RechtsKaRen Uitslag* Aanbesteding. «Qemengd Mesiws. Merli en School. gezet worden en dan zal gewis het succes dezer Vereeniging, maar daarmee evenzeer en in even- groote mate het voordeel der Landbouwver- eeniging verkregen zijn. Nog eenslate men den heer Van Hulst zelf eens uitnoodigen om Inrichting en Werking van de Coöp.vereen. Centraal Bureau nader te ontwikkelen. We zullen de rede niet op den voet volgen temeer niet, omdat elke Landbouwvereeniging gratis ontvangt een brochure, waarin die Inrich ting staat uitgewerkt't ontstaan en zijn oor zaken en voorts de voortgaande actie tot op heden. Als dus een Landbouwvereenig. den spreker gehoord heeft, komt zij en komt elk lid in het bezit van dat interressante werkje en op aanvrage krijgt men er dan nog andere brochures bij, waarin 't Centraal Bureau de aanvallen duchtig afweert, die door zijn tegen standers op hem zijn gericht geworden. De spreker behandelde om tot zijn onder werp te komen in vogelvlucht de volgende zaken 1. Beteekenis van stalmest. 2. Beteekenis van kunstmest en zijn wonde ren op zand, veen en klei. 3. De elementen van kunstmest en stalmest (phosphorzuur, stikstof, kali, kalk.) 4. Wat er in stalmest kan ontbreken en hoe een tekort aan een der 4 elementen wordt aangevuld. 5. Wat volledige bemesting is. 6. Dat bemesting thans is geworden een voedingvraagstuk voor de plant, maar tevens voor de portemonnai van den boer. 7. De minerale meststoffen als mengsel of afzonderlijk. Als mengsel weet men niet wat men koopt, dat is een ernstige schaduwzij. 8. Over de Peru-guano in hare vroegere waarde, toen ze in natura nog overvloe dig voorradig wasen haar waarde thans; de kali daarin wordt tegenwoordig veel te duur betaald. 9. Stalmest is te beoordeelen uit het gegeven voedselmaar waar is 't criterium voor de kunstmest; wie kan onderscheiden of ze goed zijn, als ze daar in zakken of balen door den schipper is aangevoerd. En wie kan uitmaken of ze 't vereischte gehalte bezitten. Daarom Controle drin gend noodzakelijk. 10. Kan de kleine boer die kosten van con trole op zich nemen Neen. 11. Wat dus noodig isCoöperatie enz. 12. De oorsprong van 't Centraal Bureau, ook heetende Centraal-B. uit het Ned. Landb. Comité voor het aanschaffen van landbouwbenoodigdheden voor geheel Nederland, gevest, te Enschede. Alzoo 't Centraal Bureau is middelpunt van Controle en afleveringen voor alle aan gesloten Boerenvereeniging. met deeling van de overschietende winst, nadat natuurlijk alle administratie- en propa- gandakosten eraf zijn. Ziedaar in hoofdpunten de lezing weerge geven. Ieder zal daaruit reeds opmerken, dat de lezing belangrijk was. Vanzelf volgden nog eenige vragen, b.v. X. Hoe het kwam dat de Centrale niet kan concureeren in sommige artikelen met handelaars in kunstmest. 2. Of het schadelijk zou zijn voor den boer, als juist dat profiteeren van die concu- rentie ophieldwant aansluiting aan 't Centraal B. beteekende natuurlijk: de handelaars niet meer noodig hebben, niets meer van hen koopen. 3. Wat het beteekendede winsten worden genoten, voor zoover afgesloten contrac ten daartoe vrijheid en recht gaven. 