Woensdag 6 Januari 1909. Antirevolutionair 23ste Jaargang N*. 1413. Orgaan voor lie Knidbollandiche en Keenw§che Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franeo per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 cent per regel en 3/i maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Vs maal» Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. tl ie PtiifefeeiB wmr «Ie Kedactle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franeo toe te zenden aan den Uitgever. «Nederlandsehe Stemmen», natio- naal-historisch -weekblad, bevat een artikel van den heer O. Felii Prins uit Bournemouth, 18 Dec. '08, hande lend over de liberale politiek, daar aan de orde en over de wijze, waarop d«ze door het volk wordt beoordeeld. Ondermeer schrijft hij dit Onder de liberale beloften komen o.a. arbeidersbeurzen, beperking van kinderarbeid en ambachtsscholen voor. Deze maatregelen stellen dus de meeiing voorop, dat in normale tijden er werk zal zijn voor allen, die wer ken kunnen. Volgens de rapporten der Trade Unions is de werkeloosheid in het Vereenigd Koninkrijk gestegen, wat het jaar 4908 betrett van 62 per 1000 tot over 90 per 1000, terwijl in 't zelfde jaar de werkeloosheid in het protectionistische Duitschland nooit hooger steeg dan 27 per 1000. En dit feit is te merkwaardiger, wanneer wij in 't oog houden, dat in Engeland de bevolking geringer en de nationale rijkdom oneindig grooter is dan in Duitschknd. Het is interessant, waar te nemen, hoe het Engelsche volk begint in te zien, dat het door de schoone liberale beloften bijna in een val is gelokt en hoe het thans tracht den val uit den weg te ruimen. De tusschentijdsche verkiezingen hebben op ondubbelzinnige wijze aan getoond, dat men hier verlangt naar fiscale hervorming en dat men het degradeerende (ontzenuwende, achter- uitstellende) liberale régime (regeering) moede is. We vinden in boeken, bro chures en ingezonden stukken, zonder tal, zoe vervolgt de Engelschman uit Bournemouth, de wenschen terug, welke thans het Engelsche volk meer dan ooit bezielen. Onder deze soort persproducten, vraagt vooral een lij vige brochure, welke onder den titel JatL »Hscal reform or Socialisms: (^Tariefsherziening of Socialisme) is verschenen, onze aandacht. Dit voor treffelijke werkje zet op heldere wijze uiteen, hoe 't komt, dat, terwijl En- gelands rijkdom dagelijks toeneemt, duizenden er hun brood niet kunnen vin den. Indien dit zoo voort gaat, moet toestand tot revolutie leiden. Als een middel tot een meer rede- ïjke verdeeling van Engelands schat- en en een verhoogen van den levens- andaard prijst hij protectie aan van die waren, welke het land voldoende kan Poduceeren. Hij toont aan, dat 't Kapi- aai yan den arbeider zijn werk is, eik kapitaal hij echter slechts in 't T ,..yvaar hij woont, kan beleggen. rwijl dus de producent (=arbeider,) rn r,en Gjkdom van den Staat uit- df> t ja,n z^n 'anc' f?ebonden is. kan srh- TC*ar ver(ieeler binnenland en buitenlandschen arbeid koopen s dus verre in 't voordeel, ofschoon dra/'Iff tot 's lands welvaart bij- arhJr'u ^atee dient de nationale arbei(i beschermd. Het Engeland van weleer, dat met open grenzen elke mededinging glim lachend kon trotseeren, is niet meer. De wereldkaart is gewijzigd machtige rijken zijn ontstaan. Weldra zal Albion (=Engeland) zijn verouderde theorieën begraven om, zijn arbeid beschermend, een econo- mischen dood te ontgaan. Als bij ons, voegen wii er bij. Hoe langs zoo meer wordt naar fiscale herziening van 't invoerrecht gevraagdgevraagd naar een uitge breider bescherming dan thans. Want dit wete toch ieder, dat ondanks het woord ïVryhandek