I. Mesritz Oude Tonga. Tandarts Regensburg j. KLEM, HERKINGEN, Dr. R. P. OFFRI HtJiNMOEilEStN J. KEUR, - DIRKSUND, LAAT UW" Het Westlandsch Koffiehuis, Advertentien. SPAARBANK VISITEKAARTJES. IKSI ill CACHEMIR MET DEN SLEUTEL ©emeiag'sS JWlewiws. Stranding aan den Iloek van Holland. Een oude smokkelaarster Meisjes beneden IS jaar dronken. Treurig ongeluk. Hersteld. Vreeselijk. De aardbeving. De dood wenkt ieder uur Weer een trio gearresteerd. De diefstal in het Haarlemmerhout. Machinaal g-eklopte zonder slof', en alle ande re brandstoffen verkrijg baar bij ARMSTRONG, - - - SoiieMtjl Voor een degelijke le klas wende men zich tot Eenige vertegenwoordiger voor »Over- flakkee en Goedereede. „IIDDELHARNIS en SOIIELSDIJR" der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. C. fiOLFF A.Cz. M0Z£S I)K HAAS. 5t Joris Doelstraat, Sommelsdijk. Fijn Rookvleesch en Boterhamworst. iederen eerste Donderdag der maand in het HOTEL MEIJER te CONSÏÏLTESBEU van 1© tot 4 uur. en toebehooren. Glas- en Aardewerk, Tabak en SIGAREN, Koele-, CiiocoM- en Soiterrtra, Galanteriën, Lederwaren, Staal- owaren. o Schilderij- en Portretlijsten. Boekhandel Boekbinderij. t*oud Zilver Koralen en Horlog-iën. DAVID HARTO&S Jacz, Smederij en Draaierij. HANDEL IN Ijzerwaren, Machineriën, Naaimachines, Rijwielen, Haarden en Rachels, enz. Vraag voor U besteld, eerst Cata logus en Prijscourant aan. 2195 MAHONIE HOUTENK ASTEN maken vanaf f 34, Maakt ook SCHUIFTAFELS vanaf f 13 5© in verschillende soorten, bij A. MEINSTER, Westdülc B155, Middelliariiis, Meubelmaker en Stoffeerder. IHI III II! MoEid- en Tandarts, (Kunsttanden en gebitten.) Stationsweg 25, ROTTERDAM. Spreekuren eiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 9—10. «EnEPONEERD HilDELINERH. Indien gij ellen «wart goed koopt voor Japonnen en Rokken, vraagt dan bij uwen winkelier deze Ijlijft zwart en ^lansrfjk. Nette bediening. Ruime gelegenheid. Billijke prijzen. Let Wel I de beste. Heelt reeds voorradig eene uitgebreide keuze Wintargosdsren, bestaande in Borstrokken, Wollen over hemden, Doeken, Sjaals, Wol len mutsen, Wanten, Hand schoenen enz. enz. Dan ontslaat hij den een of ander. Een trage werker, maar een eerste viool in de organisatie. En ziedaarde anderen verklaren zich »solidair« allen leggen het werk neer de onderkruipers worden gepost en de ellende is voor den patroon niet te overzien. Natuurlijk wil ik hier allerminst mee zeggen, dat de organisatie geen goed, geen zegenrijk werk doet, als ze een wakend oog houdt op de wijze, waarop de patroons met hun arbeiders omspringen, om onrecht te bestrijden en zoo mogelijk te keeren Maar toch is ook hier het najagen van een valsche gelijkheid, die voor den arbeider niet slechts tracht te verkrijgen het loon, dat hij waardig is, maar ook het loon, dat hij niet waardig is. En zoodoende wordt het den patroon ook moeilijk gemaakt, om waarlijk zeer verdienstelijke arbeiders, op wier werk hij zeer veel prijs stelt, door een hooger be looning aan zich te verbinden. De diamantslijper, die de Cullinan sleep, kreeg het >standaardloon.« Maar na afloop gaf zijn firma hem een gratificatie van 10,000 gulden, In dit bepaalde geval is daar geen aanmerking op gemaakt, maar als in 't algemeen de patroons zoo gingen doen, zou er gauw gemor onder de arbeiders rijzen Toch is het duidelijk, dat de eene arbeider heel wat meer waard is dan de ander en dat daarmee het streven, om toch vooral de loonen voor allen gelijk te houden, weiDig in overeenstemming is. Over 't algemeen dat geef ik grif toe kan men den arbeider niet euvel duiden, dat ze langs wettigen weg aansturen op verhooging der loonenvelen hunner leiden nog maar al te zeer een kommer vol bestaan. Üïegen dat streven hebben we niets. Waar we tegenop komen, is de valsche zucht tot gelijkmaking, waardoor het bestel Gods wordt verloochendde trage den onmisbaren prikkel mist en den vlijtige zijn energie langzaam maar zeker ziet gedoofd. UITKIJK. foor MMuis en Mof. Over vuur ea