voor «Ie ZuiilJiollaiiilselie en Keenwsclie Eilanden. ïANS". Woensdag 27 Januari 1909. Antirevolutionair 23ste Jaargang JN°. 1419. Orgaan i 5UDER, :lzet, IN HOC SIGNO VINCES terdam. S iet Vergroting. - P 0 Sommelsdijk" orichting. T. BOEKHOVEN. ii Gestikte .ens. Artikelen. (H.) W f -v. Stoomliooten. Westzijde.) ID AM. 2 «93 loofden van Scho- lossaal reductie. straat, M. teeririg EK- "tl. PELLER UMATIEK JDHEDEN OR MILUOENEN TIEKLIJDERS RUIKT chen van 50 cts,75cts ekers en Drogisten rotterdam. aln-Espeller In rpakklng! 2120 i-F.x peller is verkrijg- 'RNBOS te Sommelsdijk; harnisbij A. O. P. DB A. L. HOBBEL te Oolt- [NK, Drogist te Ouddorp ian leden tegen 4'/a pCt. 3"/ioo Pct- 's jears, ook van relijks aangevraagd worden bestuur. 2182 m terugbetaling van gelden dagavond van 68 uur, i. JOPPE Cz., Sommelsdijk naf 50 ets. met etui Opticien. ROTTERDAM. ste r de beroem- i, is in, onze lubel. Mar petten, Snoopers, Muloer«eit en Haardzeiief Linoleum» VoetzaKke/ Lachten, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEYEB SOMMELSDIJK. Telefoon Intercoms®. Se. 2. Advertenties 10 eent per regel en 3/s maal. Reclames §0 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. ABle siMkhen voor de fttedactie bestemd, Adverteiatlëm en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitirever V ATfC/ stee(^s tw^ en de oorzaken daarvan. Schaper schetste '28 Maart 1907 den verwarden toestand in de Socialisti sche partij; toen reeds was er open baring van gansch verschillenden kijk op de maatschappelijke toestanden en de toekomst, die wenkte Die openba ring is er nu nog; in hevige mate barst de verdeeldheid nu andermaal uit en weer roept men als een echo van Schapers woord Het kan zoo niet langer. Dat is de overtuiging van schier iedereen in de partij. Zoo gaat het niet meer. Verbitterd is de stemming vergald is de strijdlustverzwakt is de werfkracht. In ons vorige artikel schetsten we den aard der Tribunegroephun beginsel. Wat willen nu daartegenover mr. Troelstra, Schaper, van Kol en anderen. Laten we Schapers woord overnemen. De andere groep (mr Troelstra enz.) ziet de inbezitneming der staatsmacht door de arbeiders nog in een verwijderd verschiet behalve als er iets zeer bizonders, haast wonderbaarlijks mocht ge beuren, waarnaar men zijn taktiek niet richten kan, al kan men er altijd op verdacht zijn. Zij willen met alle macht binnen halen wat bereikbaar is om de arbei dersklasse te helpen en tevens om zoo de massa te winnen voor onze groote zaak Op een plotselinge ineenstorting der maatschappij rekenen zij niet. Zij willen ook in het parlement agitatie voerendoch vooral door het krachtig najagen van hervormingen Zij voelen, hoeveel er nog aan de ontwikkeling des volks ont breekt en willen dit scholen (ont wikkelen) voor het verkrijgen van een arbeidersgeslacht, dat werkelijk de leiding van zaken kan overnemen. Zij hebben oog voor de werkelijkheid en zijn zich van hun verantwoordelijkheid als medewerkers van de wetgevende macht en als lijders van een gezonde vakbeweging bewust Zij vergeten het einddoel niet richten zich ernaar om er kracht en idealisme uit te puttenmaar ze zijn diep doordrongen van het idee, dat er nu geholpen en prak tisch gestreden moet worden. Zij willen ook gaarne de ver- anarchiste arbeiders winnen, doch meenen, dat dezen alleen in het kamp der sociaaldemocratie kun nen terugkeeren als ze eerst door teleurstellende ervaringen met hun taktiek zijn wijzer geworden, zooals er zoovelen reeds wijzer worden. Dit, zoo eindigt de heer Schaper