in hoc signo vinces Woensdag a 7 Februari 11*1)0? 23sle Jaargang N°. 1425. Antirevolutionair Orgaan voor de %uidhol la iidsclii eia Xeeuwsche FJlandin. T. BOEKHOVEN, Let op de datums. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Interconim. Ho. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle slokken voor de Hedacfie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den I ïtjrever. 1 ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Van 1 tot en met 85 Februari, gelegenheid tot aangifte voor de kiezerslijst Voor 20 Februarikennisgeving aan de belastingschuldigen, die nog niet betaald hebben, door den rijks ontvanger. 1 Maart laatste betaaldag der belasting. 23 Maart ter visielegging en verkrijgbaarstelliiig der kiezerslijst en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 April gelegenheid tot reclame. Tot 21 April: ter visielegging en verkrijgbaarstelliiig der reclames. Voor 15 Meidefinitieve vaststel ling der kiezerslijst. Een liberaal Oud-Minister over Staatspensioneering. De oud-minister van flnantiën, mr. de Meester heeft te Zuidhorn een politieke rede gehouden. Natuurlijk kwam daar ter sprake de Staatspen sioneering, waarmee de Unie Liberalen en Socialisten en Vrijz Democraten in den zak loopen om ze als lekker aas den kiezers aan te bieden. Wat zei de Oud-Minister Velen willen ouderdomsverzeke- ring zonder bijdrage van werkgever en arbeider, met andere woorden, pensioen geheel op kosten van den Staat. Men meent, dat wat in Engeland mogelijk is, ook hier mogelijk zal zijn. Is dat juist? Men bedenke, dat Engeland veel rijker is dan Nederland. En zou men hier tevre den zijn met wat men in Engeland doet. Wat doet men daar? Daar ontvangt de 70-jarige pen sioen als hij niet tot de be deelden behoort. Wat kost het daar zonder en wat met de bedeelden erbij In Engeland kost de ouderdoms- verzekering ruim 90 millioen gulden per jaar en daar zou nog 50 mil lioen bijkomen, als ook de bedeelden werden gepensioneerd. Wat zal het naar rato voor Neder land kosten Voor Nederland zou het kosten tweemaal 6 millioen en 4 ton, dus ruim 12 millioen. Maar als er op 65-jarigen leeftijd gepensioneerd wordt Wanneer alles, wat het vroegere ontwerp Veegens beloofde, door den Staat zou moeten worden bekostigd, dan zou dat het land ongeveer 40 millioen per jaar kosten. Alle rijksbelastingen zonder on derscheid, die per jaar 140 millioen gld. opbrengen, zouden met 30 pet. moeten worden verhoogd om die 40 millioen te krijgen. En toen zeide hij Ik meen, dat men moet toegeven, dat elke poging om tot zoo'n belas tingverzwaring te komen, nist de minste kans van slagen heelt. Niet de minste kans van slagen, zegt een vooruitstrevend liberaal oud Min. van finantiën. En hij voegt er dit mannenwoord bij, dat een kaakslag is voor al die onverantwoordelijke, geen verantwoor delijkheid dragende demagogen op politiek terrein, wien 't alleen te doen is om door schreeuwerige cijfers, als in 1905, den onnoozelen kiezer te lijmen Wie de verantwoordelijkheid ge voelt van belastingverhooging daar bij rekening houdt met de steeds hoogere eischen, welke aan de schat kist worden gesteld en beseft, hoe onvermijdelijk noodzakelijk het is te zorgen voor goede finantiën zou zijn aanspraken op eerlijk en ernstig man verbeuren, als hij luch tig heenstapte over het groote finan- tieële bezwaar, door hem in 't licht gesteld Kiezers op Flakkeepast op uw neuzen Min. de Meester verdient respect. Doch zoo zijn ze niet allemaal. Nog iets over Staatspensioneering Wat blijkt in Duitschland i DitDe Invaliditeitsrenten zijn ver meerderd en de ouderdomsrenten zijn verminderd d. w. z er wordt daar veel meer naar verhouding aan invalie- den dan aan ouden van dagen betaald. Ziehier de cijfers In 1907 126 mill. Mark aan invalie- den. In 1900 53 mill. Mark aan invalie- den. Toename in 7 jaar 73 millioen. In 1907 17 mill. Mark aan pensioen. In 190026 Afname in 7 jaar: 9 millioen. Wat