waarmee zoo ge schermd wordt, en in ons land geen vrijhandel bestaat, maar een bescher mend tariei in kleinere mate (5 pro cent.) En men wil een bescherming van meer dan 5 procent, want men ziet het voor ooge» en het feit is niet voor tegenspraak vatbaar, dat de be schermde industrieën bloeien. Ook niet-beschermde industrieën zijn er die bloeien, zeer zekerMaar dat de bescherming een middel zou zijn erger dan de kwaal, wordt door het feit van den bloei dier industrieën weer sproken. Die werken ruimschoots zelfs voor Export. Aldus: een verhoogd matig in voerrecht wil Engelandwillen ook wij Tuin- en landbouw. raa^baak. Antwoorden of mededeelingen Plaatselijk Nieuws. ©enieefiitsraact. UITGEVER Telefoon Intercom*». Aio. 8. Engeland en de Vrijhandel. En daarin ligt de groote fout der libe ralen. Een gezonde toestand kan dan eerst in 't leven worden geroepen, itdien de arbeidsmarkt wordt uitge breid en beschermden dat kan alleen geschieden door verstandige fiscale Maatregelen. Het zun niet de slechte tijden, die duizenden arbeiders op straat sturen het is de onbeschermde Engelsche arbeid, die door den vrijen in voer van buitenlandsche arbeid wordt dood gedrukt. KALIMEST VOOR VRUCHTBOOMEN. Dat kalimeit ook in den boomgaard goede resul taten kan hebben, ieeren on» de proeven daarmee, welk» in een der jongste „Veldbode"-aommers beschreven worden. Van Winter goldpearaain werd te Feldbrunnen per boem in 5 jaren (1898—1904) geoogst: onbe- aaest 47, zonder kali 46, met kali 74,13 K.G. van casseller reinett. langs den openbaren weg te Offenbach aan de Main in 3 oogsten (1902— 1904): on bemest 41, zonder kali 43, met kali 141 K.G.; van Duch.sse d'Augoulème-pyramiden op kwee te Leopoldshall in 3 jaar (19011904)onbemest 6,3, zonder kali 6,6, met kali 10 K.G-; van Beurré d'Hardenpont-pyramide op kwee ts Leopoldshall in 1904: onbemest 17,6, zonder kali 14,725, met kali 21 K.G. van groote groene reineclaude (hoogstammen) te Feldbrunnen in 4 oogsten (1897—1901): onbe mest 22,3, zonder kali 60, met kali 64 K.G. van Victoria-pruimen (hoogstammen) te Leo poldshall in 9 oogsten (18961904): onbemest 13, zonder kali 69,5, met kali 92 K.G.; van kruisbessen te Leopoldshall in 10 oogsten (1895—1904): onbemest 5, zonder kali 5,7, met kali 12,3 K G. Alle getallen zjjn per boom of per struik be rt kend. Mij dunkt, ze toonan duidelijk aan, dat kali- mest voor vruchtboomen uitstekend werk kan doen. Doch 't spreekt, dat dan geen gebrek mag zijn aan stikstof en evenmin aan phosphorzuur ol aan kalk. 't Nemen van proeven is ook in deze heel aan bevelenswaardig. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als do vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen 253. Wat is de meest gewenschte tijdvoor 't zaaien van superphosphaat 254. Moet men mest voor vruchtboomen kort bij den stam onderspitten Antwoorden en mededeelingen 251. De door den geachten vrager bedoel den vogel is bepaald een groene Specht ge weest. 252. De vraag of stikstof in stalmest voor de planten gemakkelijk opneembaar is, valt niet maar zoo in eens te beantwoorden. De stikstofverbindingen in stalmest zijn zeer vele en zeer onderscheiden. We vertellen er wel eens wat meer van. Sonimelsdijk. Tot leden van de com missie tot wering van schoolverzuim, zijn herbenoemd, de heeren W. C. van As en L. Pen, en tot regent van het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis de heer Jb. Slis. De heer P. J. J. Westrik, loteling der lichting 1909, is voor den Militieraad, zitting houdende te Zutfen, voor den mi litairen dienst afgekeurd. Het ijs speelde ons al vroeg in het jaar parten. Nieuwjaarsdag kwam nl. geen