De Frontieren over Woensdag 16 December 1908. Antirevolutionair 23sle Jaargang N". 1407. Orgaan voor de Zuidliollaitdsclie en Keeuwiebe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Holland in het jaar 1672 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrij dagmorgen 10 nnr. Alle stakken voor de Hedactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Aan onze abonne's! Voor enkele dagen kregen we het geluk om voor een koopje een par tijtje boeken machtig te worden, waar we onzen lezers een dienst mede den ken te doen. Wij zijn namelijk daardoor in de gelegenheid gesteld om het keurige boeiende geschiedkundige werk, J. POSTMUS, geïllustreerd door JOH AN GEBHARD, en waarvan de prijs 1,10 is, aan onze abonné's, doch uitsluitend aan hen, aan te bieden voor den luttelen prijs van Zeventig Cent. 366 bladzijden, groot formaat, voor Zeventig Cent, dat is meer dan vijf bladzijden voor 1 Cent, behalve nog de platen. Voor de a. s. Feestdagen een keurig geschenk. Tegen inzending van postwissel a 70 Cent, waarop »De Frontieren over ot toezending van dat bedrag in post zegels volgt de toezendingonmiddellijk. Voor zending per post 15 Cent hooger. Hef GewUzigd Unie rapport. (Slot.) Drie grieven waren er tegen de bestaande regeling van 't L O. schre ven we in ons vorig artikeleerstens de Gemeentezorgen, die zoo drukkend waren als gevolg der Schoolkosten tweedens de lotsverbetering van openbare onderwijzers werd daardoor belemmerdderdensvele openbare scholen komen onder leiding van onderwijzers, wier beginselen door de ouders werden afgekeurd, maar toch niet uit de Bchool konden geweerd. Dit een en ander was nu te verhelpen door aan alle scholen te geven vaste en gelijke bijdragen. En daarom en nu komt de belangrijke conclusie daarom zou op Gemeentebesturen, als zijnde wettelijke en permanente colleges de verplichting moeten wor den gelegd om in de toekomst, na een tijdvak van overgang, dat we nu na Kuypers verhoogde bijdragen dóórma ken, het beheer der School op te dragen "an een plaatselijke commissie, voor de verkiezing waarvan aan de belanghebbende ouders invloed zou kunnen worden toege kend. Voor de aan hen uit te keer en bijdrage zouden deselfde regelen moeten gelden als voor de bijdragen aan de bijzondere scholen. Dit zal de lezer ook wel inzien, dat hier waarlijk een heel andere koers wordt ingeslagen, dan thans. En daar om is men van Linksche zijde, 't bleek nu weer in de Kamer, bangig voor dit Unierapport. De bedoeling is im mers kort en goed dezede bijzondere School regel en de Openbare School uitzondering. Met bijzondere School wordt dan niet alleen bedoeld de Christelijke School, maar elke School, die door een groep ouders wordt gesticht. Men zou dus in de toekomst krijgen: een Christelijke School, een bijzondere liberale School; een bijzondereJood- sche Schooleen bijzondere Remon- strantsche School: een bijzonder So cialistische Schooleen bijzonder ieder vuile nu maar aan want vrijheid, blijheid iedere groep kan haar eigen school oprichten. Maar dit begrijpt ieder ook, dat dan de Openbare Overheidsschool uitzondering wordtimmers die School blijtt alleen in die dorpen, waar de ouders, hetzij sommigen of Liberaal of Socialistisch, geen eigen school willen of kunnen stichten, omdat ze te weinig in aantal zijn. En slechts voor die gevallen moet de Overheid hare school handhaven en laten bestaan. Wordt dus ons Unierapport toege past, dan verdwijnt de Openbare Staats school wel niet geheel, maar toch groo- tendeels en wordt het aantal bijzondere scholen ver-drie-vervoudigd. En ieder ouder kan zijn keuze doen. Dan zijn de Openbare Scholen ook van Socialistische onderwijzers in meerdere mate los dan nuwant elke groep van ouders zoekt zijn eigen onderwijzer; en de Socialistische on derwijzer kan dus ook slechts bij zijn eigen geestverwanten terecht of slechts in die Gemeente, waar de ouders zelt geen school gesticht hadden. Dat men van Socialistische zijde dus vierkant tegen dit Unie-rapport over staat, is begrijpelijk, want a. ze raken hun invloed op de volks- jeugd kwijt-, immers de Staats