Woensdag 3] Maart 1909. 34sle Jaargang NM. 1439. voor de Xüidliollnndsclie en Zeeuwschc Eilanden, Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES f T. BOEKHOVEN. Tuin- en {Landbouw. ""*3 'S - - C -• r- mt,t' eze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poat 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercom™. Mo. 3. Advertentiën 10 cent per regel en s/i maal. Iteeiamsa per regel. */i maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en -/s. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 60 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. .%ile stukken voor «Se Heitaetie Siestemö, kdverlenliën esi verdere Administratie tramm toe fe y.eaitle^ nes» tlig»,ever. I 1 Centrale Antlrey. Kiesyereemging op Flattee. Den 25 Febr. jl, werd op de Zuster- centrale van Schouwen en Duiveland, gehouden te Zierikzee, deheerVegtel met eenparige stemmen gecandideerd. De plaatselijke kiesvereenigingen daar, zullen nu nog, naar 't reglement, daar over vergaderen. Op den weg van de Flakkeesche Centrale ligt 't dus ook, zoo spoedig mogelijk bijeen te komen de datum zal binnen enkele dagen aan de kiesv. worden opgegeven met de Agenda. God zegene onze eenparige actie, aldus eindigde 'tschrij ven uitZierikzee. En dat is ook de béde van Flakkee. Hoopvol gaan we den strijd tege moet om 't Roer van Staat te houden in handen van ons Rechtsch Kabinet, maar gesterkt door een krachtige meerderheid in de Tweede Kamer. Rechts richt u Voorwaarts naar de victorie, zoo 't Hem behage Namens de Centrale, J. v. d. WAAL, Secretaris hel- in Daar gingen er weer naar Duitsch- land. i Dinsdag 13 Februari jl. vergaderde te 's Hage de Vereeniging van Neder- landsche Arbeidsbeurzen. Een Arbeidsbeurs is een vereeniging, die werkloozen aan werk helpt. Wat lazen we nu over de werkzaam heden dier Beurzen in 't Ver Hag Dit bv. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel om een bijdrage in de onkosten te vragen in de eerste plaats van den Staat en de groote Gemeenten voor de oprichting van een Comité voor Nederland- sche werkzoekenden in het Ruhr- gebied. Kr schijnen dus ontelbaar «werk zoekende Nederlanders® in Duitsch- lands mijnen geplaatst te kunnen wor den die hun eigen Vaderland in kommer en ellende moeten verlaten. Tweede bericht: Dank zij 't optreden van den heer V. d. Wolf werden 398 arbeidersgezinnen te Amsterdam, vormende 1100 personen, in Duitïchland geplaatst en daardoor voor broodsgebrek bewaard. Voor broodsgebrek bewaard en dus naar Duitschland. 't Stroomt al naar Duitschland, naar 't Land der protectie, der hooge invoerrechten. Waarom sturen die Arbeidsbeurzen de slachtoffers van de werkeloosheid nooit naar Engeland, waar ook Vrijhandel heerscht? Wel naar Duitschland, niet naar Engeland. Omdat in Engeland de wèrkeloosheid ten berge gestegen is. Dat land is er radeloos. Wat domme heeren toch, die be stuurders der ArbeidsbeurzenAlles is in Duitschland duurder dan bij ons. 't Vleesch, 't spek, 't vet, 't meel, de suiker, en alles en nog wat; althans volgens de prijslijsten, die zoo en dan in kranten staan. En toch de werkloozen worden naar Duitschland gestuurd. Domme lui toch, die bestuurders. jniet waar i Ge gli m lach t, 1 ezer! en ge h ebt gel ij k Wat baat goedkoopte, als je geen ent verdient. En dat is de groote fout van het rij hand dl stelsel Dit kan, voor wie \erk heeft soms göedkooper doen le- ^n; makr bet wijst geen weg aan om de werkeloozen aan brood te pendit doet de protectie Duitschland. En Vrijhandel èn protectie hebben