Woensdag 3 Februari 1909. Antirevolutionair 23ste Jaargang N*. 1421. Orgaan el t m <1 IN HOC SIGNO VINCES i i T. BOEKHOVEN. Arbeiders, zorg voor Uw Kiesrecht. IS Fe bruari nadert. Vervoeg IJ om SulaeBstSïBg bjf Uw BAies- vereeniging die gaarne S»e- reid is U In alles behulp zaam te z||n. tleiiieeikJsFaaö. VERSLAG ia» Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGffiYEE SOMMELSDIJK. Telefoon Intercoms*». ÏSo. 3. Advertentie® 10 cent per regel en s/j maal. Reolames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Alle sfssfcfeeia coor «ie Hedactie toestemd, Advertentiën ets verdere Administratie franco toe te «eaiden aan den Ultsrever Kiezerslijst. De methode van de plaatselijke Kiesv. te Middelharnis om kiezers te werven is aanbevelingswaardig. Er wordt elk jaar een commissie benoemd, bestaande uit 't Bestuur en 7-tal leden, die 't dorpsleven door en door kennen en zoo ongeveer met allen, die in de termen vallen om kiezer te kunnen zijn, bekend zijn. In Januari vergadert ze, een of meer avonden der week. Ze heelt de kie zerslijst bij zich en ook een lijst van de jongelingen enz. die 25 jaar zijn en kiezer kunnen worden en de oude ren. Nu gaat men natuurlijk aan het vergelijken, wie op de oude kiezerslijst voorkomt en wie niet. En dan teekent elk lid der Commis sie op, welk mannetje bij in die of die straat voor zijn rekening neemt, om hem op de kiezerslijst te krijgen. Dicht bij 15 Februari vergadert men nog eens, om den uitslag te bespreken en klopt een en ander nog niet, dan gaat men er nog eens op uit om een onderzoek nader in te stellen. En op 15 Febr. staat en is men klaar. Zoo krijgt men 't dorp op de kiezers lijst; althans de mannetjes van eigen kleur. En om die alleen is 't te doen. Heeft eenige plaatselijke kiesv. ook deze methode? We kunnen ze haar aanbevelen. En zoo er nog een betere is, dan willen we die graag vernemen want de kiezerslijst is 't cement van de politiek. Geen kiezers geen veld slag geen overwinning. En wat is een veldheer zonder leger Het arbeidscontract. Niet de onwaarde van 't arbeidscon tract blijkt uit de roering in de arbei derskringen, maar de onbenulligheid der Nederlandsche vakbeweging. Het arbeidscontract bevat uitnemen de artikelen, die waarborgen leveren tegen overijlde en verkeerde handelin gen van patroons en arbeiders. Staangeld, boete, geen gedwongen winkelnering, uitbetaling bij ziekte, opzeggingstermijn enj. zijn altemaal mooie bepalingenmaar de fout is, dat de arbeidersorganisaties te zwak zijn om tegen te spartelen, indien eenig patroon die zoo uitnemende bepalingen uitschakelt. Niet 't arbeidscontract is daarmee veroordeeld, maar de patroons eener- zijds, die gebruik maken van den toe stand en werklieden anderzijds, die te hulpeloos staan om zich een onaange naam contract van den hals te schui ven. En de gevolgen? Ruzie natuurlijk op .vele plaatsen tusschen patroons en arbeiders. (Jok en dat is een mooiereen toe- strooming van werklieden naar de bestaande organisaties. Zoo heeft dus 't Contract, onbe doeld, een uitstekend werk te verrich ten in de toekomstde arbeiders drijven op één hoop om te krijgen, wat er te halen is. Maar laten de arbeiders nu voor zichtig zijn: er zijn geldelijk sterke en zwakke patroons. En nu moeten ze wel degelijk in 't oog houden, dat ze bij een zwak patroon, die zelf tobben moet, hun eischen matigen moet. Bij een contract moet men niet alles op de spits drijven 't blijtt geven en nemen en rekening houden met den aard en de kracht van 't Bedrijf, 't Spreekwoord zegtPlukt eens vee- ren van een kikvorsch en er zijn patroons genoeg, die 't hard te verant woorden hebben om fatsoenlijk, naar hun stand, met eere en zonder schuld door de wereld te komenvan die kleine patroons, die