23ste Jaargang N°. 1427. voor de Knidhollandiche en Meeuwscdie Eilanden Woensdag 24 Februari 1909. Antirevo lu Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Let op de datums. Tuin- t'ïi ti&sïiïS>©ssw. Officieel Gedeelte. Plaaêsefijls, A'Eeuws. ffi^2E®Ü2?2SaSS!3C3 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGE VER 'Teleffrcmii Intercomm. jflio. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en. 3/2 maal. Reclames 20 per regel, Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Diens taan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. öroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. ggHHOOfflTMn W itrrTflftiiflriW AUe sfufehen voor «Ie Keitactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te geaidew aan dew Uitgever. I ij die zich nu abonneerea, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. 1 Maart! laatste betaaldag der belasting. 23 Maartter visielegging en ver- krijgbrtarstellitig der kiezerslijst en bijbelioorende lijsten. 23 Maart tot en niet 15 Aprilge legenheid tot reclame. Tot 21 April: ter visielegging en verkrijgbaarstelling der reclames. Voor 15 Meidefinitieve vaststel ling der kiezerslijst. Er uit gestemd. Met groote meerderheid zijn de Tri buneredacteuren uit de partij gewor- pen. We kunnen dit besluit niet afkeuren Zeer zeker moet er in een partij vrij heid des woords en der kritiek zijn nimmep mag ze aan banden gelegd worden, maar ons dunkt dat een stel selmatig afbrekend oordeel in geen enkele partij op den duur kan geduld worden. Een partij heeft te strijden naar buitenze gaat op winnen en vangen uit; ze zoekt naar proselieten en wenscht niets liever, dan dat baai- ledental en aanhangers en medestan ders klimme. Die strijd naar buiten is vaak al zwaar. Maar wat dan, als er van binnen nog allerlei worsteling is üp den duur kan zoo'n wroeten in eigen ingewand niet geduld worden. De vrijheid van kritiek heeft grenzen; en de critici, maar ook heel de orga nisatie heeft wel degelijk toe te zien, dat deze grenzen niet worden over schreden dat de vijand zijn heah er niet over uitroepe dat deze de orga nisatie niet bestrijdt met wapenen uit der zoogenaamde-vrienden tuighuis. Een andere vraag iswat wint een partij met zulk een uitwerping en royement van leden Slechts dit: dat men deze leden tegenover de wederpartij kan losma ken, als deze zich op hen beroept. Overigensis elke uitwerping ver lies. Immersook de critici hebben hun aanhangook is in 't werk der beoor deelaars beslist een kern van waarheid, want leugenachtige critiek is gauw uitgepraatook kan de partij nooit den indruk op buitenstaan den weg nemen, dat de vrijheid des woords gedood wordtook belemmert het een partij in het vinden der waarheid, want waar geen critiek is, is het partijleven dood en een marionetten spel. Of dus de S. D. A. P. van deze uitwerping winst zal ervaren, zal de toekomst leeren; wrevel, haat en achteruitzetting zijn nooit factoren voor frisschen groei en bloei. En in de socialistische partij zit veel kwaad zeer. Noem maar Troelstra-Gorter Wijnkoop-Hugenholz; noem Loopuit- Schaper; en dan nog de Tribune- mannen zie dan hebt ge al aardig wat onbroederlijkheid. Onvolledig. Vooruit neemt een hoofdartikel over hetgeen de heer Brusse indeN. R. C. schreef met eigen oogen gezien te hebben Neen hetgeen hij in de gelegenheid was: na te vertellen van wat deskundigen (de vrijhandelaar Van Heek) mij meegedeeld hebben omtrent den trek van Nederlandsche werklieden over de oostelijke grens. »Dat klinkt anders dan de mooie praatjes der protectionisten« aldus Vooruitnaar aanleiding van de mede- deelingen van dea heer Van Heek. De heer Brusse heeft echter ook eenige Britsche collega's gesproken en schrijft daaromtrent i.Ja, eenige Britsche collega's waren »er zelfs door verlokt om de Noordzee xover te steken en per auto een onderzoek »van zooveel mijlen per uur in te stellen Mn die opmerkelijke streek, waar vrij handel en protectie slechts gescheiden >zijn door een denkbeeldige streep. En izij namen daar een sterke strooming 2>van Hollandsche werklieden naar het Hand der beschermende rechten waar, 2>een overtalrijke en steeds aangroeiende ^nederzetting van „fabriekers"-gezinnen »in die heidevlakten dicht aan de