beide hun voor en tegen. Maar geze gend stelsel, dat een werkelooze werk verschaft, want ontvangt hij dit niet dan kan hij en moet hij wel met Badelock in den Gijsbrecht zeggen Vaarwel, mijn Vaderland, gij plaagt [mij al te zeer. Ik ga naar vrijer stand, gij ziet mij [nimmermeer. Die dr. Kuyper ivas toch een flink man. Ah! de antithese! denkt ge. Mis! Neen. We laten eens een Hoofd der Openbare School spreken. Te Amster dam. Een Oud-Liberaal, die met mr. Blookermet jhr. mr. Smissaertmet luit. kolenel Bosboom een Bondsver gadering van Oud-Liberalen georga niseerd had te Amsterdam. Dat hoofd, de heer Zernicke zeide over de School- zaken en de door Dr. Kuyper verhoog de subsidies dit Zijn er nogonverzoenlijken, die den schoolstrijd prediken 1 Ja, nog wel enkelen, maar niet velen. Zelfs mr. van Houten legt er zich bij neer en gruwt er van. Ook hij gruwt er van, maar niet met de grimmigheid van dien ouden Staatsman, want Want, en nu komt het: hij ziet vierderlei voordeelen Ten Eerste is 't bijzonder onderwijs uitermate verbeterd vergeleken bij vroe ger. Ten Tweede is de Landsvrede er door bevorderd. Ten Derde is de politieke dampkring er door opgeklaard. Ten Vierde hebben de vrijzinnigen er ook voordeel van gehad. Dat zei, daar onder en tusschen Oud-Liberalen, een Schoolhoofd der Openbare School. Was die dr. Kuyper dan geen flink man, die dat alles zoo wrocht Hoe tevreden is die mynheey Zer nicke met dr. Kuyper. Tegen de front makers We zijn ook tevreden; maar nog niet voldaan. De rechtsgelijkheid is pas begonnen Dr. Jan Pieter Heije. Den eersten Maart 1908 was het 100 jaar gele den, dat Dr. Jan Pieter Heije werd geboren. Dit feit hoopt men in letterkundige en muzikale kringen te herdenken. Ziehier een paar liederen van zijn hand MET SMACHTEND HARTE. De zwaluw, door Gods hand gedragen, Drijft eilig door de hooge lucht, Gespoord door de onverwinbre zucht Naar heldrer hemel, zoeler dagen; Zij zweeft langs berg en oceaan Tot waar zij 't heilig Oost ziet blinken En wijkt ten rechten nog ten linken Van de eenmaal afgeperkte baan. Doe zóo ons harte naar U smachten, o HeerI geleid zóó onzen voet; OntBteek de zucht in ons gemoed Naar U, naar U alléén te trachten 1 Behoed ons, wandlend aan Uw hand, Van 'tafgebaande spoor te dwalen Tot dat we ons koestren in de stralen En gloed van 't Hemelsch Vaderland Uit „Te land en ter zee": HOUW EN TROUW. Een man, een Man een woord, een Woord. O fiksche leus van vroeger dagen: Nog klopt mijn hart mat sneller slagen, Wanneer mijn oor u klanken hoort Een man, een Man een woord, een Woord. Ddt was een zegel zonder breuk 1 Een handschritt, nooit nog valsch bevonden, Een vaste borgtogt, nooit geschonden, Een perkameDt in goeden reuk, Dat nooit een barst had of een kreuk I In Oost en West, in Zuid en Noord, Werd Holland om die leus geprezen Och 'k bid je laat het nog zoo wezen 't Zij steeds, als men van Neerland hoort Een man, een Man een woord, een Woord I Uit „Door velden en dreven" LENTELIED. De lucht is blauw, en groen het dal! Viooltjes bloeien overal En lelietjes van dalen; 't Is alles geur en fleur en kleur En glans en gloed en stralen. Wees blijde nu, gij treurend hart, Al heeft de lente lang gemaTd, Ze is dubbelschoon verschenen. Geef God, de Heer, nu dank en eer Uw winter ook vlood henen. ZWAVELZURE-AMMONIAK. Ammoniak is een verbinding, waarin stikstof voorkomt, 't Is zeer geneigd om met zuren nieuwe verbindingen te vormen. Deze noemt men ammo- niak-zouten. Alle ammoniakzouten bevatten dus stikstof. Zwavelzure-ammoaiak ,is al een zeer bekend stikstofzout. 