school wordt ontvolkt en de bijzondere liberale School of bijzondere Christelijke School èevolkt. b, ze moeten zelf Socialistische Scholen stichten en dus op en aan hun onderwijs een cachet drukkeneen richting geven, waardoor ze voor anderen een waarschuwing worden om er hun kinderen niet te zenden terwijl nu, heden ten dage, zoo stiekum hun leer en invloed nog onder de kinderen van andere richting kan worden ingedragen. Summa: het Unie-rapport is voor duizenden een boemanVoor de Socialisten in de eerste plaatsmaar voor vele Liberale ouders en dito par tijhoofden en dito onderwijzers ook, omdat terecht de vrees gekoesterd wordt, dat de Staatsschool bijna ge heel verdwijnen zaldan wordt de concurrentie tusschen de christelijke Scholen en de nieuw opgerichte bijzon dere liberale Scholen nobeler en dit komt beslist en zeker het Christelijk onder wijs ten goedealle Christen-kinderen komen dan op de Christelijke School alle liberale kinderen gaan naar de liberale Schoolde schoolgelden zijn dan ook gelijk en dan zal men zien, hoe klein de liefde was der ouders voor een liberale school, waar ze nu nog hun kinderen heen sturen om der een ten wil. Voorwaarts dusin de richting van het Unie-rapport. Tain- en Landbouw. Vraagbaak. Antwoorden of mededeelingen Uit de Pers. „Neutraal De Bijbel als redmiddel Nederland en Venezuela. Plaatselijk Mïeuws. Sommelsdijk. De jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, wordt in deze provincie gesloten op Don derdag den 31 en December a.s. met zons ondergang. Middelharnis. Jl. Vrijdagmiddag voer de stoomboot ^Middelharnis* op den Oost- havendam, gelukkig dat het van vloed was en het water rees, daardoor wist zij zich na V2 uur v'ot te werken„ Den Bommel. Tot deelneming aan het examen ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, hebben zich aange meld J. Q. Jacobs, J. M. Bom en T. Westdorp. UITGEVER Telefoon Intercom». Ho. 9. of door De Uitgever. NOG NOOIT VERTOOND. Wat? Dat men een spiksplinternieuw boekje met ruim 450 bladzijden druks kan koopen voor 15 cent, of franoo per post, voor 22'/, centl Zeker niet veel zaaks zoo veel letters, voor zoo weinig geld, denkt ge. Doch ge hebt mis gedacht, 'tls een pracht- boekje, dat ik op 'toog heb. Een juweeltje voor ieder, die zich boer noemt't zjj hij één of meer H.A. bebouwt, een boomgaard bezit of eeD ooft* tuin, of maar een heel klein lapje grond. Zoo even bracht my de post den vijfden druk er van. En dat, terwijl 't werkje nog geen twee jaar geleden uitkwam. In Januari 1907 versche nen, was spoedig de eerste oplage uitverkocht; een tweede volgde, toen 3 en 1, achtereenvolgens 15,000 en 10,000 exemplaren en nu de 5de druk, gelyk we zeiden. En deze geeft z'n lezers 30 pag. kostelijke lectuur voor één cent I Hoe dit mogelijk is? Alleen door het enorme debiet dat schrijver en uitgever hadden. Wie dat zijn De schrijver is kapelaan H. W. Roes, adviseur van den Boerenbond te Dearne. De Bond zelve is de uitgever. BEMESTING VELDVRUCHTEN, GROENTE- EN OOFTTEELT OP ZANDGROND. Ziedaar de titel. Doch deze moet niet tenge volge hebben, dat hij, die op kleigrond werkt, de meening krijgt, dat er voor hem niets uit te leeren valt. Ook voor hem wordt het een /misboek, dat men in de lange winteravonden graag ter hand neemt, waarin zoowel door de jongeren als door ouderen (de laatsten niet het minst) telkens weer met vlijt gebladerd wordt en gelezen, zelfs gestu deerd. Want dit boek voor nog geen kwartje franco thuis, leert z'n lezers niet alleen over be mesting van allerhande gewassen, er staat ook heel wat in over grondbewerking, over den tijd van zaaien en de wijze, over zaai - en pootgoed, over de hoeveelheid zaad, de soorteD, 't planten en verplanten, de verzorging van de gewassen, bestrijding van ziekten enz. enz. Naar wij vernemen is de 6de druk al weer in voorbereiding. Deze wordt nog wat bijgewerkt speciaal met het oog op de kleigronden. Het boekje van kapelaan Roes is ten volle waard, dat het door ieder buitenman gekend worde. M. Tragen en Antwoorden worden kottelooi geplaatst zjjn aet ketaelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 249. Wat is superphosphaatgips Dat is toch niet 't zelfde als superphosphaat 250. Wat dunkt u van guano Is dat niet de beste kunstmest? Antwoorden en mededeelingen. 