Zaterdag 23 Januari 1909. No, 1418, Twee Uitadem. IN HOC SIGrRO WSES Uit de JPers. PIaal§<e8tfli Mieaws. Dit nummer bestaat uit eHUcieeS bekendmaking De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie Zuid-Holland, n Gelet op art. 102, alinea 2, der Wet van den 7den September 1896 (Staatsblad no 154); Noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Hol land, die elders in 's Rijks directe helastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den 15en Maart 1909 aan hun College te doen blijken door overlegging van het aanslagbiljet of van een uit- treksel uit de kohieren der Rijks directe belastin gen opdat, daarop kunne worden gelet bij het opmaken der LIJST VAN DE HOOGSTAANGE SLAGENEN, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Earner der Staten Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1909 betreffen. De bedoelde stukken behooren door belangheb benden te worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van le. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2e. de gemeente en de dagteekening zijner geboorteen 3e. bij aldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad, 's Gravenhage, den llden Januari 1909. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. KIEZERSLIJST. De BURGEMEESTER dor Gemeente Som mei sdijk, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet.; Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit om, zoo zij in eene andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in enne der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grond belasting betreft in eene andere Gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig bet bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór den 15den Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten wordeD na de vast stelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van art. 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den Iftden Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslag biljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een op gaaf van bet bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebben den teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel 16 derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daar van vóór den lSden Februari a s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet. (Zie ook ons artikel in het Eerste Blad). In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente betreft, het volgende bepaald De formulieren tot het doen van aangifte zijn Kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per Post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken aioeten dragen boven aan de voorzijde het op- sohrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Aieswet" en in den linkerbenedenhoek de ver melding van den naam en de woonplaats van «en afzender, gewaarmerkt door zijne hand- teekening. Sommelsdijk, den 15 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. Invordering 's Rijks Directe Reiastmgeiii. De BURGEMEESTER der gemeente Oolt- gensplaat maakt bekend, dat het kohier der personeele belasting no. 5 over het dienstjaar 1908, invorderbaar verklaard op 13 Jan. 1909, aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ooltgensplaat den 1; Januari 1909. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. Bekendmaking. Alphabetische lijst van de in deze Gemeente metterwoon gevestigde Eige naars of Beheerders van Paarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter algemeene ken nis, dat de ingevolge Art. 17 van het Koninklijk Besluit van 16 Deo. 1902 Staatsblad No. 222, op gemaakte alphabetische lijst bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde Eigenaars of beheerders van een of meer ter vor dering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage is nedergelegd. Ooltgensplaat den 18 Jan. 1999. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN NOORDT. Op anderen grondslag. Aan de N. R. Crt. meldt men het volgende Over 1908 is voor den eersten keer de grondbelasting berekend naar de uit komsten van de herzienning der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendom men. Deze belasting bedroeg in hoofdsom volgens de oude regeling ruim 5.10 pCt., thans 4.86 pCt. der belastbare opbrengst. Het schijnt dat deze verlaging in be- belasting ter plattelande van de kiezers lijst menig kiezer zal doen verdwijnen, die vroeger juist boven de f x in hoofd som was, en er juist beneden valt. Wellicht gelukt het sommigen op de lijst te brengen als »loonkiezers«. Maar dat iemand, hoewel in precies de zelfde maatschappelijke omstandigheden verkeerend, toch het kiesrecht verliest omdat de belasting met een paar centen wordt verlaagd, is zelfs in het systeem-Van Houten bespottelijk. Immers zijn ageschikt- heidc wordt daardoor alleen niet minder en zelfs zijn >welstand« kan, bij vorige jaren vergeleken, wel zijn vooruitgegaan Zoo'n berichtje bewijst weer opnieuw de noodzakelijkheid eene kiesrechtregeling op geheele anderen grondslag. (x>De Vrije Westvries<z) Smalen. In 1880 verzocht Z. M. Koning Willem III, dat in alle kerken zou worden gebeden, wijl immers H. M. de Koningin Emma zich bevond in ^gezegende staat«, en Z. M. aan het gebed voor den voortdurenden welstand der Koningin en hare voorspoedige bevalling behoefte gevoelde. Thans in 1909 geschiede dergelijk ver zoek door het Kabinet-Heemskerk, achten de de Raad van Minister het plichtmatig, zoowel met het oog op het behoud van het leven en de gezondheid onzer Koningin Wilhelmina, als met het oog op de ge boorte van een troonopvolger, de voorbede der kerken te vragen. Ook al wist het Kabinet, dat de in nerlijke drang daartoe reeds bestond en aanvankelijk tot uiting was gekomen. Het Christenvolk in den lande, en over het algemeen leeft het volk van Nederland nog naar Christelijke beginselen, heeft èn in 1880 èn nu in 1909 dit optreden van degene, die sin hoogheid« zijn gezeten, met groote belangstelling en warme symphathie begroet. Niet echter de sociaal-democratie. Wat zou zij ook op hebben met het Christelijk beginsel Het socialistische hoofdorgaan sHet Volk* schrijft smalend Terwijl Jezus het gebed naar de bin nenkamer verwees en den farizeeër veroor deelde, die op de hoeken der straten zijn gebed uitgalmde, heeft onze voor 2 li (°f 7/9) christelijke ministerraad het met zijn christendom te rijmen geacht aan de hoogste kerkbesturen het officieel verzoek te richten om voor de zwange re koningin allerwege te doen bidden. Welke inwendige partijtwisten in deze maanden de sociaal-democraten onderling ook mogen verteren, over deze uiting van hun hoofdorgaan, waaruit de aikeeer van de Christelijk beginselen blijkt, zijn zij het eens. Daar is een,breede klove tusschen re volutie en Evangelie. En in de propaganda voor de doorwer king der revolutiebeginselen gaan de soci aal-democraten bijna het verst Christenen behooren in die gelederen niet thuis. Zij hebben integendeel hun heiligste goe deren te bewaken. (Rotterdammer.) Bangmakerij. Zekere juni-gebeurfenissen naderen. Sommige vrijzinnige sprekers en schrijvers beginnen reeds hun kalmte te verliezen. O a. het Kamerlid Roodhuijzen die onder den naam 2>Prins Joris« in de »Enk. Crt.« politieke overzichten schrijft. Van eene overwinning der Rechterzijde, kan wel eens een tweede Kabinet-Kuyper het gevolg zijn, meent hij. En o, verschrikkelijk, dan zal er wat gebeuren. Want die veel eischende antirev. zijn zelfs nog niet tevreden met de schoolwet- Kuyper. Zij willen oplossing van de geheele school kwestie in den zin van het gewijzigd Unie rapport. Ja, en dat niet alleen. Hoor maar Dan wordt aan de antithese-kaas die nu als beschimmeld en muf product ver borgen wordt gehouden, weer de eere plaats gegeven, dan zal men er zeker van kunnen zijn, dat het deel der be volking dat niet op den gemeenschap - pelijken geloofswortel stoelt, niet meer met roeden, maar met schorpioenen zal worden gekastijd. Het kan een kind dui delijk zijn, dat dr. Kuyper, die tegen alle verwachting