lichtKoop steeds de beate petroleum. Maak nimmer, bij het neerzetten of oplichten, plotselinge bewegingen met de lamp. Zet de lamp nooit op den rand van tafel of schoorsteen. Vul nooit een brandende petro leumlamp. Houd altijd de pit schoon en zorg, dat de schroef in orde is. Blaaa nooit een lamp van boven uit. Gebruik liever kaarsen dan een lamp als gij 's avonds door het huis gaatze zijn goedkooper, springen niet en men kan ze beter dragen. Lucifers beware men nooit in aarden of tinnen potteD, ze mogen ook niet op plaatsen geborgen worden, waar muizen of ratten er bij kunnen komen. Deze houden veel van phosphor en stichten door hun snoepen licht brand. Doof vooral de lucifers goed uit en werp ze nooit brandend of gloeiend weg, 't minst in de nabijheid van gordijnen, in de papiermand, enz. Leg ze uitgeblazen op het aschbakje, of werpt ze in de kachel. Leg nooit hout te drogen op of bij de kachel. Maak de kachel nooit aan met petroleum. Gordijnen en por- tières moeten zóó worden gehangen, dat de tocht ze niet in een gasvlam kan doen waaienzet ook geen licht in de nabijheid. Onderzoek nooit een gasmeter met een open brandend licht. Kom nooit met brandend licht in een vertrek waarin gij gas ruikt. Brandende petroleum ot spiritus blussche men niet met water, maar met melk. Als de kleederen van iemand vlam hebben gevat, werp den persoon dan op den grond en rol hem over het tapijt, in afwachting dat gij een deken of tafelkleed bij de hand hebt om hem in te wikkelen. Niets gevaarlijker dan weg te loopen als gij brandt. Een uitnemend middel tegen brandwonden, dat men in de keuken ligt bij de hand heeft, is een rauwe aardappel: men schilt dien, wascht hem ter dege, raspt hem fijn en legt van dit geraspte wat op de wond. Hierop legt men antiseptische watten en houdt er deze met behulp van een doekje om heen. Men moet dat schrapsel dikwijls vernieuwenhet verzacht de pijn direct. Op de verlichting van een vertrek heeft, zooals men weet, grooten invloed de muren, omdat het van kleur en grondstof afhangt, hoeveel licht opgezogen en hoeveel teruggekaatst wordt. Onder zoekingen met betrekking tot deze vraag gedaan, brachten aan 't licht, dat, in procenten uitgedrukt, teruggekaatst wordt doorzwart fluweel 0,4 pOt., zwart laken 1,2, zwart papier 4.5, donkerblauw 6.5, donkergroen 10.1, vuurrood 16.2, donkergeel 20, lichtblauw 30, lichtgeel 40, lichtgroen 46.5, licht oranje 54.8, wit 70 en spiegel 92.3 pCt. Voor de bereiding van wrijfwas behoeft men geen vuur. Men snijdt de was zeer dun en zet ze zóó onder koude terpentijn, dat ze geheel bedekt is. Laat ze zoo een dag staan en voeg er dan zooveel terpentijn bij, als verlangd wordt, en de was is voor het gebruik gereed. Zoodoende loopt men geen gevaar van brand. Br is een middel, waardoor men houtwerk (vloeren, pompen, enz.) tegen bederfkan bescher men, dat lang niet algemeen bekend is, nl. het bestrijken van die deelen, welke met den grond in aanraking komen, met een flinke laag leem of klei, waardooor lucht en vocht en paddestoelen (champignons) worden geweerd. Voor een vloer is het goed eerst een deel van leem of klei te leggen, daarna de leggers op dien leemen vloer en dan den houten vloer daarop met zoo weinig mogelijke tusschenruimte. Koffie- en melkvlekken kan met uit wollen en zijden stoffen verwijderen met glycerinena bevochtiging hiermee, wascht men de vlek met lauw water af en plet de stof aan de andere zijde vóór ze gedroogd is. Zoowel de vetdeelen van de melk als het looizuur der koffie worden door de glycerine opgezogen. OBSERVATOR. Twee arbeiders waren Maandagna middag te Lisse bezig met het omhakken van een boom. Een had de onvoorzichtig heid bij het hakken zijn kameraad een houw in de hand te geven. De slag kwam zoo hard aan dat de hand bijna geheel is afgehakt. Kermende van de pijn is de getroffene zekere v. d. H. naar het Zieken huis te Haarlem overgebracht. Op Het Loo bij Apeldoorn is een hardsteenen beeld uitgegraven, voorstellende een reusachtige