grens, »een verwonderlijk snelle koloniseering »en een uitdijen van gehuchten en dorpen, »wier bevolking welhaast de getalsterkte >van kleine steden gaat aannemen, terwijl »over de lijn heen, waar het protectionisme heerscht, sedert korten tijd een nijverheid »van belang tot steeds weliger groei »geraakt, in wier fabrieken die „slacht offers van den Nederlandschen vrijhan- >del" de baten van het beschermend 2. tarief gaan halen. «Over de lijn heen, waar het protec tionisme heerscht« is een «nijverheid van belang tot steeds weliger groei geraakts Dat klinkt anders dan de mooie praatjes der vrijhandelaars maar dat nam Vooruit dan ook niet over. Vervalsching of onkunde. II. Volgens het verslag in Vooruit deelde de heer Patijn mede j-De Regeering heeft een tarief in den 2>geest van het tarief van den Minister »Harte aangekondigd.i En voorts »Ieder bewoner van Flakkee, die in »Juni een voorstander van de aange- kondig de protegtieplannen stemde, zou 5>op Spr. den indruk maken van een man, »die zijn beurs zou trekken om bij te i>dragen in de kosten van de galg, waar- »aan men- voornemens is, hemzelf op te 2.knoopen.« VrageWanneer heeft de Regeering »een tarief in den geest van het tarief van den Minister Harte«, wanneer ®protectieplannen« aangekondigd Vervalsching of onkunde. III. Volgens den heer Patijn is protectie de moeder der trusts. Hij deed, vol gens het verslag in Vooruituitkomen »hoe alleen bescherming het den fatii akanten mogelijk maakt door onderlinge aafspraak de prijzen der artikelen kunst- amatig op te voeren. Wie de protectie abinnen haalt, haalt de trusts binnen. Is het trustwezen dan in Engeland onbekend Hoor Wibaut (Trusts en Kartellen 1903) Volgens hem is de bewering dat trustvorming zich enkel daar sterk zal ontwikkelen, waar hooge bescher mende rechten de buitenlandsche mededinging tegenhouden door het overzicht der kartelvorming in ver schillende landen reeds atdoend weer legd. En zoo vervolgt hij ahet is vooral het leit van de sterke atrustvorming iu Engeland, in allerlei aonbelasie artikelen, die de tastbare on ajuistheid der bevvering nog scherper in ahet licht heeft gesteld. Overigens zij den heer Patijn de lezing aangeraden van Les Trusts et les Syndicats de producteurs van Prof. J. Chastin ('1909), waarvan Hoofdstuk IV speciaal aan Engeland is gewijd. Onjuiste gevolgtrekking. Volgens Vooruit, zaten de partij- genooten van den heer Vegtel verlegen met diens optreden tegenover den heer Patijn. Ons blad althans noemde in het verslag van den avond zijn naam niet. Inderdaad hebben wij wel iets van verlegenheid bespeurd niet echter bij de partijgenooten van hem, die ruimer gelegenheid voor debat vroeg wel bij de partijgenooten van hem, die dit verzoek weigerde en dupliek niet wenschte toe te laten. De gevolgtrekking van Vooruit is onjuist. Het blad schreef, dat het verslag van de rede van den heer Patij n eerst geplaatst werd nadat hij dezelfde lezing ook te Ouddorp had gehouden. >Voor sprekers en hoorders was 't >zeker aangenamer eerst daarna het verslag onder de oogen te krijgen. Bij het ter perse gaan van het blad, waarin het verslag van de rede van den heer Patijn, was 't ons reeds bekend, dat de heer Vegtel zijn rede zou houden. Waar 'tnu te voorzien was, dat veel, door hem in het debat gezegd, ook in zijn rede zou voorkomen gaf dit ook ons aanleiding om eerst na de rede van den heer V egtel diens argumenten onder de oogen van onze lezers te brengen WEEST STRAKS GEEEED. Nietwaar, dat weten alle boeren, dat weten allen, die 'tal eens gebruikten, dat Ckilisalpeter byzonder snel werkt. Geen enkele hanöelsmest, die in dit opzicht het salpeterzout op zijde komt. We hebben daar al dikwijls op gewezen. En meestal zeiden we er de oorzaak van 't verschiju- sel_ bij. Nietwaar we weten 't wel al lang: Ckilisalpeter heeft de stikstof (die voor alle plan ten vast onmisbaar is)in deu juisteu vorm. En 'tzout. is daarby ook gemakkelijk oplosbaar in het water van den grond. Heel weinig dagen na het strooien op het land is 't al gekomen onder 't bereik der plantenworteltjes. Weest dus zoo straks gereed. Want als natuur maar even mild nu wordt, dan kunnen er de plantjes reeds van profiteeren. Althans wanneer er phosphorzuur en kali en kalk