MAAS- EN Zaterdag 19December1908. No. 1408. Tweede Blad, IN HOC SIGrNO WSES tMüeieel Gedeelte. JACHT. Uit de Pers. Binnenland. Plaatselijk fVieuws. Sommelsdijk. Om deel te nemen aan het examen voor Militaire bekwaamheid en lichaamelijke geoefendheid in Januari a.s. hebben zich alhier 10 jongelingen aange meld. Dit nummer bestaat uit Inrichtingen, welke gevaar, echacle of hinder kunrien veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van ANTHONIUS ANNE MIJS, landbouwer alhier, om vergunniDg tot bet oprichten van eene door een petroleum- motor van 5 p.k. te drijven inrichting tot het dorschen van graan op het perceel, kadastraal bekend in sectie B, no. 2047. Op Dinsdag, den 29 December 1908, des voor middags te 11ure, zal in het Gemeentehuis alhier gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor bet Gemeentebestuur zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SommelBdijk, 15 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, W. VAN BEEK. A. J. DE GRAAFE. De Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland Gezien het besluit van Ged. Staten dier pro vincie, dd. 1 December 1908, No. 108. Gelet op art. 11 der Wet van 18 Juui 1857 (8laatsblad No. 87.) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van Ged. Staten de jacht op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen, in deze gemeente, provincie wordt gesloten op Donderdag 31 December 1908, met zonsondergang, blijvende het schieten van hout snippen en het in art. 15 sub litt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf voor het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflauwen, toe gelaten tot en met 27 Februari 1909. Deze kennisgeving zal in plano gedrukt worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bet Provinciaal blad en in de Nederlandsche Staatscourant wordt ge plaatst. 's Gravenhage, 3 December 1908. De Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) PATIJN. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Ooltgens- plaat, den 14 December 1908 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Jon. VAN PUTTEN. isIJST van de 30ste Jaar-Collecte voor de Scholen met dtn Bijbel. Transport f 82,487,75'/, Appingadam met Tjamsweer, Juk- werd, Solwerd en Opwierda281, Stadskanaal183,40 De Wilp25, Zoutkamp136,15 Marrum met Wester-Nijkerk (per lijst), 103, Reitsum met Gen umJanum en Lieht- aard90,30 Twjjcel met Twijzelerheide (per lijst) 68,25 Den Ham met Linde Daarle, Egede eD Marie (G. K 35,50 De Krim bij Lutten228,- Nijverdal met Hellendoorn o. a. Bennekom (per lijst)219,12'/-, Ellecom met Middachtersteeg 91,20 Hedel (H. K.)59,— Lunteren (per lijst)275,— Nunspeet, Hulshorst, Vierhouten en Elspeet160,50 BreukelenM 86,34 Alkmaar met Heilo, Bergen en Oudorp* 235,32'/, v eisen met De Heide, IJmuiden, Wij- keroog, Jan Gijzenvaart, Velseroord en Santpoort222,06 Nieuw-Vennep met Abbenes 227,01 's Gravendeel met Wieldrecht, Den Mookhoek en Sohenkeldijk 51,41 Oudewater c. a161,22 Pijnakker met Nootdorp Spui (gem. Aiel)70,59'/, Oud-Vosmeer (per lijst)90,— Breda met Prinschenhage, Ohaam en Ginneken184,94 Totaal van 625 Locale Comités f85,772,08 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. Te Nijverdal kon helaas dit jaar door allerlei omstandigheden geen Unie collecte gehouden worden. De Unie-collecte bedroeg te Velsen f 19,91, te :aDT.?.11zenTaart f 15-24- te Santpoort f 17,—'/,, te Wij keroog f 32,01'/,, te Velseroord f 37,59 en te IJmuiden f 100,-. De Unie-collecte kon dit jaar te Pijnakker nog met gehouden worden. t' Pu 11 December. Wij moeten nu nog <5 circulaires ontvangen. Het is om moedeloos worden. Wij zullen heden maar weer een aanmaningsbriefje zenden in de hoop, dat de