246. Hoe diep draineeren? Dat hangt vooral af van 't polderpeil. Het maaiveld van te draineeren land mag best een kleine meter op z'n minst boven dat peil liggen. 247. Grondsoort invloed op voedzaamheid van gras en klavers? Natuurlijk! En geen klein beetje ook. De rijkste gronden gevende voedzaamste gewassen. 248. Om tulpen en hyacinten goed in den bloei te krijgen, moet men beginnen met fikse bollen te nemen. Want in zulke bollen zit de bloem al klaar. Ze moet alleen nog maar ontwikkelen. Men poot de bollen in den tuin. Ze hadden eigen lijk al gepoot moeten zijn. Als men nu maar zorgt, ze wat vorstvrij te houden, is de zaak al gezond. Voor potcultuur poot men in potten en graait die voor 't gemak in, om ze vroeg in 't voorjaar, als de grond vorstvrij is, voor den dag te halen. Ook kan men de potten elders vorst vrij bewaren, om ze, als de groene spruiten voor den dag komen, in 't licht te breDgen. Maar zooals we zeiden alleen flinke bollen kunnen mooie bloemen doen verwachten. Ook de heer Goeman Borgesius heeft zijne opvatting over de ^neutraliteit* der openbare school ten beste gegeven. Waarom, zoo vroeg hij, zou de onder wijzer zijn lessen niet met verhalen en gelijkenissen uit de Schrift, uit het leven van den Chrtstus mogen toelichten Waarom zou de onderwijzer niet mogen wijzen op Christus als dengene in wien het complex van Christelijke deugden als het ware was belichaamd Een dergelijke uitlegging van de »neu- traliteit* is zeker niet zonder bedenking. Wanneer een onderwijzer spreekt van Christus als van den man in wiea het »complex van Christelijke deugden is be lichaamd-!., handelt hij naar onze overtuiging in strijd met de wet. Dan ontziet hij niet wat men noemt »de godsdienstige begrippen* van hen, die gelooven in Christus als den Middelaar Gods en der menschen, als den Verlosser van zondaren. Dan spreekt hij geheel in modernen geest. Dan kan een dergelijke school toch zeker niet ^neutraal* genoemd worden Tot zoover De Vrije Westfries, en de Hilver- en Vechtbode schrijft onder het hoofd Als ooit het fiasco van de openbare school gebleken is, dan zeker wel bij het laatste Onderwijs-debat in de Tweede Kamer. Men weet dat door Mr. De Savornin Lohman verleden jaar op den »Unie«-dag de kwestie ter sprake is gebracht van ge- heele of betrekkelijke neutraliteit der open bare school. Dat iemand als Mr. De Savornin Lohman, die door zijn ijver voor de Christelijke school getoond heeft hoe hem een Chris telijke opvoeding van de jeugd onzes volks ter harte gaat, met weemoed denkt aan het feit, dat duizenden kinderen in ons land opgroeien, zonder met den Bijbel en het Evangelie te worden bekend gemaakt, is alleszrns verklaarbaar. Maar dat mannen als Borgesius, Rood- huyzen, Roesingh e.a. die altijd de Chris telijke school bestreden en hun godsdienst- looze openbare school al hun liefde schonken, in eens komen pleiten voor de invoering van een betrekkelijke neutraliteit en voor vrijheid om ook op de openbare school de Bijbelsche geschiedenis te be handelen, ja zelfs om op den Christus als de verpersoonlijking aller Christelijke deug den te wijzen, zie, dat is wat vreemd. Wenschen de heeren op de school zulk een grondslag gelegd, dat straks onze mannen op het publieke terrein des levens den Bijbel als richtsnoer voor al hun handelen beschouwen Dat kan niet waar zijn, want dan zouden diezelfde heeren niet zoo toornen tegen hen, die de Heilige Schrift als Gods geopenbaarden wil erkennen en willen doen gelden overal. En dat dit niet waar is blijkt ook uit hun duidelijke verklaring, dat ze den Bijbel zelf niet op school wenschen. Wat wenschen ze er dan wel Hun moderne, schijnbaar godsdienstige ongeloofstheorie, waarbij de Bijbel niet als Gods Woord, maar als een mooi boek met veel goeds, maar ook met veel kwaads, en waarin de Chtistus niet als de Heiland van zondaren, als de Zone Gods, maar als een braaf en