post over ondoenlijk als het was door ijs en mist. Eerst Zaterdagmiddag ontvingen we dus, wat Donderdagavond in Holland was afge zonden. Gelukkig kwam de volgende dag de zaak weer opgang en bracht de inge vallen dooi weer regel en orde. Middelharais. Bij publicatie is bekend gemaakt dat lotelingen welke zich aan willen melden voor de Zeemilitie dit voor 1 Februari a.s. te doen, en zich daarvoor te vervoegen bij den Burgemeester dezer gemeente. Bij publicatie is bekend gemaakt het Keur of Reglement van algemeene of bizondere politie voor den polder »De Oostplaat Flakkeei onder Middelbands, Met Nieuwjaarsmorgen kwam A. Koole tot de onaangename ontdekking dat men bij hem 's nachts eenige konijnen had ontvreemd. Wat nog zelden, misschien wel nooit' is gebeurd, had Zondagavond onder kerk tijd plaats, dat de omroeper met de bel bekend maakte, dat de stoomboot Maan dagmorgen om 7 uur en Maandagmiddag om 2 uur van 't Hoofd naar Hellevoet- sluis zou vertrekken. Vrijdag had H. Rietmulder het ongeluk met schaatsenrijden zoodanig te vallen, dat hij zich bloedend aan 't hoofd verwondde, Vrijdag had J. L. Tiggelman het ongeluk met fietsen zoodanig te vallen, dat hij zijn pols ernstig bezeerde. Zaterdag had de zoon van S. v. d. P. het ongeluk met een mes zijn voet zoo ernstig te verwonden, dat hij niet in staat was, dit lichaamsdeel te gebruiken. De stoombooten van Middelharnis hebben heden Dinsdag de gewone dienst weder hervat door het Kanaal. Den Bommel. Door J. J. A. Stolk, loteling der lichting 1909 is herkeuring voor Ged, Staten aangevraagd. Tot schatters van tuberculeus vee zijn aangewezen A. Mijs en A. J. de Weerd, beiden landbouwers alhier. Het zoontje van A. K. had het ongeluk zoodanig op het ijs te vallen dat hij zich ernstig bezeerde en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. - Voor de Nat. Militie voor de lichting 1910 moeten zich aangeven L. A. Wolfert, L. Wolfert, C. Westdorp, A. Hermans, K, van Maastricht, D. van der Meide, F. van der Plaat, C. Bakker, A. Woudstra, A. Kreeft, A, Tiggelman, J. Bom, J. den Braber, C. Bakelaar, J. Vervloet, J. Kievit, D. Bruinse, A. Vervloed, H. Vervloed, G. Kroon, A. Huijsmans, J. A. Borgdorff, M, Reinhoud en J. Kraak. Aan belanghebbenden is bekend ge maakt dat zij, die bij de bereden korpsen wenschen te worden ingedeeld zich moeten wenden tot den heer Minister van Oorlog op een ongezegeld requaest. Naar men verneemt worden er alhier pogingen in het werk gesteld om eene iDtercomunale telefoon op te richten. J. M., die zich op het ijs op de haven waagde, zakte er doorspoedig wist hij zich weder op het droge te werken. J. B. bemerkte j.l. Maandag dat een zijner konijnen was gestolen. De daders bleven onbekend. Oude Tonge. Op Nieuwjaarsdag is aan de behoeftigen in deze Gemeente een extra- bedeeling in geld verstrekt. Dirksland. Tijdens het schaatsenrijden had op de Gooi alhier een vechtpartij plaats. Een zekere v, E. van Herkingen (die naar men zegt in 't geheel geen aanleiding daartoe gaf) kreeg met een stekker een klap, dat hem het bloed uit het hoofd gutste. Een oude veete moet daar de oorzaak van geweest zijn. Zij die zich uit deze gemeente aan gemeld hebben, naar het te houden on derzoek tot verkrijging van een bewijs, van voorgeoefendheid in den wapenhandel, moeten voor dat onderzoek aanwezig zijn op Dinsdag 12 Jan. 1909 's voorm. 