't Is een nevenproduct vau vele lichtgasfabrieken en wordt' in den landbouw nog al heel vaak gebruikt jtot vermeerdering van den stibstofvoorraad in den bodem.En, het dient gezegd, er zijn veel landlui, die van zwavelzure ammoniak nog al mooie resultaten hadden, 't Is een heel aanbevelenswaardige stikstofmest. Maar direct opneembaar is bij niet.De planten kunnen er niet aanstonds na 't uitstrooien van profiteeren zooals dit bij chilisalpeter het geval is. Alleam- mouiakzouten en dus ook zwavelzure ammoniak moeten vbbr de planten er wat aan hebben, omge zet worden in salpeterzure zouten. Bij deze om zetting spelen de salpeterzuur-gistingsbacteriën een uiterst gewichtige rol. Zoodat het zich licht begrijpen laat, hoe in een bodem, die voor de bedoelde bacteriën niet heel gunstig is, van de omzetting van zwavelzuren ammoniak niet veel komt en er daar dus ook niet veel resultaten worden gezien van eene bemestiDgmet zw. amm. Langdurige koude in 't voorjaar is ook heel kwaad voor 't leven en werken der genoemde bacteriën. "Veel kou weinig salpetervoming en weinig resultaat van zwavelzuren ammoniak. Nietwaar, het laat zich lioht begrijpen, hoe wij, om de genoemde redenen, bij 't kiezen van een stibstoflioudende meststof aan chilisalpeter de voorkeur geven boven zw. amm. Bovendien heb ben tal van bemestingsproeven ons geleerd, dat de straks gegeven beschouwingen, van theoreii- sehen aard, zich heelemaal aansluiten bij de praktijk, dat ze daarmee kloppen. Waarom we op dit een en ander de aandacht vestigen? Omdat 't ons bekend is, hoe nog vele boeren in deze streken, vooral op haver met zw. amm. werken. Wij zijn er van overtuigd, dat ze met chilisalpeter in dezen heel vaak betere resultaten zoude hebben, meer voordeel zouden genieten. Waarom we dan ook meenden een goed werk te doen, met daarop nu even te wijzen. Wie wil, kan dan over enkele weken eens een proefveld aauleggen, zoo maar voor zichzelf. Op den eenen akker b.v. geeft hij, net als hij gewoon was, den ammoniakmest. En de andere, er naast, ontvangt voor net zooveel geld chilisalpeter. Bewerking en verpleging van 't gewas blijven gelijk. En als 't oogsttijd is aan 't wegen en meten en ten slotte aan 't rekenen. We twijfelen niet, of de uitkomst van de rekening brengt aan 'o licht, dat van de tien proefnemers er vast wel acht. zullen zijn, die aan 't eind zullen zeggen: Zw. amm. op haver is goed, maar chilisalpeter nog beter. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaats Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 271. Is 't waar, dat een van boven losgemaakte grond minder gauw uitdroogt dan geblokt land? 272. Drijft lealk den ammoniak ook uit stalmest weg? Antwoorden en mededeelingen. 268. Russische Erwten behooren evenals wikken lupine» enz. tot de genassen, die wel eens als groenb/mesting worden gebezigd. 269. Nu kaïuiet? Voor bieten gerust. Voor aard appelen nam ik liever patentkali. 270. Aardvlooien Dat zijn een soort van ke vertjes. Er zijn verschillende aardvlooigeslachten. Officieel fjledeeSte. Visseherij. De staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, Gezien het besluit van Ged. Staten van i5 Febr. 1909, no. 76 Gelet op art. n der Wet van 13 Juni 1S57 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Ged. Staten is bepaald ie. dat de visseherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den loden Maart aanstaande tot en met den 31 sten Mei daaraanvolgende, met uitzondering: a. van de visseherij naar aal en