voor de Zuldliollandselie en Keeuw^ehe Eilanden. IBIS jjLAjjt Vrijdag 1 Januari 1909. An tirevoIn tionair 23ste Jaargang K°. 1412 Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Eerste Blad. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de f&edaetie bestemd, Advertentiën ei» verdere Administratie franco toe te aendcn aan den Uitgever iMficicel €*e«leelte. «lËinjAAR. Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGÏÏVEB Telefoon lil ter comm. So, 2. Adrertentiën 10 cent per regel en 3/s maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. j Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, i Gtroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit De BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van Sommelsdijk doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 23 November 1908 ia vastgesteld de volgende ver ordening VERORDENING tot aanvulling van de artikelen 17,26 en 28 der verordening op de volkshuisvesting in de ge meente Sommelsdijk, vastgesteld 28 Januari 1904 en gewijzigd bij de ver ordeningen van 11 November 1904 en 10 April 1908. Abtikil I. j) 1. Het le lid van art. 17 van gemelde ver ordening wordt vervangen door het volgende lid: „In of bij iedere woning zal moeten worden gesteld een waterdichte regenbak niet kleiner van inhoud dau 2,5 kubieke meters, van harde klin kers in sterke tras gemetseld of van ander deug delijk waterdicht materiaal vervaardigd ter be oordeeling van Burgemeester en Wethouders. Worden de muren op het werk vervaardigd van stampbeton, dan moet de binnenzijde met sterke portlandcementspecie, ter dikte van 1 c.M wor den bepleisterd." f 2 Tusschen het 4e en 5e lid van art. 26 dier verordening wordt ingevoegd een nieuw lid, luidende ais volgt: „Worden vloeren en muren van stampbeton gemaakt, doen moet. de binnenzijde met sterke cemeulspecie, ter dikte van 1 c.M worden be pleisterd." J 3. Aan art. 28 dier verordening wordt een nieuw lid toegevoegd: „Bij gebruik van stampbeton gelden dezelfde afmetingen, met dien verstande, dat de versnijding volgens schuine lijn kan worden afgewerkt." Abtikil II. Deze verordening treedt in werking onmiddel lijk na hare afkondiging. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 15 Dicem- ber 1908 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 24en December 1908. De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk, brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Antbonius Anne Mijs, landbouwer, wonende alhier, om op het perceel, kadestraal bekend in Sectie B, No. 2047 eene door een petroleum-motor van 5 p k. te drijven inrichting tot bet dorscben van graan te mogen oprichten, door hen is toegestaam Sommelsdijk, den 30 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Publicatie. Hakken Brandbijten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdijk, Gelet op artikel nó der Politieverordening, maken bekend: dat volgens dat artikel de personen aangewezen in art. 70 dier Verordening wier panden of erven, aan het water zijn gelegen verplicht zijn vóór genoemde panden of erven een bijt te hakken of laten hakken van minstens 1.50 Meter in het vierkant en zij deze zoolang de vorst aanhoudt, moeten openhouden. Alsmede dat elke schipper met zijn vaartuig jn de kaai of haven liggende een dergelijke bijt, rond zijn vaartuig moet hakken en open houden en dat ieder der bovengenoemde per sonen verplicht is drieuren na deze afkon diging hieraan gevolg te geven. Wordende tevens elk ingezetene wiens vuil, spoel of menage water uitloopt in een goot der Gemeente gelast dat water zóóveel mogelijk pp te houden, of in een zinkput uit te storten, in elk geval te zorgen dat het uit de goot niet over de Gemeentestraten heenloopt. En is hiervan afkondiging geschiedt opdat niemand eenige onwetendheid in dezen zou kunnen voorwenden. Sommelsdijk, 31 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, TIMMERMAN. DE GRAAFF. Invordering 's Rijks Directe Betastingen. De BURGEMEESTER van M i d d e 1 h a r n i s maakt bekenddat het kohier No. 4 der belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het dienstjaar 1908/1909 invorderbaar verklaard op den 22 Dec. 1908, aan den Ont vanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Middelharnis, 26 Dec. 1908. De Burgemeester, L. KORVINK. L. B. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente O o 11- gensplaat maakt bekend dat het kohier no. 4 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1908/1909 invorderbaar verklaard op 26 Dec. 1908, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ooltgensplaat, den 26 Dec. 1908. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Ooltgensplaat: Gelet op artikel 131 der Verordening, van Algemeene politie binnen de gemeente Oolt gensplaat, bevelen de personen, aangewezen in art. 78 van genoemde Verordening, wier panden of erven of bij hun vaartuigen een bijt van 1,50 M. in het vierkant te doen maken en deze zoolang de vorst aanhoudt te doen openhouden, terwijl het uitgehakte ijs aan de kanten van de bijt op het ijs zal worden gelegd maken bekend, dat tegen nalatigen proces verbaal zal worden opgemaakt. Ooltgensplaat, 29 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. v. NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. Het oude is voorbij gegaanziet, het is alles nieuw geworden, niet waar Och neen Het oude is niet voorbijgegaan, maar blijft opgeteekend in het ge denkboek, dat voor Zijn aangezicht ligt. Ja, waarlijk! was het maar voorbij gegaan werd er maar geen notitie meer van genomenwerd over alle booze daden van 't afge- loopen jaar maar gezwegen in den hemel en op de aardemaar 't zal niet zoo zijn. Neenhet oude bestaat nog in Gods herinneringin 't onze. Maar onze wenschen vermenigvuldigen toch op Nieuwjaarsdag: werd alles nu maar eens waarlijk nieuw, beter, anders. Maar ook dat zal niet zoo zijn; niet kunnen zijn dan onder voorwaarden En waarom niet? Omdat er maar één geschiedenis, één wereldgeschiedenis is, waarvan deze de sleutel is: de mensch ge vallen in Adam en hersteld in Christusde wereld veroordeeld in Adam, en behouden door Christus. Nieuws zal er dus op deze wereld in dit jaar ook niet zijn; het jaar 1909 zal de herhaling zijn van 1908; de herhaling van alle vorige jaren de herhaling van vorige eeuwen nl. deze: de mensch in zonde ge zonken en door Christus te her stellen; de natiën schuldig voor God, maar gezegend als ze 't Evan gelie en zijn ordinantiën betrachten. In Adam gevallenIn Christus opgericht. Die sleutel wijst ons nu reeds aan, dat ook 1909 een jaar zal zijn van onrust en onvrededat in de Schepping Gods en op alle terrein, door die Schepping gewrocht, strijd zal wezen om behoudenis tegen den geest des verderfs, die door de zonde ingeslopen is. Het zal weer zijn een oorlog van allen tegen allenweer een worstelen om brood, om eer, om machtweer een botsen van belangen en behoeften en be ginselen weer actie van goed tegen kwaad; van demonische krachten tegen goddelijke almacht; weer zullen haat en nijd, doodslag en moord individuen en volken beroe ren weer zal de Kerk des Heeren schokken ondergaan; weer zal er in Staat en Maatschappij wrijving en roering zijn. De zonde zal nu in 1909 doen, wat ze al 6000 jaren deedverwoesten 't gelukbeneve len de vreugd; ondermijnen de krachtbreken den moed en harts tochten opzweepen met haar in- treurige gevolgen. In Adam gevallen, maar herstel ling door Christus. De gang der wereldgeschiedenis is gerechtigheiddaarom zonken volken weg en moest Christus aan 't kruis en is er leed des levens. God is recht: daarom zal Zjn geschiedenis, die Hij maakt, ook een historie van recht en gerechtig heid zijn ondanks 't onrecht der menschenkinderen. Soms zal 't schijnen of onrecht triomfeert; maar 't is zinsbedrog, 't Recht zal