bewijzen deze cijfers? Ditdat de argitatie voor Staats pensioneering in Nederland op een verkeerd doel is gericht en dat men het veel belangrijker gebied der In- validieteitsverzekering verwaarloost ten bate van een ouderdomsverzekering. In Nederland laat men de ontelbare groep van Invalieden ongeholpen staan terwijl men het kleiner getal der ou den van dagen wil steunen en men vergeet, wat terecht is opgemerkt, dat Invaliede en arm heel wat meer be treurenswaardig is dan Oud en arm. Voor Oud en arm springt ieder nog eens in de bresdie komen nog wel door de wereld maar Invaliede en arm wordt vaak met den nek aangekeken en lijdt daarom veel meer gebrek dan de »oudjes.« Tuin- esi ILaiicikoiKW. POEDER VOOR HORDEAXSCHE PAP. In 't laatste nommer van 't Friesch Weekblad lezen we hierover 't volgende opstel van den heer Directeur van 't Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Aansluitende aan wat ik het vorige jaar in 't kort omtrent dit artikel mededeelde, hebben wij eenige nadere onderzoekingen ingesteld omtrent de oorzaken van veranderingen in het poeder die het voor bet gebruik totaal ongeschikt kUDnen maken. Binnenkort zal daarover uitvoeriger be richt worden, doch ik meen goed te doen thans nu de fabricage van het poeder spoedig zal be ginnen, hier een korte mededeeling te geven. Het is aan de praktijk reeds wel bekend dat poeder voor bordeauiscbe pap soms in goeden staat kan ontvangen worden, doch in weinige dagen kan gaan samenbakken, waarbij het groen achtig gaat verkleuren, on als deze verandering geheel door de massa is heengewerkt, is het poe der geheel ongeschikt voor 't gebruik geworden want bij menging met water krijgt men geen pap doch een snel bezinkende massa, waarin een zwaar zanderig neerslag is te vinden. Het is ons gebleken dat de aanwezigheid van vocht hierop invloed heeft, verder dat onzuiverheid van de materialen de omzetting in de hand werkt, en evenzoo warmte en drukking. Het betrowbaarste poeder moeten wij op grond van onze proeven achten een mengsel van zuivere fijngekristalliseerde kopervitriool en zuivere, ge heel watervrije soda. Gemalen grove kristallen van kopervitriool geven een poeder dat iets vatbaarder is voor omzetting dan de tegenwoordig iu den handel zijnde fijngekristalliseerde. JBy gebruik van sodex in plaats van bepaalde lijk watervrije soda is ook meer gevaardaarbij is dan nog er aan te denken, dat onder den naam van sod ex zeer uiteenloopende artikelen in den handel zijn. Ook moet geen dubbelkoolzure soda gebruikt worden, maar z. g. gecalcineerde soda. Verder is 't noodzakelijk, het poeder niet aan hitte bloot te stellen, en moet het ook niet in balen op elkaar gestapeld worden. Wat de te gebruiken hoeveelheden betreft, de theoretisch ongeveer juiste zijn 70% kopervitri ool en 30% watervrije soda. Er wordt ook wel poeder gemaakt met 60% kopervitriool en 40% soda dit is natuurlijk goedkooper te leverende daarmede bereide pap is alkalisch, doch dit sohijnt niet als een groot bezwaar te moeten worden beschouwd. Bij een enkele proefreeks hield het poeder van 60 maal 40 zich niet slecht, eerder beter dan min der goed dan het poeder van 70 maal 30, zoodat uit dit oogpunt wel geen bezwaar tegen de niet theoretisch juiste verhouding behoeft gemaakt te worden. Of poeder van 60 maal 40 beter is dan van 70 maal 30, zooals wij wel hebben hooren zeggeD, zou misschien door vergelijkende besproei- ingsproeveh uit te maken zijnzeer waarschijnlijk schijnt het mij niet, doch gegevens erover zijn tot nog toe niet in ons bezit. Wellicht zullen belanghebbenden van boven staande mededeelingen gebruik kunnen maken; naar ik vernam zijn verleden jaar reeds verschil lende onaangename ervaringen met pappoeder opgedaan. Dat het raadzaam is, een zoo kostbaar en on zeker artikel alleen onder contróle en met dui delijke garantie (waarbij steeds is op te nemen, dat het poeder voor de bereiding van bordeaux- sche pap geschikt