cor respondenten, als zij bet briefje voor de derde 7^1=1 ontTangen' omniddelijk de circulaire naar Zeist zullen zenden. R. DERKBEN, Stcrttaris d*r Uit U. Geen kerkelijke doop meer. In Frankrijk schijnt tegenwoordig alles mogelijk te zijn. B rankrijk, dat men ons dikwijls als het land er ware vrijzinnigheid heeft gepredikt holt op den weg van ongeloof en revolutie voort, Men heeft er de slichten des hemels uitgedoofd*, het vrije Cristelijke onderwijs verbannen en de kerk verslaagd en be roofd. Dit alles is echter voor de vrijdenkers nog niet genoeg. Zij willen nog verder den weg der Gcd-verzaking cp. Alle macht en invloed van de priesters op het volk moet daarom zooveel moge lijk worden ondermijnd en gefnuikt. Het »clericalisme« toch, zoo zeggen zij, is de vijand. Vele Franschen schijnen nog eenig waarde aan de sacramenten der vernederde en vervolgde kerk te hechtenzij stellen er nog prijs op, dat hunne kinderen worden gedoopt, als is dit alleen maar voor den vorm. Daarom hebben sommige moderne vrij denkers voor hen, die nog niet geheel los van de oude vormen zijn, iets verzonnen, om aan de behoeften te voldoen, zonder zijn toevlucht tot de kerk te moeten nemen. Men wil burgelijk laten doopen en trouwen en hier tn daar heeft men er reeds een aanvang mede gemaakt. Bijvoorbeeld in het Parijsche arrondis sement Ivry. Hij, die den doop bedient, is daar niet een of ander geestelijke, een pastoor of een predikant, want met deze »clericale« heeren heeft men al lang afgerekend en zij tellen niet meer meê De dooper is da;r de burgemeester, de heer Contant. Eiken eersten Zondag van de maand stelt hij zich op het gemeentehuis, van i o-12 uur ter beschikkng van de ouders, die voor hunne kinderen den burgelijken doop be- geeren. Hoe het daarbij toegaat is Wel dit is zeer eenvoudig en »plechtig*. Na eenige wettige formaliteiten houdt de Burgemeester een toespraak, bijv. in dezer voege Het leven is aan veel wisselvalligheden onderworpen de ouders van dit land kunnen sterven, Gij peetouders, neemt gij het op u, om in dit geval hun kind in de republikein- sche denkbeelden te onderwijzen, het op den weg der plicht, der eer en der solidariteit te leiden, enz. Daarna vraagt hij den peetouders, of zij na deze waarschuwing nog bij hun peet schap blijven. Op hun »ja« geeft hij dan het kind een kus en de moeder een keurig zakje met suikergoed. Als men later te Ivry wat beter bij kas is dan thans hoopt men het kind nog een spaarbankboekje van 5 francs te geven. Zoo meent men in Frankrijk den invloed der priesters en der kerk te kunnen fnuiken. Is het niet in-treurig Is het niet een verregaande spotternij met de heiligste zaken p Blijkt hieruit niet overduidelijk de innige haat tegen de Christelijke religie, die zich achter het masker van het »anti-clericalisme« verbergt Mr. Limburg heeft de jonge liberalen te Rotterdam, voor eenigen tijd, na het verlies van de Leidensche Kamer-zetel ter bemoedigen toegeroepen >Zte naar Frank rijk Welnu, wij willen ter waarschuwing van land en volk naar Frankrijk blijven zien en onze medeburgers, die nog de oude nationale zedeD op prijs stellen, opwekken zooveel mogelijk de wacht bij de Chris telijke beginselen te betrekken. Ook op politiek terrein. Dus ook bij de stembus. (Graafschapper.) Zedelijk peil. Mag men den heer Duymaer van Twist gelooven en er is geen reden om hem niet te gelooven dan staat het zedelijk peil van onze jan maats erg laag. Dan is het in één woord treurig op onze Marine gesteld. Het nachtverlof brengen velen door in huizen van ontucht. Onze adelborsten hebben zich te Barcelona alles behalve netjes gedragen. Er moet aan het zedelijk leven verbazend veel mankeeren. Nu kan geen Minister de harten zuiveren. Maar toch heeft de Overheid (laten we ditmaal 't woord es mannelijk nemen) vader lijke plichten tegenover onze" matrozen te vervullen. Anders is het geld aan de Marine besteed, zoo goed als weggeworpen. Dan kunnen we de beste torpedo's heb ben, uitmuntende onderzeesche booten en stevige oorlogsschepen, met een verdierlijkte bemanning helpt ons dat alles niets. 