paling door 1 - "v" 73. middel van fuiken, aalschare, aal reepen, aalkorven, dobbers en peuten; b van de visseherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers; 2e. dat het visschen met kuilnetten, waar onder ook behooren ankerkuilen en staal- boomen, van 1 April aanstaande tot en met 31 Mei daaraanvolgende is verboden; 3e. dat uitdrukkelijk wordt verboden Galli- cischen- of edelkarper te vangen, vervoeren of verkoopen, welke eene mindere iengte heeft dan 45 centimeter, gemeten van af de punt van den snuit tot aan het uiteinde van den staart. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. 's Gravenhage den I7den Febr. 1909. De Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin voornoemd, - 1 PATIJN. Bekendmaking Kerkvoogden der Herv. Kerk maken bekend dat de Rekening dezer administratie over het dienstjaar 1908, en de Staat van Begrooting voor het jaar 1909 gedurende acht dagen ter bezichtiging van de stemgerechtigde leden is nedergelegd in de Kerkekamer, en wel van 's morgens 9 tot 12 ure. Sommelsdijk, 27 Febr. 1909. Kerkvoogden voornoemd, De Boekhouder, De Voorzitter, F. C. ARMSTRONG. C. J. MOSTERDIJK. Plaatselijk Meuws. Sommelsdijk. Door de rijksveldwach ters Haaksman en Van Es is procesverbaal opgemaakt tegen de gebroeders D. en M. B. uit Stellendam wegens jachtwetovertre ding. De nachtwaker K. Zaaijer alhier, zal binnen enkele dagen van uniformkleeding worden voorzien. Maandag had ten huize van J. Troost Sr. een familietwist plaats waarbij de oude Koba zoodanig met een hard voorwerp op haar arm werd geslagen, dat daardoor een aderbreuk ontstond. Geneeskundige hulp moest tot het stelpen van 't bloed worden ingeroepen. Aan de oproeping om deel te nemen aan de schietoefeningen, tot verhooging 's Lands weerkracht, heeft zich in deze gemeen te slechts één persoon aangemeld. Aliddelharuis. J.l. Vrijdag was P. T. genoodzaakt geneeskundige hulp in te roepen, om reden hij zich met fietsrijden bloedend aan zijn hoofd had verwond. Zondagmiddag had de zoon van Revers het ongeluk met het z g. balkje loopen in de kaai te tuimelen. Door toege schoten hulp was hij weldra op de kant, en kon hij na een al te frisch bad, met een nat pak naar huis. Maandagavond had den ouden man, P. K., het ongeluk zoodanig te vallen, dat men hem in zijn woning moest brengen daar hij zich ernstig had bezeerd. Den Bommel. Ook in deze gemeente circuleert een lijst om bijdragen voor het Nationaal Huldeblijk bij de te verwachten heugelijke gebeurtenis. Het dochtertje van A. van Z. had het ongeluk zoodanig op de kachel te val len dat zij zich ernstig bezeerde en genees kundige hulp tmoest worden ingeroepen. Donderdagavond jl. hield mej, Lo- kerse in het cafe van de weduwe C. Lokker alhier een lezing over het onderzoek naar het vaderschap in verhand met gevange nissen, krankzinnigen-gestichten en huizen van ontucht. Een talrijk publiek was aanwezig en hoorde aandachtig de bekende rede aan. De lotelingen der lichting 1909 J. M. Bom en B. Kornet zullen in Mei wor den opgeroepen om bij de Militie te wor den ingelijfd. Door den Burgemeester is een ge meenteraadsvergadering uitgeschreven tegen Donderdag 4 Maart a s. des vm. 10 ure. De eventueel te houden Schietoefe ningen zullen dit jaar worden gehouden van Mei tot September. OoltgenspEaat, Het mes. Zondag morgen omstreeks half twaalf kregen de jongelingen T. v, D. en J. S. om eene nietsbeteekenende oorzaak twist. Spoedig was men handgemeen en werd het mes getrokken en J. S. zoodanig aan zijn pols verwond, dat hij hevig bloedend van uit den Boomgaardspad zich begaf naar de woning van Dr. Hers, welke hem verbond. Van een en ander is door de gemeente politie proces-verbaal opgemaakt. Nieuwe Tonge. 