Zaterdag 26 December 1908. A n tirevo lu tionair 23sle Jaargang N°. 1410. Orgaan voor de Kuidholland^ehe ea Zecuwsche Eilanden. BET! ali.il, li IN HOC SIGNO VINCES BEIUCHT. a -> Vit T. BOEKHOVEN, SOMMELSDXJK. Alle stsaliiiefs voor «le i&edactie S»esfesasd, Adverlentiën es® verdere Administratie tranco toe fe «enden aan den Uitgever. "Wegens de feestdagen zal de Maas- en Schelde- bode as. Woensdag-aleti verschijnen. lier si feest. Of» 1113% UETHIJH. Deze Courant verschjjnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgkevek Telefoon Intercomm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. O uc vrijzinnigheid is toch arm Zij hee»,- eigenlijk niets waarmee zij 1909 de kiezers kan winnen Op de daden van het vrijzinnige Minis rie, dat uit den stembusstrijd van t c voortkwam, kan zij niet wijzen. En van Kabinet-Heemskerk kan zij geen kwt vertellen. Maar hoe moet zij dan toch haar pos eenigszins redden Hoe moet zij zorg dat haar rijen niet al te zeer wor< gedund Ja, dat is een moeilijke vraag, waard menigeen peinst. Algemeen kiesrecht ja, kan zij belov Maar daartegen over plaatsen wij on eisch van gezinshoofdenkiesrecht, waa voor heel ons volk een bekorende gedac ligt uitgedrukt. Sociale wetgeving kan zij op In t progr van actie zetten. Maar daarover zijn heeren links het niet eens. En aRechtsi acht de totstandkoming van de verzekeringswetten even noodzakf als de meerderheid Minks. Hat. Kahinet werkt aan de voorh, -• ül l; fl V «K '.fl Hiertoe is de Zone Gods geopenbaard, opdat Hij de werken des duivels verbreken zou. 1 Joh. 3 86. Het is wel zeer eigenaardig;. Lees Deut. 18. Dit staat er in de verzen 1014: „Onder u zal niet gevonden worden, die zijn zoon of dochter door het vuur doet doorgaan die Met waarzeggerijen omgaateen "guichelaar, of die op vogelgeschrei acht geeft of toovenaar; of een bezweerder, die met bezwering °Mgaat, of die een waarzeggenden geest vraagt of een duivelskunste naar of die de dooden vraagtwant 3-1 wie zulks doet is den Heere een gruwel en om dezer gruwelen wil verdrijft de Heere, uw God, hen voor uw aangezicht uit de bezitting. Want deze volken, die gij zult erven, hooren naar guichelaars en waarzeggersmaar u aangaande, p Heere uw God heeft u zulks niet toegelaten." En dan, en dit is het eigenaar de; dan volgt daar onmiddellijk °P> de profetie van Jezus' komst; want in het 15de vers staat: Een profeet, uit het midden van u, uit uwe broederen, als miJ> zal de Heere uw God u verwekken; naar Hem zult ge hooren. j de waarschuwing tegen de rl ^Y"e 1^Eunstenaars enz. volgt dus C J van Ch«stus, den Zone vt?' §^°penbaard in 't vleesch. mlVat,hedt 'teen met 'tander te en En dan twee feiten, door zoovele honderden jaren gescheiden. Lees dan den tekst dien we boven neerschreven en ge begrijpt het: „Hiertoe is de Zone Gods geopen baard, opdat Hij de werken des duivels verbreken zou." En gaat nu den Heiland eens na op zijn tocht door Kanaan; dan ziet ge, dat Hij zoo menigmaal bezig is om de booze geesten te doen uitvarende bezetenen te genezen de demonische krachten te weer staan; dan ziet ge, dat Hij bezig is om datgene, waartegen in Deut. 18 gewaarschuwd wordt, te verbre ken nl. de werken des duivels. En Hij niet alleen. Lees wat er staat in Matth. 