'l Is te hopen, dat het daartoe niet kome. Terecht zei de heer Duymaer van Twist Mocht de minister de beslaande misbruiken wegnemen, dan eerst zal onze marine steik wordenzal dezen Minister een eerezuil stichten voor ons Christenvolk, (Getuige.) Jan Haan. Men schrijft ons uit Groningen Een der Groninger anti-revolutionairen van de oude garde, is niet meer; in den ouderdom van 67 jaren is in den vroegen ochtend van Zondag j.l. gestorven de heer Jan Haan, oprichter van de Nieuwe Prov. Gron. Courantuitgever van de Gron. Kerkbodeboekhandelaaruitgever gedurende de laatste 46 jaren. In den tijd, toen het nog zeer moeilijk was een anti-revolutionair blad op te richten, heeft de heer Haan den hoogen moed en do energie gehad om op den 2den Juli 1886 de N. Prov. Gron. Crt. voor het eerst uit te geven. In dat eerste nommer van klein formaat, stond naast een hoofd artikel, over »Onze Beginselen*, eene ver klaring van den oprichter, dat hij steeds de anti-revolutionaire beginselen in de N. P. G. Ct. zoude doen propageeren, en voorts, dat het zijn doel was om de N. P. G. Ct. tot een dagblad te maken. Na ruim 20 jaren is die wensch bijna in ver vulling gegaan. De heer Haan, een man, die geene schoolsche opleiding genoot, heeft met energie zijn streven doorgezetmet ijver en volharding ook aan de uitbreiding van zijne boekhandelaarszaak gewerkt. Bovendien was hij indertijd lid van het Schoolbestuur van de Vereeniging van Chr. lager en M. U. L O., ouderling van den kerkeraad der Geref. Gemeente (A) alhier. Nederland en Venezuela. Volgens een telegram uit Caracas werd het bericht van het beslagleggen door de Gelderland op de Venezolaansche kust wachter, met gemengde gewaarwording ver nomen. Een talrijke menigte hield een betooging ten gunste der Regeering op de Plaza Bolivar, terwijl de tegenstanders, een contra-betooging hielden. De menigte raakte voor het bureau van het blad El Con stitutional, het orgaan van Castro, hand gemeen. Een geregeld gevecht ontstond, terwijl er schoten gewisseld werden. Dit duurde ongeveer 5 minuten toen de politie, met geweren gewapend, de menigte uiteen joeg. Er zijn verschillende personen gewond een is reeds overleden. De kapitein van de Alix, die te Peurto Cabello aan land werd gezet, heeft de vol gende mededeeling, gedateerd 12 December, die hem door een officier van de Gelderland het schip dat de Alix aanhield, ter hand werd gesteld, naar Caracas gezonden: »H. M. de Koningin der Nederlanden heeft gelast, dat hare oorlogschepen voor- loopig alle Venezolaansche gouvernement- vaartuigen moeten sequesteeren en daarop embargo moeten leggen. Dit is een respre- saille-maatregelen en we verzoeken u dus de vlag in te halen en het schip en uwe personen over te geven aan den commandant van de Gelderland. Tegenstand is nutteloos, mocht gij echter tegenstand bieden dan zal dit het verlies van uw schepen en tevens den dood van veler uwer ten gevolge hebben. Geteekend luitenant ter zee Generaal Gomez heeft decreet uitge vaardigd over de inbeslagneming van At Alix waarin hij dan verder zegt>Ik beschouwd deze handelingen als een zwaren aanslag op de nationale sou>ereiniteit en als een b .dreiging van on e territoriale integriteit. Nu de eer en waardigheid van het vaderland in gevaar zijn, beveel ik, dat het volk in staat van verdediging zal worden gebracht. Dientengevolge neemt het hoofd van het Uitvoerend bewind de buitengewone vol machten op zich die hem worden verleend bij paragraaf 8 van art. 18 van de Vene zolaansche grondwet.