4. Hoe het gaat, als men bij 't Centraal B. bestellingen doet en of de prijzen ook vastgesteld zijn, dan of 't varieerende marktprijzen zijn en hoe 't met den tijd van betaling staat. De vragen werden afdoende beantwoord. De heer Van der Koogh, die den spreker had ingeleid, sprak den dank der vergadering uit, hoopte dat de Landbouwvereeniging te Middelharnis en Sommelsdijk de woorden van den heer Van Hulst in goede overweging mocht nemen en liet doorschemeren, dat een opslag plaats enz. voor Meststoffen ook in onze dorpen een onontbeerlijke zaak zal blijken. Ook op het terrein van Aankoop-Coöperatie was er op Flakkee nog wel wat te doen. De zeer goed geslaagde vergadering ging daarna uiteen. Middelharnis. Dinsdagavond had de zanguitvoering plaats in het Vergaderlokaal. De zaal was goed bezet. De collecte bracht op f9,41. Het is der Rijkspolitie mogen gelukken de daders te ontdekken van het gestolene uit de stoomkraan op 't hoofd, en heeft tegen een negental jongens proces verbaal opgemaakt. Tegen A. V. is procesverbaal op gemaakt, beschuldigd van ontvreemding van hout, Tot het ophalen der contributie van het ^Onderling Begrafenisfonds^: zijn voor deze gemeente bij lotiDg aangesteldM, Driesse, C. Koster en R. van der Valk en voor Sommelsdijk, J. van der Vlugt. Door de Rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt tegen een drietal jongens, wegens ontvreemding van een moker op 't hoofd. Donderdagmorgen ontstond er een begin van brand in de keet bij het tram station. Daar men het spoedig gewaar werd, had men het vuur weldra gebluscht en liep dit met eenige materieele schade af. Op het gehouden examen voor militaire bekwaamheid en voorgeoefendheid, slaagden 16 personen die aan de vereischten voldeden, terwijl 5 de diploma van militaire bekwaamheid behaalden. Donderdagmorgen vertrok de stoom boot z>Middelharnis«, wegens het hooge getij, ruim 9 uur van het hoofd. Stad aan 't Haringvliet. De loop der bevolking in deze gemeente over 1908 is als volgt: Het bevolkingscijfers bedroeg op 31 Dec. 1907, 1039. Vermeerdering door geboorte 25 door vestiging 57 Totaal 82 Vermindering door overlijden 1 levenl, aangeg.) 16 door vertrek 5 8 De bevolking is dus vermeerderd met 8 personen. In 1908 werden 12 huwelijken gesloten. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat Dr. A. W. van Toorenen- bergen reeds nu 9 kuikens heeft, die allen in weerwil van het vroege' jaargetijde, zeer goed gezond zijn, Tot bestuursleden der Vereeniging s-Steunt Elkander« zijn gekozen de heeren C. J. Sterk, S. C. Kreeft, J. P. van der Valk en J. Maliepaard Johz. De lotelingen J. van Antwerpen en A. M. Huizer zijn voor het examen ter verkrijging van bewijzen van voorgeoefend heid geslaagd, terwijl C. J. van Nierop die zich ook als mededinger had opgegeven, niet verschenen was. In de Dinsdag gehouden Raadsver gadering is besloten om op voorstel van den heer P. S. Overwater eenige buizen aan te koopen, om die in den dam, die de Spui van de Kaai scheidt, te leggen. Den Bommel. De miliciens, 8 maanders, zullen, behoudens eventueele uitzonderingen aanvangende met de lichting 1909, in twee ploegen worden ingedeeld de eerste ploeg tusschen 1 15 Maart en de tweede ploeg tusschen xó30 September en die tot korte oefening móeten worden ingelijfd in het tijdvak van 1631 Mei. De Minister van Financiën heeft de gelegenheid tot inwisseling van muntbiljetten nog opengesteld tot 1 April 1909. Munt biljetten die na 1 April niet zijn aangeboden zijn waardeloos, 't Is waarschijnlijk niet overbodig te doen opmerken, dat dit alléén oude mWMibiijetten van f 10,geldt. De tegenwoordig in omloop zijnde blauwe biljetten van f 10,zijn geen muntbiljetten maar fcaw&biljetten. Door den Raad is besloten de regeling van eenige af- en overschrijvingen aan Burgemeester en Wethouders over te laten. De twee gevallen van Roodvonk die hier voorkwamen, zijn door den geneesheer geweken verklaard. -J. v. d. M. had het ongeluk, doordat het paard schrok met zijn wagen van den dijk af te tuimelen. