Zn. s" ¥®®i* tie KuidhollanilNelie est Zeenwsche Eilanden. I Woensdag 17 Maart 1909. 24sle Jaargang N°. 1433. A ntirevohi Orgaan 1 fjj i IN HOC SIGNO VINCES Mzn. nis, T. BOEKHOVEN, larnis. H 2120 SOMMJELSDIJK. Officieel Gedeelte. C_^> ■"irj" - 1 V |es voor: UJÜi tOllLO- psrlngen. iekeuze mteerd. |ts,75 cts OGISTEN 1BAM. filer In lis verkrijg- Immeladijk; P. DE 1EL to Oolt- te Onddorp hsf== T. ichillende civieleu 2168 n. i, Paar- itingen-, i huis. nnen en 007. he Beurzen ken ten ten )Ct. irie jCt. 4« V, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. So. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Alle stukken voos- «3e i&eilactie bestemdl, Advertentiën esa ver«iere Idministratie franco loc Se Keilden aan den Uitgever. sf= Een offer icaard geweest. Mr. J. Limburg heeft het in een artikel in De Gids, waarvan de N. R. Ct. van '1 Maart een gedeelte over neemt, over den overgang naar de democratie. Dat citaat zelf levert voor't betoog, alsof we den overgang naar een nieu wen politieleen toestand, naar een nieuwe partijgroepeering, zoetjes aan beleven, weinig houvast. Merkwaardig slechts is deze uiting van den Vrijz Dem schrijver: Maar voor het verwezenlijken vaneen krachtige de.nocratische Siaai kunde over de geheele lime is zij (nl, de meerder heid) ongeschikt gebleken en een her haling van een pro f als in 1905 is genomen, moge der democratie in haar eigen belang bespaard blij en. Zooveel woorden, zooveel aanklach ten tegen de stembus van 1905. Ie. De meerderheid van Links bleek ongeschikt voor een krachtige democratische politiek. 2e. De meerderheid van Links moet en moge nu verdwijnen in haar eigen belangen krachtiger dient ze te worden. 3e. Het samengaan met Oud-Libe ralen was een verderf der demo cratie. 4e. Het stembusgebulder sweg met dr. Kuyper« heeft voor Laud en Volk geen liberale victorie ge bracht maar achteruitgang, zoo danig, dat de kiezers blij waren, dat het Kabinet heenging En 't Kabinet zelt was ook verheugd, dat het zich van een ondraaglijken last ontslaan kon. 5e. Het 52 48 hi-ha ho heeft zich vreeseliik gewroken op het libe raal partijleven want riog voor de tijd om was moest een Hechts Kabinet optreden, om de teugels over te nemen. 6e. In haar eigen belang mag zoo'n »52 48« in 1909 niet geboren worden, want dan zakt 't libera lisme nog dieper in't moeras en de werkman wordt nog erger 't slachtoffer van liberaal stembus- geschetter. Deelt niet op die zinsnede wilden we letten. Op deze slechtsDe vrijhandel is den Nederlandschen vrijzinnige, hij zij Vrij zinnig-Democraat of Oud Libe raal, ten allen tijde een offer waard geweest. De Oud-Liberalen worden weer als in 1905 gelokt. Nu niet mettegen dr. Kuyper! maar: tegen protectie. En zoo krijgen ive dus als Links het wint weer dezelfde narigheid als voor heen Oud-Liberalen in bond met de Democraten Hoe vreemd Mr. Limburg Waar schuwt eerst voor de Oud-Liberalen als een verderf der democratieen hij haalt ze weer naar zich toe, door de protectie ze voor to houden als een gemeenschappelijk vijand. En zoo wordt 's Lands belang opgeofferd evenals in 1905. Noch vrijhandelaarnoch pro tectionist. Hoe denken de Socialisten over Protectie en over Vrijhandel 1 Lees dit citaat uit Het Volk van 4 Maart Er is verschil in graad en mate, maar geen verschil in beginsel tusschen den dogmatischen vrijhandelaar en den pro- i. tectionist. Daarom is de sociaal democraat noch vrijhandelaar noch protectionist in beginsel hij vraagt alleen bij elk voor komend geval, welk gevolg staats-inmen- ging of onthouding zal hebben voor de arbeidersklasse. De Socialist beschouwt dus Vrij handel en Protectie als twee begin selen. die in de praktijk op hetzelfde neerkomen En hij heeft gelijk. De Vrijhandelaar haalt met alle genoegen de Protectie in top, als 't maar in zijn kraam te pas komt. Minister Roell haalde 4 millioen meer uit de invoerrechten. Minister Pierson trachtte er nog een paar millioen meer uit te halen. Minister Fok gaf geld uit de schat kist om in Suriname de bacove-cultuur er bovenop te brengen. Dezelfde Minister, en hij werd door allerlei Liberalen gesteund, gaf geld uit de schatkist om een ontredderde sStoomvaartmaatschappij op Braziliëa te helpen. Dezelfde Minister diende hoogere invoerrechten in voor Indië. Ergo: De Vrijhandelaars sollen met het woord Vrijhandelmaar ze ver- hoogen de invoerrechten of nemen geld uit 's Lands schatkist om anderen te beschermen in hun Landbouw of Scheepvaart. Toils- ess ILia58«IS>oaiw. CYCLAMEN