zegevieren en Christus zal 't onrecht herstellen tot recht, want zoo schreven we op Kerst mis De Zone Gods is geopenbaard om de werken des duivels te ver breken. En het werk des duivels, overste der leugenaars isonrecht, bedrog, misleiding. Maar dan ook de voorwaarde vervuld: Geloof in Hem! Houd Hem vast! Omarm het Kruis. Welnu dan Lezer of Lezeres In de eerste plaats heil U op dezen dag en in dit jaarHeil Uwe per sonen Heil uw gezin 1 Heil uwe nering en hanteering! Heil u, al zal er reden zijn tot onheil! Bereid U voor op teleurstellin gen, op levensleed; op donkerheden op uw pad. Want in Adamzijtge gevallen, wat zijn we dus anders te wachten? Maar hoop op herstelling; op bewaringop vooruitgangop wel vaart op levensvreugden door Christus is die te ontvangenwant zoo spreekt Hij Ilc maak alle din gen nieuwHj alleenDoor 't ge loof in Hem. En welke critieke dagen dan ook in de toekomt, ook vooral in dit jaar, mogen aanbrekendagen van worstelingen in gezin of Maat schappij, Kerk en Staat: houd moedGod regeert en zal Zijn almacht toonen; Want een wolke van getuigen is er, zegt Paulus, die door 't geloof koninkrijken heb ben overwonnen en den muil der leeuwen hebben toegestopt. Geloof alleenlijk! ga daarmee 't nieuwe jaar in. Geloof in Hem En verblijdt ook ons door Uwe klimmende belangstelling in onzen persarbeid. Sommelsdijk. De heer I. Geelhoed ambtenaar ter Secretarie alhier, is als zoo danig benoemd te Arnhem. Woensdag jl. tuimelde een met paard bespannen rijtuig waarin den heer H. Vis ser, reiziger in Manufacturen, gezeten, en waarvan J. Koese geleider was, bij de z.g. stoof alhier door het schrikken van't paard van den dijk zoodat de geheele boel in de sloot terecht kwam. Alles liep gelukkig zeer goed af, behalve aan het rij tuig is veel materieele schade. Van verschillende suikerfabrieken is dit najaar ongeveer 21j2 millioen kilo pulp alhier aangevoerd. Door den Rijksveldwachter Van Es is procesverbaal opgemaakt tegen H, N. van Nieuwe Tonge wegens overtreding van het Provinciaal Reglement op de wegen en voetpaden, Wegens het niet betalen van honden belasting over 190 6, is door den deurwaar der der plaatselijke belasting beslag gelegd op de meubilaire goederen van K. v. 't H, alhier. Onder de beslaglegging werd de belasting met f 2,70 onkosten betaald. Bij niet betaling binnen enkele dagen zullen bij nog een paar inwoners hun goederen wor den opgeschreven Door Pantel Wielhouwer, Jacobus Nelis, Jan Knape Az is het getuigschrift behaald van Stenografie-Rients Balt Deze zijn allen leerlingen van den heer J v d Velde alhier Middelharnis. Door den heer B H is Maandagmiddag met de stoomboot een doos met confectie verzonden naar Rotterdam welke aldaar is ontvreemd met een waarde van ruim f 40 vertegenwoordigende Door de meisjes-vereeniging s>Bidten Werkt« zijn jl Donderdag aan 94 gezinnen 184 kleedingstukken uitgedeeld. Dat dit in dit jaargetij een aangename verrassing is, behoeft zeker geen betoog Dat die vereeni- ging dan ook rijkelijk door geldelijke bij dragen gesteund moge worden opdat zij met blijmoedigheid voort moge gaan in dit hun doen waar zij niet anders dan lof mee kunnen inoogsten Toen den Heer C Jüch Maandag morgen langs den westelijken Achterweg wandelde werd hij eensklaps aangevallen door 3 honden van den heer J C Bom Met alle inspanning van kracht sloeg hij met de rotting er links en rechts op los om de 3 aanvallers van 't lijf te houden Gelukkig is hij meester van het terrein gebleven De Jieeren V d Wende en Ver hulst welke op een afstand dit tooneel aanzagen wilden ter hulp snellen, doch toen kozen de aanvallers het hazenpad Aangezien er al meer burgers dezer ge meente door deze honden zijn aangevallen en bij den eigenaar er van hun klachten zonder gevolg indienden zoo is door dhr Jüch bij den Edelachtbaren heer Burge meester een aanklacht ingediend Door het vele ijs hebben de stoom- booten