Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Woensdag 10 Februari 1909. 23sle Jaargang N". 1423. wmw de KnidlioilaiMlN<*lir en leeuwsche Eilanden» SOMMELSDIJK. Schoone gevolgen. Deze Courant verschijnt elksn "Woensdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent, UITGEVER. T. BOEKHOVEN. (telefoon Intercom*». (No. S. Advertentiën 10 cent por regel en J/s maal. Reclames 20 per regel. (Boekaankondiging 5 Cent per regel ®u 4/s maal. Dien8taanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. stukken voor «Se Hert act ie i»e«fem«l, Advertentiën en vertier*» %«tmSnl«tratie frasieo toe te asemde» aasi slem UStyever. meetingzaal bin- Zeer zeker moet men als de ver kiezingsdagen in aantocht zijn, altijd eenigszins voorzichtig wezen, dat men niet eik woord van den tegenstander als zoete koek opeet of voor goede munt aanneemt. In zulke dagen is er wel eens een andere tooi, dan in de gewone dagen. De witte das wordt wel eens omgedaan en metfluweelen vingertjes het Woord des Heeren gebruikt, gedachtig aan het raadsel van Simson Wat is zoeter dan honig en wat is sterker dan een leeuw. Voorzichtigheid blijft aanbevolen, als de liberalen met Gods Woord onder den arm de nentreden. Maar tochfeit is en blijft, dat ook 't liberalisme onder den invloed van de krachtiger belijdenis der religie door Rechts, niet meer zoo vijandig staan tegenover den godsdienst als jaren terug. Dat grove atheïsme, die brutale Godsontkenning heeft veelszins afge daan de kerk stijgt in hun achting het geestelijk hooger leven trekt hen meer dan voorheen aan; de religie ervaart in meerdere mate hun belang stelling. 't Zijn de schoone gevolgen van de actie van Rechts, dat onophoudelijk gewezen heeft op de hooge waarde van een godsdienstig volk Niet, dat de liberalen de dogma's der kerken aanvaardenniet, dat ze den Bijbel als Gods Woord erkennen niet, dat ze de Goddelijke openbaring als richtsnoer zullen aanvaarden voor het volle leven, voor het politieke leven neen want dan waren ze van Links in Rechts bekeerd en zoo roos kleurig staat de zaak niet bij onze tegenstandersmaar toch wel is ver andering gekomen in de beoordeeling van de religie. Ze is milder, gun stiger, verdraagzamer dan voorheen. Men durtt niet meer tot dien groven spot, tot die miskenning en ontken- ning zijn toevlucht te nemen om daarmee als voorheen de goe-gemeente eens te laten zien, hoe liberaal men was. Zoo draagt dus ook de prediking der eertijds verfoeide kerken haar vruchtde kloekere belijdenis der kerkleden werkt door zelfs op den liberaal; de propaganda der christe lijke beginselen door heel Nederland oefent machtigen invloed ook op de eertijds ontkennende Rede. Gelukkig verschijnsel, dat niet te laag mag aangeslagen en met blijd schap moet worden geconstateerd. Toch blijft de kloveGods Woord de bron of Gods Woord de bron niet! Zijn Woord toetssteen of niet! Daarom staan de liberalen Links, wij Rechts. Tmim» eis Laiuliiouw. VAN EEN PAAR PROEFVELDEN. Te Oud-Beijerland in Zuid-Holland werden in 1899, op lichten kleigrond, eetaardappelen ver bouwd, die, verschillend bemest,de volgende opbrengst gaven per H.A. f 400 K.G. Super 1 Perceel I 160 Zwavelz.kali 1 20363 K.G. 100 Chili salpeter J Perceel II 19040 K.G. Perceel III onbemeit 11230 K.G. Het verschil tussehen de opbrengsten van de perceelen I en II is wel niet groot, maar toch zeer duidelijk. Een proef eveneens op lichten kleigrond te Hontenisse iu Zeeland, gat in 1898 bij suiker bieten het volgende. Perceel I 600'k.G. Super 31277 K.G. hielen 300 Chili met 5192 KG. suik Perceel II j 600 K.G. Super 300 Chili 800 Kainiet sin i lr£»r 33222 K.G. bieten met 6813 K.G. suiker. Perceel III 600 K.G. Super 300 Chili 200 Zw. kalimagn. 