NA DEN BLOEI. Krul at de bloei geëindigd is, begint de cyclamen te rusten. Hoewel de kweeker meestal de uitge bloeide planten, als ze wat oud worden, wegwerpt en de oude knollen niet meer waard aclit verder te kweeken, kunnen de liefhebbers ze verscheidene jaren bewaren en tot bloei brengen. Om dit te bereiken moet men ze op de volgende wijze behandelen. De uitgebloeide cyclamens worden langzamerhand minder begoten, waardoor ze gaandeweg afsterven. In Juni zijn de knollen ontbladerd en men doet het best ze dan op een beschaduwde piek in den tuin te zetten. Hier laat men ze rustig staan; doch, wijl de wortels niet geheel afsterven, maar in leven blijven, moet men ze af en toe een weinig begieten ten einde te voorkomen dat de aarde geheel uitdroogt. Tegen het begiu van den regentijd, in Sep tember, beginnen- de knollen weder teekenen van ieven te gevenzij worden dan voor den dag gebaald en in een mengsel van gelijke deelen broei- en blad- of heideaarde, goed met zand vermengd, opgeplant, voor een venster met morgenzon gezet en gelijkmatig begoten. Ziedaar, wat ons het Handboek tot het kweeken van Planten in de Kamer door E. Th. Witte vertelt inzake de gestelde vraag. BESPUIT UWE VRUCHTBOOMEN MET BORDEAUXSCHE PAP Dit roept Prof. J. Ritsema Bos te Wagenlngen onze oofboomkweekers en vruchtenteelers tbans weer toe. Ongeveer 14 dagen voor de knoppen van appel- en pereboomen in 't voorjaar open gaan, moet de bespuiting plaats hebben. De bespuiting is een uitnemende voorzorgmaatregel. Bordeauxsche pap is wel geen middel tegen alle kwalen. Maar toch helpt 't zeer de schurftziekte bestrijden en monillia-ziekte en sommige blad- ziekten. Denkt er dus aan en komt niet te laat. Twee weken vóór 't opengnan der knoppen is de beste tijd. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt ais de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 277. Wanneer moet men vruchtboomen met Bordeauxscbe pap bespuiten 7 278. Heeft bloed bemestingswaarde 279. Is bet schadelijk voor gehalte, Chilisal- peter lang (bv. 2 maanden) te bewaren. 280. Kan Amm. Super, nu reeds worden gezaaid op land voor suikerbieten. Antwoorden en medede,dingen. 273. Vroeg gezaaide tarwe meer last van vorst dan iaat gezaaide. Ja. Da's de laatste winters al meer gebeurd. Of 'trast opgaat, weet ik Diet. 274. Grondnoten Dat zijn olienoten of ape- noten. Ze heeten grondnaion, omdat ae peulen, waarin ze groeien, zich bij 't rijpen in den grond buigen. 275. Uitgebloeide cyclamen behandelen? Zie opstelletje. 276. Wanneer aardbeiplanten afsnijden We zulien daaromtrent eens iets gewaar zien te worden en dan 't antwoord geven in 't volgend nummer. S3 EDIXX' I.RIXCö aan de voorschriften der wet, betrekkelijk het vieren der Zon- en Feestdagen. BURGEMEE3TER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk herinneren de ingeze tenen aan de Wet van den laten Maart 1815 Staatsblad No. 21, die van den volgenden inhoud is Wjj WILLEM, bij de gratie Gods, Prins van Oranje Nassau, Souverein Vorst der Vereeuigde Nederlanden enz., eDz., enz. Aan alle degene, die deze zullen zien of hooren lezen, salutdoen te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stelden, de plichtmatige viering van den dag des Heeren andere dagen den open bare Cristelijke godsdienst toegewijd, door een parige en voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden, algemeen werkende maatregelen te verzekeren Zoo is het, dat Wij den Raad van State ge hoord en met gemeen overleg der Staten Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: le. Dat op Zondagen en op zoodanige gods dienstige feestdagen, als door de kerkgenootschap pen van den Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geane beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke den godsdienst zouden kuunen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de Plaatselijke Regeeriug daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2e. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geoue koopwaren hoegenaamd op de marken, straten ot openbare plaatsen, zul len mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet. zullen mogen uitstallen noch met opene deuren ver- koopen. 3e. Dat gedurende den tijd, voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren der her bergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezeive binnen den besloten kriDg der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelfden iyd, geeuerbande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4e. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, con- cerien en harddraverijen, op de Zondagen en algeineene feestdagen zullen gedoogd worden; zullende het aan de plaalselijke besturen worden vrijgelaten hieromtrent een uitzondering toe te staan, mils niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5e. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke beweging en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot den openbare eeredienst bestemd en in het algemeen alles wat denzelven zoude kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden. Ge. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van persoon en om standigheden, zullen gestraft worden met eene boete van ten hoogste vijf en twintig guldenof met eene hechtenis van ten hoogste drie dagen voor de overtreding die buiten staat mochten zijn deze boete te betalen. 7e. Dat bij een tweede overtreding de boete of strat zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen ver beurd verklaard en de herberge of andere publieke plaatsen voor óéne maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige Provinciale of Plaatselijke reglement en inrichtingen zullen wor den gehouden voor vervallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïsereerd, en dat een genoegzaam aantal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onderscheidene Provinciën of Landschappen ingevolge art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om dezelfde alomme te doen publiceeren affigeereD, en van de predik stoelen der onderscheide Christlijke kerkgenoot schappen te doen aflezer. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministeri- eele departementen en andere autoriteiten, justi- cicren en officieren, wien zulk aangaat, aan de nauwkeurige uitvoering de hand zullen houden zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven te '3-GRAVENHAGE, den lsten Maart des jaars 1815, het tweede van Onze Re geering. (Geteekeud) WILLEM, Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (Geteekend) A. R. FALCK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS voor noemd vertrouwen, dat ieder ingezetene zal me dewerken tot de naleving van de voorschreven wetsbepaling, en daardoor de handhaving zal ver gemakkelijken. Sommelsdijk, den 11 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Bekendmaking. Het bestuur van den polder „Het Oudeland van Middelharnis" maakt bekend dat de rekening voor 1908 en de begrooting voor 1909 gedurende 14 dagen vanaf 15 dezer ter inzage van ingelanden zijn nedergelegd ten kantore van den Secretaris. Middelharnis, 13 Maart 1909. De Voorzitter, De Secretaris, J. C. VAN OOSTENDE. NIJGH. SgiiïïciiSami SERVIË. De pessimisten zijn met de officieele Servische nota nog allerminst in een hoek gedrongen Zoo verneemt de Berlijnsche Post uit Pelersburg, dat de leger-administratie met koortsachtige haast aan het werk is voor oorlogs-toebereideelen, en dat men ook aan de Oostenrjjkseh-Rnssisehe grens toebereidselen maakt tot den oorlog. En dan wordt uit Weenen weer bericht, dat er in de laa'ste dagen druk is gecon fereerd, over de Balkan crisis. Aartsher tog Frans Ferdinand heeft twee uur lang met Aehrenthal gesproken, en op het ministerie van oorlog heeft een conferentie plaats gehad van alle commandeerende generaals. Na zegt dat als het al waar is nog niet veel, maar toch, ook te Belgrado ziet men, ondanks de vredelievende ver klaringen der Servische regeering, niet met vertrouwen de toekomst tegen, maar rekent nog altijd op de mogelijkheid van een oorlog. Ook houdt men een opstand voor niet onmogelijk, als de regeering daar niet spoedig maatregelen tegen neemr. Alles saamgenomen, is het gevaar voor een conflict nog allerminst afgewend. Oostenrijk wil, dat Servië rechtstreeks te Weenen een atdoend antwoord geeft en niet de zaak overlaat aan de Mogend heden, die er niets meer mee te maken hebben. PlaatselUK Jtfleutrs. Sommelsdijk. Door de Gebroeders Gouswaart alhier zijn uit deze gemeente niet minder dan 70 arbeiders aangenomen tot het planten van riet op de Stellendam- sche slikken, terwijl aan de tramlijn ook weder tieu arbeiders zijn aangenomen. Zeker een goeden uitkomst in deze schralen tijd. Middelharnis. Den heer A. v. Zielst is benoemd tot onbezoldigd Rijksveldwach ter. Door J, Wijnhof is onderhands ge kocht het huis van P. Boeter op het Vingerling om dit in te richten voor woon huis met timmermanswinkel. Door de Centr, Antirev. Kiesvereeniging is tot