soms nog meer op lasten zitten en de zorgen meer voelen drukken dan de arbeiders, die bij hem werken. Daarom sti ijd om een goed arbeids contract te krijgen, is goed is plicht ieder zijn rechtenmaar ieder kenne ook zijn plichten en men brenge den kleinen patroon niet in moeite, noch voere zijn eischen te zeer omhoog. De balans in het midden, zegt het spreekwoord. Tuin- en Landltouw. Bestrijding van herik. Het algemeen bekende onkruid herik of herrik wordt gedurende de laatste jaren nog al druk bestreden door middel van ijzervitriool. En veel tijds roept men over 't succes. Dat dit echter niet aïle proefnemers zoo gaat, blijkt ons uit eene betreffende proefneming bij den heer B. M. van der Goot te Sondel. (Friesland.) De Rijkslandbouwleeraar zegt in z'n verslag „Hierbij wordt gewoonlijk gebruikt een 15—20 procentische oplossing van ijzervitriool in een hoeveelheid van ongeveer 500 liter per H.A. De aangewezen tijd voor het besproeien is, zoodra het 4e blaadje van de herik te voorschijn is gekomen öf zeer kort er vóór. Het weer dient daarbij droog te zijn." Den 15den Mei werd een oppervlakte van 20 are haver besproeid met 16 KG. ijzervitriool in 80 liter water. De herikplantjes waren toen nog erg klein. Behalve de uitgegroeide zaadslobben zag men de volgende blaadjes voor den dag komen. Ofschoon het tijdens en onmiddellijk na de be sproeiing droog weer was, regende het des avonds en in den opvolgenden nacht zóó sterk, dat men mocht aannemen, dat de proef mislukt was. Toch waren hier en daar enkele plantjes met zwarte randen te zien gedurende de opvolgende dagen. 19 Mei werd de proet herhaald. Nu ging 't met 't weer, dat volgde betermaar de herikplan- ten waren wel wat groot. Maar ze werden geheel zwart. De haver kreeg alleen zwarte blad randen. De haver kwam later veel bij. Geheel herstelde ze zich niet. De herikplanten waren niet alle dood. Ze groeiden voor een deel later opnieuw uit. Zelis zouden ze wanneer het veld niet geschoffeld en gewied was, ongetwijfeld nog zaad gegeven hebben. Maar bij de niet besproeide planten waren ze toch ver ten achter. Ook in 1907 nam de heer Van der Goot proeven. En hij is nu tot de oonclusie gekomen, dat men door een oordeelkundige besproeiing met een ijzervitriool-oplossing de herikplanten zoo al niet kan dooden, ze toch heel wat in d'r groei kan belemmeren, dat echter in streken, waar voldoende arbeidskrachten aanwezig zijn en men die niet te duur behoeft te betalen, schiepelen en wieden te prefereeren zijn. Vraagbaak. 7ragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeeingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 262. Zoudt U „een trouw lezer" niet de gemid delde samenstelling kunnen opgeven van katoen- meel. 263. Sommige veehouders beweren, dat het voordeeliger is, de koeien vroeg te doen kalven, b.v. in Dec. en Januari, dan later b.v. in einde Maart en April. Wat is daarover uwe meening, Mijnheer de Redacteur? Antwoorden en mededeelingen. 259. Kruimelstruktuur. Daarmee bedoelt men, dat verschillende grondkorrels zijn vereenigd tot z.g. kruimels. Tusschen deze vindt men dan min of meer wijde holten en kanalen, welke veel nut doen als plaatsen, waar de lucht (zuurstof) goed in kan dringen. 260. Paardenmest rijk aan ammoniak? Paar- denurine bevat er veel van. Althans veel stikstof. 1000 L. houden ongeveer 12 L. stikstof. En stik stof is een der elementen in ammoniak. 261. Calorie? De hoeveelheid warmte,noodig om 1 K.G. water 1" Celsius in temperatuur te doen stijgen, heet calorie. Officieel f^esSeeSle. Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. Aan deze Schietoefeningen, die van 1 Mei tot ultimo Augustus worden gehouden, kan worden deelgenomen a. door miliciens, land weerplichtigen en kader reservisten, met groot verlof; b. door alle mannelijke ingezetenen van 16-35 jarigen leeftijd, indien zij eenig voorberei dend schietonderricht ontvaDgen hebben. Wie aan deze schietoefeningen deelneemt, is in de gelegenheid zich een bewijs van schiet vaardigheid te verwerven waardoor op het onder zoek naar de bekwaamheid voor viermaander in Januari 1910 vrijstelling van schieten is te ver krijgen. Dagen en uren der oefeningen, (zelfs desver- langd op Zondag) voor zooveel mogelijk door de deelnemers in onderling overleg te regelen, doch bij voorkeur na 4 uur 's middags. Aanmelding vóór 16 Februari a.s., op de Secre tarie der gemeente. Sommelsdijk, 1 Februari 1909. De Burgemeester, DE GRAAFF. Belastbare Opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. De BURGEMEESTER der Gemeente Som melsdijk, maakt bekend, dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van ge bouwde en ongebouwde eigendommen in deze Gemeente geiegen, gedurende dertig dagen van den 1 Februari tot en met den 3en Maart a.s., ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Sommelsdijk, den 1 Februari 1909. De Burgemeester, DE GRAAFF. Grondbelasting. De BURGEMEESTER van M i d d e 1 h a r n i s, Gelet op Art. 15 der Wet van 26 Mei 1870(Stbl. 82) brengt ter kennis dat gedurende 30 dagen ter Secretarie der gemeente ter inzage ligtdebjj hem ontvangen opgaaf der uitkomsten van de Metingen der schatting van perceelen in de ge meente, welke in het jaar 1908 veranderingen of wijzigingen hebben ondergaan, waartegen de be zwaarschriften binnen 30 dagen na heden by Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, moeten worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelharnis, 1 Februari 1909. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Bekendmaking. Het Bestuur van den polder „Het Oudeland van Middelharnis" maakt bekend, dat de opge maakte lijst der stemgerechtigde ingelanden ge durende 14 dagen vanaf 30 Jan. 1909, ter inzage van ingelanden is nedergelegd ten kantore van den Secretaris. Middelharnis, 29 Januari 1909. De Secretaris, De Voorzitter, NIJGH. J. C. VAN OOSTENDE. Bekendmaking. Het Bestuur van het Waterschap „De Oude Polders" loozende op de haven van Middel harnis, maakt bekend, dat de opgemaakte lyst der stemgerechtigde ingelanden gedurende 14 dagen vanaf SO Jan. 1909, ter inzage van inge landen is nedergelegd ten kantore van denSecr. Middelharnis, 29 Januari 1909. De Secretaris, De Dijkgraaf, NIJGH. J. VAN DER KOOGH. Plaatselijk Hieuws. Middelharnis. J.l. Vrijdag is door den onbezoldigd Rijksveldwachter J. P., Proces verbaal opgemaakt tegen Joh. de R. wegens het loopen met zijn hit iangs de tramlijn en wegens beleediging. Zaterdag had J. Visser, het ongeluk in de kaai door het ijs te zakken, na er zich met moeite uitgewerkt te hebben, begaf hij zich met een nat pak huiswaarts. Als een bizonderheid kunnen wij mee- deelen, dat door de schoenmaker J. v d. Meulen, een ei geraapt is van een zijner kippen, welke z ons woog. Dat heet dan ijsvermaakJ,l. Vrijdag werd A. B. van 't ijs huiswaarts gebracht, om reden deze persoon zooveel aan bachus had geofferd, dat hij niet kon loopen. Door den lagen waterstand vertrok hedt n Dinsdagmorgen de *Padang« in plaats van half zes om negen uur van 't Hoord, om reden de boot niet door de schutsluis kon. S(ad aan 't Haringvliet. De staten model no. 75, houdende opgave der uit komsten van de schatting van de belast bare opbrengst der gebouwde en onge bouwde eigendommen zijn vanaf 1 Febr. tot 3 Maart a.s. ter visie gelegd. Ben Bommel. L. v. P. had het ongeluk Vrijdagmiddag jl. zoodanig op het ijs te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De staten van Meting en Schatting van gebouwde en ongebouwde eigendom men in deze gemeente gelegen, liggen gedurende 30 dagen en wel van den isten Februari tot en met den 2en Maart a s. ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage. Zij, die willen deelnemen aan de Schietoefeningen, worden verzocht zich voor den 1S Februari e.k. ter Gemeente-secre tarie aan te geven. De oefeningen worden gehouden van 1 Mei tot 1 September 1909. de G. had het ongeluk met het houthakken zich zoodanig in zijn voet te hakken, dat hij zich ernstig bezeerde. In deze gemeente is thans eene zang- vereeniging, »Euphonia« genaamd, opge richt met aanvankelijk 30 leden. Oude Tonge. Aan de zeemiliciens A. Kievit en J. v. d. Vliet is bericht, dat zij omstreeks 23 Maart a.s. voor herhalings oefeningen zullen worden opgeroepen. De lotelingen voor de lichting 1910 zijn opgeroepen om ter Secretarie te komen tot het geven van inlichtingen benoodigd voor de invulling van het inschrijvingsre gister. Het ter overname door het Rijk, als verdacht van tuberculose, door A. v. Vugt aangegeven rund, bleek bij het onderzoek door den districts-veearts niet tuberculeus te zijn, en wordt alzoo niet overgenomen. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen J. Jansen, wegens openbare dronkenschap. Dirkslaud. Voor de loting der Nat. Militie hebben zich voor deze gemeente 29 jongelingen doen inschrijven. Ouddorp. Verleden week had J. M. wederom het eigenaardig geval dat zijn ezel met de wagen er vandoor ging. De bijtijds toegesnelde hulp van K. T. die juist aankwam, kwam J. M. ten bate, deze wist »langoor« te grijpen en reed daarmee naar zijn meester terug. De opbrengst voor den blinden zan ger heeft niet f 136 zooals jl. week ons werd gemeld maar f36 opgebracht. Zuidland. Van eene bejaarde arme weduwe alhier werd uit haar portemonnaie welke in eene lade van haar kastje lag een bedrag van ongeveer zes gulden ont vreemd. Men is de dader of daderes van deze lage diefstal nog niet op het spoor. Deze penningen had ze met wat naaiwerk weten over te verdienen. Verleden week wilde een kleine jon gen onder de trambrug alhier door rijden met schaatsenrijden. Daar het ijs nog met sterk genoeg was zakte hij er door. Een broertje van hem willende ter hulp komen schoot er insgelijks bij. Een ander kame raadje hun beiden willende helpen trof hetzelfde lot. Was het niet dat het ongeval door daarbij wonende buren was opgemerkt zeker was dit ongeval niet zoo gunstig afgeloopen. Thans waren allen gelukkig spoedig op het droge gebracht en kwamen de waaghalzen er met den schrik en een nat pak en wellicht ook met een pak slaag van de brommende moeders af. Tot gemeenteontvanger voor deze ge meente is door den gemeenteraad alhier uit het tiental sollicitanten met algemeene stemmen benoemd de heer H. D. van Driel Jzn. zoon van den overleden ontvan ger der gemeente. Spijkenisse. A.s. Woensdagavond zal voor de Chr. Hist. Kiesvereenigingen in 't king. Voor jongelingen van 1635 jaar bestaat gelegenheid zich te oefenen in het schieten, en moeten zich daarvoor opgeven voor 10 Febr. a.s. schriftelijk ter secre tarie. van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Hliddelharnis, op Vrijdag 29 Jan. 1909. des nm 2.30 ure Aanwezig alle leden. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen voorgelezen en goed gekeurd. De Voorz.Alvorens met de gewone werkzaam heden een aanvang te nemen en dit de eerste vergadering is welke in dit jaar zal worden gehouden, wil ik deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om mijn wensch uit te spreken dat het u allen en uw familie en betrekkingen wel moge gaan. Het jaar 1908 was voor de gemeente belangrijk aangaande den aanleg van de tramlijn dat dit bij moge dragen tot welvaart voor de gemeente en voor heel het eiland. Alsnu deelt de Voorz. den