man, die op een zerk ligt en den arm op een versierd waterrad steunt. Om het lichaam slingeren zich druiven ranken met groote trossen. Het hoofd is hij het opgraven gebróken, ook de baard is beschadigd. Om de lokken windt zich ecu lauwerkrans. Het geheel is kloek en fraai. Als de kop van het hert gevonden is, dat bij het vroeger gevonden vrouwen beeld behoort, worden beide beelden ge restaureerd. Er zijn ook nog oude steeneu platen gevonden. Maandagmiddag omstreeks drie uur verliet mej. B. te Amsterdam hare wouing in de le Atjehstraat 112. Toen zij ruim een uur later terugkwam, vond zij in de voorkamer de linnenkast overhoop gehaald en al haar linnengoed in de grootste wan orde over den vloer verspreid. Haar werd echter geen tijd gelaten van haar verba zing en schrik te bekomen, want plotseling trad uit de voorkamer een haar onbekend man naar voren, greep haar met de eene hand bij den arm en met de andere bij de keel. In haar hand hield zij een taschje waarin een bankbiljet van f40 en 2 van f10. Een tweede persoon kwam mede naar binnen, rukte haar het taschje uit de hand waarop beiden in allerijl de vlucht namen. Bij de politie werd van dit voorval pas om 9 uur 's avoDds aangifte gedaan. De dieven voegden haar nog toe"Zie zoo, nu hebben wij ten minste weer een paar weken te vreten." De eerste goederentrein van Maas tricht is Maandagmorgen in het station Roermond geloopeu op een ter vertrek naar Dalheim gereedstonden goederentrein. Twee wagens van dezen trein derailleerden de materieele schade is vrij aanzienlijk. Door onbekende oorzaak ontstond Maandagavond te ongeveer half 8 brand in de Bakkerstraat te Amsterdam, in het bovenhuis van perceel 1, bewoond door den heer Contant. De achterkamer brandde geheel uit. Daar het perceel juist is gele gen tegenover den achterkant /van het Rembrandt-theater, bestond een oogenblik gevaar dat de voorstelling niet zou door gaan. De brandweer was het vunr evenwel zoo spoedig meester, dat zij op den tijd dat de schouwburg aanging reeds met het blusschingswerk geheel gereed was. Het Engelsche stoomschip "Turnby", 4000 ton groot, geladen met ijzererts, ko mende van Passenge en bestemd naar Rotterdam (cargadoors Muller en Co.) is in den nacht van Zaterdag op Zondag te half 2 bij het binnenkomen van den Wa terweg door stormweer aan de Zuidpier te Hoek van Holland gestrand. Direct vertrok de stoomreddingsboot "President van Heel" (de nieuwe reddings boot stond op de werf) naar de stranding- plaats zij slaagden er in 21 man van boord te halen. De kapitien en de loods Verschoor weigerde toen het schip te verlaten ofschoon de stookplaats reeds vol water stond. Toen de reddingsboot met de geredde in de haven was, werden te onge veer 3 uur van het stoomschip weer nood seinen gegeven. Dadelijk werd er weer heen gestoomd, en toen bleek dat het schip reeds gedeeltelijk onder water zat. Men slaagde er in ook den kapitien en den loods te redden en aan den wal te brengen, waar allen in het hotel "Harwich" werden ondergebracht. De reddingstochten werden door den storm nogal bemoeilijkt. Het schip zakt zichtbaar. De bemanning is beroofd van have en goed, doch zou trachten naar boord te gaan, om het noodzakelijke te redden. Te Billingwolde (Gr.) is op 63-jarigen leeftijd overleden Albertje Huizinga, een vrouw, die meer dan vijftig jaren spiritus en kandij frandules uit Duitschland in voerde. Ze had 123 veroordeelingen achter de rug, doch ruste sedert een paar jaar in het armenwerkhuis op haar lauweren. Duizenden liter spiritus en kilo's suiker heeft zij over de grenzen gehaald en daar bij de belastingwetten ontdoken. Nacht en dag was ook zij in de weer, op deze niet gemakkelijke en gevaarlijke wijze haar brood te verdienen. Iets anders'dan smok kelen heeft ze nimmer gedaan. Maandagnacht werd door de politie op de Visehmark te Groningen aangetroffen Wilhelmina K., in staat van dronkenschap. Zij werd heden uit de hechtenis ontslagen waarbij bleek, dat het meisje nog geen 16 jaar