Dit is in hoofdzaak en grove trekken het verschil. Het is tak- tisch, maar ook min of meer prin cipieel In de oogen der eersten (Tri bune dus) kunnen de laatsten (mr. Troelstra) nu geen goed meer doen. Wij verstaan elkander niet meer. Dezellde verschillen en nog andere wordeD door Van der Goes genoemd in zijn rede van 23 Maart 1907, waar hij 't heeft over het verschil in de agrarische aangelegenheden (pacht al of niet van de netto-winst des boers)over Troelstra's houding in 1903; over de schoolkwestie en de Groninger motie Ook Het Volk sprak door zijn redac tie eenige dagen geleden zich over die geschillen uit. Op 3 Januari '09 schreef zij Uitgangspunt en conclusie van het Marxisme zijn door de geheele Sociaal- Democratie aanvaard, (dus klassenstrijd en afschaffing van den privaten eigendom als gevolg van 't historisch materia lisme. Red. M. en S.) Die beide hoofdpunten staan feitelijk buiten de debatten, die tusscheii ons wel worden gevoerd. Maar Marx heeft meer gedaan. Hij heeft niet alleen dat uitgangs punt gevonden en het einddoel aangegeven, hij heeft ook de lijnen aangegeven, waarlangs de ontwik keling uit het heden naar die toe komst zich zal voltrekken. En in dat schema zijn ongetwijfeld aanvecht bare stellingen. Die aanvechtbare stellingen aan te duiden en aan te vechten, dat was de oorsprong van wat men revisionisme noemde. Nu zou men zeggen, dat dan toch daaruit groote verschilpun ten moest voortvloeien en dat doen ze ook wel. Over de waarde van hervormingen van politieke rechtenvan vakbewe- gings-veroveringen bestaat verschil. Zoo is de strijd duidelijk genoeg geteekend. En ze is van beteekenis voor het Nationale leven. (Slot volgt.) Vergadering der Vrijz.-Demo craten. Was daar de vrijheid des woords Gesmaald wordt soms op onze Depu- tatenvergadering, waar dr, Kuyper de lakens uitdeelt en allen, zelfs prof. Fabius het zwijgen oplegtzoo wordt verteld of geïnsinueerd of gescholden. Maar hoe ging 't op die vergadering Dit staat in 't "Verslag: De heer Mendel (Amst.)De eisch van democratie die spreker wenscht te verdedigen is, dat bij belangrijke gebeurtenissen in het politieke leven de partij zich vol komen uit kan spreken. In 1905 werd daaraan niet vol daan thans weer niet en daarte gen protesteert spreker. We hadden ons hier vrij moeten kunnen uitspreken en zelfstandig de verkiezingdeusen moeten vast stellen dat had aan de partij en de Kamerfractie leiding gegeven En waarom moet men zwijgen Omdat de leiders al aan 't onderhan delen waren geweest met'tWerklieden verbond, dat op denzelfden dag ver gaderde en nu waren de leiders ge bonden aan de overeengekomen voor waarden en de vergadering had hu maar te slikken, wat voorgezet werd door spreken en amen dementen kon de samenwerking met dat verbond immers afgetakeld, zelfs verbroken worden en daarom zwijgende leiders hadden alles reeds klaargespeeld. Is daar vrijheid des woords? Is daar recht om te getuigen van zijn atwijkende gevoelens Geenszins. Waarom dan afgegeven op onze Dep. Vergad. en op onzen Leider, dr. Kuyper. En deze treden gansch anders op. Wij spreken eerst onze meening uitdaarna hooren we die van een andere zusterpartij. Zie maar naar 't Huismanskiesrecht en 't daarna verschenen R. Kath. Kies rechtrapport. En op een andere plaats in dat Verslag Dordrecht protesteert er tegen, dat hij niet mocht uitspreken. Spreker meent evenwel rechten te dien opzichte te kunnen doen gelden als de groote meneeren hier in deze vergadering. Ja, ja de sprekers protesteeren maar ze zullen