* Er had een regeeringsgezinde betooging plaats voor het »Gele Huis*, de woning van den president Toen Gomes het plein overstak om zich naar zijn woning te be geven, werd hij met geestdrift begroet door de menigte. In het "huis waren een aantal personen van aanzien bijeengekomen. Op het plein werden redevoeringen gehou den, in welke werd geëischtvrijlating van de politieke gevangenen en afschaffing van de regeeringsmonopolies. De minister van buitenlandsche zaken maande het volk aan Gomes te blijven vertrouwen, als den man die de moeilijke problemen zou oplossen, waarbij hij verklaarde, Venezuela te smeeken om Gomes den last der verantwoordelijkheid te helpen dragen. Uit Caracas wordt dato 11 December geseind: De heer Paul, de Venezolaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft een diplomatieke nota gezonden aan het corps diplomatique, waarin hij krachtig protesteert tegen de voortdurende schendin gen van de territoriale rechten van Venezuela door-de Nederlandsche oorlogschepen, die sedert 2 December in de Venezolaansche wateren kruisten. Do nota wijst er op, dat er geen blokkade is afgekondigd en dat deze belemmering van de kustvaart van nadeel is voor den handel van de neutrale mogendheden. Van den Gouverneur van Curai^ao is per telegram dd. 14 dezer bericht ontvangen dat het pansterschip Jacob van Heemskerck 13 dezer noordelijk van Cumana een schoe ner der Venezolaansche Gouvernementsma rine 23 de Mayo genomen heeft, dat bemanning met wapenen geland zijn, en verwacht wordt schip en schoener heden Willemstad op Cura9ao zullen binnenvallen. Onlusten in Venezuela. Reuter seint ons heden uit Caracas: De bevolking van Caracas is. 14 dezer tegen Castro in opstand gekomen. Het woedende gepeupel kon niet door de politie in toom gehouden worden. Als een storm wind overweldigde de menigte de straten der stad en sloeg aan het plunderen van particuliere eigendommen. De leiders der opstandelingen namen beelden en schilderijen, Castro voorstellende, die zich in de socië teiten en andere gebouwen bevonden, weg. Vervolgens verbrandde het gepeupel den buit op het Bolivarplein. Men heeft hier den indruk gekregen, dat het uit is met de regeering van Castro in Venezuela. Er heeft geen betooging tegen Nederland plaats gehad. Alle betoogingen waren tegen Castro en Gomez, den vice-president, gericht. Later Tengevolge van de onlusten op 14 dezer te Caracas heeft men daar dien dag de krijgswet moeten afkondigen om het oproer en de plundering te onderdrukken. Het gepeupel had, voor de overheid tusschen- beide kon komen, reeds een aanval gedaan op eenige particuliere eigendommen. [Geen enkele vreemdeling werd overlast aangedaan. Gisteren 15 dezer) werd de toestand weer normaal. Het gepeupel heeft ook het gebouw van het loterijmonopolie aangevallen en daar de meubels stuk geslagen en op straat ge worpen; duizenden loterijbiljetten zijn ver nietigd. De opstandelingen hebben verder verschillende drogistenwinkels, aan den schoonzoon van Castro toebehoorende, leeggehaald. Beelden en schilderijen den president voorstellende, werden in een vreugdevuur op het Bolivarplein verbrand. De kantoren van het blad El Constitucional zijn geheel leeggeplunderd. Een aantal opschriften de deugden van den president vermeldende en zijn macht verheerlijkende, op openbare monumenten gegraveerd, wer den weggekrabd en onleesbaar gemaakt. Van het aanbreken van den dag tot 1 uur n.m., was het gepeupel meester van de stad, maar er ontbrak een leider. Een afdeeling