10 vers 1 En zijn twaalf discipelen tot zich geroepen hebbende, heeft Hij hun macht gegeven over de onreine geesten om dezelve uit te werpen. En toen Paulus te Filippi was en er een waarzeggende dienst maagd hem ontmoette, welke haren heer zelfs daarmee groot gewin toebracht, toen klonk het uit zijn mondIn den naam van Jezus Christus gebied ik u, geest! dat ge van haar uitgaat; en de geest ging van haar uit. Zoo hooren we de Apostelen ook waarschuwen tegen de listige omleidingen des Satans]; ook tegen de boosheden in de lucht. Een feit is 't, een historisch feit, dat de orakelen der Grieken en Romeinen, na de komst van Chris tus in het vleesch, verstomd zijn. En evenzeer feit is 't, dat drie eeuwen na Christus geboorte, toen Keizer Constantijn de Groote Chris ten werd, het heidendom als gods dienst van 't Romeinsche Rijk werd afgeschaft en de orakelen toen vol- komenlijk zwegen en in onwaarde en onbruik geraakten. Alzoo is het verband tusschen Deut. 18 en Lucas 2 duidelijk. Christus gepenbaard, opdat Hij de werken des duivels, verbreken zou. Zeer zeker is die openbaring niet alleen gewrocht, om de waar- zeggerij enz. te doen verstommen niet alleen om dat duivelswerk te verstorenmaar toch ook daarom. Nog zijn er listige omleidingen des Satans. Nog is er ongeloof en bijgeloof. Nog is er werk des duivels en der duisternis. Op alle terrein des levens ziet ge zijn in vloed en macht. Niet één terrein of hij bootst den God des Hemels na. Maar alles ten kwade. Met kwade bedoelingen hij met satanischen aard en dui- velsch welbehagen. Ook hij klopt ook hij noodigt uitook hij predikt verlossing en rust en heilook hij spreekt van verzoening; ook hij van welbehagen in menschenook hij van vrede op aarde; maar de uitkomst is vreeselijk. Doch de Zoon Gods is gekomen om die werken des duivels te ver breken. Dat is het heil dat 't Kerstfeest biedt. Daarom is dat feest zoo gewichtig. Het steunt in allen strijd. Of we tegengewerkt worden op 't terrein des Staats of op dat der Maatschappijindien des vijands werk zich als duivels werk openbaart, dhir zal Hij het verbreken. Daarom met hope de toekomst tegemoetChristus is geopenbaard in 't vleesch en Hij zal alle werk, dat tegen Hem is te Zijner tijd onschadelijk maken. Zij wordt een lastige meesteresse madame Hygiène. Ik weet wel, dat ik inga tegen den geest des tijds, maar ik kan 't niet helpen'k vraag me af, waar het heen moet, als we mad. Hygiène niet een weinig terugdringen, binnen de perken van haar wettig gezag. Ze heeft ongetwijfeld veel goeds gedaan. Als we onzen tijd eens vergelijken met de Middeleeuwen, toen de mesthoopen geurden tusschen de huizen aan de publieke straat toen de varkens vrijelijk kuierden en zich nederlegden op den openbaren weg toen de kippen roest'ten in 't zelfde vertrek waar de familie sliep toen men drabbig water dronk, waar geen pomp of rivier in de nabijheid was en bedorven lucht ademde in de steegjeshuizen met kleine raampjes en open privaten als we die vergelijking eens maken, welk een reusachtige vooruit gang Dat heeft madame Hygiène gedaan We kunnen er haar niet dankbaar genoeg voor zijn Ze heeft ons geholpen aan rein diinkwater in de meeste plaatsen aan ruime, breede straten in den hedendaagschen sLadsuitleg aan zindelijke privaten aan luchtige, goed geventileerde schoollokalen aan badhuizen sproei-inrichtingenaan honderd-en- een verbeteringen, waar onze vaderen niet aan dachten en toch wel eigenlijk van invloed zijn op den gezondheidstoestand van ons volk. Wij heeten zindelijk, maar we zijn 't vaak niet. Ja als 't op boenen en plassen en wrijven aankomt, dan mag ons volk met eere worden genoemd Dan kan geen ander volk zich met 't onze meten 1 Vermakelijk is 't, als men hoort, hoe bv. in Parijs de woning wordt schoon gehouden. Voor dweil, borstel, veger, raagbol en wat instrumenten onze huismoeders meer gebruiken, kentdeFransch- man er slechts éénde veeren plumeau. Daar waaiert hij de gansche kamer in vijf minuien schoon mee 1 En als een dienstbode er toe komt, om een stofdoek te gebruiken, dan staat ze paf van verbazing, wanneer haar Hollaridsche meesteres haar leeren wil, den doek af en toe uit te slaan, wijl