in, maar het meest tegen de zijne, in 1905 de teugels van het bewind moest overgeven, den verloren tijd zal inhalen, en dit ongedacht for tuintje behoorlijk rente zal laten dragen, wel inziende dat dit naar menschelijke berekening zijn laatste ronde zal zijn. En daarom slutt de gelederen. De goe-gemeente moet maar weer bang gemaakt voor dien vreeselijken Dr. Kuyper Ook andere liberale propagandisten pogen de menschen met het Kuyperspook te verschrikken. De heer D. de Klerk, de afgevaardigde uit Rotterdam II, gaat ook al oreeren over de beteekenis van Dr. Kuypers weeroptre- den in de Tweede Kamer. Natuurlijk weten de heeren heel goed dat Dr. Kuyper als Minister nimmer zijn te genstanders met »roeden« heeft gekas tijd. Natuurlijk kunnen ze niet bewijzen dat ooit onder een Rechtsch Kabinet, onver schillig of dr. Kuiper al of niet de leiding heeft, de rechten en vrijheden van »het deel der bevolking, dat niet op den ge- meenschappelijken geloofswortel stoelt, worden miskend en aangerand. Wat ten deze eisch van antirev. staats beleid is, is hun niet onbekend. Die bangmakerij voor dr. Kuyper is, naar hun meening, het eenige middel, om de kiezers weer voor de liberale zegekar gespannen te krijgen. Maar zij zullen er, vertrouwen we, geen succes mee hebben. De kiezers zijn sedert 1905 weer een beetje wijzer geworden. (x>M er webode 1) Wie voltrekt «ie straf? In verband met de pas in Frankrijk plaats gehad hebbende terechtstellingen, herinneren wij ons een eigenaardig gebruik iu Spanje in zwang. Wanneer de beul aldaar zijn werk heeft verricht, wordt hijzelf, op beschuldiging van moord, voor de rechtbank gedaagd. De hem ambtshalve toegevoegde advo caat verdedigt den scherprechter met te zeggen, dat niet hij, maar de Gerechtigheid den misdadiger heeft gedood, waarop de beu! woidt vrijgesproken. Voorwaar een gebruik, waarin een diepe zin ligt verscholen Niet de beul, niet de rechtcs, niet de maatschappij, maar de Gerechtigheid vol voert de straf Al de anderen zijn evenals strop of valbijl, slechts werktuigen in Haar hand. Ware dat niet zoo, en waar dat niet zeo is, daar zou inderdaad terecht sprake kunnen zijn van moord. Ned. Over een brug gekomen. Zoo is dan de Liberale Unie over de brug gekomen, of ten minste »zoo goed alss: In 't laast van Februari houdt ze Land dag. En dan brengt het bestuur 't voorstel ter tafel, om dit jaar hard te ijveren voor ^algemeen kiesrechts. Het blanco-gemodder heeft afgedaan. 't Liep op een groote fiasco uit. Met volle zeilen gaat het nu naar de haven, waar sinds jaren de sociaai-demo- cratie haar vlag al op den toren heeft, waarnaast de vrijzinnig-democraten hun lapje dundoek óók hebben uitgestoken. Dat wordt een heele verbroedering. TroelstraDrucJcer Borgesius. Rondedans om den A -S.-Boom. En 2 ydeman komt es kijken Zal hij ook meedoen? Zullen werkelijk de oud-liberalen mee, om dien boom heen, aan den zwier gaan en meê hun glas in 't A.-S-ronJje op heffen? Juni zal 't leerenDe verleiding zal groot zijn, dat staat vast. (»Onze Courant.c) tBIsiraeraiaMcS. Geschenk aan IS. M. d® Koningin. De navolgende mededeeling van den particulieren secretaris van H. M. de Ko ningin, werd aan verschillende bladen toe gezonden. s-Hare Majesteit de Koningin heeft mij gemachtigd bekend te makendat H. M. ten zeerste is getroffen door de blijken van liefde en verknochtheid welke H. M. van alle zijden des lands geworden in verband met de verwachte heuglijke gebeurtenis, en dat H. M. de aanbieding der geschenken van de verschillende, zich daartoe gevormd hebbende comite's ten hoogste waardeert dat H. M het echter zoude betreuren indien onder de gegeven omstandigheden, waarin zulke dringende eischen worden gesteld aan de particuliere liefdadigheid, belangrijke bedragen voor deze geschenken worden besteed, waar toch voor H. M. de vriendelijke bedoeling der gevers hoofdzaak isdat het H. M. daarom veel genoegen zoude doen, indien het mogelijk ware, een gedeelte der gelden, ingezameld voor dit doel, eene bestemming