roor de Knidhollnncl^clie en Keeatiielie Eilanden. TWEEDE ML Vrijdag 1 Januari 1909. a An tirevolu tionair 23",e Jaargang N°. 1412. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle ukken voer «le Medactfe bestemd, Advertentiën eis verdere Administratie franco foe fe zeilden aan den li tare ver. 2Vste LIJMT Sieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Enfercomm. Mo. 'I- Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wovdeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. van de 30ste Jaar Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 87,591,12 Marum met Nuis,'Noordwijk en Niebert4q?'40 Overschild94>— Hijum met Pinkum oo,ao Ureterp met Siegerswoude en Frie- sche Wilp Nieuw Amsterdamion, Ruinen met Kralo Balkbrug (gem. Avereest) JI' Dalfsen c. aldt'' Lutten a/d. Dedemsvaart - Doesburg met Angelo, Lathum, Ilahr, Bingerden en Giesbeek 1-6,71 El burg°d=64 Haarloo (per lijst) 141> Steenderen met Bronkhorst, Baak, Olburgen, Vierakkers, Toldijk en Hoefkens71,84 Doorn met Maarn185,87 Jutphaas met Het Gein 7,50 Broek in Waterland met Uitdam en Zuiderwolde (giften) 44,~ Haarlem682,03 Haarlemmermeer o/z193,32 Schoten (bij Haarlem) 33,50 Hillegersberg (dorp)102, Katwijk a/Zee (G. K.) 150, Piershil Tholen met Schakerlo 40-38 Wolfaartsdijk (gift) 2>50 Vrijhoeve-Capelle met 's Grevelduin- Capelle, Loonschendijk en Waspik 28,30 Totaal van 675 Locale Comités f 90,101,9872 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. Behalve de Unie-collecte is le Sleen (zie lijst 23) nog ontvangen voor schoolstichting de som van f272,65, zijnde eene collecte gehouden te Hooge- veen. Door bijzondere omstandigheden kon de Unie collecte dit jaar niet gehouden worden te Lui ten en te Piershil. - Behalve de Unie-collecte is te Katwijk a/Zee in 1908 in de Geref. Kerk nog een bedrog van f150,voor de Chr. school gecollecteerd. Het wachten is nu nog op de af te halen nagiften en op de laatste 25 circulaires. Zullen deze op 31 December a.s. in ons bezit zijn De ontvangst van 50 circulaires tusschen 11 en 21 Dec, geeft hoop op de vervulling van onze wenschen. Ook de penningmeester verwacht spoedig de nog toegezegde bijdragen voor de Uniekas. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. UP UK A L1THIJM. Het was een »misselicke« vertooning. Toen Troelstra, de vorige week naar de Kamer-tribune stapte, cm daar te »getui- gen« van zijn anti-monarchale gezindheid en dat op het minst geschikte oogenblik, dat zich sinds de Kroning onzer Koningin heeft voorgedaan. 't Is goed dat we 't niet vergeten. Mits we een rechtvaardiq oordeel vellen over Troelstra's daad. In hoeverre hij zich, bewust of onbewust, liet voortjagen door de zweep der Tribune- menschen in zijn eigen partij, is moeilijk te beslissen, maar we hebben daar ook minder mee te maken, dat behoort tot de rubriek ibinnenlandsche zaken« der S. D. A. P. Wij beschouwen de daad van protest, na de mededeeling der ^blijde verwachting^, waarin H. M. de Koningin zich verheugen mag, op zichzelf en dan zijn we 't volkomen eens met het Handelsblad, dat deze daad noemdeinkonsekwent, ontaktisch, onbe leidvol en overbodig. Velen, die het lazen, zullen hebben ge trild van verontwaardiging en 't was vol komen begrijpelijk, dat ook uit den boezem der Kamer kreten van hefiige afkeuring werdc-n gehoord Toch moeien we hier dieper graven. En dan stellen we op den voorgrond, dat in deze daad van Troelstra zich óók uitspreekt een zedelijken moed die ik hem niet benijd eeD treurige, een droeve moed, maar toch ondanks alles: moed Er behoort moed toe, om op zulk een oogenblik, te midden van die vergadering voor déze zijne overtuiging, ten aanhoore van 't gansche land, uit te komen. Al kon hij van welopgevoede mannen niet verwachten, dat ze met hun tegenstander handelen zouden als des heeren Troelstra's partijgenooten arbeiders vaak de ge woonte hebben met hun tegenstanders te doen, door aan den lijve te argumenteeren 't neemt niet weg, dat het moed vereischt in zoo vijandige omgeving, op dit oogenblik te spreken als hij deed. En nog meer moed was er voor noodig, ziende op de partijverhoudingen in den lande en op de stembus van 1909. Natuuilijk zal er bij die stembus niet over Troelstra's uitlating gezwegen worden De S. D. A. P. heeft door haar tartend