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Loop der bevolking op 31 Dec. 1907 810 m. en 816 vr. Totaal 1626. m. vr. Geboren J7 21 Ingekomen 46 61 63 82 Overlijden 13 4 Vertrokken 56 61 69 65 Totaal Verschil vermeerdering Verschil vermindering 74 82 74 Totaal verschil 8 Loop der bevolking op 31 Dec. 1908 804 m. en 833 vr. Totaal 1637. Huwelijken 14. Levenloos aangegeven 9. De Raad besloot in zijn vergadering van 14 Jan. jl. den rijksveldwachter Piquillet f 15,gratificatie over 1908 teverleenen. OoUgenspiaat Burgemeester en Wet houders dezer gemeente brengen bij publica tie ter kennis aan belanghebbenden dat de loteliDgen der lichting 1909, die bij de Zeemilitie wenschen te dienen, zich voor 1 Februari a.s bij hen moeten aanmelden of laten aanmelden. Elke werkdag van 104 uur zal hiertoe gelegenheid zijn en meer bijzondere op Donderdag 14 Januari 1909 des namiddags ten 7 ure ter Gemeente secretarie. Voor verdere bijzonderheden zie men het aanplakbord. De jongelieden G. Bom en H. C. Metaal uit deze gemeente zijn door de Rotterdamsche-Tramwegmaatschappij voor- loopig aangesteld als conducteur, en zullen respectievelijk 1 en 15 Maart a.s. in dienst moeten treden teneinde een tijd proef te rijden. Heden Donderdagavond vergaderde in het Hotel Hobbel alhier de vereeniging Al gemeen Belangt. De Voorzitter opende de vergadering. De notulen werden na voor lezing onveranderd vastgesteld. Voorlezing werd gedaan van de verzonden en ingekomen stukken. Door den Penningmeester werd verslag uitgebracht van den toestand der kas, waaruit bleek dat het batig saldo ruim f 23 bedroeg. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. Wolters, A, P. Waling en R. Kiewiet, welke allen zich deze benoeming lieten welgevallen. Omtrent punt 7 der agenda n.l. verbetering haven werd besloten in deze eene afwachtende houding aan te nemen. Punt 8 aanschaffing lijkwagen werd gesloten in handen van de daarvoor benoemde commissie. ^Ja de gebruikelijke rondvraag sloot de Voorzitter de vergadering. De jongelieden Joh. Donkersloot Jz. en A. Braber lotelingen van de lichting 1909 welke deelnamen aan het onderricht van de lichamelijke geoefendheid en Militaire bekwaamheid werden beide deze diploma's uttgereikt. Oude Tonge. De lotelingen P. Duijm, S. C. de Haas van Dorsser, W. Fase en J. Slis hebben op het j. 1. Dinsdag te Middelharnis gehouden examen de bewijzen verworven zoowel, voor militaire bekwaam heid als voor lichamelijke geoefendheid. L. Hameete is noch voor het een noch van het andere geslaagd. Door de verzekering maatschappij Victoria^ gev. te Rotterdam, is als haren hoofdagent aangesteld, dhr. H. Berk arbeider alhier. Bij publicatie zijn belangh. bekend gemaakt met de voorwaarde waarvan zij moeten voldoen om bij voorkeur bij bereden korpsen te worden ingedeeld. Zie voor bijz. publicatie. Zij, die bij de zeemilitie wenschen te worden ingelijfd, zijn uitgenoodigd, zich daartoe voor 1 Febr. a.s. ter Secretarie aan te melden. Bij publicatie ziju ter algemeene kennis gebracht de namen en eigenaars der op de najaarskeuring afgekeurde hengsten. Door het Rijk zijn van den land bouwer Z. Vreeswijk twee tuberculose runderen overgenomen. Nieuwe Tonge. Door het Rijk is van den landbouwer Ph Sneep een rund over genomen, lijdende aan tuberculose. Bij het gehouden examen van den wapenhandel zijn voor garnizoenskeuze ge slaagd Jan Holleman en Tennis Mosselman, voor garnizoenskeuze en korter diensttijd Izaak van Zielst. Herkingeii. Bevolkingsstaat op 1 Jan 1909. M. Vr. Totaal Op 1 Jan. 1908 375 385 760 Geboren9817 Van elders ingekomen16 17 33 Overleden347 