35774 kg. bieten m 6188 kg.s. De nuttige werking van het kali op de op brengst is hier zeer duidelijk. Zie hier in 'tkort wat de heer Reinders zegt over een paar proefvelden met kalimest op kleigrond. Een uit 't betreffende verslag van den Rijkslandbouwleeraar in Zeeland haalt' de ge noemde schrijver aan: „Uit deze proef blijkt duidelijk dat het aanbeveling verdient, op de lichte gronden in Zeeuwsch-Vlaanderen proeven met kalibemesting te nemen en waarschijnlijk zal dan daaruit blijken, wat op dit proefveld aangetoond is: dat naast eene bemesting met super- phosphaat en chilisalpeter, eene kalibemesting in den vorm van zwavelzure kali-magnesia of kainiet bij suikerbieten voordeel geeft." Zóó schreven al voor tien jaar bevoegde auto riteiten. Zou 'tnu nog noodig zijn er de aandacht op te vestigen M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeeingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 264. Waarom is 'tzoo slecht voor 'tland, als men sneeuw onder werkt, 'k Las daartegen een „ernstige" waarschuwing. Doch is er nu welzoo- veel verschil tussehen 't dooien van sneeuw boven of in den grond f 265. Is kalkstikstof een aanbevelenswaardige meststof? Antwoorden en mededeelingen. 262. Als gemiddelde samenstelling van katoen- meel vinden we opgeteekend Eiwitachtige stoffen 41,8 pCt. "Vet 9,8 Stikstofvrije stoffen 15,5 263. De meest voordeelige tijd van kalven? Dat kan dunkt me alleen de praktijk beantwoor den. Wel lijkt me de redeneering van „sommige veehouders" niet kwaad. Want wie in December en Januari versche koeien heeft, die krijgt dan veel melk en later, als het vea in de wei gaat en al wat aan 't „afnemen" was, komen flinke geefsters soms weer prachtig bjj. Men zegt dan zulke koeien zijn tweemaal rersch. Laten nu de mannen van de praktijk hierover eens een woordje zeggen Uit de ff'ers. Zondagavond viering In de »NederIander« lazen we het vol gende De Tooneel- en Zanguitvoering, Zondag 6 Dec. in Marssum te geven, zal ook plaats hebben bij Fierstra te Deinum op Donderdag io Dec. 's avonds 7 uur. Spreker ds.W. Klaassen te Pietersbierum Entree f 0.25. Een gehuwd paar f 0.35. Na afloop gelegenheid om te dansen. Kaarten te bekomen bij Sj. De Zeeen zoover de voorraad strekt 's avonds aan de zaal. Een oogenblik dacht ik aan een St. Nicolaas aardigheidmaar toen ik in de predikbeurten van 6 Dec. den naam van den predikant te Pietersbierum vermeld vond, moest ik de gedachte aan scherts laten varen. En toen, mijnheer dacht ik »de zaak is te droevig, maar anders zou men zeggen hoe jammer, dat die dominé in plaats van W. geen Jan heet,« Metterdaad is de zaak droevig. Doch 't droevigst is wel, dat het bij zulke exclamaties blijft. Vooral, omdat zeer zeker deze predikant niet de eenige is in het Hervormde Kerk genootschap, die dergelijke dingen doet. Meest omdat Zondag aan Zondag nog zoovele dergelijke mannen voortgaan met van hervormde kansels een woord te verkondigen dat noodzakelijk dergelijke vruchten kweekt. A. K. Officieel f»e«!eeke. Bekendmaking. Alphabetische lijst van de in deze gemeente gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Middelharnis brengen ter algemeene tennis, dat de ingevolge art. 17 van het Kon. Besluit van 16 Dec. 1902 (Stbl. No. 222) opge maakte alphabet sche lijst bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaren of beheerders van één ot meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente t»r inzage is nedergelegd. Middelharnis, 4 Februari 1909. Burgemeester en W thouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester NIJGH. ULBO J. MIJS. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der gemeente O o 11- gensplaat naakt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Don derdag 11 Februari 1909, des namiddags ten 2 ure. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensdlaat den 8 Februari 1909. De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. B*g&ai§e!|!k Meaiws. Sonuneisdijk. De storm van Vrijdag heeft hier nog al schade aangericht. Bij C. Buijs werd een groot gat in het rieten dak der schuur geslagen, terwijl bij de Erven Zeedijk aan de eene zijde der schuur het dak werd afgerukt. Verders moesten het tal van schoorsteenen, pannen en ramen enz, ontgelden. Zoo werd in de boven woning van het hoofd der school, twee ramen verbrijzeld, tij J. C. Smit een schoor steen van het dak gerukt, terwijl van het dak van J Vogel een 'heele partij pannen met kracht door het alkoofraam bij C. Joppe werd gesmeten, waardoor een mand met eieren werd verbrijzeld. JMiddeiharnis. Door den storm van jl. Vrijdagmiddag is bij S. Pille een stuk van de schoorsteen afgewaaid en bij de familie Slis op de Kaai ook een stuk van de schoorsteen, welke in een raam bij de Wed Visser terecht kwam. Op het Zand pad werd een boom ontworteld, terwijl op het Spui twee booinen aan elkaar verbonden moesten worden. Ook in verschillende ge bouwen werden ruiten ingedrukt. Vrijdagmiddag had B. de Korte het ongeluk, terwijl hij op een ladder eenige werkzaamheden had te verrichten, deze onderuit gleed, zoodanig te vallen, dat hij zijn pols ernstig bezeerde. Na geneeskun dige hulp te hebben ingeroepen, bleek het dat zijn pols was gekneusd. Door den feilen N.-W. storm van jl. Vrijdag kwam de stoomboot z-Middel- harnis« bij het binnenkomen in de buiten haven op den Oostelijken dam terecht. Nadat het water gevallen was konden de passagiers de boot verlaten. Zaterdagmorgen met hoog water is de »MiddeIharnis« met behulp van de Koningin Wilhelmina»! van Den Bommel, vlot gekomen, en was om kwart voor vijt in de Kaai, zoodat hij weer de dienst kon waarnemen. Aan den dam was eenige averij, Den Bom mei. J. T. had het ongeluk zoodanig zijn hand te klemmen dat hij zich ernstig bezeerde en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In verband met den diefstal gepleegd onder Melissant bij de wed. Segers is men bij een der verdachten genaamd W, in zijn tuin aan het zoeken gegaan onder toezicht van den gemeenteveldwachter Hoevenagel en heeft men een bedrag van pl.m. f 4300 opgegraven. Een mooi bewijs dus voor de Justitie in deze duistere zaak. H. G. had het ongeluk met een stukje ijzer zoodanig een zijner oogen te kwetsen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ooltgensplaat. Tijdens den geweldigen storm die j.l. Vrijdag ook in onze omge ving woedde werden verschillende schoor steenen omver geworpen en van verschil lende daken vele pannen. Het water, tot een tamelijke hoogte opgedreven, bracht nog al eenige schade aan den Dorpsdijk van het nieuw aangebrachte stuk voor de tramlijn. Gelukkig zijn echter geen persoon lijke ongelukken te betreuren bij het vallen der schoorsteenen of