oud was. Wilhelmina was in ge zelschap van haar zuster, 17 jaar oud, die eveneens dronken was. Een onderzoek zal van de zijde der politie ingesteld worden naar den persoon door wie en de plaats waar Wilhelmina dronken gemaakt is. ("N. P. G. C.") In den nacht van Zaterdag op Zondag is de heer Eruitma, hoofd der openbare school te Garrelsweerd, door de duisternis misleid, in een sloot geraakt tusschen Lop- persum en Garrelsweerd en jammerlijk vetdronken. Nog in denzelfden nacht is het lijk gevonden. De heer F. had de in 't hotel Wihbens» gehouden onderwijzers- vergadering bijgewoond. ("N. P. G. C Maandagavond omstreeks 7 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in den kelder van perceel 51 O.Z. Achterburgwal te Amsterdam, in gebruik bij de firma Zwart en Koperberg voor de berging van manufacturen. De geheele kelder brandde uit. De oorzaak van den brand was het wegwerpen van sigarenasch in de daar aanwezige embal lage, 't ls goed afgeloopeu met den acrobaat uit den circus Carïl, wien te Amsterdam kort geleden zulk een ernstig ongeluk- over kwam. De spring specialiteit is al weer zoo ver hersteld, dat hij in staat zou zij toeren te verrichten. Echter vergunnen de doctoren hem dit nog niet. De patiënt moet nog eenige dagen in het Buiten-Gasthuis blijven om geheel op zijn verhaal te komen. Wij kunnen nog mededeelen, dat de acrobaat zijn gevaarlijke sprongen niet weer in den Circus Carré verrichten zal. (N. v d D.) Zondagavond kwam de japon van het 17-jarig meisje C Steffers op de Huis- huidschool te Haarlem in aanraking met eeD brandend gaskacheltje. Dadelijk vatten haar kleeren vlam. In haar schrik vloog zij de straat op, waar de hevige wind de vlammen aanwakkerde en daarna een winkel binned. Men wierp haar plat op de straat en doofde met moeite de vlammen. In deerniswaardigen toestand werd het arme meisje naar het Gasthuis gebracht. Na enkele uren van lijden is ze bezweken. Bij den uitgever P. Dz. VEEN te A- mersfoort zal een 3 w. periodiek „De Kla roen" verschijnen als vervolg op de „Politiek Sociale Vlugschriften" door Mr. S. van Ruy3- sevelt. Genoemde auteur is besloten met het verschijnen van het eerste nr. zijn pseudo niem op te heffen. Te Messina is Zaterdag een vrouw van ..zeventig jaar onder het puin vandaan gehaald die volslagen uitgeput was, dat zij niet kon spreken. Zij was negentien dagen lang aan haar loi overgelaten. <De dokters hopen haar in liet. leven te kunnen houden. Voor het vinden van overlevenden zijn prijzen uitgeloofd. Er worden eiken dag 64,000 rantsoenen verdeeld. Zaterdagavond zijn te Messina weer aard schokken voorgekomen, ten gevolge waarvan wankelende muren zijn ingestort. Om kwart voor eenen voelde men den zwaarsten schok. Een Regeeringscommissie houdt zich op het oogenblik te Messina bezig met de be- studeerkig van de quaestie, hoe de puinho pen van de stad het best zuilen kunnen worden opgeruimd. Vermoedelijk zal al het puin in zee wor den ges: ort. Het eerst worden de beddingen van twee kleine riviertjes, die door de stad stroomen vrijgemaakt om verdere overstroomingen te voorkomen. De gezondheidstoestand van de bevolking moet bevredigend zijn. De hertog van Genua bezoekt op het oogenalik de verschillende door de aardbeving geteisterde plaatsen. Uit Reggio wordt d.d. 18 Januari geseind. De opuouw der bafakken duurt voorter zijn geldswaarden en documenten terugge vonden. Men houdt zich ijverig bezig met de installatie der verlichting en het vrijmaken van de wegen. De gezondheidstoestand is bevredigend. De wederopleving van het economisch be staan in de kleine provinciesteden wordt steeds krachtiger. Een geneesheer te Rome heeft, naar het „Vad." meldt, een merkwaardige onthulling gedaan. Onder zijn patiënten bevindt zich een dame, die zwaar zenuwziek is. Begin December 1.1., toen zij na een onrustig en slaap eens klaps ontwaakte, vroeg zij om schrijfgereed schap en begon zij een brief aan Koning Vic tor Emanuel te schrijven, waarin zij dezen smeekie de stad Messina te hulp te komen die door een vreeselijke catastrophe werd bedreigd. .Ik zie, schreef zij, dat de zee en de aarde gezamenlijk de mooie stad vernietigen. De aardbeving zal plaats hebben 8, 18 ot 28 December". 