moet zijn) te koopen, behoeft naar het mij voorkomt wel niet meer herhaald te worden. Laten onze lezers vooral de aan 't slot gegeven wenken ter harte nemen. Koopen op garantie' da's de eenige wijze, waarbij koopen en verkoo- pen goede vrienden kunnen blijven op den lan gen duur. Op de keuring van Zaaigranen gehouden op 8 Febr. 1909 te Amsterdam, werd o.m. bekroond J. C. Lodder, Ouddorp, voor kleine blauwe erwten. J. Lodder Czn., Goedereede, voor Ligowohaver. G. Joppe Ozn., Goedereede, voor Strube's baver. F. den Eerzamen Fzn,, Goedereede, voor New Market haver. F. den Eerzamen Fzn., Goedereede, voor Gouden regen haver. A. J. Kieiojan Jr., Strijen, voor kroonerwten. J. L. de Zeeuw, Pernis, voor Strube's haver. nRoyal Jubilee haver. Wraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt öIb de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 266. Zouden schelpen in den bodem de planten kalk kunnen leveren? 267. U schreef onlangs, dat Guano meestal te duur was. Waarom? Antwoorden en mededeelingen. 264. Sneeuw onderwerken slecht Omdat dan het smelten van de sneeuw zal plaats hebben ten koste van groot warmteverlies van den bodem. 265. Kalkstikstot aanbevelenswaardig? Tal van proeven hebben heel verschillend resultaat. Soms heel aardig, soms veel minder. De toekomst moet in dezen beslissen. Uit «le Pers. Gniwelyk. Dezer dagen zal er in een gemeente dicht bij Rotterdam een avondvergadering gewijd worden aan opzettelijk Godslaste ring. Het is gruwelijk wat te dezer zake in de Vrije Socialist wordt gescheven. V eel te gruwelijk, dan dat we het alles aan onze lezers publiek zouden kunnen voor leggen. De anarchist Rijnders heeft zich voorge nomen Dinsdagavond zijn atheïsme te luchten, en heeft alle predikanten en pastoors der bedoelde gemeente uitgedaagd om God te komen verdedigen. En dan lezen we o.m. in de Vrije Socialist Voor die lui, ik meen de dominee's en pastoors, is het om razend gek te worden als nu ook al zulke Godvergeten zondaars over God en zijn doen en laten willen meepraten Ik denk voor 't naaste, dat ze hun ontslag bij God zullen indienen, als ie niet verhindert, dat Rijnders over die zaken komt spreken Komt hij, Rijnders, toch en takelt hij dan werkelijk God af en natuurlijk ook het werk van de Preek- majoors, dan zullen ze niet langer kunnen aanblijven het ontslag zal moeten in gediend worden. Immers, als God inder daad toelaat, dat een heel gewoon, doodeenvoudig mensch als Rijnders, daar op den ió- Februari a.s. gaat spreken over God, en dan nog wel om Hem in een hoek te duwen, dan is dat omdat-ie er geen snars aan doen kan, zoo'n God die de macht niet bezit om tegen te gaan, dat men zijn werk afbreekt. Dit kleine stukje is voldoendehet schrijven gaat op die manier, inzonderheid over de predikanten, nog wat voort. Het is te schandelijk om het alles te ver melden. Maar is het niet droevig, dat men tegen een dergelijke publieke Godslastering mach teloos staat Wordt een mensch aangetast in eer en goeden naam, dan is er de wet, bedreigend gevangenisstraf, geldboete en desgewenscht schadevergoeding voor den gekwetste. Maar aan Godslastering mag vrijelijk en publiek een gansche avondvergadering wor den gewijd. En over God mag door een verdwaasd sterveling in de Vrije Socialist op de meest lasterlijke wijze worden geschreven. Rotterdammer. Ongezocht gelijk gekregen. 't Is goed, om 't even op te halen. Men vergeet zoo licht in onze snelheids eeuw. Toen onlangs te Nijver dal een debat gehouden werd tusschen Oosterbaan en Wijnkoop, gaf deze laatste, tot op heden nog en in 1903 ongetwijfeld sociaal de mocraat, aan Oosterbaan toe, dat de sta king van 1903 niet tot hoofddoel had het verkrijgen van betere arbeidsvoorwaarden, maar een georganiseerde poging was, om meester te worden op het Schip van Staat. Dr. Kuyper heeft dat altijd gezegd. Maar dat spreekt hij loog het Naar de meening der stakersbeat. Tot nu Wijnkoop het grif toestemde. Geen wonder, dat de heer Oosterbaan daar dadelijk acte van nam Geen wonder, dat er iu Het Volk geweeklaagd wordt over dien dommen Wijnkoop wij weten nu, wat we altijd wisteu en kre gen bovendien de bevestiging uit sociaal- democratischen mond. {tt-Onze Courant. ïllnnenland. Relletjes te Berg-Ambacht. Men schrijft ons Na eenige avonden van rust, heeft men Zondagavond reeds vroeg bij een 4-tal a.