deugdzaam mensch wordt voorgesteld. Dat is de lading, die men onder den schoonen naam van Bijbelsche geschiedenis en leer van Christus op de openbare school wil invoeren. En waarom dat alles Ach, omdat de openbare school fiasco heeft gemaakt. Niettegenstaande voor oprichting en onderhoud van Christelijke scholen nog altijd groote offers vereischt worden en openbaar en bijzonder onderwijs financieel nog lang niet gelijk worden behandeld, wordt het getal Christelijke scholen steeds grooter. Ons volk is gelukkig nog geen gods dienstloos volk. Het heeft de resultaten van een gods- dienstlooze openbare school gezien en met ontzetting opgemerkt hoe ongeloof en revolutie onder de discipelen van de open bare school welig tieren. Zie, dat doet de droomers van de ééne school voor heel de natie zeer. En, lettende op den geest van een groot deel onzes volks, dat, Gode zij dank, zijn Christelijk karakter nog niet verloochent, moet het opschrift»hier wordt uit den Bijbel vertelt*, boven de openbare school dienst doen, om de oprichting van Chris telijke scholen tegen te houden. Ons volk zal echter wel bedenken dat zulk een kwakzalversmiddel tot verbetering der openbare school evengoed fiasco zal maken als die school zelf. Door Harer Majesteits pantserdekschip Gelderland is op 12 dezer in open zee, nabij Puerto Cabell o, de Venezolaansche kustwachter Al;x genomen, waarvan de bemanning terstond is geland. Het vaartuig zelf is den i4den dezer te Willemstad op Curaipao in bewaring genomen, terwijl aan de Venezolaansche regeering de kennisge ving is verzonden, dat deze maatregel niet gericht is tegen het Venezolaansche volk, doch tegen het persoonlijk bestuur van president Castro, en dat de Nederlandsche regeering daartoe is overgegaan, om zich te vrijwaren tegen herhaling van molestaties van schepen onder Nederlandsche vlag, als gedurende de laatste jaren herhaaldelijk zijn voorgekomen en ten opzichte waarvan pre sident Castro geenerlei toezegging voor de toekomst heeft willen doen. (Stct.) Aan den milicien G. Tieleman is een maand verlof verleend om zijn vader in de smederij behulpzaam te kunnen zijn. Als deskundigen voor de opneming der waarde van mobilair ten behoeve van de heffing der Personeele belasting in deze gemeente, over 1909 zijn benoemd, de heeren T. Schilperoord en J. Zaaijer beiden te Middelharnis. De suikerbietencampagne kan alhier als geëindigd beschouwd worden, althans het laatste schip ligt onder de lading. Maandag jl. zijn van den landbouwer J. Nipius alhier uit het land in den Oude- Iandschen polder onder Middelharnis een hoeveelheid ajuin gestolen. De vermoedelijke alhier wonende daders zijn bij de politie bekend. Dit noemen vader en schoonzoon »stek zoeken of juin lezen Door den Rijksveldwachter Haaks- man is procesverbaal opgemaakt tegen C. W. alhier, wegens jachtwetovertreding. -Zaterdag kwam A. Struik tot de onaangename ontdekking, dat van hem een rund dood in den stal lag, door over elkander te geraken, had het eene beest het andere geworgd. Tot Directeur van de Chr. zang ver - eeniging »Euphonia« is benoemd den heer van Eyk onderwijzer aan de Chr school. Tot deskundigen voor de opneming der waarde van het mobilair ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze gemeente over 1907 zijn aangewezen de heeren T. Schilperoord en J. Zaaijer. Een arbeider uit Ooltgensplaat, werk zaam zijnde op de Tiengemeten, had het ongeluk Zaterdagmorgen vroeg in de kaai te vallen. Spoedig werd hij er door zijn makkers uitgehaald en kwam met den schrik en een nat pak vrij. In het overlijdensregister van dit jaar komen niet minder dan 10 levenloos aan- gegevenen voor. De zitting van den Militieraad te Dordrecht zal worden gehouden op Maandag 25 Januari 1909 in een der lokalen van de Burgeravondschool Kromhout No. 144—146. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de jacht op klein wild wordt gesloten op Donderdag 31 December 1908. Het vangen van houtsnippen met laat-, war- of val- vlauwen is toegelaten tot en met den 2 7$ten Februari 1909.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1