7, 17. en .27 December had de dameAevige hysterische aanvallen. Zij schreeuwde, weende -en kromp ineen, steeds vragende of de Koning reeds was vertrokken. De crisis van 27 Dec. was de hevigste. Zij duurdde tot den avond van den volgenden dag. Toen werd de zieke kalmer de stad Messina was een puinhoop De geneesheer is nog steeds in het bezit van den door de zieke geschreven brief aan dei) Koning. Hij had dien natuurlijk als afkomstig van een zenuwlijderes®) niet verzonden. In geneeskundige kringen te Rome, waar hel authentieke stuk heeft gecirculeerd wordt het geval natuurlijk druk besproken. Te Apeldoorn zakte Maandagmorgen de 20-jarige dochter van den schilder W. S. aan den Bartelweg, die juist haar woning verlaten had om melk te halen hevig bloedend uit mond en neus op straat ineen. IJlings toegeschoten hulp mocht niet meer batenhet &traks nog geheel gezoüde meisje was bijna onmid- delijk dood. De Amsterdamsche politie heeft een goede vangst gedaan. In de laatste we ken had het sradskwartier, dat door de politie van het bureau Jonas Daniël Meyerplein bewaakt wordt van een reeks brutale diefstallen te lijden, waarvan de meeste met braak gepaard gingen. Vooral het spoorwegterrein, Cruquisweg en om geving werden onveilig gemaakt. Een zevental belangrijke inbraken zijn in weinig dagen gepleegd, onder die bij de firma 's Boichel,Nahuys en Berghuys en Kleman en in de loods der Coöpera tieve Vereeniging „Voor allen" van de H. IJ. S. M. Dezer dagen na gelakte het de politie de hand te leggen op drie jonge mannen van 18 tot 20 jaar tegen wie, opgrond van aanwijzingen sterke vermoedens wa ren gerezen. Het gearresteerde Trio werd aan een streng en langdurig ver hoor onderworpen, waarbij zij bekenden de daders van alle zeven diefstallen met en zonder braak te zijn. Maandag zijn de drie mannen naar het Huis van Bewaring overgebracht en voor den Officier van Justitie geleid. Geen van het Trio is een bekende van politie of justitie, zoodat men waar schijnlijk met nieuwelingen in het inbre kersgilde te doen heeft. Alle drie waren losse arbeiders. Omtrent den diefsfal gepleegd te Haar lem in de villa in den Hout, meldt men nog, dat er zulk een massa goederen wordt vermist, dat de dieven zeker een dag of drie tijd hebben moeten nemen om ze te vervoeren. Toen de dief?tal werd ontdekt, bleek het dat een geheel ameublement ten vervoer was gereed gezet. De dieven zijn binnengekomen met een valschen sleutel. Zij werkten blijk baar bij dag en nacht, althans de aan gehoudene werd 's middags om één uur ontdekt. De man ontkent doch had kaarsvet qp zijn jas en in huis werd i en fle8ch met een voor een deel afgebrande kaars gevonden. van het Departement De bank neemt gelden op tegen 3°/0 rente 'sjaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder te Middelharnis. Vleeschhouwerij, Telefoon Intercomm. So. S, (tegenover de Stoomdr. van W. Boekhoven). Doorloopend eerste kwaliteit Rundvleesch, Alles wordt Machinaal gesneden. Vanaf heden prima kwaliteit rolpens verkrijgbaar. Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen. Kerkboeken en Bijbels. Ontvangen een prachtige Collectie Scheurkalenders en Almanakken. «Vestdijk B 393, 9IIBDEL.HA.RNli. Billijke prijzen. Solide artikelen. OPGERICHT 1840. Politoeren van alle meubelennet en billijk. het naar de eischen des tgds (volgens de wet bepaald) ingerichte Logement voorzien van een le klas Biljart, uit de beroemde iabriek van Cuijck, wordt bij deze beleefd bij het publiek aanbevolen. keurige bergplaats voor Fietsen. MO Btoerenvischmarkt MOMlOTTEHDAMt. 'le huis vanaf H Spoorviadukt. Aanbevelend, F. SMUMOÜïS. I xa/öI 1 Onze Haarlemmerolie is alleen STRAATDIJK. Alles tegen scherp concureerendeprijzen.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2