optreden dit zelf uitgelokt. Daar is de stembus juist voor, om wat er in de Kamer is gesproken, gestemd en gepleit, te bren gen onder de aandacht des volks, dat mee naar aanleiding daarvan zijn stem uitbrengt. Wie wat in de Kamer zegt, wil juist, dat het volk daarover oordeelen zal. De socialisten hoeven ons nooit te verwijten, dat wij hun optreden tegen de mededeeling des ministers »exploiteerenc te hunnen na- deele. Wij zullen er eenvoudig de kiezers bijroepen en hen in kennis stellen óók van de wijze, waarop de socialisten zich gedra gen hebben, toen de minister namens Hare Majesteit mededeelde, dat er gegronde hoop is, om de voortplanting van ons Vorsten huis te mogen verwachten. Dat zal de S. D. A P. geen goed doen. Al moet men daar niet te veel van ver wachten de menschen vergeten zoo gauw in 1905 wisten ze niets meer van de be nauwde dagen van '03 Maar dit alles nu daargelatenTroelstra kon op z'n vingers uitrekenen, dat hij door zijn speechje tegen den nationalen stroom inzwom en dat de publieke meening hem kras veroordeelen zóu. Dat hij desondanks sprak, is een daad van moed, van iemand, die zijn overtuiging niet onder stoelen of banken steekt en er als 't moet met blijdschap de nadeelige gevolgen van dragen wil. Ah eerlijk man meende hij te móéten spreken en als een moedig man volbracht hij 't geen hij meende zijn plicht te zijn. Wat we hem verwijten is, dat hij dien moed wijdde aan een zaak, die wij ver foeien en dat hij smadelijk sprak over het ons van God gegeven Oranjehuis. Hij toont daardoor duidelijk, niet te verstaan de leiding Gods met ods volk en niet te begrijpen de lessen onzer landshis- torie, Zullen wij ons nu tegenover de S. D. A. P. op onze Oranjeliefde verheffen Me dunkt, dat we daartoe al heel weinig reden hebben Voor het overgroote deel van ons volk geldt, dat de liefde tot het Oranjehuis zich grondt op zeker nationaal ïinstinct,« dat thans krachtiger werkt nog dan voorheen, nu de Kroon gedragen wordt door een lieftallige Vrouwe, die reeds als kind aller hart won en die wij straks hopen te zien, door Gods goedheid, als jeugdige, blijde moeder. Dat is een stuk volks-poëzie. Ge kunt daar uit zien, hoe een volk niet is een losse hoop van toevallig naast elkan der geworpen eenlingen, maar een organisch geheel, waarvan de wortelen heel diep zitten in de eeuwen, die zijn voorbijgegaan en waarin de band tusschen Oranje en Nederland steeds hechter werd. Het is een kostelijke zaak dat volks instinct En lang zeer lang zullen de Troelstra's en de Hugenholtzen het ons volk moeten inprenten, dat we toch eigenlijk mets te maken hebben met het Huis van Oranje eer zij werkelijk gehoor krijgen zullen Maar toch bestaat dat gevaar. »Instinct« op zichzelf is een wonderlijk schoone trek, die God ia zijn schepselen gelegd heeft, maar het staat verre beneden de volle, rijpe, bewuste liefde, die wéét, waarom zij bemint. En die liefde kan alleen rijpen, als er kennis is van onze schoone historie, die nu drie en een halve eeuw lang de geschiedenis was der onderlinge verhouding tusschen Nederland en Oranje. Want ach wij vergeten zoo licht. Het trof me dezer dagen, toen ik in een correspondentie uit Pretoria las van de aan staande komst van dr. Leyds in Transvaal. Leyds die wel niet eens geestes was met den ouden Staatspresident, maar toch jaren lang Kruger's rechterhand is geweest in de politiek Hij is, in Transvaal vergeten. Hij komt er als een vreemde in een vreemd land. Het volk weet niet, wat het aan hem te danken heeftenkelen slechts, die zich zijner herinneren. En terecht schreef die correspondent dit daaraan toe, dat men in dat land niet aan geschiedeuis doetmen kent er zijn eigen historie niet. En nu zal dat volks instinct dat thans de natie doet opspringen van verontwaar diging bij Troeltra's smadelijk woord, op den duur onmachtig blijken, om de wigge te kunnen uitdrijven, die de S. D. A P tusschen Nederland en Oranje poogt in te drijven, indien het niet wordt gevoed en voortdurend gesterkt door de kennis der histoiie, zoo van het Nederlandsche volk als van het Huis van Oranje. Die kennis wordt aangebracht op onze christelijke scholen Maar als onze knapen en meisjes volwassen worden en meeleven, dan lezen en onderzoeken ze zeer veel, doch onze historie blijft grootendeels