te geven ten behoeve van liefdadige instellingen. Do Minister van Waterstaat. Door H. M. de Koningin is in de plaats van wijlen minister Bevers, tot minister van Waterstaat benoemd mr. Regout. Ingang 21 dezer. Sommelsdijk. Heden (Vrijdagmorgen) had een hevigen uitslaanden schoorsteen brand plaats bij J, Kransse in de Kerk straat alhier. Met een hoeveelheid zout werd den brand gebluscht. Naar men uit goeden bron verneemt, bestaat hier het plan om een stoomwasch- en strijkinrichting op te richten. Voor het uitwijken van een vrouw reed Jb. Visser Hz. aan den Langenweg met zijn fiets kopje onder in de sloot. Met een nat en bemodderd pak fietste hij vlug om een schoon en droog pak. liidilt'Iliariiis. Woensdag had de schildersleerling M. Dubbeld het ongeluk met een stuk glas in zijn hand te snijden zoodat hij dit lichaamsdeel ernstig verwonde. Woensdagmiddag toen den heer C. Zoon een kar (welk bespannen was met een paard) had helpen laden met kisten lijnkoek, ging het paard achteruit waardoor hij met zijn hoofd tusschen de kar en de muur beknelt raakte, de voerman wist hem spoedig door het paard vooruit te halen uit zijn benarde positie te redden. Doch het bleek dat hij zich ernstig aan zijn hoofd had verwond en geneeskundige hulp direct noodzakelijk bleek. De stemming voor boekhouder en een commissaris voor het Onderling be grafenisfonds zal plaats hebben op Woens dag 27 Jan a.s. Het aantal candidaten is gestegen, voor boekhouder 3, en voor commissaris 13 personen. Wacht u voor zoogenaamde rond- loopers. Dinsdagmiddag liet de schilder H. v. d. W. bij 2 personen, die met een schaarslijperskar rondliepen 2 scharen slijpen. Toen zij er mee klaar waren eisch ten zij 50 cent wat natuurlijk door V. d. W. geweigerd werd te betalen. Na veel moeite gelukte het hem na betaling van 25 cent de scharen in zijn bezit te krijgen. Deze personen stelden zich zoo brutaal aan, dat v. d. W. haast nog geweld moest gebrui ken om van deze personen af te komen. Donderdagavond stelde een vreemde ling die ouder den invloed van sterken drank verkeerde zich zoodanig aan dat de politie het raadzaam vond hem in verzekerde bewaring te brengen. Stad aan 't Haringvliet. De voor een kar gespannen hit van Coolbergen die bij den aanlegsteiger moest wachten sloeg op hol, en kon niet dan met groote moeite op den Molendijk worden staande gehou den. Eenige materieele schade kon het voertuig niet ontgaan. De werkzaamheden voor het leggen der nieuwe rioleering hebben deze week een einde genomen. Hiermede is de volks- hygiéne op ons dorp veel vooruitgegaan. Publiek is bekend gemaakt, dat zij die daarvoor in aanmerking kunnen komen voor of op 15 Februari a.s. aangifte komen doen voor de plaatsing op de kiezerslijst. Uit deze gemeente moeten 3 lote- lingen voor volledig, en een voor korte oefening naar dienst. Het eenige boschje dat tot nog toe onder deze gemeente bestond is op verzoek van den tegenwoordigen eigenaar de heer L. Soldaat te Oude Tonge gerooid. Den Bommel. Door den Commissaris der Koningin zijn weder eenige buitengewone machtigingen tot schieten van schadelijk gedierte uitgereikt. Bij eenige landbouwers onder deze gemeente worden er telkens kippen ont vreemd. De daders blijven onbekend. Ooltgensplaat. Jl. Dinsdagavond werd in het café van den" Heer Vreeswijk alhier eene openbare vergadering belegd ten doel hebbende de oprichting eener Vereeniging tot geldelijke uitkeering bij ziekte. Voor een talrijk publiek zette de heer Joh. Bol in ruwe trekken het doel en wer king van zulk een Vereeniging uiteen, hare verplichtingen en ook hare revenuen, waarop eene aangename gedachtenwisseling volgde benevens werden verschillende vragen ge steld. Als vrucht van deze uiteenzetting werd eene dergelijke vereeniging geconsti tueerd aanvankelijk met een dertigtal leden, donateurs en begunstigers. Een bestuur werd gekozen bestaande uit de heeren Joh. Bol, Voorzitter; W J. Donkersloot Lz., Secretaris J. G. van Putten, Penning meester C. van Putten, G. Wielaard, A. van