Candidaat van dit district gesteld ons statenlid de heer H. C. Vegtel te 's-Hage. Dat er armoede geleden word met deze langdurigen winter diene als bewijs dat er j.l. Zaterdag een oude man een korsje brood opraapte van de straat afveegde en opat. Een voorbijganger dit ziende vroeg waarom hij dit deed en kreeg ten antwoord, dat hij en zijn vrouw in geen twee dagen niets hadden gehad. Met medelijden vervuld gaf de persoon de man f 2.50 om eien te koopen. Moge degene die rijkelijk met aard sche goederen bedeeld zijn de nood van behoeftigen helpen leénigen. Stad aan 't Haringvliet. In de op Donderdag 11 Maart 1909 gehouden ver gadering der Antir. Kiesvereeniging »Nederl. en Oranje® is tot afgevaardigde naar de Deputaten vergadering op 22 April te Ut recht te houden benoemd den heer C. J, Sterk en tot secundus de heer L Keijzer Sr. Door den Rentmeester der Am bachtsheerlijkheid is vergunning verleend om een huis te laten bouwen door D. Vroeg- indeweij aan den Molendijk, en wel op het sluk dijk-weiland tusschen den molen en de woning van A. Braber Jz. In de vergadering van de Commissie tot wering van Schoolverzuim zijn tot Voorzitter en Secretaris benoemd de heeren W. v. Ettinger en Joh. v. d. Sterre. Terwijl de werkman H. v. d. Gijze aan den arbeid was, had hij het ongeluk zijn arm zoodanig te bezeeren dat genees- I kundige hulp moest worden ingeroepen. Aan een 5 tal personen is bereids kennis gegeven dat zij voorloopig niet voor plaatsing op de kiezerslijst 1909/1910 in aanmerking komen. Den Bommel. Ter algemeene kennis is gebracht dat de verlofgangers van de verschillende lichtingen voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen. Uit deze gemeente zullen er eenige personen naar Amerika vertrekken tot ver betering hunner positie. De visscherij in de binnenwateren, waaronder ook zijn begrepen wateren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van 3 x Maart a s. tot 31 Mei daaraanvolgende. Zondag isdoor eenige jongens bij W. v. N., die afwezig was, een ruit met sneeuwballen ingeworpen. Daarna is men door het gat aan 't gooien gegaan, waardoor spoedig eene groote hoeveelheid sneeuw in het huis aanwezig was. Door bakker Van Nierop is ter ge meente-secretarie ken nis gegeven dat hij een valsch geldstuk had ontvangen. Naar men verneemt zijn er hier verscheidene valsche geldstukjes in omloop. De loteling der lichting 1909 L. Wes- dijk, die te Dordrecht voor de Zeemilitie werd afgekeurd, zal zich naar 's Gravenhage moeten begeven, teneinde voor Gedepu teerde Staten gekeurd te worden. Oude Tonge. Het huis van de erven de wed. L. Groenendijk alhier is afgeslagen door dhr. J. A. Vreeswijk voor de som van f 3750. De milicien S. C. de Haas van Dorsser is in zijn garnizoen ongeschikt ver klaard voor den dienst. De zeemilicien J. v. d. Vliet is tegen 27 April a.s. opgeroepen voor herhalings oefeningen. Ter algemeene kennis is gebracht dat de visscherij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van 31 Maart a.s. tot en met 31 Mei a.s. Dirksland. Voor de nuttige handwerken te 's Gravenhage zijn van hier geslaagd de dames M. J. Penning en J. de Groot. Een vrachtrijder van elders had Maan dag door het schrikken van het paard, het ongeluk, dat hij met wagen en paard omver viel. Gelukkig liep het zonder materieële schade voor den voerman af. Ilerkingen. Heden Dinsdag 16 Maart is de loteling L, Bruggeman van hier naar 's-Gravenhage vertrokken ten einde eene herkeuring te ondergaan. Het kohier No 1 der Personeele Belasting is den 8sten Maart j.l. den Rijksontvanger te Middelharnis ter invor dering ter hand gesteld. Stellendam.** De milicien B. van de Ree der lichting 1908 is voor de Nat. Militie afgekeurd. De miliciens H. Brinkman en M. Kooijman dezer gemeente der lichting 1909 zijn bij de Zeemilitie ingedeeld. «üoedereede. Tengevolge van de onge schiktheid voor den militairen dienst van den loteling L. Troost is aan de beurt tot nadere oproeping de loteling Jan van der Laan. Door enkele landbouwers alhier zijn op eigen risico door middel van de motor schuit op Rotterdam eene partij ajuin scheeps gedaan naar die gemeente. Ouddorp De milicien H. van Hoven der lichting 1909, welke in dienst is af gekeurd, is tot nader onderzoek voor HH. Ged. Staten opgeroepen. Aan de oproeping tot deelname aan de Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht hebben zich alhier een 15 tal personen aangemeld. rp J-v-.-J¥- -r—1 - - - 'ijl V-_

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1