een gesloten boek voor hen. Dat móét anders worden. Sinds Groer. van Prinsterer, met goedvin den van Koning Willem I voor 't eerst de archieven des Oranje's ontsloot, zijn tal van bijdragen geleverd tot de kennis van hun leven en arbeid en verhouding tot ons volk. Maar uiteraard komt deze studie slechts weinigen ten goede, Onder óns moeten de mannen opstaan, die deze bouwstoffen zelfstandig weten te verwerken en van onze Oranje's een getrouw beeld schilderen voor 't oog van ons volk. Zóó moet het »instinct« des volks worden ontwikkeld en veredeld tot een helder weten een weten bovenal van het feit, dat het geweest is het mysterie des geloofs, dat zoo menige Oranjevorst bond aan het beminde volk van God. Een s>God van Nederlands kennen we niet, maar de God der natiën heeft aan Nederland en Oranje groote dingen gedaan. Die groote daden Gods moet ons volk kennen En laat dan Troelstra c.s. maar praten UITKIJK. Kind ernstig gebrand. Etm treurig ongeluk had Maandag te Eerde bij Vechel plaats. Een kind van den landbouwer S., een driejarig ventje, viel al spelende in een ketel kokende soep. De rug en de eene bovenarm waren ijselijk verbrand en stonden dadelijk vol groote brandblaren. In deerniswaardigen toestand werd de kleine opgenomen en dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De kleine is niet buiten gevaar. 's-Hert. Ct.") Een lieve dochter Vrijdagmiddag ontstond te Amsterdam ruzie tusschen beurtschipper D. liggende aan de Zwanenburgwal en zijn 23-jarige dochter. In woede ontstoken -wierp dochterlief haar vader eon kokende ketel koffie over het hoofd. De schipper meest onmiddelijk in het Binnen gasthuis worden opgenomen. Ook de huis houdster van schipper D. kreeg brandwonden en moest in het gasthuis worden verbonden. Tegen het meisje werd proces-verbaal opge maakt. Moord uit hebzucht? Naar de //Asser Ct" verneemt is eergisteren de justitie uit Assen naar Vries vertrokken in verband met het vermoeden, dat aldaar een man, die ziek op bed lag, door een ander zou zijn geworgd. Sedert korten tijd woonde het echtpaar Biek in bij den 39-jarigen Hendrik N. te Vries De vorige week Vrijdag nu werd de 67-jarige vrouw van Biek, die overleden was, begraven. Dienzelfden avond overleed ook de 53- jarige Biek zelf. Niemand dacht aan iets misdadigs en eergisteren zou de oude Biek begraven worden. Maandagavond echter kwam de zuster van den overledene bij den burgemeester en liet zich er over uit, dat zij de zaak niet ver trouwde. De aangifte van bet overlijden klopte niet met het juiste uur. Dit heeft aanleiding ge geven tot een onderzoek van politie en jus titie. Men vermoedde dat N. het einde van B. verhaast heeft door hem den keel dicht te drukken. Dinsdagmiddag hebben de dokters Aneina uit Assen en Spahr van der Hoek uit Vries de schouwing verricht in het gemeen tehuis. Na 1 floop van het justitieel onderzoek is N. naar Assen gebracht om in voorloopige bewaring ie worden gebonden. Wat N. zou kunnen hebben geleid tot de daad, waarvan hij verdacht wordt Het ant woord, dat men daarop algemeen geeft is hebzucht. Er zijn aanwijzingen dat een misdaad is gepleegd, maar N. blijft ontkennen. Op het Piet Heinplein te Den Haag wilde Zaterdagavond een ongeveer 25 jarige man op een in gang zijnden motor wagen van de electrische tram springen. Hij sprong mis en geraakte onder den wagen, zoodat deze hem midden over het lichaam reed en hij zoo goed als onmiddelljjk dood was. (N. Ct.) Door een noodlottig toeval is den middag voor Kerstmis mejuffrouw C., hoofd der dagschool van de schoolver- eeniging te Arnhem nabij Biljoen (Velp) onder den trein geraakt en gedood. Te Nieuwbeerta (Gr.) is Vrijdag avond een oppassend man, H., te Nieuw- beerta, in een gracht geloopen en ver dronken. Te Alteveer (gemeente Onstwedde) is Zondag de werkman J. Schrik in een vaart verdronken. Te Oude Pekela is Zondagavond vrouw Hammioga verdronken. Toen Zondagmorgen trein no. 914 te Bussum binnenkwam, bleek dat de kap van het postrijtnig ernstig brandde. Met een handbluschapparaat wist het stationspersoneel den brand te blusschen. Niettemin moest het postpersoneel ver huizen in een ander rijtuig. De trein reed met het beschadigde rijtuig naar Hilversum door. Te Gendringen zijn met de Kerst dagen vier werkmanswoningen afgebrand. Op