht, om rechtstreeks met Berlijn te kunnen seinen. Naar gemeld wordt de Weener pers staat nu onder censuurzijn al Dinsdag 400 beambten van de Weensche tram voor den dienst te velde opgeroepen. Ook vele studenten hebben al oproepingen gekregen. Er wordt echter in de oproeping niet van mobilisatie, maar van oefeningen voor oabepaalden tijd gerept. Dan wordt uit Boedapest aan de „Frankf. Ztg." gemeld dat men het ijs in de Donau bij Baja door middel van dynamiet zal laten springen, om ruim baan te maken voor de zes Oostenrijksche Donaumonitors, twee patrouillen drie benzinebooten, die geheel uitgerust naar Peterwardein ofSemlin gezonden worden. Uit Belgrado verneemt men niet anders, dan dat de opgewondenheid er zeer toe neemt, het agio snel stijgt en op bet ministerie van oorlog groote bedrijvigheid heerscht. Gelukkig heeft eehler de diplo matie haar laatste woord nog niet ge sproken. Sommelsdijk. Dinsdag 1.1. werd het 5-jarig zocmije van A. v. d Gijze uit de Nieuwstraat alhier, door een meisje omver geworpen juist toen de vuilniskar voorbij reed. Her, kind kwam met beide voeten onder het wiel, waardoor de klompen wer den verbrijzeld en deze lichaamsdeelen werden gekneusd, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zou de Lente in aantocht wezen. He denmorgen werden onder deze gemeente drie .ooievaars gezien. ftliddeihai lïis. Bij Publicatie is bekend gemaakt, dat de gelegenheid tot inschrijving voor de ambachtschool van af beden tot 15 April is opengesteld. Eiken werkdag van 8 12 en van 11/i5 uur en Zater dags van 8 12 uur, aan de school te Middelharnis, waar verdere inlichtingen wor den verstrekt. De nieuwe cursus begint 3 Mei a.s. Onderwijs word gegeven in tim meren, meubel-, schilder- en smidsvak (Zie verder aanplakbord). Dinsdag had de vrouw van A. R. het ongeluk in haar woning over een kleedje te vallen. Na geneeskundige hulp te heb ben ingeroeren bleek dat haar pols was gekneusd. De schoenmakersknecht J. C. Dale had Maandag het ongeluk met zijn werk zaamheden zijn hand zoodanig te bezeeren dat hij zich genoodzaakt zag zich onder geheeskundige hulp te stellen. Stad aan 't Haringvliet. In de Dins dag jl. gehouden vergadering van de Boeren Leenbank is besloten voortaan alle leden die ter algemeene vergadering op komen, een presentiegeld van 15 cent te verleenen. De bouwknecht van J. B., M. Trom mel, had het ongeluk van eeD paard zoodanig een klap tegen den voet te krijgeD, dat medische hulp noodzakelijk kleek. Door den gemeenteraad is in de vergadering van 17 dezer definitief besloten, achter het petroleumhuis een arrestanten lokaal te bouwen. Door den Raad zijn bereids tot leden der Stembureaux voor den Gemeenteraad benoemd de heeren A. Braber Pz,, I. Scher- penisse en tot 3de lid de heer J. Koert en voor de Tweede Kamer de heeren De Ruiter en A. J. Braber, terwijl de Burge meester van beide stembureaux voorzitter zijn zal. R. T dekknecht op de Bommelsche boot, had het ongeluk zijn hand zoodanig onder het werk te bezeeren, dat de genees kundige constateeren moest, dat hij een tijd lang niet zal kunnen werken. Gelukkig voor hem, dat hij in de Onge vallenwet is. Definitief is door den Raad besloten de kleine steentjes tusschen de groote straat keien en de goot nog dit jaar te doen ver nieuwen. Den Rommel. Dinsdagmorgen werd met een sleepboot een schip de haven binnengebracht dat op weg hierheen de mast over boord had gezeild. Persoonlijke ongelukken waren er niet bij voorgekomen. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de ingezetenen dezer gemeente voor Zater dagavond 8 uur bij den Burgemeester aan gifte kunnen doen of zij bij een eventueel op te richten spreekcel aangesloten willen zijn. Ter secretarie zijn kosteloos verkrijg baar blanco verzoekschriften ter bekoming van Jacht- en Vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der Visscherij met een vischtuig voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a.s., en eindigende 30 Juni 1910. Aan een en denzelfden persoon kunnen meerdere kleine vischakten worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend dat op Woensdag den 24 Maart des nam. 2 uur in de openb. lagere school no. 1 en op Zaterdag den 27 Maart des nam. 2 uur in de openbare lagere school no. 2. gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inentÏDg en her- inenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden. QoHgensplaat. Door de Anti-Rev. Kiesvereeniging alhier werd in hare jongste ledenvergadering besloten een afgevaardigde te zenden Daar de op 22 April a.s. te Utrecht te houden Deputatenvergadering.Als primus werd hiervoor gekozen den heer W. J. Donkersloot Lz. en als secundus den Wel Ew.Heer Ds. C. Dekker. Oud© Tong©. Wegens reparatie is fairbank no. I gesloten en wordt thans ge bruik gemaakt van fairbank no. II. De milicien E, M. Kanters is tegen 26 Maart a.s. voor herhalingsoefeningen opgeroepen, Nieuwe Tonge. Op Woensdag 24 Maart zal in het Gemeentehuis worden aanbesteed het rijden van grint voor het onderhoud der wegen van de gemeente. H. M, de Koningin schonk f25 aan M. Schilperoord alhier wegens ondersteuning voor zijn zieke dochter. Elerkiugen. Kan worden gemeld, dat de loteling L. Bruggeman van hier Dinsdag jl. in Den Haag officieel voor den Milit. Dienst is afgekeurd. Maandagavond a.s. zal de Antirev. Kiesv. alhier vergaderen in verband met de caanida&tstelling van een lid voor de Tweede Kamer. Melissant. De loteling C, Warnaer is door H H. Ged. Staten dezer provincie voor den dienst afgekeurd. Aan de beurt van oproeping is nu L. Overweel. De vorige week werd door den om roeper bekend gemaakt, dat een vreemdeling een portemonDaie met gouden knip en inhoudende f 11.50 was verloren. Ofschoon een flinke beiooning werd uitgeloofd aan den vinder is deze nog n-et verschenen. Door den landbouwer D. Soldaat onder deze gemeente, is aan Johs. Robijn ter gelegenheid dat deze gedurende 25 jaar als arbeider in zijn dienst was geweest, een zilveren horloge met ketting geschonkeD. Op Woensdag 24 Maart a.s. des nam. 2 uur zal ten huize van Dr. de Ridder gelegenheid worden gegeven, tot kostelooze koepokinenting. Siteücndaitt. A.s. 2e Pinksterdag hoopt de Zangvereeniging »Exelsior* alhier, een uitstapje te doen naar Lekkerkerk, tegelijk met de Muziekvereeniging »de Hoop* welke aldaar aan het concours zal mede doen, Alhier circuleert een lijst om de Rijks veerboot ^Haringvliet* welke door de komst der tram zou vervallen, toch in dienst te kunnen houden. De milicien M. Kooijman dezer gemeente is opgeroepen naar Den Haag, teneinde aldaar een herkeuring te ondergaan. De visscherij in de binnenwateren, waaronder ook begrepen de wateren, door sluizen afgesloten, zal op 31 Maart a.s. tot en met 31 Mei d.a.v. gesloten zijn. Goedereede. De milicien Jan de Keizer der lichting 1909 is voor HH. Gedeputeerde Staten afgekeurd voor den militairen dienst. Op Woensdag 24 Maart a.s. des vm. 11,30 ure bestaat in de Gemeentelijke Bewaarschool alhier de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie. Ouddorp.* Kostelooze inenting en her- inenting in den »üostdijk* op Dinsdag 23 Maart a s. 's nam. 4 uur. Als dekknecht op het politievaartuig der Zeeuwsche stroomen, is geplaatst J. Vis ser van hier. Deze week zijn hier nog tal van wilde zwanen overgekomen. Het is zeer zeldzaam, dat die hier in deze streek worden gezien, De koopman J, Wanrave had jl. Don derdag het ongeluk, dat zijn kar achterover wipte doordat de strengen van het tuig bra ken. Met belangrijke schade aan zijn koop waar moest hij zijn tocht voortzetten. Nieuwe methode van grondbewerking Daar vele landbouwers of grondeigenaars hun bodem verbeteien door haar om t« f I

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3