in voorraad is. Heel vaak toch is in die omstandigheden (bij 't tnel aanwezig zijn van phosphor, kali en kalk) 'tabsent zijn van de stikstof in den juistenvorm de oorzaak van heel tragen groei of van vol slagen rust. Bij het bestellen van zijn Chilisalpeter houde de landman daarmee steeds rekening. Al heel vroeg in de lente behoort een enkele baal gereed te staan, Die kan dan dienen om daar bij te springen, waar de planten al zeer gauw haar werk beginnen willen. Dat zijn de granen aller eerst en dan karwij, het koolzaad en het gras. Bij boeren, die de „kracht" al kenneü van 't salpeterzout, daar is men dan ook vast gereed. En, nauw krijgt men de kans, of't wordt ook wis gewaagd. De „weierij", die men reeds vroeger kalk en super gaf oi'Thomasslakken en ook kaïniet, die krijgt nu ook een baaltje chili of wat minder. Dan heeft men spoedig al mooi gras, heel donker groen van kleur en naar het schijnt zeer sma kelijk voor het vee en voedzaam tevens. Wie straks gereed is, kan van 't werk van chili op z'n wei wis profiteeren. Komt het niet dikwijls voor, dat. men de jonge koeien, de hokkelingen wel een beetje eerder in de wei zou doen, als er maar een klein beetje meer voor heit te bikken viel Laat hij, die graag wat vroeg een beetje meer groen in de wei wil zien, den zak met chili niet te laat gereed dus houden. Als het maar even kan, strooie hij den inhoud uit. Mij dunkt, 't bestede geld zal goede rente geven. Inzonderheid, als men wat oordeelkundig met 't salpeter op de wei te rade gaat. Zoo'n 60 K G. op een bunder is vast niet te veel. Als 't vee een andere wei bezoekt,krijgt de eerste ueer een halve baal.'En voor het hooi land kan gerust 100 K.G. in ééns gegeven wor den. M. Op de keuring van Zaaigranen op 15 Februari 1909 te Rotterdam, werden o.ra. bekroond: A. A. Mijs te Sommelsdijk, voor kleine blauwe erwten. A. A- Mijs te Sommelsdijk, voor kroonerwten. M. Nieuwenhuizen te Sommelsdijk, voor Zomer- gerst. A. Struijk te Middelbarnis, voor Royal Jubilee haver. J. A. Nieuwenhuizen te Melissant, voor Strübe's haver. J. Lodder Cz. te Goedereede, voor Ligowobaver. New Market haver. J. C. Lodder te Ouddorp, voor kleine blauwe erwten. Jac. JBaremlregt te Heinenoord, voor kroonerwten. W raagSf&afe. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeeliugen zijn inefc betzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vrag en. 268. Wat zijn Russische Erwten? 269. Nu nog kaïniet zaaien? 270. Wat zijn aardvlooien eigenlijk? Antivoorden en mededeelingen. 266. Geven schelpen kalk aan de bodem? Op pervlakkig zou men „ja!" zeggen. Doch de prak tijk schijnt te zeggen: „niet voel." Er zijn streken waar men met oesters den grond bemest o.a. op Wieringen en Texel. En daar zijn stukken land, waar, 10 jaar daarna, nog heel wat heele schelpen te vinden zijn. Die schijnen dus althans op weiland weinig te veranderen. 267. Guano te duur? We gaven daarover al eens een opstelletje. Stikstof, phosphorzuur-kali kan men goedkooper bekomen dan in guano. Bekendmaking. DIJKGRAAF en GEZWORENEN van de polders Oost- en Westplaat, Flakkee, brengen bij deze ter kennis aan belanghebbende' ingelanden dezer polders, dat de lijst van stemgerechtigde Ingelan- en de rekeningen over bet dienstjaar 1900 door hen zijn opgenomen en opgemaakt en dat dezelf de vanaf heden tot en met den (5 Maart 1909 ter iDzage zullen leggen ten kantore van den Secr. dier polders. Middelharnis, 20 Febr. 1909. Het Bestuur voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, C. J. H. v. d. BROEK. K. J. DE GRAAFF. Soiiuiieisdijk. Van binnen en van buiten nat. Donderdagavond tusschen 9 en io ure, schrok een paard bespannen voor een rijtuig van een vrachtrijder uit deze gemeente, even voorbij de boerderij van den landbouwer L. van Rossuin aan 't zoogenaamde Dirkslaudsche Korteweegje, voor een uit de sloot krutpend levend wezen Een onderzoek hiernaar door den koetsier I en den in het rijtuig zittende reiziger inge steld, bleek dat het een mensch was en wel de landDouwer H. G. v. d. B. die te veel Schiedamsch vocht genoten had. Geheel nat en bemodderd vervolgde hij, zonder iets te zeggen zijn weg. Door de Rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt tegen P. S. en A. K. beiden wonende te Middelharnis, wegens (net zich bevinden in het jachtveld buiten openbare wegen en voetpaden met een kunstlicht) jachtwetovertreding. Thans is het officieel dat alhier een Postkantoor zal gesticht worden, althans de. Raad heeft Maandag in zijn vergadering voor rekening van de Gemeente, het huis van den heer Van Dorsser daarvoor aan gekocht. Middelharnis.