hij, met stof verzadigd zijnde, geen verder stof meer in zich opneemt Dat is haar te machtig. En ze gronselt over die over-zindelijke Hollanders 1 Neen, als 't onze woningen en ook onze kleedereu geldt tenminste de zichtbare, dan mogen wij, Nederlanders, worden ge noemd Maar over ons lichaam moeten we maar zwijgen. Biecht eens eerlijk op, voor uzelf in stilte, een iegelijk onder ons, die niet elke week elk plekje van zijn lichaan de sgroote buurU, geeft En dat is toch wel 't minste, dat men voor zijn lichaam doen mageenmaal per week alles eens goed ontsmetten Er komt vaak zoo weinig van. Ja, de zichtbare deelen des lichaams worden es wat afgesponsdniemand wil gaarne voor smeerpoes loopen, maar de bedekte gedeelten wel, die worden niet vuil, meeuen velen 1 'n Dwaas idee, want al raken ze niet licht, wat de volksmond noemt s>begroeid«, ze zijn toch aan zweeten en huiduitwaseming onderworpen, waardoor de kleine poriën der huid verstopt geraken en haar arbeid staken. Zie dat de Hygiène in zulke toe standen verbetering tracht te brengen, juichen we toe. We hebben ons lichaam niet van den Schepper gekregen, om het te verwaarloozen en gaarne nemen we de lessen der Hygiène ter harte, om dat lichaam zóó te verzorgen, als we dit aan den tempel des Heiligen Geestes verschuldigd zijn. Madame Hygiène heeft veel goedsgedaan. In de laatste vijfentwintig jaar is de ge middelde levensduur der menschen gestegen niet het minst tengevolge eeDer gezonde toepassing van de lessen der Hygiène. Maar toch ik héb me weieens afgevraagd, hoe ons voorgeslacht, waarvan wij, naar men hebben wil, 't verschrompeld nakroost zijn, toch zoo flink en sterk en gezond kon zijn, waar het de allereerste eischen der Hygiène uit onkunde verwaar loosde Hoe in de wereld was 't mogelijk Pas geboren, werden de kinderen al in een »pak<r gespeld, dat je zóó over 't dak gooien kondoeken en luiers stijf om 't lichaampje gewikkeld, een mutsje om 't hoofd getrokken altemaal zaken, waar de Hygiène van gruwt. Dan kwamen ze te leggen, hun leven lang, in hooge, donkere bedsteden, waarvan de gordijnen zorgvuldig werden dichtge schoven en hielden ze de ramen van hun slaapkamer, zelfs in den winter, potdicht 't Water slobberden ze, waar ze 't vonden en waar 't eten vandaan kwam, vroegen ze niet, als 't maar smaakte. Liefst zaten ze in de, met allerlei etensdampen ver zadigde keuken, op 'n steenen vloer; hielden als 't wat koud was, alles potdicht; lieten 't vuil en 't afval maar gaan, waar 't wilde, was 't ook vlak langs hun deur hoe 't mogelijk was, dat er op die wijze nog een gezond, krachtig, levenslustig, rood wangig geslacht kon opgroeien, gelijk het geschilderd staat op onze oude Doelen stukken 't is een raadsel. Maar hoe dan ook't is een feit. Nu wil ik allereerst beweren, dat we dus de Hygiène maar moet veronachtzamen, 't Zou zonde zijn, in den meest letterlijken zin des woords. Laten we toch melk en drinkwater koken, kamers luchten, lichamen reinigen, stofnesten zuiveren, alles doen wat we kunnen voor reinheid en zindelijkheid. Sinds de wetenschap de bacillen ont dekte, weten we ook, dat deze belagers van ons menschelijk lichaam voor zuiverheid, lucht en zonnelicht moeten wijken en in duisteris en onreinheid voortwoekeren. Maar, in vrede! Laten we niet over drijven. Waar zal dan het einde zijn! Dat degenen, die onze etenswaren leveren zindelijk gekleed gaan en veelvuldig de handen wasschen, mogen we met volle recht eischen. Maar als men nu gaat be ginnen, die waren met tangetjes te laten aanvatten, en in vloei te wikkelen ja, dan kan dat wel hygiënisch zijn, maar waar blijven we op die manier? Natuurlijk moeten we dan weer waarborgen hebben, dat de tangetjes op tijd worden ontsmet