Rossum en W. Pachlig gewone leden, welke allen de benoeming aanvaarden. De heer C. Braber Kz., feliciteerde het bestuur hartelijk met hunne benoeming, den wensch uitsprekende dat de Vereeniging moge groeien en bloeien, als de wilg aan de waterbeken. Het bestuur werd opgedragen op de eerstvolgende ledenvergadering met een consept-reglement te komen, waarop de Voorzitter de vergadering met een woord van dank sloot. J|, Woensdagavond kwam de dochter van C, D. met een brandend looplampje de zoldertrap afvallen. Door de uit de lamp gespoten petroleum stond spoedig alles in vlam, doch werd spoedig gebluscht. Het meisje verwondde zich eenigszins aan het hoofd, doch kwam verder gelukkig met den schrik vrij. Oude Tonge. Blijkens rekening gedaan door den penningmeester bedragen de ontvangsten van hetonderlingbegrafenisfonds alhier over 1908 f499 59 de uitgaven f 169.86 Goed slot 3z9.37 Met vorige saldo's is er op heden in kas f 801.37. Dezer dagen werden door B. en W. opgenomen en nagezien de boeken en kas van den gemeenteontvanger, waarbij alles bleek in orde te zijn. De werkzaamheden van de zijlijn der Tramweg naar de haven alhier, die door de vorst voor eenigen lijd moesten worden gestaakt, zijn thans weer hervat. De lotelingen die ep het te Middel- harnis gehouden examen bewijzen van voorgeoefendheid hebben verworven zullen die te secretarie moeten afhalen voor 24 dezer. Tot op heden hebben zich 24 jon gelieden aangemeld ter inschrijving voor de Nat. Militie. Onbekend maakt onbemind, zegt het spreekwoord, en dat ondervindt de heer Akkermans te Oude Tonge meer dan een maal. Zijn vader, algemeen bekend onder den bijnaam van A. Feijen, inplaats van onder zijn werkelijken naam A. Akkermans, was bij alle landbouwers bekend en allen kenden hem. Zijn zoon die het voorrecht niet geniet een bijnaam te dragen en Akkermans teekend, is daardoor in veler oog een vreem deling. En om nu dat spreekwoord wat hem betreft niet van blijvenden aard te doen zijn, plaatste hij achterstaande advertentie, waarnaar we onze lezers gaarne verwijzen. Nieuwe Tonge. Door Adr. Knops Az is een postduif gevangen gemerkt Rotter dam N 29 bond Rotterdam. Door B. en W. is tot Opperbrand- meester benoemd A. Mosselman en als Assistent C. Voordijk en tot brandmeester J. O verdorp en tot diens Assistent A. G, Breesnee. Dirksland. Staat der Bevolking op 31 Dec. 1908. Bevolking op 31 Dec. 1907; 1128 m. 1175 vr. totaal 2303. Vermeerderd door M. Vr. Totaal. Geboorten: 27 32 59 Vestiging: 58 78 136 Totaal Verminderd door Sterfgevallen Vertrek 85 no 195 M. Vr. Totaal. 5 15 20 55 82 137 Totaal: 60 97 157 Meer bij te voegen: 25 m. 13 vr. totaal 38. Zoodat de bevolking op 31 Dec. bedroeg 1153 m. 1x88 vr. totaal 2341. Er werden 21 huwelijken voltrokken. {Te laat voor het vorige nummer.') RECTIFICATIE, Bij de gehouden examens in den wapenhandel zijn hier voor korten diensttijd geslaagd C. van Loo en J, Walraven dus niet zooals in ons vorig nummer stond C. van Loo en J. van Kassei. Meiigsant. De loteling J. D. van Beek» is Vrijdag van de vorige week, door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provin cie voor den dienst afgekeurd. De lotelingen, der lichting 1909, die in aanmerking wenschen te komen om te dienen bij de zeemilitie, moeten zich daartoe vóór x Februari a.s. ter gemeente secreta rie aanmelden. De alphabetische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden, ligt gedurende de maand Februa ri a.s. ter secretarie voor een ieder ter inzage. Bij A v. H. werd de vorige week een konijn gestolen. De dader is tot heden nog onbekend. Stellendam**. Nu de gasboeien op het Haringvliet weder gelegd zijn heeft de stoombootdienst »HaringvIiet-£ zoowel voor als 's namiddags zijn gewonen dienst Stel lendamMiddelharnisHellevoetsluis v.v. hervat. De werkzaamheden aan de tramlijn, die eenige weken geheel stil lagen, zijn thans weder hervat, hetwelk zeer zeker ten goede komt aan de mindere klasse.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3