9 uur in de Bewaarschool te Middelharnis. Mr. C. Zaaijer, burgemeester dezer gemeente heeft met Nieuwjaar aan de be hoeftige oude luidjes een uitdeeling gedaan van koffieboonen, suiker, kaas, enz. Dat die oudjes daarvoor in geen kwaad humeur gebracht werden, is te begrijpen. Onze vroegere burgemeester de heer Johs. Zaaijer Pz. thans te 's Gravenhage woonachtig, heeft weder gelijk vorige jaren zijn werkvolk alhier procentsgewijze in de winst van zijn boerderij doen deelen, en wel de knechts en arbeiders ieder 36 gulden en de vrouwelijke arbeidsters ieder 9 gulden. Als een curiosum zij gemeld, dat jl. Zondagavond tusschen 5 en 7 uur door middel van de omroeper de ingezetenen werd kondt gedaan dat de stoomboot »Mid- delharnist Maandag d. a. v. naar Helle- voetsluis zou varen. Commentaar overbodig Herkingen. Jongelingen dezer gemeente geboortig in het jaar 1890 worden bij publicatie herinnerd aan hun verplichting zich te doen inschrijven voor de loting der Nat. Militie en worden daarvoor verwacht op den 13e Januari e.k. ter Gemeente- Secretarie alwaar dan daarvoor speciaal zitting zal worden gehouden. IJsvermaakt Vrijdag 1.1, werd een ©nzer dorpelingen bezig zijnde met schaatsen rijden op de Gooivlakte overvallen door eenige jongens uit Dirksland en werd deze zoodanig toegetakeld dat een verband nood zakelijk bleek. Naar men uit goede bron verneemt is deze zaak de politie in handen gegeven en procesverbaal opgemaakt. Ouddorp. Zeer laf I Vrijdagmorgen kwamen de bewoners van de Weststraat tot de onaangename ontdekking dat alle de deuren van een geheele reeks huizen be smeerd waren met zeep. Dat de schuldige ontdekt moge worden, is de wensch van alle eerzame bewoners van het dorp. Zuidland. Eindelijk is de slag geko men. Was de oudste inwoner der gemeente de heer W. van Driel Hz. sinds enkele weken sukkelende en kon hij zijn uitgebreid administratief werk thans maar bij tijden en oogenblikken afdoen, jhet hoofd bleef nog thans helder tot zelfs de laatste oogen blikken zijDS levens. Maar ook dit mogt niet meer baten. Was 54 jaren geleden op nieuwjaarsdag zijn geliefde vrouw in de liefde van haar Heer en Heiland Jezus Christus gestorven, zijne begeerte was ook geweest om op dien dag het aardsche leven af te leggen. En de Heere God heeft hem die gunste verleend op jl. nieuwjaarsmorgen. Op ongeveer denzelfden tijd verwisselde de bizondere ijvervolle gemeenteambtenaar het tijdelijke met het eeuwige leven. Was hij eens op vijftig jarige trouwe ambtsver vulling gedecoreert door H. M. de Koningin met het ridderkruis, thans heeft hij het ridderkruis van den Koning aller Koningen. Zelden zal iemand zoolang eene betrekking vervuld hebben als deze overledene. Ruim 77 jaren was hij agent van de Brandwaar borgmaatschappij De Jong Co. te Am sterdam. Heden Maandagmiddag werd zijn stoffelijk overschot ten grave gebracht. Een talrijke schare volgde den stoet naar den doodenakker. Daar werd eerst het woord gevoerd door onzen hooggeachten burge meester de EdelAchtb. Heer G. van Andel die den overledene herdacht in zijn 62 jarige ambtsbediening als ontvanger der gemeente Zuidland. Daarna voerde het woord de EdelAchtbare Heer J. Boers, burgemeester der gemeente Heenvliet en Abbenbroek die den overledene herdacht in zijn 46 jarige ambtsbediening* als ontvanger der gemeente Abbenbroek. Een der zonen van den over ledene dankte voor de laatste eer aan zijn overleden vader bewezen, die den leeftijd had bereikt van 95 jaren en 9 maanden. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Raads vergadering der Gemeente Oude Tonge, op Donderdag 24 Dec des vm. 10 ure. Tegenwoordig al de leden Voorzitter de heer J. D. Mijs, Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzit ter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken a. Een missive van HH. Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden, de Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1909. b. Een missive alsvoren, daarbij voor de zoo- veelste maal ter wijziging terugzendende de veror dening regelende de onderwijzersjaarwedden. Voor het meerendeel wordt aan de opmerkingen van Ged. Staten tegemoet gekomen opuit uw zal de verordening ter goedkeuring worden ingezon den. e. Een missive van de Afd. Goeree en Over- flakkee van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, daarbij haar dank betuigende voor de door de gemeente verleende subsidie ten behoeve van de cursus voor hoofdaete. d. Een missive van HH. Ged. Staten, daarbij goedgekeurd retourneerende het suppletoir kohier van den Hoofd, omslag voor het dienstjaar 1908. e. Een missive alsvoren, houdende berusting in de door den Burgemeester vastgestelde uren, waarop hij voor het publiek zal zijn te spreken. 2e. Worden tot leden der commissie voor de nieuwjaarsbedeeling benoemd de heeren Z. Vrees wijk en P. Oomens, terwijl als plaatsvervanger wordt benoemd de heer P. van Schouwen. Alle leden verklaren deze benoeming aan te nemen. 3e. Worden met algemeene stemmen benoemd: tot weger aan weegbrug I, dhr. J. Overbeeke. n „II, dhr. M. Kanters Arijz. voor den tijd van een jaar. 4e. Worden achtereenvolgens benoemd tot leden van het stembureau, voor de in het volgend jaar plaats te hebben verkiezingen voor de 2e Kamer de Heeren P. Oomens en I. Pulleman; voorden Gemeenteraad de Heeren P. van Schouwen, Z. Vreeswijk en H. de Haas van Dorss r. Als plaatsvervangers worden benoemd voor de verkiezing voor de 2e Kamer de Heeren P. van Schouwen en Z. Vreeswijken voor den Gemeente raad L. Slis,L.Kosten, J.Pulleman enP.Oomens. 5e. Wordt na eenige bespreking met algemeene stemmen tot Havenmeester benoemd dhr. W. den Rooijen, voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari a.s 6e. Wordt na korte bespreking met algemeene stemmen benoemd tot ophaler der haardasch (karreman) voor het jaar 1909, dhr. H. Hartman. 7e. Komt aan de orde de bespreking van den vervuilden toestand van den Grijzenoord. De Voorzitter geeft den Raad eenige inlichtin gen en stelt voor adressanten te antwoorden bij missive waarvan een ontwerp door den Sesretaiis wordt voorgelezen Het antwoord heeft de strekking adressanten te berichten, dat de Raad de uitvoering van het plan van reiniging kosten f 700 te hoog vindt om hetzelve geheel op kosten der gemeente te doen uitvoeren, te meer, daar er slechts een zeer klein gemeentebelang bij betrokken in verhouding tot het particulier belang dat er mee gediend wordt. De Raad stelt f 40 beschikbaar, omdat er ook belang bij betrokken is voor het nabij ge legen Weeshuis en geeft adressanten in over weging door financieeie bijdrage van hun belang stelling te doen blijken. 8e. Wordt, op voorstel van den Voorzitter met algemeene stemmen besloten de jaarwedde van de bode, in verband met de meerdere werkzaam heden welke aan die betrekking verbonden zijn, met f 5 te vernoogen en die te brengen op f80. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer het woord verlangend, zegt de Voorzitter: Ik dank de Heeren in de eerste plaats voor hunne tegenwoordigheid ende door hen gevoerde aangename en in het belang der Gemeente nut tige discussies. Vervolgens dank ik de Heeren hartelijk voor al het geen zij zich dit jaar weer in het belang der Gemeente hebben willen ge troosten. 1908 toch was voor onze gemeente een zeer ernstig jaar, want hetgeen lang was gevreesd, werd plotseling werkelijkheid en uwe geachte Burgemeester die 16 jaren lang liet en leed met zijne gemeente gedeeld had, was niet meer. Doch hoe groot de slag ook was naar zijn eigen voor-

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1