'Woensdagavond zal er in de zaal van het Weeshuis een spreek beurt gehouden worden door j, de Berg uit Oude Tonge, voor de leden van de ^Arbeiders belangen Oude Tonge. De loleliagen J. Kosten C. P. van Noord en M. M. van St. Anne- land zullen in September a s. worden inge lijfd. Ter algemeene kennis is gebracht dat het visschen in de binnenwateren van af 1 s Maart tot 3 1 Mei a.s. zal zijn ge sloten. Zie voor bijzonderheden publicatie.! Veertiende Jaarverslag van de Vereeniging Schoolfonds voor Schipperskinderen in Zuid Hol- land.v, gevestigd te Oude Tonge, uitgebracht in de Algcmeene Ver gadering op 25 Februari 1909, gehouden te Oude Tonge, ten huize van den heer W. Kanter s.^y Na het verscheiden van het jaar 1908 mogen de leden, begunstigers en belangstellenden in onze Vereeniging, wederom aanspraak maken 6111 iets te vernemen, omtrent hetgeen in het afgeloopen jaar is verricht, waaraan het Bestuur gaarne vol doet. Met gerustheid ging het Bestunr bet nieuwe jaar tegemoet, omdat het de Vereeniging tot nog toe gelukt was, met de telkens inkomende gelden, haar taak te volbrengen. Het laaiste gedeelte van het jaar 1908 kou zij echter niet aan de vele ingekomen aanvragen voldoen, wegens gebrek aan gelden. Toch zal het Bestuur moed houden, al moge de toekomst niet zonder zorg zijn. Einde 1907 genoten 26 kinderen ondersteuning, terwijl in den loop van het jaar 1908,17 kinderen voor ondersteuning werden aangenomen en Skin deren werden afgeschreven, zoodat op ultimo 1908 door de Vereeniging werden ondersteund 40 kinderen, waarvan 32 kinderen de openbare school en 8 kinderen de bizondere schooi bezoe ken, als: te Oude Tonge 12, Nieuwe Tonge 2, Herkingen 4, Den Bommel 4, Htad aan 't Haring vliet 2, Papendrecht 5 en te Noordeloos, Oolt- gensplaat, Ouddorp, P.otterdam, Brouwershaven, Wemeldinge, Sommelsdijk, Middelharnis, Slie- drecht, Alfen a. d. Rijn, allen l en te Lokeren in België ook 1; of wel 26 jongens en 14 meisjes, die van verschillenden godsdienst zijn. Met blijdschap erkennen wij, dat de Vereeniging werd gesteund door de Staat der Nederlanden, door verschillende instellingen; met gaven van verschillende menschen-vrienden, die onbekend wenschen te blijven en de contributiën van leden, zooals uit de ontvangst blijkt. Over het jaar 1908 is ontvangen Van den Staat der Nederlanden de sub sidie, na aftrek der mandaten Van de commissie voor de Rijnvaart te Rotterdam Van het Schoolfonds voorSchipperskin- deren „Schuttevaér" te Amsterdam, uit te betalen ondersteuning Van gehouden collecten volgens intee- kenlijsten en uit busjes Contributiën Feestgave van de afdeeling Rotterdam van „Scbuttevaêr" Uit de Rijkspostspaarbank te Amster dam voor loopende uitgaven gehcht Hierbij gevoegd saldo rekening 1907 Samen Waartegen de volgende uitgaven: Het bedrag der ondersteuningen, porto's 1921.97 Kosten van beheer20 17 In de Rijkspostspaarbank belegd tot kweeken van rente v 1403.10 Samen f 3345,54 \A F 'v; Blijft voor saldo 42,74 De bezittingen der Vereeniging bestonden op 31 December 190S uit: Kas saldo f 42 74 Op de Rijkspostspaarbank voor loopend» uitgaven b 313,9^ En voor vast fonds op de Rijkspostspaar bank 216 51 Op den 1 Januari 1908 was bestemd voor loo pende uitgaven Het bedrag in de Rijkspostspaarbank ad f 667,19 Saldo kas

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1