Na elders vertrokken 15 iz 27 Alzoo vermeerdert met7 9 16 zoodat de gemeente thans telt 382 m. en 394 vr. totaal 776 zielen, terwijl 8 huwelijken werden gesloten. Deze week deed zich alhier het zonderlinge geval voor dat alle leerlingen der herhaling of avondschool gingen staken omdat hun werd gelast de klompen uit te doen, zoodat thans meer dan ooit de klom pen het onderwerp der besprekingen zijn. Bij het gehouden examen ter verkrij ging van bewijzen lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaamheid op 13 dezer te Middelharnis, zijn geslaagd van hier Ch. van Eek voor beide en A. Kalle alleen voor het laatstgenoemde. Tot schatters van tuberculeus vee zijn voor deze gemeente benoemd de heeren J. den Boer en E. Kastelein. Tot schatter van de huurwaarde voor de Personeele Belasting is aangewezen de heer Corn. Witvliet en als diens plaatsvervan ger de heer C. J. Kardux. Melissaut. Bij het Woensdag j, 1. te Middelharnis gehouden onderzoek ter verkrijging van bewijzen van voorgeoefend heid, slaagden M. van der Spaan, M, Doorn en C. Trommel. Stellendam.** De loteling G. v. Oosten- brugge alhier is geslaagd voor het diploma van militaire bekwaamheid en voorgeoefend heid. Door schipper Joh. van Dam, bevarende de blazerschuit SL 34, is in het Nieuwe Gat een roode drijfton met ketting opgepikt, gemerkt N. G. No. 5. De ton is hier aangebracht. Goedereede. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan den Heer P. de Vos alhier op zijn verzoek een tijdelijk verlof van drie maanden verleend met behoud van salaris. De loteling Laurens Troost alhier is geslaagd voor het examen van militaire voorgeoefendheid en bekwaamheid. Tot sub-ontvanger der accijnzen alhier is benoemd de Heer L. Knape. Aan den landweerplichtige E. van der Sluis alhier is gedurende zijne opkomst eene vergoeding ad f 0,70 daags toege kend. In 1908 is de bevolking dezer ge meente met 12 personen gestegen. De lotelingen, welke bij de bereden korpsen wenschen te dienen, kunnen daartoe een adres richten tot den Provincialen Adjudant in deze provincie of tot Zijne Excellentie den Minister van Oorlog. Ouddorp. Op het te Middelharnis gehouden onderzoek op 12 Jan. 1. 1. naar de militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid, slaagden P. Bosland en J, Breen. Voor de lichamelijke geoefendheid slaagde C. Tanis Tzn. Voor de loting der nationale militie hebben zich 32 jongelingen aangemeld. Hellevoetsluis Maandagavond is door een jongen aan den kant van het Haring vliet, onder deze gemeente een naakt lijkje gevonden. De politie heeft het in beslag genomen. Brielle. Op een der dagen van de afgeloopen week heeft de heer Robijns alhier getracht met zijn vliegtoestel omhoog te gaan, wat hem ongeveer een halven meter gelukt is. Toen brak er een riem van den motor, waardoor de verdere stijging belet werd. Toch heeft hij door deze proef volgens zijn overtuiging zeker heid verkregen van de opwaarlsche bewe ging van zijn toestel. Weldra hoopt hij de proefnemingen te hervatten (welke hij nog niet in het openbaar doet) en zich ook van de voorwaartsche beweging te over tuigen, waarin hij geen bezwaar ziet. Zwijndrecht. Brief met geldswaarde ontvreemd. Onder het vervoer van Zwijn drecht naar Rotterdam is ontvreemd een door een fabrikant uit Zwijndrecht verzonden brief, inhoudende 2250 mark aan bankpapier, waaronder twee biljetten van 1000 mark, voorts 36 Duitsche postzegels en 14 wissels en accepten, afgegeven door verschillende firma's hier te lande en in het buitenland. N. R. Ct. Arrondissements-Rechtbanli. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 12 Januari. Een geldboete van f 10,subs. 10 dagen hechtenis werd geëischt tegen M. v. d. S., 28 jaar, arbeider te Middelharnis, die op i November te Sommelsdijk C, v. Eek zou hebben geslagen. Gelijke straf tegen H. v. C., 3 1 jaar, arbeider te Rockanje, die in den nacht van 1 op 2 September te Oostvoorne een aal- en palingfuik zou hebben weggenomen van B Leeuwenburgh. Een gevangenisstraf van 3 weken tegen J. M., 22 jaar, koopman te Rockanje, die op 21 November aldaar verzet zou hebben gepleegd tegen den veldwachter A. Dekker, die hem op heeterdaad betrapte bij een jachtovertreding. Ooltgensplaat. De Uitslag der Aanbesteding door de Landbouwvereeniging „Landbouwbelang'' is als volgt: H. P. Waling, Superphosphaat f 2,21 I. van der Have, Ammoniak 6,64 A. Snelleman, Chili-Salpeter 11,24 P. J. Aardenne, Siakkenmeel 2,59 Idem, Patentkali 6,20 Maatschappij tot Verkoop, Peru 8,48 H. P. Waling, Grepbuizen a f 5,50 per 100 stuks. Krijnen Co., Sparhout draadp. ii 13 ct. per stuk. Heinpalen 1,15 J. h 6 et. per stuk. Palen 1,60 1. 17 a 18 cM. middellijn it 30 ct. per stuk. Heinsparren 6 it 7 M. 1. it 20 ct. p. st. Pongerboomen 5'/s M. 1.4 75 Generaal Stössel en admiraal Nebo- gatof, die beiden in de Peter en Paul- vesting te Petersburg hun straf van tien jaar ondergaan, hebben den Tsaar om genade gevraagd. Binnen enkele dagen zal de Pransche Kamer de behandeling voortzetten van het wetsontwerp in zake de doodstraf, waarbij zal worden voorgesteld de terecht stellingen niet meer in het openbaar te doen plaats hebben. Reeds tien jaar geleden besloot de Senaat, in overleg met de regeering, tot wijziging van art 26 der strafwet in dien zin, dat de vol trekking van vonnissen zou plaats hebben binnen de muren der gevangenis, in bijzijn van door de wet aangewezen perso nen. Tevens werd daarbij aan den minister van Justitie de bevoegdheid verleeud om te bepalen, dat de veroordeelden en de gevangenen in de gevangenis van het departement, waar de met den dood gestrafte misdaad werd gepleegd, de terechtstelling zouden bijwonen. De Kamer verwees dit voorstel toen naar een commissie, maar heeft de behandeling nooit ten einde gebracht. Thans zal het er wel door komen. Want naar aanleiding van de tooneelen bij de executie te Bethane dringen tal van bladen aan op schrapping van de bepaling in de Code betreffende de openbaarheid. Be Posten-oorlog. Naar men uit Laren aan de „Tel." meldt, wordt de heer Henri Polak sinds Zondag geregeld „gepost." Het moet in de bedoeling liggen hem gedurende gerui- men tijd in zijn woonplaats te laten voelen, wat het streng doorgevoerde posten beteekent. Ken trouwe bit. Men meldt uit Bergen aan de //Alkm. Ct.// Een niet onaardig voorval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch tevens getuigt van het vernuftig instinct der dieren, had alhier plaats. Een inwoner dezer gemeente was met een alhier wonen den sigarenfabrikant, die op bepaalde dagen den omtrek bereist, des morgens uitgegaan. Des avonds arriveerde men in Alkmaar, alwaar de hit aan een boom werd vastgezet. De huisgenooten van eerstgenoemde, wonende aan den Bergerweg, hoorden des avonds het hun bekende rijtuig voorbijgaan en eenigen tijd later thuiskomen. Hoe vreemd keken zij echter op, toen niemand daar inzat. Wat bleek De hit was van den boom losgeraakt, had alleen den weg gevolgd, was voorbij het huis van zijn baas gegaan om ongeveer 10 minuten loopens verder, als naar gewoonte, den fabrikant aan zijn woning af' te zetten, en keerde vervolgens op het erf van zijn baas zonder eenig ongeval terug. Eindelijk. Te