Raad mede als dat door bijkomende werken aan het Raadhuis, aan den aannemer nog f393,en aan den steenhouwer f 160,uitbetaald moet worden, 't welk door den Raad wordt goedgevonden. De Voorz. vraagt de medewerking van den Raad, om het hek, staande voor het Raadhuis, te ver wijderen, om reden dit er vroeger ook nooit ge weest is en het gezicht op het Raadhuis erdoor wordt belemmerd. Hierover ontstond nogal eenige discussie. De heer Kol ff begon met te zeggen, dat hij de Voorz. zyn erkentelijkheid betuigde,omrede deze dit den Raad had medegedeeld, daar hij er ook al lang mee had geloopen. Daar hij het Raadhuis een sieraad voor de gemeente vond, wenschtehij ook dat het hek werd weggenomen, omdat dit het gezicht van het Raadhuis voor een groot gedeelte benam. De heer Van der Slik vroeg den Voorz. wanneer het hek weggenomen werd en oi er dan voor de heul van het Raadhuis een hekje geplaatst zou worden om den vrijen toegang tot het Kerkple in te beletten, wat door den Voorz. bevestigend werd beantwoord. De heer Korvink vraagt aan den Voorz of het voor de veiligheid van het Raadhuis niet beter zou zijn, dat het bleef staan en als het dan goed onderhouden werd, dat dit dan ook heel goed kon blijven. De Voorz. acht uit bouwkundig oogpunt, zooals de architect dit ook had voorgesteld, om het hek te verwijderen. De heer Born: Ik voor mij acht het, wanneer het hek weggenomen wordt, een groot bezwaar voor de veiligheid van 't Raadhuis. Daartoe verschil ik geheel van meening met den heer Kolff die het een sieraad zou vinden voor het Gemeentehuis, wanneer het hek werd weggeno men. Ik voor mij zou het juist een sieraad vinden, wanneer het bleef. Na nog eenige discussie acht de Voorz. dat hier genoeg over gesproken is, brengt het voorstel in rondvraag en wordt besloten met 9 stemmen vóór en 2 stemmen tegen, die van de heeren Korvink en Born, om het hek te verwijderen. Aan de orde is nuIngekomen stukken. 1. Procesverbaal van de boeken en kas van de Gemeente ontvanger in orde bevonden. 2. Van HH. Ged. Staten, goedgekeurd terug ontvangen Gemeente-begrooting 1909. 3. Een schrij ven van B. en W. van Sommelsdijk, benoeming van een lid der Gas-commissie. 4. Van HH. Ged. Staten, goedgekeurd terug ontvangen het Suppletoir kohier van den Hoof- delijken omslag. 5. Van HH. Ged. Staten goedgekeurd afkoop tienden. Van HH. Ged. Staten goedgekeurd Gemeente- begrooting 1908. Een schrijven van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Een schrijven van de afdeeling „Goeree en Overflakkee" van de Gezondheidscommissie inzake de waterleiding. Dit schrijven wordt voor ken nisgeving aangenomen. De Voorz.: Nu zullen wij overgaan tot verkie zing van een Regent van het Weeshuis. Candi- daten zijn de heeren Van der Plaat, aftredend en Boomsma. Als stemopnemers benoem ik de heeren J. van der Slik en J. J. Nipius. Gekozen werd de heer Van der Plaat en zal deze met zijne herbenoeming in kennis worden gesteld. De Voorz.Nu zullen wij overgaan tot het benoemen van een lid der Gascommissie, in de plaats van den heer J. van der Slik die aftre dend, doch herkiesbaar is. Gekozen werd de heer Van der Slik met 6 stemmen, terwijl de heer Kolff 5 stemmen ver kreeg. De Voorzitter vraagt Van der Slik of deze zijn herbenoeming aanneemt, 't welk doorhem beves tigend wordt beantwoord. De Voorz.: Aan de orde is thans het benoemen van een plaatsvervangend lid in de plaats van den heer J. Korteweg. Herkozen werd J. Korteweg met 10 stemmen, terwijl 1 stem van onwaarde was. De Voorz.: Wij zullen nu overgaan tot punt 4, nl. Waterleiding. Van de Gezondheidscom missie is een schrijven gericht aan B. en W., 't welk door den Secretaris zal worden voorge 1 f, —vr

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1