de reis door het Spui moeten staken en wordt de reis van hier naar Rotterdam door het Voornsche kanaal waargenomen Maandag toen P v d V bij zijn varkenshok kwam, zag hij lot zijn niet ge ringen schrik, dat zijn varkentje dood in 't hok lag Later bleek dat het beest te veel had gegeten Woensdagmiddag had het dochtertje van den heer C Nipius het ongeluk, terwijl ze zich alleen in huis bevond, met de brandende kachel in aanraking te komen, met 't gevolg, dat zij zich ernstig aan hoofd en handen brandde. Men was genoodzaakt direct geneeskundige hulp in te roepen Stad aan 't Haringvliet. De 25-jarige J C. B. die zich Maandag reeds op het ijs in de Bierkreek wilde begeven, maar dat Zondag nog open lag, zakte daar na tuurlijk door, en bekwam daardoor een nat pak. Zaterdag tweede Kerstdag, werden de kinderen van de Ned. Herv. Zondagschool evenals vorige jaren onthaalt op chocolade melk en koekjes. De zangvereeniging »Soli Deo Gloria* heeft het geven van hare uitvoeringen ver daagd tot Woensdag 30 December a.s. Den Bommel. De Gemeentebegrootirg voor 1909 is goedgekeurd van Ged, Staten, terug ontvangen. De lotehng dezer gemeente J J A. Stolk is voor den Militieraad te Middelburg, goedgekeurd. - Tegen van der M. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Jachtwet. Het kohier no 3 der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten is den Ont vanger ter hand gesteld, Bij A. H. ontstond een begin van brand. Spoedig echter was men de vlam meester en liep het met eene kleine schade af Ooltgensplaat. Jl. Dinsdagmiddag ten 3 ure had in het Hotel Hobbel alhier de afslag plaats van een huis, tuin en koetshuis staande en gelegen aan de Voorstraat en Achterweg, van Mevrouw de Wed. L. M. van Putten Dit huis de vorige week inge zet door W. J. Donkersloot Lz. op f4210 werd heden gemijnd door A. de Lint op f 4500 Den 2Ó November jl. zond een ijverig postzegelverzamelaar uit deze gemeente nl. Klaas Korteweg, volontair ter Secretarie alhier een schrijven aan de Nederlandschen Gezant voor Turkije wonende te Smyrna, behelzende het verzoek de in zijn bezit zijnde of komende postzegels te willen bewaren en opzenden en zie den isten Kerstdag ontviDg genoemde o volontair per aange- teekende brief van genoemde heer een aardige collectie gebruikte postzegels van Turkije, hetwelk hem aangenaam verraste. Heden Woensdag hield deafdeeling Ooltgensplaat der Schippersvereenigtng Schuttevaer hare Algemeene Jaarvergade ring. De Voorzitter H. P. Waling opende de vetgadering. De notulen der vorige ver gadering werden na lezing onveranderd vastgesteld. Door den Secretaris werd voor lezing gedaan van de verzonden en inge komen stukken, terwijl door hem verslag werd gedaan van de gehouden conferentie met het hootdbestuur en de audiëntie bij ZEx den Minister van Waterstaat met het oog op verbetering der haven alhier. Wegens afwezigheid van den Penningmeester werd door den Secretaris rekening en verant woording gedaan van de toestand der kas. Deze rekening werd door eene commissie nagezien en in orde bevonden. Drie bestuurs leden traden periodiek af. Herkozen werd tot Voorzitter den Heer H. P. Waling, gekozen tot Vice-Voorzitter den Heer W. J. Donkersloot Lz en herkozen tot gewoon bestuurslid den Heer J. van Nimwegen, welke zich deze be- en herbenoeming lieten welgevallen. Na eenige bespreking van locale voor stellen en voorstellen voor de as, Alge meene Vergadering werd besloten geen afgevaardigde te zenden daar de kas zulks niet toeliet. De Voorz. sloot de vergadering met een woord van dank, den wensch uitsprekenden allen weer op de eerstkomende vergadering te mogen aantreffen. Oude Touge. Ter algemeene kennis is gebracht, dat het suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag gedurende 5 maanden ter secretarie ter visie ligt. Door het Rijk is een van L Soldaat

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1