Dinxperlo werd het vorige jaar het echtpaar A. op advies der gezondheidscommis sie uit zijn woning gezet. l)e menschen gingen toen, bij gemis aan een woning, huizen in een diepen kuil, door eenige planken beschut. De gezondheidscommissie, inziende dat deze wijze van wonen nog ongezonder is, heeft thans de hulp van het gemeentebestuur inge roepen om een betere woning te verschaffen. Geen nieuwe planeet. De berichten over de nieuwe planeet zijn nu tot hun juiste afmetingen terug gebracht, of lievertot nul gereduceerd. Wij lezen in het Londensche dagblad //Te Globe// «dat prof. Pickering heeft doen weten, nog geen fotografieën van de nieuwe planeet te hebben verkregen//. De Amerikaansche astronoom schijnt er echter te hebben bijgevoegd, dat er wei nig twijfel bestaat, of ten slotte zal een nieuw lid aan de familie, welke het zon nestelsel uitmaakt, worden toegevoegd. Wij schrijven hier //schijnt" want, uit het bericht in //Te Globe// valt niet met zekerheid op te maken, of de veronder stelling er een is van Prof. Pickering daa wel van het blaJ. Men voelt, dat dit de waarde der voorspelling problematiek maakt. (//N. R. C Vee! liefhebbers. Voor het te Arnhem te houden examen van commies bij 's Rijks belastingen hebben zich reeds meer dan 1000 sollicitauten aangemeld. In vorige jaren was dit getal 650 tot 750. (»/A. Ct.//) Overstrooming te Pretoria. Geweldige regens hebben de rivier bij Petroria zoo doen rijzen, dat er een ovestrooming heeft plaats gehad, die ver schillende woningen van de armere klasse heeft onder water gezet en veel schade heeft aangericht. Drie menschen zijn omgekomen en anderen werden met groo- te moeite gered. Een laag individu. Er loopt in Amsterdam een individu rond, die er zijn werk van maakt, de offerbus sen in de kerken te ledigen. Nog onlangs met Kerstmis, kreeg een R. K. kerk bezoek van dit heer, die zich de gelden, bestemd voor de armsten der armen wist toe te eigenen. Ook de St. Willebrorduskerk, aan den Amsteldijk, kreeg eenige malen bezoek Gisteren of eergisteren heeft de man zijn bezoek weder herhaald en niet minder dan een 12-tal offerbussen gele digd. De inhoud der bussen is natuurlijk onbekend. Predikbeurten op Zondag 17 Januari. NEDERL. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. Ds. "Westrik. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bruining. Stad aan 't Haringvliet, vm. en nam. Ds. Polhuijs. Den Bommel, vm. en nm. Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. Van Dolder. Nieuwe Tonge, vm. en nam. Ds. Wentink. Dirksland, vm. en nm. Ds. Lammers. Herkingen, vm. en nam. Ds. Addick. Melissant, nam. Ds. Westrik van Sommelsdijk. Stellendam, vm. Ds. Hoogendijk. Goedereede, vm. en 's av. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. preeklezen en nm. Ds. Hoogendijk van Stellendam. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bouma v. Doorn, Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. Ds. Esselink, Den Bommel, vm. en 'a av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Dekker.. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Taal. Ouddorp, vm. en nam. leeskerk. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Herkingen, leeskerk. Melissant, dhr. Barht van 's Gravendeel. Ooltgensplaat, vm. en 's av. leeskerk. GEREF. OEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 's av. Ds. Maokenze. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Ds. Rössing. EVANGELISATIE. Middelharnis, vm. on 's av. dhr. Generaal, Herv. Evangelist te Rotterdam. Ooltgensplaat (Langstraat), dhr. Groenendijk. MIDDELHARNIS. Aanstaande Dinsdagavond 6 uur, hoopt Ds. A. Maokenze van Dirksland, in het Zondagssohoolgebouw op te treden. DEN BOMMEL. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim is benoemd, den heer H. v, d. Meer, arts alhier. Mej. N. de Waohter, helpster in de nuttige handwerken aan school 1, is als zoodanig legen 1 Februari e.k. eervol ontslag verleend. MBLISSANï. Ds. Hoederaaker, predikant bij de Herv. gemeente alhier, is beroepen naar do Herv. Gem. te Doesburg. OUDDORP. D.Y. hoopt de Chr. Jongelings- vereeniging op G. G. alhier op Dinsdagavond 19 dezer te half zeven, in hat gebouw der Geref. kerk eene openbare jaarvergadering te honden. In onderscheiding van ten vorige jare zal deze vergadering een meer publiek karakter dragen. Daar het Bestuur zich ten doel steld meerdere propaganda to maken voor de Jongelingsvereen. noodigt zij ieder uit om deze vergadering bij te wonen die belang stelt in het werk eener J. V. Op het programma komen, behalve de verslagen van Secretaris en Penningmeester, ook een 6 tal onderwerpen voor, respectievelijk over de Gewijde gesohiedenis, Geloofsbelijdenis, Kerkgeschiedenis en vreemde Godsdienststelselsterwijl ook tevens even zooveel voordraohten ondertussohen ten gehoore zullen worden gegeven. Beroepen naar de Geref. kerk alhier, M. A. van Pernis, oaudidaat te Spijkenisse. SPIJKENISSE.* Buitengewone subsidie voor het Openbaar Lager Onderwijs. Naar aanleiding van een onlangs door den Raad dezer gemeente genomen besluit tot het aanvragen van eene buitengewone subsidie ten behoeve van hei Openbaar Lager Onderwijs dier gemeente hebben eenige ingezetenen zich per adres tot Z.Ex. den Minister van Binnenl. Zaken gewend met verzoek bij H. M. de Koningin wol hunne voorspraak te willen zijn tot het verkrijgen vaD een afwijzing op deze aanvrage van den Gemeenteraad en wel op grond van de volgende motieven, in bet request aldus omschreven: „dat op 15 Januari 1908 de O. L. sohool werd bezocht door 255 leerlingen (waaronder 5 leerlingen uit -andere gemeenten) „dat zij vermeenen, dat alzoo volgens de bepalingen der desbetreffende wet kon worden volstaan met 5 onderwijzers „dat te Spijkenisse echter in werkelijkheid zijn 7 onderwijzers voor 6 klasBen, en het hoofd derhalve ambulant is „dat bij een onlangs opengevallen vacature, toen er dus nog zes onderwijzers voor de z e s klassen beschikbaar bleven, tooh een oproeping is gesohied voor nog se1' onderwijzer (nummer zeven „dat het naar het bescheiden oordeel van ondergeteekenden allerminst noodzakelijk is T"ot een gemeente als Spijkenisse om een bootd der school te hebben die geen eigen klasse bezi en daarenboven zelfs twee onderwijzers, welke de wet niet verplicht op school te hebben; „dat het voorts wel opmerkelijk is, dat de Kan der Gemeente Spijkenisse gedurende de 'al'te e 2 a 8 jaren zoo buitengewoon gemakkelijk is met het benoemen van onderwijzend personae terwijl er voor dien tjjd steeds werd volstaa met het wettelijk minimum aantal onderwijzer ja zelfs in 1903 of 1904 de Rjjkssubsidie weru verbeurd, omdat niet eens aan de door de „d begr bet het „d, ondei onde ondei gevai ongei weel belas spreb Me den laatsl dit er ee meer voors aan een a Dr D. J. te Ail heere B01 Elbun den I j. m Aa te O Inge S. 3t| pred. oand. Bet to H Yund N.v. (Geld, Bot Engw: Schoe: Bussel Tej dam. te Sp: Be Krab! Bed GroniiJ Ber Maast! Het naar J Hel Batavi Het pass. 1 Het naar A Het arr. 11 Het 9 Jan Suez. Het Batavi: Van Sc Het vertr. Het vertr. Het naar R Het I terdaml Het J 12 Jan. Het York tl de 6 Vd va

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 4