toch zwijgen Dat heet nu democratie Is 't niet 't oud-liberaleWat de heeren wijzen, moeten de gekken prijzen Of heet dat nu partij-discipline Maar deze draagt een gansch ander karakter. Bij deze berust men, na gesproken te hebben Tuin- en Landbouw. OM ZE OP GANG TE HELPEN. Dat alle planten voor haren groei stikstof be hoeven, is van algemeene bekendheid. Dat bijna alle planten die stikstof moeten kunnen vinden in den boden, weet ook wel iedere boer, die zoo nu en dan de krant ter hand neemt. Maar dat de planten de stikstof in een bepaalden vorm, (in den vorm van salpeterzure zouten nl.) believen, dat schijnt nog niet zoo algemeen bekend. Indien dit wel 't geval ware, zoo zou immers de ehili- salpeter nog veel meer in den gunst staan, of liever nog veel meer algemeen in den gunst staan bij de landlui. Dan zouden ze weten, dat die meststof de stikstof bevat in terstond opneem baren vorm en dat aan dit feit alleen het snelle werken er van moet worden toegeschreven. Waarom blijft in 't voorjaar op vele korenakkers 'tjonge graan zoo lang geel? Waarom begint't pas ferm door te zetten, als de grond wat warm wordt? Omdat in de vroege voorjaarsdagen gebrek is aan salpeterzurestikstof in den bodem. De aan wezige stikstofvoorraden moeten nog veranderen, voor de plant er iets aan heeft. Bij dat veranderen spelen zekere bacteriën een belangrijke rol. Doch deze bacteriën werken niet, zoolang de grond nog te koud blijft. Wie in die dagen z'n graanplanten wat op gang wil helpen, die taste in den chilizak. Ben enkel baaltje op 'n bunder doet reeds prachtig werk. Op stikstofarmen grond mag men gerust 2 baaltjes nemen. Maar geen te kort aan phosphorzuur, kali of kalk. Dat spreekt. BEVRUCHTEND POEDER. Aldus 't opschrift van een opstelletje in „De Veldbode" van verschenen Zaterdag, waarin A. v. L(eeuwen) waarschuwt tegen een won derpoeder, 't welk door een drogist in de buurt van Volkel in den handel werd gebracht en dat de eigen schap zou bezitten, de bevruchting van koeien te bevorderen. Dit poeder werd door een der abonne's op de „Veldbode" ter onderzoeking opgezonden aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam, 't Resultaat van 't onderzoek was„het poeder bestaat in hoofd zaak uit een mengsel van gember en gentiaan poeder, waaraan een weinig koolzuur is toege voegd." Bedoelde abonné vroeg nu aan de Veldbode redactie naar de werking van de genoemde stoffen. De eindconclusie van den heer A. v. L. luidt „Op de bevruchting kunnen zij in de verste verte geen invloed uitoefenen. Omtrent de prijs ad f 0,50 per pakje zegt de sehrii ver „Als de drogist bij elk pakje poeder 5 goede lijnkoeken geeft, is het niet te duur en wensehen we hem een goede clandisie." Wij kunnen 't er, dunkt ons, gerust voor houden, dat hier een kwakzalver is ontmaskerd. Zegt het voort. IETS OVER DEN INVLOED VAN DE ELEC- TRICITEIT OP DEN PLANTENGROEI. Reeds verschillende jaren geleden werd er door een Fiusch geleerde met name Lemström op gewezen, dat de eleotrieiteit van invloed was op den plantengroei. Het heeft echter vele jaren geduurd vóór deze ontdekking voor den landbouw tot een praktisch resultaat heeft geleid. De ont dekkingen van Breslauer, Gaszner en anderen echter zijn thans van dien aard, dat eleotrieiteit met voordeel voor den land- en tuinbouw in toepassing kan wordeD gebracht. Men heeft resul taten gekregen, die wijzen op een verhoogde op brengst van 25 tot 120 °/0 in vergelijking met de uitkomsten van een naast het proefveld gelegen veld, waarop geen „eleetrocuituur" werd