* Met groot genoegen maken wij hier melding van eene zeldzame hoogst aangename verrassing, aan behoef- tigen zoowel van het Burgerlijk Armbestuur, als van de Nederl. Hervormde, Gerefor meerde en Roomsch Katholieke diakonie- besturen ten deel gevallen. Ieder van hen ontving j.l. Vrijdag door tusschenkomst van ds. J. G. Braining alhier voor ieder bedeelde een rijksdaalder als extra gift bij de gewone wekelijksche bedeeling, geheel overeenkom stig den aan ZEw. uitgesproken wensch van een edelen menschenvriend, die ,niet genoemd mocht worden. Iedere wees van het Burgerlijk- en van het Geref. Weeshuis, kreeg dien dag van denzelfdcn persoon eene flinke extra gift voor den spaarpot, terwijl tevens de weesouders óók goed bedacht zijn. Bovendien zijn alle weezen nog heerlijk geïracteerd door een extra daartoe ver strekte. giit van dezelfden gever. Door de goede zorgen van den weesvader in het Geref. Weeshuis is het ontvangen bedrag op een voor iedere wees bestemd spaar boekje van de Rijkspostspaarbank geplaatst juist cp Zaterdag j.l„, als den blijden herin- neringsdag. Namens alle genoemde bevoor rechten zij den edelen, milden gever hartelijk dank toegebracht, met den welgeroeenden wensch, dat het hem èn de zijnen onder Gods zegen iu allen opzichte moge welgaan. Nader verneemt men dat ook van de weezen van het Burgerweeshuis het bedrag op de Spaarbank is geplaatst. Bij -de Godsd;enstoefeniug in de Nederl. Herv. Kerk alhier, is voor de ker kelijke administratie gecollecteerd de belang rijke gift van honderd gulden. Den onbe kenden, ruilden gever zij daarvoor dank gebracht Zaterdag ontstond een schoorsteen brand bij de Wed. J. Brom, welke men spoedig met water en zout wist te. biusschen. Den 9den Maart zal het 40 jaar geleden zijn, dat P. Breeman, als timmerman in dienst trad bij de h.h. Slis. Zondagavond had J. K, het ODgeluk pabij het Geref, Weeshuis, dat zijn hit in de sloot terecht kwam. Nadat men de strengen afgesneden had, wist men de kar op het droge te houden en na veel moeite slaagde men er in het dier op den kant te krijgen. Vreemd bezoek. Maandagmorgen stapten twee koeien de gang m bij den beurtschipper G. Zoon. Na eerst nog een boodschap verricht te hebben in 't huis, gingen zij de achterdeur weer uit zonder schade veroorzaakt te hebben. Zondagmorgen kwam de landbouwer P. K. tot de onaangename ontdekking dat van hem een rund door in den stal lag. J. v. Sliedrecht welke als milicien in den werkelijken dienst is en als vrijwilliger wilde over-teekenen is ais zoodanig afge keurd. Stasi aan 'i Haringvliet. Het dames- comité voor het huldeblijk voor H. M. de Koningin, is gevormd uit de dames Mevr. Polhuijs Buenk, Mevr. Esse!ink-Fi- lippo, Mevr. Van Toorenenbergen-Van den Heuvel, Mej Van der Sterre-Hoboken en Mej, Voogd-Sandifort. Bij de publieke verhuring van land werden o a eenige stukjes verhuurd tegen eene jaarlijksche pachtsom van honderd veertig gulden. Bij het rooien der boomen rondom de Nederl. Herv. Kerk, werden zoo hier en daar gedeelten van meuscbengeraamten gevonden. Waarschijnlijk is op de plaats waar thans de boomen stonden, de begraaf plaats geweest, Bij den storm is laatst de schuur van den landbouwer Holleman omgewaaid Bij het laden van ajuin op den steiger had K. V. bij het dragen van een mud, onderuit te schuiven en alzoo in het Haring vliet te vallen Door de spoedig toege schoten hulp van de knechts van den motor van Gouinare, werd hij van een wissen dood gered. Het 3-jarig kind van den heer v. d. S., stak al spelende een stuk papier in het theelichtje aan, en wierp het in de gordijnen. Spoedig stonden deze in lichte laaie. Door spoedig toegeschoten hulp werd erger voor komen. Naar wij vernemen zal in den polder Nieuwe Stad eene boeren-hofstede worden gebouwd voor en ten behoeve van deu heer J. van Gurp Cz. uit Den Haag,

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1