-r. ingezetene weer ruiten ingeworpen. Tusschen 10 en n uur was het nog erg rumoerig, de politie werd met scheld woorden en bedreigingen begroet. Waarlijk de liberalen hebben pleizier van hen volkje In den beginne, toen het besluit tot atschaffing der kermis genomen was, hebben velen gelachen dat die »fijnen« zoo in de klem zatendoch nu men dit onkruid wortel heeft laten schieten, en de zure vruchten zichtbaar worden, nu begint men zich een weinig te schamen. Zóó had men het niet bedoeld. Maar ook hieruit blijkt weer, dat een beginsel steeds doorwerkt, zelfs tot in na burige plaatsen, want ook te Ammerstol moet het in den laatsten tijd niet zoo rus tig meer zijn. De gemeente Berg-Ambacht heeft in onze dagen veel overeenkomst met een groot gezin, waarvan de vader veel op reis gaat en de moeder ziekelijk is, waardoor de kinderen eigenzinnig opgroeien en ten slotte de baas gaan spelen. €Mficieel tKedeelte. Jacht. De staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, Gezien het besluit van Ged. Staten van 1 Febr. 1909, no. 76 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Ged. Staten is bepaald ie. dat het schieten, alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. i5f en h. der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87,) wordt gesloten op Zaterdag 6 Maart a.s. 2e. dat de uitoefening der jacht op water wild, voorzoover die niet begrepen is onder de voorafgaande bepaling, wordt gesloten op Zaterdag 27 Maart a.s. 3e. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. i5 Ia e der bovengenoemde Wet) is toegelaten van 22 April a.s. tot en met 2 Juli d.a.v., doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 4e. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken. van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. 's Gravenhage 6 Febr. 1909. De Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. Plaatselijk Aleaiws. Sommelsdijk. Maandagmiddag nam den Landb. Johs. v. H. een bad tegen wil en dank. Door naar een plank te grijpen viel hij akopje onder« doch werd spoedig gered. Door den Commissaris der Koningin is W. Boekhoven Jr. een rij- en een num- merbewijs afgegeven om te mogen rijden met een motorrijtuig. Het aantal aangegeven lotelingen voor de lichting 1910 bedraagt 26. De lotelingen van de lichting 1909, zullen op den 3 Maart a.s. des voormid dags ten 9,45 ure te Dordrecht worden ingelijft. Middelharnis. j.l. Vrijdag had de dochter van de wed. G. Visser het ongeluk van den trap te vallen waardoor zij in den kelder terecht kwam. Zij bezeerde zich in ernstige mate. Geneeskundige hulp bleek noodzakelijk. Ook hier heeft zich een damescomité gevormd om giften in te zamelen voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin. Met het inzamelen heeft men reeds een aan vang genomen. Van de lotelingen welke een dienst plichtig nummer hebben getrokken hebben er 12 aanzegging gekregen (hierbij zijn er 2 van de vorige lichting bij) dat zij den 2 Maart naar Dordrecht moeten vertrekken, om aldaar bij hunne garnizoenen te worden ingedeeld. Door den onbezoldigd rijksveldwach ter J. P. is Maandag weder een procesverbaal opgemaakt tegen Joh. d. R. wegens het loopen langs de tramlijn. Met ernst en aandrang voor de lezers van dit blad uit Middelharnis en Sommels- dijk en vooral leden en begunstigers van den 1 Volksbond*: uitgenoodigd tegenwoor dig te zijn op de te houden vergadering van aanstaanden Donderdagavond halfacht bij den heer Bennemeer. De heer G. van

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1