toege past. Vooral in Duitsehland en in Engeland heb ben verschillende grondeigenaren reeds terrein beschikbaar gesteld, om meer in het groot proeven te nemen en het doet ons veel genoegen, dat thans ook in ons land en wel in de Haarlemmer meer on hoeve „Mentz" uitgebreide proeven zullen werden genomen. Deze proefvelden, die te zamen een oppervlakte van 5 H.A. beslaan, worden voor de helft met haver en voor de andere helft met suikerbieten bezaaid. De electrisehe installatie zal worden gemaakt door de firma Boeke Huidekoper te Groningen en Haarlem, die haar Ingenieur, den Heer R. Harkema, een studiereis naar Duitsehland liet ondernemen, om de electro-cultuur in oogen- sehouw te nemen en te bestudeereD. Wij wensehen deze firma met deze onderneming zeer veel geluk. Als het mocht blijken in de prak tijk, dat de resultaten van electro-cultuur werke lijk zulke verhoogde opbrengsten kunnen geven, is deze uitvinding van het allergrootste belang, vooral ook voor den tuinbouw, daar d-tijd, die de planten noodig hebben, om tot rijpheid te komen, door de eleetrocuituur zeer wordt verkort. Mochten er meer land- of tuinbouwers zijD, die proeven wensehen te nemen, ot hieromtrent na dere inlichtingen zouden wensehendan is de Heer R. Harkema, beheerder van het filiaal der firma te Haarlem, steeds bereid hun alle inlichtingen te verschaffen. W raafteak, Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden ot mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 259. Wat bedoelt men met de kruimelstuktuur van den grond 260. Is paardemest rijk aan ammoniak? 261. Uit 't verband, waarin ik 't woord ont moette, kon ik opmaken, dat men met calorie een zekere portie warmte bedoelt, Hoeveel echter Antwoorden en mededeelingen. 257. Katoenmeel? Dat is meel van katoenzaad. De vrucht van de katoenplant bevat, in een wollig pluis, hare zaden. Het meel is groenachtig-geel van kleur. Als 't voldoende zuiverheid bezit, is 'teen goed voer. Vele veehouders, die't eenmaal gebruikten iu hunne stallen moeten 't weer heb ben. 258. Guano op suikerbieten. Wij zagen 3 A 4 baaltjes gebruiken met succes. Doch neem eens een proef met inper en chili! «Jdficieel Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Som melsdijk maakt bekend, dat het kohier der Grondbelasting over het dienstjaar 1909, invor derbaar verklaar op den 'lo Januari 1909, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belas tingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 22 Januari 1909. De Burgemeester, DE GRAAFF. Invordering 's Rijks Directe Belastingen, De BURGEMEESTER der gemeente M i d- delharnis maakt bekenddat het kohier der grondbelasting over het dienstjaar 1909 invorderbaar verklaard op den 20 Jan. 1909, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belas tingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Middelharnis, 22 Jan. 1909. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Invordering 's Rijks Directe Betastingen. De BURGEMEESTER der gemeente M i d- d el h a r n i s maakt bekenddat het kohier der belasting op bedrijfs-en andere inkomsten no. 3 over het dienstjaar 1908/09 invorderbaar verklaard op den 21 Jan. 1909, aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, den 23 Jan. 1909. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Plaatselijk JüTleuws. Soimnelsdijk. Het aantal te leveren manschappen voor de lichting 1909 be draagt uit deze Gemeente 11 'waarvan 8 voor de volledige en 3 voor de korte oefening. Een openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag 27 Jan, a.s. des 's nam. ten 7 uur. Donderdag j.l. viel het 6 jarig zoontje van Jb. kievit Jz uit het bed op den vloer met het ongelukkig gevolg dat het zijn arm brak. Naar aanleiding van een tot den Burgemeester gericht schrijven van het Provinciaal Comité dat zich heeft gevormd met het doel aan Hare Majesteit onze geliefde Koningin, naar aanleiding van de te verwachten heugelijke gebeurtenis, een geschenk aan te bieden, hebben zich op zijn verzoek alhier eenige dames bereid verklaart om bij de ingezetenen rond te gaan tot het verkrijgen van eenige gelden die in hoofdzaak zullen worden bestemd voor een of ander liefdadig doel, later met goedvinden van Hare Majesteit aan te wijzen. Bovenbedoelde dames zullen bij elk der ingezetenen om eemge gelden aankloppen, doch verwachten, dat ook ieder zal bijdragen hoe gering ook, zelfs het penningske der weduwe zal welkom zijn. De rondgang zal met 1 Februari een aanvang nemen. We lezen in j-Het Oosten« Op het onverwachts werd de familie van Ds. Wielhouwer Zondagmorgen in diepen rouw gedompeld. De oude moeder, welke reeds zeven weken ziek was, doch de laatste drie weken zoo als het scheen weer wat sterker begon te worden, bleef op het onverwachts dood. Zij ontsliep zacht en kalm. Haar leven was Christi, haarsterven gewin. Dit is een groote troost voor de familie. Woensdag 13 Januari had de begra fenis plaats van uit de kerk aan Gray st. waarbij Ds. Smit een troostwoord sprak. Middelharnis. Zaterdagmorgen ging van den landbouwer J. C. B., doordat de koppelketting brak een span paarden op hol. Op den hoek van den Achterweg kwam de draaiboom in de ruiten terecht bij den smit A, Nieuwland, alwaar de paar den tevens tot staan werden gebrachteen en ander liep met eenige materiëele schade af. Zondagmorgen ontstond er een begin van brand bij J. N. in de Brandsteeg. Door spoedig hulp in te roepen had men het vuur weldra gebluscht. Door A. Witvliet zijn 2 postduiven gevangen die gemerkt zijn T 265, 169,06 en A C 203, 08, 179 welke terug te bekomen zijn, Naar men ons meedeelt is Dinsdag morgen de stoomboot ^Middelharnis*: in 't Spui aan de grond gevaren, zoodat hij de reis naar Rotterdam schuldig moest blijven. Er zal nog al moeite aan verbonden zijn om vlot te kemen. Den Bommel. G. L,, die zich Zaterdag op het ijs waagde, zakte er door. Gelukkig kwam hij er met den schrik en een nat pak af. Het kohier no. 4 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten is aan den Ontvanger ter invordering gezonden. Ooltgensplaat. Den heer G. van Kassei te Middelharnis werd dezer dagen aannemer van het tweejarig onderhoud van den Haven- dam alhier voor de som van f 2075 Oude Tonge. Zij, die in een andere provincie mochten zijn aangeslagen in de Rijks directebelastingeD, worden uitgenoodigd daarvan, tot het opmaken der lijst voor hoogstaangeslagen, vóór 15 Maart a.s. te doen blijken aan Ged. Staten. Van H. H. Ged. Staten is de door de Kroon goedgekeurde heffing van Haven, baken en kaaigeld goedgekeurd terugont vangen. Zij, die aan de daarvoor gestelde eischen voldoen, zijn uitgenoodigd teneinde op de kiezerslijst te worden geplaatst zich daartoe voor 15 Febr. a.s. ter secretarie aan te melden. Dirksland. Over eenige dagen sloeg (door joligheid) een paard van P. V. alhier over de strengen, wat aanleiding gaf. dat het met een kameraad en den wagen waar voor zij gespannen waren, op hol sloegen waardoor nog al materieele schade veroor zaakt werd. .1 T1

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1