troepen werd te hulp geroepen. Generaal Gomez vaardigde een manifest uit, waarop de bevolking rustig werd en zich verstrooide. Voor de kantoren van El Constitucional zijn verscheidene dooden gevallen. Een strafrechtelijk geding is inge steld tegen Rivas, den hoofdredacteur en andere beambten van dat blad. Zij worden beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor het schieten, daar zij zelf, naar beweerd wordt het eerst op het gepeupel geschoten hebben. De verschijning van El Constitu cional is geschorst. In Caracas verschijnen op het oogenblik geen bladen. Een ont zaggelijke menigte beweegt zich in de straten, men verwacht nieuwe onlusten. In een derde telegram, dat hoofdzakelijk een herhaling is van het tweede hierboven weergegeven bericht, staat nog dat de onlusten te Caracas het gevolg zijn van de oorlogshandelingen der Nederlandsche oor logschepen. En verder, dat er verscheidene personen in hechtenis zijn genomen en dat er eigenlijk geen botsing tusschen volk en politie heeft plaats gehad. Uit een nog later ontvangen Reuter- telegram, dat de reeds geseinde bijzonder heden van de onlusten te Caracas herhaalt, vermelden wij alleen, dat de leeggeplunderde drogistenwinkels niet allen aan Thielen, Castro's schoonzoon, toebehoorden, maar ook aan Mendoza, den vroegeren minister van financien, die vooral zeer gehaat is bij Castro's tegenstanders. Verder werd nog een stoomwasscherij van Rivas, den uitgever of hoofdredacteur van El Constitucional, vernield. Een telegram uit New-York meldt: De Amerikaansche regeering bevestigt officieel de berichten omtrent het uitbreken van eene revolutie in het binnenland van Venezuela. Reuter seint ons heden uit Londen Volgens een telegram van heden uit Washington, opgenomen in de avondbladen, heeft de gezant van Columbië aldaar be richt ontvangen, dat Venezuela Nederland den oorlog heeft verklaard in verband met de inbeslagneming der Venezolaansche regeeringsvaartuigen. (N. R. Ct.) De heer C. J. Mosterdijk heeft zijn huis aan de Voorstraat onderhands verkocht aan den heer Cor Joppe Cz. Door den Commisaris der Koningin is aan L. W. Huizer alhier een rijbewijs afgegeven om te mogen rijden met een motorrijtuig. Aan de kaai alhier zijn dit najaar ongeveer 9'/2 millioen KG. suikerbieten aangevoerd. Middelharnis. Dinsdagmiddag had het zoontje H. Noordijk het ongeluk, spelende met zijn makkertjes van den dijk bij het schoolplein te tuimelen en zijn been te brekeu. De milicien L. Verolme, welke Dins- üagmorgen vertrok om als nakomer bij do Landweer zijn dienstplicht te vervullen, kwam dienzelfden dag weder bij de zijnen terug, daartce vrijstelling verkregen hebbende. Naar men ons mededeelt, is den heer R, Gouswaart afgekeurd voor hulp-Tele grafist. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de jongelieden geboren in het jaar 1890, ver plicht zijn tusschen 1 en 31 Januari 1909 zich aan te geven voor de inschrijving der Nat. Militie. Voor het doen van aangitten ter inschrijving zal meer bepaald gelegenheid zijn op Donderdag 7 Januari 1909. Donderdagmiddag had W. P. het ongeluk met zijn voertuig een hond over te rijden van den heer L. van der Weide. Het beest was onmiddellijk dood. Ooltgeusplaat. Op waardige wijze heeft de groote Rotterdamsche firma de Erven de Wed. J. van Nelle haar intocht gedaan in ons eiland. Deze gemeente heeft de eer gehad, het eerst aan de beurt te zijn geweest, en er kan dan ook getuigd worden dat er nimmer zulk een drukte in ons anders zoo stille gemeente is te zien geweest. Reeds Woensdag had het winkelraam van A. L. Hobbel aan dg Slikdijk veel bekijks. Er was nl. een prachtige etalage gemaakt, voorstellende drie boerinnetjes in nationalen kleederdracht