en dat het papier scheikundig rein en zuiver zij enne hoe duur moeten op deze wijze de eetwaren niet worden? Zoo is er in den laatsten tijd heel wat te doen over de melk. Als men zich dat eens indenkt, op hoe- velerlei wijze die melk kan worden veront reinigd, eer ze uit de koe in de maag van den consument is gekomen hudan huivert men 1 Heeft de melker schoone vingers? Waren de vaten rein? Was de zeef zuiver? Ging de boerin er hygiënisch mee om Is er geen stof ingewaaid Voorschriften, maatregelen, worden ge vraagd. Maar terecht is opgemerkt, dat men moeilijk bij elke koe een politie-agent zetten kan en papieren voorschriften hel pen de hygiène niet! Wat dan? Alles maar op z'n beloop laten? Neen, dat niet. Onderwijs ook aan de boeren en boerinnen maar de eerste begin selen der hygiène, als ge maar niet te veel dwangmaatregelen invoert. En laten we dan voorts óók iets overlaten aan de wijsheid Gods, die ons lichaam zoo gemaakt heeft, dat het op wondere wijze, door eigen kracht weerstand biedt aan tal van schadelijke inwerkselen, die dag en nacht het hchaani belagen. Daar moeten we 't ten slotte 't meest van hebben. De beste hygiène is toch maar 'n bij komstig hulpmiddel. Ons ^wonderschoon lichaam« zélf moet het in hoofdzaak doen. En onze God heeft het daartoe heerlijk toegerust 1 UITKIJK. Nederland en Venezuela. EINDE VAN HET GESCHIL? Reuter seint ons uit Willemstad d.d. heden De nieuwe Venezolaansche regeering heelt het besluit herroepen, dat de overlading te Willemstad van voor Venezolaansche havens bestemde goe deren verbood. Deze maatregel is de voornaamste factor in de gespannen betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela geweest. Goedingelichte personen hier be schouwen de herroeping zoo goed als gelijk staande met de bijlegging van het geschil tusschen de twee regeeringen. Men maakt uit de laatste berichten uit Caracas op, dat aan de regeering van Castro een einde gekomen is. Bovenstaand telegram uit Willemstad brengt ons een tijding, die, zoo zij juist blijkt, overal in den lande met groote voldoening ontvangen zal worden. Het nieuwe ministerie dat te Caracas de trouwe volgelingen van Castro heeft afgelost, schijnt door de her roeping van het befaamde Mei-decreet blijk te geven van een verzoeningsgezinden geest, die voor de vereffening van de tusschen de twee regeeringen hangende moeilijkheden niets dan goeds kan beteekenen. Wij brengen in herinnering, dat onze minister van buitenlandsche zaken in zijn nota van 3 Sept. jl. aan den Minister van buitenlandsche zaken in Venezuela verklaarde dat de Nederlandsche regeering, zoo het haar door de Venezolaansche regeering mogelijk werd gemaakt, tot een minnelijke oplossing der bestaande geschilpunten bereid bleef. Voor deze zoo tegemoetkomende houding, ingegeven door de zuivere begeerte om tot elkanders wederzijdsch welzijn in vrede en vriendschap te leven zoo schreef de Minister verder vertrouwt de Nederlandsche Regeering als bewijs van waardeering van de zijde der Republiek te ontvangen, hetgeen zij ook reeds in haar schrijven van 20 Augustus heeft verzocht de onverwijlde intrekking van het decreet van 14 Mei. Op vervulling van dien wensch moet echter de Regeering van Hare Maje steit met den meest ernstigen nadruk blijven staan. Pas nadat gebleken was, dat de Venezo laansche regeering niet, overeenkomstig den wensch van de Nederlandsche regeering, het decreet van 14 Mei na 1 November had ingetrokken, heeft Nederland zich ontslagen gerekend van de verplichtingen van het protocol van 1894 (verbod van uitvoer van wapens uit Curasao naar Venezuela) en is de Nederlandsche vloot tot represailles tegen J,W' I -?

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1