der pannen. Meldden vij in het laatste blad dat bij bekkenslag werd bekend gemaakt dat Mej. N. Lokerse heden (Maandag) zoude optreden, j.l. Vrijdag werd wederom op dezelfde wijze de burgerij kondt gedaan, dat zij Vrijdagavond te 7 uur bij Van Kempen op zoude treden, hetgeen dan ook geschiedde. Voor een goedgevulde zaal hield zij eene improvisatie over het onder zoek naar het Vaderschap in verband met Krankzinnigen-gestichten, Gevangenissen en huizen van ontucht. Na de pauze behan delde zij daarbij ook het volgens haar ver dervende kwaad genaamd Nieuw-Mahhusia- nisme. Waar Mej. Lokerse op verschillende plaatsen reeds heeft gesproken of nog zal spreken en het verslag harer rede reeds in dit blad is geplaatst achten wij het over bodig dezelve weder te geven. Volgens circulaire thans rondgestuurd door de Vereeniging »Van Ongenoegen vrij« is zij in haar plan veranderd om op Donderdag 11 Febr. a.s. eene zanguitvoering te geven in het Zondagschoollokaal der Ned, Herv. Kerk alhier en zal dit nu plaats vinden op Woensdag 10 Febr. a.s. des avonds ten 7 uur op dezelfde plaats Oude Tonge. Ter algemeene kennis is gebracht, dat de lijst van beheerders van ter vordering aan te bieden paarden gedurende de maand Maart ter secretarie ter visie ligt. De lijsten van Ingelanden van den Magdalenapolder liggen gedurende 14 dagen ter secretarie ter inzage. In deze gemeente is een comité gevormd, bestaande uit de jongedames F. v. Schouwen, J. Vreeswijk, L. Kosten, A. C. de Korte en A. Pulleman, tot het bijeenbrengen van gelden voor het aan te bieden huldeblijk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de a.s. heugelijke gebeurtenis. Nieuwe Tonge. Zaterdagavond is door de gemeenteveldwachter J. Hage proces verbaal opgemaakt tegen de onderwijzer R. uit Sommelsdijk wegens het venten met blaadjes zonder toestemming van de Bur gemeester. Hedenmiddag kwam een familielid per fiets (door onze gemeente) van de Wed. Segers om bij zijn tante te gaan zeggen, dat in een tuintje grenzende aan de woning van een der verdachte een blikken doosje is opgedolven bevattende de som van f 4360. Dirksland.* De Christelijke Zangver- eeDiging »De Oefeningalhier zal hare uitvoering niet geven op Donderdagavond 11 Februari (zooals door de Part. Correspon dent j.l. gemeld is) maar op Vrijdagavond 12 Februari a s. Aanstaande Zaterdag 13 Februari hoopt D. V. de weduwe Brouwer alhier, die tevens de oudste ingezetene der gemeente is, haar 95ste verjaardag te vieren. Moge dezen dag voor die oude en hare kinderen niet onopgemerkt voorbijgaan. P. v. D. had het ongeluk bij eenige bezigheden te vallen, waardoor hij zich zoo inwendig bezeerde, dat hij eenige rust moet houden. Iferkingen. Het hevige stormweer van Vrijdag j.l. heeft ook alhier ernstige gevolgen gehad. O.a. de voerman H. C. Bruggeman die de Gemeente Sommelsdijk had bezocht werd met den wagen dwars op den dijk gezet en leed belangrijke schade aan de kap daarvan. De landbouwer v. d. Linde van Dirksland geraakte met zijn karos tegen den grond. Met een ander, Poldermans geheeten, ging het niet beter. Ook diens wagerikap werd in stukken gescheurd. Een kleine jongen welke zou gaan zien naar den hoogen waterstand n.I, P. Hoogerwerf woei tot aan zijn middel in het zeewater en wat wel het ergste is brak een dochtertje van J. v. d. W. haar been. Zij werd door een rukwind van den dijk gestort met zoo een ongelukkig gevolg. Dezer dagen schijnt onzen inwoner Jb. Br. het mikpunt te zijn