koffie drinkend. Donderdagavond had een lichtbeelden voorstelling plaats aanvangende om 7 uur die tot 10 uur duurde. Verschillende kiekjes werden vertoond uit de reusachtig groote fabrieken der firma, beurtelings werd men als 't ware rondgeleid door de verschillende afdeelingen, als koffiebranderijen, theepak huizen en tabakskerverijen en kreeg men zoodoende een juist idéé van den enormen omvang van dit bedrijf. Voor afwisseling werden taferëelen uit de tropen vertoond. Aan de mannelijke ingezetenen werden pakjes takak en Goudsche pijpen verstrekt, terwijl de vrouwen gratis koffie en thee kregen. Met verdrong elkander letterlijk om binnen te komen. In menig gezin is dien avond Van Nelle's koffie en thee gedronken en Van Nelle's tabak gerookt, zoodat gerust kau getuigd worden, dat de naam Van Nelle door deze reclame op aller lippen is geweest en zeker zal blijven waar ieder de goede hoedanigheden van de alom bekende artikelen ten volle zal moeten waardeerea. Door den Burgemeester dezer gemeen te is het volgende drietal personen op de voordracht geplaatst en aan den Commis saris der Koningin in deze provincie tot het benoemen van een veldwachter voor deze gemeente gezonden ie. L. Jordaan, Agent van Politie te Rotterdam. 2 e. W. Jonker, Agent van Politie te Breda. 3 e. M. van der Velde, Gemeente-veld wachter te Dreischor. Jl. Zaterdag werd wederom het eerste zieke varken van het vereenigingsjaar 1908/9 door de vereeniging tot het verzekeren van varkens »De Voorzorg* alhier onteigend. Het varken eigendom zijnde van T. Troost, wegende 47 kilo bruto gewicht werd ont eigend voor f0,40 per kilo bruto. Oude Tonge. Onzen vroegeren dorps genoot den heer J. van Ballegooij, loteling van de lichting 1909, getrokken hebbende No. 12 is door den Militieraad in het 2e district van ZuidHolland te Rotterdam, op 15 December j.l. ongeschikt verklaard voor den militairen dienst wegens lichaams gebreken. Tot deskundigen voor de schatting van meubilair, zijn voor deze gemeente be noemd de hh. T. Schilperoort en J. Zaaijer. Maandagmorgen zijn de Landweer- plichtigen J. C. Schouwenaar en J. Los, aan wien uitstel was verleend, voor herh. oefeningen naar hun korps vertrokken. Dirksland. Terwijl twee kinderen van P. v. d. W. aan "t stoeien of vechten waren, duwde den eeu den anderen in een sloot. Gelukkig waren er rappe handen, om de drenkelingen op het droge te brengen. Onze vroegere dorpsgenoot S. Maas dam, Korporaal-hofmeester op een onzer oorlogsbodems, zal over eenige dagen met H.M. oorlogschip Urecht naar de Venezu- laansche wateren vertrekken, Jongelingen die zich voorde Nationale militie moeten doen inschrijven kunnen dit doen tusschen 1 en 31 Jan. 1909 Hiervoor zal echter meer bepaald zitting gehouden worden op Woensdag 13 Jan. 1909 des morgens van 9 tot 12 ure. A. v. Broekhoven die een geruimen tijd (men zegt van 30 jaar) als collectant in de Ned. Her*. Kerk heeft gefungeerd, heeft als zoodanig bedankt. Herkingen. Het voor de kinderen der Zondagschool te houden feest ter gelegenheid van Kerstmis is bepaald op Maandag 28 Dec. des avonds te half zes ure en is voor een ieder de gelegenheid evenals vorige jaren opengesteld dit te komen zien en aanhooren. Wij hopen dat zij die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken zullen medewerken dit feest te doen slagen door de goede orde te bewaren en geenzins te verstooren. De jacht op klein wild, met uitzonde ring van die op houtsnippen, zal gesloten worden op 31 Dec. a.s, Evenals in alle gemeenten is ook deze gemeente wat betreft hare openbare straten van vuil gezuiverd en geschuurd geworden wat vooral voor het vrouwelijk

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3