den 2en Kerstdag is door de tram bij de halte Vroenhof (gemeente Houthem) een man overreden. Het blijkt te zjjn H. J. V., oud 50 jaar, gehuwd, vader van 5 kinderen, wonende te Schimmert. De man was doof, wilde ter kerke gaan, moest de spoorlijn over steken en heeft blijkbaar de tram niet hooren aankomen. Toen gistermiddag de trein 3,56, richting Bussum, te Amsterdam voor kwam, wilde een oude heer zich spoedig van een plaats in een der compartimenten voorzien. Hij stapte echter mis, en viel tusschen treeplank en eerste perron. De nog in beweging zijnde trein stopte onmiddellijkeen tweetal lampenisten zaagden de treeplank af en bevrijdden hem uit zijn benarden toestand. Bewus teloos werd hij bij de*n stationchef bin nengedragen waar hem door een toevallig aanwezigen geneesheer hulp werd ver leend. De geneesheer constateerde in wendige kneuzingen en acht'e overbren ging naar het Binnengasthuis noodza kelijk aldus geschiedde, Nu de loting voor de militie is afge- loopen, kunnen voor hem, die daarbij geen vrij nummer heeft getrokken, tal van vragen rijzen. Zal hij 8-maander zijnzal hij nog 4- maander kunnen worden; zal bij zijn dienst plicht vervullen door te dienen als milicien, en in het laatste geval, zal hij dan uitstel vragen van dienst en voor hoelang kan dit zal hij zich al of niet opgeven voor kader opleiding en is er iets aan te doen om in een bepaald garnizoen en bij een bepaald wapen te worden ingedeeld. Welk antwoord op al deze en nog vele andere te stellen vragen het goede is hangt uit den aard der zaak af van de omstandig heden, waarin do loteling of het gezin, waartoe deze behoort, verkeert. Maar zeker is het, dat de vervulling van den dienstplicht in vele gevallen verlicht kan worden door het goede antwoord te vinden. Dit is echter slechts mogelijk bij de kennis van de ter zake bestaande bepalingen en voorschriften. Wij achten het daarom voor algemeen belang er op dit tijdstip aan te herinneren, dat er een boekje bestaat hetwelk den belanghebbenden in dit opzicht uitnemende diensten kan bewijzen en van goeden raad dienen kan. Dit boekje is getiteld //de Militiegids.// Het is uitgegeven met //voorkennis van het Departement van Oorlog// en in den boek handel overal verkrijgbaar. Omdat meerdere militaire boekjes in den handel zijn lette men op den juisten titel. Slachtoffer van zijn vallende ziekte. Woensdagmorgen ongeveer 7 uur werd te Schiedam in een sloot langs de Diefhoeklaan het lijk van een jongeman gevonden. Het bleek te ziju de 23-jarige ongehuwde B. L., wonende te Vlaardingen. Daar hij aan val lende ziekte leed vermoedde men dat hij door een toeval bevangen, te water geraakt en verdronken is. Sch. C.") Een post van 1300 zakken. De dagboot bracht Woensdag te Vlissingen een post van 1300 zakken aan, tot nu het hoogst bereikt getal. Zjjt toch voorzichtig met petroleum t In den laatsten tijd zjjn bij herhaling te Amsterdam vrouwen in brand geraakt door brandende petroleum die zich over haar kleederen verspreidde. Woensdagavond heeft zich opnieuw het geval voorgedaan, dat een vronw, de wed. Van Dijk, wonende Bootstraat 3, bij een onbeduidend brandje zulke ern stige brandwonden bekwam, dat zij niet buiten gevaar is. Mejuffrouw v. D. had het ongeluk een petroleumlamp zonder glas om te stooten. Bij haar pogingen om den brand te blusschen deelde de brandende olie zich aan haar kieederen mede. Met ernstige wonden aan borst, armen en gelaat werd de vrouw in het O. L. Gasthuis opge nomen. Arbeidsconflict te Breda. Men schrijft ons uit Breda De firma Frans Klep (ijzergieterij) had aan haar werklieden het ontwerp van een fabrieksreglement voorgelegd, dat dezen weigerden te onderteekenen. Zij wonseh- ten met het hoofdbestuur van den Metaal- bewerkersbond vooraf te confereoreu. Daags daarna echter werden de werk lieden onder pressie van ontslag tot on- derteekening gedwongen, die echter her riepen en teen werden zij uitgesloten. Woensdagmiddag om 4 uur was de stand van dit conflict als volgtHet hoofdbestuurslid van den Metaalbewer- kersbond Dekkers is hier aangekomen om zich op de hoogte der zaak te stellen ook de Kamer van Koophandel bood haar bemiddeling aan en de arbeiders hebben verklaard geen enkele wijziging in het

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3