der jongelui dezer gemeente. Kort geleden bezocht men hem in den avond op verdachte wijze doch gingen aan den haal toen Br. licht zou aansteken. Deze week werd op het onver wachts iets tegen de deur geslingerd, waar van, wat te begrijpen is, hevig schrikken het gevolg was. Op de kousen trok Br., bijgestaan door de inmiddels ontboden politie er op uit de dader(s) te ontdekken. De politie kreeg deze in 't visier en het kostte naar wij vernamen, heel wat moeite uit diens handen te blijven. Door het strui kelen der politie kreeg de onbekende voor sprong en gelukte het hem, al is het dat hij eens of meermalen tot aan den hals door het water moest, te ontkomen. Terwijl de dochter van J. C. K. alhier Zondag j.l. iets van de kachel zou halen viel deze met een daarop staande ketel kokende soep tegen haar in op den vloer. Gelukkig had deze de tegenwoordigheid van geest gelijktijdig met den val zich zijdelings te laten vallen zoodat geen letsel haar overkwam. Wonderlijk genoeg liep dit met een morsige troep af en 's middags natuur lijk geen soep. In haar vergadering van Vrijdag 5 Febr. j.l. heeft de Raad dezer gemeente zich in beginsel voor eene eventueele lot stand- koming eener waterleiding verklaard en de voorwaarden tot aansluiting daarvan aan genomen, zoodat indien het zoover mocht komen dat de plannen worden verwezelijkt in een groote behoefte zou zijn voorzien. Stellendam.** Tengevolge van den hoo gen waterstand van jl. Vrijdag is aan den tramdijk langs den Oosthavendam groote schade berokkend. Door den hoogen vloed is een belangrijke val in den dijk ontstaan. De staten model no. 75, houdende opgaaf van de uitkomst der schatting van de belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen zijn vanaf 1 Februari jl tot 4 Maart a s. ter visie gelegd. Goedereede. In de laatste dagen is de ajuinhandel alhier in vollen gang. Groote hoeveelheden worden naar Rotterdam ver scheept. Men besteedt f 4,75 de 60 kilo. V oor de Zeemilitie hebben zich alhier twee lotelingen aangemeld, t.w. Jan de Keij- zer en Louwerens Troost. L.l. Vrijdag is tengevolge van den hevigen N. W. stormwind het water opge zweept tot eene hoogte van 2.35 M -j- N. A. P. Een boom is ontworteld, terwijl van een gebouw een schoorsteen is afgesla gen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Degenen, die over het jaar 190S iets van het Rijk, de Provincie of Gemeente te vorderen hebben, dienen hunne nota's voor den 30 Juni a.s. in te zenden. Ouddorp.* Onze vroegere dorpsgenoot G. W. Caron, is benoemd tot particulier secretaris bij het Ministerie van Landbouw, afdeeling arbeid. 5pijkenissc. Een sterke Westen tot N. W. wind loeide reeds, den geheelen Vrijdagmorgen over ons dorp doch groeide 's middags aan tot een geweldigen storm. Vooral boomen en schoorsteenen werden omvergeworpenverschillende boerderijen kregen groote bressen in de rieten daken. Zekere van Gstaande op een aak in de haven werd buiten boord geslingerd, doch wist zich zelve te redden. De boekhandelaar A. V. bevond zich met hit en kapkar aan den dijk van hier naar Geervliet, en werd door een windstoot finaal omgegooid, zoo dat hij heel wat materiéele schade bekwam. Ook |den broodslijter A. M. overkwam dergelijk geval. De wind rukte met zoo'n geweld aan den kap van diens kar, dat dit beschuttend deel der wagen een eind wegvloog op de vleugelen des winds, dat hij niet meer te vinden was, niettegenstaande

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1